Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 czerwca 2009 r.
13:34
Edytuj ten wpis

Orły Karskiego 2009 lecą do Instytutu Hoovera i kardynała Dziwisza

Amerykański Instytut Hoovera i metropolita krakowski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz zostali uhonorowani Nagrodą Orła Jana Karskiego za 2009 rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kapituła ustanowionej przez prof. Jana Karskiego nagrody przyznała te wyróżnienia po raz dziesiąty. W tym roku dokonała wyboru 24 czerwca - w 95 rocznicę urodzin legendarnego kuriera Polski Podziemnej, a po wojnie światowego autorytetu moralnego nominowanego w 1998 roku do Pokojowej Nagrody Nobla.

Instytut Hoovera zostaje uhonorowany "za ocalanie historii Polski, którą inni chcieli skazać na zapomnienie”.

Kardynał Stanisław Dziwisz "za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem”.

- Czujemy się zaszczyceni Nagrodą Orła Jana Karskiego. Przede wszystkim poprzez fakt, że została ustanowiona przez wielkiego bohatera historii XX wieku w wymiarze epickim - mówi dr Maciej Siekierski, dyrektor Kolekcji Europejskiej Instytutu Hoovera.

- Człowieka, który próbował powstrzymać Holocaust dostarczając pierwszy udokumentowany raport o jego zbrodni aliantom. Tuż po wojnie związał się z innym wielkim humanistą prezydentem Herbertem Hooverem w dziele ratowania dziedzictwa historycznego niepodległej Polski. Nagroda Orła przypomina ten epizod pięknej biografii Jana Karskiego, za co Instytut Hoovera czuje się wdzięczny.

Kardynał Stanisław Dziwisz, po śmierci papieża Jana Pawła II, któremu towarzyszył jako najbliższy współpracownik przez ponad 40 lat, pozostaje wiernym, odważnym i konsekwentnym kontynuatorem nauczania papieskiego, iż dla tradycji judechrześcijaństwa nie ma alternatywy, a wymazanie prawdy, iż poprzez naród żydowski Bóg się objawił jest niemożliwe.

Z tych pozycji przeciwstawia się zdecydowanie antysemityzmowi i próbom usprawiedliwiania go, nawet jeżeli dotyczy to samego Kościoła.

- Jestem mile zaskoczony tym wyróżnieniem. Zawsze służyłem dialogowi z racji religijnych. Dialog jest moją zasadą, a zwłaszcza dialog z narodem, który został wybrany przez Boga, i któremu Bóg objawił 10 przykazań jako uniwersalne zasady współżycia między ludźmi. Odniesienie do Dekalogu zabezpiecza bowiem pokój i wzajemne poszanowanie - powiedział nam kardynał Stanisław Dziwisz.

Nagroda cieszy się międzynarodowym prestiżem i postrzegana jest jako najważniejsze pozarządowe wyróżnienie wywodzące się z Polski. Wręczenie Orłów obecnej edycji planowane jest na jesień br.


INSTYTUT HOOVERA

Został założony przed 90 laty na Stanford University w Palo Alto na przedmieściach San Francisco przez Herberta Hoovera, absolwenta tej uczelni, w której ukończeniu pomagał mu finansowo... Ignacy Paderewski. Zgromadziwszy majątek na poszukiwaniu i wydobyciu złota, Hoover postanowił założyć instytucję gromadzącą świadectwa dokonującej się historii.

Dziś jest ona największą prywatną placówką historyczną w świecie. Posiada bogate archiwa związane z I i II wojną światową oraz historią powojenną. Wręcz unikalne jeżeli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią.

W 1945 roku Hoover poprosił młodego bohatera II wojny Jana Karskiego, aby ten z jego upoważnienia udał się do Europy i z ambasad państw, które dostały się w dominację sowiecką, uratował archiwa, które trafić miały w ręce komunistów. Z misji Karski wywiązał się znakomicie.

Dzięki Instytutowi i jego zasobom niemożliwa stała się falsyfikacja historii najnowszej, w tym przede wszystkim - Polski. Ze współpracy z Instytutem korzystają wszystkie najważniejsze instytucje naukowe i archiwalne w Polsce.


LAUREACI NAGRÓD ORŁA JANA KARSKIEGO

W 2000 roku byli: ks. prof. dr hab. Józef Tischner (za porywającą wizję religii i wiary) i Jacek Kuroń (za budzącą nadzieję wizję ludzkiej solidarności). W ich wręczaniu uczestniczył jeszcze Jan Karski. Wkrótce po wręczeniu zmarł Józef Tischner, a 13 lipca 2000 roku - sam pomysłodawca i fundator nagrody.

W edycji 2001 Orły Karskiego trafiły do: rabina Jacoba Bakera z Jedwabnego za optymistyczną wizję przyszłości polsko-żydowskiej i dokładnie za to samo do burmistrza Jedwabnego Krzysztofa Godlewskiego. Rabina Bakera część środowisk żydowskich atakowała za... obronę Polaków przed odium morderców. Z kolei burmistrz Godlewski za udział w obchodach 60-lecia zbrodni jedwabieńskiej został przez Radę Miejską... wyrzucony ze stanowiska.

Za 2002 rok Orła otrzymali: ks. prałat Grzegorz Pawłowski z Jaffy za "pełną nadziei wizję ekumenii łączącej w życiu codziennym Polaków i Żydów” oraz doc. dr hab. med. Marek Edelman z Łodzi za "humanistyczną wizję ludzkiej godności”.

Pochodzący z Zamościa kapłan jest Żydem. Urodził się jako Hersz Griner. Jego rodzina została wymordowana podczas likwidacji getta w Izbicy. Uratowany przez Polaków "na” metryce Grzegorza Pawłowskiego, po wyzwoleniu ochrzcił się, a po maturze wstąpił do seminarium duchownego.

W 1968 roku, po odmowie przeniesienia go do diecezji jerozolimskiej przez ordynariusza diecezji lubelskiej, wyjechał z Polski. Jest kapłanem i opiekunem Polaków w Ziemi Świętej. Marek Edelman jest ostatnim z żyjących przywódców powstania w getcie warszawskim. Wielokrotnie interweniował w przypadkach ludobójstwa, łamania ludzkiej godności, nietolerancji, prześladowania związanego z pochodzeniem, religią i głoszonymi poglądami.

Nagrody i statuetki Orła za 2003 rok przypadły dwóm wybitnym orędownikom polskiej europejskości. Były premier Tadeusz Mazowiecki z Warszawy uhonorowany został za wizję Polski w jedności Europy. Metropolita opolski ks. abp prof. dr hab. Alfons Nossol, wykładowca KUL, otrzymał nagrodę z identycznym uzasadnieniem. Wybitny orędownik dialogu katolików z protestantami i prawosławnymi w jednej Europie oraz pojednania polsko-niemieckiego.

Za rok 2004 laureatami zostali lider pomarańczowej rewolucji Wiktor Juszczenko oraz dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie prof. Feliks Tych.

Pierwszy z nich został uhonorowany "za odwagę w prowadzeniu swego kraju i jego społeczeństwa w kierunku europejskich wartości demokratycznych oraz budowanie lepszej przyszłości stosunków ukraińsko-polskich w myśl prawdy, iż nie ma niezależnej Ukrainy bez niezależnej Polski i niezależnej Polski bez niezależnej Ukrainy”.

Profesor Feliks Tych uhonorowany został "za wytrwałość i pasję badawczą w dokumentowaniu prawdy o różnorodności Polski wielu narodów i religii”.
W edycji 2005 roku Orły trafiły do "Tygodnika Powszechnego” i Oriany Fallaci. Zasłużone pismo krakowskie uhonorowano za "formowanie Polski i Polaków w wierze i odwadze, w wartościach, które ukształtowały Jana Pawła II”.

Orzeł dla wybitnej włoskiej dziennikarki i pisarki Oriany Fallaci trafił za "niezłomną pasję i odwagę mówienia prawdy o czasach, którym daje świadectwo”.
W 2006 roku nagroda uhonorowała dyrektora Ligi Przeciw Zniesławianiu Abrahama H. Foxmana i redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej” Adama Michnika.

Abraham H. Foxman otrzymał Orła za "niezłomną walkę przeciw zniesławianiu i odważne mówienie nienawiści: Nigdy więcej”. Kieruje on działalnością powstałej w 1913 roku Anti-Defamation League (ADL), Ligi Przeciw Zniesławianiu, która powstała, by przeciwstawić się fali agresywnego antysemityzmu, jaki panował wówczas w USA.

Z czasem przerodziła się w organizację o zasięgu światowym skutecznie przeciwstawiającą się nie tylko aktom nienawiści i poniżania wobec Żydów, ale także wszystkich innych mniejszości religijnych, narodowych, etnicznych i kulturalnych.

Adam Michnik uhonorowany został za "czynienie Polski lepszą”. Kapituła zrezygnowała z szerszego uzasadniania, uznając, że zasługi laureata dla budowania wolnej, bezpiecznej i cieszącej się międzynarodowym prestiżem Polski są oczywiste.

Rok 2007 przyniósł Orły ks. bp. prof. Tadeuszowi Pieronkowi i laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla prof. Elie Wieselowi. Obchodzący wówczas 50-lecie kapłaństwa krakowski hierarcha otrzymał nagrodę za "budzące podziw budowanie Kościoła dialogu i porozumienia oraz odważne przeciwstawienie się ekstremizmom godzącym w ten proces”.

Natomiast do laureata Pokojowej Nagrody Nobla i najbardziej znanego spośród żyjących Żydów Orzeł powędrował za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu”.

Elie Wiesel jako nastolatek przeżył koszmar KL Auschiwtz i to doświadczenie uformowało go na zawsze. Napisał powieść Noc, która stała się wstrząsającym studium nad istotą zbrodni Holocaustu. Pojęcie to upowszechnił w świecie jako unikalnie przynależne męczeństwu Żydów.

Wreszcie w 2008 roku Orły dotarły do prezydenta Izraela Szimona Peresa i eurodeputowanego prof. Bronisław Geremka. Prezydenta, obchodzącego w tych dniach swoje 60-lecie, Izraela, Szimona Peresa, bez wątpienia najbardziej związanego z Polską i w niej urodzonego izraelskiego męża stanu, wciąż czynnego w polityce i aktywnym na arenie międzynarodowej (za wizję polsko-żydowskiej przyszłości).

Profesora Bronisława Geremka, jednego z liderów demokratycznej opozycji, architektów Okrągłego Stołu, założycieli Unii Demokratycznej i Unii Wolności, ministra spraw zagranicznych, który wprowadził Polskę do NATO, uznawanego w świecie za najbardziej znanego polskiego dyplomatę i cieszącego się ogromnym szacunkiem międzynarodowym, uhonorowano "za prowadzenie Polski ku Europie”.




Pozostałe informacje

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium