
Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Lublinie. W tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia istnienia. Z tej okazji przypominamy historię tej zasłużonej formacji tanecznej.

Dlaczego GAMZA? - Wbrew pozorom nie jest to skrót, a nazwa czerwonego, bułgarskiego wina, którym wzniesiono toast premierowym koncercie przygotowanym przez studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej - wyjaśnia Piotr Mochol, dyrektor artystyczny i choreograf od 35 lat.
Założycielami zespołu są Krystyna Majdan i Wiktor Życzyński. Pani Zenobia Stepowicz jest również jedną z założycielek i pierwszym kierownikiem artystycznym oraz choreografem. - Była moją nauczycielką tańca, gdy w 1986 roku wstąpiłem w szeregi GAMZY - dodaje Piotr Mochol.
GAMZA jest zespołem amatorskim. Nie startuje w turniejach tańca, ani w innych tanecznych rywalizacjach. Tańczą dla przyjemności i ku zadowoleniu widzów. GAMZA w swoich szeregach gromadzi ludzi wielu pokoleń. Jest to zespół studencki, jednakże są również osoby, które pomimo ukończenia studiów wciąż tańczą w Zespole. W tym momencie mamy dwie reprezentacje. W każdej z nich tańczy po 8 par. Średnio na zajęcia w GAMZIE w grupach o różnym poziomie zaawansowania w każdym semestrze uczęszcza około 100 osób.
30 maja odbędzie się Galowy Koncert Jubileuszowy 55-lecia Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA. Na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zobaczymy 101 tancerzy, którzy tańczyli w GAMZIE w latach 1984-2025.
