Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

6 kwietnia 2019 r.
8:14

Strajk nauczycieli 2019. Są chętni na zastępstwo podczas egzaminu gimnazjalisty i ósmoklasisty

Autor: Zdjęcie autora ask
0 167 A A
Egzamin gimnazjalny ma być przeprowadzony między 10, a 12 kwietnia
Egzamin gimnazjalny ma być przeprowadzony między 10, a 12 kwietnia (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

W ciągu kilku pierwszych godzin poszukiwania osób mogących nadzorować przebieg egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasistów w woj. lubelskim zgłosiło się ponad 30 chętnych. Jeśli w poniedziałek rozpocznie się strajk nauczycieli ich pomoc może okazać się niezbędna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku egzamin gimnazjalny ma być przeprowadzony między 10, a 12 kwietnia 2019 r., egzamin ósmoklasisty 15–17 kwietnia 2019 r., a egzamin maturalny 6–25 maja 2019 r.

Już w najbliższy poniedziałek rozpocząć może się jednak strajk nauczycieli walczących o podwyżki. Jeśli do niego dojdzie losy egzaminów mogłyby zostać zagrożone. Żeby temu przeciwdziałać Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło prawo. Teraz kontrolować prawidłowy przebieg egzaminu mogą nie tylko czynni nauczyciele, ale wszystkie osoby, które mają kwalifikacje nauczycielskie. Chodzi m.in. o emerytowanych pedagogów, wizytatorów kuratoriów, ale i tych, którzy odpowiednie kwalifikacje mają, ale nigdy nie pracowali w zawodzie lub z niego odeszli.

>>> Strajk nauczycieli 2019. Lista szkół i przedszkoli w Lublinie, w których będą strajkować

– Nie odmawiając nauczycielom prawa do ubiegania się o wyższe zarobki najważniejszą kwestia jest spokój przeprowadzenia egzaminów – podkreśla Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – Dlatego ruszamy z akcją zachęcając osoby posiadające kwalifikacje pedagogiczne chcące wspomóc ich przeprowadzenie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dysponując taką listą będziemy gotowi żeby wesprzeć dyrektorów szkoły, jeśli ci będą mieli problemy ze składem zespołu egzaminacyjnego.

Zarówno kurator oświaty jak i wojewoda lubelski apelują do nauczycieli o „wykazanie się odpowiedzialnością” w najbliższych dniach.

Na najbliższy poniedziałek nauczycielskie związki zawodowe zapowiedziały strajk, który ma trwać aż do odwołania. Wybuchnie on, jeśli rząd nie spełni oczekiwań płacowych. Rozmowy mają być prowadzone jeszcze w niedziele po południu.

Wojewoda lubelski o strajku nauczycieli

e-Wydanie

Komentarze 167

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nauczyciel / 6 kwietnia 2019 o 09:01
+14
Proszę się zgłosić - szukają zastępców!
 Ja się zgłoszę .Mam wyksztalcenie pedagogiczne,  a do tej pory nie bylo dla mnie etatu
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2019 o 08:36
+14
Jeżeli przedszkole będzie nieczynne i będę musiała zapłacić za opiekę dziecka to czy prezydent Żuk zwróci mi za to pieniądze? Bo na pewno wystąpią o to do UM w Lublinie i wszystkich rodziców przedszkolaków namawiam do tego samego.
Avatar
Francesco / 6 kwietnia 2019 o 11:38
+13
Poziom nauczania spada. Wy tak na serio z tą podwyżką? Buahahaha
Avatar
Lolek / 6 kwietnia 2019 o 08:51
+12
Dziwna sprawa rodzic nauczyciel ,a pózniej jego pociecha , ja moje dziecko namawiałabym na inny zawód po co się pakowac jak jest żle,  może mi ktoś to wytłumaczyć ?
 Tez tego nie pojmuję . A w szkole mojego dziecka uczy matka, corka i mąż córki.  A sekretarka jest brat meza corki..
Avatar
gosv / 6 kwietnia 2019 o 09:30
+11
PIS powinien odwolac wszystkich dyrektorow szkol bez wyjatkow....jest duzo mlodych po pedagogice, polonistyce nie maja pracy zwolnic nauczycieli starych ,....judaszy zatrudnic mlodych, prężnych umyslem dac dobre pensje i bedzie b,dobrze..jestem tego pewna . patrzec i sluchac nie mozna na tych placzacych nauczycieli, to banda nierobow i gonic puki czas...
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2019 o 08:48
+11
Emerytowani nauczyciele chętnie przyjdą na zastępstwa. W podziękowaniu działaczom związkowym za wyrzucenie ich na emeryturę, żeby samemu zabrać godziny emeryta. Bo skoro jest w szkołach tak źle, to dlaczego sami związkowcy nie przechodzą na emeryturę?
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2019 o 21:38
+10
8 lat poprzedni rzad kluzik nic nie dał nauczycielom - dlaczego teraz takie wycie?
Avatar
Football factory / 6 kwietnia 2019 o 11:42
+10
Nauczyciele skoro wam tak ciężko w swojej pracy to przecież można się przekwalifikować zarabiać więcej, a nie użalać się nad sobą
Avatar
Matko Boska, a podobno tak żle / 6 kwietnia 2019 o 09:24
+10
Nie było etatu bo rodzina gdzieś musi pracować ,prawda ? tj. tak zwane dziedziczenie koryta, tacy protegowani czesto mają mniej kompetencji ,a pedagog z powołania nie ma pracy w zawodzie.
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2019 o 08:37
+10
nauczyciele wzięli dzieci jako zakładników.
Avatar
krystiansar2 / 7 kwietnia 2019 o 18:15
-2
Jeśli chodzi o telefony samsung to zdecydowanie jestem na tak. Sam mam i niedwno wziąłem żonie na urodziny samunga s9 w play. Jest bardzo zadowolona bo teraz ma telefon z dobrym aparatem. 
Avatar
hetman lubelski / 7 kwietnia 2019 o 13:47
+1
Lubelszczyzna została doprowadzona do nędzy. Zniszczono cukrownie i inne zakłady pracy, doprowadzono do nieopłacalności produkcję rolniczą, hodowlę zwierząt i uprawy roślin, zmuszono młodych do uciekania ze wsi, a teraz z miast i miasteczek Lubelszczyzny. Region wyludnia się i wymiera, coraz większe zubożenie mieszkańców i kto za to odpowiada? Ci którzy doszli do władzy trzy lata temu, czy ci którzy rządzili tu od pokoleń partyjnych?
Avatar
hetman rzewuski / 7 kwietnia 2019 o 13:37
-3
Na chleb macie, na mieszkanie macie, na ubrania macie. To na co chcecie więcej pieniędzy? Na zbytki i wszeteczeństwa? Podwyżek domagajcie się od Niemców, francuzów i Rosjan, którym rozdano majątek Rzeczypospolitej. W głowach poprzewracało się wiarołomcom Rzeczypospolitej.
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 12:31
0
do PO-zsl: Zwolniliście 40 tys. nauczycieli, zamknęliście dwa tys. szkół i dodaliście dwie godziny pracy
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 12:16
+4
Niech krowy i tuczniki staną przy tablicy i uczą.
Avatar
hetman branicki / 7 kwietnia 2019 o 09:42
+3
Gdzie byliście wy wszyscy podburzacze, mąciwody, kiedy rozkradano państwo. Sprzedawano za bezcen banki i przedsiębiorstwa, huty, cementownie, stocznie i zakłady produkcyjne? Gdzie byliście obłudnicy i krętacze, demoralizatorzy i parweniusze? Woda sodowa uderzyła wam do głowy i udajecie, że jesteście tolerancyjni i demokratyczni. Jak dzieje się źle to chowacie głowy w piasek, a jak zdrajcy sypią pieniądze to jesteście gotowi zagryźć swoją matkę i ojca.
Avatar
p / 7 kwietnia 2019 o 09:19
+7
A jak tobie obiecam że za 4 lata dostaniesz 8 tysi to sie zgodziśż? Bo ja nie. Mgę obiecaść ci nawet że co miesiąc od 2022 roku będę dawał ci po jednej części samochodu Ferrari! Zgadzasz się? Przyjdzie nowa zmiana, anulują poprzednie i znowu zostaną z ręką w nocniku.. Jeśli coś mają ugrać to tylko teraz. Zreszą wg Pana Jarosława wyżej stoją świnie i krowy w łańcuchu pokarmowym niż nauczyciele bo na to kasa się znalazła. Co do waszych tekstów w stylu niech zmieną pracę.. na jaką? Na taką na której się nie znają ? Gdyby jeszcze mieli po 20 parę lat to tak. Ale znajdż mi firmę która zatrudni człowieka w wieku ok 50 lat. Chyba tylko na dozorcę. Sam mam 40 lat (co prawda nie jestem nauczycielem) ale ze znalezieniem firmy z lepszę płacą jest problem.
A jak tobie obiecam że za 4 lata dostaniesz 8 tysi to sie zgodziśż? Bo ja nie. Mgę obiecaść ci nawet że co miesiąc od 2022 roku będę dawał ci po jednej części samochodu Ferrari! Zgadzasz się? Przyjdzie nowa zmiana, anulują poprzednie i znowu zostaną z ręką w nocniku.. Jeśli coś mają ugrać to tylko teraz. Zreszą wg Pana Jarosława wyżej stoją świnie i krowy w łańcuchu pokarmowym niż nauczyciele bo na to kasa się znalazła. Co do waszych tekstów w stylu niech zmieną pracę.. na jaką? Na taką na której się nie znają ? Gdyby jeszcze mieli po 20 pa... rozwiń
Avatar
Paweł.F / 7 kwietnia 2019 o 09:17
+4
A jak tobie obiecam że za 4 lata dostaniesz 8 tysi to sie zgodziśż? Bo ja nie. Mgę obiecaść ci nawet że co miesiąc od 2022 roku będę dawał ci po jednej części samochodu Ferrari! Zgadzasz się? Przyjdzie nowa zmiana, anulują poprzednie i znowu zostaną z ręką w nocniku.. Jeśli coś mają ugrać to tylko teraz.  Zreszą wg Pana Jarosława wyżej stoją świnie i krowy w łańcuchu pokarmowym niż nauczyciele bo na to kasa się znalazła. Co do waszych tekstów w stylu niech zmieną pracę.. na jaką? Na taką na której się nie znają ? Gdyby jeszcze mieli po 20 parę lat to tak. Ale znajdż mi firmę która zatrudni człowieka w wieku ok 50 lat. Chyba tylko na dozorcę. Sam mam 40 lat (co prawda nie jestem nauczycielem) ale ze znalezieniem firmy z lepszę płacą jest problem.
A jak tobie obiecam że za 4 lata dostaniesz 8 tysi to sie zgodziśż? Bo ja nie. Mgę obiecaść ci nawet że co miesiąc od 2022 roku będę dawał ci po jednej części samochodu Ferrari! Zgadzasz się? Przyjdzie nowa zmiana, anulują poprzednie i znowu zostaną z ręką w nocniku.. Jeśli coś mają ugrać to tylko teraz.  Zreszą wg Pana Jarosława wyżej stoją świnie i krowy w łańcuchu pokarmowym niż nauczyciele bo na to kasa się znalazła. Co do waszych tekstów w stylu niech zmieną pracę.. na jaką? Na taką na której się nie znają ? Gdyby jeszcze mieli po 20 pa... rozwiń
Avatar
K / 7 kwietnia 2019 o 09:05
-3
Dlaczego nauczyciele nie spedzaja w szkole 40 godzin tygodniowo. Dlaczego tylko te godziny przy tablicy? Prace uczniow mozna sprawdzic w szkole. Mozna tak wynosic dane uczniow poza szkołę? Do nastepnej lekcji mozna przygotowac sie tez w szkole. Napisac te rozne oceny, itp. Tez w szkole.  Czy na czas  strajku nauczyciele beda przebywac w budynku szkoly 8 godzin dziennie? Czy w domu pierogi lepic? A moze korepetycji udzielac? 
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2019 o 09:01
+4
Być rządzonym to być obserwowanym, i nadzorowanym, szpiegowanym, kierowanym, nastawianym, podporządkowanym ustawom, indoktrynowanym, zmuszanym do wysłuchiwania kazań, kontrolowanym, szacowanym, ocenianym, cenzurowanym, poddawanym rozkazom ludzi, którzy nie mają ani prawa, ani wiedzy, ani cnót obywatelskich
Zobacz wszystkie komentarze 167

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zanurz się w świat Słowian. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska
26 sierpnia 2019, 10:00

Zanurz się w świat Słowian. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska 0 0

Pozyskanie szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku, wypał naczyń w jamie ziemnej, spacery etnobotaniczne. To tylko niektóre atrakcje tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które zaczynają się w najbliższy poniedziałek w Grodzisku Żmijowiska k. Kazimierza Dolnego.

Gotowanie i próbowanie. Matusz Gessler na pokazach kulinarnych w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Gotowanie i próbowanie. Matusz Gessler na pokazach kulinarnych w Lublinie [zdjęcia] 0 0

Matusz Gessler, kucharz i restaurator, a także finalista 4. edycji MasterChef Damian Kordas gotowali w Lublinie.

Giełda staroci na pl. Zamkowym w Lublinie
galeria

Giełda staroci na pl. Zamkowym w Lublinie 0 0

W niedzielę na Starym Mieście w Lublinie odbyła się tradycyjna giełda staroci.

Nowy czterogwiazdkowy hotel w centrum Lublina. W środku "lubelski" mural [zdjęcia]
galeria

Nowy czterogwiazdkowy hotel w centrum Lublina. W środku "lubelski" mural [zdjęcia] 7 5

77 pokoi jedno i dwuosobowych, cztery nowoczesne sale konferencyjne o łącznej powierzchni 400 m a także sauna i siłownia. Dzisiaj dziennikarze mogli obejrzeć nowy hotel w mieście. To 4-gwiazdkowy Focus Hotel Premium Lublin przy ul. Podzamcze.

