Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 stycznia 2022 r.
20:26

Walczą przeciwko likwidacji szkoły w Lublinie. Na spotkanie w kuratorium nie zostali zaproszeni

Szkoła Podstawowa nr 19 obecnie działa przy ulicy Szkolnej
Szkoła Podstawowa nr 19 obecnie działa przy ulicy Szkolnej (fot. Maciej Kaczanowski)

Część rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie nie ustaje w walce o zatrzymanie planów likwidacji placówki. Chcą rozmawiać o tym z kurator oświaty i nie kryją rozgoryczenia, że na poprzednie spotkanie nie zostali zaproszeni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O planach likwidacji szkoły rodzice dowiedzieli się na początku grudnia. Zgodnie z założeniami wszyscy uczniowie „Czechowicza” mieliby zostać przeniesieni wraz ze swoimi nauczycielami do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 25. Planowana przez Ratusz operacja ma być więc w praktyce połączeniem podstawówek nr 19 i 25. Po co?

– To dwie najmniejsze szkoły w Lublinie – tłumaczył radnym wiceprezydent Mariusz Banach. - Każda z nich ma po około 180 uczniów.

Miejscy urzędnicy wzięli udział w jednym spotkaniu z rodzicami w szkole i już 16 grudnia miejscy radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły.

– Największy żal mamy o to, że wszystko odbywa się bardzo szybko i nie mamy czasu na wyłożenie wszystkich swoich racji – mówi Krzysztof Basiński, jeden z rodziców wybranych przez pozostałych po to by reprezentować ich stanowisko i walczyć o zachowanie szkoły. To właśnie członkowie tej grupy zainteresowali sprawą likwidacji „19.” lubelskie media. Wspólnie z byłą dyrektor szkoły przygotowali też pismo, w którym wymienili argumenty mówiące o tym, że szkoła powinna pozostać przy ul. Szkolnej. Przedstawili je już lubelskiej kurator oświaty.

Nic o nas bez nas

W ubiegłym tygodniu w lubelskim kuratorium odbyło się spotkanie dotyczące likwidacji szkoły.

– Byliśmy zdumieni tym, że nikt nas o nim nie poinformował. Co więcej nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przedstawiciel rodziców: przewodniczący Rady, którego dziecko kończy w tym roku ósmą klasę, choć chwalił szkołę to stanowczo nie zaprotestował przeciwko jej likwidacji. Nie skontaktował się przed spotkaniem ani z Radą Rodziców, w której także zasiadam ani też z grupą rodziców walczących o “19.” od samego początku – mówi Basiński. – Nie zaprezentował naszych argumentów, które już wcześniej podnosiliśmy.

A argumenty te mogły paść przed biorącymi udział w spotkaniu kurator oświaty oraz ministrem edukacji, Przemysławem Czarnkiem, z którego to inicjatywy spotkanie zorganizowano.

– Pan minister, jako poseł, dostał sygnał w sprawie likwidacji szkoły i chciał wysłuchać stanowisk poszczególnych stron – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka LKO. – W imieniu rodziców na tym spotkaniu występowali przedstawiciele Rady Rodziców. Dlaczego właśnie oni? Nie wiem. Nie my wysyłaliśmy zaproszenia. Pytania o to proszę kierować do dyrekcji szkoły.

– Nie będę wypowiadać się w sprawie spotkania. Odsyłam do kuratorium – ucina jednak Beata Teter, dyrektor szkoły.
Wiadomo jednak, że podczas spotkania rodzice zmian nie poparli.

– Padły słowa o tym, że rodzicom zależy żeby szkoła przetrwała – mówi Misiak. I dodaje, że odbędą się też kolejne spotkania z rodzicami.

Mają plan

Rodzice uczniów podstawówki przy ul. Szkolnej, z którymi rozmawiamy są w stanie wyliczyć dziesiątki argumentów dlaczego szkoła powinna pozostać w dotychczasowym miejscu. Najczęściej podkreślają, że to mała kameralna placówka, w której najważniejsze są dzieci. Już od 4 klasy maluchy uczą się w niej drugiego języka obcego: hiszpańskiego. W siódmej są już klasą dwujęzyczną: po hiszpańsku odbywają się nie tylko zajęcia językowe ale i kilka innych przedmiotów.

– Ale to nie oznacza, że zamykamy się na argumenty miasta, które chce zlikwidować naszą szkołę żeby przekazać budynek sąsiadującemu z nami liceum, które ma problemy lokalowe. Zaproponowaliśmy kilka rozwiązań tej sytuacji, ale nikt nie wziął ich pod uwagę – mówi Basiński.

Wśród pomysłów jest połączenie podstawówki i IV Liceum Ogólnokształcącego, które sąsiaduje ze szkołą przez ścianę i ma ponad 700 uczniów w Zespół Szkół. W innym scenariuszu podstawówkę można byłoby połączyć z przedszkolem, które ma zostać przeniesione do pomieszczeń wydzielonych w VII LO przy ul. Farbiarskiej.

– Na dostosowanie budynku ma tam pójść 7 mln zł. Dziwny jest pomysł żeby licealistów łączyć z przedszkolakami. Dla nas byłoby to natomiast świetne rozwiązanie, bo i różnica wieku między dziećmi jest niewielka i przedszkolaki mogłyby zostawać u nas już jako uczniowie. To zwiększyłoby też rekrutację – mówi Basiński i dodaje: – Skoro problemem jest brak kuchni w naszej szkole, to rodzice mogą się zobligować do przeprowadzenia jej remontu we własnym zakresie.

To się nie uda

Jeśli szkoła zostanie jednak zlikwidowana to zgodnie z planami Ratusza jej uczniowie od września będą się uczyć w SP nr 25.

– Klasy w całości będą przechodziły ze swoimi nauczycielami. Dla tych dzieci zmieni się tylko budynek – tłumaczył Mariusz Banach.

– To się nie uda! – ripostują jednak protestujący rodzice. I przyznają, że zbierają właśnie zapowiedzi o tym, kto z „19.” przeniesie się „25.”. Ze wstępnych jeszcze informacji wynika, że klasy rozpadną się. Jedna z uczennic odejdzie ze szkoły już po feriach, bo jej rodzice nie chcą się denerwować likwidacją. Inni wybrali już dla swoich dzieci szkoły inne niż ta przy ul. Sierocej. Tylko z jednej z czwartych klas na 25 dzieci odejść ma 12. W 5 klasie będzie to co najmniej – 13 uczniów.

– Dwie mamy naszych uczniów pamiętają czasy zakładania gimnazjów, kiedy w trakcie nauki w związku z przekształceniem ich podstawówki w gimnazjum zostały przeniesione do szkoły nr 25. Obie wytrzymały tam tylko przez rok. Wspominają przenosiny bardzo źle i powiedziały, że swoim dzieciom takiego stresu nie zafundują – dodaje Basiński.

Czas działa na ich korzyść

Od momentu, kiedy uchwała o zamiarze likwidacji trafiła do kurator oświaty, ta ma 30 dni na ustosunkowanie się do sprawy. Oznacza to, że opinia zostanie wydana już w tym tygodniu. Jeśli pani kurator na likwidację się nie zgodzi, to miasto będzie mogło odwołać się od tej decyzji do ministra edukacji. Ten na przedstawienie swojego stanowiska będzie miał kolejne 30 dni. Jeśli wystąpi jednak o dodatkowe dokumenty sprawa będzie mogła się przeciągnąć. I na to liczą rodzice.

– Największe nadzieje pokładamy w tym, że pani kurator nie wyrazi zgody, a potem procedura się przeciągnie – przyznają rodzice. – Jeśli zgody nie będzie to rada miasta nie zdąży w ustawowym terminie (do końca marca – red.) z podjęciem uchwały o likwidacji. Wrócić do pomysłu będą mogli wtedy dopiero za rok.

Co wtedy? Rodzice mają już pomysł co zrobić by przechylić wtedy szalę na swoją stronę. Chcą aktywnie namawiać do zapisania od września dzieci do klasy I i VII w szkole przy ul. Szkolnej. W ten sposób wytrąciliby radnym argument, że są zbyt małą szkołą by samodzielnie działać. Będą też czynić próby założenia w szkole zerówki, której podopieczni zapewniliby stały dopływ pierwszoklasistów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium