Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

9 lipca 2020 r.
20:58

Sasin w Hrubieszowie. Polityczny konflikt w PiS [opinie i komentarze]

Autor: Zdjęcie autora agdy toma
21 4 A A
Hrubieszów 9 lipca 2020
Hrubieszów 9 lipca 2020 (fot. Lubiehrubie.pl)

Wicepremier Jacek Sasin spotkał się z mieszkańcami. Na deptaku samorządowcy odbierali rządowe promesy. Symboliczny czek dla powiatu trzymała była starosta Maryla Symczuk, a nie Aneta Karpiuk, urzędujący starosta. Obecne władze powiatu są na liście osób do usunięcia z PiS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

9 lipca w centrum Hrubieszowa Jacek Sasin spotkał się z mieszkańcami i podsumował kończącą się kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. W czasie spotkania samorządowcom symbolicznie wręczono pieniądze w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Promesy odbierały: burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska, Aneta Dąbrowska, przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów i Maryla Symczuk. Była pani starosta trzymała baner z wypisana kwotą 3 031 173 zł od Samorządu Województwa Lubelskiego dla powiatu hrubieszowskiego na dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dlaczego na spotkaniu władz i sympatyków PiS nie było władz powiatu? Też z PiS?

Bo wicepremier Jacek Sasin, jako Pełnomocnik Okręgowego PiS poinformował, że zawnioskował o usunięcie z partii: Anety Karpiuk, Marka Katy, Marcina Zająca, sprawujących, z rekomendacji PiS, funkcję radnych powiatowych w powiecie hrubieszowskim.

Od prawej: Aneta Dąbrowska przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów, burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska, Maryla Symczuk i Michał Mulawa wicemarszałek wojwództwa (fot. Lubiehrubie.pl)

Mogli zachwiać wiarą wyborców

- Ich działalność naruszyła linię polityczną PiS. W trakcie głosowania w sprawie odwołania starosty hrubieszowskiego (Maryli Symczuk – red.) poparli wniosek o jego odwołanie, złożony przez opozycyjny klub PSL. Ich decyzja motywowana z niskich pobudek, chęci uzyskania dla siebie korzyści w postaci stanowisk, jest istotnym naruszeniem zasad współpracy obowiązujących w partii Prawo i Sprawiedliwość. Podważyła zaufanie wyborców, którzy swoimi głosami opowiedzieli się za fundamentalną zmianą jakości rządzenia samorządem i przerwaniem sprawowania władzy przez skompromitowany, lokalny układ – napisał w komunikacie Jacek Sasin. I dodał, że w strukturach partii nie ma miejsca na działania, które mogą zachwiać wiarą wyborców w naszą determinację do realizowania zobowiązań wyborczych, a w szczególności podnoszenia standardów rządzenia.

Decyzja wicepremiera ma związek ze sprawę z połowy czerwca.

Miał pan takie prawo

W Hrubieszowie, przy pomocy czterech radnych z klubu PiS do władzy w powiecie wrócił PSL. Na tej samej sesji na której odwołano Marylę Symczuk (PiS), nowa koalicja wymieniła zarząd i inaczej podzieliła stanowiska.

Aneta Karpiuk została starostą (przewodniczącą zarządu), Marek Kata wicestarostą. Członkowie zarządu to: Tomasz Ożóg (PiS), Paweł Augustynek (PSL) i Andrzej Barczuk (PSL). Członkowie klubu radnych PSL weszli do władz rady powiatu.

- Miał pan takie prawo ale dzięki temu wszyscy dowiedzą się o niepisanym sojuszu parlamentarno-samorządowym w okręgu nr 7 pod pana rządami. Nawet w tym oświadczeniu pisze pan nieprawdę którą bardzo łatwo zweryfikować - skomentował radny Marcin Zając stanowisko Sasina, którego treść udostępniła na Facebooku Maryla Symczuk.

- Oczekiwania członków, sympatyków i moich wyborców były ogromne – mówi była pani starosta o decyzji Jacka Sasina.

12 maja 2020. Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Hrubieszowskiego. Radni klubu PSL złożyli wniosek o odwołanie starosty

Zdrajców rozliczyć

- Mieszkańcy mówią, że zdrajcy powinni być rozliczeni. Ja uważam, że usunięcie radnych z partii oczyści atmosferę. Będzie jasne kto jest za kim – mówi Marcelina Pogódź-Kukiełka (radna klubu PiS), która wspomina, że już jesienią wyczuwało się w klubie podział. – Nie informowali nas o swoich działaniach, robili swoje. Teraz też nie ma żadnej współpracy między nami. Po wyborach, gdy chodziło o to, żeby PiS przejął powiat i rozmawialiśmy z koalicjantami z PiR, tylko Marek Kata wspominał, że chce być starosta albo wicestarostą. Aneta Karpiuk tylko chciała być członkiem zarządu albo przewodniczącą rady. I przewodniczącą była – wspomina radna, która formalnie będzie tworzyła klub PiS jedynie z Małgorzatą Wojturską i Dariuszem Fornalem. Na razie oboje radni przebywają na długich zwolnieniach.

- O tym, że radni, którzy z nami zmienili starostę i władze w powiecie, zostaną wyrzuceni z PiS, wiedzieliśmy jeszcze na etapie rozmów z nimi. Oni sami też się tego spodziewali. I Jacek Sasin to zrobił, żeby wyjść z twarzą. Taką dostały nagrodę – komentuje Michał Miścior (bezpartyjny, z klubu radnych PSL), przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego, który dodaje, że zapewne osoby usunięte z partii stworzą własny klub w radzie. Ale z tego co wie, żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

To był policzek

- Odetchnęłam, wyluzowałam i teraz jako widz czekam na to co się stanie – mówi Anna Lecka, była niezależna radna powiatowa (startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy). Lecka zrezygnowała z mandatu na sesji na której doszło do zmiany władzy. Proszona o komentarz przyznaje, że liczyła na taką reakcję władz PiS. - Stanęli na wysokości zadania, bronią swoich. To był policzek dla normalnych radnych PiS. Trochę szkoda zmarnowanego czasu, dopiero teraz zarząd, który działał od półtora roku mógł się wykazać. Ale nie było mu to dane. Okazuje się, że można mieć z wrogiem układy na dziwnych zasadach – dodaje była radna, która przywołuje satyryka Tadeusza Rossa, który jako Zulu Gula powtarzał: Polska to jest bardzo ciekawa kraj.

Anna Lecka (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

Rada polityczna wyda wyrok

Decyzję o dalszych losach członków partii podejmie Rada Polityczna PiS.

- Tutaj na ziemi hrubieszowskiej jest samorząd lokalny. My samorządowcy odpowiadamy wyłącznie przed naszymi wyborcami, do których pan z racji miejsca zamieszkania się nie zalicza – napisał na swoim profilu FB radny Tomasz Ożóg. Tekst podpisany przez Karpiuk, Katę i Zająca adresowali do Jacka Sasina. Pytają w nim między innymi dlaczego działania prowadzone w radzie powiatu nie znajdują jego akceptacji i dlaczego demokratycznie wybrane władze powiatu i powiat zostały pominięte przy rozdawaniu środków publicznych.

Uważają, że usuniecie z PiS grozi im na skutek kampanii prowadzonej przez Marylę Symczuk. Przypominają główne argumenty jakich użyto we wniosku o odwołanie pani starosty. Uważają, że stawiane im zarzuty o działanie na szkodę PiS są bezpodstawne, a odwołanie Symczuk odbyło się ich zdaniem ponad podziałami politycznymi i w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

- Jako radni rady powiatu działamy przede wszystkim dla dobra naszej lokalnej społeczności, naszej Małej Ojczyzny – miejsca, gdzie żyjemy, pracujemy, wychowujemy nasze dzieci, skąd pochodzimy – piszą w czwartkowym oświadczeniu.

Aneta Karpiuk, starosta powiatu hrubieszowskiego (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

Ale w nieoficjalnych rozmowach wiele osób uważa, że powrót PSL to jedno a rozłam w hrubieszowskim PiS to drugie.

– PSL to wykorzystał. Co? No, to, że jest PiS sympatyzujący z naszym, tutejszym od lat Sławomirem Zawiślakiem (w 2005 został posłem z listy PiS w okręgu chełmskim – red.) i PiS który stoi za warszawskim politykiem Jackiem Sasinem. Wystarczy zobaczyć profile na Facebooku – tłumaczy jeden z samorządowców.

Jacek Sasin jest „naszym” posłem po tym jak w ostatnich wyborach parlamentarnych startował do Sejmu z tzw. okręgu chełmskiego. Zdobył rekordową liczbę ponad 91 tys. głosów.

Na początku tego roku wicepremier i minister aktywów państwowych został szefem struktur PiS w okręgu wyborczym nr 7. Zastąpił na tym stanowisku... Sławomira Zawiślaka. Taka była decyzja prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Na dodatek Zawiślak z funkcją pełnomocnika okręgowego żegnał się wówczas po raz drugi, bo w lutym ubiegłego roku został odwołany ze stanowiska, a jego miejsce zajęła Beata Mazurek. Po kilku miesiącach poseł wrócił do dawnej roli, bo Mazurek została europosłem.

- Nie czytałem oświadczenia pana Sasina, więc nie będę komentował tekstu, którego nie znam – ucina rozmowę poseł PiS Sławomir Zawiślak proszony o komentarz decyzji okręgowego pełnomocnika.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
centus / 10 lipca 2020 r. o 07:52
+23
Co tu dużo mówić, Bozia Sasinowi poskąpiła intelektu, wyglądu, empatii. Jedyne co mu dała to służalczość i wykonywanie rozkazów prezesa.
Avatar
Jasek / 10 lipca 2020 r. o 08:14
+18
Będzie ten pan już niedługo w wiadomościach z czarnym paskiem na oczach występował.
Avatar
JanzGiewontu / 10 lipca 2020 r. o 18:28
+5
Powiem krótko jak patrzę na Panią burmistrz Hrubieszowa i na Sasina to przestaje głosować na PiS miały być porządki a jest gorszy rozpierd.... Jak było wcześniej
Avatar
annabo03 / 10 lipca 2020 r. o 09:13
+2
Bobra z Chełma trzeba wysłac do Hrubieszowa. On da rade swoimi siekaczami wytnie lipnych poltyków jak osiki na bagnach!!!!!! Zenada !!!!!Juz w Chełmie sladów Sasina i Mazurek szukał. I nie ZNALAZŁ !!!!!!
Avatar
JanzGiewontu / 10 lipca 2020 r. o 18:28
+5
Powiem krótko jak patrzę na Panią burmistrz Hrubieszowa i na Sasina to przestaje głosować na PiS miały być porządki a jest gorszy rozpierd.... Jak było wcześniej
Avatar
annabo03 / 10 lipca 2020 r. o 09:13
+2
Bobra z Chełma trzeba wysłac do Hrubieszowa. On da rade swoimi siekaczami wytnie lipnych poltyków jak osiki na bagnach!!!!!! Zenada !!!!!Juz w Chełmie sladów Sasina i Mazurek szukał. I nie ZNALAZŁ !!!!!!
Avatar
Jasek / 10 lipca 2020 r. o 08:14
+18
Będzie ten pan już niedługo w wiadomościach z czarnym paskiem na oczach występował.
Avatar
centus / 10 lipca 2020 r. o 07:52
+23
Co tu dużo mówić, Bozia Sasinowi poskąpiła intelektu, wyglądu, empatii. Jedyne co mu dała to służalczość i wykonywanie rozkazów prezesa.
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Waszej służbie zawdzięczamy, że jesteśmy bezpiecznym państwem". Andrzej Duda podziękował polskim żołnierzom i sojusznikom z NATO
film

"Waszej służbie zawdzięczamy, że jesteśmy bezpiecznym państwem". Andrzej Duda podziękował polskim żołnierzom i sojusznikom z NATO

Warszawa. "Chwała bohaterom Bitwy Warszawskiej, chwała polskim żołnierzom, wszystkim naszym sojusznikom" – mówił podczas uroczystości święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Poinformował też, że podpisał ustawę, która przewiduje wypłatę świadczeń dla osób zesłanych lub deportowanych przez ZSRR w latach 1936-56.

Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w lubelskim skansenie [zdjęcia]
galeria

Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w lubelskim skansenie [zdjęcia]

Przywołanie dawnych tradycji we wsiach i miasteczkach, czyli odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wsi Lubelskiej. To nie tylko piękna uroczystość, ale także okazja do kupienia zabytkowych przedmiotów na jednym z kramów.

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:5. Nadal z kompletem zwycięstw

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:5. Nadal z kompletem zwycięstw

Bez niespodzianki w Zamościu. Hetman nie przełamał złej passy, a Wisła nie straciła jeszcze punkty. Puławianie rozbili rywali na ich boisku aż 5:1.

Nietypowy pomysł na biznes. Oprócz ludzi przewoził także narkotyki

Nietypowy pomysł na biznes. Oprócz ludzi przewoził także narkotyki

Właściciel jednej z firm przewozowych wpadł podczas kontroli busów w miejscowości Tarnawatka (pow. tomaszowski). Oprócz ludzi, mężczyzna przewoził także mefedron. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli jeszcze paczki papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Młodzi artyści tworzą sztukę w Galerii Labirynt. "Dzieci mają dużo więcej kreatywności niż dorośli"
galeria

Młodzi artyści tworzą sztukę w Galerii Labirynt. "Dzieci mają dużo więcej kreatywności niż dorośli"

To już druga edycja inicjatywy studentek KUL - "Gdzie jest sztuka?", której celem jest aktywizacja dzieci w dziedzinie sztuki współczesnej. W Galerii Labirynt od 11 sierpnia realizowane są warsztaty, których efektem będzie wrześniowa wystawa.

