Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

29 maja 2012 r.
13:37
Edytuj ten wpis

Dziś Jan Karski otrzyma amerykański Medal Wolności

0 0 A A
Jan Karski na łódzkim cmentarzu żydowskim przed mauzoleum Izraela Poznańskiego. Bohater uważał Łódź
Jan Karski na łódzkim cmentarzu żydowskim przed mauzoleum Izraela Poznańskiego. Bohater uważał Łódź

Dziś o godz. 21 czasu warszawskiego w Białym Domu rozpocznie się uroczystość wręczania Prezydenckich Medali Wolności. W gronie uhonorowanych znalazł się bohater Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela, Jan Karski, człowiek, który próbował powstrzymać Holocaust.










AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gwoli prawdy, przypomnijmy, że mówiło się zakulisowo o trzech takich szansach jeszcze za życia bohatera.

W 1994 roku z okazji jego 80 urodzin, w 1998 roku, w rocznicę 50-lecia powstania Izraela, kiedy Jan Karski otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla oraz rok później, kiedy obchodzono 50-lecie powstania NATO i przyjęto do Sojuszu Północnoatlantyckiego Polskę, Czechy i Węgry.

Karski nie tylko nie czynił nic w kierunku "nabycia” tego honoru, ale wręcz irytowało go, kiedy otrzymywał pytania na ten temat. Był natomiast krytyczny wobec polityki przyznawania tego medalu.

Przy każdej kolejnej edycji wyrażał swoje zdumienie, że nie otrzymał go jeszcze Jan Paweł II, nie tylko champion moralny swego czasu, ale także promotor zmian politycznych ku wolności w Europie. Profesor nie dożył uhonorowania papieża-Polaka. Mało brakowało, żeby i on sam tego nie dożył.

Prezydencki Medal Wolności wręczył w Watykanie schorowanemu i cierpiącemu Ojcu Świętemu George W. Bush dopiero w czerwcu 2004 roku.

Oprócz Jana Karskiego w tegorocznej edycji medale otrzymają ludzie mu nieobcy. Jest to prezydent Szimon Peres, inicjator przyznania legendarnemu emisariuszowi honorowego obywatelstwa Izraela w czasie, kiedy był szefem jego dyplomacji.

Z kolei Madeleine Albright, pierwsza w historii amerykańska sekretarz stanu, zastąpiła profesora na jego katedrze w Wydziale Służby Zagranicznej Georgetown University, kiedy odchodził na emeryturę.

Medal dostanie także Bob Dylan, legendarny poeta i pieśniarz. Dalej – pierwszy amerykański astronauta John Glenn, literacka noblistka Toni Morrison, bojowniczka praw człowieka Dolores Huerta i bojownik John Doar; założycielka żeńskiego skautingu Juliette Gordon Low i słynna trenerka żeńskiej koszykówki Pat Summitt;

dr William Foege, zasłużony w walce z ospą wietrzną i John Paul Stevens, emerytowany sędzia Sądu Najwyższego oraz pośmiertnie Gordon Hirabayashi, japoński Amerykanin, który jako student rozpoczął i toczył desperacką walkę sądową przeciwko zamykaniu w obozach na terenie USA jego rodaków, po ataku Japonii na Stany Zjednoczone oraz uznaniu tego za bezprawie.

Komentatorzy polityczni godzą się, że taka konstelacja na swój rys wyborczy. Ubiegający się o pozostanie w Białym Domu Barack Obama stara się "orderowo" obsłużyć maksymalnie wiele obszarów elektoratu.

Pokazuje, jak ważne są kobiety, środowiska intelektualne, herosi narodowej wyobraźni, młodzież, sport, prawa człowieka. Także mniejszości, w tym afroamerykańska, latynoska i żydowska (Albright, Peres, Dylan).

Jan Karski zapewne może być postrzegany jako ukłon w kierunku elektorat polonijnego, choć zdecydowanie większym autorytetem cieszy się w USA akurat w środowiskach żydowskich.

Prezydencki Medal Wolności ustanowił w 1945 roku Harry Truman, ale aż do 1963 roku był on odznaczeniem wojskowym niedostępnym cywilom. Zmienił to John Fitzgerald Kennedy.

Udostępnił odznaczenie także cywilom i wprowadził jego dwa stopnie - Presidential Medal of Freedom with Distinction (z Wyróżnieniem) – noszony w formie gwiazdy z szarfą orderową na lewej piersi oraz Presidential Medal of Freedom – noszony na wstędze.

W plejadzie znakomitości, jakie otrzymały to odznaczenie były postaci tej miary co, Neil Armstrong (pierwszy astronauta, który stanął na Księżycu), Irving Berlin (kompozytor), Marlene Dietrich, Walt Disney, Plácido Domingo, Kirk Douglas,

Duke Ellington, Ella Fitzgerald, Aretha Franklin, Milton Friedman (słynny ekonomista), Michaił Gorbaczow, Václav Havel, Stephen Hawking (myśliciel, kosmolog), Audrey Hepburn, Vladimir Horowitz, papież Jan XXIII.

A także: Martin Luther King, Lane Kirkland (lider centrali związkowej AFL-CIO), Henry Kissinger, Helmut Kohl, Estée Lauder, Jack Nicklaus (legendarny golfista), Gregory Peck, Javier Pérez de Cuéllar, Nancy Reagan, Mścisław Rostropowicz,

Natan Szarański (słynny rosyjski dysydent żydowskiego pochodzenia), Frank Sinatra, Isaac Stern (skrzypek-wirtuoz), Matka Teresa z Kalkuty, Margaret Thatcher, Desmond Tutu, Sam Walton (twórca największej światowej sieci sklepowej), Elie Wiesel, Tennessee Williams, Muhammad Yunus (noblista, hinduski bankier ubogich).

Tylko trzykrotnie zdarzyło się, aby ktoś otrzymał medal dwukrotnie. Byli to: Ellsworth Bunker, John Kenneth Galbraith i Colin Powell. Co ciekawe, ten pierwszy otrzymał dwukrotnie pierwszy stopień orderowy z wyróżnieniem (!).

O ile powszechnie w USA wiadomo, kim był ekonomista Galbraith czy generał Powell, o tyle wiedza o najbardziej uhonorowanym jest już znacznie mniejsza.

Był on znanym politykiem i dyplomatą amerykańskim lat 60. i 70., nieprzejednanym wrogiem komunizmu i zwolennikiem interwencjonizmu militarnego, w tym wojny wietnamskiej. Prawdopodobnie najbardziej znanym "jastrzębiem” polityki zimnowojennej.

Pośród postaci związanych z Polską znajdują się wirtuoz Artur Rubinstein (1976), Zbigniew Brzeziński (1981), polityk Edmund Muskie (1981), Lech Wałęsa (1989), Jan Nowak-Jeziorański (1996), generał John Shalikashvili (1997), tropiciel zbrodniarzy hitlerowskich Szymon Wiesenthal (2000), papież Jan Paweł II (2004), legenda bejsbolu Stanley Musial (2010).

Tylko jeden z tego grona uhonorowany został Medalem z Wyróżnieniem. Był to... Artur Rubinstein, odznaczony 1 kwietnia 1976 roku przez Geralda Forda. Nawiasem mówiąc, on i jego żona Nela Młynarska byli przyjaciółmi Jana Karskiego i jego małżonki Poli Nireńskiej.

Wokół tego, kto ma przyjmować medal w imieniu Jana Karskiego rozgorzał spór przybierający niekiedy gorszące formy.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w swym liście do Baracka Obamy, apelującym o medal, jeszcze na początku lutego sugerował, aby był to noblista Elie Wiesel, przyjaciel Jana Karskiego, kultowa postać pamięci Holocaustu.

Uważał symbolikę takiego rozwiązania za najprostszą i oczywistą. W swym późniejszym oświadczeniu napisał także, iż jest przekonany, że Jan Karski chciałby, aby to właśnie Elie Wiesel przyjmował jego medal.

Równie naturalnym rozwiązaniem wydawało się, że medal powinna odebrać dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna bohatera, znana gdańska lekarz-stomatolog.

Ostatnia z rodu Kozielewskich noszących to nazwisko, a wywodzących się z linii Stefana i Walentyny, rodziców Jana i jego siedmiorga rodzeństwa, w tym ojca pani doktor.

Niestety, nikt się do niej nawet nie zwrócił, aby powiadomić o uhonorowaniu słynnego stryja, nie mówiąc o zaproszeniu na uroczystość. Mówiła o tym z niekrytą goryczą zarówno na naszych łamach, jak i w wielu innych mediach.

Ostatecznie odznaczenie przyjmie Adam Daniel Rotfeld, znany dyplomata i minister spraw zagranicznych w 2005 roku, w gabinecie Marka Belki. Podczas wojny był on także ocalałym z Holocaustu w okolicy Lwowa dzieckiem żydowskim.

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium