Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 października 2011 r.
16:26
Edytuj ten wpis

Paweł Śpiewak nowym dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego

prof. Paweł Śpiewak (iSwinoujscie.pl)
prof. Paweł Śpiewak (iSwinoujscie.pl)

Znany socjolog, prof. Paweł Śpiewak został dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Nominację wręczył mu minister kultury i dziedzictwa narodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nominacja zamyka okres swoistego interregnum, w jakim znajdował się ŻIH pod przejściu na emeryturę jego poprzedniego dyrektora, znanego historyka i badacza Holocasutu prof. Feliksa Tycha. - Instytut, który powstał w 1947 r., ma nieprawdopodobne dokonania muzealnicze, wydawnicze i historyczne oraz wsparcie świata żydowskiego.

II Dni Singera from bsk on Vimeo.



Skarbem ŻIH-u są także zgromadzone tu bezcenne archiwa i dokumenty oraz olbrzymia kolekcja dzieł sztuki. Bogactwem placówki są również ludzie tu pracujący, którzy są nie tylko znawcami kultury żydowskiej, ale też osobami oddanymi placówce. Wydaje mi się, że te elementy stanowią o substancji ŻIH-u (...).

Jak będzie wyglądała przyszłość instytutu zależy ode mnie i od naszych wzajemnych rozmów, podczas których będziemy ustalali program. Czeka mnie trudne zadanie i mam nadzieję, że znajdę pomoc, życzliwość i gotowość do współpracy - powiedział nowy dyrektor.

Dodał, że trzema skarbami Instytutu, które należy bezwzględnie chronić są: dziedzictwo i tradycja, archiwa oraz pracownicy.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w jego obecnej formie działa od 1 stycznia 2009 r. Jego historia sięga jednak 1944 r., kiedy powstała Centralna Żydowska Komisja Historyczna przekształcona po trzech latach w Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Stowarzyszenie ŻIH istnieje nadal, pozostaje właścicielem zbiorów zgromadzonych przez CŻKH oraz przyznanego jej przez władze Warszawy budynku dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej. W 1994 r. ze Stowarzyszenia wyodrębnił się Instytut Naukowo-Badawczy, który zakończył swoją działalność 31 grudnia 2008 r. zmieniając formułę na placówkę podległą resortowi kultury.

Do zdań ŻIH należy przede wszystkim dokumentowanie, pogłębianiem i upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Żydów oraz ich udziale w rzeczywistości polskiej. Prowadzi badania naukowe, działalność archiwalną, wydawniczą, wystawienniczą i genealogiczną.

W najbliższych planach profesora Śpiewaka jest powołanie Rady Programowej ŻIH współpracującej z instytutem. Poinformował także, że wicedyrektorem ds. edukacji instytutu pozostanie nadal Edyta Kurek, a funkcję wicedyrektora ds. menedżerskich obejmie Włodzimierz Strzemiński. Jak zapewnił minister kultury, budżet instytucji wyraźnie wzrośnie, co pozwoli na znaczne rozszerzenie jej aktywności.
Paweł Śpiewak ma 60 lat. Jest synem znanej, zmarłej przed 15 laty, pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety, tłumacza i eseisty Jana Śpiewaka, zmarłego w 1967 roku. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1984 r. uzyskał stopień doktora. Specjalizuje się w historii idei. Przede wszystkim zajmuje się myślą konserwatywną i liberalną, a także tematyką przemian społeczno-politycznych w Polsce i Europie Środkowej. Jest autorem wielu prac naukowych m.in.: "Ideologii i obywateli", "W stronę wspólnego dobra" i "Pamięci po komunizmie". Jest wytrawnym znawcą i badaczem Biblii i jej judeochrześcijańskich źródeł. Efektem tych zainteresowań jest znana publikacja "Midarsze. Księga nad Księgami” oraz cykl komentarzy w "Tygodniku Powszechnym”

W 2005 r. jako bezpartyjny kandydat został wybrany do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Uważany jest również za jednego z autorów hasła "IV Rzeczypospolitej”. Nie kandydował w następnych wyborach, bo jak powiedział "nie nadawał się nawet na żołnierza zwycięskiej armii” oraz "miał w sobie za dużo ironii i niezależności”. Ponadto bardzo krytycznie oceniał polski parlament i panujące w nim standardy. Nie tylko polityczne, ale także moralne.

Pewną karierę zrobiło jego powiedzenie, że ilekroć zasiadał w fotelu sejmowym, szukał... pasów bezpieczeństwa. Kierunek, w jakim zmierzała "wysoka izba” napawał go lękiem i uczuciem braku bezpieczeństwa. Myślał wtedy jak najprędzej uciec z tego miejsca do domu w Hucisku.

Pawłowi Śpiewakowi życzenia z okazji nominacji wysłało już mające swoją siedzibę w Kazimierzu Dolnym i Lublinie, Towarzystwo Jana Karskiego. - To bardzo dobra wiadomość. Profesor Paweł Śpiewak to nie tylko wytrawny znawca problematyki żydowskiej, ale także postać darząca wielkim szacunkiem Jana Karskiego. Wierzymy, że będziemy mogli współpracować z nim w utrwalaniu pamięci naszego patrona – komentuje Kazimierz Pawełek prezes Towarzystwa Jana Karskiego, podobnie jak Śpiewak: pasjonat Roztocza, posiadacz tam chałupy oraz były parlamentarzysta.

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium