Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 maja 2019 r.
19:43

Uczeń dźgnięty nożem w szkole nie żyje. Czy w szkołach w woj. lubelskim jest bezpiecznie?

0 27 A A
W 2018 roku w całym kraju liczba przestępstw popełnianych w szkołach podstawowych wzrosła z 1714 do 2411 przypadków. Statystyka obejmuje m.in. kradzieże oraz przestępstwa przeciwko nauczycielom (znieważenie funkcjonariusza publicznego). W ciągu ostatnich dwóch lat o ponad połowę wzrosła liczba zgłoszonych przypadków agresji. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku było ich 2,4 tys.
W 2018 roku w całym kraju liczba przestępstw popełnianych w szkołach podstawowych wzrosła z 1714 do 2411 przypadków. Statystyka obejmuje m.in. kradzieże oraz przestępstwa przeciwko nauczycielom (znieważenie funkcjonariusza publicznego). W ciągu ostatnich dwóch lat o ponad połowę wzrosła liczba zgłoszonych przypadków agresji. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku było ich 2,4 tys. (fot. Archiwum)

Rzecznik Praw Dziecka chce żeby wszystkie szkoły w Polsce zostały skontrolowane pod kątem bezpieczeństwa. To pokłosie piątkowej tragedii, gdy w jednej z warszawskich szkół zmarł uczeń dźgnięty nożem. Ale w Lubelskiem takich kontroli nie będzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piątek, podstawówka z oddziałami gimnazjalnymi na warszawskim Wawrze. Jeden z uczniów atakuje swojego kolegę ostrym narzędziem. Chłopiec, uczeń III klasy gimnazjum, umiera. Napastnik to jego kolega, uczeń klasy VIII szkoły podstawowej.

Jeszcze tego samego dnia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, występuje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przeprowadzenie „kontroli bezpieczeństwa” we wszystkich szkołach. Chodzi m.in. o sprawdzenie czy budynki wewnątrz i na zewnątrz są odpowiednio monitorowane i czy o bezpieczeństwo uczniów odpowiednio dbają nauczyciele.

W Lublinie takich kontroli nie będzie.

– Przez ostatnie lata w szkołach wielokrotnie organizowane były spotkania i konferencje poświęcone sprawom bezpieczeństwa. Wypracowano też procedury stosowane przez wszystkie szkoły – mówi Jolanta Misiak, rzecznik prasowy lubelskiego Kuratorium Oświaty. – W naszym województwie nie obserwujemy tendencji świadczących o zagrożeniu. Dlatego w odpowiedzi na wydarzenia z Warszawy nie podjęto decyzji o prowadzeniu dodatkowych kontroli bezpieczeństwa.

Tematu ataku nożownika w stolicy nie unikają za to dyrektorzy niektórych szkół.

– Poprosiłem nauczycieli, by podczas godzin wychowawczych w tym tygodniu podnieść temat przemocy rówieśniczej, właściwego odnoszenia się do siebie i katalogu przedmiotów, których do szkoły wnosić nie można – mówi dyrektor jednej z lubelskich podstawówek. Prosi żeby nie podawać jej nazwy, by szkoła nie była kojarzona z problemem. – W wieku dojrzewania nastolatkowie są targani ogromnymi emocjami. Niektórzy sięgają po używki. Trzeba robić wszystko, by pomóc im bezpiecznie przejść przez ten okres. Niestety, nie wszystkiego można uniknąć.

– To nie jest tak, że szkoły są miejscami wolnymi od przemocy. Zdarzają się więc między uczniami pyskówki, ale i rękoczyny. Wychowawcy, psycholog i pedagog przepracowują takie wydarzenia na bieżąco – przyznaje dyrektor innej lubelskiej podstawówki. – Na pewno rozmawiać będą też o tragedii w Warszawie. Dzieci wiedzą o niej z telewizji.

Mówić trzeba, bo dzieci pomysły mają różne.

– Dwa lata temu w klasie mojego syna, wtedy czwartoklasisty, była moda na noże. Dzieci wynosiły je na dwór i chwaliły się nowymi egzemplarzami – opowiada mama ucznia z Lublina. – Syn był niepocieszony, bo nie pozwoliliśmy mu kupić własnego karambita (nóż przypominający szpon niedźwiedzia – red.). Wydarzenia takie, jak to w Warszawie pokazują, że mieliśmy rację. Takie przedmioty w ręku dziecka mogą być naprawdę niebezpieczne gdy w grę wchodzą emocje. Niezmiernie się cieszę, że rówieśnicy mojego syna tą niezdrową fascynację mają już za sobą. Dzięki temu wszyscy są bezpieczniejsi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium