Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 sierpnia 2018 r.
19:37

Dłuższe przerwy, trudne przedmioty tylko rano. Zmiany dla uczniów od nowego roku szkolnego

Dłuższe niż dotychczas przerwy, legitymacje jak dowody osobiste i matematyka na pierwszej lekcji: to najważniejsze zmiany czekające uczniów w nowym roku szkolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wydłużyć przerwę obiadową w szkołach do 40 minut. Żadna pauza ma też nie być krótsza niż 10 minut, a jeśli pogoda na to pozwoli dzieci powinny mieć możliwość wyjścia w tym czasie na dwór.

Pomysł, który jednym wydaje się dobry, krytykują jednak rodzice, których dzieci uczą się w systemie dwuzmianowym.

Przerwa na obiad

– W naszej szkole lekcje trwają do godziny 16.45. Najdłuższa przerwa trwa 20 minut. Jest kilka przerw 5-minutowych – opowiada Wiesława Marynosik, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie. – I to wystarcza. Jeśli przerwy byłyby dłuższe, nasze dzieci wychodziłyby ze szkoły o godzinie 18. A gdzie czas na naukę, na odrabianie lekcji, czy na zwykły wypoczynek?

Pomysł chwalą natomiast rodzice uczniów klas młodszych.

– Syn nie ma czasu żeby zjeść teraz cały obiad – przyznaje pani Ewa, mama drugoklasisty z lubelskiej Szkoły Podstawowej nr 43. – Zanim pójdą do jadalni, staną w kolejce, odbiorą talerze i znajdą miejsce, już dzwoni dzwonek. Przerwa powinna być dłuższa. Wiadomo, że czas, który dla osoby dorosłej jest wystarcza na dwudaniowy posiłek, kawę i papierosa nie wystarcza dzieciom, dla których czas w stołówce to też czas na kwitnące życie towarzyskie.

Po szóstej spada

Program „Stołówka szkolna”, który ma zacząć obowiązywać już we wrześniu zakłada, że rok później w każdej podstawówce będzie musiała być jadalnia, w której uczniowie będą mogli jeść posiłki przyniesione z domu.

A od 2021 roku szkoła umożliwić ma także zjedzenie jednego gorącego posiłku w trakcie dnia. Nie za darmo. Korzystanie z obiadów będzie - tak jak teraz - dobrowolne i częściowo płatne.

Nowe rozporządzenie dotyczące BHP w szkole zakłada inne niż dotychczas układanie planu lekcji. Przedmioty wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą mogły być prowadzone później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu.
Wszystko dlatego, że koncentracja dzieci spada łagodnie od czwartej godziny lekcyjnej, by po szóstej drastycznie się obniżyć. Na siódmej lekcji uczniowie mogą już pracować efektywnie.

Plan lekcji

– To bardzo dobra zmiana – uważa mama szóstoklasisty z Lublina. – W ubiegłym roku syn miał bardzo nierówno rozłożone lekcje. Były dni, kiedy zaczynał od dwóch godzin w-f i potem zmęczony i bez prysznica szedł na lekcje wymagające myślenia. Były też dni, kiedy na początku miał religię, plastykę, informatykę, a po nich zmasowany blok historii, przyrody, języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Do domu wracał skonany. Dobrze, że ktoś wreszcie się tym zajął. Uważam, że dyrektorzy już dawno na podstawie własnych obserwacji powinni przeprowadzić korekty w planach lekcji. W dużych szkołach to na pewno niełatwe zadanie, ale od tego przecież są.

Zgodnie z nowymi zasadami BHP, które mają wejść w życie 1 września, ale które dają też czas dyrektorom szkół na dostosowanie się do nich do 1 marca 2019 roku, uczniowie muszą mieć zapewnioną możliwość zostawiania w szkołach podręczników i innych pomocy dydaktycznych.

Szkoły, które do tej pory nie zapewniły uczniom dostępu do wody pitnej, teraz będą miały taki obowiązek.

E-legitymacja

Do lamusa mają też odejść papierowe szkolne legitymacje. Od września zastąpi je plastikowa karta przypominająca dowód osobisty, czy prawo jazdy.

– To odpowiedź na oczekiwania uczniów, ich rodziców i dyrektorów szkół oraz samorządów – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Na rewersie e-legitymacji znajdzie się pole umożliwiające nadrukowania numeru układu elektronicznego oraz kodu kreskowego. Na dokumencie zakodować będzie można także dodatkowe usługi oraz ulgi na przejazdy środkami transportu publicznego.

– O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły – dodaje Anna Ostrowska.

Wydanie nowej legitymacji nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla uczniów lub ich rodziców. Dokumenty takie od przyszłego roku szkolnego wydawać będą mogły szkoły i przedszkola. Obok nich dostępne będą jednak także dokumenty w dotychczasowej postaci.

Najnowszy projekt MEN dotyczący nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych zakłada też możliwość wydawania obok legitymacji papierowych i w formie plastikowych kart także dokumentów do zainstalowania w telefonie. Czy ta zmiana wejdzie w życie, na razie jednak nie wiadomo.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

Do szkół uczniowie pójdą tym razem 3 września, ponieważ pierwszy wypada w sobotę. Zimowa przerwa świąteczna będzie trwała od 23 do 31 grudnia. Ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia także szkoły pozostaną zamknięte.
Dodatkowego dnia wolnego nie będzie za to tym razem z okazji Święta Trzech Króli, 6 stycznia ponieważ w przyszłym roku wypada w niedzielę.

W województwie lubelskim ferie zimowe rozpoczną się 11 lutego. Z kolei wiosenna przerwa świąteczna będzie trwała od 18 do 23 kwietnia. Zakończenie roku zaplanowano na 21 czerwca.

Tradycyjnie już o przyznaniu dodatkowych dni wolnych od nauki decydować będą dyrektorzy poszczególnych szkół. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach 10 dni, a w szkołach branżowych I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego: 6 dni.

Dni wolne wykorzystać można między innymi w trakcie egzaminu ósmoklasisty, rekolekcji wielkopostnych, w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, a także inne dowolne dni poprawiające organizację pracy, a to oznaczać może na przykład wydłużenie weekendu majowego, czy przerwy świątecznej.

Co nowego w nowym roku szkolnym

• dłuższa przerwa obiadowa
• jadalnia w każdej szkole
• trudne przedmioty na pierwszych lekcjach
• e-legitymacja

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium