Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 października 2011 r.
16:09
Edytuj ten wpis

Jan Paweł II nareszcie w Moskwie (komentarze)

W Moskwie odslonieto  pomnik Jana Pawła II, któremu  za jego pontyfikatu nie dane bylo pielgrzymowac
W Moskwie odslonieto pomnik Jana Pawła II, któremu za jego pontyfikatu nie dane bylo pielgrzymowac

Krzysztof Penderecki nie ma wątpliwości: Takiego pomnika Jana Pawła II nie widziałem nigdy i nigdzie – powiedział autorowi idei moskiewskiej obecności papieża-Polaka Gregorijowi Amnuelowi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W celebracji piątkowego wydarzenia, podczas którego rozbrzmiewała muzyka Krzysztofa Pendereckiego, brało udział około 400 osób.

Przybyli: nuncjusz papieski w Rosji abp Ivan Jurkovic, wicemarszałek Senatu RP Marek Ziółkowski, przewodniczący rosyjsko-polskiej grupy międzyparlamentarnej Adalbi Szachgosz, prezes Fundacji "Semper Polonia” (realizującej projekt ze strony polskiej) Marek Hauszyld.

Nie zabrakło przedstawicieli Kościoła, Cerkwi, korpusu dyplomatycznego i zwykłych moskwian.

Zabierający głos nuncjusz apostolski i wicemarszałek Senatu podkreślali, jak wielkie znaczenie ma takie symboliczne przybycie do Moskwy Jana Pawła II, przez cały swój pontyfikat marzącego o pielgrzymce do Rosji.

Wszyscy, bez wyjątku byli pod wielkim urokiem dzieła rzeźbiarskiego, pokazującego Jana Pawła II jako zwykłego człowieka, z twarzą przepełnioną dobrocią, zapraszającego do rozmowy.

Ojciec Święty trzyma na kolanach księgę, na której pierwszej stronie widnieje dobrze znana inskrypcja biblijna "Na początku było słowo” w języku łacińskim.

Statua papieska stanęła obok 22 innych, jakie są na dziedzińcu moskiewskiej Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej. M.in. Szekspira, Heinego, Dickensa czy Joyce'a, ale też Da Vinci, Machiavellego, Lincolna, Bolivara czy Gandhiego.

Idea pomnika wyszła od Gregorija Amnuela, znanego reżysera-dokumentalisty i dyrektora Otwartego Klubu Dialogu Międzynarodowego w Moskwie. Powiedział nam:

"Zaczęło się od spotkania z Janem Pawłem II. Było to w kwietniu 2003 roku w Watykanie podczas audiencji dla 12-osobowej grupy rosyjskich parlamentarzystów i osób zaangażowanych w dialog międzyreligijny, jaką udało mi się zorganizować.

Chcieliśmy powiedzieć Ojcu Świętemu, jak bardzo go szanujemy oraz jak bardzo ważne byłoby jego przybycie do Rosji. Za-pamiętam na zawsze wyraz jego twarzy, a przede wszystkim oczu – pełnych dobroci, przyjaźni i spokoju. Papież był już wtedy bardzo chory, cierpiał. Jednak wciąż chciał pielgrzymować do Rosji i otworzyć ramiona na dialog z prawosławiem. Niestety, nie było mu to dane.

Po śmierci papieża postanowiłem doprowadzić do wystawienia mu pomnika w Moskwie. Poszedłem z tym do ówczesnego ambasadora Polski Jerzego Bahra, który od razu entuzjastycznie poparł pomysł.

Realizacja wymagała jednak uwzględnienia całej złożoności relacji politycznych, religijnych i kulturowych. Po tragedii smoleńskiej, idea nabrała jeszcze większej aktualności, jako ważny krok zbliżenia polsko-rosyjskiego. Zapaliło się zielone światło... Udałem się wtedy do znanej mi od lat i zaprzyjaźnionej Jekateryny Gieniejewej, która natychmiast pomysł poparła”.
Potem Amnuel rozpoczął poszukiwanie rzeźbiarza. Uznał, że powinien to być człowiek w podobnym wieku do Karola Woj-tyły, o podobnych doświadczeniach życiowych i biografii.

Okazał się nim 86-letni artysta-rzeźbiarz Aleksander Wasiakin z Ukrainy, żołnierz i bohater II wojny, przyjaciel Polski. To on wyrzeźbił postać papieża i przygotował model pomnika. Realizacją zajęli się młodzi artyści z Moskwie Ilia i Nikita Fioklinowie.

– Chodziło mi o to, żeby w realizację zaangażowani byli i Rosjanie i Ukraińcy i Polacy. Logika naszych wspólnych dziejów jest taka, że wszystko, co się dobrego w nich działo, działo się wtedy, kiedy zachowywany był konsensus między tymi nacjami i żadna nie używała drugiej przeciwko trzeciej. To była także interpretacja samego Jana Pawła II – mówi Amnuel.

Wszystkie te zamiary udało się osiągnąć. Moskwa otrzymała pomnik Jan Pawła II. Stanął on w obszarze publicznym, a nie kościelnym i jest dziełem przede wszystkim humanizmu. W rzeźbie nie ma jakichkolwiek nawiązań symbolicznych do katolicyzmu, przede wszystkim w formie krzyża, którego forma w Kościele rzymskim jest inna niż krzyża prawosławnego.

Oczywiście wszyscy Rosjanie wiedzą, kim był papież-Polak, ale teraz przybył do nich przede wszystkim jako człowiek dialogu. Ten zawsze rozpoczyna się od pierwszego słowa. Które jest na początku. Dobrze, że Jan Paweł II jest już w Moskwie.

Papieski pomnik w Moskwie odsłonił Krzysztof Penderecki. Wykonano jego utwór dedykowany pamięci papieża-Polaka: "Chaconne In memoria del Giovanni Paolo II”:


Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium