Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

23 października 2020 r.
15:07

Zrób coś dobrego dla środowiska i zgarnij kasę!

Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać
Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać

Czujesz chemię do bycia eko? Jeśli tak, to konkurs dla ciebie! Liczą się dobre pomysły, na które czekamy do 6 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO – to druga edycja konkursu organizowanego przez Dziennik Wschodni pod patronatem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku szkolnym, indywidualnie bądź w grupach. Zachęcamy do udziału szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego, jednostki organizujące zajęcia szkolne i poza szkolne (koła zainteresowań, kursy różnego rodzaju).
 
Na czym polega zabawa? Przede wszystkim wymyślić trzeba innowacyjny projekt ekologiczny i zrealizować go lub podjąć proekologiczne działania np. w internecie, w plenerze, na terenie placówek. Liczy się dobry pomysł. Może stworzycie ciekawą aplikację, grę, a może platformę, z której korzystać będą wasi sąsiedzi? A może nakręcicie filmiki dotyczące podjętych lub planowanych działań proekologicznych? Wykazać można się w przygotowaniu tik toków czy fotoreportaży. Może wymyślicie program, który pomoże w codziennym życiu być bliżej eko lub akcję, która pomoże lokalnej społeczności żyć w zgodzie z naturą i dbać o naszą ziemię. To tylko garść naszych pomysłów.
 
Nagrodzimy najlepsze pomysły, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.
 
NA CO STAWIAMY:
Projekty muszą wpisywać się w zasadę zachowania równowagi przyrodniczej oraz w co najmniej jeden z poniższych punktów:
a) bioróżnorodność (np. ochrona drzew bądź planowane nasadzenia),
b) promocja wiedzy dotyczącej wody (np. oszczędzanie wody),
c) ochrona zwierząt (np. budowa budek lęgowych i karmników dla ptaków),
d) oszczędzanie energii
e) działania przeciwdziałające zmianom klimatu – informowanie, uwrażliwianie, promocja dobrych praktyk,
f) przeciwdziałanie smogowi,
g) promocja zdrowej żywności (np. wegetarianizm),
h) promocja patriotyzmu lokalnego pojmowanego jako odpowiedzialność za przyrodę i jakość życia – ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dla przyszłych pokoleń,
i) działania artystyczne promujące ochronę środowiska (np. mural, koncert, warsztaty literackie, teatralne itp.).
 
– Bardzo liczymy tu na pomysłowość młodych ludzi, na ich zaangażowanie. Wielokrotnie pokazali, jak ważne są dla nich sprawy ochrony przyrody, oszczędzania wody i energii. Jak niepokoją ich zmiany klimatu, jak energicznie potrafią włączyć się w walkę ze smogiem – mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.
 
– Wszelkie inicjatywy na rzecz ochrony środowiska oraz promocji zdrowego stylu życia są bardzo cenne i jesteśmy otwarci na współpracę przy ich realizacji. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście działania skierowane do najmłodszych. Rozwijając kreatywność i pobudzając do działania dzieci i młodzież, kształtujemy ich proekologiczne postawy oraz dobre nawyki. Dla Grupy Azoty PUŁAWY kwestie związane z ekologią są zawsze priorytetowe. Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy kampanię pn. „Gramy czysto”, stanowiącą wyraz naszej troski o środowisko naturalne i jego zasoby. Jej założeniem jest nie tylko szeroka akcja informacyjna i edukacyjna na temat działań prekologicznych podejmowanych w spółce, ale też wyzwolenie inicjatywy m.in. u naszych pracowników oraz zachęcenie ich do działań chroniących środowisko naturalne. Przykładowo, w ramach tej kampanii rozdaliśmy ponad 1500 kamizelek odblaskowych, dzięki czemu pracownicy dojeżdżający do pracy rowerami są  zdrowsi i bezpieczniejsi a przy okazji zaoszczędzono co najmniej kilkadziesiąt litrów wypalonego paliwa. Dodatkowo w naszej spółce segregujemy śmieci, zachęcamy do oszczędzania prądu, wody i papieru. Konkurs „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” doskonale wpisuje się w naszą „zieloną strategię”. Mam nadzieję, że jego tegoroczna, druga edycja będzie równie ciekawa jak ubiegłoroczna i zaowocuje nowymi pomysłami oraz aktywnościami na rzecz środowiska naturalnego – mówi Katarzyna Hałat, rzecznik prasowy Grupy Azoty PUŁAWY.
 
Co wymyślili nagrodzeni w ubiegłym roku? Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie stworzyła system monitorowania jakości powietrza i informowania społeczności. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu budowali m.in. rabaty z domkiem dla owadów zapylających, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie promowali zdrowy styl życia organizując warsztaty kulinarne i rewitalizując szkolną stołówkę. W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Brusie powstał ogródek ziołowo-warzywny, a wokół Zespółu Szkół Technicznych w Puławach powieszono budki lęgowe dla ptaków. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach nakręcili film na temat lokalnej przyrody, a w VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie przeprowadzono konkurs fotograficzny dotyczący jakości wód.
 
To tylko część zrealizowanych pomysłów mogących stanowić podpowiedzi tego, w jakim kierunku idzie praca osób włączających się w nasz konkurs. Nie powielajcie jednak zrealizowanych już pomysłów. Popuśćcie wodze wyobraźni i stwórzcie coś innowacyjnego.
 
Regulamin konkursu:
 

Na zgłoszenia czekamy do 6 grudnia 2020 r.

 
szczegóły pod numerem telefonu 697770404
 
 
 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium