Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

23 października 2020 r.
15:07

Zrób coś dobrego dla środowiska i zgarnij kasę!

0 A A
Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać
Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać

Czujesz chemię do bycia eko? Jeśli tak, to konkurs dla ciebie! Liczą się dobre pomysły, na które czekamy do 6 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO – to druga edycja konkursu organizowanego przez Dziennik Wschodni pod patronatem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku szkolnym, indywidualnie bądź w grupach. Zachęcamy do udziału szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego, jednostki organizujące zajęcia szkolne i poza szkolne (koła zainteresowań, kursy różnego rodzaju).
 
Na czym polega zabawa? Przede wszystkim wymyślić trzeba innowacyjny projekt ekologiczny i zrealizować go lub podjąć proekologiczne działania np. w internecie, w plenerze, na terenie placówek. Liczy się dobry pomysł. Może stworzycie ciekawą aplikację, grę, a może platformę, z której korzystać będą wasi sąsiedzi? A może nakręcicie filmiki dotyczące podjętych lub planowanych działań proekologicznych? Wykazać można się w przygotowaniu tik toków czy fotoreportaży. Może wymyślicie program, który pomoże w codziennym życiu być bliżej eko lub akcję, która pomoże lokalnej społeczności żyć w zgodzie z naturą i dbać o naszą ziemię. To tylko garść naszych pomysłów.
 
Nagrodzimy najlepsze pomysły, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.
 
NA CO STAWIAMY:
Projekty muszą wpisywać się w zasadę zachowania równowagi przyrodniczej oraz w co najmniej jeden z poniższych punktów:
a) bioróżnorodność (np. ochrona drzew bądź planowane nasadzenia),
b) promocja wiedzy dotyczącej wody (np. oszczędzanie wody),
c) ochrona zwierząt (np. budowa budek lęgowych i karmników dla ptaków),
d) oszczędzanie energii
e) działania przeciwdziałające zmianom klimatu – informowanie, uwrażliwianie, promocja dobrych praktyk,
f) przeciwdziałanie smogowi,
g) promocja zdrowej żywności (np. wegetarianizm),
h) promocja patriotyzmu lokalnego pojmowanego jako odpowiedzialność za przyrodę i jakość życia – ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dla przyszłych pokoleń,
i) działania artystyczne promujące ochronę środowiska (np. mural, koncert, warsztaty literackie, teatralne itp.).
 
– Bardzo liczymy tu na pomysłowość młodych ludzi, na ich zaangażowanie. Wielokrotnie pokazali, jak ważne są dla nich sprawy ochrony przyrody, oszczędzania wody i energii. Jak niepokoją ich zmiany klimatu, jak energicznie potrafią włączyć się w walkę ze smogiem – mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.
 
– Wszelkie inicjatywy na rzecz ochrony środowiska oraz promocji zdrowego stylu życia są bardzo cenne i jesteśmy otwarci na współpracę przy ich realizacji. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście działania skierowane do najmłodszych. Rozwijając kreatywność i pobudzając do działania dzieci i młodzież, kształtujemy ich proekologiczne postawy oraz dobre nawyki. Dla Grupy Azoty PUŁAWY kwestie związane z ekologią są zawsze priorytetowe. Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy kampanię pn. „Gramy czysto”, stanowiącą wyraz naszej troski o środowisko naturalne i jego zasoby. Jej założeniem jest nie tylko szeroka akcja informacyjna i edukacyjna na temat działań prekologicznych podejmowanych w spółce, ale też wyzwolenie inicjatywy m.in. u naszych pracowników oraz zachęcenie ich do działań chroniących środowisko naturalne. Przykładowo, w ramach tej kampanii rozdaliśmy ponad 1500 kamizelek odblaskowych, dzięki czemu pracownicy dojeżdżający do pracy rowerami są  zdrowsi i bezpieczniejsi a przy okazji zaoszczędzono co najmniej kilkadziesiąt litrów wypalonego paliwa. Dodatkowo w naszej spółce segregujemy śmieci, zachęcamy do oszczędzania prądu, wody i papieru. Konkurs „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” doskonale wpisuje się w naszą „zieloną strategię”. Mam nadzieję, że jego tegoroczna, druga edycja będzie równie ciekawa jak ubiegłoroczna i zaowocuje nowymi pomysłami oraz aktywnościami na rzecz środowiska naturalnego – mówi Katarzyna Hałat, rzecznik prasowy Grupy Azoty PUŁAWY.
 
Co wymyślili nagrodzeni w ubiegłym roku? Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie stworzyła system monitorowania jakości powietrza i informowania społeczności. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu budowali m.in. rabaty z domkiem dla owadów zapylających, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie promowali zdrowy styl życia organizując warsztaty kulinarne i rewitalizując szkolną stołówkę. W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Brusie powstał ogródek ziołowo-warzywny, a wokół Zespółu Szkół Technicznych w Puławach powieszono budki lęgowe dla ptaków. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach nakręcili film na temat lokalnej przyrody, a w VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie przeprowadzono konkurs fotograficzny dotyczący jakości wód.
 
To tylko część zrealizowanych pomysłów mogących stanowić podpowiedzi tego, w jakim kierunku idzie praca osób włączających się w nasz konkurs. Nie powielajcie jednak zrealizowanych już pomysłów. Popuśćcie wodze wyobraźni i stwórzcie coś innowacyjnego.
 
Regulamin konkursu:
 

Na zgłoszenia czekamy do 6 grudnia 2020 r.

 
szczegóły pod numerem telefonu 697770404
 
 
 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium