Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 sierpnia 2018 r.
19:37

Dłuższe przerwy, trudne przedmioty tylko rano. Zmiany dla uczniów od nowego roku szkolnego

183 36 A A

Dłuższe niż dotychczas przerwy, legitymacje jak dowody osobiste i matematyka na pierwszej lekcji: to najważniejsze zmiany czekające uczniów w nowym roku szkolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wydłużyć przerwę obiadową w szkołach do 40 minut. Żadna pauza ma też nie być krótsza niż 10 minut, a jeśli pogoda na to pozwoli dzieci powinny mieć możliwość wyjścia w tym czasie na dwór.

Pomysł, który jednym wydaje się dobry, krytykują jednak rodzice, których dzieci uczą się w systemie dwuzmianowym.

Przerwa na obiad

– W naszej szkole lekcje trwają do godziny 16.45. Najdłuższa przerwa trwa 20 minut. Jest kilka przerw 5-minutowych – opowiada Wiesława Marynosik, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie. – I to wystarcza. Jeśli przerwy byłyby dłuższe, nasze dzieci wychodziłyby ze szkoły o godzinie 18. A gdzie czas na naukę, na odrabianie lekcji, czy na zwykły wypoczynek?

Pomysł chwalą natomiast rodzice uczniów klas młodszych.

– Syn nie ma czasu żeby zjeść teraz cały obiad – przyznaje pani Ewa, mama drugoklasisty z lubelskiej Szkoły Podstawowej nr 43. – Zanim pójdą do jadalni, staną w kolejce, odbiorą talerze i znajdą miejsce, już dzwoni dzwonek. Przerwa powinna być dłuższa. Wiadomo, że czas, który dla osoby dorosłej jest wystarcza na dwudaniowy posiłek, kawę i papierosa nie wystarcza dzieciom, dla których czas w stołówce to też czas na kwitnące życie towarzyskie.

Po szóstej spada

Program „Stołówka szkolna”, który ma zacząć obowiązywać już we wrześniu zakłada, że rok później w każdej podstawówce będzie musiała być jadalnia, w której uczniowie będą mogli jeść posiłki przyniesione z domu.

A od 2021 roku szkoła umożliwić ma także zjedzenie jednego gorącego posiłku w trakcie dnia. Nie za darmo. Korzystanie z obiadów będzie - tak jak teraz - dobrowolne i częściowo płatne.

Nowe rozporządzenie dotyczące BHP w szkole zakłada inne niż dotychczas układanie planu lekcji. Przedmioty wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą mogły być prowadzone później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu.
Wszystko dlatego, że koncentracja dzieci spada łagodnie od czwartej godziny lekcyjnej, by po szóstej drastycznie się obniżyć. Na siódmej lekcji uczniowie mogą już pracować efektywnie.

Plan lekcji

– To bardzo dobra zmiana – uważa mama szóstoklasisty z Lublina. – W ubiegłym roku syn miał bardzo nierówno rozłożone lekcje. Były dni, kiedy zaczynał od dwóch godzin w-f i potem zmęczony i bez prysznica szedł na lekcje wymagające myślenia. Były też dni, kiedy na początku miał religię, plastykę, informatykę, a po nich zmasowany blok historii, przyrody, języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Do domu wracał skonany. Dobrze, że ktoś wreszcie się tym zajął. Uważam, że dyrektorzy już dawno na podstawie własnych obserwacji powinni przeprowadzić korekty w planach lekcji. W dużych szkołach to na pewno niełatwe zadanie, ale od tego przecież są.

Zgodnie z nowymi zasadami BHP, które mają wejść w życie 1 września, ale które dają też czas dyrektorom szkół na dostosowanie się do nich do 1 marca 2019 roku, uczniowie muszą mieć zapewnioną możliwość zostawiania w szkołach podręczników i innych pomocy dydaktycznych.

Szkoły, które do tej pory nie zapewniły uczniom dostępu do wody pitnej, teraz będą miały taki obowiązek.

E-legitymacja

Do lamusa mają też odejść papierowe szkolne legitymacje. Od września zastąpi je plastikowa karta przypominająca dowód osobisty, czy prawo jazdy.

– To odpowiedź na oczekiwania uczniów, ich rodziców i dyrektorów szkół oraz samorządów – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Na rewersie e-legitymacji znajdzie się pole umożliwiające nadrukowania numeru układu elektronicznego oraz kodu kreskowego. Na dokumencie zakodować będzie można także dodatkowe usługi oraz ulgi na przejazdy środkami transportu publicznego.

– O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły – dodaje Anna Ostrowska.

Wydanie nowej legitymacji nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla uczniów lub ich rodziców. Dokumenty takie od przyszłego roku szkolnego wydawać będą mogły szkoły i przedszkola. Obok nich dostępne będą jednak także dokumenty w dotychczasowej postaci.

Najnowszy projekt MEN dotyczący nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych zakłada też możliwość wydawania obok legitymacji papierowych i w formie plastikowych kart także dokumentów do zainstalowania w telefonie. Czy ta zmiana wejdzie w życie, na razie jednak nie wiadomo.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

Do szkół uczniowie pójdą tym razem 3 września, ponieważ pierwszy wypada w sobotę. Zimowa przerwa świąteczna będzie trwała od 23 do 31 grudnia. Ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia także szkoły pozostaną zamknięte.
Dodatkowego dnia wolnego nie będzie za to tym razem z okazji Święta Trzech Króli, 6 stycznia ponieważ w przyszłym roku wypada w niedzielę.

W województwie lubelskim ferie zimowe rozpoczną się 11 lutego. Z kolei wiosenna przerwa świąteczna będzie trwała od 18 do 23 kwietnia. Zakończenie roku zaplanowano na 21 czerwca.

Tradycyjnie już o przyznaniu dodatkowych dni wolnych od nauki decydować będą dyrektorzy poszczególnych szkół. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach 10 dni, a w szkołach branżowych I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego: 6 dni.

Dni wolne wykorzystać można między innymi w trakcie egzaminu ósmoklasisty, rekolekcji wielkopostnych, w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, a także inne dowolne dni poprawiające organizację pracy, a to oznaczać może na przykład wydłużenie weekendu majowego, czy przerwy świątecznej.

Co nowego w nowym roku szkolnym

• dłuższa przerwa obiadowa
• jadalnia w każdej szkole
• trudne przedmioty na pierwszych lekcjach
• e-legitymacja

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
EWA / 10 sierpnia 2018 o 20:05
+98
Ciekawe jak matematyk obleci wszystkie klasy na pierwszej lekcji, a wf-sta na ostatniej
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 20:05
+92
Te reformy to jest jakaś porażka. Czy ktoś do k.. nędzy pytał uczniów czy oni tego chcą ? Dłuższe przerwy czyli dłuższe siedzenie w szkole. Nikt tego nie chce. Tak samo bezsensowne wprowadzanie kolejnosci przedmiotów USTAWĄ. Chore. A co jak gdzies nie beda mogli dostosowac i bedzie musiala byc matma pod koniec ? Wywrocic wszystko do gory nogami ! Jest ustawa i koniec ! Cała ta reforma edukacji to najgorszy błąd polskiej oświaty. Poraz kolejny: czy ktoś pytał uczniów o zdanie ??? Zaprzepaszczono piekna polska tradycje na rzecz komuny bo mamuśkom i tatusiom sie wydawało, że kiedyś było lepiej ! Kiedys to były szkoły ! Lepij było ! A ty synku cicho siedz ! Ja lubiłem chodzić do gimnazjum. Jakby nie patrzec zmiana środowiska, nowi nauczyciele, szkoła życia, trzeba sobie radzić. Większa odpowiedzialność, lepsze możliwości nauki, brak małych dzieci. Można było zmienic złych kolegów i nauczycieli. Można było nie zmieniac, pojsc ze starymi kolegami. A teraz ? To jest paranoja. Jak ktoś powie o patologii to moge tylko wyśmiać. Ani chwili nie mialem problemu a byłem tym "grzecznym" zreszta jak cała klasa. A jak to takie straszne że klasowy cwaniak zapalił papierosa za szkoła to gwarantuje że teraz zapali za podstawowka wsrod małych dzieci. Brawo ! 6 latki z 16 latkami. NAJWIEKSZYM PLUSEM BYLA MOZLIWOSC WYBORU. To ja zdecydowałem gdzie ide i wybrałem fajna szkołe a nie rodzice. Teraz uczniom odebrano to prawo. Brawo PiS. Brawo lud. Brawo Polska !!!
Te reformy to jest jakaś porażka. Czy ktoś do k.. nędzy pytał uczniów czy oni tego chcą ? Dłuższe przerwy czyli dłuższe siedzenie w szkole. Nikt tego nie chce. Tak samo bezsensowne wprowadzanie kolejnosci przedmiotów USTAWĄ. Chore. A co jak gdzies nie beda mogli dostosowac i bedzie musiala byc matma pod koniec ? Wywrocic wszystko do gory nogami ! Jest ustawa i koniec ! Cała ta reforma edukacji to najgorszy błąd polskiej oświaty. Poraz kolejny: czy ktoś pytał uczniów o zdanie ??? Zaprzepaszczono piekna polska tradycje na rzecz komuny bo mamuś... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 20:35
+58
Niech "mądrzy" urzędnicy spróbują ułożyć plan zajęć zgodny z ustawą, zwłaszcza w szkołach, gdzie jest jeden matematyk. Załóżmy, że uczy w klasach IV-VIII. Jak spełnić wymóg ustawy? Od której klasy zacząć? Bo przecież w pięciu jednocześnie uczyć się nie da. A potem przyjedzie kontrola z kuratorium i zarzuci niespełnianie wymogów. Patrząc na działania MEN zastanawiam się, co jeszcze spieprzą jego urzędnicy. I tylko dzieci żal. I nauczycieli - zmuszanych do realizacji głupich pomysłów.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 21:59
+53
To jakaś masakra! Tak jak napisał gość - nikt nie zapytał uczniów o zdanie. 40 minut przerwy dla kogo? Dla pierwszakow które i tak są podprowadzane na stołówkę jako pierwsze i wszyscy muszą im ustąpić? A starsze dzieciaki nawet odpoaczac nie będą mogły wracając do szkoły o 18.00 czy później. Ja chodzę do szkoły muzycznej i myślę że na granie na instrumencie mi będę miała ani siły ani chęci jak tak późno wrócę . A zajęcia dodatkowe? Jak tak późno będziemy wychodzić że szkoły to możemy o nich ZAPOMNIEĆ
Avatar
matka / 10 sierpnia 2018 o 20:08
+53
Młodsze klasy mają system bez dzwonkowy i mogą jeść obiad jak długo im Pani pozwoli
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 21:29
+37
Nie rozumiem w czym wf przeszkadza na pierwszych lekcjach, przynajmniej dziecko dotleni się i pobudzi, a dłuższe przerwy obiadowe są zbędne...
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 21:58
+36
Głupim społeczeństwem łatwiej rządzić.... Znamy to już z doświadczenia.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 22:14
+32
Glupie i bezsensowne reformy to podstawa dzialania "dobrej zmiany" Nigdy wiecej Pisu u wladzy!
Avatar
Kalina / 10 sierpnia 2018 o 23:58
+30
1. Dlaczego karzą nam tyle w szkole siedzieć? Ja już 6 lat chodzę na sztuki walki i nie chce tego rzucić, bo państwo jakieś bezsensowne reformy o przerwach wprowadza. 2. Dlaczego te trudniejsze przedmioty dają na początek dnia skoro połowa uczniów jeszcze się nie rozbudziła i dosłownie śpiją na ławkach? 3. 40 min na obiad? No rozumiem w większych szkołach. Ale w mniejszych? Ja chodzę do szkoły na wsi i 20 min to nawet dla mnie za długo.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 20:57
+19
Proponuję następną ustawą wprowadzić ograniczenie ilości lekcji w ciągu dnia i wydłużenie tygodnia szkolnego do sześciu dni. Po co wolne soboty? A jeszcze wcześniej obowiązek szkolny dla pisposłów.
Avatar
mam dość / 23 września 2018 o 22:29
+1
Uczę angielskiego, goły etat, osiem okienek. Cały dzień ekstra siedzę w szkole. Moje lekcje na pierwszej i ostatnich godzinach, bo przedmiot, z którego zdają uczniowie egzamin w przyszłym roku zdaniem decydentów nie jest ważny. Myślę o zmianie pracy, niestety.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2018 o 11:25
+1
bo 40 minutowa przerwa jest dla nauczycieli nie dla uczniów. można pójść do sklepu, wy***yć załatwić sprawy w urzędzie, albo na lunch poza szkola.
Avatar
wnikliwy / 23 sierpnia 2018 o 18:32
+1
No i żadna ze zmian nie została wprowadzona. Po co więc tyle szumu?
Avatar
r. / 23 sierpnia 2018 o 15:22
+1
Jak to ogarnac kiedy dzieci 2 lub 3 razy w tygodniu zaczynaja lekcje o 12-13 lub nawet 14-tej i dotyczy to także klas powyzej 4-tej. tutaj trudne przedmioty na pierwszych lekcjach oznaczaja i tak godzine 14-15 gdzie dzieci sa juz zmeczone calym dniem spedzonym czesto mało konstruktywnie w oczekkiwaniu na zajecia lekcyjne.
Avatar
rodzic / 22 sierpnia 2018 o 15:22
+1
Co innego podstawówka na wsi gdzie jest kilkudziesięciu uczniów, co innego w mieście gdzie uczniów jest tysiąc, co innego szkoła podstawowa a co innego szkoła ponadgimnazjalna. Niektóre założenia są dobre, ale najgorsze jest to , że wszystkie szkoły są wrzucane do jednego wora. Stomatolog w szkole, szkolny lekarz, stołówka ok, ale czy naprawdę małe wiejskie szkoły, w których jest powiedzmy 60, 70 uczniów muszą sprostać tym warunkom. To samo długie przerwy. Nie każdy przecież je obiad w szkole, są uczniowie, którzy chcą wrócić szybciej do domu, 40 minutowa przerwa to dla nich strata czasu, 20 minutowa długa przerwa wystarczy, obiad w szkole przecież można zjeść po lekcjach.
Co innego podstawówka na wsi gdzie jest kilkudziesięciu uczniów, co innego w mieście gdzie uczniów jest tysiąc, co innego szkoła podstawowa a co innego szkoła ponadgimnazjalna. Niektóre założenia są dobre, ale najgorsze jest to , że wszystkie szkoły są wrzucane do jednego wora. Stomatolog w szkole, szkolny lekarz, stołówka ok, ale czy naprawdę małe wiejskie szkoły, w których jest powiedzmy 60, 70 uczniów muszą sprostać tym warunkom. To samo długie przerwy. Nie każdy przecież je obiad w szkole, są uczniowie, którzy chcą wrócić szybciej do ... rozwiń
Avatar
tyui / 19 sierpnia 2018 o 18:27
+1
Szoda gadać. Oni są odpornii na wszelkie argumenty. Zniszczyli najlepszy element Polskiej edukacji czyli GIMNAZJA swoją pseudoreformą. Dobrze że wybory blisko - nie zapominajcie.
Avatar
el / 19 sierpnia 2018 o 12:51
+1
Kalina pyta dlaczego każą im tyle siedzieć w szkole. Być może dlatego, żeby wreszcie nauczyła się ortografii.
Avatar
anka / 17 sierpnia 2018 o 18:53
+3
Ja nie wiem jakim cudem ten świat przetrwał bez tych wszystkich głupowatych przepisów. Poziom nauki zerowy, a jeszcze myśli się co zrobić, aby uczniom nie było za ciężko. W czym za ciężko? Nauka to nauka, a jedzenie w ciągu 20 min to czas wystarczający na zjedzenie. Mogą być co najwyżej dwie kolejne przerwy po 20 min, aby ze względu na ilość uczniów wszyscy mieli możliwość zjedzenia. A tak z innej beczki. Rodzice zacznijcie zwracać swoim dzieciom uwagę, aby nie krzyczały jak wściekłe i sami nie wrzeszczcie. To nie są pępki świata, ani debile. Wszystko zrozumieją tylko ich uczcie. Co prawda trudno, aby cham uczył dzieci, ale może jednak jakimś cudem uczcie się wspólnie.
Ja nie wiem jakim cudem ten świat przetrwał bez tych wszystkich głupowatych przepisów. Poziom nauki zerowy, a jeszcze myśli się co zrobić, aby uczniom nie było za ciężko. W czym za ciężko? Nauka to nauka, a jedzenie w ciągu 20 min to czas wystarczający na zjedzenie. Mogą być co najwyżej dwie kolejne przerwy po 20 min, aby ze względu na ilość uczniów wszyscy mieli możliwość zjedzenia. A tak z innej beczki. Rodzice zacznijcie zwracać swoim dzieciom uwagę, aby nie krzyczały jak wściekłe i sami nie wrzeszczcie. To nie są pępki świata, ani debil... rozwiń
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2018 o 12:47
+2
A ktoś pomyślał o dzieciakach co dojeżdżają? Nie dość że wstają dużo wcześniej od dzieci dochodzacych to teraz będą wracały jeszcze później wyczerpane mają po nocach odrabiać lekcje? A gdzie wolny czas dla nich kiedy mają rozwijać swoje pasje. Ktoś kto to wymyslil chyba nie ma dzieci.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 o 17:40
+1
40 minut na obiad? To jakaś bzdura! W małych szkółkach obiady je raptem kilka osób. Czy dla tych osób należy poświęcać pozostałe, które przez to znacznie później będą wracać do domu? Kolejny poroniony pomysł!
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obietnica bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku?

Obietnica bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku? 8 5

Zapowiadany przez prezydenta remont ul. Zana nie został uwzględniony w tegorocznym planie zamówień Zarządu Dróg i Mostów. Nie ma tam również wzmianki o remoncie ul. Herberta, ani też o obiecanym poszerzeniu ul. Gęsiej i Jantarowej. Czy doczekamy się tego w bieżącym roku? Ratusz odpowiada wymijająco

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent 11 4

W niedzielną noc stacja pomiarowa przy ul. Obywatelskiej w Lublinie zanotowała, że po raz kolejny przekroczone zostały normy smogowe w Lublinie. Około godz. 21 wskazywały one 186 µg/m3.

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi?

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi? 2 2

Byli miejską ciepłownią, teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie ma się także stać elektrownią. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chełmska ciepłownia znalazła się wśród 41 firm w kraju, które dostały dofinansowania na projekty rozwojowe i ekologiczne.

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie
11 marca 2020, 19:00

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie 0 0

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka) zaprasza na wyjątkowy koncert trio Pańta / Konrad / Kostov. Artyści będą promować płytę "Roots" 11 marca o godz. 19.

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti
11 marca 2020, 20:00

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti 0 0

11 marca o godz. 20 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) z nowym programem wystąpi stand-uper Błażej Krajewski.

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020 7 9

Do użytku oddane zostaną kolejne odcinki drogi S17 Lublin-Warszawa, trwa budowa S19 w kierunku Rzeszowa, ogłoszony ma być również przetarg na budowę obwodnicy Chełma. Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił plany na 2020 rok.

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom 0 1

Ekipy z czołówki zaczynają tracić punkty, więc „czerwono-czarni” powinni to wykorzystać

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat 47 17

W wieku 46 lat zmarł Grzegorz Jędrejek, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Urodzony w Puławach sędzia zmarł w niedzielę rano

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty 65 9

PKS Zamość zakończył działalność. Po ogłoszeniu upadłości spółka zawiesiła wykonywanie kursów na kilkunastu trasach

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt!
film

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt! 0 0

W sobotę Dawid Kubacki zwyciężył konkurs pucharu świata w Titisee-Neustadt, a w niedzielę zdołał powtórzyć swój sukces. Dzięki tej wygranej przedłużył fantastyczna passę - po raz ósmy z rzędu znalazł się na podium

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni 0 5

17 stycznia pracownicy Bogdanki otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki roczne. Niektórych dodatek może wynieść nawet 2 tys. zł.

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3 0 0

W meczu 18. kolejki LUK Politechnika Lublin przegrała 2:3 z KPS Siedlce. Była to trzecia z rzędu porażka podopiecznych trenera Macieja Kołodziejczyka, po której beniaminek stracił pozycję wicelidera

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane?
film

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane? 16 3

Tysiące leków dla pacjentów po przeszczepach nie trafia do potrzebujących. Trudno dostępne preparaty zalegają od kilku miesięcy w magazynach jednej z warszawskich aptek. Placówka została zamknięta w wyniku zmian w prawie farmaceutycznym a leki zamiast do chorych, trafią prawdopodobnie do utylizacji.

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu 6 1

Nawet 1050 hPa może osiągnąć w poniedziałek ciśnienie atmosferyczne w całej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że jutro możemy mieć m.in. problemy z koncentracją.

Wierni Kościoła Prawosławnego obchodzili nad Zalewem Zemborzyckim Święto Chrztu Pańskiego [zdjęcia]
galeria

Wierni Kościoła Prawosławnego obchodzili nad Zalewem Zemborzyckim Święto Chrztu Pańskiego [zdjęcia] 0 2

Na pamiątkę chrztu Jezusa prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, obchodzili w niedzielę święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. Lubelscy prawosławni swoje uroczystości odchodzili nad Zalewem Zemborzyckim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.