Motocykliści ranni w wypadku koło Zamościa
galeria

Motocykliści ranni w wypadku koło Zamościa 4 2

Trzy osoby zostały ranne po tym jak 68-letnia kobieta kierująca toyotą wymusiła pierwszeństwo przejazdu i uderzyła w dwa motocykle. Do wypadku doszło w sobotę w miejscowości Nawóz (powiat zamojski). Policjanci ustalają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Podlasie - KSZO 3:1. Plan zrealizowali w stu procentach

Podlasie - KSZO 3:1. Plan zrealizowali w stu procentach 0 0

Dobry mecz Podlasia. Bialczanie zaliczyli pierwsze zwycięstwo w sezonie. W sobotę pokonali KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:1

Radzyń Podlaski: Marihuana w domu, plantacja konopi w lesie
galeria

Radzyń Podlaski: Marihuana w domu, plantacja konopi w lesie 0 0

Marihuana była w domu, a plantacja konopi w lesie. Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego będą odpowiadać za nielegalną uprawę i posiadanie znacznych ilości środków odurzających. Policjanci zabezpieczyli ponad 120 roślin.

Koncert: Kaz Bałagane w klubie Graffiti
30 sierpnia 2019, 20:00

Koncert: Kaz Bałagane w klubie Graffiti 0 0

Startuje nowy sezon muzyczny w Graffiti (al. Piłsudskiego 13). 30 sierpnia o godz. 20 na scenie klubu wystąpi Kaz Bałagane.

La Dolce Pera czyli Słodka Gruszka w Lublinie. Cukiernik, który został szefem kuchni
Magazyn

La Dolce Pera czyli Słodka Gruszka w Lublinie. Cukiernik, który został szefem kuchni 32 1

Jacek Ochal został szefem kuchni i otworzył na Czubach autorską restaurację La dolce Pera: Słodka Gruszka. W roli głównej owoce gruszy „Bonkreta Williama”. Dziś o gruszce w kuchni i o słynnych włoskich przysmakach. Mamy dla was autorskie receptury Jacka na Bruschetta Classico, prawdziwe Tagliatelle Bolognese, włoskie schabowe i pyszną Piadinę z Ricottą i Prosciutto.

Górnik Łęczna – GKS Katowice 1:0. Do trzech razy sztuka
galeria

Górnik Łęczna – GKS Katowice 1:0. Do trzech razy sztuka 0 5

W trzecim spotkaniu obecnego sezonu na własnym stadionie Górnik Łęczna pokonał 1:0 GKS Katowice. Wygrana „zielono-czarnych” mogła być bardziej okazała gdyby Paweł Wojciechowski wykorzystał rzut karny.

Wysyp grzybów w lasach w Lubelskiem. "Po pół godzinie mam 12 borowików"
galeria

Wysyp grzybów w lasach w Lubelskiem. "Po pół godzinie mam 12 borowików" 35 9

W lasach Lubelszczyzny prawdziwy wysyp grzybów. Na zbiory nie mogli narzekać, ci którzy na poszukiwania prawdziwków wybrali się w weekend. Doświadczeni grzybiarze prognozują, że na obfite zbiory liczyć będzie można także w tym tygodniu

Oszukiwał i okradał starsze osoby. Podawał się za handlarza opałem

Oszukiwał i okradał starsze osoby. Podawał się za handlarza opałem 4 0

Mieszkaniec Wielkopolski został zatrzymany przez lubelskich policjantów. 53-latek będzie odpowiadać przed sądem za liczne kradzieże i oszustwa. Ofiarami złodzieja są mieszkańcy powiatu lubelskiego.

Chmielaki 2019. Sylwia Kozieł została Miss Krasnegostawu [zdjęcia]
galeria

Chmielaki 2019. Sylwia Kozieł została Miss Krasnegostawu [zdjęcia] 2 4

Sylwia Kozieł została Miss Krasnegostawu. Tytuł I Vice Miss Krasnegostawu otrzymała Sylwia Zielonka a II Vice Miss Krasnegostawu została Julia Bednarska. Wybory odbyły się wczoraj, podczas trwających w mieście Chmielaków Krasnostawskich.

Kolorowe proszki, przeboje Beatlesów i Feel na Dniach Ryk [zdjęcia]
galeria
film

Kolorowe proszki, przeboje Beatlesów i Feel na Dniach Ryk [zdjęcia] 5 0

Zespół Feel był gwiazdą wieczoru podczas sobotnich Dni Ryk. Na scenie wystąpił także The Postman, który zachęcał rycką publiczność do zabawy w rytmie przebojów z lat 60-tych i 70-tych. Na dzieci czekały kolorowe proszki, animatorzy, wozy strażackie, kucyki i dmuchane zamki.