Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

9 lipca 2020 r.
20:58

Sasin w Hrubieszowie. Polityczny konflikt w PiS [opinie i komentarze]

Autor: Zdjęcie autora agdy toma
21 4 A A
Hrubieszów 9 lipca 2020
Hrubieszów 9 lipca 2020 (fot. Lubiehrubie.pl)

Wicepremier Jacek Sasin spotkał się z mieszkańcami. Na deptaku samorządowcy odbierali rządowe promesy. Symboliczny czek dla powiatu trzymała była starosta Maryla Symczuk, a nie Aneta Karpiuk, urzędujący starosta. Obecne władze powiatu są na liście osób do usunięcia z PiS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

9 lipca w centrum Hrubieszowa Jacek Sasin spotkał się z mieszkańcami i podsumował kończącą się kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. W czasie spotkania samorządowcom symbolicznie wręczono pieniądze w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Promesy odbierały: burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska, Aneta Dąbrowska, przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów i Maryla Symczuk. Była pani starosta trzymała baner z wypisana kwotą 3 031 173 zł od Samorządu Województwa Lubelskiego dla powiatu hrubieszowskiego na dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dlaczego na spotkaniu władz i sympatyków PiS nie było władz powiatu? Też z PiS?

Bo wicepremier Jacek Sasin, jako Pełnomocnik Okręgowego PiS poinformował, że zawnioskował o usunięcie z partii: Anety Karpiuk, Marka Katy, Marcina Zająca, sprawujących, z rekomendacji PiS, funkcję radnych powiatowych w powiecie hrubieszowskim.

Od prawej: Aneta Dąbrowska przewodnicząca Rady Gminy Hrubieszów, burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska, Maryla Symczuk i Michał Mulawa wicemarszałek wojwództwa (fot. Lubiehrubie.pl)

Mogli zachwiać wiarą wyborców

- Ich działalność naruszyła linię polityczną PiS. W trakcie głosowania w sprawie odwołania starosty hrubieszowskiego (Maryli Symczuk – red.) poparli wniosek o jego odwołanie, złożony przez opozycyjny klub PSL. Ich decyzja motywowana z niskich pobudek, chęci uzyskania dla siebie korzyści w postaci stanowisk, jest istotnym naruszeniem zasad współpracy obowiązujących w partii Prawo i Sprawiedliwość. Podważyła zaufanie wyborców, którzy swoimi głosami opowiedzieli się za fundamentalną zmianą jakości rządzenia samorządem i przerwaniem sprawowania władzy przez skompromitowany, lokalny układ – napisał w komunikacie Jacek Sasin. I dodał, że w strukturach partii nie ma miejsca na działania, które mogą zachwiać wiarą wyborców w naszą determinację do realizowania zobowiązań wyborczych, a w szczególności podnoszenia standardów rządzenia.

Decyzja wicepremiera ma związek ze sprawę z połowy czerwca.

Miał pan takie prawo

W Hrubieszowie, przy pomocy czterech radnych z klubu PiS do władzy w powiecie wrócił PSL. Na tej samej sesji na której odwołano Marylę Symczuk (PiS), nowa koalicja wymieniła zarząd i inaczej podzieliła stanowiska.

Aneta Karpiuk została starostą (przewodniczącą zarządu), Marek Kata wicestarostą. Członkowie zarządu to: Tomasz Ożóg (PiS), Paweł Augustynek (PSL) i Andrzej Barczuk (PSL). Członkowie klubu radnych PSL weszli do władz rady powiatu.

- Miał pan takie prawo ale dzięki temu wszyscy dowiedzą się o niepisanym sojuszu parlamentarno-samorządowym w okręgu nr 7 pod pana rządami. Nawet w tym oświadczeniu pisze pan nieprawdę którą bardzo łatwo zweryfikować - skomentował radny Marcin Zając stanowisko Sasina, którego treść udostępniła na Facebooku Maryla Symczuk.

- Oczekiwania członków, sympatyków i moich wyborców były ogromne – mówi była pani starosta o decyzji Jacka Sasina.

12 maja 2020. Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Hrubieszowskiego. Radni klubu PSL złożyli wniosek o odwołanie starosty

Zdrajców rozliczyć

- Mieszkańcy mówią, że zdrajcy powinni być rozliczeni. Ja uważam, że usunięcie radnych z partii oczyści atmosferę. Będzie jasne kto jest za kim – mówi Marcelina Pogódź-Kukiełka (radna klubu PiS), która wspomina, że już jesienią wyczuwało się w klubie podział. – Nie informowali nas o swoich działaniach, robili swoje. Teraz też nie ma żadnej współpracy między nami. Po wyborach, gdy chodziło o to, żeby PiS przejął powiat i rozmawialiśmy z koalicjantami z PiR, tylko Marek Kata wspominał, że chce być starosta albo wicestarostą. Aneta Karpiuk tylko chciała być członkiem zarządu albo przewodniczącą rady. I przewodniczącą była – wspomina radna, która formalnie będzie tworzyła klub PiS jedynie z Małgorzatą Wojturską i Dariuszem Fornalem. Na razie oboje radni przebywają na długich zwolnieniach.

- O tym, że radni, którzy z nami zmienili starostę i władze w powiecie, zostaną wyrzuceni z PiS, wiedzieliśmy jeszcze na etapie rozmów z nimi. Oni sami też się tego spodziewali. I Jacek Sasin to zrobił, żeby wyjść z twarzą. Taką dostały nagrodę – komentuje Michał Miścior (bezpartyjny, z klubu radnych PSL), przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego, który dodaje, że zapewne osoby usunięte z partii stworzą własny klub w radzie. Ale z tego co wie, żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

To był policzek

- Odetchnęłam, wyluzowałam i teraz jako widz czekam na to co się stanie – mówi Anna Lecka, była niezależna radna powiatowa (startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy). Lecka zrezygnowała z mandatu na sesji na której doszło do zmiany władzy. Proszona o komentarz przyznaje, że liczyła na taką reakcję władz PiS. - Stanęli na wysokości zadania, bronią swoich. To był policzek dla normalnych radnych PiS. Trochę szkoda zmarnowanego czasu, dopiero teraz zarząd, który działał od półtora roku mógł się wykazać. Ale nie było mu to dane. Okazuje się, że można mieć z wrogiem układy na dziwnych zasadach – dodaje była radna, która przywołuje satyryka Tadeusza Rossa, który jako Zulu Gula powtarzał: Polska to jest bardzo ciekawa kraj.

Anna Lecka (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

Rada polityczna wyda wyrok

Decyzję o dalszych losach członków partii podejmie Rada Polityczna PiS.

- Tutaj na ziemi hrubieszowskiej jest samorząd lokalny. My samorządowcy odpowiadamy wyłącznie przed naszymi wyborcami, do których pan z racji miejsca zamieszkania się nie zalicza – napisał na swoim profilu FB radny Tomasz Ożóg. Tekst podpisany przez Karpiuk, Katę i Zająca adresowali do Jacka Sasina. Pytają w nim między innymi dlaczego działania prowadzone w radzie powiatu nie znajdują jego akceptacji i dlaczego demokratycznie wybrane władze powiatu i powiat zostały pominięte przy rozdawaniu środków publicznych.

Uważają, że usuniecie z PiS grozi im na skutek kampanii prowadzonej przez Marylę Symczuk. Przypominają główne argumenty jakich użyto we wniosku o odwołanie pani starosty. Uważają, że stawiane im zarzuty o działanie na szkodę PiS są bezpodstawne, a odwołanie Symczuk odbyło się ich zdaniem ponad podziałami politycznymi i w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

- Jako radni rady powiatu działamy przede wszystkim dla dobra naszej lokalnej społeczności, naszej Małej Ojczyzny – miejsca, gdzie żyjemy, pracujemy, wychowujemy nasze dzieci, skąd pochodzimy – piszą w czwartkowym oświadczeniu.

Aneta Karpiuk, starosta powiatu hrubieszowskiego (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

Ale w nieoficjalnych rozmowach wiele osób uważa, że powrót PSL to jedno a rozłam w hrubieszowskim PiS to drugie.

– PSL to wykorzystał. Co? No, to, że jest PiS sympatyzujący z naszym, tutejszym od lat Sławomirem Zawiślakiem (w 2005 został posłem z listy PiS w okręgu chełmskim – red.) i PiS który stoi za warszawskim politykiem Jackiem Sasinem. Wystarczy zobaczyć profile na Facebooku – tłumaczy jeden z samorządowców.

Jacek Sasin jest „naszym” posłem po tym jak w ostatnich wyborach parlamentarnych startował do Sejmu z tzw. okręgu chełmskiego. Zdobył rekordową liczbę ponad 91 tys. głosów.

Na początku tego roku wicepremier i minister aktywów państwowych został szefem struktur PiS w okręgu wyborczym nr 7. Zastąpił na tym stanowisku... Sławomira Zawiślaka. Taka była decyzja prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Na dodatek Zawiślak z funkcją pełnomocnika okręgowego żegnał się wówczas po raz drugi, bo w lutym ubiegłego roku został odwołany ze stanowiska, a jego miejsce zajęła Beata Mazurek. Po kilku miesiącach poseł wrócił do dawnej roli, bo Mazurek została europosłem.

- Nie czytałem oświadczenia pana Sasina, więc nie będę komentował tekstu, którego nie znam – ucina rozmowę poseł PiS Sławomir Zawiślak proszony o komentarz decyzji okręgowego pełnomocnika.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
centus / 10 lipca 2020 r. o 07:52
+23
Co tu dużo mówić, Bozia Sasinowi poskąpiła intelektu, wyglądu, empatii. Jedyne co mu dała to służalczość i wykonywanie rozkazów prezesa.
Avatar
Jasek / 10 lipca 2020 r. o 08:14
+18
Będzie ten pan już niedługo w wiadomościach z czarnym paskiem na oczach występował.
Avatar
JanzGiewontu / 10 lipca 2020 r. o 18:28
+5
Powiem krótko jak patrzę na Panią burmistrz Hrubieszowa i na Sasina to przestaje głosować na PiS miały być porządki a jest gorszy rozpierd.... Jak było wcześniej
Avatar
annabo03 / 10 lipca 2020 r. o 09:13
+2
Bobra z Chełma trzeba wysłac do Hrubieszowa. On da rade swoimi siekaczami wytnie lipnych poltyków jak osiki na bagnach!!!!!! Zenada !!!!!Juz w Chełmie sladów Sasina i Mazurek szukał. I nie ZNALAZŁ !!!!!!
Avatar
JanzGiewontu / 10 lipca 2020 r. o 18:28
+5
Powiem krótko jak patrzę na Panią burmistrz Hrubieszowa i na Sasina to przestaje głosować na PiS miały być porządki a jest gorszy rozpierd.... Jak było wcześniej
Avatar
annabo03 / 10 lipca 2020 r. o 09:13
+2
Bobra z Chełma trzeba wysłac do Hrubieszowa. On da rade swoimi siekaczami wytnie lipnych poltyków jak osiki na bagnach!!!!!! Zenada !!!!!Juz w Chełmie sladów Sasina i Mazurek szukał. I nie ZNALAZŁ !!!!!!
Avatar
Jasek / 10 lipca 2020 r. o 08:14
+18
Będzie ten pan już niedługo w wiadomościach z czarnym paskiem na oczach występował.
Avatar
centus / 10 lipca 2020 r. o 07:52
+23
Co tu dużo mówić, Bozia Sasinowi poskąpiła intelektu, wyglądu, empatii. Jedyne co mu dała to służalczość i wykonywanie rozkazów prezesa.
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Waszej służbie zawdzięczamy, że jesteśmy bezpiecznym państwem". Andrzej Duda podziękował polskim żołnierzom i sojusznikom z NATO
film

"Waszej służbie zawdzięczamy, że jesteśmy bezpiecznym państwem". Andrzej Duda podziękował polskim żołnierzom i sojusznikom z NATO

Warszawa. "Chwała bohaterom Bitwy Warszawskiej, chwała polskim żołnierzom, wszystkim naszym sojusznikom" – mówił podczas uroczystości święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Poinformował też, że podpisał ustawę, która przewiduje wypłatę świadczeń dla osób zesłanych lub deportowanych przez ZSRR w latach 1936-56.

Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w lubelskim skansenie [zdjęcia]
galeria

Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w lubelskim skansenie [zdjęcia]

Przywołanie dawnych tradycji we wsiach i miasteczkach, czyli odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wsi Lubelskiej. To nie tylko piękna uroczystość, ale także okazja do kupienia zabytkowych przedmiotów na jednym z kramów.

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:5. Nadal z kompletem zwycięstw

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:5. Nadal z kompletem zwycięstw

Bez niespodzianki w Zamościu. Hetman nie przełamał złej passy, a Wisła nie straciła jeszcze punkty. Puławianie rozbili rywali na ich boisku aż 5:1.

Nietypowy pomysł na biznes. Oprócz ludzi przewoził także narkotyki

Nietypowy pomysł na biznes. Oprócz ludzi przewoził także narkotyki

Właściciel jednej z firm przewozowych wpadł podczas kontroli busów w miejscowości Tarnawatka (pow. tomaszowski). Oprócz ludzi, mężczyzna przewoził także mefedron. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli jeszcze paczki papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Młodzi artyści tworzą sztukę w Galerii Labirynt. "Dzieci mają dużo więcej kreatywności niż dorośli"
galeria

Młodzi artyści tworzą sztukę w Galerii Labirynt. "Dzieci mają dużo więcej kreatywności niż dorośli"

To już druga edycja inicjatywy studentek KUL - "Gdzie jest sztuka?", której celem jest aktywizacja dzieci w dziedzinie sztuki współczesnej. W Galerii Labirynt od 11 sierpnia realizowane są warsztaty, których efektem będzie wrześniowa wystawa.

Szykują się do przebudowy alei Jana Pawła w Łęcznej

Szykują się do przebudowy alei Jana Pawła w Łęcznej

Łęczna szykuje się do przebudowy al. Jana Pawła II pomiędzy rondem a ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po inwestycji będzie prościej wyjechać spod centrum handlowego Wamex, Urzędu Pracy i Urzędu Skarbowego.

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?
Rozmowa

Sztuczna Inteligencja – lepsze życie czy kontrola ludzi?

Systemy SI (sztucznej inteligencji) coraz lepiej radzą sobie z kolejnymi dziedzinami, czasami nawet lepiej niż ludzie. Niektórzy twierdzą, że to duże zagrożenie, że niebawem komputery nas zdominują lub ludzie połączą z SI swoje mózgi. O szansach i zagrożeniach związanych z SI opowiada dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.

Lubelskie: Nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna kobieta. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna kobieta. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w sobotę oraz 1 ofiara śmiertelna. Tak przedstawia się dzisiejszy bilans w woj. lubelskim. Do tej pory w naszym regionie badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u 1260 osób. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim? Stan na 15 sierpnia.

Wypadek autokaru na autostradzie A1. 16 osób trafiło do szpitali
film

Wypadek autokaru na autostradzie A1. 16 osób trafiło do szpitali

Stanisławie (woj. pomorskie). W pobliżu miejscowości Stanisławie na Pomorzu doszło do wypadku autobusu. Podróżowało nim 22 dzieci, w wieku od 7 do 17 lat, z Żywca na Śląsku, jadących na wypoczynek wakacyjny do Mikoszewa w województwie pomorskim. Pozostali to dorośli, w tym opiekunowie. 16 osób trafiło do szpitali. Jedna jest w stanie ciężkim.

Lublin: Na Bronowicach odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Na Bronowicach odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego [zdjęcia]

Na lubelskich Bronowicach odsłonięto i poświęcono dzisiaj pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stoi on na skwerze Prymasa Tysiąclecia przy Drodze Męczenników Majdanka.

Chełm: Minister odsłonił tablicę na domu, w którym przed bitwą odpoczywał Józef Piłsudski
galeria

Chełm: Minister odsłonił tablicę na domu, w którym przed bitwą odpoczywał Józef Piłsudski

„Podczas ciężkich terminów, które przyszły na Rzeczypospolitą, wdzięczny za gościnność i chwilę spoczynku w tym domu za znanych” napisał w księdze bursy szkolnej w Chełmie w przeddzień Bitwy Warszawskiej Marszałek Józef Piłsudski. Faksymile tych słów przeniesiono na tablicę pamiątkową, którą 15 sierpnia 2020 w Chełmie na historycznym budynku podczas uroczystości 100. rocznicy Cudu na Wisłą, odsłonił wiceminister Marcin Ociepa.

43-latek uprawiał w domu ponad 50 krzaków konopi, miał też marihuanę

43-latek uprawiał w domu ponad 50 krzaków konopi, miał też marihuanę

43-latek z gminy Tuczna (pow. bialski) może spędzić za kratkami nawet 10 lat. Mężczyzna uprawiał w domu konopie, a do tego posiadał znaczne ilości marihuany. Policjanci ustalili również, że kradł energię elektryczną.

Unia Białopole – Huczwa Tyszowce 1:3. Znowu dziecinne błędy

Unia Białopole – Huczwa Tyszowce 1:3. Znowu dziecinne błędy

Bardzo udany tydzień zespołu Krzysztofa Rysaka. Huczwa w środę rozbiła Kryształ Werbkowice 4:0. W sobotę wywalczyła za to trzy punkty w Białopolu po wygranej z tamtejszą Unią 3:1.

Podwyżki dla posłów. Jak głosowali lubelscy parlamentarzyści?

Podwyżki dla posłów. Jak głosowali lubelscy parlamentarzyści?

Sejm zgodził się na rozpoczęcie prac nad ustawą, na mocy której mają wzrosnąć pensję prezydenta, premiera czy posłów. Co miesiąc pieniądze na też otrzymywać żona prezydenta. Jak głosowali lubelscy posłowie?

Święto Wojska Polskiego w Puławach
15 sierpnia 2020, 8:30

Święto Wojska Polskiego w Puławach

Dwa dni atrakcji, na które złożą się m.in. wystawa, kino plenerowe i koncert, czeka na mieszkańców Puław z okazji Święta Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta 15 i 16 sierpnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.