Szykują się do przebudowy alei Jana Pawła w Łęcznej

Szykują się do przebudowy alei Jana Pawła w Łęcznej

Łęczna szykuje się do przebudowy al. Jana Pawła II pomiędzy rondem a ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po inwestycji będzie prościej wyjechać spod centrum handlowego Wamex, Urzędu Pracy i Urzędu Skarbowego.

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?
Rozmowa

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?

Systemy SI (sztucznej inteligencji) coraz lepiej radzą sobie z kolejnymi dziedzinami, czasami nawet lepiej niż ludzie. Niektórzy twierdzą, że to duże zagrożenie, że niebawem komputery nas zdominują lub ludzie połączą z SI swoje mózgi. O szansach i zagrożeniach związanych z SI opowiada dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.

Lubelskie: Nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna kobieta. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna kobieta. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w sobotę oraz 1 ofiara śmiertelna. Tak przedstawia się dzisiejszy bilans w woj. lubelskim. Do tej pory w naszym regionie badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u 1260 osób. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim? Stan na 15 sierpnia.

Wypadek autokaru na autostradzie A1. 16 osób trafiło do szpitali
film

Wypadek autokaru na autostradzie A1. 16 osób trafiło do szpitali

Stanisławie (woj. pomorskie). W pobliżu miejscowości Stanisławie na Pomorzu doszło do wypadku autobusu. Podróżowało nim 22 dzieci, w wieku od 7 do 17 lat, z Żywca na Śląsku, jadących na wypoczynek wakacyjny do Mikoszewa w województwie pomorskim. Pozostali to dorośli, w tym opiekunowie. 16 osób trafiło do szpitali. Jedna jest w stanie ciężkim.

Lublin: Na Bronowicach odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Na Bronowicach odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdjęcia]

Na lubelskich Bronowicach odsłonięto i poświęcono dzisiaj pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stoi on na skwerze Prymasa Tysiąclecia przy Drodze Męczenników Majdanka.

Chełm: Minister odsłonił tablicę na domu, w którym przed bitwą odpoczywał Józef Piłsudski
galeria

Chełm: Minister odsłonił tablicę na domu, w którym przed bitwą odpoczywał Józef Piłsudski

„Podczas ciężkich terminów, które przyszły na Rzeczypospolitą, wdzięczny za gościnność i chwilę spoczynku w tym domu za znanych” napisał w księdze bursy szkolnej w Chełmie w przeddzień Bitwy Warszawskiej Marszałek Józef Piłsudski. Faksymile tych słów przeniesiono na tablicę pamiątkową, którą 15 sierpnia 2020 w Chełmie na historycznym budynku podczas uroczystości 100. rocznicy Cudu na Wisłą, odsłonił wiceminister Marcin Ociepa.

43-latek uprawiał w domu ponad 50 krzaków konopi, miał też marihuanę

43-latek uprawiał w domu ponad 50 krzaków konopi, miał też marihuanę

43-latek z gminy Tuczna (pow. bialski) może spędzić za kratkami nawet 10 lat. Mężczyzna uprawiał w domu konopie, a do tego posiadał znaczne ilości marihuany. Policjanci ustalili również, że kradł energię elektryczną.

Unia Białopole – Huczwa Tyszowce 1:3. Znowu dziecinne błędy

Unia Białopole – Huczwa Tyszowce 1:3. Znowu dziecinne błędy

Bardzo udany tydzień zespołu Krzysztofa Rysaka. Huczwa w środę rozbiła Kryształ Werbkowice 4:0. W sobotę wywalczyła za to trzy punkty w Białopolu po wygranej z tamtejszą Unią 3:1.

Podwyżki dla posłów. Jak głosowali lubelscy parlamentarzyści?

Podwyżki dla posłów. Jak głosowali lubelscy parlamentarzyści?

Sejm zgodził się na rozpoczęcie prac nad ustawą, na mocy której mają wzrosnąć pensję prezydenta, premiera czy posłów. Co miesiąc pieniądze na też otrzymywać żona prezydenta. Jak głosowali lubelscy posłowie?

Święto Wojska Polskiego w Puławach
15 sierpnia 2020, 8:30

Święto Wojska Polskiego w Puławach

Dwa dni atrakcji, na które złożą się m.in. wystawa, kino plenerowe i koncert, czeka na mieszkańców Puław z okazji Święta Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta 15 i 16 sierpnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!