Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 kwietnia 2019 r.
20:03

Egzamin ósmoklasisty 2019. Na początek test z polskiego

Autor: Zdjęcie autora pab
0 64 A A

Było nerwowo, ale egzamin gimnazjalny udało się sprawnie przeprowadzić we wszystkich lubelskich szkołach. Na poniedziałkowy egzamin ósmoklasisty też jesteśmy dobrze przygotowani – zapewniają urzędnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek strajk nauczycieli trwał wciąż w 65 z 73 wszystkich miejskich szkół, 17 spośród 23 zespołów szkół, oraz 26 z 64 przedszkoli. Tylko w niektórych przedszkolach strajk rozpoczęty w poniedziałek już się zakończył. Do pracy wróciły przedszkola: nr 4 przy ul. Niecałej, 19 przy ul. Weteranów, 45 przy ul. Kaczeńcowej, 65 przy ul. Langiewicza, 72 przy ul. Różanej i 78 przy ul. Samsonowicza.

Miejscy urzędnicy podsumowali w piątek egzamin gimnazjalny i poinformowali, że we wszystkich miejskich szkołach odbył się bez zakłóceń, choć nie obyło się bez nerwów.

W Gimnazjum nr 10 działającym w XXX LO w Lublinie egzamin gimnazjalny zdawało 264 uczniów. Miało tam powstać 17 komisji egzaminacyjnych, ale z powodu strajku dyrektor musiał zmniejszyć ich liczbę do 12. A do dyspozycji miał tylko czterech nauczycieli ze swojej szkoły.

– Potrzebowałem 22 osoby z zewnątrz. Niektóre maile z potwierdzeniami otrzymywałem w dniu egzaminu o godzinie 7 rano. Nie było łatwo – mówi Tomasz Szabłowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 30 w Lublinie. – Nauczyciele, którzy strajkują w szkole deklarowali, że w razie gdyby nie udało się skompletować komisji, to odstąpią od strajku. Ale nie było takiej potrzeby – dodaje.

W organizacji egzaminów gimnazjalnych pomagali nauczyciele m.in. z innych szkół miejskich czy przedszkoli. Wsparcie przyszło także ze szkół niepublicznych: Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek, Pallotyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, czy szkół im. św. Stanisława Kostki.

– Z tych szkół również nasze placówki otrzymały wsparcie poprzez delegowanie nauczycieli tych szkół do komisji – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta.

– My nie uciekaliśmy się w Lublinie ani do pomocy emerytów, ani strażaków. Daliśmy sobie radę naszymi nauczycielami – dodaje Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.

Egzamin ósmoklasisty 2019. W Lublinie wszystko zaplanowane

W poniedziałek w 46 szkołach w Lublinie 2828 uczniów rozpocznie egzamin ósmoklasisty. Zastępca prezydenta Mariusz Banach przekonuje, że skład komisji na poniedziałkowy egzamin jest zapewniony. W czwartek wieczorem przedstawiciele urzędu miasta i dyrektorzy szkół spotkali się aby sprawdzić czy każda szkoła, w której odbywają się egzaminy ma zapewniony pełny skład członków komisji nadzorujących.

– Oczywiście, że od poniedziałku rano czekamy na wydarzenia nagłe. Nie jest tajemnicą, że nauczyciele przynoszą coraz więcej zwolnień lekarskich. Ale mamy przygotowaną rezerwę nauczycieli, którzy mogliby te egzaminy poprowadzić – powiedział Banach.

Egzamin ósmoklasisty 2019 - terminy, harmonogram

język polski – 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) – godz. 9:00

matematyka – 16 kwietnia 2019 r. (wtorek) – godz. 9:00

język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 r. (środa) – godz. 9:00

e-Wydanie

Komentarze 64

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
antytotal / 13 kwietnia 2019 o 10:09
+19
Wstałem dzisiaj wcześniej. Po przeczytaniu wszystkich komentarzy wniosek jest jeden. Negatywne komentarze o nauczycielach pisze grupa tych samych osób. Jeden cytuję 10 razy pismo, choć pewnie niewierzący. Drugi powołuje się na niemiecki Trybunał Konstytucyjny i orzeczenie o strajku nauczycieli, choć nie przeszkadza mu to co zrobiono z naszym i jego orzeczeniami. Identyczne wypowiadał się Pan w TVP. Wczoraj z kolei 20 komentarzy było na temat raportu OECD. Oczywiście wyrywa o fragmenty dotyczące pensum polskich nauczycieli. Jak ktoś przywołał iny fragment tego samego raportu to był minusowany.  Ja przeżyłem maturę w 1993 roku ze strajkiem i dziś popieram nauczycieli.
 Jaka grupa osób pisze , że nauczyciele "teraz walczą o godność" - już nie o kasiorę?. Jaka grupa wyśmiewa dodatki dla rolników pochodzące od unii?. Nie rozróżnia, że to nie ten "bank?". Zdaję sobie sprawę, zę też będę "minusowany", bo wy nauczyciele teraz nic nie mający do roboty siedzicie w internecie. Ty przeżyłeś maturę w 93 r., a obecni szantażyści obiecują, że tej matury, "nie przeżyją" obecni abiturienci. W historii Polski nigdy nie było takiej hucpy i braniem jako zakładnicy - dzieci, młodzież. Nie popieram szantazystów, terrorystów.
 Jaka grupa osób pisze , że nauczyciele "teraz walczą o godność" - już nie o kasiorę?. Jaka grupa wyśmiewa dodatki dla rolników pochodzące od unii?. Nie rozróżnia, że to nie ten "bank?". Zdaję sobie sprawę, zę też będę "minusowany", bo wy nauczyciele teraz nic nie mający do roboty siedzicie w internecie. Ty przeżyłeś maturę w 93 r., a obecni szantażyści obiecują, że tej matury, "nie przeżyją" obecni abiturienci. W historii Polski nigdy nie było takiej hucpy i braniem jako zakładnicy - dz... rozwiń
Avatar
rodzic / 13 kwietnia 2019 o 08:05
+18
dlaczego komuniści z ZNP terroryzują polskie dzieci?
Avatar
ZNP to postkomuna / 13 kwietnia 2019 o 11:05
+17
Egzamin został przeprowadzony dzięki dyrektorom i części nauczycieli, zaangażowaniu Wydziału Oświaty UM Lublin. Proponuję, aby ZNP przestał szczuć na siebie nauczycieli. Dyrekcja Wydziału Oświaty UM zachowała się odpowiedzialnie. Niestety można powiedzieć że Żuk i jego ludzie dolewali benzyny do ognia, natomiast Wydział Oświaty UM, dyrektorzy, Kuratorium Oświaty, część nauczycieli oraz wolontariusze uratowali sytuację i gasili ten pożar rozniecany przez PO, Schetynę, ZNP, Broniarza i jej ludzi.
Avatar
a strajk jest polityczny / 13 kwietnia 2019 o 11:23
+16
ZNP i PO Broniarz i Schetyna i czerwoni to dziadostwo - nauczyciele dali się wciągnąć w strajk polityczny, część z nich uległa presji i stadnemu instynktowi, orły latają wysoko samotnie, barany pozostają w stadzie.
Avatar
może nie? / 13 kwietnia 2019 o 10:17
+16
Czemu jak mijam dwie moje sasiadki które są nauczycielkami spuszczają wzrok i nie chcą patrzeć ludziom w oczy taka scena była w osiedlowymi sklepie.
 Czują się jak kłamcy - bo wiedzą, że nie stoją PO właściwej stronie Czują się jak złodzieje (w pewnym sensie) - wiedzą, że "okradziony zna złodzieja". To właśnie świadczy o nich w jaki sposób "pracują na swoją godność", zę nie wspomnę o honorze.
Avatar
tyle / 13 kwietnia 2019 o 08:39
+16
Totalniacy próbowali różnych sposobów dorwania się do koryta wywróconego przez wybory w 2015r, była, okupacja sejmu ,były muszane śpiewy,był już Dzieduszko udający trupa ,jest zagranica z Timomarsem nic nie pomogło, więc wzięli chamy dzieci na widelec, zachowują się chamy prostackie, jak pedofile, nawet komuniści nie grali dziećmi bo dziecko jest niczemu nie winne, ono potrzebuje opieki zrozumienia a przede wszystkim wykształcenia na dobrego Polaka
Avatar
gimnazjalista / 13 kwietnia 2019 o 01:35
+16
Brawo dla nauczycieli którzy pomogli i przyszli na egzaminy
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 10:55
+15
To teraz lubelska PO będzie udowadniać, że to ich zasługa, że udało się przeprowadzić egzaminy??? To rząd stanął na wysokości zadania, a wy, w tym koniunkturalista Banach, sami podjudzacie nauczycieli do strajkowania obiecując im nagrody i wyrównania za nie przepracowane dni!!!! BANACH - rodzice nie zapomną ci tego - Żuk i jego ludzie z PO dolewali benzyny do ognia.
Avatar
OTUA / 13 kwietnia 2019 o 09:46
+15
Ja może również wypowiem swoje zdanie. Pani minister podczas konferencji wypowiedziała słowa, że za nami kolejny dobry dzień. Obawiam się niestety, że dobry to on chyba nie będzie. Ci sami rodzice, którzy dziś tak dziękują dublerom za przeprowadzone egzaminy będą ich opluwać w czerwcu. Wystarczy, że dziecku zabraknie punktów aby dostać się do wymarzonej szkoły z powodu podwójnego rocznika. I zaczną się wtedy odwołania. Jeden napisze że dziecko nie slyszało nagrania bo na sali było echo, drugi że procedury były złamane. Jako przykład niech posłuży postawa zakonnicy w Opolu, która robiła selfie na egzaminie. Wniesienie urządzeń telekomunikacyjnych to podstawa do unieważnienia egzaminu w placówce. Oberwie za to również przewodniczący zespołu nadzorujacego. W Raciborzu nagranie z płyty nie poszło dziś na egzaminie bo pewnie emeryt nie wiedział do czego służy przycisk PLAY gdyż w domu ma napisane start na magnetofonie. Poczekajmy do czerwca wtedy się zacznie....
 Wszystkie te i POdobne problemy wynikają z waszej wrogiej POstawy przeciwko społeczeństwu. Nawet nie próbujcie POdważać egzaminów bo wszystko obróci się przeciwko wam. "Wtedy może się zacząć" - kto wtedy będzie odpowiadał za zdarzenia trudne do przewidzenia???. Wyraźnie chcecie upadku rządu, upadku polskiego państwa - niedoczekanie wasze krótkowzroczni terroryści. Łamiecie prawa konstytucyjne. Domagam się POstawienia wam zarzutów i przykładnego ukarania. Za ten szantaż, terror nic wam się nie należy. 
 Wszystkie te i POdobne problemy wynikają z waszej wrogiej POstawy przeciwko społeczeństwu. Nawet nie próbujcie POdważać egzaminów bo wszystko obróci się przeciwko wam. "Wtedy może się zacząć" - kto wtedy będzie odpowiadał za zdarzenia trudne do przewidzenia???. Wyraźnie chcecie upadku rządu, upadku polskiego państwa - niedoczekanie wasze krótkowzroczni terroryści. Łamiecie prawa konstytucyjne. Domagam się POstawienia wam zarzutów i przykładnego ukarania. Za ten szantaż, terror nic wam się nie należy.  rozwiń
Avatar
Nauczyciele wpuścili się w kanał / 13 kwietnia 2019 o 01:34
+12
Nauczyciele wpuścili się w kanał - proponowane podwyżki nie są małe - najwyższe od 2007 i 2008 (nawet wyższe) - stracili autorytet słuchając ślepo postkomunistyczne ZNP, Broniarza, Schetynę, nieodpowiedzialne samorządy - wspierające strajki PO KO spoko i inne wynalazki ZSL. Stracili autorytet oraz część zwolenników wśród rodziców 2/3 lub więcej ich nie popiera. Szybko tego się nie odbuduje i te zwierzęce postawy niektórych nauczycieli...
Avatar
Pycha kroczy przed upadkiem ( król Salomon) / 13 kwietnia 2019 o 16:20
+3
W 1109 r. ,chcąc zdobyć Głogów, Henryk V przywiązał dzieci wojów śląskich do machin oblężniczych. Dziś podobny w swej wymowie manewr stosują strajkujący, którzy są panami losu naszych dzieci, a chodzi o pieniądze dla nich, które i tak dostaną, więcej niż kiedykolwiek dostali za niewydajną pracę, niski poziom nauczania i niewiele godzin pracy w porównaniu z nauczycielami w UE. Tak naprawdę to biorą udział świadomie lub nie w próbie obalenia rządów PIS, czego nie kryje koalicja antypisowska. Tylko że tamci lekko się wywiną, a hańba nauczycieli będzie wieczna.
Avatar
Licealistka / 13 kwietnia 2019 o 14:09
-1
A nie można tego facecika z chorymi z nienawiści oczami leczyć psychiatrycznie? Po oczach widać, że Broniasz jest chory z nienawiści a odpowiednie leczenie mogłyby mu pomóc.
Avatar
a strajk jest polityczny / 13 kwietnia 2019 o 11:23
+16
ZNP i PO Broniarz i Schetyna i czerwoni to dziadostwo - nauczyciele dali się wciągnąć w strajk polityczny, część z nich uległa presji i stadnemu instynktowi, orły latają wysoko samotnie, barany pozostają w stadzie.
Avatar
ZNP to postkomuna / 13 kwietnia 2019 o 11:05
+17
Egzamin został przeprowadzony dzięki dyrektorom i części nauczycieli, zaangażowaniu Wydziału Oświaty UM Lublin. Proponuję, aby ZNP przestał szczuć na siebie nauczycieli. Dyrekcja Wydziału Oświaty UM zachowała się odpowiedzialnie. Niestety można powiedzieć że Żuk i jego ludzie dolewali benzyny do ognia, natomiast Wydział Oświaty UM, dyrektorzy, Kuratorium Oświaty, część nauczycieli oraz wolontariusze uratowali sytuację i gasili ten pożar rozniecany przez PO, Schetynę, ZNP, Broniarza i jej ludzi.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 10:55
+15
To teraz lubelska PO będzie udowadniać, że to ich zasługa, że udało się przeprowadzić egzaminy??? To rząd stanął na wysokości zadania, a wy, w tym koniunkturalista Banach, sami podjudzacie nauczycieli do strajkowania obiecując im nagrody i wyrównania za nie przepracowane dni!!!! BANACH - rodzice nie zapomną ci tego - Żuk i jego ludzie z PO dolewali benzyny do ognia.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 10:44
+6
My nauczyciele akademiccy szczególnie podziękujemy nauczycielom szkolnym za brak matur i brak studentów na 1 roku.
Avatar
może nie? / 13 kwietnia 2019 o 10:17
+16
Czemu jak mijam dwie moje sasiadki które są nauczycielkami spuszczają wzrok i nie chcą patrzeć ludziom w oczy taka scena była w osiedlowymi sklepie.
 Czują się jak kłamcy - bo wiedzą, że nie stoją PO właściwej stronie Czują się jak złodzieje (w pewnym sensie) - wiedzą, że "okradziony zna złodzieja". To właśnie świadczy o nich w jaki sposób "pracują na swoją godność", zę nie wspomnę o honorze.
Avatar
antytotal / 13 kwietnia 2019 o 10:09
+19
Wstałem dzisiaj wcześniej. Po przeczytaniu wszystkich komentarzy wniosek jest jeden. Negatywne komentarze o nauczycielach pisze grupa tych samych osób. Jeden cytuję 10 razy pismo, choć pewnie niewierzący. Drugi powołuje się na niemiecki Trybunał Konstytucyjny i orzeczenie o strajku nauczycieli, choć nie przeszkadza mu to co zrobiono z naszym i jego orzeczeniami. Identyczne wypowiadał się Pan w TVP. Wczoraj z kolei 20 komentarzy było na temat raportu OECD. Oczywiście wyrywa o fragmenty dotyczące pensum polskich nauczycieli. Jak ktoś przywołał iny fragment tego samego raportu to był minusowany.  Ja przeżyłem maturę w 1993 roku ze strajkiem i dziś popieram nauczycieli.
 Jaka grupa osób pisze , że nauczyciele "teraz walczą o godność" - już nie o kasiorę?. Jaka grupa wyśmiewa dodatki dla rolników pochodzące od unii?. Nie rozróżnia, że to nie ten "bank?". Zdaję sobie sprawę, zę też będę "minusowany", bo wy nauczyciele teraz nic nie mający do roboty siedzicie w internecie. Ty przeżyłeś maturę w 93 r., a obecni szantażyści obiecują, że tej matury, "nie przeżyją" obecni abiturienci. W historii Polski nigdy nie było takiej hucpy i braniem jako zakładnicy - dzieci, młodzież. Nie popieram szantazystów, terrorystów.
 Jaka grupa osób pisze , że nauczyciele "teraz walczą o godność" - już nie o kasiorę?. Jaka grupa wyśmiewa dodatki dla rolników pochodzące od unii?. Nie rozróżnia, że to nie ten "bank?". Zdaję sobie sprawę, zę też będę "minusowany", bo wy nauczyciele teraz nic nie mający do roboty siedzicie w internecie. Ty przeżyłeś maturę w 93 r., a obecni szantażyści obiecują, że tej matury, "nie przeżyją" obecni abiturienci. W historii Polski nigdy nie było takiej hucpy i braniem jako zakładnicy - dz... rozwiń
Avatar
OTUA / 13 kwietnia 2019 o 09:46
+15
Ja może również wypowiem swoje zdanie. Pani minister podczas konferencji wypowiedziała słowa, że za nami kolejny dobry dzień. Obawiam się niestety, że dobry to on chyba nie będzie. Ci sami rodzice, którzy dziś tak dziękują dublerom za przeprowadzone egzaminy będą ich opluwać w czerwcu. Wystarczy, że dziecku zabraknie punktów aby dostać się do wymarzonej szkoły z powodu podwójnego rocznika. I zaczną się wtedy odwołania. Jeden napisze że dziecko nie slyszało nagrania bo na sali było echo, drugi że procedury były złamane. Jako przykład niech posłuży postawa zakonnicy w Opolu, która robiła selfie na egzaminie. Wniesienie urządzeń telekomunikacyjnych to podstawa do unieważnienia egzaminu w placówce. Oberwie za to również przewodniczący zespołu nadzorujacego. W Raciborzu nagranie z płyty nie poszło dziś na egzaminie bo pewnie emeryt nie wiedział do czego służy przycisk PLAY gdyż w domu ma napisane start na magnetofonie. Poczekajmy do czerwca wtedy się zacznie....
 Wszystkie te i POdobne problemy wynikają z waszej wrogiej POstawy przeciwko społeczeństwu. Nawet nie próbujcie POdważać egzaminów bo wszystko obróci się przeciwko wam. "Wtedy może się zacząć" - kto wtedy będzie odpowiadał za zdarzenia trudne do przewidzenia???. Wyraźnie chcecie upadku rządu, upadku polskiego państwa - niedoczekanie wasze krótkowzroczni terroryści. Łamiecie prawa konstytucyjne. Domagam się POstawienia wam zarzutów i przykładnego ukarania. Za ten szantaż, terror nic wam się nie należy. 
 Wszystkie te i POdobne problemy wynikają z waszej wrogiej POstawy przeciwko społeczeństwu. Nawet nie próbujcie POdważać egzaminów bo wszystko obróci się przeciwko wam. "Wtedy może się zacząć" - kto wtedy będzie odpowiadał za zdarzenia trudne do przewidzenia???. Wyraźnie chcecie upadku rządu, upadku polskiego państwa - niedoczekanie wasze krótkowzroczni terroryści. Łamiecie prawa konstytucyjne. Domagam się POstawienia wam zarzutów i przykładnego ukarania. Za ten szantaż, terror nic wam się nie należy.  rozwiń
Avatar
tyle / 13 kwietnia 2019 o 08:39
+16
Totalniacy próbowali różnych sposobów dorwania się do koryta wywróconego przez wybory w 2015r, była, okupacja sejmu ,były muszane śpiewy,był już Dzieduszko udający trupa ,jest zagranica z Timomarsem nic nie pomogło, więc wzięli chamy dzieci na widelec, zachowują się chamy prostackie, jak pedofile, nawet komuniści nie grali dziećmi bo dziecko jest niczemu nie winne, ono potrzebuje opieki zrozumienia a przede wszystkim wykształcenia na dobrego Polaka
Zobacz wszystkie komentarze 64

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kierowca ciężarówki z objawami koronawirusa. Ratownicy medyczni przyjechali w specjalnych kombinezonach [zdjęcia]
Z ostatniej chwili
galeria
film

Lublin: Kierowca ciężarówki z objawami koronawirusa. Ratownicy medyczni przyjechali w specjalnych kombinezonach [zdjęcia] 0 0

Sprzed budynku jednej z firm w strefie ekonomicznej przy ul. Moritza w Lublinie karetka pogotowia zabrała mężczyznę z objawami, które mogą wskazywać na koronawirusa.

Monika Skinder powalczy o medale na mistrzostwach świata juniorów

Monika Skinder powalczy o medale na mistrzostwach świata juniorów 0 0

Biegi narciarskie W sobotę w niemieckim Oberwiesentahl rozpoczynają się mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Kibice w województwie lubelskim liczą na Monikę Skinder

CBA zbada milionowe wydatki na park Ludowy? PiS składa oficjalne pismo z prośbą o działania

CBA zbada milionowe wydatki na park Ludowy? PiS składa oficjalne pismo z prośbą o działania 11 21

Prześwietlenia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne drożejącej przebudowy parku Ludowego domagają się miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy dziś rano złożyli w tej sprawie oficjalne pismo do CBA. Niepokoi ich to, że od momentu rozpoczęcia prac inwestycja realizowana przez warszawski Budimex podrożała z 34 do niemal 45 mln zł.

Tak się zmienia Akademia Zamojska. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia]
galeria

Tak się zmienia Akademia Zamojska. Zajrzeliśmy do środka [zdjęcia] 0 5

Dzięki wizycie gości z Warszawy mogliśmy sprawdzić, jak wygląda postęp prac w budynku Akademii Zamojskiej. Zabytek przechodzi gruntowną renowację i zmienia się sposób jego użytkowania. Przestrzenie, które odzyskują historyczny charakter, robią wrażenie.

Minister pobiegnie z nami oddać hołd Bohaterom !

Minister pobiegnie z nami oddać hołd Bohaterom ! 0

Już 1 marca 2020 r. w Ogrodzie Saskim po raz VIII rusza Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Mieszkańcy osiedla w Puławach: Nie chcemy żyć w betonowej dżungli! Podpisy przeciwko wycince drzew
Alarm 24

Mieszkańcy osiedla w Puławach: Nie chcemy żyć w betonowej dżungli! Podpisy przeciwko wycince drzew 12 5

Żądają zmiany kierownika osiedla, oczekują wyjaśnień od Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz apelują o wstrzymanie kolejnych wycinek drzew pod drogi pożarowe w Puławach. Grupa mieszkańców z osiedla Norwida przekonuje, że wiele z nich można zachować bez blokowania dojazdu służbom ratunkowym.

Świdnik: Kierowca skody wymusił pierwszeństwo przejazdu

Świdnik: Kierowca skody wymusił pierwszeństwo przejazdu 0 0

Dwa samochody osobowe zderzyły się w czwartek po południu na ul. Piaseckiej w Świdniku.

Lex deweloper w Lublinie. Tylko trzech radnych było za budową "willi miejskich"

Lex deweloper w Lublinie. Tylko trzech radnych było za budową "willi miejskich" 6 21

Rada Miasta znów nie pozwoliła na wzniesienie kompleksu budynków wielorodzinnych w strefie zabudowy jednorodzinnej przy ul. Sławinkowskiej. O zgodę na budowę w trybie lex deweloper prosiła spółka Movimento. Przeciwni jej planom byli właściciele sąsiednich domów. Spółka może zaskarżyć odmowę do sądu.

Piotr Sadczuk (prezes Górnika): Jesteśmy gotowi do walki o awans

Piotr Sadczuk (prezes Górnika): Jesteśmy gotowi do walki o awans 0 2

Rozmowa z Piotrem Sadczukiem, prezesem Górnika Łęczna

Romuald Lipko może mieć w Lublinie skwer. Radni za uhonorowaniem zmarłego kompozytora

Romuald Lipko może mieć w Lublinie skwer. Radni za uhonorowaniem zmarłego kompozytora 19 17

Za uhonorowaniem Romualda Lipki w przestrzeni publicznej jednogłośnie opowiedziała się w nocy z czwartku na piątek lubelska Rada Miasta. Propozycja radnych PiS została przyjęta bez większej dyskusji.

Co roku na polskich drogach ginie ponad 60 wilków i kilka rysi

Co roku na polskich drogach ginie ponad 60 wilków i kilka rysi 0 3

Dzięki danym z obroży telemetrycznych naukowcy wskazują odcinki dróg najbardziej niebezpieczne dla zwierząt, a zarządcy dróg wiedzą, gdzie instalować znaki ostrzegawcze i wprowadzać ograniczenia prędkości.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie. Program uroczystości
28 lutego 2020, 16:30

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie. Program uroczystości 27 36

W piątek zaczynają się lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę 1 marca.

NeoKlez z koncertem w Domu Kultury
29 lutego 2020, 19:00
film

NeoKlez z koncertem w Domu Kultury 0 1

W sobotę, 29 lutego o godz. 19 w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19) wystąpi formacja NeoKlez. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej nowy album "Votum Separatum".

Wynajmujesz mieszkanie? Ogranicz koszty

Wynajmujesz mieszkanie? Ogranicz koszty 0 1

Ponad jedna trzecia mieszkań na rynku wtórnym jest kupowana w celach inwestycyjnych – wynika z obliczeń ekspertów Metrohouse i Gold Finance. Wraz z coraz większą konkurencją na rynku najmu właściciele lokali starają się obniżać koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem mieszkania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.