Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 stycznia 2016 r.
18:42

Jan Karski o(d)lany w Krakowie

0 11 A A
Jan Karski - odlew w wersji krakowskiej. Trzeba dużej wiary, aby uwierzyć o kogo chodzi... (fot. Strona Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie)
Jan Karski - odlew w wersji krakowskiej. Trzeba dużej wiary, aby uwierzyć o kogo chodzi... (fot. Strona Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie)

Rozmowa z dr Wiesławą Kozielewską-Trzaską, bratanicą i córką chrzestną bohatera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Kolejna tzw. ławeczka Jana Karskiego została postawiona w Krakowie. Co Pani na to?

Za każdą informacją o kolejnych odlewach postaci stryja na ławeczce odczuwałam najpierw zgorszenie, a potem w miarę nasilanie się tego zjawiska rodzaj nawet bólu. Tak jest i tym razem. Dowiaduję się jednak, że ten szał odlewniczy dobiegł końca, jak miał zakomunikować w Krakowie pan autor. Może przyszło opamiętanie.

  • Stanowisko sprzeciwu rodziny było w tej kwestii wyraziście jasne. Czy mogłaby je Pani krótko przypomnieć?

Każdy, kto znał Jana Karskiego wiedział, że był człowiekiem niezwykłej skromności i umiaru w postrzeganiu swej postaci. Nigdy nie zgodziłby się na stawianie mu pomnika. Zresztą za życia takie pomysły zdecydowanie odrzucał. Po drugie dlatego, że czuł duchową więź z narodem, który starał się podczas II wojny ratować, wypełniając swą misję w sposób kompletny, na miarę sił i możliwości. W narodzie tym nie ma tradycji stawiania pomników figuratywnych, z ludzkimi postaciami. Nie ma takiego ani twórca Izraela Dawid Ben-Gurion, ani Golda Meir, ani Icchak Rabin. To, że on, w związku z czynem na rzecz tego narodu miałby być tak „honorowany” po prostu nie mieściło mu się w głowie. Uważał to za bluźnierstwo. Kto go znał dobrze, wiedział o tym.

  • To dlaczego ktoś „pojechał” z pierwszą ławeczką?

Tego nie wiem. Może dlatego, że chciał ją… odsłonić. Gdyby była próba jakiejkolwiek konsultacji czy zapytania o opinię rodziny, albo najbliższych Jana Karskiego, z którymi przyjeżdżał do Polski, łatwo można by poznać, jakie miał poglądy w tej materii. Subiektywne poczucie „genialności” pomysłu taką postawę zapewne wykluczało.

  • A potem? Przy kolejnych ławeczkach?

Oczywiście można było zapytać. Tylko kogo to obchodziło? Pociąg ławeczkowy już się toczył, a wskakiwali do niego kolejni chętni.

  • Podobno w przypadku ławeczki nowojorskiej, zatwierdzonej zresztą przez władze miasta dopiero po kilku podejściach, protest mógł łatwo proceder przerwać…

Nie chcę o tym mówić. Zagryzając zęby - uchylono się od recenzowania projektu. Licząc, że na tej ławeczce się skończy.

  • Ale się nie skończyło…

Cóż, naiwność nie jest dowodem pragmatyzmu.

  • Na odsłonięcie ławeczki w Warszawie koło Muzeum Historii Żydów dostała Pani zaproszenie…

Gospodyni miasta, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, zaprosiła mnie na odsłanianie, tradycyjnie już nie interesując się, co rodzina o ławeczce myśli. Odesłałam jej zaproszenie z prośbą, by nas nie obrażano.

  • A rodzina Jana Karskiego nie została już zaproszona na otwarcie samego Muzeum, gdzie ma swój zakątek ekspozycyjny. Rewanż?

Nie komentuję tego poziomu manier. Pisała o tym nawet prasa amerykańska.

  • No to przejdźmy do Krakowa. Kiedy usłyszała Pani o pomyśle ławeczkowym?

Jakieś dwa lata temu przeczytałam, że jakiś pan jechał pociągiem i podczas postoju kupił książkę o Karskim. Tak się tym wzruszył, że postanowił wystawić ławeczkę. Poszukał chętnych w Krakowie. Naturalnie nikt nie zamierzał o jakąkolwiek opinię się do nas zwracać. No więc, kiedy okazało się, że mamy z tym panem wspólnych znajomych, doszło do długiej z nim rozmowy. Wszelkie nasze racje wyłożone zostały jak najdokładniej. Wśród nich była nawet sugestia, że jak już chcą koniecznie upamiętnić Jana Karskiego w Krakowie, to przecież można odlać tablicę upamiętniającą miejsce, gdzie podczas wojny w tym mieście przebywał i działał. Kontakt się urwał. Odlano… ławeczkę i ustawiono na krakowskim Stradomiu, na dziedzińcu tamtejszego ośrodka dialogu kultur. Wtedy znany historyk Stanisław Jankowski, autor książki o Janie Karskim, ku wielkiemu zdziwieniu zebranych, powiedział, jakie jest nasze stanowisko wobec ławeczek…

  • … ale karawana jechała dalej.

Tak. Pod historyczną synagogę Remu’h na Kazimierzu. Oczywiście zaplanowano stosowną celebrę. Zareagowałam oświadczeniem przekazanym prezydentowi miasta Krakowa i żydowskiej gminie wyznaniowej. I co się okazało? Inicjatorzy ławeczki po prostu nie informowali miasta i gminy, że są jakiekolwiek rozbieżności dotyczące ideologii ławeczkowej. Cicho sza… Może się nie wyda.

  • No ale się nie udało Pani wyciszyć…

I nie uda. Powtarzam wszystkim… Pamięci i honoru mego stryja bronić będę do końca. Możecie nas ignorować. Możecie przeć z kolejnymi „ławeczkami”, nawet na… Berlin. Ust jednak nie zamkniecie. Będę powtarzać: Te wasze „ławeczki” poglądom i dziełu Bohatera są jak najdalsze. Pamięć jego deprecjonują. Komu je stawiacie? Sobie samym?

Doktor Wiesława Kozielewska-Trzaska o pamięć swego wielkiego stryja i ojca chrzestnego Jana Karskiego walczy jak lwica (fot. archiwum rodzinne)

KOMENTARZ

Udało nam się rozszyfrować mechanizm obstawiania Polski ławeczkami Karskiego. W przypadku poprzednich, nie sposób było ustalić, kto właściwie dawał zgodę na stawianie ich tam, gdzie stoją. Teoretycznie decyzje powinny należeć do właściwych organów samorządu terytorialnego, czyli rad miejskich. Takowych jednak nie było, ale ławeczki się stawiały. Można by rzec same z siebie.

Zapytaliśmy więc rzecznika prasowego prezydenta Krakowa, kiedy taka zgoda została wydana w tym mieście. Odpowiedź podpisana przez Jana Machowskiego z biura prasowego niżej:

„Ławeczka Jana Karskiego to nie pomnik, tylko element tzw. małej architektury, na którego zainstalowanie nie jest wymagane pozwolenie, ani uchwała Rady Miasta Krakowa. Miasto nie było informowane o zastrzeżeniach, jedynie na krótko przed odsłonięciem ławeczki wpłynęła korespondencja mailowa w tej sprawie.

Podobne ławeczki, które nie są pomnikami, a ich celem jest upamiętnienie postaci Wielkiego Polaka, jakim był Jan Karski, stoją w kilku miastach Polski”.

A zatem, wiedząc, że mogą być zastrzeżenia, inicjatorzy ławeczek przepychali je jako „małą architekturę”, omijając samorządowców. Wystarczyło tylko dogadać się z Urzędem Miasta. Wtedy, mieszkańców i radnych można było „wysłać na drzewo”. Zaś kolejne miasta, do którego zawitali „utrwalacze pamięci”, mogły powoływać się na już stojące instalacje w innych miejscach (co chętnie robi też pan kierownik J. Machowski).

Dlaczego inicjatorzy zataili przed Rauszem zastrzeżenia najbliższych Jana Karskiego - pozostanie ich słodką tajemnicą. Rodzina zareagowała oświadczeniem, kiedy zaczęto obwieszczać w internecie, że wkrótce będzie się odsłaniać. Można jednak zapytać, dlaczego w Ratuszu nie czyta się internetu w temacie np. rodziny Jana Karskiego? Która jednak istnieje i wyraża jasno swoje poglądy.

Patryk Małecki

Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ziomek / 29 stycznia 2016 o 00:20
0

sami się powinni odlać 

Avatar
Sprawidliwy / 28 stycznia 2016 o 21:47
0

Komu je stawiacie?

Sobie samym? - pyta

bratanica Karskiego.

Odpowiedź brzmi:

Tak jest! Sobie samym.

Avatar
Ludwikowski / 28 stycznia 2016 o 19:40
0

Budzi przerażanie procedura stawiania tych koszmarów-ławeczek. Okazuje się, że to nie podlega żadnej procedurze samorządowej. Mieszkańcy (poprzez swych radnych) nie decydują o niczym. Decyzję podejmuje urzędnik, bo to... nie pomnik, a dekoracja małej architektury. Krasnal ogrodowy po prostu. Naprawdę ta grupa utrwalaczy ławeczkowych nieźle kombinuje omijając głos opinii publicznej i samorządu. Ale ma też sprzyjający klimat w urzędach miejskich. Może pora to zatrzymać na drodze prawa.

Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 15:25
0
Facet ma problem z głową. Jeżeli Bohater Narodowy umrze za granicą i postanowi, że chce spocząć w Polsce, a jakieś wuje do tego nie dopuszczą, to oni poniżą tylko Jego wolę, kochając Go w tym samym czasie do szaleństwa??? Co za Bredzisław. Uczyć to on może... na szkole, a nie w szkole. I nie polskiego, tylko po polskiemu.
Avatar
6180 / 28 stycznia 2016 o 07:41
0

Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego...?

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Pił... rozwiń

Avatar
Mnich salwatorski / 27 stycznia 2016 o 23:17
0

Zaprawdę jest czas siania i zbierania. Skoro Pan Wzsechmogący cię opuścił panie  Majchrowski prezydencie krakowski, zezwalając, abyś taki koszmar wpuścił do miasta, a Rodzinę Bohatera poniżył, zbierzesz owoc nasienia swego w ludzkiej pamięci i - da Bóg - przy kolejnych wyborach.

Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 21:06
0
Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 19:39
0
Tytuł artykułu woła o pomstę do nieba! Jeśli "mądremu" redaktorowi wydaje się to błyskotliwym to mam co do tego duże wątpliwości! Jeśli chodzi o skonfrontowanie treści artykułu z wypowiedzą pani z rodziny to wynika jasno, że to nie Jana Karskiego olano tylko jego wolę! Tak trudno dostrzec różnicę?! Czekam na refleksję i poprawienie!
Avatar
Licealistka I LO, Lublin / 27 stycznia 2016 o 19:32
0

Brawo Pani Doktor!

Daje Pani lekcję honoru i godności!

SZACUN od całej klasy!

Avatar
Tadeusz R. / 27 stycznia 2016 o 19:20
0

Ludzie.... W Krakowie przy ławeczce wzięła głos pani  Juńczyk-Ziomecka (o ile dobrze zapamiętałem),          że takie COŚ  powinno mieć... KAŻDE  MIASTO W POLSCE. Czujecie bluesa? Jeszcze sobie pojeździmy i poustawiamy. Jest patent na zajęcie?

Avatar
ziomek / 29 stycznia 2016 o 00:20
0

sami się powinni odlać 

Avatar
Sprawidliwy / 28 stycznia 2016 o 21:47
0

Komu je stawiacie?

Sobie samym? - pyta

bratanica Karskiego.

Odpowiedź brzmi:

Tak jest! Sobie samym.

Avatar
Ludwikowski / 28 stycznia 2016 o 19:40
0

Budzi przerażanie procedura stawiania tych koszmarów-ławeczek. Okazuje się, że to nie podlega żadnej procedurze samorządowej. Mieszkańcy (poprzez swych radnych) nie decydują o niczym. Decyzję podejmuje urzędnik, bo to... nie pomnik, a dekoracja małej architektury. Krasnal ogrodowy po prostu. Naprawdę ta grupa utrwalaczy ławeczkowych nieźle kombinuje omijając głos opinii publicznej i samorządu. Ale ma też sprzyjający klimat w urzędach miejskich. Może pora to zatrzymać na drodze prawa.

Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 15:25
0
Facet ma problem z głową. Jeżeli Bohater Narodowy umrze za granicą i postanowi, że chce spocząć w Polsce, a jakieś wuje do tego nie dopuszczą, to oni poniżą tylko Jego wolę, kochając Go w tym samym czasie do szaleństwa??? Co za Bredzisław. Uczyć to on może... na szkole, a nie w szkole. I nie polskiego, tylko po polskiemu.
Avatar
6180 / 28 stycznia 2016 o 07:41
0

Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego...?

Farmazon to ty masz pewnie na drugie! Tak się składa,że w tej szkole na lekcjach polskiego uczę i wiem czym jest metafora i co tam sobie chcesz.. Tak jak napisałem obawiałem się, że pod przykrywką błyskotliwości ktoś popełnia duży nietakt! Po pierwsze, nikt nie o(d)lał Jana Karskiego tylko jego wolę. Po drugie, Jan Karski jest na tyle znaczącą postacią, że używanie tego typu "metafor, skrótów myślowych, parabol znaczeniowych)*( niepotrzebne skreślić) jest po prostu nie na miejscu. Jak brzmi o(d)lano Jana Pawła II, Józefa Pił... rozwiń

Avatar
Mnich salwatorski / 27 stycznia 2016 o 23:17
0

Zaprawdę jest czas siania i zbierania. Skoro Pan Wzsechmogący cię opuścił panie  Majchrowski prezydencie krakowski, zezwalając, abyś taki koszmar wpuścił do miasta, a Rodzinę Bohatera poniżył, zbierzesz owoc nasienia swego w ludzkiej pamięci i - da Bóg - przy kolejnych wyborach.

Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 21:06
0
Co za farmazon??? Gościu co robiłeś w szkole na lekcjach polskiego? Kumasz co to: metafora, skrót myślowy? Parabola znaczeniowa? Gratuluję tytułu.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 19:39
0
Tytuł artykułu woła o pomstę do nieba! Jeśli "mądremu" redaktorowi wydaje się to błyskotliwym to mam co do tego duże wątpliwości! Jeśli chodzi o skonfrontowanie treści artykułu z wypowiedzą pani z rodziny to wynika jasno, że to nie Jana Karskiego olano tylko jego wolę! Tak trudno dostrzec różnicę?! Czekam na refleksję i poprawienie!
Avatar
Licealistka I LO, Lublin / 27 stycznia 2016 o 19:32
0

Brawo Pani Doktor!

Daje Pani lekcję honoru i godności!

SZACUN od całej klasy!

Avatar
Tadeusz R. / 27 stycznia 2016 o 19:20
0

Ludzie.... W Krakowie przy ławeczce wzięła głos pani  Juńczyk-Ziomecka (o ile dobrze zapamiętałem),          że takie COŚ  powinno mieć... KAŻDE  MIASTO W POLSCE. Czujecie bluesa? Jeszcze sobie pojeździmy i poustawiamy. Jest patent na zajęcie?

Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Speed Car Motor Lublin przegrał w Grudziądzu z MRGARDEN GKM, ale zostaje w lidze na kolejny rok

Speed Car Motor Lublin przegrał w Grudziądzu z MRGARDEN GKM, ale zostaje w lidze na kolejny rok 0 8

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w światowej elicie na kolejny rok. „Koziołki” przegrały co prawda na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52, ale uratowała ich wygrana żużlowców z Częstochowy w Gorzowie. Sezon zakończyły na szóstej lokacie

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem 274 13

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w PGE Ekstralidze jeszcze zanim lubelscy zawodnicy wyjechali na tor w Grudziądzu. W Gorzowie Wielkopolskim tamtejsza truly.work Stal zremisowała 45:45 z forBET Włókniarzem Częstochowa. Dzięki temu "Koziołki" nie muszą się już martwić o wynik swojego starcia z MRGARDEN GKM Grudziądz.

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo]

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo] 13 16

Speed Car Motor Lublin powalczy dzisiaj na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz. Dla żółto-biało-niebieskich jest to niezwykle ważne spotkanie, bo zadecyduje o tym, czy utrzymają się oni bezpiecznie w PGE Ekstralidze. Jednocześnie lublinianie muszą jednak bacznie obserwować to, co dzieje się na torze w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie truly.work Stal podejmuje forBET Włókniarza Częstochowa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej 42 27

– To są listy śmierci, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu – stwierdził na inauguracji kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej poseł Marcin Duszek.

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku 9 10

Prawie 16 tysięcy złotych straciła 55-letnia mieszkanka gminy Nałęczów, która uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta.

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo 0 2

Do tragicznego wypadku doszło w czwartek w miejscowości Depułtycze Królewskie (gm. Chełm).

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę 2 8

W środę, policjanci przyjęli zgłoszenie od mieszkanki Lubartowa o kradzieży z jej mieszkania pieniędzy i biżuterii. Straty oszacowała na 5 tys. złotych.

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz?

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz? 0 1

Poza derbami w weekend jeszcze jedno spotkanie zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Wisła Puławy zagra przed własną publicznością z liderem tabeli – Siarką Tarnobrzeg (godz. 17)

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę 7 11

Wieżę widokową z przeszklonym tarasem chce zbudować w Parchatce właściciel stoku narciarskiego i nowy najemca kawiarni Rynkowa. Sprawa pozwolenia na budowę trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego 0 2

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót leków zawierających fenspiryd.

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz 0 3

Lech Włodarski, burmistrz Łęcznej, znów skoczył, ale tym razem po duże dofinansowanie do remontu basenu. Tego samego, w którym wykąpał się w ubraniu, co wzbudziło wątpliwości miejscowego sanepidu.

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny 0 15

Derbowego początku nowego sezonu ciąg dalszy. W sobotę, w ramach czwartej serii gier Avia Świdnik zagra u siebie z Motorem Lublin (godz. 17)

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń
23 sierpnia 2019, 16:00

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń 29 6

Od piątku do niedzieli w Krasnymstawie odbywa się 49. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki 2019".

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 2

Trzecia część "Harry'ego Pottera", kolejna odsłona "X-Men" i kultowe "Gangi Nowego Jorku" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech 24 54

Jak to zobaczyłam, to stałam i się śmiałam. A inni psiarze ze mną – tak o urządzonym na Czubach nowym wybiegu dla psów opowiada nasza Czytelniczka. Nie tylko ją zastanawia, dlaczego ogrodzono tak mały teren. Okazuje się, że wszystko rozbiło się o pieniądze.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!