Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 stycznia 2019 r.
8:04

Aby wydostać się z domu, brodzą przez kanał z wodą. Sąsiedzi odcięli im wyjście

74 10 A A

Sąsiedzi odcięli jedyną drogę wyjścia z posesji schorowanej panie Marii i jej synowi. Teraz, aby opuścić swoją działkę, muszą brodzić rzeczką. - Żal mi tej kobiety i mogę jej pomóc. Ale przejścia nie otworzę - mówi sąsiad i pokazuje nagrania, jak przez lata syn kobiety uprzykrzał im życie. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

25-letni Patryk opiekuje się schorowaną matką, jego ojciec zginął w wypadku. Pani Maria przeszła kilka operacji, ma problemy z poruszaniem się. Obecnie nie ma jak wydostać się z własnego domu. Jedna droga prowadzi przez dziurę w ogrodzeniu, potem należy przejść przez rzeczkę po chwiejącej się metalowej kracie.

- Mam dwa sztuczne biodra. Przeszłam udar i miażdżycę – przyznaje pani Maria.

Państwo Stempakowie w 2000 roku kupili pół domu od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dojście do posesji zapewniała im szeroka na cztery metry droga. Kilka lat temu okazało się, że drogi nie ma na mapach, a teren należy do sąsiadów. Ci, pół roku temu, postawili płot, zagospodarowali działkę i w ten sposób odcięli rodzinę Stempaków od świata. Sytuacja stała się patowa, bo z drugiej strony nie można wyjść z domu ze względu na zabytkowy mur, w którego konstrukcję nie można ingerować.

Sąsiadami państwa Stempaków są państwo Ciroccy, rodzice pięciorga dzieci, trójka z nich jest już dorosła, obecnie wychowują dwie nastoletnie córki. Konflikt sąsiedzki trwa od kilkunastu lat.
- Mój tata zginął, jak miałem 13 lat. Nie będę ukrywał, że miał problemy z alkoholem. I sąsiad, kiedy miałem 13 lat powiedział, że mój tata jest pijakiem, że jest skończony. W ten sposób złamał mi psychikę. To jest moje wytłumaczenie na konflikt, takie słowa ciężko komuś wybaczyć – uważa Patryk.

Ostatnią deską ratunku dla pani Marii było wejście na drogę sądową z sąsiadem. Kobieta złożyła wniosek o ustanowienie drogi koniecznej, czyli jakiejkolwiek możliwości dojścia do posesji. Sąd na czas wyjaśnienia sprawy, wydał tymczasowe postanowienie.

- Sąd Rejonowy w Kartuzach, na czas trwania postępowania, nakazał sąsiadom usunięcie jakichkolwiek zapór, które mogłyby uniemożliwiać przejście lub przejazd – mówi Łukasz Zioła, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku i zaznacza: - To postanowienie jest nieprawomocne, ale niezależnie od tego jest wykonalne. Sąsiedzi mają obowiązek podporządkowania się temu postanowieniu.

Jak postawienie płotu tłumaczą Ciroccy. Czy nie jest im żal sąsiadki? - To jest przykre, tylko, że konflikt u nas trwa już bardzo długo. Myślę, że jak ich w ten sposób upomnę, to pójdą po rozum do głowy i przestaną demolować, wyzywać nas, czy fucki pokazywać – mówi Ireneusz Cirocki.

- Pluje, charcha. Chciał mnie wytargać, przejechać. On ma chyba coś z głową, tak się zachowuje. Jak pranie rozwieszałam krzyczał: Ewa do nogi. Suko je…– mówi Ewa Cirocka, a jej mąż dodaje inny przykład: - Któregoś razu przywiózł czterech gości, wyciągnęli rury i powiedzieli do mnie, żebym podszedł: „chodź ch…, my ci pokażemy, jak jest”. Wtedy się wystraszyłem i zdecydowałem, żeby zamontować kamery.

Przez kilka lat Państwo Ciroccy, żeby udowodnić swoje racje nagrywali zachowanie sąsiadów. Niedawno złożyli pozew przeciwko Patrykowi, w którym zarzucali mu znieważanie i grożenie pozbawieniem życia. - Sąd Rejonowy w Kartuzach skazał syna pani Marii za znieważanie sąsiadów i wymierzył rok ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu prac społecznych – mówi Łukasz Zioła. - Po wyroku on szedł dalej pluć. Mamy wierzyć w to, że oni się zmienią? – pytają Ciroccy.

- Na ich miejscu bym przyszedł, zmobilizował się i przeprosił. Ale nie jestem gotowy na to, żeby im otworzyć dojście – mówi Ireneusz Cirocki.

Po naszej wizycie sąsiedzi wreszcie zaczęli ze sobą rozmawiać. Państwo Ciroccy wzięli następnego dnia wolne i spotkali się z wójtem, który obiecał pomoc w znalezieniu nowej drogi do pani Marii i Patryka. Wójt po interwencji Państwa Cirockich zaczął działać. Sporządził plan dojścia do drogi publicznej przez część zabytkowego muru. W tej sprawie interweniował u konserwatora zabytków. Od czasu naszej wizyty, relacje miedzy sąsiadami są dobre. A Patryk założył działalność, chcę kupić busa i rozpocząć pracę kuriera.​

Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KArol / 24 stycznia 2019 o 09:15
+18
a w niedzielę do kościółka . Polska
Avatar
gość / 24 stycznia 2019 o 09:57
+16
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt.  Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
Avatar
pisior / 24 stycznia 2019 o 09:33
+4
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
 Gosciu, Patryk jest członkiem młodzieży wszechpolskiej
Avatar
Tojato / 24 stycznia 2019 o 14:51
+3
To jakieś chore. Stanowisko Gminy - zabytkowy mur nie do ruszenia ale rozporządzanie prywatną własnością to tak. W momencie kupna nie widzieli, że będą chodzić czy jeździć przez cudze. 4 m szerokości to kawał działki. Ktoś ma płacić od tego podatek, nie móc użytkować tego terenu tylko sprezentować kłótliwym sąsiadom ?
Avatar
qwerty / 24 stycznia 2019 o 14:05
+3
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to jest opiekować się chorym rodzicem czy babcią, wiem ile przy takiej osobie pracy i jakie to wyrzeczenia ale mimo wszystko można coś sobą reprezentować. Pewnie, wojna o to, że powiedział człowiek chłopakowi prawdę, że jego ojciec jest pijakiem. Nawet nie wiemy w jakich okolicznościach mu to powiedział, może tatuś nie był lepszy, albo akurat leżał na posesji zalany w trupa i rób co chcesz. Wielka krzywda go dotknęła nie przez te słowa tylko przez to, że była to cała prawda. Ludzie chcą u siebie normalnie żyć a mają za ścianą patologię, więc nie dziwię się, że zagrodzili. Dziwi mnie tylko, że nie 3 metrowym murem z drutem kolczastym pod napięciem. Też mam takich sąsiadów. Gnojek chodzi całymi dniami nachlany albo naćpany, policja nic mu nie może zrobić, bo ma w kwitach, że jest wariat, ludzi atakuje, drze się po nocy, a co gorzej nie da się go odgrodzić. Później zdziwienie, że dochodzi do tragedii. Tewuen, tvpis i polsat będą międlić temat przez miesiąc jak to mogło się stać. Pytania bez odpowiedzi - czy sąsiedzi nie wiedzieli co się w tej rodzinie dzieje, dlaczego nikt nie zareagował... Pewnie, że wiedzieli, sąsiedzi zazwyczaj wiedzą, że w sąsiedztwie jest źle, czasem nie znają konkretów, ale każdy ma oczy i uszy tylko co z tego? Niektóre sytuacje są patowe. Ni w jedną ni w drugą stronę z tym ruszyć. Skoro policja nic nie może, skoro sąd nie pomaga, a własnoręcznie nie chcesz wymierzać sprawiedliwości to pozostaje ci biernie patrzeć na to jak zło ma się świetnie i rośnie.
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to j... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 11:20
+2
Wioskowe klimaty jak w Krużewnikach.
Avatar
woźna szkolna / 24 stycznia 2019 o 20:59
+1
....... schorowanej panie Marii  .... Kto w ej gazecinie pisze taką polszczyzną?A później zdziwienie,że gazecinę mało kto kupuje.Kiedyś w gazetę owijało się kanapkę do pracy,w czasie przerwy zjadało się kanapkę i czytało gazetę,a po tym wszystkim wycierano sobie d....gazetą.Dzisiaj gazeta nie nadaje się bawet do wytarcia tyłka
Avatar
kret / 24 stycznia 2019 o 09:08
+1
zabytkowy mur wazniejszy od ludzi ? wyburzyć a nie narzekać na sąsiadów 
Avatar
HI / 24 stycznia 2019 o 10:05
-6
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt. Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
"Ma łobuz tupet."---W rzeczy samej! Pan Patryk do pięt mu nie dorasta . . .
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 08:30
-11
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
Avatar
woźna szkolna / 24 stycznia 2019 o 20:59
+1
....... schorowanej panie Marii  .... Kto w ej gazecinie pisze taką polszczyzną?A później zdziwienie,że gazecinę mało kto kupuje.Kiedyś w gazetę owijało się kanapkę do pracy,w czasie przerwy zjadało się kanapkę i czytało gazetę,a po tym wszystkim wycierano sobie d....gazetą.Dzisiaj gazeta nie nadaje się bawet do wytarcia tyłka
Avatar
Tojato / 24 stycznia 2019 o 14:51
+3
To jakieś chore. Stanowisko Gminy - zabytkowy mur nie do ruszenia ale rozporządzanie prywatną własnością to tak. W momencie kupna nie widzieli, że będą chodzić czy jeździć przez cudze. 4 m szerokości to kawał działki. Ktoś ma płacić od tego podatek, nie móc użytkować tego terenu tylko sprezentować kłótliwym sąsiadom ?
Avatar
qwerty / 24 stycznia 2019 o 14:05
+3
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to jest opiekować się chorym rodzicem czy babcią, wiem ile przy takiej osobie pracy i jakie to wyrzeczenia ale mimo wszystko można coś sobą reprezentować. Pewnie, wojna o to, że powiedział człowiek chłopakowi prawdę, że jego ojciec jest pijakiem. Nawet nie wiemy w jakich okolicznościach mu to powiedział, może tatuś nie był lepszy, albo akurat leżał na posesji zalany w trupa i rób co chcesz. Wielka krzywda go dotknęła nie przez te słowa tylko przez to, że była to cała prawda. Ludzie chcą u siebie normalnie żyć a mają za ścianą patologię, więc nie dziwię się, że zagrodzili. Dziwi mnie tylko, że nie 3 metrowym murem z drutem kolczastym pod napięciem. Też mam takich sąsiadów. Gnojek chodzi całymi dniami nachlany albo naćpany, policja nic mu nie może zrobić, bo ma w kwitach, że jest wariat, ludzi atakuje, drze się po nocy, a co gorzej nie da się go odgrodzić. Później zdziwienie, że dochodzi do tragedii. Tewuen, tvpis i polsat będą międlić temat przez miesiąc jak to mogło się stać. Pytania bez odpowiedzi - czy sąsiedzi nie wiedzieli co się w tej rodzinie dzieje, dlaczego nikt nie zareagował... Pewnie, że wiedzieli, sąsiedzi zazwyczaj wiedzą, że w sąsiedztwie jest źle, czasem nie znają konkretów, ale każdy ma oczy i uszy tylko co z tego? Niektóre sytuacje są patowe. Ni w jedną ni w drugą stronę z tym ruszyć. Skoro policja nic nie może, skoro sąd nie pomaga, a własnoręcznie nie chcesz wymierzać sprawiedliwości to pozostaje ci biernie patrzeć na to jak zło ma się świetnie i rośnie.
sam sprowadził na matkę taki los, sąsiedzi wykorzystali tylko sposobność, jak się okazuje nie na długo, bo pewnie sąd zasądzi wydzielenie drogi koniecznej. Ciekawe czy tewuen pojedzie jak się tam stanie jakieś nieszczęście, bo ten sztucznie miły młodzieniec (który jednak na filmie widzimy jaką ma prawdziwą twarz) poczuje się bezkarny. Prace społeczne wykonał się pytam? szmal na nawiązkę wypłacił? z czego? z renty matki czy z czego on tam w ogóle żyje? nie wygląda na pracującego. Nie mówcie mi, że przecież się matką opiekuje, bo wiem jak to j... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 11:20
+2
Wioskowe klimaty jak w Krużewnikach.
Avatar
HI / 24 stycznia 2019 o 10:05
-6
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt. Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
"Ma łobuz tupet."---W rzeczy samej! Pan Patryk do pięt mu nie dorasta . . .
Avatar
gość / 24 stycznia 2019 o 09:57
+16
Ma łobuz tupet. Przez lata swojej podłości nazbierał jak dziad w torbę , a teraz do sądu, do mediów. Aj waj giewałt.  Na miejscu krzywdzonych sąsiadów nie chciałbym z nimi rozmawiać. Należałoby zacytować klasyka: " Spieprzaj dziadu". Bez wspólczucia.
Avatar
pisior / 24 stycznia 2019 o 09:33
+4
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
 Gosciu, Patryk jest członkiem młodzieży wszechpolskiej
Avatar
KArol / 24 stycznia 2019 o 09:15
+18
a w niedzielę do kościółka . Polska
Avatar
kret / 24 stycznia 2019 o 09:08
+1
zabytkowy mur wazniejszy od ludzi ? wyburzyć a nie narzekać na sąsiadów 
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 08:30
-11
KOD przyjmie Patryka z otwartymi rękoma.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza 0 0

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Henryka Burzca, rzeźbiarza pochodzącego z Międzyrzeca Podlaskiego. Miejski Ośrodek Kultury przygotowuje z tej okazji jubileusz.

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach
27 lutego 2019, 16:00

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach 0 1

W środę, 27 lutego o godz. 16 w Kameralnej Puławy (ul. Kochanowskiego 8) odbędzie się Bal Karnawałowy Disneya dla dzieci w wieku 4-10 lat.

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu
24 lutego 2019, 19:00

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu 0 1

Restauracja Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert duetu Jarząbek-Jurkiewicz, który zaplanowano na 24 lutego o godz. 19.

Wybudują nowe bloki w Świdniku. Powstaną też "Mieszkania Plus"

Wybudują nowe bloki w Świdniku. Powstaną też "Mieszkania Plus" 0 2

W przyszłym miesiącu ma ruszyć nabór na mieszkania budowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Rozpoczęły się też przygotowania do budowy rządowych czynszówek. Dwa bloki staną przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Wola Uhruska: 20-latek zaatakował drzwi wejściowe do stacji ratownictwa

Wola Uhruska: 20-latek zaatakował drzwi wejściowe do stacji ratownictwa 0 0

20-letni mieszkaniec gm. Wola Uhruska zniszczył drzwi wejściowe do stacji ratownictwa. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności

Samochód dachował na obwodnicy Lubartowa [zdjęcia]

Samochód dachował na obwodnicy Lubartowa [zdjęcia] 0 0

- Kierujący mitsubishi nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków i zjechał do rowu. Auto przewróciło się na dach - informuje sierż.szt. Ewelina Skorupska z policj w Lubartowie

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Gwardią Opole

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Gwardią Opole 0 0

W zapowiadającym się jako jeden z ciekawszych meczów 19. kolejki spotkaniu Azoty Puławy zagrają w Opolu z Gwardią. Początek wtorkowego starcia o godzinie 18. Mecz pokaże stacja nSPORT+, początek transmisji 15 minut wcześniej

Kura sprawcą kolizji. Jej właściciel dostał mandat

Kura sprawcą kolizji. Jej właściciel dostał mandat 39 6

Do niecodziennego zdarzenia zostali wezwani w poniedziałek policjanci z Ryk

Terespol chce Mieszkań Plus. "Według nas jest zapotrzebowanie"

Terespol chce Mieszkań Plus. "Według nas jest zapotrzebowanie" 2 1

Władze Terespola chcą budować Mieszkania Plus. – Musimy jeszcze zrobić rozeznanie wśród mieszkańców – zapowiada burmistrz Jacek Danieluk.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2019 1 0

Lublin: Gęsto od śmieci na trawnikach. Czytelniczka: Dlaczego nikt tego nie sprząta?
alarm24

Lublin: Gęsto od śmieci na trawnikach. Czytelniczka: Dlaczego nikt tego nie sprząta? 75 30

Duży bałagan panuje koło pętli trolejbusowej na Felinie, gdzie trawniki są gęsto usłane śmieciami. Asortyment jest szeroki: od butelek po alkoholu po stare opony. – Dlaczego nikt tego nie sprząta? – dziwi się nasza Czytelniczka, która poprosiła nas o interwencję. Po naszym telefonie zaczęły się porządki

Puławy: Trwa przebudowa Domu Chemika. Jak długo potrwają prace? [zdjęcia]
galeria

Puławy: Trwa przebudowa Domu Chemika. Jak długo potrwają prace? [zdjęcia] 0 3

Coraz bardziej widać postępy na budowie Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika". Trwają prace przy jego najbardziej charakterystycznej części - nowym, zadaszonym wejściem od strony Placu F. Chopina.

Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze 1/8 finału? Transmisja w TV i internecie

Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze 1/8 finału? Transmisja w TV i internecie 0 0

Przed nami kolejne szlagierowe spotkania na etapie 1/8 finału najbardziej elitarnych europejskich rozgrywek. Wtorkowym hitem będzie starcie Liverpoolu z Bayernem, a w środę Atletico Madryt podejmie Juventus Turyn

Krzysztof Żuk odwołuje się od niekorzystnego wyroku sądu. Sprawa wróci na wokandę

Krzysztof Żuk odwołuje się od niekorzystnego wyroku sądu. Sprawa wróci na wokandę 0 34

Będzie odwołanie od niekorzystnego dla prezydenta Lublina wyroku sądu, który orzekł, że Krzysztof Żuk nie mógł jednocześnie być prezydentem miasta i zasiadać w radzie nadzorczej spółki PZU Życie.

Ferie. Sanepid skontrolował 65 zimowisk w Lubelskiem

Ferie. Sanepid skontrolował 65 zimowisk w Lubelskiem 0 0

W porównaniu z wcześniejszymi latami organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży coraz lepiej przygotowują swoją ofertę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.