Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 stycznia 2016 r.
18:42

Jan Karski o(d)lany w Krakowie

0 11 A A
Jan Karski - odlew w wersji krakowskiej. Trzeba dużej wiary, aby uwierzyć o kogo chodzi... (fot. Strona Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie)
Jan Karski - odlew w wersji krakowskiej. Trzeba dużej wiary, aby uwierzyć o kogo chodzi... (fot. Strona Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie)

Rozmowa z dr Wiesławą Kozielewską-Trzaską, bratanicą i córką chrzestną bohatera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
 • Kolejna tzw. ławeczka Jana Karskiego została postawiona w Krakowie. Co Pani na to?

Za każdą informacją o kolejnych odlewach postaci stryja na ławeczce odczuwałam najpierw zgorszenie, a potem w miarę nasilanie się tego zjawiska rodzaj nawet bólu. Tak jest i tym razem. Dowiaduję się jednak, że ten szał odlewniczy dobiegł końca, jak miał zakomunikować w Krakowie pan autor. Może przyszło opamiętanie.

 • Stanowisko sprzeciwu rodziny było w tej kwestii wyraziście jasne. Czy mogłaby je Pani krótko przypomnieć?

Każdy, kto znał Jana Karskiego wiedział, że był człowiekiem niezwykłej skromności i umiaru w postrzeganiu swej postaci. Nigdy nie zgodziłby się na stawianie mu pomnika. Zresztą za życia takie pomysły zdecydowanie odrzucał. Po drugie dlatego, że czuł duchową więź z narodem, który starał się podczas II wojny ratować, wypełniając swą misję w sposób kompletny, na miarę sił i możliwości. W narodzie tym nie ma tradycji stawiania pomników figuratywnych, z ludzkimi postaciami. Nie ma takiego ani twórca Izraela Dawid Ben-Gurion, ani Golda Meir, ani Icchak Rabin. To, że on, w związku z czynem na rzecz tego narodu miałby być tak „honorowany” po prostu nie mieściło mu się w głowie. Uważał to za bluźnierstwo. Kto go znał dobrze, wiedział o tym.

 • To dlaczego ktoś „pojechał” z pierwszą ławeczką?

Tego nie wiem. Może dlatego, że chciał ją… odsłonić. Gdyby była próba jakiejkolwiek konsultacji czy zapytania o opinię rodziny, albo najbliższych Jana Karskiego, z którymi przyjeżdżał do Polski, łatwo można by poznać, jakie miał poglądy w tej materii. Subiektywne poczucie „genialności” pomysłu taką postawę zapewne wykluczało.

 • A potem? Przy kolejnych ławeczkach?

Oczywiście można było zapytać. Tylko kogo to obchodziło? Pociąg ławeczkowy już się toczył, a wskakiwali do niego kolejni chętni.

 • Podobno w przypadku ławeczki nowojorskiej, zatwierdzonej zresztą przez władze miasta dopiero po kilku podejściach, protest mógł łatwo proceder przerwać…

Nie chcę o tym mówić. Zagryzając zęby - uchylono się od recenzowania projektu. Licząc, że na tej ławeczce się skończy.

 • Ale się nie skończyło…

Cóż, naiwność nie jest dowodem pragmatyzmu.

 • Na odsłonięcie ławeczki w Warszawie koło Muzeum Historii Żydów dostała Pani zaproszenie…

Gospodyni miasta, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, zaprosiła mnie na odsłanianie, tradycyjnie już nie interesując się, co rodzina o ławeczce myśli. Odesłałam jej zaproszenie z prośbą, by nas nie obrażano.

 • A rodzina Jana Karskiego nie została już zaproszona na otwarcie samego Muzeum, gdzie ma swój zakątek ekspozycyjny. Rewanż?

Nie komentuję tego poziomu manier. Pisała o tym nawet prasa amerykańska.

 • No to przejdźmy do Krakowa. Kiedy usłyszała Pani o pomyśle ławeczkowym?

Jakieś dwa lata temu przeczytałam, że jakiś pan jechał pociągiem i podczas postoju kupił książkę o Karskim. Tak się tym wzruszył, że postanowił wystawić ławeczkę. Poszukał chętnych w Krakowie. Naturalnie nikt nie zamierzał o jakąkolwiek opinię się do nas zwracać. No więc, kiedy okazało się, że mamy z tym panem wspólnych znajomych, doszło do długiej z nim rozmowy. Wszelkie nasze racje wyłożone zostały jak najdokładniej. Wśród nich była nawet sugestia, że jak już chcą koniecznie upamiętnić Jana Karskiego w Krakowie, to przecież można odlać tablicę upamiętniającą miejsce, gdzie podczas wojny w tym mieście przebywał i działał. Kontakt się urwał. Odlano… ławeczkę i ustawiono na krakowskim Stradomiu, na dziedzińcu tamtejszego ośrodka dialogu kultur. Wtedy znany historyk Stanisław Jankowski, autor książki o Janie Karskim, ku wielkiemu zdziwieniu zebranych, powiedział, jakie jest nasze stanowisko wobec ławeczek…

 • … ale karawana jechała dalej.

Tak. Pod historyczną synagogę Remu’h na Kazimierzu. Oczywiście zaplanowano stosowną celebrę. Zareagowałam oświadczeniem przekazanym prezydentowi miasta Krakowa i żydowskiej gminie wyznaniowej. I co się okazało? Inicjatorzy ławeczki po prostu nie informowali miasta i gminy, że są jakiekolwiek rozbieżności dotyczące ideologii ławeczkowej. Cicho sza… Może się nie wyda.

 • No ale się nie udało Pani wyciszyć…

I nie uda. Powtarzam wszystkim… Pamięci i honoru mego stryja bronić będę do końca. Możecie nas ignorować. Możecie przeć z kolejnymi „ławeczkami”, nawet na… Berlin. Ust jednak nie zamkniecie. Będę powtarzać: Te wasze „ławeczki” poglądom i dziełu Bohatera są jak najdalsze. Pamięć jego deprecjonują. Komu je stawiacie? Sobie samym?

Doktor Wiesława Kozielewska-Trzaska o pamięć swego wielkiego stryja i ojca chrzestnego Jana Karskiego walczy jak lwica (fot. archiwum rodzinne)

KOMENTARZ

Udało nam się rozszyfrować mechanizm obstawiania Polski ławeczkami Karskiego. W przypadku poprzednich, nie sposób było ustalić, kto właściwie dawał zgodę na stawianie ich tam, gdzie stoją. Teoretycznie decyzje powinny należeć do właściwych organów samorządu terytorialnego, czyli rad miejskich. Takowych jednak nie było, ale ławeczki się stawiały. Można by rzec same z siebie.

Zapytaliśmy więc rzecznika prasowego prezydenta Krakowa, kiedy taka zgoda została wydana w tym mieście. Odpowiedź podpisana przez Jana Machowskiego z biura prasowego niżej:

„Ławeczka Jana Karskiego to nie pomnik, tylko element tzw. małej architektury, na którego zainstalowanie nie jest wymagane pozwolenie, ani uchwała Rady Miasta Krakowa. Miasto nie było informowane o zastrzeżeniach, jedynie na krótko przed odsłonięciem ławeczki wpłynęła korespondencja mailowa w tej sprawie.

Podobne ławeczki, które nie są pomnikami, a ich celem jest upamiętnienie postaci Wielkiego Polaka, jakim był Jan Karski, stoją w kilku miastach Polski”.

A zatem, wiedząc, że mogą być zastrzeżenia, inicjatorzy ławeczek przepychali je jako „małą architekturę”, omijając samorządowców. Wystarczyło tylko dogadać się z Urzędem Miasta. Wtedy, mieszkańców i radnych można było „wysłać na drzewo”. Zaś kolejne miasta, do którego zawitali „utrwalacze pamięci”, mogły powoływać się na już stojące instalacje w innych miejscach (co chętnie robi też pan kierownik J. Machowski).

Dlaczego inicjatorzy zataili przed Rauszem zastrzeżenia najbliższych Jana Karskiego - pozostanie ich słodką tajemnicą. Rodzina zareagowała oświadczeniem, kiedy zaczęto obwieszczać w internecie, że wkrótce będzie się odsłaniać. Można jednak zapytać, dlaczego w Ratuszu nie czyta się internetu w temacie np. rodziny Jana Karskiego? Która jednak istnieje i wyraża jasno swoje poglądy.

Patryk Małecki

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ziomek / 29 stycznia 2016 r. o 00:20
0

sami się powinni odlać 

Avatar
Sprawidliwy / 28 stycznia 2016 r. o 21:47
0

Komu je stawiacie?

Sobie samym? - pyta

bratanica Karskiego.

Odpowiedź brzmi:

Tak jest! Sobie samym.

Avatar
Ludwikowski / 28 stycznia 2016 r. o 19:40
0

Budzi przerażanie procedura stawiania tych koszmarów-ławeczek. Okazuje się, że to nie podlega żadnej procedurze samorządowej. Mieszkańcy (poprzez swych radnych) nie decydują o niczym. Decyzję podejmuje urzędnik, bo to... nie pomnik, a dekoracja małej architektury. Krasnal ogrodowy po prostu. Naprawdę ta grupa utrwalaczy ławeczkowych nieźle kombinuje omijając głos opinii publicznej i samorządu. Ale ma też sprzyjający klimat w urzędach miejskich. Może pora to zatrzymać na drodze prawa.

Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 r. o 15:25
0
Facet ma problem z głową. Jeżeli Bohater Narodowy umrze za granicą i postanowi, że chce spocząć w Polsce, a jakieś wuje do tego nie dopuszczą, to oni poniżą tylko Jego wolę, kochając Go w tym samym czasie do szaleństwa??? Co za Bredzisław. Uczyć to on może... na szkole, a nie w szkole. I nie polskiego, tylko po polskiemu.
Avatar
6180 / 28 stycznia 2016 r. o 07:41
0

Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego...?

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Pił... rozwiń

Avatar
Mnich salwatorski / 27 stycznia 2016 r. o 23:17
0

Zaprawdę jest czas siania i zbierania. Skoro Pan Wzsechmogący cię opuścił panie  Majchrowski prezydencie krakowski, zezwalając, abyś taki koszmar wpuścił do miasta, a Rodzinę Bohatera poniżył, zbierzesz owoc nasienia swego w ludzkiej pamięci i - da Bóg - przy kolejnych wyborach.

Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 r. o 21:06
0
Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 r. o 19:39
0
Tytuł artykułu woła o pomstę do nieba! Jeśli "mądremu" redaktorowi wydaje się to błyskotliwym to mam co do tego duże wątpliwości! Jeśli chodzi o skonfrontowanie treści artykułu z wypowiedzą pani z rodziny to wynika jasno, że to nie Jana Karskiego olano tylko jego wolę! Tak trudno dostrzec różnicę?! Czekam na refleksję i poprawienie!
Avatar
Licealistka I LO, Lublin / 27 stycznia 2016 r. o 19:32
0

Brawo Pani Doktor!

Daje Pani lekcję honoru i godności!

SZACUN od całej klasy!

Avatar
Tadeusz R. / 27 stycznia 2016 r. o 19:20
0

Ludzie.... W Krakowie przy ławeczce wzięła głos pani  Juńczyk-Ziomecka (o ile dobrze zapamiętałem),          że takie COŚ  powinno mieć... KAŻDE  MIASTO W POLSCE. Czujecie bluesa? Jeszcze sobie pojeździmy i poustawiamy. Jest patent na zajęcie?

Avatar
ziomek / 29 stycznia 2016 r. o 00:20
0

sami się powinni odlać 

Avatar
Sprawidliwy / 28 stycznia 2016 r. o 21:47
0

Komu je stawiacie?

Sobie samym? - pyta

bratanica Karskiego.

Odpowiedź brzmi:

Tak jest! Sobie samym.

Avatar
Ludwikowski / 28 stycznia 2016 r. o 19:40
0

Budzi przerażanie procedura stawiania tych koszmarów-ławeczek. Okazuje się, że to nie podlega żadnej procedurze samorządowej. Mieszkańcy (poprzez swych radnych) nie decydują o niczym. Decyzję podejmuje urzędnik, bo to... nie pomnik, a dekoracja małej architektury. Krasnal ogrodowy po prostu. Naprawdę ta grupa utrwalaczy ławeczkowych nieźle kombinuje omijając głos opinii publicznej i samorządu. Ale ma też sprzyjający klimat w urzędach miejskich. Może pora to zatrzymać na drodze prawa.

Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 r. o 15:25
0
Facet ma problem z głową. Jeżeli Bohater Narodowy umrze za granicą i postanowi, że chce spocząć w Polsce, a jakieś wuje do tego nie dopuszczą, to oni poniżą tylko Jego wolę, kochając Go w tym samym czasie do szaleństwa??? Co za Bredzisław. Uczyć to on może... na szkole, a nie w szkole. I nie polskiego, tylko po polskiemu.
Avatar
6180 / 28 stycznia 2016 r. o 07:41
0

Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego...?

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Pił... rozwiń

Avatar
Mnich salwatorski / 27 stycznia 2016 r. o 23:17
0

Zaprawdę jest czas siania i zbierania. Skoro Pan Wzsechmogący cię opuścił panie  Majchrowski prezydencie krakowski, zezwalając, abyś taki koszmar wpuścił do miasta, a Rodzinę Bohatera poniżył, zbierzesz owoc nasienia swego w ludzkiej pamięci i - da Bóg - przy kolejnych wyborach.

Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 r. o 21:06
0
Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 r. o 19:39
0
Tytuł artykułu woła o pomstę do nieba! Jeśli "mądremu" redaktorowi wydaje się to błyskotliwym to mam co do tego duże wątpliwości! Jeśli chodzi o skonfrontowanie treści artykułu z wypowiedzą pani z rodziny to wynika jasno, że to nie Jana Karskiego olano tylko jego wolę! Tak trudno dostrzec różnicę?! Czekam na refleksję i poprawienie!
Avatar
Licealistka I LO, Lublin / 27 stycznia 2016 r. o 19:32
0

Brawo Pani Doktor!

Daje Pani lekcję honoru i godności!

SZACUN od całej klasy!

Avatar
Tadeusz R. / 27 stycznia 2016 r. o 19:20
0

Ludzie.... W Krakowie przy ławeczce wzięła głos pani  Juńczyk-Ziomecka (o ile dobrze zapamiętałem),          że takie COŚ  powinno mieć... KAŻDE  MIASTO W POLSCE. Czujecie bluesa? Jeszcze sobie pojeździmy i poustawiamy. Jest patent na zajęcie?

Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Aktorka Teatru Osterwy stworzyła film na podstawie twórczości Lema

Aktorka Teatru Osterwy stworzyła film na podstawie twórczości Lema

Hanka Brulińska, aktorka na co dzień związana z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zrealizowała krótkometrażowy film pt. "Maska" na podstawie twórczości Stanisława Lema. Produkcję można obejrzeć w Internecie.

Odmień wygląd swoich wnętrz za pomocą pięknych fototapet 3D!

Odmień wygląd swoich wnętrz za pomocą pięknych fototapet 3D!

Każdy z nas pragnie przebywać w estetycznych wnętrzach, pięknie zaaranżowanych, przytulnych i funkcjonalnych. Duży wpływ na wystrój pomieszczenia ma nie tylko wyposażenie, ale też różne dodatki, łącznie z dekoracjami ściennymi. Sposobem na szybką zmianę dotychczasowego wyglądu dowolnego wnętrza jest przyozdobienie ściany fototapetą. Na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe fototapety 3D, za pomocą których można stworzyć unikalną aranżację, cieszyć oczy każdego dnia malowniczym krajobrazem lub oryginalną abstrakcją. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Jest to świetne rozwiązanie dla niemalże każdego pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia.

Lublin się wyludnia. Z tych dzielnic znika najwięcej mieszkańców

Lublin się wyludnia. Z tych dzielnic znika najwięcej mieszkańców

Lublin stracił w zeszłym roku aż 2515 zameldowanych na stałe mieszkańców – wynika z danych Ratusza. To tak, jakby wynieśli się wszyscy lokatorzy ze Starego Miasta. Tak dużego ubytku nie było w tym wieku ani razu. Najszybciej wyludnia się dzielnica Za Cukrownią, szybko rośnie za to Węglin Południowy

Myślał, że rozmawia z policjantem i pomaga rodzinie. Przekazał oszustom w reklamówce 20 tys. zł

Myślał, że rozmawia z policjantem i pomaga rodzinie. Przekazał oszustom w reklamówce 20 tys. zł

85-letni mieszkaniec Zamościa został oszukany i stracił 20 tys. zł. Był przekonany, że rozmawia z policjantem i pomaga własnej córce i wnuczce. Dopiero po fakcie zorientował się, że swoje pieniądze przekazał oszustom.

Lublin: Słoiki z narkotykami wyleciały z okna na miasteczku akademickim

Lublin: Słoiki z narkotykami wyleciały z okna na miasteczku akademickim

Ponad 400 gramów narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci. Zatrzymano trzy osoby.

Chełm biega w mrozie, śniegu, a nawet po ciemku

Chełm biega w mrozie, śniegu, a nawet po ciemku

Bieganie zimą jest fajne? Ekipa z Chełm Biega udowadnia, że tak. – Miejski smog utrudnia nam bieganie. Na szczęście, mamy na terenie naszego miasta miejsce, w którym możemy odetchnąć pełną piersią – cieszą się zimowi biegacze.

Ze scanii odpadły dwa koła i uderzyły w drugą ciężarówkę
galeria

Ze scanii odpadły dwa koła i uderzyły w drugą ciężarówkę

Do dwóch niebezpiecznych kolizji doszło dzisiaj rano na drogach powiatu kraśnickiego.

Czy w kościele w Puławach są kolejne skarby? W badaniach pomoże Politechnika Lubelska
galeria

Czy w kościele w Puławach są kolejne skarby? W badaniach pomoże Politechnika Lubelska

W kościele pw. św. Józefa w Puławach w zeszłym miesiącu przypadkiem odkryto pamiątki po tragicznie zmarłej córce księżnej Izabeli Czartoryskiej. Nadal nie ma pewności, czy były to jedyne XVIII-wieczne skarby zamurowane w świątyni. W badaniach pomoże Politechnika Lubelska

20 lat z milionami haseł. Internetowa encyklopedia Wikipedia świętuje okrągły jubileusz
Rozmowa

20 lat z milionami haseł. Internetowa encyklopedia Wikipedia świętuje okrągły jubileusz

– Reklam na Wikipedii nie ma i nigdy nie będzie. Suma ludzkiej wiedzy powinna być dostępna za darmo – prof. Dariusz Jemielniak w rozmowie z okazji 20-lecia istnienia Wikipedii mówi o roli tej internetowej encyklopedii, jej wiarygodności, a także o wyzwaniach, z którymi mierzy się projekt.

Wszyscy chcą śpiewać kolędy. Rekordowa liczba zgłoszeń na festiwal w Puławach

Wszyscy chcą śpiewać kolędy. Rekordowa liczba zgłoszeń na festiwal w Puławach

Tegoroczny, XXVI Ogólnopolski Festiwal Kolęd będzie wyglądał inaczej, niż w ostatnich latach. Zamiast przesłuchań "na żywo" - jurorzy otrzymają nagrania w formie cyfrowej. Brak konieczności przyjazdu do Puław spowodował rekordową ilość zgłoszeń od artystów ze wszystkich zakątków Polski.

Koronawirus Lubelskie, 21 stycznia. Na kwarantannie 8274 osoby

Koronawirus Lubelskie, 21 stycznia. Na kwarantannie 8274 osoby

W województwie lubelskim mamy 323 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych statystyk rządu z 21 stycznia 2021 r. Zmarły 24 osoby.

7152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 419 chorych

7152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 419 chorych

7 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 419 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce

Wystawa "Folkowe Anioły" w DDK Czechów

Wystawa "Folkowe Anioły" w DDK Czechów

Dzielnicowy Dom Kultury Czechów zaprasza na swoją stronę internetową, na której można podziwiać prace młodych artystów wyłonione w ramach konkursu "Folkowe Anioły".

Biała Podlaska: Projekt mostu na Krznie ma być gotowy w czerwcu

Biała Podlaska: Projekt mostu na Krznie ma być gotowy w czerwcu

Wiadomo już, kto zaprojektuje most na Krznie w Białej Podlaskiej. Firma z Wrocławia wyceniła koncepcję na 294 tys. zł. Ale budowa ma pochłonąć blisko 20 mln zł i jest rozłożona na kilka lat.

Ryba z Bałtyku? Niekoniecznie dla Polaka

Ryba z Bałtyku? Niekoniecznie dla Polaka

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 14,5 kg ryb, czyli nawet trzykrotnie mniej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Co zaskakujące, rzadko też sięgamy po ryby z Bałtyku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.