Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 października 2009 r.
20:22
Edytuj ten wpis

Będziemy o nich pamiętać

0 0 A A

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło wiele osób bliskich naszym sercom. Niektórych dziś wspomnimy ze szczególnym sentymentem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
2008 listopad

Jerzy Leszczyński
Założyciel słynnego Teatru Wizji i Ruchu zmarł w Lublinie. Do ostatniej chwili pracował nad rozszerzoną wersją spektaklu "Idzie skacząc po górach”. Aktorzy Leszczyńskiego podjęli decyzję o kontynuowaniu prób i pokazaniu spektaklu w hołdzie swojemu Mistrzowi. Autor głośnych spektakli "Burza” i "Faust” i jeden z najciekawszych choreografów na świecie. Założył w Lublinie Szkołę Pantomimy.

Jan Machulski
Znany i ceniony aktor, reżyser, pedagog, niezapomniany Kwinto z filmu "Vabank” odszedł w wieku 80 lat. Aktor zmarł w warszawskim Szpitalu Bielańskim na serce. Występował na scenach wielu teatrów, gdzie zagrał około 70 ról. Był założycielem warszawskiego Teatru Ochota. Zagrał także wiele ról filmowych. Największą popularność zdobył w filmach swego syna, Juliusza Machulskiego: "Vabank” 1 i 2.
Jest laureatem m.in. Złotego Krzyża Zasługi i Złotej Odznaki "Zasłużony dla Miasta Lublina”.

Sławomir Myk
Doktor nauk humanistycznych, autor kilkuset haseł do Suplementu Współczesnego Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberg Print. Od urodzenia był związany ze Świdnikiem. Wieloletni wychowawca i nauczyciel młodzieży. Od 2001 r. był koordynatorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Świdniku. Był radnym miejskim w Świdniku.
Miał 56 lat.

grudzień

Maciej Kuroń
Zmarł w Izabelinie na skutek ciężkiej niewydolności układu krążenia. Miał 48 lat. Z wykształcenia historyk skończył podyplomowe studia gastronomiczne w USA. Autor kilkudziesięciu książek kucharskich, gwiazda telewizyjnych programów kulinarnych i bardzo skromny, serdeczny człowiek. Cenił kuchnię staropolską i domowe jedzenie. Znał się na rzeczy.

2009 styczeń

Tadeusz Lis
Był zastępcą komendanta Ośrodka Badań Weterynaryjnych w Puławach, dzisiaj będącego w strukturach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Jako zawodowy żołnierz pełnił służbę w Misji Pokojowej ONZ na Bliskim Wschodzie. Został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem ONZ "W Służbie Pokoju” oraz medalami "Za Zasługi dla Puław i Lubelszczyzny”. Był radnym miejskim w Puławach.

Edward Hyra
W wieku 71 lat, po długiej chorobie, zmarł generał brygady Edward Władysław Hyra, znakomity polski pilot, były komendant Szkoły Orląt w Dęblinie. W latach 1990–1995 pełnił funkcję komendanta Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, przemianowanej w 1994 na Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. Generał Hyra pochodził z Torunia. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.



luty

Franciszek Starowieyski
To jeden z najbardziej oryginalnych polskich malarzy, grafików i scenografów. Zmarł w Warszawie, w wieku 79 lat. Był związany z Kazimierzem Dolnym i Lublinem. Zasłynął z plakatów teatralnych, Teatru Rysowania, w którym na żywo malował nagie kobiety. I fantastycznych rysunków. Jedną z jego modelek był nieżyjąca już aktorka lubelska Elżbieta Bojanowska. Zaprojektował Leszkowi Mądzikowi plakat do "Wilgoci”.

marzec

Zbigniew Religa
Znakomity polski kardiochirurg, były minister zdrowia. 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą w Polsce operację na sercu, a w rok później pierwszą udaną transplantację serca. Jego osiągnięciami były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem "sztucznego” serca. W 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. W latach 1996–1999 pełnił funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej. W ostatnich latach życia prof. Religa poważnie chorował. Miał raka płuc. Mimo choroby, pełnił funkcję ministra zdrowia. Niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu.
Był m.in. Kawalerem Orderu Orła Białego. Miał 71 lat.

kwiecień

Andrzej Stelmachowski
Jeden z głównych inicjatorów Okrągłego Stołu, opozycjonista, pierwszy marszałek senatu. Miał 84 lata. Był wybitnym prawnikiem, działaczem społecznym i politycznym. W sierpniu 1980 r. pełnił funkcję doradcy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był także członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 1989 r. był jednym z inicjatorów Okrągłego Stołu i uczestnikiem jego obrad.
W latach 1989–1991 piastował stanowisko marszałka Senatu RP I kadencji.

maj

Zbigniew Hołda
Angażował się w sprawy publiczne, nie bał wypowiadać niepopularnych poglądów – takiego zapamiętali Zbigniewa Hołdę prawnicy, dziennikarze i ci, w których imieniu występował. Profesor zmarł w wieku 59 lat. Był profesorem UMCS, kierownikiem Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności. W stanie wojennym Zbigniew Hołda doradzał "Solidarności”, był internowany. Po 1989 roku walczył o prawa człowieka w nowej Polsce. Był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
czerwiec

Henryk Lewczuk
Pseudonim "Młot”, legendarny dowódca antykomunistycznego podziemia. Rodowity chełmianin, był uczestnikiem kampanii wrześniowej i konspiracji ZWZ-AK. Jako dowódca drużyny w oddziale "Sędzimira” walczył z Niemcami w Lasach Parczewskich, pod Kolonią Warszawską i Czółnami. Był radnym miejskim w Chełmie, Sejmiku Województwa Lubelskiego i posłem na Sejm RP IV kadencji.

lipiec

Zbigniew Zapasiewicz
Miał 75 lat. Przyczyną śmierci aktora była choroba nowotworowa. Zbigniew Zapasiewicz dowiedział się o niej kilka dni wcześniej. Lekarze byli bezsilni. Wybitny aktor filmowy i teatralny. Na scenie debiutował rolą Ewarysta Galois w "Ostatniej nocy” według Leopolda Infelda w Teatrze Młodej Warszawy w 1956 roku. Grał m.in. w teatrach: Współczesnym, Dramatycznym, Powszechnym i Polskim. Przez wiele lat był stałym współpracownikiem krakowskiego Teatru STU. Wystąpił w ponad 70 filmach.

Leszek Kołakowski
Wybitny filozof, publicysta i prozaik. Zmarł w wieku 82 lat. Po wojnie studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Na emigracji został członkiem Komitetu Obrony Robotników. Współpracował z paryską "Kulturą”. Wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach m.in. na Yale University, Berkeley University, University of Chicago. Na stałe związany był z Oxfordem. W 1997 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

październik

Marek Edelman
Ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim, "strażnik żydowskich grobów” jak sam o sobie mówił. W czasie II wojny światowej był członkiem Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego, w 1942 był współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej. Walczył w powstaniu w getcie, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie jako jedyny z ocalałych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej, nie wyjechał z Polski. Miał 87 lat.

Tadeusz Baszyński
Rektor UMCS w latach 1981–1982. Od 1957 roku związany z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną był nagradzany licznymi nagrodami resortowymi i Polskiej Akademii Nauk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i medalem "Zasłużony dla UMCS”.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium