Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

21 marca 2019 r.
10:52

500 plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie, nowe zasady. Kiedy wypłacą pieniądze?

0 37 A A

500 zł na każde dziecko – to największa zmiana w programie „Rodzina 500+”. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazało projekt ustawy do konsultacji społecznych. Sprawdź jakie będą najważniejsze zmiany w programie 500 plus. Kiedy trzeba złożyć wniosek i kiedy wypłacą pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia – bez kryterium dochodowego. To największa zmiana w programie. Wsparcie ma trafić łącznie do 6,8 mln dzieci. Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

We wtorek ministerstwo przekazało projekt ustawy w sprawie zmian w programie „Rodzina 500+” do konsultacji społecznych.

Rodzina 500 plus - zmiany w programie, kiedy składać wnioski?

– Składanie wniosków rozpocznie się od 1 lipca. Przyjmujemy wnioski internetowo. Od 1 sierpnia wnioski w wersji papierowej będą mogły zostać złożone osobiście lub wysłane drogą pocztową – poinformowała Elżbieta Rafalska. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej na wspólnej konferencji prasowej z premier Mateuszem Morawieckim w Rybiu przedstawiła plany związane z wprowadzeniem rozszerzone programu Rodzina 500 plus.

– Samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, ale jeżeli decyzja zostanie wydana po trzech miesiącach, (świadczenie wypłacone – red.) będzie z wyrównaniem od 1 lipca. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gminy wnioski rozpatrywały szybciej – dodała minister Rafalska.

Wypłata 500 zł na każde dziecko to nie jedyne zmiany w programie. Projekt, który znajduje się właśnie w konsultacjach społecznych, zakłada m.in. wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Proponowane jest też wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

500 plus na każde dziecko. Kiedy składać wnioski?

Zmianie ulegnie też okres świadczeniowy, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. Od 2021 r. znacząco przesunięty zostanie moment składania wniosków – z lipca na luty, a także sam okres świadczeniowy – dzisiaj jest to październik-wrzesień, a proponowany to czerwiec-maj. W 2019 r., podobnie jak w latach poprzednich, wnioski składać można online od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia. Złożenie wniosku do końca września br. gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca br. Znacznie uproszczone, na wzór działania programu „Dobry start”, zostaną też procedury związane ze składaniem wniosków i wydawaniem decyzji.

Od momentu uruchomienia programu „Rodzina 500 plus” kosztował on blisko 68 mld zł. Z programu korzysta dzisiaj 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do lat 18 (stan na koniec grudnia lutego 2019 r.).

Źródło: Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Rodzina 500 plus - zmiany w programie, kiedy składać wnioski?

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ggg / 21 marca 2019 r. o 11:25
+13
Ja jestem za 500+ ponieważ wysyłam dzieci na zajęcia dodatkowe, z tych pieniędzy oplacam lekarzy prywatnych jeżeli nie dostanę się na wizyty NFaZ. Ubieram dzieci jeżeli mi zabraknie pieniędzy po zrobieniu opłat. Jeżeli jest miesiąc gdzie nie muszę naruszac tych pieniędzy to je odkładam dla dzieci. Pracujemy oboje z mężem, nikogo nie okradam, odprowadzam wszytkie podatki w Polsce,wiec uważam że mogę z czystym sumieniem pobierać te pieniądze.
Avatar
Waldemar / 21 marca 2019 r. o 11:37
+11
Przecież jest to co PO chciała!!! Schetyna zapowiadał 500+ na każde dziecko, wydłużenie przyznawania świadczenia (jeśli się uczy i pozostaje na utrzymaniu rodzicow) do 24 roku zycia i jego coroczną waloryzację. To teraz PiS robi to co sami chcieli, i krzyczą, że to rozdawnictwo i marnowanie publicznych pieniędzy? HIPOKRYCI do kwadratu. A może wcale nie chcieli 500+ przyznawać, tylko była to zwykla kiełbasa wyborcza, liczyli, że ciemny lud to kupi?
Avatar
goń lewactwo / 21 marca 2019 r. o 11:05
+9
-- 8 lat ZSL razem z P0 nie potrafili dać nawet najmniejszego wsparcia dla dzieci ,zafundowali Polakom wyższy wiek emerytalny i ukradli pieniądze z OFE - dzisiaj znowu drapią do koryta w europarlmencie
Avatar
Mama / 21 marca 2019 r. o 16:35
+8
Mam dwoje dzieci, oboje z mezem pracujemy. Gdybym myslala jak co nie ktorzy- to tez bym mogla sobie narobic wiecej dzieci, siedziec w domu i liczyc tylko na panstwowa kase. Ale ja mysle przyszlosciowo o swoich dzieciach, a Ci co siedza i nie maja zamiaru isc do pracy bo po co- skoro im sie nalezy- niech pamietaja, ze, 500+ jest tylko do 18 r.ż. i jesli rząd się zmieni to kto zagwarantuje, ze nie zabiora tych 500- i co wtedy?
Avatar
tola / 21 marca 2019 r. o 12:57
+8
Lolek ja tez pracuje na to by inni brali 500+. Wiec skoro sie dokladam do tej puli to mam zamiar z niej tez brac. A Ty moze zaloz rodzine i wycowaj dzieci to i tobie bedzie sie nalezalo. Bo najwiecej buntu sieją ci ktorzy dzieci nie mają
Avatar
Miki / 21 marca 2019 r. o 15:02
+6
A czemu nie jest czyste? Przecież płaci podatki pracuje razem z mężem ,niekompromitujcie się za granicą dzieci mają większy Social i jakoś nikomu to nie przeszkadza . Ale oczywiście Polak Polakowi by wydrapal oczy za złotówkę ,żal *** ściska 
Avatar
Lolek / 21 marca 2019 r. o 11:08
+6
Patologia juz zaciera rece.  Nic nie robie 500 biore Szlachta nie pracuje
Avatar
Jebpo / 21 marca 2019 r. o 13:39
+5
Pierwsza partia która daje pieniądze na dzieci i nie okrada Polski jak POprzednicy brawo PIS.
Avatar
Racjonalny / 21 marca 2019 r. o 13:06
+5
Jeżeli chce się mieć dzieci to powinno się umieć na nie zarobić a nie żerować na innych. Ten kraj leci w przepaść. Lądowanie będzie bardzo bolesne. I jak to gruchnie to do kogo będzie płacz ? Do pisu ?? Jak znam życie to nie.
Avatar
Gość / 21 marca 2019 r. o 10:55
+5
patologia+
Avatar
tola / 22 marca 2019 r. o 12:27
+1
I jak ktos wspomnial o bonach np sodexo... Pamietam jak sasiadka takie dostawala z opieki i chodzila po sasiadach zeby je wymienic na gotowke. Za bony by wodki nie kupila ale po wymianie juz tak. Tu powinny dzialac odpowiednie sluzby i to kontrolowac. Tylko sie boja ze od menela wpier....dostana.....
Avatar
tola / 22 marca 2019 r. o 12:19
+1
Pewnie ze nie wiedzą. Zeby tylko byla taka mozliwosc to bym im ukrocila wyplaty do najnizszej krajowej. Ewentualnie ciut wiecej za "nadgodziny". A tak zyja pasozyty za 20tys + miesiecznie i dziwia sie ze ludzie nie umieja wyzyc za 1500.... To sa dopiero pasozyty!! I jeszcze co do 500+ to nie powinno byc to jedynym zrodlem "dochodu". To powinno byc dla wszystkich dz8eci ale warunkiem dostania tego powini byc pracujacy rodzice. No i kontrola typowej patologii co naklepie dzieci-niech zyja w zdrowiu- ale jesli zamiast inwestowac w dzieci inwestuja w alkohol i inne uzywki to powinni byc karani!
Pewnie ze nie wiedzą. Zeby tylko byla taka mozliwosc to bym im ukrocila wyplaty do najnizszej krajowej. Ewentualnie ciut wiecej za "nadgodziny". A tak zyja pasozyty za 20tys + miesiecznie i dziwia sie ze ludzie nie umieja wyzyc za 1500.... To sa dopiero pasozyty!! I jeszcze co do 500+ to nie powinno byc to jedynym zrodlem "dochodu". To powinno byc dla wszystkich dz8eci ale warunkiem dostania tego powini byc pracujacy rodzice. No i kontrola typowej patologii co naklepie dzieci-niech zyja w zdrowiu- ale jesli zamiast inwes... rozwiń
Avatar
Adrian / 22 marca 2019 r. o 10:33
+2
Plagą w Polsce jest to, że bardzo dużo ludzi w ogóle nie pracuje, a ta garstka pracujących nie może ich utrzymać. Mamy młodych emerytów i dużo niepracujących kobiet. Przez politykę PIS będzie jeszcze gorzej, kobieta urodzi troje, czworo dzieci i ma z tego większe pieniądze, niż z chodzenia do pracy. Efekt będzie taki, że za jakiś czas to wszystko runie, a wtedy nawet na emerytury i wypłaty pensji nie będzie. A wystarczyło po prostu odnieść płace, szczególnie płacę minimalną, żeby opłaciło się pracować. Ale widocznie jest to za trudne dla polskich polityków w Polsce, mam wrażenie, że oni już w ogóle nie wiedzą, jak wygląda życie normalnego człowieka.
Plagą w Polsce jest to, że bardzo dużo ludzi w ogóle nie pracuje, a ta garstka pracujących nie może ich utrzymać. Mamy młodych emerytów i dużo niepracujących kobiet. Przez politykę PIS będzie jeszcze gorzej, kobieta urodzi troje, czworo dzieci i ma z tego większe pieniądze, niż z chodzenia do pracy. Efekt będzie taki, że za jakiś czas to wszystko runie, a wtedy nawet na emerytury i wypłaty pensji nie będzie. A wystarczyło po prostu odnieść płace, szczególnie płacę minimalną, żeby opłaciło się pracować. Ale widocznie jest to za trudne dla ... rozwiń
Avatar
tola / 22 marca 2019 r. o 10:04
-2
Lolek wyobraz sobie ze ja tez bym wychowala bez 500+. Mam wlasne mieszkanie, i pracuje. A skoro daja 500+ na kazde dziecko to dlaczego moje ma nie skorzystac? Nie przepije i nie przepale tych pieniedzy tylko uczciwie bede dziecku odkladac. A skoro nie chcesz pobierac 500+to nie pobieraj. A jak nie chcesz sie dokladac do puli to pracuj na czarno. Nedziesz mial pewnosc ze ani zlotowki nie stracisz . i jestes w bledzie mowiac ze twoje dzieci beda pracowac na 500+dla mojego dziecka. Widac jak niska znajomosc schematu jest wsrod spoleczenstwa
Avatar
Ja / 22 marca 2019 r. o 08:38
+2
Zazdrość zazdrość hehe
Avatar
Pati / 21 marca 2019 r. o 22:04
0
W naszym kraju opłaca się nie pracować... Pracowałam na umowę zlecenie zaszłam w ciążę teraz macierzyński płaci mi ZUS ok 1100zł... Moja koleżanka która nie pracuje ma 1000 zł kosiniakowego przez rok 500+ i jeszcze rodzinne i wychodzi jej 1600... Można ? Mozna niestety ja się nie załapałam bo mam ZA DUŻY DOCHÓD ! ;D
Avatar
Jaaaaaa / 21 marca 2019 r. o 21:52
+2
W h.j.u mam 500+ mam dziecko ale nie chce dostane 500 wydam 1000
Avatar
Gość / 21 marca 2019 r. o 20:48
+4
po 1. 500+ powinno być przyznane tylko osobom aktywnym zawodowo! po 2. powinno być kontrolowane jego wykorzystanie ! jak słyszę w pracy że 500+ idzie na spłatę raty kredytu nowego mieszkania czy nowego auta z salonu to mnie nosi... gdzie w takim wypadku korzysta dziecko? dajcie im 500zł w BONACH typu sodexo, niech mają na żywność, ubrania itd skoro taka bieda, a co to inni nie mają potrzeb?
Avatar
Gość / 21 marca 2019 r. o 18:44
0
Pod każdą władzą czuję się jak pies
Avatar
Megi / 21 marca 2019 r. o 18:07
+1
Bezrobotny jak to czytam to żal mi dupę ściska i takiego gnoja pod swoim dachem pięć minut bym nie trzymała. Szok nie lubię gnojów i takiego pustego myślenia.