Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2022 r.
8:00

Lublin: Jak urządzić tę część miasta? Mają być park i stawy, miejsca dla bloków brak

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
55 0 A A
Chałupa przy Głuskiej 201 jest jednym z budynków, które mają być chronione przez nowy plan zagospodarowania jako pozostałość dawnego miasteczka Głusk
Chałupa przy Głuskiej 201 jest jednym z budynków, które mają być chronione przez nowy plan zagospodarowania jako pozostałość dawnego miasteczka Głusk (fot. Maciej Kaczanowski)

Gotowy jest projekt planu zagospodarowania terenów na styku dzielnic Głusk i Abramowice. Nie przewiduje bloków, wyznacza miejsce na nowy park, rezerwuje teren pod stawy i chroni stare, drewniane chałupy. Co jeszcze można z niego wyczytać?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowym planem zagospodarowania objęte mają być tereny leżące na południe od ul. Odległej, pomiędzy ul. Abramowicką a Głuską. Projekt obejmuje ponadto część dzielnicy leżącą na wschód od ul. Głuskiej.

W sumie jest tego 158 hektarów.

Dzisiaj ten obszar miasta nie ma planu zagospodarowania i jego zabudowa jest możliwa na podstawie tzw. wuzetek, czyli decyzji o warunkach zabudowy wydawanych przez Urząd Miasta na wniosek inwestorów. Przygotowywany plan powinien uniemożliwić chaotyczne urządzanie tej części miasta, określając przeznaczenie poszczególnych gruntów.

Co jest lepsze dla natury

– Plan intensyfikuje zabudowę, wprowadzając ją na otwarte obecnie tereny pomiędzy pasami zabudowy – przyznaje Urząd Miasta w oficjalnej prognozie, która mówi o tym, jak uchwalenie proponowanego planu może wpłynąć na środowisko.

– Pozostawienie terenu w obecnej formie byłoby rozwiązaniem lepszym dla natury, jednak nie możemy wykluczyć pojawiania się nieprzemyślanej w szerszej skali, pojedynczej zabudowy powstałej wskutek wydawanych decyzji – twierdzą planiści z Ratusza. Przyznają zarazem, że zgoda na zagęszczenie zabudowy może pogorszyć jakość powietrza, bo budynki trzeba przecież ogrzewać, a dzielnica nie jest obecnie podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Rzeka, stawy oraz park

Duża część obszaru ma być objęta ochroną jako teren zieleni nadrzecznej. Mowa o dolinie Czerniejówki, wzdłuż której wskazano też obszary „wód stojących”, co teoretycznie ma zagwarantować możliwość odtworzenia istniejących tu niegdyś stawów rybnych. W strefie „zieleni nadrzecznej” zakazane ma być nie tylko stawianie budynków, ale też tablic reklamowych.

Obok przewidziano miejsce na nowy park ze spacerowymi alejkami. Miałby się znaleźć na południe od strefy zabudowy ciągnącej się po południowej stronie ul. Miętowej. Na skraju parku mógłby powstać obiekt usługowy. Wyznaczono na niego miejsce u zbiegu ul. Dominowskiej z nową drogą, której przebieg narysowano w projekcie.

W sumie na tereny zieleni i wód urbaniści z Ratusza zamierzają przeznaczyć 42 ze 158 ha terenów objętych projektem.

Mają chronić przeszłość

Ogłoszony przez Urząd Miasta projekt wyznacza również tereny pod zabudowę usługową. Wśród nich jest m.in. obszar leżący na północ od cmentarza, tereny niedaleko ul. Parafialnej oraz grunty leżące na północ od Miętowej przy Masarskiej.

W tym ostatnim miejscu planiści wskazują miejsce po synagodze, określając je jako „strefę szczególnej przestrzeni publicznej”. Ma to być otwarty plac upamiętniający dawną świątynię, a planiści zalecają (chociaż nie nakazują) zaznaczenie w nawierzchni miejsca, w którym stała synagoga.

Samorząd Lublina zamierza także objąć ochroną dawny układ urbanistyczny miasteczka Głusk. – Z rozplanowaniem ulic, charakterystyczną zabudową mieszkaniową, parterowymi, drewnianymi chałupami z dekoracyjnymi gankami na froncie – wyliczają planiści z Ratusza, którzy chcą nakazać zachowanie historycznego układu działek i budynków. Wskazane przez nich chałupy nie mogłyby być rozbudowywane, zachowany musiałby być też drewniany szalunek ścian zewnętrznych oraz ganki.

Mieszkania, ale nie bloki

Jeżeli w projekcie planu mowa jest o zabudowie mieszkaniowej, to tylko o jednorodzinnej. Projekt nie zakłada możliwości stawiania bloków mieszkalnych. Teoretycznie można byłoby to próbować omijać poprzez stawianie tzw. domów studenckich w strefach, które wskazano pod zabudowę usługową. W praktyce byłoby to bezcelowe, bo w strefach usługowych projekt planu dopuszcza z zasady obiekty nie wyższe niż dwukondygnacyjne.

W części obszarów zabudowy jednorodzinnej funkcje mieszkaniowe nie mogą być łączone z usługowymi, w części takie łączenie jest dopuszczalne, o ile nieuciążliwe usługi nie zajmą więcej niż 49 proc. obiektu na danej działce.

A tutaj ma być przemysł

Na południe od ul. Strojnowskiego projekt planu wyznacza dwie strefy „obiektów produkcyjnych, składów i magazynów”. Dopuszcza tu również „realizację funkcji uzupełniających związanych z usługami”, ale zastrzega, że „funkcja usługowa nie stanowi więcej niż 40 proc. powierzchni całkowitej zabudowy znajdującej się w obrębie działki budowlanej”.

Większa ze stref produkcyjnych obejmuje obszar, na którym działa dziś m.in. zakład produkcyjny Vita Polymers Poland (zajmuje się piankami elastycznymi) oraz zakład kamieniarski Kalcyt, na którego hałaśliwość skarżą się sąsiedzi. Tuż obok tej strefy (na rogu ul. Głuskiej i Strojnowskiego) projekt planu wyznacza obszar zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej.

Mniejsza strefa przemysłowa obejmuje obszar przy Głuskiej 256, na którym miesiąc temu pobliska gmina Głusk uruchomiła punkt zbiórki odpadów komunalnych.

Zostawić, czy poprawić?

Do 10 czerwca wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swe uwagi do projektu planu zagospodarowania. Można to zrobić mailem (planowanie@lublin.eu), przez stronę internetową decyduje.lublin.eu lub tradycyjną pocztą na adres Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin.

Można będzie również wziąć udział w publicznej dyskusji z urzędnikami, którzy przygotowali projekt planu. Taka debata została zaplanowana na 20 maja (Ratusz, sala 2, godz. 13), ale żeby wziąć w niej udział, trzeba się zapisać nie później niż 17 maja. Można to zrobić mailowo (planowanie@lublin.eu) lub telefonicznie (81 466 23 00).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty