Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

24 lipca 2018 r.
21:38

Nauczyciele zaproszą rodziców na piknik? Będą nowe wytyczne oceny pracy

2 10 A A

Od 1 września praca nauczycieli będzie oceniana w oparciu o nowe wytyczne. Mają oni m.in. swoim przykładem krzewić w uczniach postawy patriotyczne i inicjować spotkania integracyjne z rodzicami. – Jestem nauczycielem, a nie animatorem – komentuje jeden z nich. – Nie zamierzam chodzić z rodzicami na pikniki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wytyczne w oparciu, o które oceniani mają być nauczyciele (co trzy lata). Zdobywając kolejne stopnie awansu spełniać będą musieli coraz więcej kryteriów: stażyści - 9, nauczyciele kontraktowi - 14, mianowani - 19, a dyplomowani - minimum 23.

Opierając się na zaleceniach resortu dyrektorzy szkół muszą teraz opracować wewnętrzne regulaminy oceniania nauczycieli.

– Napisałem już coś, ale czekam na publikację większej ilości przykładowych rozwiązań, które zapowiedział MEN – przyznaje dyrektor jednego z lubelskich zespołów szkół. – To bardzo niekomfortowa sytuacja. To wszystko jest bardzo uznaniowe, a przecież od mojej oceny będzie uzależniona wypłata dodatków dla nauczycieli.

– Dla mnie najbardziej bezsensowny jest zapis o „kształtowaniu u uczniów postawy patriotycznej przez własny przykład nauczyciela” – stwierdza dyrektorka jednej ze szkół podstawowych. – Jaki to ma być przykład? Czy mam dawać dodatkowe punkty nauczycielom noszącym koszulki ze znakiem Polski Walczącej, a może dopiero takim, którzy wytatuują sobie godło? Naprawdę nie wiem, w jaki sposób ocenić można w oparciu o to kryterium pracę nauczyciela wychowania fizycznego, techniki czy informatyki.

Dyrektorka krytykuje też inne wytyczne ministerstwa. – A co, jeśli wejdą do sali podczas zajęć plastyki i zobaczę na podłodze rozrzuconą bibułę i dzieci z nożyczkami? Czy mam uznać, że nauczyciel nie dba o „bezpieczne i higieniczne warunki nauki”? Zapisy o tak ogromnym stopniu ogólności mogą doprowadzić do wielu nadużyć – komentuje.

Zirytowani są też sami nauczyciele.

– Cieszę się, że resort wycofał się z planów wprowadzenia oceny etyczno-moralnej nauczycieli. Obawialiśmy się, że będzie sprawdzane czy np. mamy ślub kościelny – mówi nauczycielka wychowania początkowego w szkole na lubelskim Czechowie. – Teraz najbardziej irytuje mnie zapis o „efektywnym realizowaniu zadań na rzecz uczniów z podmiotami zewnętrznymi”. Powinniśmy mieć kontakt z „domem rodzicielskim ucznia”. Jak to rozumieć? Mam nadzieję, że nie będę zmuszana do sprawdzania, w jakich w warunkach mój uczeń odrabia lekcje.

– W propozycjach ministerstwa znalazłem informacje, że mam „rozpoznawać środowisko rodzinne uczniów” oraz inicjować spotkania integracyjne z rodzicami takie jak wycieczki, wieczorki i pikniki. Może się rodzice na mnie obrażą, ale nie zamierzam chodzić z nimi na grilla. Jestem nauczycielem, a nie animatorem – denerwuje się anglista z Kalinowszczyzny.

– Nie wyobrażam sobie oceniania, czy prezentuję wysoką kulturę osobistą, dbam o właściwe stosunki międzyludzkie, czy posługuję się poprawną polszczyzną i czy skutecznie komunikuję się z uczniami – przyznaje nauczycielka z Modliborzyc. – To wszystko to dla mnie absurd. Nauczyciel powinien być oceniany za efekty, jakie osiągają jego podopieczni na egzaminach, olimpiadach czy konkursach.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 02:03
+10
Czy tych od religii też będą oceniać ? Super, to nie nauczyciele. Jak widzę w podręczniku, nie kupować tylko dać kościołowi to mnie ściska.
Avatar
Gość / 24 lipca 2018 o 22:40
+9
Pomysł był dobry, a wyszło jak zwykle. Poszło w nie tym kierunku, co trzeba.
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 07:09
+8
Jeszcze przed powołaniem Gminnych Szkół Zbiorczych w terenie były faktyczne szkoły środowiskowe.Obecnie są to "fabryki" z taśmą produkcyjna do wykonania zalecanego programu.Czas "Judymow" już odpłynął.
Avatar
anna23 / 25 lipca 2018 o 15:56
+7
Już nie długo w szkole nei beie miał kto pracować. Płaca godzinowa pracownika fizycznego powoli zbliża się do płacy nauczyciela dyplonowanego Z tego co wiem, to obecnie polskiego pracownika fizycznego trzeba prosić, żeby praował za 20 zł/godz. nauczyciel dyplomowany (po studiach i licznych kursach) z duzym stażem (!) zarabia niecałe 30 zł. Sami nauczyciele........jak banda frajerów nie potrafią zjednoczyć się i współnie pogonić elementy typu min. Zalewska. Zobaczysz suwerenie, sam pójdziesz uczyć swoje dzieci. P.S. te "krytria' oceny, tylko debil mógł wymyśleć.
Już nie długo w szkole nei beie miał kto pracować. Płaca godzinowa pracownika fizycznego powoli zbliża się do płacy nauczyciela dyplonowanego Z tego co wiem, to obecnie polskiego pracownika fizycznego trzeba prosić, żeby praował za 20 zł/godz. nauczyciel dyplomowany (po studiach i licznych kursach) z duzym stażem (!) zarabia niecałe 30 zł. Sami nauczyciele........jak banda frajerów nie potrafią zjednoczyć się i współnie pogonić elementy typu min. Zalewska. Zobaczysz suwerenie, sam pójdziesz uczyć swoje dzieci. P.S. te "krytria' oceny,... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 09:44
+6
Obecnie nie ma donosicieli ,ustawowo wprowadzono SYGNALISTÓW.
Avatar
do rodzic / 25 lipca 2018 o 18:17
+5
Jako rodzic jesteś mocno jednak ograniczony i oderwany od rzeczywistości. Wystarczy zajrzeć dziecku do zeszytu z różnych przedmiotów, żeby zorientować się, że zagadnienia związane z patriotyzmem są już ujęte. Dodatkowo są różne apele, konkursy, gazetki szkolne itp związane powyższą tematyką. Co jeszcze ma robić ten biedy nauczyciel, żeby zaliczyć spełnienie tego kryterium. Salę pomalować na biało czerwono, lekcje zaczynać od Bogurodzicy, hymnu i jeszcze czegoś takiego? Apel poległych co poniedziałek a smoleński każdego 10 ? Niech on się zajmie nauką swojego przedmiotu, niech matematyk uczy mi dziecko liczyć i dzielić, biolog o pszczółkach, chemik o ...... itd. Jako rodzic ja zadbam ze swojej strony o patriotyzm mojego dziecka, od tego jestem rodzicem żeby go dobrze wychować. Nie zamierzam wymagać od innych żeby mi wychowywali dziecko, szkoła ma przede wszystkim uczyć. Jak będzie od wszystkiego to będzie do niczego szanowny panie lub pani rodzic.
Jako rodzic jesteś mocno jednak ograniczony i oderwany od rzeczywistości. Wystarczy zajrzeć dziecku do zeszytu z różnych przedmiotów, żeby zorientować się, że zagadnienia związane z patriotyzmem są już ujęte. Dodatkowo są różne apele, konkursy, gazetki szkolne itp związane powyższą tematyką. Co jeszcze ma robić ten biedy nauczyciel, żeby zaliczyć spełnienie tego kryterium. Salę pomalować na biało czerwono, lekcje zaczynać od Bogurodzicy, hymnu i jeszcze czegoś takiego? Apel poległych co poniedziałek a smoleński każdego 10 ? Niech on się zajm... rozwiń
Avatar
MedMed / 25 lipca 2018 o 12:31
+3
Kolejny bubel rządzącej ekipy. Miało być tak cudownie, a na każdym kroku jakiś nonsens. Tyle ludzi miało nadzieje związane z reformami, które tak bardzo są potrzebne państwu i narodowi, a tu same głupoty są robione, budowanie kozła na trzech nogach, zamiast konkretów. Każda sprawa rozprawa i nic z tego nie wynika. Szkolnictwo, służba zdrowia, media! markety, praca. Zgroza. Dla swoich jest jak i było zawsze, a dla reszty to komu uda się coś przypadkiem złapać.
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 08:56
+3
A już donosicieli miało nie być....
Avatar
Rodzic / 25 lipca 2018 o 11:21
-3
Pomijając wszystko ta cytowana "dyrektorka jednej ze szkół podstawowych" jest bardzo ograniczona intelektualnie i oderwana od rzeczywistości z resztą jak większość nauczycieli. Aby krzewić patriotyzm nie potrzeba takich skrajności o jakich się wypowiada. Wystarczą drobniejsze gesty jak dobre słowa o ojczyźnie, pamięć o jej obrońcach czy choćby dbanie o poszanowanie flagi, godła i hymnu przez dzieci bo z tym jest bardzo różnie.
Avatar
Jam stąd / 24 lipca 2018 o 22:41
-15
Wpierd. Ić gnoja z zawodu. Kim on jest? Nauczycielem? Tzn co ma przyjsc odwalic manianę i spadać do domu. Kpina.
Avatar
do rodzic / 25 lipca 2018 o 18:17
+5
Jako rodzic jesteś mocno jednak ograniczony i oderwany od rzeczywistości. Wystarczy zajrzeć dziecku do zeszytu z różnych przedmiotów, żeby zorientować się, że zagadnienia związane z patriotyzmem są już ujęte. Dodatkowo są różne apele, konkursy, gazetki szkolne itp związane powyższą tematyką. Co jeszcze ma robić ten biedy nauczyciel, żeby zaliczyć spełnienie tego kryterium. Salę pomalować na biało czerwono, lekcje zaczynać od Bogurodzicy, hymnu i jeszcze czegoś takiego? Apel poległych co poniedziałek a smoleński każdego 10 ? Niech on się zajmie nauką swojego przedmiotu, niech matematyk uczy mi dziecko liczyć i dzielić, biolog o pszczółkach, chemik o ...... itd. Jako rodzic ja zadbam ze swojej strony o patriotyzm mojego dziecka, od tego jestem rodzicem żeby go dobrze wychować. Nie zamierzam wymagać od innych żeby mi wychowywali dziecko, szkoła ma przede wszystkim uczyć. Jak będzie od wszystkiego to będzie do niczego szanowny panie lub pani rodzic.
Jako rodzic jesteś mocno jednak ograniczony i oderwany od rzeczywistości. Wystarczy zajrzeć dziecku do zeszytu z różnych przedmiotów, żeby zorientować się, że zagadnienia związane z patriotyzmem są już ujęte. Dodatkowo są różne apele, konkursy, gazetki szkolne itp związane powyższą tematyką. Co jeszcze ma robić ten biedy nauczyciel, żeby zaliczyć spełnienie tego kryterium. Salę pomalować na biało czerwono, lekcje zaczynać od Bogurodzicy, hymnu i jeszcze czegoś takiego? Apel poległych co poniedziałek a smoleński każdego 10 ? Niech on się zajm... rozwiń
Avatar
anna23 / 25 lipca 2018 o 15:56
+7
Już nie długo w szkole nei beie miał kto pracować. Płaca godzinowa pracownika fizycznego powoli zbliża się do płacy nauczyciela dyplonowanego Z tego co wiem, to obecnie polskiego pracownika fizycznego trzeba prosić, żeby praował za 20 zł/godz. nauczyciel dyplomowany (po studiach i licznych kursach) z duzym stażem (!) zarabia niecałe 30 zł. Sami nauczyciele........jak banda frajerów nie potrafią zjednoczyć się i współnie pogonić elementy typu min. Zalewska. Zobaczysz suwerenie, sam pójdziesz uczyć swoje dzieci. P.S. te "krytria' oceny, tylko debil mógł wymyśleć.
Już nie długo w szkole nei beie miał kto pracować. Płaca godzinowa pracownika fizycznego powoli zbliża się do płacy nauczyciela dyplonowanego Z tego co wiem, to obecnie polskiego pracownika fizycznego trzeba prosić, żeby praował za 20 zł/godz. nauczyciel dyplomowany (po studiach i licznych kursach) z duzym stażem (!) zarabia niecałe 30 zł. Sami nauczyciele........jak banda frajerów nie potrafią zjednoczyć się i współnie pogonić elementy typu min. Zalewska. Zobaczysz suwerenie, sam pójdziesz uczyć swoje dzieci. P.S. te "krytria' oceny,... rozwiń
Avatar
MedMed / 25 lipca 2018 o 12:31
+3
Kolejny bubel rządzącej ekipy. Miało być tak cudownie, a na każdym kroku jakiś nonsens. Tyle ludzi miało nadzieje związane z reformami, które tak bardzo są potrzebne państwu i narodowi, a tu same głupoty są robione, budowanie kozła na trzech nogach, zamiast konkretów. Każda sprawa rozprawa i nic z tego nie wynika. Szkolnictwo, służba zdrowia, media! markety, praca. Zgroza. Dla swoich jest jak i było zawsze, a dla reszty to komu uda się coś przypadkiem złapać.
Avatar
Rodzic / 25 lipca 2018 o 11:21
-3
Pomijając wszystko ta cytowana "dyrektorka jednej ze szkół podstawowych" jest bardzo ograniczona intelektualnie i oderwana od rzeczywistości z resztą jak większość nauczycieli. Aby krzewić patriotyzm nie potrzeba takich skrajności o jakich się wypowiada. Wystarczą drobniejsze gesty jak dobre słowa o ojczyźnie, pamięć o jej obrońcach czy choćby dbanie o poszanowanie flagi, godła i hymnu przez dzieci bo z tym jest bardzo różnie.
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 09:44
+6
Obecnie nie ma donosicieli ,ustawowo wprowadzono SYGNALISTÓW.
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 08:56
+3
A już donosicieli miało nie być....
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 07:09
+8
Jeszcze przed powołaniem Gminnych Szkół Zbiorczych w terenie były faktyczne szkoły środowiskowe.Obecnie są to "fabryki" z taśmą produkcyjna do wykonania zalecanego programu.Czas "Judymow" już odpłynął.
Avatar
Gość / 25 lipca 2018 o 02:03
+10
Czy tych od religii też będą oceniać ? Super, to nie nauczyciele. Jak widzę w podręczniku, nie kupować tylko dać kościołowi to mnie ściska.
Avatar
Jam stąd / 24 lipca 2018 o 22:41
-15
Wpierd. Ić gnoja z zawodu. Kim on jest? Nauczycielem? Tzn co ma przyjsc odwalic manianę i spadać do domu. Kpina.
Avatar
Gość / 24 lipca 2018 o 22:40
+9
Pomysł był dobry, a wyszło jak zwykle. Poszło w nie tym kierunku, co trzeba.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prezydent Zamościa naciskał, że czas goni. Ale radni nie chcieli się zająć podwyżkami opłat za śmieci

Prezydent Zamościa naciskał, że czas goni. Ale radni nie chcieli się zająć podwyżkami opłat za śmieci 0 0

W poniedziałek radni z Zamościa mieli głosować w sprawie wyższych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi. I zająć się zmianą sposobu ich naliczania. Choć prezydent naciskał, że czas goni – zdjęli projekty uchwał z porządku obrad.

Agencja Mienia Wojskowego: Przetarg na sprzedaż odpadów

Agencja Mienia Wojskowego: Przetarg na sprzedaż odpadów 0

Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie: Sprzedaż nieruchomości

Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie: Sprzedaż nieruchomości 0

Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie: Wynajem lokali użytkowych

Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie: Wynajem lokali użytkowych 0

Powietrze w Puławach znowu brudne od pyłu. Na Włostowicach nawet 824 proc. normy

Powietrze w Puławach znowu brudne od pyłu. Na Włostowicach nawet 824 proc. normy 0 5

W ostatnich dniach jakość powietrza w Puławach znacznie się pogorszyła. Mimo lekkiej zimy, ilość szkodliwych pyłów wieczorami przekracza 500, a miejscami nawet 800 procent normy.

Córka żołnierza wyklętego dostała 1 mln zł, ale chciała 15 mln zł. "Sąd w swojej przemowie mnie upokorzył"

Córka żołnierza wyklętego dostała 1 mln zł, ale chciała 15 mln zł. "Sąd w swojej przemowie mnie upokorzył" 34 29

Córka żołnierza wyklętego przegrała sądową batalię o 15 mln zł. Pieniądze miały być zadośćuczynieniem za dzieciństwo spędzone w więzieniu i domach dziecka. Sąd uznał, że przyznany wcześniej milion złotych to właściwa rekompensata.

Banki - jakie konto wybrać, żeby nie żałować?

Banki - jakie konto wybrać, żeby nie żałować? 0 2

Jedną z największych zmian w ostatnich latach jest przejście z ery gotówkowej do czasów gdzie większość operacji odbywa się za pośrednictwem banków. W takich warunkach konto bankowe staje się jednym z podstawowych produktów, bez którego coraz ciężej funkcjonować. Na szczęście nie jest obecnie trudno znaleźć rachunek, który będzie bezwarunkowo darmowy lub będzie wymagał spełnienia prostych wymagań, aby uzyskać zwolnienie z opłat.

Koko die i runforrest w Domu Kultury
1 lutego 2020, 19:00

Koko die i runforrest w Domu Kultury 0 0

1 lutego o godz. 19 w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19) wystąpią Koko die i runforrest.

AZS UMCS Lublin ‒ FC 2016 Siemianowice Śląskie 3:3. Punkt rzutem na taśmę

AZS UMCS Lublin ‒ FC 2016 Siemianowice Śląskie 3:3. Punkt rzutem na taśmę 0 3

AZS UMCS Lublin w 14 kolejce rozgrywek I Ligi Futsalu podzielił się punktami z drużyną z Siemianowic Śląskch. Gola na wagę jednego „oczka” zdobył w ostatniej minucie Tomasz Sekrecki

Pożar koło Lubartowa. Ogień strawił elewację domu [zdjęcia]
galeria

Pożar koło Lubartowa. Ogień strawił elewację domu [zdjęcia] 2 0

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie walczyli w niedzielę z pożarem domu w miejscowości Samoklęski (pow. lubartowski). Spłonęła cała elewacja budynku. Nikt nie został ranny.

Końca śledztwa dotyczącego stadniny koni w Janowie Podlaskim nie widać. Przedłużono je po raz kolejny

Końca śledztwa dotyczącego stadniny koni w Janowie Podlaskim nie widać. Przedłużono je po raz kolejny 6 16

Już po raz kolejny śledztwo dotyczące niegospodarności w stadninie w Janowie Podlaskim zostało przedłużone. Tym razem, co najmniej do końca marca. Według naszych wyliczeń, śledztwo przedłużono już po raz siódmy

Fanowski "Wiedźmin" i spotkanie z twórcami
3 lutego 2020, 18:00

Fanowski "Wiedźmin" i spotkanie z twórcami 0 0

"Pół Wieku Poezji Później" to film zrealizowany przez fanów "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego osadzony w stworzonym przez autora świecie. Produkcję można za darmo oglądać na YouTube, ale już 3 lutego o godz. 18 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zobaczymy ją na dużym kinowym ekranie. A po seansie - spotkanie z twórcami.

Wypadek autokaru z dziećmi na Dolnym Śląsku. Pojazd został niemal doszczętnie zniszczony [zdjęcia]
galeria

Wypadek autokaru z dziećmi na Dolnym Śląsku. Pojazd został niemal doszczętnie zniszczony [zdjęcia] 23 6

W miejscowości Olszyny na Dolnym Śląsku doszło do wypadku z udziałem autokaru, którym podróżowali uczniowie - podaje portal rmf24.pl. Pojazd wypadł z drogi na zakręcie i uderzył w drzewo. Rannych zostało 9 osób.

Był poszukiwany i podawał się za swojego brata bliźniaka. Nie chciał trafić do zakładu karnego

Był poszukiwany i podawał się za swojego brata bliźniaka. Nie chciał trafić do zakładu karnego 0 8

Na "sprytny" plan wpadł poszukiwany przez policję 45-letni mieszkaniec Lublina - kiedy do jego drzwi zapukali mundurowi, pokazał im dowód osobisty swojego brata bliźniaka. Funkcjonariusze nie dali się jednak nabrać i zatrzymali mężczyznę. Za próbę oszukania policjantów otrzymał mandat, a teraz trafi na niemal rok do więzienia.

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa]
film

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa] 7 8

Służby sanitarne otrzymują coraz więcej zapytań, czy zamawiając rzeczy z Chin można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV. Jak czytamy w jednym z komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!