Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 sierpnia 2018 r.
19:37

Dłuższe przerwy, trudne przedmioty tylko rano. Zmiany dla uczniów od nowego roku szkolnego

183 36 A A

Dłuższe niż dotychczas przerwy, legitymacje jak dowody osobiste i matematyka na pierwszej lekcji: to najważniejsze zmiany czekające uczniów w nowym roku szkolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wydłużyć przerwę obiadową w szkołach do 40 minut. Żadna pauza ma też nie być krótsza niż 10 minut, a jeśli pogoda na to pozwoli dzieci powinny mieć możliwość wyjścia w tym czasie na dwór.

Pomysł, który jednym wydaje się dobry, krytykują jednak rodzice, których dzieci uczą się w systemie dwuzmianowym.

Przerwa na obiad

– W naszej szkole lekcje trwają do godziny 16.45. Najdłuższa przerwa trwa 20 minut. Jest kilka przerw 5-minutowych – opowiada Wiesława Marynosik, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie. – I to wystarcza. Jeśli przerwy byłyby dłuższe, nasze dzieci wychodziłyby ze szkoły o godzinie 18. A gdzie czas na naukę, na odrabianie lekcji, czy na zwykły wypoczynek?

Pomysł chwalą natomiast rodzice uczniów klas młodszych.

– Syn nie ma czasu żeby zjeść teraz cały obiad – przyznaje pani Ewa, mama drugoklasisty z lubelskiej Szkoły Podstawowej nr 43. – Zanim pójdą do jadalni, staną w kolejce, odbiorą talerze i znajdą miejsce, już dzwoni dzwonek. Przerwa powinna być dłuższa. Wiadomo, że czas, który dla osoby dorosłej jest wystarcza na dwudaniowy posiłek, kawę i papierosa nie wystarcza dzieciom, dla których czas w stołówce to też czas na kwitnące życie towarzyskie.

Po szóstej spada

Program „Stołówka szkolna”, który ma zacząć obowiązywać już we wrześniu zakłada, że rok później w każdej podstawówce będzie musiała być jadalnia, w której uczniowie będą mogli jeść posiłki przyniesione z domu.

A od 2021 roku szkoła umożliwić ma także zjedzenie jednego gorącego posiłku w trakcie dnia. Nie za darmo. Korzystanie z obiadów będzie - tak jak teraz - dobrowolne i częściowo płatne.

Nowe rozporządzenie dotyczące BHP w szkole zakłada inne niż dotychczas układanie planu lekcji. Przedmioty wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą mogły być prowadzone później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu.
Wszystko dlatego, że koncentracja dzieci spada łagodnie od czwartej godziny lekcyjnej, by po szóstej drastycznie się obniżyć. Na siódmej lekcji uczniowie mogą już pracować efektywnie.

Plan lekcji

– To bardzo dobra zmiana – uważa mama szóstoklasisty z Lublina. – W ubiegłym roku syn miał bardzo nierówno rozłożone lekcje. Były dni, kiedy zaczynał od dwóch godzin w-f i potem zmęczony i bez prysznica szedł na lekcje wymagające myślenia. Były też dni, kiedy na początku miał religię, plastykę, informatykę, a po nich zmasowany blok historii, przyrody, języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Do domu wracał skonany. Dobrze, że ktoś wreszcie się tym zajął. Uważam, że dyrektorzy już dawno na podstawie własnych obserwacji powinni przeprowadzić korekty w planach lekcji. W dużych szkołach to na pewno niełatwe zadanie, ale od tego przecież są.

Zgodnie z nowymi zasadami BHP, które mają wejść w życie 1 września, ale które dają też czas dyrektorom szkół na dostosowanie się do nich do 1 marca 2019 roku, uczniowie muszą mieć zapewnioną możliwość zostawiania w szkołach podręczników i innych pomocy dydaktycznych.

Szkoły, które do tej pory nie zapewniły uczniom dostępu do wody pitnej, teraz będą miały taki obowiązek.

E-legitymacja

Do lamusa mają też odejść papierowe szkolne legitymacje. Od września zastąpi je plastikowa karta przypominająca dowód osobisty, czy prawo jazdy.

– To odpowiedź na oczekiwania uczniów, ich rodziców i dyrektorów szkół oraz samorządów – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Na rewersie e-legitymacji znajdzie się pole umożliwiające nadrukowania numeru układu elektronicznego oraz kodu kreskowego. Na dokumencie zakodować będzie można także dodatkowe usługi oraz ulgi na przejazdy środkami transportu publicznego.

– O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły – dodaje Anna Ostrowska.

Wydanie nowej legitymacji nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla uczniów lub ich rodziców. Dokumenty takie od przyszłego roku szkolnego wydawać będą mogły szkoły i przedszkola. Obok nich dostępne będą jednak także dokumenty w dotychczasowej postaci.

Najnowszy projekt MEN dotyczący nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych zakłada też możliwość wydawania obok legitymacji papierowych i w formie plastikowych kart także dokumentów do zainstalowania w telefonie. Czy ta zmiana wejdzie w życie, na razie jednak nie wiadomo.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

Do szkół uczniowie pójdą tym razem 3 września, ponieważ pierwszy wypada w sobotę. Zimowa przerwa świąteczna będzie trwała od 23 do 31 grudnia. Ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia także szkoły pozostaną zamknięte.
Dodatkowego dnia wolnego nie będzie za to tym razem z okazji Święta Trzech Króli, 6 stycznia ponieważ w przyszłym roku wypada w niedzielę.

W województwie lubelskim ferie zimowe rozpoczną się 11 lutego. Z kolei wiosenna przerwa świąteczna będzie trwała od 18 do 23 kwietnia. Zakończenie roku zaplanowano na 21 czerwca.

Tradycyjnie już o przyznaniu dodatkowych dni wolnych od nauki decydować będą dyrektorzy poszczególnych szkół. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach 10 dni, a w szkołach branżowych I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego: 6 dni.

Dni wolne wykorzystać można między innymi w trakcie egzaminu ósmoklasisty, rekolekcji wielkopostnych, w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, a także inne dowolne dni poprawiające organizację pracy, a to oznaczać może na przykład wydłużenie weekendu majowego, czy przerwy świątecznej.

Co nowego w nowym roku szkolnym

• dłuższa przerwa obiadowa
• jadalnia w każdej szkole
• trudne przedmioty na pierwszych lekcjach
• e-legitymacja

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!