Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 stycznia 2019 r.
17:32

Zapraszają na badania, ale dopiero na miejscu okazuje się o co chodzi. Duża kara dla firmy

Autor: Zdjęcie autora opr. pab
34 11 A A

Firma Promed z Poznania ma zapłacić 369 tys. złotych kary – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Postępowanie przeciwko firmie Promed w Poznaniu zostało wszczęte w czerwcu 2018 r. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierało bardzo dużo skarg, zwłaszcza od seniorów i ich rodzin. Sposób działania firmy jest podobny. Promed dzwoni do nich i zaprasza na bezpłatne badania. Na miejscu okazuje się, że tak naprawdę celem zaproszenia jest sprzedaż drogiego pakietu medycznego. „Badania” wykonują pracownicy Promedu, którzy nie są lekarzami. Korzystają ze sprzętu, który nazywa się analizator Quantum, jednak to urządzenie nie jest wyrobem medycznym, a  jego skuteczność nie została potwierdzona.

– Wątpliwości UOKiK budzi wiarygodność tych badań. Konsument przez półtorej minuty trzyma w ręce sondę, a później dostaje wydruk z informacją o tym, że np. ma miażdżycę, choroby reumatyczne kości, infekcje płuc. Nie można w ten sposób zdiagnozować choroby – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Na podstawie wydruku pracownicy Promedu sugerują, że stan zdrowia konsumenta jest zagrożony. Pomóc może program medyczny Promedu – czyli mata rehabilitacyjna i pobyt w centrum medycznym. Koszt to 5,5 tys. zł. Jedna z osób napisała, że „badanie polegało na trzymaniu metalowej rączki. Na podstawie wydruku Pan powiedział, że jestem bardzo chora, zasugerował, że mam chorą wątrobę, zapalenie kości rąk, nie funkcjonuje mi pół mózgu. Nie zwracał uwagi na to, co mówię. Namawiał mnie na wyjazd na tydzień na rehabilitację, powiedział, że wyzdrowieję.”

Pracownicy Promedu nie informują, że celem zaproszenia nie jest badanie, a sprzedaż. Ponadto na podstawie wątpliwych analiz sugerują, że stan zdrowia konsumenta jest zły, więc wielu z nich mogło zacząć się bezpodstawnie martwić. Odmawiają, gdy konsument chce odstąpić od umowy, którą podpisał na prezentacji. Promed twierdzi, że ustawa o prawach konsumenta, która dotyczy m.in. osób kupujących na pokazach, nie obowiązuje przy umowach o usługi medyczne. Zdaniem UOKiK, ustawowe wyłączenie prawa odstąpienia nie stosuje się do umów zawieranych przez Promed, ponieważ prezentację i badania prowadzą handlowcy, a nie lekarze. Konsumenci mają więc prawo rezygnować z usług bez ponoszenia kosztów w terminie przewidzianym przez prawo, czyli 14 dni.

UOKiK nałożył na firmę Promed karę w wysokości 369 tys. zł. Decyzja nie jest prawomocna.

– Decyzji nadaliśmy rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że Promed musi od razu zmienić praktykę. Na prezentacje tej firmy przychodzą osoby starsze, które Promed straszy różnymi chorobami, aby tylko zawarły z nim umowę. To jest sprzeczne z prawem i niemoralne – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 17:56
+37
Boże broń mnie przed takimi skur ...synami na starość.
Avatar
aborygen / 5 stycznia 2019 o 18:40
+36
Bantustan jest miejscem łupienia slabszych przez geszefciarzy z duzą wprawą. Przeganiani z krajów poważnych maja u nas eldorado. Lichwiarze z "darmowymi pozyczkami" reklamują sie w państwowej telewizji na rowni z hienami cmentarnymi (ubezpieczenoia na zycie), handlarzami cudownych garnków i wspaniałych "wyrobów medycznych". Dzieje sie to z jednego powodu: państwo nie chroni obywateli przed oszustami.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 18:11
+36
Słabieńka coś ta kara. Powinno zaczynać się co najmniej od miliona.
Avatar
anna / 5 stycznia 2019 o 18:43
+23
W Puławach w Izabeli lub Relaksie takie złodziejskie imprezy są niemal co tydzień. Bezmyślność i naiwność emerytów jest porażająca i świadczy o ich ograniczonym poczuciu rzeczywistości. Tak są ukształtowani przez komunę i kler. I chyba nie da się nic zrobić. Podobnie z przekrętami na wnuczka czy policjanta.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 21:32
+9
Tak do mnie też często dzwonią. Odbieram telefon: nazywam się Adela ixińska- pana nr telefonu wylosował np. kamerę samochodową. Już mi się krew burzy. W zależności od humoru pozwalam nawet dziewczęciu na dłuższy wywód- a co niech płacą, ale przewżnie załatwiam sprawę dosyć arogancko- mówię, że nie jestem frajerem i nie się nie wysila- to też łagodnie.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 18:54
+8
Czy nie można tego zakazać? Chociaż zaraz mądrale z tzw. opozycji, Kody itd podniesliby larum, że to nazizm i darliby ryje konstytucja
Avatar
Ehh / 6 stycznia 2019 o 13:30
+5
Zakazać firm typu callcenter i problemy się zmniejszą.
Avatar
Bizon / 6 stycznia 2019 o 09:29
+5
Nareszcie ktoś się bierze za tych złodziei !
Avatar
^_^ / 6 stycznia 2019 o 15:53
+4
Przecież i tak tej kary nie zapłacą. Firma pewnie założona na kwotę max. 10.000zł (tzw. kapitał założycielski). Zaraz ogłoszą upadłość. I ponownie założą firmę na inną nazwę. Tutaj trzeba było dowalić 5lat więzienia lub zaplacenie kary. A tak będą dalej okradać i naciągać nasze matkimi ojców :( I co gorsza będą śmiać się nam prosto w twarz. Tak jak ci złodzieje tzw."niezależni" sędziowie. Kradli,,kradną i będą kraść, bo nikt ich za to nie skarze. Skoro można bezkarnie okradać staruszków, to kto zrezygnuje z tego procederu. Czekać na ich uczciwość. To chyba żart. Proszę redakcję, o podanie nazw innych firm równolegle działających pod przywództwem tych przestępców. Przepraszam biznesmenów.
Przecież i tak tej kary nie zapłacą. Firma pewnie założona na kwotę max. 10.000zł (tzw. kapitał założycielski). Zaraz ogłoszą upadłość. I ponownie założą firmę na inną nazwę. Tutaj trzeba było dowalić 5lat więzienia lub zaplacenie kary. A tak będą dalej okradać i naciągać nasze matkimi ojców :( I co gorsza będą śmiać się nam prosto w twarz. Tak jak ci złodzieje tzw."niezależni" sędziowie. Kradli,,kradną i będą kraść, bo nikt ich za to nie skarze. Skoro można bezkarnie okradać staruszków, to kto zrezygnuje z tego procederu. Czekać n... rozwiń
Avatar
^_^ / 6 stycznia 2019 o 17:23
+2
@aborygen... Ja również nie mogę pojąć, dlaczego w cywilizowanym kraju, ponoć już ROZWINIĘTYM, mogą nadal legalnie i to też, a może zwłaszcza publicznej telewizji, ogłaszać się LICHWIARZE?! I to w bardzo perfidny sposób. W TV podają, że pożyczka jest za darmo, a faktycznie udaje im się złapać mnostwo leszczy na płapkę w tzw. termin splaty. O ile Płatnych Oszustów zapamiętam z Amber Gold, o tyle PiS może zostać zapamiętany jako promotor lichwiarzy typu PROVIDENT, LEAN ON...itd. A ponoć polskie prawo chroni przed LICHWĄ?! Niestety stosowane jest jedynie wobec banków, czyli niezgodnie z KONSTYTUCJĄ, bo WYBIÓRCZO. Tutaj nikt nie gania po pogrzebach w koszulce konsTYtucJA, bo los zwykłych ludzi nikogo nie obchodzi. Ja mam konto w banku w Polsce od 2003 roku, a nie mogę uzyskać kredytu nawet na JEDEN TYSIĄC złotych? Pomimo, że stan nigdy nie schodził poniżej 5.000 złotych?! Co jest w TYM kraju nie tak? Miało być wreszcie Prawo i Sprawiedliwość, a jest syf jak dawniej. Byle złupić szaraka. Bidny nie weźmie tysiaca w banku, a Rysiu Petru wziął miliony i ani myśli splacać. Co jest z tym Prawem i Sprawiedliwością?! Co gorsza pracując za granicą nie opłaca się zakładać konta w polskim banku PKO, bo łupi Polaków lepiej jak Merkelowe instytucje?! Szlag człowieka trafia, gdy mordy polityków pełne frazesów odwołują się do patriotyzmu emigrantów. A sami maja spóleczki na Cyprse, czy w Luksemburgu. A prawo tak tworzą, by unikać polskie instytucje. To co w PKO BP jest po 18zł/mc, w Niemczech mam za darmo, bo oni potrafią obracać mym kapitałem i nie pragnie stawiać PAŁACÓW za moje straty. PiS miało to zmienić, a hołduje tej patologii jak poprzednicy. Na eurowybory zagłosuję na Kukiza, by polskie instytucje nie łupiły Polaków. Złodzieje z PO mieli siedzieć i tracić złupione majątki, a nadal plują nam Polakom w twarz!
@aborygen... Ja również nie mogę pojąć, dlaczego w cywilizowanym kraju, ponoć już ROZWINIĘTYM, mogą nadal legalnie i to też, a może zwłaszcza publicznej telewizji, ogłaszać się LICHWIARZE?! I to w bardzo perfidny sposób. W TV podają, że pożyczka jest za darmo, a faktycznie udaje im się złapać mnostwo leszczy na płapkę w tzw. termin splaty. O ile Płatnych Oszustów zapamiętam z Amber Gold, o tyle PiS może zostać zapamiętany jako promotor lichwiarzy typu PROVIDENT, LEAN ON...itd. A ponoć polskie prawo chroni przed LICHWĄ?! Niestety stosowane je... rozwiń
Avatar
^_^ / 6 stycznia 2019 o 17:23
+2
@aborygen... Ja również nie mogę pojąć, dlaczego w cywilizowanym kraju, ponoć już ROZWINIĘTYM, mogą nadal legalnie i to też, a może zwłaszcza publicznej telewizji, ogłaszać się LICHWIARZE?! I to w bardzo perfidny sposób. W TV podają, że pożyczka jest za darmo, a faktycznie udaje im się złapać mnostwo leszczy na płapkę w tzw. termin splaty. O ile Płatnych Oszustów zapamiętam z Amber Gold, o tyle PiS może zostać zapamiętany jako promotor lichwiarzy typu PROVIDENT, LEAN ON...itd. A ponoć polskie prawo chroni przed LICHWĄ?! Niestety stosowane jest jedynie wobec banków, czyli niezgodnie z KONSTYTUCJĄ, bo WYBIÓRCZO. Tutaj nikt nie gania po pogrzebach w koszulce konsTYtucJA, bo los zwykłych ludzi nikogo nie obchodzi. Ja mam konto w banku w Polsce od 2003 roku, a nie mogę uzyskać kredytu nawet na JEDEN TYSIĄC złotych? Pomimo, że stan nigdy nie schodził poniżej 5.000 złotych?! Co jest w TYM kraju nie tak? Miało być wreszcie Prawo i Sprawiedliwość, a jest syf jak dawniej. Byle złupić szaraka. Bidny nie weźmie tysiaca w banku, a Rysiu Petru wziął miliony i ani myśli splacać. Co jest z tym Prawem i Sprawiedliwością?! Co gorsza pracując za granicą nie opłaca się zakładać konta w polskim banku PKO, bo łupi Polaków lepiej jak Merkelowe instytucje?! Szlag człowieka trafia, gdy mordy polityków pełne frazesów odwołują się do patriotyzmu emigrantów. A sami maja spóleczki na Cyprse, czy w Luksemburgu. A prawo tak tworzą, by unikać polskie instytucje. To co w PKO BP jest po 18zł/mc, w Niemczech mam za darmo, bo oni potrafią obracać mym kapitałem i nie pragnie stawiać PAŁACÓW za moje straty. PiS miało to zmienić, a hołduje tej patologii jak poprzednicy. Na eurowybory zagłosuję na Kukiza, by polskie instytucje nie łupiły Polaków. Złodzieje z PO mieli siedzieć i tracić złupione majątki, a nadal plują nam Polakom w twarz!
@aborygen... Ja również nie mogę pojąć, dlaczego w cywilizowanym kraju, ponoć już ROZWINIĘTYM, mogą nadal legalnie i to też, a może zwłaszcza publicznej telewizji, ogłaszać się LICHWIARZE?! I to w bardzo perfidny sposób. W TV podają, że pożyczka jest za darmo, a faktycznie udaje im się złapać mnostwo leszczy na płapkę w tzw. termin splaty. O ile Płatnych Oszustów zapamiętam z Amber Gold, o tyle PiS może zostać zapamiętany jako promotor lichwiarzy typu PROVIDENT, LEAN ON...itd. A ponoć polskie prawo chroni przed LICHWĄ?! Niestety stosowane je... rozwiń
Avatar
^_^ / 6 stycznia 2019 o 15:53
+4
Przecież i tak tej kary nie zapłacą. Firma pewnie założona na kwotę max. 10.000zł (tzw. kapitał założycielski). Zaraz ogłoszą upadłość. I ponownie założą firmę na inną nazwę. Tutaj trzeba było dowalić 5lat więzienia lub zaplacenie kary. A tak będą dalej okradać i naciągać nasze matkimi ojców :( I co gorsza będą śmiać się nam prosto w twarz. Tak jak ci złodzieje tzw."niezależni" sędziowie. Kradli,,kradną i będą kraść, bo nikt ich za to nie skarze. Skoro można bezkarnie okradać staruszków, to kto zrezygnuje z tego procederu. Czekać na ich uczciwość. To chyba żart. Proszę redakcję, o podanie nazw innych firm równolegle działających pod przywództwem tych przestępców. Przepraszam biznesmenów.
Przecież i tak tej kary nie zapłacą. Firma pewnie założona na kwotę max. 10.000zł (tzw. kapitał założycielski). Zaraz ogłoszą upadłość. I ponownie założą firmę na inną nazwę. Tutaj trzeba było dowalić 5lat więzienia lub zaplacenie kary. A tak będą dalej okradać i naciągać nasze matkimi ojców :( I co gorsza będą śmiać się nam prosto w twarz. Tak jak ci złodzieje tzw."niezależni" sędziowie. Kradli,,kradną i będą kraść, bo nikt ich za to nie skarze. Skoro można bezkarnie okradać staruszków, to kto zrezygnuje z tego procederu. Czekać n... rozwiń
Avatar
Andrzej / 6 stycznia 2019 o 13:49
0
Rydzyk doi ich keszcze dokladniej, ale zbiera za to nie kary, tylko pokłony. Ci od garów placą przynajmniej podatki, Tadek doi z podatków. 
Avatar
Ehh / 6 stycznia 2019 o 13:30
+5
Zakazać firm typu callcenter i problemy się zmniejszą.
Avatar
Bizon / 6 stycznia 2019 o 09:29
+5
Nareszcie ktoś się bierze za tych złodziei !
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 21:32
+9
Tak do mnie też często dzwonią. Odbieram telefon: nazywam się Adela ixińska- pana nr telefonu wylosował np. kamerę samochodową. Już mi się krew burzy. W zależności od humoru pozwalam nawet dziewczęciu na dłuższy wywód- a co niech płacą, ale przewżnie załatwiam sprawę dosyć arogancko- mówię, że nie jestem frajerem i nie się nie wysila- to też łagodnie.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 18:54
+8
Czy nie można tego zakazać? Chociaż zaraz mądrale z tzw. opozycji, Kody itd podniesliby larum, że to nazizm i darliby ryje konstytucja
Avatar
anna / 5 stycznia 2019 o 18:43
+23
W Puławach w Izabeli lub Relaksie takie złodziejskie imprezy są niemal co tydzień. Bezmyślność i naiwność emerytów jest porażająca i świadczy o ich ograniczonym poczuciu rzeczywistości. Tak są ukształtowani przez komunę i kler. I chyba nie da się nic zrobić. Podobnie z przekrętami na wnuczka czy policjanta.
Avatar
aborygen / 5 stycznia 2019 o 18:40
+36
Bantustan jest miejscem łupienia slabszych przez geszefciarzy z duzą wprawą. Przeganiani z krajów poważnych maja u nas eldorado. Lichwiarze z "darmowymi pozyczkami" reklamują sie w państwowej telewizji na rowni z hienami cmentarnymi (ubezpieczenoia na zycie), handlarzami cudownych garnków i wspaniałych "wyrobów medycznych". Dzieje sie to z jednego powodu: państwo nie chroni obywateli przed oszustami.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 o 18:11
+36
Słabieńka coś ta kara. Powinno zaczynać się co najmniej od miliona.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dokąd doleci lotnisko? "Kilka rzeczy wymaga pilnego przedyskutowania"

Dokąd doleci lotnisko? "Kilka rzeczy wymaga pilnego przedyskutowania" 3 1

Szybszego zwołania Rady Nadzorczej Portu lotniczego Lublin chce jeden z jej członków. To efekt ostatnich niekorzystnych informacji dla lubelskiego lotniska. Ale z drugiej strony pojawiły się szanse powrotu lotów na Ukrainę

Skończyło się na strachu. Kiesel z urazem kostki

Skończyło się na strachu. Kiesel z urazem kostki 0 0

Amerykańska rozgrywająca Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będzie potrzebowała przerwy od gry. Brianna Kiesel może jednak mówić o szczęściu w nieszczęściu, bo skończyło się na urazie kostki

Pożar w salonie masażu w centrum Lublina

Pożar w salonie masażu w centrum Lublina 8 1

Do pożaru doszło we wtorek w kamienicy na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Wieniawskiej w Lublinie

Do przedszkola na rowerze?  Rodzice są chętni, ale trzeba im w tym pomóc

Do przedszkola na rowerze? Rodzice są chętni, ale trzeba im w tym pomóc 0 0

Urząd Miasta ogłosił wyniki badań, które miały wykazać, czy dzieci z wybranych przedszkoli mogłyby dojeżdżać z rodzicami rowerem zamiast samochodem. Wnioski? Rodzice są skłonni do zmiany, ale trzeba pomóc im w takiej decyzji

Zmarł Karl Lagerfeld, słynny projektant mody

Zmarł Karl Lagerfeld, słynny projektant mody 0 3

Karl Lagerfeld nie żyje. Słynny projektant mody, artysta i fotograf, dyrektor artystyczny domu mody Chanel zmarł w wieku 85 lat.

Nosiciel wirusa HIV pogryzł policjanta i straszył, że umrze. Jest wyrok

Nosiciel wirusa HIV pogryzł policjanta i straszył, że umrze. Jest wyrok 44 7

Zakończył się proces mężczyzny, który próbował zarazić policjanta wirusem HIV i żółtaczką. Sławomir P. pogryzł mundurowego podczas jazdy na komisariat. Zdemolował również policyjny radiowóz

Łuków: 27-letni recydywista aresztowany, grozi mu nawet 15 lat więzienia
film

Łuków: 27-letni recydywista aresztowany, grozi mu nawet 15 lat więzienia 0 2

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 27-latek z Łukowa, który w sobotę ukradł kurtkę z kluczykiem do samochodu i włamał się do auta

Karnawałowy koncert cygański w Nałęczowie
23 lutego 2019, 19:00

Karnawałowy koncert cygański w Nałęczowie 0 0

Restauracja Zabytkowe Podziemia w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) zaprasza na karnawałowy koncert cygański, który zaplanowano na sobotę, 23 lutego o godz. 19.

LCK ma nowego szefa. Do tej pory był związany z branżą spożywczą

LCK ma nowego szefa. Do tej pory był związany z branżą spożywczą 0 6

Aleksander Batorski zostanie dyrektorem Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Nowy szef marszałkowskiej instytucji do tej pory był związany z przemysłem spożywczym.

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się piąty bieg City Trail z Nationale-Nederlanden

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się piąty bieg City Trail z Nationale-Nederlanden 0 0

W sobotę biegacze startowali – po raz piąty – nad lubelskim Zalewem Zemborzyckim. Zwycięstwo odnieśli Filip Babik oraz Julia Pleskaczyńska

Radzyń Podlaski: Znaleźli niewybuch z czasów II wojny światowej

Radzyń Podlaski: Znaleźli niewybuch z czasów II wojny światowej 0 0

Policjanci zabezpieczyli pocisk artyleryjski, który został wczoraj znaleziony w rejonie rzeki Białka w miejscowości Ustrzesz. Na miejsce przyjechali również wojskowi z jednostki w Chełmie, którzy rozminowali niewybuch

"Wziąść, doktur, dzień dzisiejszy", czyli najczęściej popełniane błędy językowe w internecie
galeria

"Wziąść, doktur, dzień dzisiejszy", czyli najczęściej popełniane błędy językowe w internecie 12 3

"Na prawdę" i "Napewno" to najczęstsze błędy językowe popełniane przez użytkowników internetu - informuje serwis nadwyraz.com

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza 0 0

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Henryka Burzca, rzeźbiarza pochodzącego z Międzyrzeca Podlaskiego. Miejski Ośrodek Kultury przygotowuje z tej okazji jubileusz.

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach
27 lutego 2019, 16:00

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach 2 2

W środę, 27 lutego o godz. 16 w Kameralnej Puławy (ul. Kochanowskiego 8) Animatorzy dla Dzieci "Kraina Zabaw" Marta Grzechnik zorganizują Bal Karnawałowy Disneya dla dzieci w wieku 4-10 lat.

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu
24 lutego 2019, 19:00

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu 0 1

Restauracja Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert duetu Jarząbek-Jurkiewicz, który zaplanowano na 24 lutego o godz. 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!