Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

16 lipca 2010 r.
21:34
Edytuj ten wpis

StraCraft: Gra wybitna i koniec

Autor: Zdjęcie autora Paweł Wiater
0 0 A A

Starcraft ukazał się w 1998 roku i wciąż jest niesamowicie popularny. To gra turniejowa, a w Korei Południowej mecze najlepszych graczy są transmitowane w telewizji. Warto ją sobie przypomnieć przed zbliżającą się premierą StraCraft II: Wings of Liberty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na pierwszy rzut oka Starcraft wcale nie wydawał się tytułem, który mógłby w jakiś sposób zrewolucjonizować rynek. Podobne RTS-y jak Command & Conquer czy zapomniane już dzisiaj Total Annihilation dawały większe możliwości strategiczne. Mogliśmy tam sterować liczniejszymi oddziałami, a wątki fabularne były bardziej dopracowane.

Wspaniała kampania

Dzisiaj, jeżeli jakaś firma tworzy grę to często tryb single traktuje jako przedłużony samouczek, który ma nam wyjaśnić podstawowe zasady. Cała zabawa zaczyna się dopiero w sieci.

Ze Starcraftem było inaczej, bo studio Blizzard potraktowało ten element bardzo poważnie. Twórcy dopracowali kampanie dla pojedynczego gracza tworząc wspaniały i nietuzinkowy świat.

Kampania została podzielona na trzy rozdziały, a każdy był ściśle powiązany z konkretną rasą. Na początku wcielaliśmy się w Terran, czyli potomków ludzi zamieszkujących różne galaktyki i posiadających dostęp do technologii rodem z filmów scence-fiction.

Drugi rozdział skupiał się na Zergach, czyli ohydnych robalach, bardzo przypominających te z filmu Żołnierze Kosmosu.

Ostatnia część kampanii poświęcona była najbardziej zaawansowanej technologiczne rasie: Protossom. Cały wątek fabularny był po prostu niesamowity. Charakteryzowały go ciągłe zwroty akcji i charyzmatyczni bohaterowie.
Znajdź i zniszcz

Obok poznawania tego fascynującego świata głównym celem gracza była najczęściej całkowita eliminacja przeciwników. Aby to zrobić, musieliśmy uzyskać odpowiednią ilość minerałów i gazu będących podstawowymi walutami. Umożliwiały nam one rozbudowanie bazy, szkolenie wojska i kupowanie dla niego ulepszeń.

Kryształy każda rasa zbierała bezpośrednio, natomiast by móc wydobywać gaz, musieliśmy wybudować w specjalnym miejscu budynek.

Obok wspaniałej fabuły elementem, który został wykonany perfekcyjnie było zbalansowanie poszczególnych jednostek. Tak naprawdę każda z nich była unikatowa, przez co nie posiadała swojego odpowiednika w innej rasie. Dzięki temu powstały setki różnych strategii jak grać, ponieważ każdą ze stron obsługuje się nieco inaczej.

Tutaj każda rasa posiada swoje mocne i gorsze oddziały. PNp. Zergów charakteryzowało to, że najszybciej się rozmnażają, są tani i atakują w dużych ilościach.

Terranie posiadają dość słabe samoloty, ale siła uderzeniowa ich czołgu może zmieść bardzo silne jednostki wroga. Protosi mają dość dobrą flotę powietrzną, ale w zderzeniu z wyrzutniami rakiet ludzi nie ma ona większych szans. Itd., itd…
Podstawa to baza

Oprócz armii ważna jest także sama architektura. Tutaj również niuanse strategiczne były dobrze przemyślane. Grając Protosami mieliśmy dylemat: budować bardzo drogi budynek czy najpierw zainwestować gotówkę w kolejne oddziały? Budynki Zergów są może tańsze, ale nie posiadają dwóch "energii” i nie można, tak jak u Terran, naprawiać ich czy przenieść w inne miejsce.

Starcraft Brood War ukazał się niedługo po premierze podstawki. Jeden z programistów Blizzarda stwierdził, że to był dopiero prawdziwy Starcraft.

Znów dostaliśmy trzy kampanie (26 misji). Fabuła kontynuowała wątki zaczęte w "jedynce”. Była też nieco mroczniejsza.
Mieszanie w taktykach

Brood War namieszał też graczom w głowach, bo musieli od nowa uczyć się swoich wypracowanych taktyk. Powodem tego było dodanie kilku nowych i – jak się wkrótce okazało – niezbędnych jednostek.

Terranie dostali Medyczkę, która leczyła piechotę, ale za to sama nie walczyła i Walkirię, porządną i bardzo wytrzymałą jednostkę lotniczą.

Zergów wyposażono za to w Lurkera, robala, który główne obrażenia zadawał będąc zakopany w ziemi. Była to świetna jednostka do zastawiania pułapek i obrony baz. Dołączono również Devourera, czyli kolejną solidną jednostkę lotniczą.

Protosi zyskali trzy dodatkowe jednostki. Dark Templar, wojownik zadający bardzo wysokie obrażenia, którego atutem była też niewidzialność. Dark Archon, który powstawał z połączenia dwóch Dark Templar i którego główną umiejętnością było przejmowanie wrogich jednostek i wreszcie Corsair; lekka jednostka.

Oprócz tego pozmieniano obrażenia zadawane przez niektóre oddziały, ich wytrzymałość czy koszta stawiania budynków. Dużym ukłonem – głównie w stronę graczy grających w sieci – było zmniejszenie tzw. supply, które powodowało, że drogie i skuteczne oddziały nie kosztowały nas już na przykład 8 jednostek a 6. Można było zatem budować więcej mniejszym kosztem ograniczenia wojsk.
Ta gra się nie starzeje

Kolejnym elementem Starcrafta, który wykonano z największą starannością była oprawa graficzna. Armie, budynki czy wszelkie animacje i efekty prezentowały się znakomicie. Sposób poruszania się każdej jednostki był inny, lokacje były niesamowicie klimatyczne. I jeszcze te wspaniałe filmiki…

Starcraft to dzisiaj wraz z Diablo i Warcraftem seria zaliczana do tzw. wielkiej trójcy Blizzarda. Do dnia dzisiejszego charakteryzuje ją niesamowita grywalność, a oprawa graficzna wcale nie zestarzała się tak bardzo.

Prawda jest taka, że mimo wielu lat nadal należy do ścisłej czołówki RTS-ów. Jej niesamowity, później głównie sieciowy sukces rozpoczął się w czasach, kiedy Internet nie był wcale normą. Dlatego oblegane były kafejki internetowe, gdzie na monitorach non-stop toczyły walki.
Starcraft na papierze

Fani serii – oprócz przejścia obydwu tytułów i grania po sieci – mogą sięgnąć jeszcze po książki i komiksy.

W Polsce wydano tylko pierwszy z tomów manghi o nazwie Starcraft: Frontline. Kosztuje on 19,90 zł. Kilka lat temu wydawnictwo ISA wypuściło na rynek trzy tytuły, których akcja toczy się świecie gry. Są to Krucjata Liberty'go, W Cieniu Xel'Nagi i Nim nadejdzie ciemność. Niestety pozycje nie są aż tak dobre, a sięganie po nie bez znajomości fabuły serii jest bez sensu.

Pozostałe informacje

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium