Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 maja 2019 r.
8:22

Szturm na szkoły średnie w Lublinie. Ile osób walczy o miejsca w liceach?

9 21 A A
Tego, czy dostali się do wymarzonej szkoły, absolwenci gimnazjów i zreformowanych 8-letnich podstawówek dowiedzą się dopiero 4 lipca. W rekrutacji liczą się wyniki egzaminów (gimnazjalny lub ósmoklasisty) i ocen na świadectwach
Tego, czy dostali się do wymarzonej szkoły, absolwenci gimnazjów i zreformowanych 8-letnich podstawówek dowiedzą się dopiero 4 lipca. W rekrutacji liczą się wyniki egzaminów (gimnazjalny lub ósmoklasisty) i ocen na świadectwach (fot. Maciej Kaczanowski)

Tylu chętnych na jedno miejsce w szkołach średnich nie było już dawno. Wczoraj punktualnie o godz. 14 zakończyło się rejestrowanie kandydatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku szturm na szkoły średnie przypuszcza rekordowa liczba dzieci. Wszystko za sprawą reformy edukacji. Gdyby w rekrutacji brali udział tylko absolwenci gimnazjów, to w województwie lubelskim byłoby ich 20 099. Ale o przyjęcie do szkół walczy też 20 454 absolwentów podstawówek.

Teoretycznie walczą oni o przyjęcie do różnych szkół – pierwsi w liceach spędzą trzy lata, a drudzy o rok dłużej. W rzeczywistości nauka odbywać będzie się jednak w tych samych budynkach. – Będą się uczyć w oparciu o zupełnie inne programy. Nie mogą więc uczęszczać do wspólnych klas – tłumaczy Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. – Dlatego w tamtym roku szkolnym stworzyliśmy osiem oddziałów klas pierwszych, a w tym roku uruchomimy po pięć oddziałów klas pierwszych po gimnazjum i tyle samo po podstawówce.

W „Piątce” będzie ciaśniej, bo klas będzie więcej. Zmniejszą się też szanse na dostanie się do tej szkoły.

– O 160 miejsc dla uczniów po gimnazjum konkuruje 320 osób, a o 160 miejsc po podstawówce – 244. To dane dotyczące tylko tych, dla których V LO jest szkołą pierwszego wyboru (w tegorocznej rekrutacji uczniowie mogą wskazywać aż 6 szkół, w których chcieliby się uczyć – red.). W ubiegłym roku taką deklarację też złożyło około 300 uczniów, ale wtedy mieliśmy dla nich aż 256 miejsc – dodaje Jakuszko.

Podobnie jest w innych szkołach. W II LO im. hetmana Jana Zamoyskiego zamiast 7-8 klas pierwszych powstanie ich aż 12: po 6 dla absolwentów każdego typu szkół.

– Godząc się na ciasnotę wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom uczniów, którzy chcieliby uczyć się w naszej placówce – mówi Dorota Gajda, wicedyrektor „Zamoya”.

Wszyscy chętni i tak się nie dostaną. W klasie biologiczno-chemicznej po gimnazjum o 32 miejsca walczy 67 chętnych pierwszej preferencji (i 394 osoby, które wskazały tą klasę jako jedną z możliwych). Biol.-chem. po podstawówce wybrało aż 72 uczniów pierwszego wyboru i 412 wszystkich biorących udział w rekrutacji.

– Staram się na razie nie stresować chociaż w klasie biologiczno-informatyczno-fizycznej w IV LO na 32 miejsca jest właśnie tyle chętnych z pierwszego wyboru, ale aż 411 wszystkich potencjalnie zainteresowanych. To daje ponad 12 osób na miejsce – mówi Antoni z Lublina. – Dlatego oprócz liceów tak na wszelki wypadek wskazałem też dwa technika.

Technika też są oblegane. – Tworzymy po trzy klasy pierwsze dla obu typów szkół – mówi Małgorzata Myśliwiec, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie. – O naukę w klasie technikum teleinformatyk o przyjęcie stara się po trzy osoby na jedno miejsce, a w klasie elektronik po dwie.

Zdublowany rocznik nie wpłynął natomiast na zwiększenie zainteresowania nauką w szkołach branżowych.

– Nie jest tak różowo jak prognozowaliśmy – przyznaje Aleksander Błaszczak, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie. – Bardzo trudno będzie nam stworzyć klasy.

W 16-osobowym oddziale murarz-tynkarz uczyć chce się tylko czterech absolwentów podstawówki. Elektrykiem chce zostać tylko trzech.

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
robson / 16 maja 2019 o 11:37
+12
" Jak na razie w tym komentarzu jest tylko masę żółci i nic więcej. System edukacji jest bardzo złozony i skostniały, nie twierdze że ta reforma jest idealna ale jest to krok w dobrym kierunku. " ROTFL. Skąd sie tacy biorą? W dobrym kierunku?! Bo zdemolowano i uwsteczniono programy a szkołom zafundowano niepotrzebny chaos? Tylko dlatego, że gdy prezes był dzieckiem, było osiem klas?!
 Czy pracowałeś kiedyś jako nauczyciel akademicki i widziałeś jak poziom studentów którzy przychodza na studia z roku na rok się obniża i skorelowane to było w czasie z wprowadzaniem gimnazjum ? Ja pracowałem i obserwowałem te zjawisko przez 14 lat. W tej obserwacji nie jestem odosobniony, kogo z kolegów i osób z innych uczelni nie zapytam sie, to mówią to samo. Oczywiście sama zmiana na system 8+4 to za mało, trzeba do tego dołożyc motywacyjny system wynagradzania dla nauczycieli plus mechanizm który będzie eliminował nierobów (likwidacja karty nauczyciela), zmiana podstawy programowej , itd. itd. Jak chcesz dyskutować dalej, to czekam na argumenty merytoryczne, jesli nie to pseudokomentarze zachowaj dla siebie.
 Czy pracowałeś kiedyś jako nauczyciel akademicki i widziałeś jak poziom studentów którzy przychodza na studia z roku na rok się obniża i skorelowane to było w czasie z wprowadzaniem gimnazjum ? Ja pracowałem i obserwowałem te zjawisko przez 14 lat. W tej obserwacji nie jestem odosobniony, kogo z kolegów i osób z innych uczelni nie zapytam sie, to mówią to samo. Oczywiście sama zmiana na system 8+4 to za mało, trzeba do tego dołożyc motywacyjny system wynagradzania dla nauczycieli plus mechanizm który będzie eliminował niero... rozwiń
Avatar
motywacyjny SYSTEM PREMIOWY / 16 maja 2019 o 11:08
+9
NATYCHMIAST NALEŻY WPROWADZIĆ SYSTEM OCEN - DLA WERYFIKACJI PRACY NAUCZYCIELI. System musi być stworzyć podstawę do wynagradzania nauczycieli zależnie od ich wyników.
Avatar
Mafia PIS / 16 maja 2019 o 09:07
+9
PISowskie trolle powtarzają wpisane im brednie o mafii paliwowej czy VAT. Gdzie są jakieś dowody? Kogo aresztowano? Poczekajcie jak Sakielski zrobi film o aferze SKOK. Już mówi że ma kompromitujący PIS materiał. Kiedy prokuratura wezwie Jarosława K. na przesłuchanie w sprawie Srebrnej? Kiedy księża i biskupi którzy kryli pedofilów zostaną aresztowani?
Avatar
Chociażbym chodził ciemną doliną... / 16 maja 2019 o 11:02
+8
Wycie lewactwa wspieranego przez towarzyszy ORM0wców z organizacji Wandzi WASILEWSKIEJ - bezcenne.
Avatar
AB / 16 maja 2019 o 13:32
+5
To PiS dzieciom zgotowało ten los swoją pseudoreformą.
Avatar
...... / 16 maja 2019 o 12:11
+5
Skoro na maturze, żeby dostać się na studia trzeba uzyskać minimum 30% punktów to tyle samo punktów powinno się uzyskać by móc sie uczyć w liceum czy technikum. Pozostali do szkół branżowych.
Avatar
Ciemny lud to kupi / 16 maja 2019 o 09:38
+5
Dla PISu im człowiek ciemniejszy tym lepiej bo łatwiej nim manipulować. Dlatego rozumiem już dlaczego PIS ma w du.pie nauczycieli i edukację. Jeszcze ludzie zrozumieją jak bardzo TVPIS ich okłamuje.
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 08:37
+5
PIS rozpierd.oliło edukację w szkołach. Pseudo reforma robiona na kolanie, a teraz zobaczymy jej skutki. PIS rozwali wszystko czego się dotknie. Banda niekompetentnych ignorantów, obrońców Kleru.
Avatar
robson / 16 maja 2019 o 09:30
+4
PIS rozpierd.oliło edukację w szkołach. Pseudo reforma robiona na kolanie, a teraz zobaczymy jej skutki. PIS rozwali wszystko czego się dotknie. Banda niekompetentnych ignorantów, obrońców Kleru.
A teraz napij się zimnej wody i zrób rundkę wokół zalewu. Nie masz kompletnego pojęcia o temacie, to sie nie wypowiadaj.
Niestety, ale ma rację. A zimnej wody to ty się napij.
 Jak na razie w tym komentarzu jest tylko masę żółci i nic więcej. System edukacji jest bardzo złozony i skostniały, nie twierdze że ta reforma jest idealna ale jest to krok w dobrym kierunku. A teraz argumenty: 1. System edukacji został zachwiany kiedy zostały wprowadzone gimanzja i licea profilowane przez reformatora - prof. Handke kiedy u władzy był AWS i premier Buzek, obecny europoseł PO.  Gimnazja spowoadowały że cały system edukacji został poszatkowanmy: na 3- letnie okresy nauki: klasy 1-3, 4-6, gimnazja 1-3 i licea 1-3. W pracktyce w gimazjum ucża się normalnie 2 lata a potem 3 klasę uczą się do testów, które również wymyslił prof. Handke. Identycznie w liceum, a nawe gorzej , uczniowie mówią że uczą się w praktyce 1,5 roku a potem przygotowanie do matury. Kolejna sprawa: demontaż szkolnictwa zawodowego i wprowadzenie liceów zawodowych. Wpojonomłodym ludziom że każdy powinien byc naukowcem, choc natura poskąpiła zwyczajnie talentu do nauki i musi mieć maturę a potem studia. Młodzi ludzie i ich rodzice w to uwierzyli i spowodowało to że brakuje nam teraz elektryków, murarzy, spawaczy itp., patrz ostatnie zdania tego artykułu, szkoły branzowe maja do 3-4 kandydatów.  Ci ludzie którzy powinni być murarzami , elektrykami itd. złożyli papiery do liceów, pewnie się dostana do tych słabszych , potem tylko matura na 30 %, studia a potem płacz. Tytuł magistra , w głowie pusto, do pracy umusłowej sie nie nadaje, a fachu w rękach brak, choć były zdolności w tym kierunku. Niestety ego zostało napompowane i pracy fizycznej taki człowiek sie juz nie czepi, bo i brak kwalifikacji i tytuł magistra ciąży. Obecna reforma przywraca porządek, tj. szkołe jaka była za moich czasów, czyli: 8 klas podstwówki, 4 lat liceum (lub 5 lat technikum) , potem studia.  Problemem jest mentalność młodych ludzi i ich rodziców (postawa roszczeniowa i przerośniete ego edukacyjne). Jak namówić teraz młodych ludzi, którzy nie maja zdolności do nauki aby wybierali szkoły branżowe (dawniej zwodówki).
 Jak na razie w tym komentarzu jest tylko masę żółci i nic więcej. System edukacji jest bardzo złozony i skostniały, nie twierdze że ta reforma jest idealna ale jest to krok w dobrym kierunku. A teraz argumenty: 1. System edukacji został zachwiany kiedy zostały wprowadzone gimanzja i licea profilowane przez reformatora - prof. Handke kiedy u władzy był AWS i premier Buzek, obecny europoseł PO.  Gimnazja spowoadowały że cały system edukacji został poszatkowanmy: na 3- letnie okresy nauki: klasy 1-3, 4-6, gimnazja 1-3 i licea... rozwiń
Avatar
tr / 16 maja 2019 o 08:58
+4
PIS rozpierd.oliło edukację w szkołach. Pseudo reforma robiona na kolanie, a teraz zobaczymy jej skutki. PIS rozwali wszystko czego się dotknie. Banda niekompetentnych ignorantów, obrońców Kleru.
 A platforama i załączniki obrońcami mafii vatowskich, paliwowych, etc. A do tego obrońcami układu totalitarnych służb specjalnych z PRL-u.  Co do reform poprzedniej koalicji, to o ich stosunku do Polski można było przekonać się słuchając nagrań z knajpy u Sowy: Bieńkowska, Karpiński, Sikorski, Sienkiewicz itd. Takie to reformy przeprowadzali...
Avatar
AB / 16 maja 2019 o 13:32
+5
To PiS dzieciom zgotowało ten los swoją pseudoreformą.
Avatar
inżynier / 16 maja 2019 o 12:13
+1
Zlikwidować technikum na Słowiczej, postawić na szkołę branżową,a chętni by zdobyć tytuł technika niech idą na Racławickie. Technikum w ZSB na Słowiczej i tak na bardzo niskim poziomie.
Avatar
...... / 16 maja 2019 o 12:11
+5
Skoro na maturze, żeby dostać się na studia trzeba uzyskać minimum 30% punktów to tyle samo punktów powinno się uzyskać by móc sie uczyć w liceum czy technikum. Pozostali do szkół branżowych.
Avatar
Vw / 16 maja 2019 o 12:09
-21
Po prostu do szkół w Lublinie pcha się dużo wieśniaków. Są w Lublinie szkoły, gdzie stanowią połowę, jeśli nie większość uczniów. Powinny być dodatkowe punkty za ukończenie ginnazjum/SP  w Lublinie. Ci z prownicji niech się uczą w szkołach w Krasnymstawie, Lubartowie, Zamościu.
Avatar
Maciej / 16 maja 2019 o 12:06
+1
Zamoy mocno stracił na popularności po tym całym zamieszaniu z maturami. Widać, że zainteresowanie szkołą wśród uczniów szczególnie po podstawówce, jest dużo mniejsze niż w przypadku Unii czy Staszica.
Avatar
robson / 16 maja 2019 o 11:37
+12
" Jak na razie w tym komentarzu jest tylko masę żółci i nic więcej. System edukacji jest bardzo złozony i skostniały, nie twierdze że ta reforma jest idealna ale jest to krok w dobrym kierunku. " ROTFL. Skąd sie tacy biorą? W dobrym kierunku?! Bo zdemolowano i uwsteczniono programy a szkołom zafundowano niepotrzebny chaos? Tylko dlatego, że gdy prezes był dzieckiem, było osiem klas?!
 Czy pracowałeś kiedyś jako nauczyciel akademicki i widziałeś jak poziom studentów którzy przychodza na studia z roku na rok się obniża i skorelowane to było w czasie z wprowadzaniem gimnazjum ? Ja pracowałem i obserwowałem te zjawisko przez 14 lat. W tej obserwacji nie jestem odosobniony, kogo z kolegów i osób z innych uczelni nie zapytam sie, to mówią to samo. Oczywiście sama zmiana na system 8+4 to za mało, trzeba do tego dołożyc motywacyjny system wynagradzania dla nauczycieli plus mechanizm który będzie eliminował nierobów (likwidacja karty nauczyciela), zmiana podstawy programowej , itd. itd. Jak chcesz dyskutować dalej, to czekam na argumenty merytoryczne, jesli nie to pseudokomentarze zachowaj dla siebie.
 Czy pracowałeś kiedyś jako nauczyciel akademicki i widziałeś jak poziom studentów którzy przychodza na studia z roku na rok się obniża i skorelowane to było w czasie z wprowadzaniem gimnazjum ? Ja pracowałem i obserwowałem te zjawisko przez 14 lat. W tej obserwacji nie jestem odosobniony, kogo z kolegów i osób z innych uczelni nie zapytam sie, to mówią to samo. Oczywiście sama zmiana na system 8+4 to za mało, trzeba do tego dołożyc motywacyjny system wynagradzania dla nauczycieli plus mechanizm który będzie eliminował niero... rozwiń
Avatar
motywacyjny SYSTEM PREMIOWY / 16 maja 2019 o 11:08
+9
NATYCHMIAST NALEŻY WPROWADZIĆ SYSTEM OCEN - DLA WERYFIKACJI PRACY NAUCZYCIELI. System musi być stworzyć podstawę do wynagradzania nauczycieli zależnie od ich wyników.
Avatar
Chociażbym chodził ciemną doliną... / 16 maja 2019 o 11:02
+8
Wycie lewactwa wspieranego przez towarzyszy ORM0wców z organizacji Wandzi WASILEWSKIEJ - bezcenne.
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 10:30
-3
" Jak na razie w tym komentarzu jest tylko masę żółci i nic więcej. System edukacji jest bardzo złozony i skostniały, nie twierdze że ta reforma jest idealna ale jest to krok w dobrym kierunku. " ROTFL. Skąd sie tacy biorą? W dobrym kierunku?! Bo zdemolowano i uwsteczniono programy a szkołom zafundowano niepotrzebny chaos? Tylko dlatego, że gdy prezes był dzieckiem, było osiem klas?!
Avatar
Ciemny lud to kupi / 16 maja 2019 o 09:38
+5
Dla PISu im człowiek ciemniejszy tym lepiej bo łatwiej nim manipulować. Dlatego rozumiem już dlaczego PIS ma w du.pie nauczycieli i edukację. Jeszcze ludzie zrozumieją jak bardzo TVPIS ich okłamuje.
Zobacz wszystkie komentarze 21
Trwa cisza wyborcza
Do czasu jej zakończenia zamieszczanie komentarzy mających charakter agitacyjny jest zabronione przez polskie prawo. Odpowiedzialność za opublikowaną przez siebie treść ponosi autor.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podpalenia samochodów w Lublinie. 44-latek tymczasowo aresztowany
galeria

Podpalenia samochodów w Lublinie. 44-latek tymczasowo aresztowany 2 0

Mężczyzna podejrzany o podpalenie 9 samochodów został aresztowany na 3 miesiące. Taką decyzję podjął wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie, przychylając się tym samym do wniosku policji i prokuratury.

Kulturalia 2019. CHØCØLATE, Bovska. Kto jeszcze wystąpi w sobotę? [PROGRAM, ZDJĘCIA]
galeria

Kulturalia 2019. CHØCØLATE, Bovska. Kto jeszcze wystąpi w sobotę? [PROGRAM, ZDJĘCIA] 0 0

Jako pierwsi na scenę wyjdą członkowie zespołu CHØCØLATE zaś sobotnią imprezę zakończy występ Darii Zawiałow.

Groził, że zabije. 37-latek został aresztowany. Mężczyzna był już wcześniej notowany

Groził, że zabije. 37-latek został aresztowany. Mężczyzna był już wcześniej notowany 1 2

37-letni mieszkaniec gminy Leśniowice (powiat chełmski) groził pracownicom sklepu i postronnym osobom, że pozbawi je życia. Agresywny mężczyzna, który już wcześniej notowany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a także mieniu i wolności, trafił za kraty.

Wisła w Annopolu. Rzeka przekroczyła stan alarmowy [stany wód w Lubelskiem]
galeria

Wisła w Annopolu. Rzeka przekroczyła stan alarmowy [stany wód w Lubelskiem] 0 6

Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. Z danych z godz. 8 wynika, że w ciągu nocy poziom wody w tym mieście podniósł się o 32 cm. W Puławach Wisła płynie powyżej poziomu ostrzegawczego.

ŻeLKa 2019. Gala Ognia w Ogrodzie Saskim [ZDJĘCIA]
galeria

ŻeLKa 2019. Gala Ognia w Ogrodzie Saskim [ZDJĘCIA] 0 0

W Lublinie trwa Żonglerska Lubelska Konwencja (ŻeLKa). Wczoraj w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim można było podziwiać artystów z całej Polski podczas Gali Ognia.

Sportowe Inspiracje: akrobatyka powietrzna. Jak wygląda trening latania nad ziemią [wideo]
galeria
film

Sportowe Inspiracje: akrobatyka powietrzna. Jak wygląda trening latania nad ziemią [wideo] 0 0

Akrobatyka powietrzna łączy ze sobą sport i sztukę. Wszelkie figury akrobatyczne wykonuje się na specjalnych szarfach w powietrzu.

Dni Urzędowa 2019. Koncerty disco polo, wystawy, warsztaty rękodzielnicze [PROGRAM]
galeria

Dni Urzędowa 2019. Koncerty disco polo, wystawy, warsztaty rękodzielnicze [PROGRAM] 0 0

Piękni i Młodzi a także zespoły – Dejw i TeX wystąpią w niedzielę (26 maja) podczas Dni Urzędowa. W ramach trzydniowych wydarzeń organizatorzy zaplanowali nie tylko koncerty muzyczne. Będzie można obejrzeć także wystawę samochodów wojskowych i rajdowych i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.

Szpital Jana Bożego w Lublinie szuka nowego dyrektora

Szpital Jana Bożego w Lublinie szuka nowego dyrektora 1 3

Do 3 czerwca mogą zgłaszać się kandydaci na dyrektora szpitala im. Jan Bożego, który właśnie ogłosił urząd marszałkowski.

Piknik z okazji Dnia Rodziny. Będą gry i zabawy, konkurencje sportowe
25 maja 2019, 11:00

Piknik z okazji Dnia Rodziny. Będą gry i zabawy, konkurencje sportowe 0 0

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Lubelski Oddział Regionalny zaprasza do Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek na piknik z okazji Dnia Rodziny. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 maja o godz. 11.

O staniku i mądrości doktorowej
Wiersze między newsami

O staniku i mądrości doktorowej 0 0

Na sobotnie przedpołudnie mamy fraszkę lubelskiego autora. Józef Czechowicz bohaterką uczynił żonę znanego lubelskiego lekarza i społecznika.

Chcą pojechać do Afryki by pomagać chorym. "To trudne wyzwanie, ale warto robić dobro"
Magazyn
galeria

Chcą pojechać do Afryki by pomagać chorym. "To trudne wyzwanie, ale warto robić dobro" 23 9

Lubelscy lekarze oraz studenci medycyny chcą wyjechać do Afryki, by przez kilka miesięcy otaczać troską jej mieszkańców. Jak podkreślają, pomoc jest niezbędna, bo tak złych warunków leczenia, jakie tam panują, w Europie nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić.

Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie ma 20 lat. Wystawa Roberta Kuśmirowskiego na jubileusz [zdjęcia]
Magazyn
galeria

Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie ma 20 lat. Wystawa Roberta Kuśmirowskiego na jubileusz [zdjęcia] 0 1

Nauczyłem się w teatrze obowiązkowości, punktualności i pracowitości. Nauczyłem się odpowiedzialności za to, co się robi i co się mówi. Klasy i kultury, nawet w najprostszych sytuacjach, że jak się wchodzi, to się puka na przykład, że się mówi przepraszam, jak się kogoś potrąci. Takich prostych rzeczy, które gdyby dziś obowiązywały, to nie byłoby tego, co się dziś dzieje w przestrzeni publicznej i w polityce. Rozmowa z Piotrem Zielińskim, właścicielem Galerii Sztuki Wirydarz w Lublinie

KSZO – Chełmianka 1:2. Utrzymanie niemal pewne!

KSZO – Chełmianka 1:2. Utrzymanie niemal pewne! 0 3

Kibice i piłkarze klubu z Chełma nie mogli być jeszcze pewni ligowego bytu. Po końcowym gwizdku piątkowego spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim sytuacja się zmieniła, bo biało-zieloni wygrali z KSZO 2:1. A to oznacza, że utrzymanie mają praktycznie w kieszeni

25 lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uroczystości w Lublinie [zdjęcia]
galeria

25 lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uroczystości w Lublinie [zdjęcia] 0 7

Jubileusz 25-lecia świętuje dziś Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie.

Samorządowcy: Puławskie Azoty coraz mniej zaangażowane

Samorządowcy: Puławskie Azoty coraz mniej zaangażowane 13 35

Społeczno-ekonomiczne skutki włączenia puławskich Zakładów Azotowych do Grupy Azoty były tematem wtorkowego spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Według samorządowców z powiatu puławskiego, nie są one pozytywne. Chodzi m.in. o spadające wpływy z podatków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.