Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 lipca 2020 r.
19:18

We wrześniu znów zdalna nauka? Zdecyduje dyrektor

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. archiwum/Piotr Michalski)

We wrześniu to dyrektorzy poszczególnych szkół zdecydują, czy uczniowie będą nadal pracować zdalnie – planuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z epidemią koronawirusa od połowy marca do końca roku szkolnego nauczanie prowadzone było zdalnie. Tuż przed rozdaniem świadectw dowiedzieliśmy się, że we wrześniu uczniowie wrócą do ławek.

- Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach – podkreślało w specjalnym komunikacie MEN.

Minister edukacji, Dariusz Piontkowski przyznał w wywiadzie dla portalu Gazeta Prawna, że ostateczna decyzja zapadnie pod koniec wakacji po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym i ministrem zdrowia. Nawet jeśli dzieci wrócą do szkół, dyrektorzy poszczególnych placówek będą mogli jednak w każdej chwili zdecydować, że wracają do nauczania zdalnego.

- Chcemy takie rozwiązanie wprowadzić. Prawdopodobnie to dyrektor będzie miał możliwość przechodzenia na kształcenie zdalne w sytuacji zagrożenia epidemicznego w poszczególnych placówkach. Dziś minister edukacji może zawiesić funkcjonowanie szkół na terenie całego kraju, województwa, gminy lub powiatu, ale jednej szkoły lub klasy już nie. Dlatego stworzymy przepisy, które pozwolą dyrektorowi przejść na zdalne nauczanie, jeśli dojdzie do sytuacji nadzwyczajnej, np. zakażenia, powodzi, zerwania dachu – mówi Piontkowski w GDP. Zdalne nauczanie mogłoby być prowadzone także wtedy gdy uczniowie z powodu dłuższej choroby przez kilka tygodni pozostają w domach.

Dyrektorzy lubelskich szkół, których poprosiliśmy o skomentowanie przygotowywanych, zmian nie chcą się do nich odnosić. Środowisko, jak w większości przypadków, jest jednak podzielone.

- Zobaczymy, co będzie ostatecznie uchwalone – ucina jeden z dyrektorów. – Generalnie to jednak dobry kierunek, bo dający nam większą autonomię. Gdyby okazało się np. że któryś z nauczycieli lub uczniów ma Covid-19 reszta mogłaby już na drugi dzień zostać w domach i żeby nie tracić czasu, rozpocząć zdalne nauczanie. W ten sposób dzięki natychmiastowej reakcji moglibyśmy bez opóźnień realizować podstawę programową.

- To zrzucanie odpowiedzialności na dyrektorów szkół – uważa inny rozmówca. – Zawsze ktoś będzie niezadowolony, czy zdecyduje się o wprowadzeniu zdalnej nauki, czy nie. Uważam, że takie decyzje powinny zapadać na poziomie organu prowadzącego szkoły. To także byłyby szybko podejmowane decyzje, ale jednak niebudzące żadnych wątpliwości.

Nauczyciele z Lublina do prowadzenia zdalnego nauczania we wrześniu będą dobrze przygotowani. Przez ostatnie dwa tygodnie wakacji będą uczyć się (najprawdopodobniej zdalnie) tego, jak zajęcia zdalne powinny być prowadzone i jakie narzędzia powinny być do tego używane.

– Mamy nadzieję, że te działania zostaną dla naszych nauczycieli teorią, której nie będą musieli wykorzystywać w praktyce – podkreśla jednak Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. Oświaty i Wychowania. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sobota z dobrymi emocjami. Puławy czeka widowiskowy rajd i rodzinny piknik
motoryzacja

Sobota z dobrymi emocjami. Puławy czeka widowiskowy rajd i rodzinny piknik

Mieszkańców Puław w najbliższą sobotę czeka sporo atrakcji - wieczorem Centralna i Piłsudskiego staną się areną zmagań rajdowych mistrzostw Polski. Wcześniej, bo już od 17 na Placu Chopina coś dla całych rodzin - muzyka, taniec, film i magiczne sztuczki - Piknik Nadwiślański.

Pociąg IC między Krakowem a Hrubieszowem ma kursować od 15 czerwca

Nowe połączenie do Krakowa ruszy przed wakacjami

Nie tylko porannym Hetmanem, ale także popołudniowym Kasztelanem będzie można dojechać z Hrubieszowa do Krakowa. Pierwszy skład tego pociągu ruszy na trasę 15 czerwca. Ale na niemal połowę wakacji na trasie ma obowiązywać autobusowa komunikacja zastępcza.

Wilfredo Leon został wybrany siatkarzem sezonu 2024/2025

Kluczowi zawodnicy oficjalnie zostają w Bogdance LUK. Nagrody dla siatkarzy z Lublina

Bogdanka LUK Lublin ogłosiła nazwisko kolejnego zawodnika, który nadal będzie reprezentował barwy klubu.

Ładną jesień mamy tej wiosny, czyli weekendowa prognoza pogody
WIDEO
film

Ładną jesień mamy tej wiosny, czyli weekendowa prognoza pogody

W pełny ostatni weekend maja pogoda nie będzie nas rozpieszczać - o szczegółach opowiada Gabriela Szewczyk.

Imprezy klubowe w weekend (23 – 24 maja)
Imprezy
23 maja 2025, 18:00

Imprezy klubowe w weekend (23 – 24 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje bez wytchnienia, przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Plakat po zmianie

Rapuje o narkotykach, alkoholu i seksie. Mieszkańcy oburzeni koncertem na Dniach Miasta

Rapuje o narkotykach, alkoholu czy seksie. Mr. Polska ma wystąpić na otwartej, miejskiej imprezie w Białej Podlaskiej, a organizator zapowiada koncert jako „muzyczną petardę”. Ratusz przekonuje, że wykonawcę wybrała Młodzieżowa Rada Miasta, a mieszkańcy czują duży niesmak.

Zielone światło z Brukseli: rusza Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności

Zielone światło z Brukseli: rusza Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności

Komisja Europejska wyraziła zgodę na powołanie długo wyczekiwanego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). Informację ogłosił w piątek rano wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Środki w wysokości 26 miliardów złotych mają zostać przeznaczone m.in. na rozbudowę infrastruktury ochrony cywilnej, rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Jak urządzić ergonomiczne miejsce pracy w biurze i w domu?

Jak urządzić ergonomiczne miejsce pracy w biurze i w domu?

W dobie cyfryzacji i pracy zdalnej dostępnej praktycznie w każdym zakątku Polski, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, jak fundamentalne znaczenie ma odpowiednie urządzenie miejsca pracy. Ergonomia stała się nieodłącznym elementem dyskusji o tym, jak poprawić komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków i jednocześnie zadbać o zdrowie. W artykule tym dowiesz się, jak zaaranżować przestrzeń biurową zarówno w pracy, jak i w domowym zaciszu, aby była jak najbardziej ergonomiczna i sprzyjała efektywności.

Stela Posavec żegna się z lubelską ekipą

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie, czyli pożegnanie sezonu i okazja do rewanżu

W niedzielę PGE MKS FunFloor Lublin zakończy sezon. W ostatnim meczu podopieczne Pawła Tetelewskiego zmierzą w z KGHM MKS Zagłębiem Lubin.

Śmiertelny upadek z rusztowania w Chełmie. Tragedia podczas prac budowlanych

Śmiertelny upadek z rusztowania w Chełmie. Tragedia podczas prac budowlanych

Nie żyje 42-letni pracownik firmy budowlanej, który w czwartek (22 maja) spadł z rusztowania przy jednym z bloków mieszkalnych w Chełmie. Mężczyzna spadł z wysokości około trzeciego piętra. Niestety, mimo wysiłków ratowników, nie udało się go uratować.

Michał Moskal o szansach Nawrockiego i błędach PiS. Polityczna gra nabiera tempa
Dzień wschodzi
film

Michał Moskal o szansach Nawrockiego i błędach PiS. Polityczna gra nabiera tempa

Wybory wchodzą w decydującą fazę, a emocje sięgają zenitu. Karol Nawrocki wchodzi do drugiej tury, ale czy to dla PiS powód do optymizmu, czy raczej sygnał ostrzegawczy?

Szturm Twierdzy Zamość odbędzie się w tym roku z udziałem ok. 300 rekonstruktorów z grup nie tylko polskich, ale również zagranicznych
23 maja 2025, 19:00
galeria

Szturm na twierdzę jak przed wiekami. Wielka plenerowa impreza od dzisiaj w Zamościu

W zeszłym roku się nie odbyła. W tym już będzie. Zacznie się dzisiaj, potrwa do niedzieli (23-25 maja). Miasto stanie się kolejny raz areną starć. A to za sprawą XXI Szturmu Twierdzy Zamość.

Ostatnim meczem Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze było starcie z zespołem z Rybnika. W niedzielę lublinianie pojadą po kolejną wygraną w Gorzowie

Orlen Oil Motor zaczyna maraton w Gorzowie. Bartosz Zmarzlik wraca na stare śmieci

W niedzielę o godz. 17, w ramach szóstej kolejki Orlen Oil Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z Gezet Stalą Gorzów. Ten mecz rozpocznie tygodniowy „maraton” spotkań trzykrotnych mistrzów Polski, których w krótkim odstępie czasu czekają aż trzy spotkania.

Uwaga, prace drogowe. Autobus pojedzie inaczej

Uwaga, prace drogowe. Autobus pojedzie inaczej

Mieszkańcy ulicy Pliszczyńskiej w Lublinie doczekali się remontu. W związku z pracami remontowymi komunikacja miejska zostanie skierowana na objazd.

Potężna awaria wodociągu. Cztery miejscowości odcięte od wody
AKTUALIZACJA

Potężna awaria wodociągu. Cztery miejscowości odcięte od wody

Ponad tysiąc mieszkańców czterech miejscowości w gminie Szczebrzeszyn zostało pozbawionych dostępu do wody. Doszło do awarii gminnej sieci. Udało się już zlokalizować źródło i trwa naprawa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium