Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

12 września 2024 r.
19:46

Czy pamiętacie te czasy? Borzechów w 1991 roku

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
(fot. Bożena Lebioda)

Borzechów położony jest po obu stronach rzeki Chodelki. W części wschodniej rzeczka rozgałęzia się na dwie odnogi, nad którymi położone są: Kolonia Borzechów – od północy i Kępa Borzechowska, które kiedyś określano razem jako Borzechów. Zobaczmy jak wyglądał Borzechów na początku lat 90.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomiędzy dwiema częściami Borzechowa, Borzechowem północnym i południowym znajduje się dolina rzeki, natomiast na południe i północ od gospodarstw rozciągają się pola uprawne i lasy. Nazwa wsi wywodzi się od staropolskiego imienia „Borzech”, a forma dzierżawcza oznacza „własność Borzecha”. W ciągu XV w. we wsi - wymienianych było kilkunastu dziedziców. Dzieje Borzechowa z XVI i XVII w. są prawie nieznane. Teren ten bardzo długo należał jednocześnie do kilku właścicieli, a część ziem była wydzierżawiona. W 1787 r. było we wsi 180 dorosłych mieszkańców, w tym 8 Żydów. W 1799 Tomasz Dłuski wydzierżawił swoją część Jackowi Brzozowskiemu i Kajetanowi Hryniewieckiemu. Zrobiono wtedy inwentarz wydzierżawianej części wsi i na tej podstawie można wnioskować że cała wieś łącznie musiała być w tym czasie już dość rozbudowaną jednostką, z zabudowaniami zgrupowanymi jak współcześnie – po obu stronach rzeki. W połowie XIX w. właścicielką dóbr była Marianna Łączyńska. W 1905 r. wyodrębnia się już oddzielnie Borzechów i Borzechów Kolonię, tak samo rozbudowane. Borzechów liczył 95 siedlisk i 306 mieszkańców. Wieś posiadała kaplicę rzymskokatolicką i młyn. W Borzechowie Kolonii było 95 siedlisk oraz 307 mieszkańców, tu też znajdowały się całe grunty dworskie.
Ośrodek dworski nie funkcjonował jako siedziba dziedziców już na początku XX w. Majątek rozparcelowano a dwór zniszczono przed I wojną światową. W czasie I wojny światowej na terenie Borzechowa zatrzymała się linia frontu austriacko – rosyjskiego. W czasie II wojny światowej wieś nie poniosła większych strat. Po wojnie w 1957 r. zelektryfikowano wieś i wybudowano szkołę, lecznicę dla zwierząt, strażnicę OSP, pocztę, zlewnię mleka, sklep, bazę Gminnej Spółdzielni, ośrodek zdrowia i aptekę. Wieś ma charakter „łańcuchówki” ciągnącej się po obu stronach drogi przebiegającej wzdłuż rzeki Chodelki. Układ przestrzenny wsi to te dwie drogi biegnące po obu stronach rzeki, wzdłuż których rozwijała się zabudowa. W miejscach, gdzie drogi te przecinają się z głównym szlakiem komunikacyjnym Bełżyce – Wilkołaz, widoczne są rozszerzenia dróg o charakterze placów.
źródło Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kadencja dotychczasowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie zakończyła się 30 września

Burmistrz szuka dyrektora. Jest wakat, jest nabór.

Kadencja się skończyła i umowa przedłużona nie została. Burmistrz Szczebrzeszyna szuka następcy Sławomira Kality na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury

Przekazanie dowództwa nastąpiło w obecności dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, Generała Dywizji Arkadiusza Szkutnika

Kadrowe zmiany w wojsku. Żołnierze z Zamościa mają nowego dowódcę

Żołnierze 18. Pułku Przeciwlotniczego im. Feliksa Kamińskiego mają nowego dowódcę. Został nim płk. Krzysztof Pietrzak

Izabela Czajkowska (z lewej) i burmistrz Marta Majewska

Nowa kierownik USC. Jej poprzedniczka została wicewójtem

Bożena Borna-Musiej rozwiązała umowę z UM Hrubieszów, bo została zastępcą wójta w gminie Trzeszczany. Zwolnione stanowisko kierownika USC powierzono nowej osobie

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna choć nie przegrywa, to nadal nie potrafi zapunktować za pełną pulę. W niedzielę zielono-czarni zremisowali 1:1 w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Jak spotkanie podsumowali obaj szkoleniowcy?

Stella Johnson zaliczyła znakomite wejście z ławki rezerwowych

Polski Cukier AZS UMCS rozpoczął nowy sezon od wygranej w Warszawie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki od zwycięstwa w Warszawie. Kapitalny mecz rozegrała Stella Johnson

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki
galeria

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki

W niedzielę, 6 października nad Zalewem Zemborzyckim odbyło się charytatywne wydarzenie sportowe "Biegiem po Wózek - dla Maziego", zorganizowane przez Stowarzyszenie InNeed. Wzięło w nim udział niemal 200 biegaczy

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających
ZDJĘCIA
galeria

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających

Pomimo niesprzyjającej pogody, lublinianie tłumnie ruszyli na dni otwarte w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Można było poznać jego podopiecznych i porozmawiać o odpowiedzialnej adopcji

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat
galeria

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat

– Ten bestialski akt przemocy na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny i to bolesne piętno tkwi w pamięci społeczności –Artur Makowski, wójt gminy Wojciechów podkreślił podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających mord ponad 100 mieszkańców wsi Szczuczki przez Niemców, do którego doszło przed 85 laty.

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)
galeria

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)

Najpierw była obierana, potem siekana tasakiem, a na koniec zakwaszano beczki mąką żytnią i złożono ją do kiszenia. Kapusta, królowa jesiennych dań królowała w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Branislav Spacil i jego koledzy po meczu z Chrobrym Głogów dopisali na swoje konto tylko jeden punkt

Górnik Łęczna wciąż bez zwycięskiego przełamania

Kolejny mecz i kolejny remis Górnika Łęczna. Tym razem podopieczni trenera Pavola Stano podzielili się punktami w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Tym samym dla zielono-czarnych był to czwarty z rzędu podział punktów wliczając w to mecz w Pucharze Polski

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"
MAGAZYN

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"

Zagrał „Od przodu i od tyłu” 154 razy. W tym 46 razy za granicą: w 20 krajach na 4 kontynentach. Do tej pory spektakl dostał 25 nagród. A 13 października o 19 zagra jubileuszowy spektakl w Teatrze Wschodnim w Lublinie – Rozmowa z Mateuszem Nowakiem. Aktorem.

Biłorajskie lodowisko jest udostępniane za darmo. Powstało kilka lat temu z inicjatywy samorządu w ramach rządowego programu "Biały Orlik"
budżet obywatelski

Lodowisko dostępne dla wszystkich. Na to postawili mieszkańcy

Głosowali nieliczni, ale podjęta przez nich decyzja jest wiążąca. Biłgoraj w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego sfinansuje projekt "Lodowisko dla wszystkich".

Policjanci skonfiskowali cały susz znaleziony u 25-latka

Miał tego sporo. Policja znalazła narkotyczny susz

Z karą nawet 3 lat pozbawienia wolności musi się liczyć 25-latek z gminy Drelów (pow. bialski), u którego policja znalazła konopie.

Najpierw obieraczki, potem gąski w kapuście. Tak gotowały nasze babcie
PRZEPISY

Najpierw obieraczki, potem gąski w kapuście. Tak gotowały nasze babcie

Tradycyjny obrzęd zbiorowego kiszenia kapusty w wykonaniu zespołu obrzędowego z Kocudzy zobaczymy w niedzielę o 13 w Muzeum Wsi Lubelskiej. To dobry powód, żeby przypomnieć regionalne przepisy na smaczne i zdrowe dania z kapusty.

Do zdarzenia volkswagena z fordem doszło w sobotę

Wypadek po grzybobraniu. Trzy osoby trafiły do szpitala

Wygląda na to, że ktoś komuś nie ustąpił pierwszeństwa. Ale parczewska policja wyjaśnia jeszcze okoliczności i przyczyny wypadku, który w sobotę wydarzył się na drodze wojewódzkiej między Uhninem a Sosnowicą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium