Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

31 października 2019 r.
17:31

Smog w Lublinie. Co ma największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza?

Autor: Zdjęcie autora toma
0 25 A A

Rozmowa z Magdaleną Milanowską-Piturą z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Październik to okres, w którym tradycyjnie zaczynają docierać do nas informacje o złym stanie powietrza. Jak to wygląda w tej chwili?

– W tym momencie akurat wartości są niskie. Dopuszczalna norma średniodobowa pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny - przyp. aut.). Wartości z ostatnich dni na terenie województwa lubelskiego utrzymywały się na poziomie średnio ok. 20-30 µg/m3 na dobę.

• Ale jeszcze niedawno te normy były przekraczane kilkukrotnie.

– Wysokie wartości notowaliśmy około tygodnia temu, gdzie została przekroczona średniodobowa norma.

• Z czego to wynika? Tydzień temu było cieplej, więc teoretycznie powinno być lepiej.

– Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych, jak brak wiatru czy opadów i powiązanej z nimi emisji ze źródeł komunalnych. Chodzi o indywidualne kotły grzewcze czy kominki. Teraz temperatury są niższe, ale występuje wiatr i opady, dlatego te wartości się zmniejszyły.

• Co w największym stopniu ma wpływ na zanieczyszczenia?

– Poza warunkami meteorologicznymi, największy wpływ ma trwający sezon grzewczy i to, czym ludzie palą w piecach. Chodzi o paliwa niewiadomego pochodzenia. W nieco mniejszym stopniu do zanieczyszczeń przyczynia się emisja spalin czy działalność przemysłu.

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
. / 31 października 2019 o 19:41
+21
Spokonie. Zabudują górki czechowskie to smog zniknie.
Avatar
rolnik / 31 października 2019 o 20:19
+20
Drzew nie wolno wycinac a jak trzeba wyciąć to w zamian trzeba posadzić 10 sztuk za jedno. Dlaczego państwo nie pozwala zalesić grunty V i VI klasy leżących w Natura 2000. Mam 10 ha takich gruntów i co ? trawka sobie rośnie zamiast drzew. Sumując co innego się robi a co innego sie pisze. Totalny bajzer.
Avatar
sss / 31 października 2019 o 20:59
+14
powinniśmy zakazać palenia paliwami stałymi, w szczegolości węglem. Kraków tak zrobił i sobie zobaczcie, jakie ma powietrze, lepsze niż u nas - to jedyna droga.
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 20:29
+13
Drewno i smog? Żałosne? Nie ma czystszego paliwa niż drewno. Nawet mokre drewno spala się mało efektywnie, ale czysto - wytwarzając parę wodną. Węgiel. ekogroszki, płyty meblowe i wiórowe, budowlana tarcica oto jest źródło syfu! Drugim źródłem smogu jest usuwanie drzew i kanałów wietrznych z miasta. Zwarta zabudowa bez zaplanowanych trawników, kompletne zabetonowanie przestrzeni. Spójrzcie na Kraków - kompletny zakaz palenia węglem i drewnem - a smog identyczny jak rok temu!
Avatar
Botanik / 31 października 2019 o 21:28
+11
Ludzie czym wy palicie na osiedlu Botanik nie ma czym oddychać zrozumcie że trujecie nie tylko innych , ale i siebie!
Avatar
. / 31 października 2019 o 19:03
+9
buspasy i korki jakie spowodował ten na DMM. Czekamy na raport !!
Avatar
EKOWI / 31 października 2019 o 18:29
+9
Smog był jest i będzie. Stężenie jego w poszczególnych miejscach spowodowane jest złym planowaniem przestrzennym i złą urbanistyką. Rada Miasta zezwala na zabudowę korytarzy wentylacyjnych zabudowy. Nowe budunki winny powstawać już 8 km od zabudowy lublina a nie ktoś bierze i zezwala na budowę bloków jeden obok drugiego.
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 17:48
+8
Palą oponami, płytami wiórowymi , plastikiem oraz ubraniami z lupeksu. Skoro nie ma kontroli i solidnych kar pieniężnych to ludziska się nie boją i palą tym co mają pod ręką.
Avatar
Węlinianin / 31 października 2019 o 19:38
+7
"Co ma największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza?" - jak to co, to przecież jasne... sąsiad co pali w kotle c.o. byle gów.em
Avatar
MARION / 31 października 2019 o 18:19
+7
Proponuję zabudować górki czechowskie i każdy skrawek zieleni , wyciąć wszystkie drzewa wtedy na pewno poprawi się stan powietrza w Lublinie
Avatar
weredyk / 8 listopada 2019 o 15:36
+1
Moim zdaniem wpływ mają deweloperzy i Żuk, który chce zabudować Górki Czechowskie.
Avatar
. / 2 listopada 2019 o 11:26
+1
W dużych miastach za smog odpowiadają auta i przemysł. Ktoś jeszcze ma wątpliwości i szuka winny gdzie indziej?
 Wątpliwości? Nikt rozsądny poza tobą nie ma. Dla twojej jasności - przemysł w Polsce praktycznie nie istnieje a ten nawet który jest na tzw. low emission (m.in. przez ogromne kary z ochrony środowiska), więc siłą rzeczy mało truje. Auta? Proszę bardzo - ostatnie wyniki badań pokazują że jest to ok. 9% ogólnych zanieczyszczeń (no niech by nawet było i 10%). Wątpliwości rozwiewają badania z których wynika że ponad 50% zanieczyszczeń to domostwa które palą byle czym. Więc lepiej wygaś w tym swoim kopciuchu ten lichy "wungiel" bo to ty jak widać najwięcej trujesz.
 Wątpliwości? Nikt rozsądny poza tobą nie ma. Dla twojej jasności - przemysł w Polsce praktycznie nie istnieje a ten nawet który jest na tzw. low emission (m.in. przez ogromne kary z ochrony środowiska), więc siłą rzeczy mało truje. Auta? Proszę bardzo - ostatnie wyniki badań pokazują że jest to ok. 9% ogólnych zanieczyszczeń (no niech by nawet było i 10%). Wątpliwości rozwiewają badania z których wynika że ponad 50% zanieczyszczeń to domostwa które palą byle czym. Więc lepiej wygaś w tym swoim kopciuchu ten lichy "wungie... rozwiń
Avatar
filuś / 1 listopada 2019 o 13:35
-4
W dużych miastach za smog odpowiadają auta i przemysł. Ktoś jeszcze ma wątpliwości i szuka winny gdzie indziej?
Avatar
Misia / 1 listopada 2019 o 07:54
-10
Co za bzdury, ludzie zawsze palili węglem i drewnem, żadnego pseudo smogu nie było, smog o którym w artykule jest napisane to wymysł, żeby uzależnić ludzi od gazu, na którym zarabia obcy kapitał, pogrążyć kopalnie , ludzie opamiętajcie się, palenie plastikiem to owszem smród ale jeśli idzie o zanieczyszczenie to tylko w promieniu 10-20 metrów, gdyż cząstki pyłu są zbyt ciężkie by przenieść się dalej, paląc plastikiem robicie dużo smrodu ale zanieczyszczanie swój ogródek, o tym już 30 lat temu w szkołach uczyli, teraz są zmieniane teorie i pojęcia żeby manipulować danymi i ludźmi, wszystko dla kasy
Co za bzdury, ludzie zawsze palili węglem i drewnem, żadnego pseudo smogu nie było, smog o którym w artykule jest napisane to wymysł, żeby uzależnić ludzi od gazu, na którym zarabia obcy kapitał, pogrążyć kopalnie , ludzie opamiętajcie się, palenie plastikiem to owszem smród ale jeśli idzie o zanieczyszczenie to tylko w promieniu 10-20 metrów, gdyż cząstki pyłu są zbyt ciężkie by przenieść się dalej, paląc plastikiem robicie dużo smrodu ale zanieczyszczanie swój ogródek, o tym już 30 lat temu w szkołach uczyli, teraz są zmieniane teorie i po... rozwiń
Avatar
Gość / 1 listopada 2019 o 07:47
+2
Biedota w Lublinie pali dosłownie wszystkim... Tu już nie chodzi o słabej jakości węgiel czy płyty wiórowe ale o zupełnie inny poziom, poziom pukania w dno od spodu, bo oni palą nawet np. kasetami VHS, sam znam osobiście takiego jednego. Lubelscy tzw "działacze" antysmogowi pomijają ten temat milczeniem bo biedota to ich potencjalny elektorat. Zajmują się sprawą drugorzędną czyli mitycznymi "klinami napowietrzającymi" a temat palenia plastikiem i innym syfem celowo pomijają. Takich wybiórczych "ekologów" nie potrzebujemy...
Avatar
Stach / 1 listopada 2019 o 07:40
+6
Tuż obok amfiteatru w Parku Saskim jest taki stary dom, z którego komina wydobywa się bardzo często okropnie cuchnący dym. Ile razy tam przechodzimy wieczorem, ja czy moi znajomi, zadymione jest powietrze kilkaset metrów. Już były tym ludziom zwracana uwaga, aby zmienili piec, przestali palić papą, ecc. Nie wiele pomaga. Pytanie gdzie są straż i miejskie służby, powołane do ochrony wspólnego dobra. Jak się ludzi nie pogoni, to zatrują nawet samych siebie, nie mówiąc o innych..
Avatar
SmoCzek / 31 października 2019 o 22:24
+2
Drewno i smog? Żałosne? Nie ma czystszego paliwa niż drewno. Nawet mokre drewno spala się mało efektywnie, ale czysto - wytwarzając parę wodną. Węgiel. ekogroszki, płyty meblowe i wiórowe, budowlana tarcica oto jest źródło syfu! Drugim źródłem smogu jest usuwanie drzew i kanałów wietrznych z miasta. Zwarta zabudowa bez zaplanowanych trawników, kompletne zabetonowanie przestrzeni. Spójrzcie na Kraków - kompletny zakaz palenia węglem i drewnem - a smog identyczny jak rok temu!
Bez wnikania skąd owo drewno pochodzi: krakowskialarmsmogowy.pl/rozwiazania/szczegoly/id/95 Jak znam lubelskie klimaty, to jest nieporównywalnie gorzej, bo wycinka drzew z pasów przydrożnych wędruje do spalania.w kominkach i kotłach. Takie drewno jest przesiąknięte pyłami zawieszonymi, ołowiem, cynkiem czy kadmem. Wie o tym doskonale lokalny samorząd, bo dysponuje stosowymi opracowaniami.
Bez wnikania skąd owo drewno pochodzi: krakowskialarmsmogowy.pl/rozwiazania/szczegoly/id/95 Jak znam lubelskie klimaty, to jest nieporównywalnie gorzej, bo wycinka drzew z pasów przydrożnych wędruje do spalania.w kominkach i kotłach. Takie drewno jest przesiąknięte pyłami zawieszonymi, ołowiem, cynkiem czy kadmem. Wie o tym doskonale lokalny samorząd, bo dysponuje stosowymi opracowaniami. rozwiń
Avatar
Botanik / 31 października 2019 o 21:28
+11
Ludzie czym wy palicie na osiedlu Botanik nie ma czym oddychać zrozumcie że trujecie nie tylko innych , ale i siebie!
Avatar
sss / 31 października 2019 o 20:59
+14
powinniśmy zakazać palenia paliwami stałymi, w szczegolości węglem. Kraków tak zrobił i sobie zobaczcie, jakie ma powietrze, lepsze niż u nas - to jedyna droga.
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 20:29
+13
Drewno i smog? Żałosne? Nie ma czystszego paliwa niż drewno. Nawet mokre drewno spala się mało efektywnie, ale czysto - wytwarzając parę wodną. Węgiel. ekogroszki, płyty meblowe i wiórowe, budowlana tarcica oto jest źródło syfu! Drugim źródłem smogu jest usuwanie drzew i kanałów wietrznych z miasta. Zwarta zabudowa bez zaplanowanych trawników, kompletne zabetonowanie przestrzeni. Spójrzcie na Kraków - kompletny zakaz palenia węglem i drewnem - a smog identyczny jak rok temu!
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 2

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 30 69

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 16 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 7

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 15 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 125 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 3 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 70 36

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.