Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 stycznia 2019 r.
8:04

Aby wydostać się z domu, brodzą przez kanał z wodą. Sąsiedzi odcięli im wyjście

74 10 A A

Sąsiedzi odcięli jedyną drogę wyjścia z posesji schorowanej panie Marii i jej synowi. Teraz, aby opuścić swoją działkę, muszą brodzić rzeczką. - Żal mi tej kobiety i mogę jej pomóc. Ale przejścia nie otworzę - mówi sąsiad i pokazuje nagrania, jak przez lata syn kobiety uprzykrzał im życie. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

25-letni Patryk opiekuje się schorowaną matką, jego ojciec zginął w wypadku. Pani Maria przeszła kilka operacji, ma problemy z poruszaniem się. Obecnie nie ma jak wydostać się z własnego domu. Jedna droga prowadzi przez dziurę w ogrodzeniu, potem należy przejść przez rzeczkę po chwiejącej się metalowej kracie.

- Mam dwa sztuczne biodra. Przeszłam udar i miażdżycę – przyznaje pani Maria.

Państwo Stempakowie w 2000 roku kupili pół domu od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dojście do posesji zapewniała im szeroka na cztery metry droga. Kilka lat temu okazało się, że drogi nie ma na mapach, a teren należy do sąsiadów. Ci, pół roku temu, postawili płot, zagospodarowali działkę i w ten sposób odcięli rodzinę Stempaków od świata. Sytuacja stała się patowa, bo z drugiej strony nie można wyjść z domu ze względu na zabytkowy mur, w którego konstrukcję nie można ingerować.

Sąsiadami państwa Stempaków są państwo Ciroccy, rodzice pięciorga dzieci, trójka z nich jest już dorosła, obecnie wychowują dwie nastoletnie córki. Konflikt sąsiedzki trwa od kilkunastu lat.
- Mój tata zginął, jak miałem 13 lat. Nie będę ukrywał, że miał problemy z alkoholem. I sąsiad, kiedy miałem 13 lat powiedział, że mój tata jest pijakiem, że jest skończony. W ten sposób złamał mi psychikę. To jest moje wytłumaczenie na konflikt, takie słowa ciężko komuś wybaczyć – uważa Patryk.

Ostatnią deską ratunku dla pani Marii było wejście na drogę sądową z sąsiadem. Kobieta złożyła wniosek o ustanowienie drogi koniecznej, czyli jakiejkolwiek możliwości dojścia do posesji. Sąd na czas wyjaśnienia sprawy, wydał tymczasowe postanowienie.

- Sąd Rejonowy w Kartuzach, na czas trwania postępowania, nakazał sąsiadom usunięcie jakichkolwiek zapór, które mogłyby uniemożliwiać przejście lub przejazd – mówi Łukasz Zioła, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku i zaznacza: - To postanowienie jest nieprawomocne, ale niezależnie od tego jest wykonalne. Sąsiedzi mają obowiązek podporządkowania się temu postanowieniu.

Jak postawienie płotu tłumaczą Ciroccy. Czy nie jest im żal sąsiadki? - To jest przykre, tylko, że konflikt u nas trwa już bardzo długo. Myślę, że jak ich w ten sposób upomnę, to pójdą po rozum do głowy i przestaną demolować, wyzywać nas, czy fucki pokazywać – mówi Ireneusz Cirocki.

- Pluje, charcha. Chciał mnie wytargać, przejechać. On ma chyba coś z głową, tak się zachowuje. Jak pranie rozwieszałam krzyczał: Ewa do nogi. Suko je…– mówi Ewa Cirocka, a jej mąż dodaje inny przykład: - Któregoś razu przywiózł czterech gości, wyciągnęli rury i powiedzieli do mnie, żebym podszedł: „chodź ch…, my ci pokażemy, jak jest”. Wtedy się wystraszyłem i zdecydowałem, żeby zamontować kamery.

Przez kilka lat Państwo Ciroccy, żeby udowodnić swoje racje nagrywali zachowanie sąsiadów. Niedawno złożyli pozew przeciwko Patrykowi, w którym zarzucali mu znieważanie i grożenie pozbawieniem życia. - Sąd Rejonowy w Kartuzach skazał syna pani Marii za znieważanie sąsiadów i wymierzył rok ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu prac społecznych – mówi Łukasz Zioła. - Po wyroku on szedł dalej pluć. Mamy wierzyć w to, że oni się zmienią? – pytają Ciroccy.

- Na ich miejscu bym przyszedł, zmobilizował się i przeprosił. Ale nie jestem gotowy na to, żeby im otworzyć dojście – mówi Ireneusz Cirocki.

Po naszej wizycie sąsiedzi wreszcie zaczęli ze sobą rozmawiać. Państwo Ciroccy wzięli następnego dnia wolne i spotkali się z wójtem, który obiecał pomoc w znalezieniu nowej drogi do pani Marii i Patryka. Wójt po interwencji Państwa Cirockich zaczął działać. Sporządził plan dojścia do drogi publicznej przez część zabytkowego muru. W tej sprawie interweniował u konserwatora zabytków. Od czasu naszej wizyty, relacje miedzy sąsiadami są dobre. A Patryk założył działalność, chcę kupić busa i rozpocząć pracę kuriera.​

Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KArol / 24 stycznia 2019 o 09:15
+18
a w niedzielę do kościółka . Polska
Avatar
gość / 24 stycznia 2019 o 09:57
+16
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt.  Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
Avatar
pisior / 24 stycznia 2019 o 09:33
+4
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
 Gosciu, Patryk jest członkiem młodzieży wszechpolskiej
Avatar
Tojato / 24 stycznia 2019 o 14:51
+3
To jakieś chore. Stanowisko Gminy - zabytkowy mur nie do ruszenia ale rozporządzanie prywatną własnością to tak. W momencie kupna nie widzieli, że będą chodzić czy jeździć przez cudze. 4 m szerokości to kawał działki. Ktoś ma płacić od tego podatek, nie móc użytkować tego terenu tylko sprezentować kłótliwym sąsiadom ?
Avatar
qwerty / 24 stycznia 2019 o 14:05
+3
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to jest opiekować się chorym rodzicem czy babcią, wiem ile przy takiej osobie pracy i jakie to wyrzeczenia ale mimo wszystko można coś sobą reprezentować. Pewnie, wojna o to, że powiedział człowiek chłopakowi prawdę, że jego ojciec jest pijakiem. Nawet nie wiemy w jakich okolicznościach mu to powiedział, może tatuś nie był lepszy, albo akurat leżał na posesji zalany w trupa i rób co chcesz. Wielka krzywda go dotknęła nie przez te słowa tylko przez to, że była to cała prawda. Ludzie chcą u siebie normalnie żyć a mają za ścianą patologię, więc nie dziwię się, że zagrodzili. Dziwi mnie tylko, że nie 3 metrowym murem z drutem kolczastym pod napięciem. Też mam takich sąsiadów. Gnojek chodzi całymi dniami nachlany albo naćpany, policja nic mu nie może zrobić, bo ma w kwitach, że jest wariat, ludzi atakuje, drze się po nocy, a co gorzej nie da się go odgrodzić. Później zdziwienie, że dochodzi do tragedii. Tewuen, tvpis i polsat będą międlić temat przez miesiąc jak to mogło się stać. Pytania bez odpowiedzi - czy sąsiedzi nie wiedzieli co się w tej rodzinie dzieje, dlaczego nikt nie zareagował... Pewnie, że wiedzieli, sąsiedzi zazwyczaj wiedzą, że w sąsiedztwie jest źle, czasem nie znają konkretów, ale każdy ma oczy i uszy tylko co z tego? Niektóre sytuacje są patowe. Ni w jedną ni w drugą stronę z tym ruszyć. Skoro policja nic nie może, skoro sąd nie pomaga, a własnoręcznie nie chcesz wymierzać sprawiedliwości to pozostaje ci biernie patrzeć na to jak zło ma się świetnie i rośnie.
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to j... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 11:20
+2
Wioskowe klimaty jak w Krużewnikach.
Avatar
woźna szkolna / 24 stycznia 2019 o 20:59
+1
....... schorowanej panie Marii  .... Kto w ej gazecinie pisze taką polszczyzną?A później zdziwienie,że gazecinę mało kto kupuje.Kiedyś w gazetę owijało się kanapkę do pracy,w czasie przerwy zjadało się kanapkę i czytało gazetę,a po tym wszystkim wycierano sobie d....gazetą.Dzisiaj gazeta nie nadaje się bawet do wytarcia tyłka
Avatar
kret / 24 stycznia 2019 o 09:08
+1
zabytkowy mur wazniejszy od ludzi ? wyburzyć a nie narzekać na sąsiadów 
Avatar
HI / 24 stycznia 2019 o 10:05
-6
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt. Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
"Ma łobuz tupet."---W rzeczy samej! Pan Patryk do pięt mu nie dorasta . . .
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 08:30
-11
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
Avatar
woźna szkolna / 24 stycznia 2019 o 20:59
+1
....... schorowanej panie Marii  .... Kto w ej gazecinie pisze taką polszczyzną?A później zdziwienie,że gazecinę mało kto kupuje.Kiedyś w gazetę owijało się kanapkę do pracy,w czasie przerwy zjadało się kanapkę i czytało gazetę,a po tym wszystkim wycierano sobie d....gazetą.Dzisiaj gazeta nie nadaje się bawet do wytarcia tyłka
Avatar
Tojato / 24 stycznia 2019 o 14:51
+3
To jakieś chore. Stanowisko Gminy - zabytkowy mur nie do ruszenia ale rozporządzanie prywatną własnością to tak. W momencie kupna nie widzieli, że będą chodzić czy jeździć przez cudze. 4 m szerokości to kawał działki. Ktoś ma płacić od tego podatek, nie móc użytkować tego terenu tylko sprezentować kłótliwym sąsiadom ?
Avatar
qwerty / 24 stycznia 2019 o 14:05
+3
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to jest opiekować się chorym rodzicem czy babcią, wiem ile przy takiej osobie pracy i jakie to wyrzeczenia ale mimo wszystko można coś sobą reprezentować. Pewnie, wojna o to, że powiedział człowiek chłopakowi prawdę, że jego ojciec jest pijakiem. Nawet nie wiemy w jakich okolicznościach mu to powiedział, może tatuś nie był lepszy, albo akurat leżał na posesji zalany w trupa i rób co chcesz. Wielka krzywda go dotknęła nie przez te słowa tylko przez to, że była to cała prawda. Ludzie chcą u siebie normalnie żyć a mają za ścianą patologię, więc nie dziwię się, że zagrodzili. Dziwi mnie tylko, że nie 3 metrowym murem z drutem kolczastym pod napięciem. Też mam takich sąsiadów. Gnojek chodzi całymi dniami nachlany albo naćpany, policja nic mu nie może zrobić, bo ma w kwitach, że jest wariat, ludzi atakuje, drze się po nocy, a co gorzej nie da się go odgrodzić. Później zdziwienie, że dochodzi do tragedii. Tewuen, tvpis i polsat będą międlić temat przez miesiąc jak to mogło się stać. Pytania bez odpowiedzi - czy sąsiedzi nie wiedzieli co się w tej rodzinie dzieje, dlaczego nikt nie zareagował... Pewnie, że wiedzieli, sąsiedzi zazwyczaj wiedzą, że w sąsiedztwie jest źle, czasem nie znają konkretów, ale każdy ma oczy i uszy tylko co z tego? Niektóre sytuacje są patowe. Ni w jedną ni w drugą stronę z tym ruszyć. Skoro policja nic nie może, skoro sąd nie pomaga, a własnoręcznie nie chcesz wymierzać sprawiedliwości to pozostaje ci biernie patrzeć na to jak zło ma się świetnie i rośnie.
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to j... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 11:20
+2
Wioskowe klimaty jak w Krużewnikach.
Avatar
HI / 24 stycznia 2019 o 10:05
-6
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt. Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
"Ma łobuz tupet."---W rzeczy samej! Pan Patryk do pięt mu nie dorasta . . .
Avatar
gość / 24 stycznia 2019 o 09:57
+16
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt.  Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
Avatar
pisior / 24 stycznia 2019 o 09:33
+4
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
 Gosciu, Patryk jest członkiem młodzieży wszechpolskiej
Avatar
KArol / 24 stycznia 2019 o 09:15
+18
a w niedzielę do kościółka . Polska
Avatar
kret / 24 stycznia 2019 o 09:08
+1
zabytkowy mur wazniejszy od ludzi ? wyburzyć a nie narzekać na sąsiadów 
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 08:30
-11
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza 0 0

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Henryka Burzca, rzeźbiarza pochodzącego z Międzyrzeca Podlaskiego. Miejski Ośrodek Kultury przygotowuje z tej okazji jubileusz.

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach
27 lutego 2019, 16:00

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach 0 1

W środę, 27 lutego o godz. 16 w Kameralnej Puławy (ul. Kochanowskiego 8) odbędzie się Bal Karnawałowy Disneya dla dzieci w wieku 4-10 lat.

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu
24 lutego 2019, 19:00

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu 0 1

Restauracja Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert duetu Jarząbek-Jurkiewicz, który zaplanowano na 24 lutego o godz. 19.

Wybudują nowe bloki w Świdniku. Powstaną też "Mieszkania Plus"

Wybudują nowe bloki w Świdniku. Powstaną też "Mieszkania Plus" 0 2

W przyszłym miesiącu ma ruszyć nabór na mieszkania budowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Rozpoczęły się też przygotowania do budowy rządowych czynszówek. Dwa bloki staną przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Wola Uhruska: 20-latek zaatakował drzwi wejściowe do stacji ratownictwa

Wola Uhruska: 20-latek zaatakował drzwi wejściowe do stacji ratownictwa 0 0

20-letni mieszkaniec gm. Wola Uhruska zniszczył drzwi wejściowe do stacji ratownictwa. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności

Samochód dachował na obwodnicy Lubartowa [zdjęcia]

Samochód dachował na obwodnicy Lubartowa [zdjęcia] 0 0

- Kierujący mitsubishi nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków i zjechał do rowu. Auto przewróciło się na dach - informuje sierż.szt. Ewelina Skorupska z policj w Lubartowie

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Gwardią Opole

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Gwardią Opole 0 0

W zapowiadającym się jako jeden z ciekawszych meczów 19. kolejki spotkaniu Azoty Puławy zagrają w Opolu z Gwardią. Początek wtorkowego starcia o godzinie 18. Mecz pokaże stacja nSPORT+, początek transmisji 15 minut wcześniej

Kura sprawcą kolizji. Jej właściciel dostał mandat

Kura sprawcą kolizji. Jej właściciel dostał mandat 39 6

Do niecodziennego zdarzenia zostali wezwani w poniedziałek policjanci z Ryk

Terespol chce Mieszkań Plus. "Według nas jest zapotrzebowanie"

Terespol chce Mieszkań Plus. "Według nas jest zapotrzebowanie" 2 1

Władze Terespola chcą budować Mieszkania Plus. – Musimy jeszcze zrobić rozeznanie wśród mieszkańców – zapowiada burmistrz Jacek Danieluk.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2019 1 0

Lublin: Gęsto od śmieci na trawnikach. Czytelniczka: Dlaczego nikt tego nie sprząta?
alarm24

Lublin: Gęsto od śmieci na trawnikach. Czytelniczka: Dlaczego nikt tego nie sprząta? 75 30

Duży bałagan panuje koło pętli trolejbusowej na Felinie, gdzie trawniki są gęsto usłane śmieciami. Asortyment jest szeroki: od butelek po alkoholu po stare opony. – Dlaczego nikt tego nie sprząta? – dziwi się nasza Czytelniczka, która poprosiła nas o interwencję. Po naszym telefonie zaczęły się porządki