Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 października 2019 r.
8:39

Smog jest egalitarny, wszyscy wciągamy go równo. I prezydent Lublina, i marszałek województwa

36 47 A A

Smog jest egalitarny, wszyscy wciągamy go równo: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, a także marszałek województwa z kolegami z zarządu, radni wojewódzcy z koalicji i opozycji, prezydent Lublina i jego koledzy prezydenci z innych miast, burmistrzowie i wójtowie, radni wszystkich szczebli. Smog również nie wybiera i zabija jak leci: 45 tys. osób rocznie, w tym naszych bliskich i znajomych, co stanowi 12 proc. wszystkich zgonów w Polsce. To tak jakby nagle zniknęli wszyscy mieszkańcy większego miasta powiatowego w Lubelskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

I co? Ano według zapewnień polityków starają się oni walczyć ze smogiem. Jak ta walka wygląda można było się przekonać np. w środę w Lublinie: w jedynej w 340-tysięcznym mieście stacji monitorowania jakości powietrza przy ul. Obywatelskiej słupki stężenia pyłu PM2.5 (to ten tak drobny, który bez problemu przenika do krwioobiegu) znów były na czerwono. Z dziećmi na dwór lepiej było nie wychodzić. Z astmą też. A nie wiadomo, jak było na Sławinie czy Dziesiątej, gdzie – zdaniem naszych dzielnych strażników miejskich, prowadzących swoje własne badania – zazwyczaj jest największy smród w powietrzu. Urząd Miasta chwalił się co prawda ostatnio, że strażnicy jeszcze nasilą kontrole. Może i kontrole rzeczywiście się nasiliły, ale smog też nie ustaje w wysiłkach.

Ze smogiem lubelskim jest tak, że politycy wiedzą od lat, że istnieje, bo nawet mogą sami go wyczuć pod swoim domami i nosami, ale zazwyczaj stwarzają pozory, że z nim walczą. Zawsze się znajdzie powód, żeby walkę odłożyć: najchętniej podawanym argumentem jest tzw. ubóstwo energetyczne. Że mieszkańców (dla polityków są to wyborcy lub elektorat) nie stać na wymianę pieców, czy zakup paliwa lepszej jakości. Jasne, że poprzez same restrykcje nie da się rozwiązać problemu, że liczy się edukacja, także obywatelskie donosy na trucicieli, ale co stoi na przeszkodzie, by uchwalić takie prawo, które będzie chroniło 2,2 mln mieszkańców województwa, a karało tych, którzy świadomie nas wszystkich trują (bo spalanie plastiku, śmieci, opon, odpadów budowlanych itp. nie wynika zazwyczaj z ubóstwa energetycznego, tylko ze zwykłego buractwa).

Co stoi na przeszkodzie, by ustanowić prawo zakazujące składom opału sprzedawania lichej jakości węgla, czy mokrego drewna opałowego? Co stoi na przeszkodzie zainstalowania setek czujników smogu w całym województwie, by wychodząc z domu wszyscy, włącznie z politykami, wiedzieli, co dziś serwuje nam powietrze?

Im szybciej politycy zrozumieją, że zamiatanie smogu pod dywan to nie jest ukłon w stronę ubogiego energetycznie elektoratu, tylko działanie na szkodę także własnego elektoratu, swoją, swoich bliskich i nas wszystkich, tym lepiej.

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy i pewnie walka ze smogiem skończy się kolejnymi obietnicami, sloganami, zasłanianiem się, że przecież prowadzimy akcje edukacyjne, kontrole. A gazety znów będą pisały, że zanieczyszczenie powietrza przekroczyło kilkukrotnie dopuszczalne normy. Na wiosnę, gdy w nozdrzach znów poczujemy pyłki i inne przyjemne aromaty, znów zapomnimy o problemie. Do następnego okresu grzewczego.

W środę w Lublinie słupki stężenia pyłu PM2.5, z łatwością przenikającego do krwioobiegu, znów były na czerwono
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kikr5 / 25 października 2019 r. o 10:09
+14
Co z tego, że będę wiedział, że stężenie nie jest bezpieczne? Mam przestać oddychać w drodze do pracy? A co do walki ze smogiem - co by o nich nie mówić - PiS jest pierwszą ekipą polityczną, która na serio za ten temat się wzięła. Bo programów typu "Czyste powietrze", gdzie finansuje się wymianę pieców, termomodernizację, czy wymianę źródeł ciepła np. na pompy ciepła - nie było nigdy. A smog nie jest produkowany przez elektrownie, tylko przez tzw. niską emisję, czyli ludzi, którzy palą w piecach ogrzewając domy. Dowodem na to jest fakt, że smog pojawia się u nas w zasadzie tylko zimą. PO dużo gada, ale fakt jest taki, że tylko gada, bo w porównaniu do PiS nic, albo prawie nic w tym temacie nie zrobili.
Co z tego, że będę wiedział, że stężenie nie jest bezpieczne? Mam przestać oddychać w drodze do pracy? A co do walki ze smogiem - co by o nich nie mówić - PiS jest pierwszą ekipą polityczną, która na serio za ten temat się wzięła. Bo programów typu "Czyste powietrze", gdzie finansuje się wymianę pieców, termomodernizację, czy wymianę źródeł ciepła np. na pompy ciepła - nie było nigdy. A smog nie jest produkowany przez elektrownie, tylko przez tzw. niską emisję, czyli ludzi, którzy palą w piecach ogrzewając domy. Dowodem na to jest ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 08:55
+12
Zrobić tani gaz z dopłatami i drogi węgiel.Jedynie ekonomiczny argument zadziała.Biedota nadal pali słabej jakości węglem.I będzie po problemie.Wymiana pieców na gazowe przy nadal drogim gazie którego wysoką cenę wynegocjował jąkała z PSL.
Avatar
Nie miłośnik dymu / 25 października 2019 r. o 12:00
+10
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapalić oponkę do obiadu. Działki należą bardzo często do Miasta Lublin. Działkowcy jako użytkownicy tych działek trują miasto i jego mieszkańców z działek należących do miasta!! Kuriozum!! Przecież Miasto Lublin powinno zacząć od siebie - niech aparat gminy Lublin sprawdza co się dzieje na ich własności. Może czas aby straż miejska zaczęła egzekwować prawo na nieruchomościach Miasta. Wypalanie śmieci i trucie okolicznych mieszkańców to łamanie wielu norm z zakresu ochrony środowiska, prawa cywilnego (imisje), norm przeciwpożarowych i karnych. Może najwyższy czas aby działkowcy także płacili za wywóz odpadów zielonych z ich działek zamiast udawać że one biodegradują się one same na świeżym powietrzu uszlachetniając naszą miejską lessową glebę!! Panie Prezydencie, dym z miejskich działek gryzie w oczy, czas na podjęcie realnych działań - my czekamy i środowisko czeka!!!
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapali... rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 08:57
+10
Rządowy program CZYSTE POWIETRZE to niestety fikcja. Z resztą kto by się tam jakimś smogiem przejmował skoro potrzebne są pieniądze na kolejne pińcetki...
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 09:30
+9
Ja tylko w kwestii formalnej bo jakiś troll pisze o Pawlaku. No niestety kolego to nie Pawlak negocjował ceny gazu tylko towarzysz Jasiński z PIS gdy był ministrem skarbu w rządzie Kaczyńskiego w 2006 roku. W poniższym linku jest skan dokumentu ministerialnego dotyczącego negocjacji ceny gazu dla Polski z podpisem tego byłego PZPR-owca oraz datą se.pl/wiadomosci/polska/wojciech-jasinski-z-pis-przez-niego-mamy-najdrozszy-gaz-w-europie-aa-vPAK-dF1Z-kPTS.html?fb_comment_id=798741800211027_1600630493355483
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 09:57
+8
Ratuszowe trolle starają się niektórym wmówić, że Kaczyński z Nowogrodzkiej centralnie steruje smogiem, żeby go kumulować w Lublinie.
Avatar
Gabi / 25 października 2019 r. o 14:28
+7
Jest tylko jeden sposób, trzeba zmieniać nawyki, mentalność pszenno-buraczaną, przy pomocy wysokich kar
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 09:43
+6
A czy prezydent Lublina nie mieszka poza Lublinem i smog w Lublinie mu powiewa?
Avatar
Żecznik_Rabusza / 25 października 2019 r. o 09:42
+5
Proszę nie sugerować, że Dostojny Prezydent Lublina, Jego Wspaniałomyślność Żuk wdycha to samo powietrze co pospólstwo lubelskie. Inaczej kat zacznie ostrzyć topór.
Avatar
nielewak / 25 października 2019 r. o 09:06
+4
Panie Wiejak znowu się Pan bawisz w jakieś dziwne politykowanie. Te Pańskie pseudo-manifesty i utyskiwanie na wszystkich co nie stoją po skrajnie lewej stronie są żałosne.
Avatar
kikr5 / 31 października 2019 r. o 11:28
0
Do kikr5 A ja zapytam !!!! Gdzie k....... te korzyści z programu ,,czyste  powietrze " ??? Na mojej ulicy same kopciuchy!!!!! Palą na potęgę wszystko co sie da spalić!!!!! My złożyliśmy wniosek 14 miesiecy temu. Dostaliśmy w lipcu tego roku informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Wymienilismy piec na EKO !!!!!! I co????? Zero odzewu z WFOŚ ,brak umowy ,brak dotacji!!!!  My jesteśmy EKO !!!!!! A sąsiedzi dalej kopcą jak stara lokomotywa !!!!!
 Ale co? Sugerujesz, że należy ludzi siła zmuszać? I czy wy byście bez tego programu zdecydowali się na wymianę pieca? Poza tym nie drzyj się tak, bo to mało kulturalne.
 Ale co? Sugerujesz, że należy ludzi siła zmuszać? I czy wy byście bez tego programu zdecydowali się na wymianę pieca? Poza tym nie drzyj się tak, bo to mało kulturalne. rozwiń
Avatar
unijny / 29 października 2019 r. o 06:46
+2
Zakazujecie palic w piecu drewnem a pytam z czego jest zrobiony pelet. Ludzie pomyśmy trochę nad dobrymi rozwiązaniami jak ogrzewanie energią elektryczną. Jest tak w innych krajach europy czyli unii.
Avatar
elektryk / 29 października 2019 r. o 06:43
+1
Proponuję idealne rozwiązanie  praktycznie bez większych kosztów a mianowicie- montujemy licznik pradu przy piecu CO i grzejemy piec ile kto chce,płacimy po obnizonej stawce  np po 20 gr za 1 kilowat i po problemie.
Avatar
ANNA / 26 października 2019 r. o 20:33
0
Do kikr5 A ja zapytam !!!! Gdzie k....... te korzyści z programu ,,czyste powietrze " ??? Na mojej ulicy same kopciuchy!!!!! Palą na potęgę wszystko co sie da spalić!!!!! My złożyliśmy wniosek 14 miesiecy temu. Dostaliśmy w lipcu tego roku informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Wymienilismy piec na EKO !!!!!! I co????? Zero odzewu z WFOŚ ,brak umowy ,brak dotacji!!!! My jesteśmy EKO !!!!!! A sąsiedzi dalej kopcą jak stara lokomotywa !!!!!
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 22:28
0
Edukacja, edukacja, raz jeszcze edukacja! Paliwem stałym (węgiel, drewno i in. ) można palić czysto, trzeba tylko wiedzieć jak i chcieć Kontrolować zatem, ostrzegać, karać. A palenie liści itp. zamiast ich kompostowania lub oddawania jako bioodapady to rzeczywiście plaga, tak na wsi jak i w mieście.
Avatar
klara / 25 października 2019 r. o 20:13
-5
dobrym rozwiązaniem problemu jest maska antysmogowa i antyalergiczna od Broyx. Wyróżnia się dobrą przepuszczalnością, więc można w niej biegać
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 17:01
-1
Spoko,smog jest bee.ale ile aut robi syf , dlaczego do tego się nie przyjebiesz ku...rwa latem nik nie jara w piecu,a jaka ch...jnia jest.
Avatar
Gabi / 25 października 2019 r. o 14:28
+7
Jest tylko jeden sposób, trzeba zmieniać nawyki, mentalność pszenno-buraczaną, przy pomocy wysokich kar
Avatar
Nie miłośnik dymu / 25 października 2019 r. o 12:00
+10
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapalić oponkę do obiadu. Działki należą bardzo często do Miasta Lublin. Działkowcy jako użytkownicy tych działek trują miasto i jego mieszkańców z działek należących do miasta!! Kuriozum!! Przecież Miasto Lublin powinno zacząć od siebie - niech aparat gminy Lublin sprawdza co się dzieje na ich własności. Może czas aby straż miejska zaczęła egzekwować prawo na nieruchomościach Miasta. Wypalanie śmieci i trucie okolicznych mieszkańców to łamanie wielu norm z zakresu ochrony środowiska, prawa cywilnego (imisje), norm przeciwpożarowych i karnych. Może najwyższy czas aby działkowcy także płacili za wywóz odpadów zielonych z ich działek zamiast udawać że one biodegradują się one same na świeżym powietrzu uszlachetniając naszą miejską lessową glebę!! Panie Prezydencie, dym z miejskich działek gryzie w oczy, czas na podjęcie realnych działań - my czekamy i środowisko czeka!!!
DZIAŁKOWCY - nie zatruwajcie nas! Proszę zwrócić uwagę, że na terenie Lublina, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych działkowcy notoryczne przy cichej akceptacji władz miasta i straży miejskiej wypalają wszelkie odpady ze swoich działek: mokre liście, gałęzie czasami jakiś plasticzek. Rakotwórczy malowniczo okala całą okolicę ale nikt nic nie widzi!!! Tylko że działkowcy i władze miasta nie odnotowały że mamy XXI wiek i żyjemy w mieście wojewódzkim w Europie! To nie Burkina Faso czy inne Kongo Bongo gdzie w dobrym tonie jest zapali... rozwiń
Avatar
Chiny, Niemcy, USA, Rosja, Indie,Pakistan itd... / 25 października 2019 r. o 10:43
-5
jest przesadna dbałość o środowisko taka moda, a zanieczyszczenie jest mniejsze niż 30 lat temu co najmniej 3 krotnie, niech zmniejszają CO2 i zanieczyszczenie, Chiny, Niemcy, USA, Rosja, Indie, Pakistan itd ... Tam jest 3/4 światowego zanieczyszczenia
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego
Magazyn
galeria

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego

Inaczej patrzy się na kraje i miasta od strony wody. Mam nadzieję, że znajdę czas by trochę pozwiedzać – mówi Andrzej Łagowski, mieszkaniec gminy Wisznice, który 3 maja wyruszył z puławskiego portu w swoją podróż życia.

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]
zdjęcia

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]

Jarmark Tradycji znów się rozstawia. Sprzedawcy na klientów czekają w każdy weekend.

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności
zdjęcia
galeria

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności

364 km nowych dróg powstanie w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycji może być więcej dzięki zapowiadanym oszczędnościom poprzetargowym.

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Do dwóch groźnych wypadków doszło w niedzielę na drogach dojazdowych do Chełma. W obu wzięli udział motocykliści. Do tragedii doszło w Sielcu w gminie Leśniowice, gdzie motocyklista zginął na miejscu. Godzinę wcześniej w Horodyszczu jadący suzuki 32-latek po uderzeniu w peugeota trafił do szpitala.

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary wygrała na swoim stadionie z Roztoczem Szczebrzeszyn i zachowała pozycję wicelidera. Do tego zespół trenera Krzysztofa Surmy w tym sezonie zdobył już 103 bramki i jest najlepiej grającym w ofensywie zespołem w lidze

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]
zdjęcia
galeria

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]

Tłumy na lubelskim deptaku, spacerowicze i dzieci. To był, zdaje się pierwszy tak ciepły weekend w tym roku.

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Udana sobota gospodarzy w grupie mistrzowskiej. Wszystkie zespoły, które grały u siebie wywalczyły komplety punktów. Na drugim miejscu umocniła się Victoria Żmudź, która pokonała Lutnię Piszczac 1:0, a trzeci mecz bez porażki z rzędu zanotował Kryształ Werbkowice.

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Karę duchownemu wymierzył sąd w Zamościu. Łukasza P. przyłapano na wakacjach w Chorwacji, kiedy w przymierzalni na plaży filmował rozebraną nastolatkę.

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Uwagę policjantów zwrócił mężczyzna siedzący na ławeczce bez maseczki. Nie skończyło się tylko na tym przewinieniu.

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda
galeria

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda

Trwa dobra passa Motoru. Chociaż ekipa z Lublina jako pierwsza straciła gola w meczu z Sokołem Ostróda, to później zdobyła cztery i w dobrym stylu pokonała rywali. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Policja interweniowała w strażackiej remizie, gdzie bawiła się setka osób.

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie
wideo
film

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie

Troje pacjentów przetransportowanych w niedzielę z Delhi do Warszawy będzie leczonych w szpitalu MSWiA w stolicy; zostaną również poddani badaniu na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki
Magazyn
galeria

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodarzem III Turnieju mistrzostw Polski Kobiet U 16 w Rugby 7. Zawody zaplanowano na 16 maja, początek o godzinie 11 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11.

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Nie żyje 40-letni mężczyzna, który z drogi podporządkowanej wjechał pod mknący trasą wojewódzką samochód

Omega Stary Zamość - Olimpia Miączyn 3:0. Wrócili do wygrywania

Omega Stary Zamość - Olimpia Miączyn 3:0. Wrócili do wygrywania

Omega Stary Zamość po dwóch meczach bez wygranej pokonała na swoim stadionie Olimpię Miączyn 3:0 dla której z kolei sobotnia porażka była pierwszą od czterech kolejek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.