Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 października 2019 r.
8:39

Smog jest egalitarny, wszyscy wciągamy go równo. I prezydent Lublina, i marszałek województwa

36 47 A A

Smog jest egalitarny, wszyscy wciągamy go równo: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, a także marszałek województwa z kolegami z zarządu, radni wojewódzcy z koalicji i opozycji, prezydent Lublina i jego koledzy prezydenci z innych miast, burmistrzowie i wójtowie, radni wszystkich szczebli. Smog również nie wybiera i zabija jak leci: 45 tys. osób rocznie, w tym naszych bliskich i znajomych, co stanowi 12 proc. wszystkich zgonów w Polsce. To tak jakby nagle zniknęli wszyscy mieszkańcy większego miasta powiatowego w Lubelskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

I co? Ano według zapewnień polityków starają się oni walczyć ze smogiem. Jak ta walka wygląda można było się przekonać np. w środę w Lublinie: w jedynej w 340-tysięcznym mieście stacji monitorowania jakości powietrza przy ul. Obywatelskiej słupki stężenia pyłu PM2.5 (to ten tak drobny, który bez problemu przenika do krwioobiegu) znów były na czerwono. Z dziećmi na dwór lepiej było nie wychodzić. Z astmą też. A nie wiadomo, jak było na Sławinie czy Dziesiątej, gdzie – zdaniem naszych dzielnych strażników miejskich, prowadzących swoje własne badania – zazwyczaj jest największy smród w powietrzu. Urząd Miasta chwalił się co prawda ostatnio, że strażnicy jeszcze nasilą kontrole. Może i kontrole rzeczywiście się nasiliły, ale smog też nie ustaje w wysiłkach.

Ze smogiem lubelskim jest tak, że politycy wiedzą od lat, że istnieje, bo nawet mogą sami go wyczuć pod swoim domami i nosami, ale zazwyczaj stwarzają pozory, że z nim walczą. Zawsze się znajdzie powód, żeby walkę odłożyć: najchętniej podawanym argumentem jest tzw. ubóstwo energetyczne. Że mieszkańców (dla polityków są to wyborcy lub elektorat) nie stać na wymianę pieców, czy zakup paliwa lepszej jakości. Jasne, że poprzez same restrykcje nie da się rozwiązać problemu, że liczy się edukacja, także obywatelskie donosy na trucicieli, ale co stoi na przeszkodzie, by uchwalić takie prawo, które będzie chroniło 2,2 mln mieszkańców województwa, a karało tych, którzy świadomie nas wszystkich trują (bo spalanie plastiku, śmieci, opon, odpadów budowlanych itp. nie wynika zazwyczaj z ubóstwa energetycznego, tylko ze zwykłego buractwa).

Co stoi na przeszkodzie, by ustanowić prawo zakazujące składom opału sprzedawania lichej jakości węgla, czy mokrego drewna opałowego? Co stoi na przeszkodzie zainstalowania setek czujników smogu w całym województwie, by wychodząc z domu wszyscy, włącznie z politykami, wiedzieli, co dziś serwuje nam powietrze?

Im szybciej politycy zrozumieją, że zamiatanie smogu pod dywan to nie jest ukłon w stronę ubogiego energetycznie elektoratu, tylko działanie na szkodę także własnego elektoratu, swoją, swoich bliskich i nas wszystkich, tym lepiej.

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy i pewnie walka ze smogiem skończy się kolejnymi obietnicami, sloganami, zasłanianiem się, że przecież prowadzimy akcje edukacyjne, kontrole. A gazety znów będą pisały, że zanieczyszczenie powietrza przekroczyło kilkukrotnie dopuszczalne normy. Na wiosnę, gdy w nozdrzach znów poczujemy pyłki i inne przyjemne aromaty, znów zapomnimy o problemie. Do następnego okresu grzewczego.

W środę w Lublinie słupki stężenia pyłu PM2.5, z łatwością przenikającego do krwioobiegu, znów były na czerwono
e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kikr5 / 25 października 2019 o 10:09
+14
Co z tego, że będę wiedział, że stężenie nie jest bezpieczne? Mam przestać oddychać w drodze do pracy? A co do walki ze smogiem - co by o nich nie mówić - PiS jest pierwszą ekipą polityczną, która na serio za ten temat się wzięła. Bo programów typu "Czyste powietrze", gdzie finansuje się wymianę pieców, termomodernizację, czy wymianę źródeł ciepła np. na pompy ciepła - nie było nigdy. A smog nie jest produkowany przez elektrownie, tylko przez tzw. niską emisję, czyli ludzi, którzy palą w piecach ogrzewając domy. Dowodem na to jest fakt, że smog pojawia się u nas w zasadzie tylko zimą. PO dużo gada, ale fakt jest taki, że tylko gada, bo w porównaniu do PiS nic, albo prawie nic w tym temacie nie zrobili.
Co z tego, że będę wiedział, że stężenie nie jest bezpieczne? Mam przestać oddychać w drodze do pracy? A co do walki ze smogiem - co by o nich nie mówić - PiS jest pierwszą ekipą polityczną, która na serio za ten temat się wzięła. Bo programów typu "Czyste powietrze", gdzie finansuje się wymianę pieców, termomodernizację, czy wymianę źródeł ciepła np. na pompy ciepła - nie było nigdy. A smog nie jest produkowany przez elektrownie, tylko przez tzw. niską emisję, czyli ludzi, którzy palą w piecach ogrzewając domy. Dowodem na to jest ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2019 o 08:55
+12
Zrobić tani gaz z dopłatami i drogi węgiel.Jedynie ekonomiczny argument zadziała.Biedota nadal pali słabej jakości węglem.I będzie po problemie.Wymiana pieców na gazowe przy nadal drogim gazie którego wysoką cenę wynegocjował jąkała z PSL.
Avatar
Nie miłośnik dymu / 25 października 2019 o 12:00
+10
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapalić oponkę do obiadu. Działki należą bardzo często do Miasta Lublin. Działkowcy jako użytkownicy tych działek trują miasto i jego mieszkańców z działek należących do miasta!! Kuriozum!! Przecież Miasto Lublin powinno zacząć od siebie - niech aparat gminy Lublin sprawdza co się dzieje na ich własności. Może czas aby straż miejska zaczęła egzekwować prawo na nieruchomościach Miasta. Wypalanie śmieci i trucie okolicznych mieszkańców to łamanie wielu norm z zakresu ochrony środowiska, prawa cywilnego (imisje), norm przeciwpożarowych i karnych. Może najwyższy czas aby działkowcy także płacili za wywóz odpadów zielonych z ich działek zamiast udawać że one biodegradują się one same na świeżym powietrzu uszlachetniając naszą miejską lessową glebę!! Panie Prezydencie, dym z miejskich działek gryzie w oczy, czas na podjęcie realnych działań - my czekamy i środowisko czeka!!!
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapali... rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2019 o 08:57
+10
Rządowy program CZYSTE POWIETRZE to niestety fikcja. Z resztą kto by się tam jakimś smogiem przejmował skoro potrzebne są pieniądze na kolejne pińcetki...
Avatar
Gość / 25 października 2019 o 09:30
+9
Ja tylko w kwestii formalnej bo jakiś troll pisze o Pawlaku. No niestety kolego to nie Pawlak negocjował ceny gazu tylko towarzysz Jasiński z PIS gdy był ministrem skarbu w rządzie Kaczyńskiego w 2006 roku. W poniższym linku jest skan dokumentu ministerialnego dotyczącego negocjacji ceny gazu dla Polski z podpisem tego byłego PZPR-owca oraz datą se.pl/wiadomosci/polska/wojciech-jasinski-z-pis-przez-niego-mamy-najdrozszy-gaz-w-europie-aa-vPAK-dF1Z-kPTS.html?fb_comment_id=798741800211027_1600630493355483
Avatar
Gabi / 25 października 2019 o 14:28
+8
Jest tylko jeden sposób, trzeba zmieniać nawyki, mentalność pszenno-buraczaną, przy pomocy wysokich kar
Avatar
Gość / 25 października 2019 o 09:57
+8
Ratuszowe trolle starają się niektórym wmówić, że Kaczyński z Nowogrodzkiej centralnie steruje smogiem, żeby go kumulować w Lublinie.
Avatar
Gość / 25 października 2019 o 09:43
+6
A czy prezydent Lublina nie mieszka poza Lublinem i smog w Lublinie mu powiewa?
Avatar
Żecznik_Rabusza / 25 października 2019 o 09:42
+5
Proszę nie sugerować, że Dostojny Prezydent Lublina, Jego Wspaniałomyślność Żuk wdycha to samo powietrze co pospólstwo lubelskie. Inaczej kat zacznie ostrzyć topór.
Avatar
nielewak / 25 października 2019 o 09:06
+4
Panie Wiejak znowu się Pan bawisz w jakieś dziwne politykowanie. Te Pańskie pseudo-manifesty i utyskiwanie na wszystkich co nie stoją po skrajnie lewej stronie są żałosne.
Avatar
kikr5 / 31 października 2019 o 11:28
0
Do kikr5 A ja zapytam !!!! Gdzie k....... te korzyści z programu ,,czyste  powietrze " ??? Na mojej ulicy same kopciuchy!!!!! Palą na potęgę wszystko co sie da spalić!!!!! My złożyliśmy wniosek 14 miesiecy temu. Dostaliśmy w lipcu tego roku informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Wymienilismy piec na EKO !!!!!! I co????? Zero odzewu z WFOŚ ,brak umowy ,brak dotacji!!!!  My jesteśmy EKO !!!!!! A sąsiedzi dalej kopcą jak stara lokomotywa !!!!!
 Ale co? Sugerujesz, że należy ludzi siła zmuszać? I czy wy byście bez tego programu zdecydowali się na wymianę pieca? Poza tym nie drzyj się tak, bo to mało kulturalne.
 Ale co? Sugerujesz, że należy ludzi siła zmuszać? I czy wy byście bez tego programu zdecydowali się na wymianę pieca? Poza tym nie drzyj się tak, bo to mało kulturalne. rozwiń
Avatar
unijny / 29 października 2019 o 06:46
+2
Zakazujecie palic w piecu drewnem a pytam z czego jest zrobiony pelet. Ludzie pomyśmy trochę nad dobrymi rozwiązaniami jak ogrzewanie energią elektryczną. Jest tak w innych krajach europy czyli unii.
Avatar
elektryk / 29 października 2019 o 06:43
+1
Proponuję idealne rozwiązanie  praktycznie bez większych kosztów a mianowicie- montujemy licznik pradu przy piecu CO i grzejemy piec ile kto chce,płacimy po obnizonej stawce  np po 20 gr za 1 kilowat i po problemie.
Avatar
ANNA / 26 października 2019 o 20:33
0
Do kikr5 A ja zapytam !!!! Gdzie k....... te korzyści z programu ,,czyste powietrze " ??? Na mojej ulicy same kopciuchy!!!!! Palą na potęgę wszystko co sie da spalić!!!!! My złożyliśmy wniosek 14 miesiecy temu. Dostaliśmy w lipcu tego roku informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Wymienilismy piec na EKO !!!!!! I co????? Zero odzewu z WFOŚ ,brak umowy ,brak dotacji!!!! My jesteśmy EKO !!!!!! A sąsiedzi dalej kopcą jak stara lokomotywa !!!!!
Avatar
Gość / 25 października 2019 o 22:28
+1
Edukacja, edukacja, raz jeszcze edukacja! Paliwem stałym (węgiel, drewno i in. ) można palić czysto, trzeba tylko wiedzieć jak i chcieć Kontrolować zatem, ostrzegać, karać. A palenie liści itp. zamiast ich kompostowania lub oddawania jako bioodapady to rzeczywiście plaga, tak na wsi jak i w mieście.
Avatar
klara / 25 października 2019 o 20:13
-5
dobrym rozwiązaniem problemu jest maska antysmogowa i antyalergiczna od Broyx. Wyróżnia się dobrą przepuszczalnością, więc można w niej biegać
Avatar
Gość / 25 października 2019 o 17:01
-1
Spoko,smog jest bee.ale ile aut robi syf , dlaczego do tego się nie przyjebiesz ku...rwa latem nik nie jara w piecu,a jaka ch...jnia jest.
Avatar
Gabi / 25 października 2019 o 14:28
+8
Jest tylko jeden sposób, trzeba zmieniać nawyki, mentalność pszenno-buraczaną, przy pomocy wysokich kar
Avatar
Nie miłośnik dymu / 25 października 2019 o 12:00
+10
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapalić oponkę do obiadu. Działki należą bardzo często do Miasta Lublin. Działkowcy jako użytkownicy tych działek trują miasto i jego mieszkańców z działek należących do miasta!! Kuriozum!! Przecież Miasto Lublin powinno zacząć od siebie - niech aparat gminy Lublin sprawdza co się dzieje na ich własności. Może czas aby straż miejska zaczęła egzekwować prawo na nieruchomościach Miasta. Wypalanie śmieci i trucie okolicznych mieszkańców to łamanie wielu norm z zakresu ochrony środowiska, prawa cywilnego (imisje), norm przeciwpożarowych i karnych. Może najwyższy czas aby działkowcy także płacili za wywóz odpadów zielonych z ich działek zamiast udawać że one biodegradują się one same na świeżym powietrzu uszlachetniając naszą miejską lessową glebę!! Panie Prezydencie, dym z miejskich działek gryzie w oczy, czas na podjęcie realnych działań - my czekamy i środowisko czeka!!!
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapali... rozwiń
Avatar
Chiny, Niemcy, USA, Rosja, Indie,Pakistan itd... / 25 października 2019 o 10:43
-6
jest przesadna dbałość o środowisko taka moda, a zanieczyszczenie jest mniejsze niż 30 lat temu co najmniej 3 krotnie, niech zmniejszają CO2 i zanieczyszczenie, Chiny, Niemcy, USA, Rosja, Indie, Pakistan itd ... Tam jest 3/4 światowego zanieczyszczenia
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę 0 0

LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z ZAKSĄ Strzelce Opolskie

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity 0 0

Strażnicy graniczni rozbili gang, zajmujący się organizowaniem nielegalnej migracji. Dzięki nim unijną granicę przekroczyło ponad 13 tys. ludzi z fałszywymi dokumentami. Grupą miał kierować Krzysztof Ł. z okolic Kraśnika.

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo 0 0

To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w gminie Końskowola. We Wronowie niemal w tym samym miejscu krzyżują się dwie drogi gminne oraz droga wojewódzka nr 824. Bezpieczeństwo może poprawić budowa ronda.

Pyszne.pl rozpoczęło działalność w Lublinie. Poszukują pracowników

Pyszne.pl rozpoczęło działalność w Lublinie. Poszukują pracowników 0 5

Serwis do zamawiania jedzenia Pyszne.pl rozpoczął działalność w mieście. Dołączył w ten sposób do znanego już Uber Eats.

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko
6 grudnia 2019, 19:24

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko 0 1

W dniach 6-8 grudnia o nietypowej godzinie - 19.24, w lubelskim mieszkaniu w centrum Lublina przy ul. Obrońców Pokoju 9/4a będzie można zobaczyć premierowo nowy spektakl Teatru Klepisko - "Matka".

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas" 43 9

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal”

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” 16 8

„Żądam ponownej sprzedaży karnetów”, „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” – kibice Speed Car Motoru Lublin nie zostawili suchej nitki na władzach klubu po wczorajszej sprzedaży karnetów. Całoroczne wejściówki na nowy sezon rozeszły się w kilka minut, ale wielu fanów odeszło od komputerów zawiedzionych

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF 0 1

W czwartek w Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej Pucharu EHF. Zespół z Lublina trafił do grupy C wraz z zespołami z Węgier, Rumunii i Danii.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów 0 2

Akcja Kolejna edycja „Środy z Ambasadorem”. Tym razem jej bohaterem była dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2007 roku. Pretekstem do spotkania była zaplanowana na najbliższą niedzielę wielka uliczna zbiórka darów w ramach organizowanej po raz 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin 1 13

Nowego wiceprzewodniczącego wybrała lubelska Rada Miasta, w której zasiadają od dziś dwie nowe osoby. Wszystko to jest konsekwencją ostatnich wyborów parlamentarnych, które skutkowały wyborem dwojga miejskich radnych do Sejmu. Z tego samego powodu nastąpiła także zmiana na stanowisku szefa klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System 0 2

Sprawdzamy, jak nasze drużyny wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. W grupie czwartej III ligi zdecydowanie prowadzi Korona II Kielce przed Wólczanką Wólka Pełkińska, ale wysoko są także: Stal Kraśnik i Avia Świdnik.

Nowy pomnik przy Krakowskim Przedmieściu. Już dzisiaj głosowanie w Radzie Miasta Lublin

Nowy pomnik przy Krakowskim Przedmieściu. Już dzisiaj głosowanie w Radzie Miasta Lublin 74 44

Pomnik Romana Dmowskiego może stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. Jeszcze dziś ma odbyć się głosowanie w tej sprawie Rada Miasta Lublin

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz
galeria

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz 83 38

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek. Za ewentualne szkody w uprawach zapłaci wtedy rząd.

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday?

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday? 0 0

Kto z nas nie lubi wyprzedaży? Być może mniejszość to wielbiciele tłumów, jakie można spotkać wtedy w centrach handlowych. Co innego obniżki cen – polujemy na nie, i to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i – coraz częściej – w internecie. Kolejne święto wyprzedaży zbliża się wielkimi krokami. Mowa o Black Friday, znanym też pod polską nazwą Czarnego Piątku. Co kupujemy wtedy najczęściej? Na jakie okazje cenowe warto zwrócić uwagę?

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie
galeria

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie 4 0

Do groźnego w skutkach wypadku doszło w środę na wysokości Sawina (powiat chełmski) na trasie Chełm – Włodawa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.