Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 września 2019 r.
14:54

Kraśnik: Do tej pory uważano, że w grobie spoczywają żołnierze Armii Czerwonej. Jest inaczej

Autor: Zdjęcie autora aa
45 23 A A

Jeśli ktoś sądzi, że zna historię Kraśnika w latach okupacji niemieckiej, może być zaskoczony. W ten sposób organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bombardowania miasta. Podczas dwudniowych obchodów będzie można poznać historię pewnej mogiły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kraśniku będą mieć wyjątkowy charakter. Uroczystości rozpoczną się w sobotę (7 września) i potrwają do niedzieli. W programie m.in. konferencja naukowa i wystawa w Centrum Kultury i Promocji.

– Z pewnością zaskoczą wielu kraśniczan. Jeśli ktoś bowiem sądzi, że zna historię Kraśnika w latach okupacji niemieckiej może się jeszcze zaskoczyć – stwierdza dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik i wiceprezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego, współorganizator rocznicowych obchodów.

Podczas zaplanowanych wydarzeń przewidziana została też promocja 25. numeru czasopisma „Regionalista”.

Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie jednak odsłonięcie tablic na mogile żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. na terenie całego obecnego powiatu kraśnickiego i pochowanych na cmentarzu parafialnym w Kraśniku. A tak naprawdę będzie to odkryta po 80 latach historia, która w świadomości mieszkańców miasta wiąże się wyłącznie z żołnierzami Armii Czerwonej.

– Zabiegi o osłonięcie tablicy na pomniku zaczęły się w 2017 r. – opowiada dr Szulc. – Wtedy przygotowałem folder popularno-naukowy o historii cmentarza parafialnego w Kraśniku (folder był rozdawany osobom odwiedzającym cmentarz 1 listopada 2017 r.-red.). W czasie przygotowywania folderu, zupełnie przypadkowo natrafiłem w Archiwum Państwowym na dokumenty dotyczące mogiły żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu parafialnym. Miejsce to znają chyba wszyscy mieszkańcy Kraśnika. Później kontynuowałem tę kwerendę. Poprosiłem o pomoc także Polski Czerwony Krzyż, który przekazał mi także pewne dokumenty.

Z zabranych archiwów wynikało, że w mogile nie ma szczątków czerownoarmistów. – Wszyscy ci żołnierze – 275 zostali ekshumowani we wrześniu 1951 r. na cmentarz wojenny w Kazimierzu Dolnym – mówi dr Szulc.

Tak więc, pomnik, na którym jest umieszczona tablica mówiąca o „żołnierzach armii radzieckiej poległym w walce o wyzwolenie ziemi kraśnickiej…” nie jest prawdziwa. – Bo tych szczątków od wielu lat tam nie ma – zaznacza historyk PAN, który odkrył, że w tym miejscu spoczywają żołnierze WP. – Do tej mogiły zostały złożone pozbierane z okolicznych pół ciała żołnierzy, którzy polegli jeszcze w 1939 r. na terenie ziemi kraśnickiej. Szczątki polskich żołnierzy zostały złożone – obok czerwonoarmistów. Ciał jednak nie wymieszano – po jednej stronie złożono żołnierzy Armii Czerwonej – po drugiej żołnierzy WP. Przy czym upamiętniono wszystkich jako czerwonoarmistów. Być może stało się tak z przyczyn politycznych.

Ani po ekshumacji czerwonoarmistów w 1951 r. ani też w 1970 r. kiedy tablica była zmieniana nikt błędnej informacji nie sprostował.

Dzięki prowadzonym badaniom dr Dominikowi Szulcowi udało się zidentyfikować 5 z 12 żołnierzy, których szczątki są w zbiorowej mogile. – Znamy ich z imienia i nazwiska, stopnia, daty urodzenia a także daty i miejsca zgonu – mówi dr Szulc. – Trzech z tych żołnierzy było oficerami, jeden podoficerem i jeden szeregowym.

Na tym ta wojenna historia się nie kończy. Okazało się bowiem, że w mogile spoczywają się również cywile, którzy zginęli w czasie wojny na terenie powiatu kraśnickiego (leżą w miejscu czerwonoarmistów).

Zarówno nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy WP jak też informacja o pochówku cywilnych ofiar znajdą się na nowej tablicy, która zostanie odsłonięta w niedzielę – 8 września (godz. 14).

Mogiła ze starą tablicą
(fot. Urząd Miasta Kraśnik)
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 15:06
+10
Dobrze że Dominik (wydaje mi się że mam prawo zwracać sie po imieniu bo to kolega z szkolnej ławki) został powołany na stanowisko opiekuna zabytków, jak dotąd z wielką pasją odkrywa - i Kraśniczanie razem z nim- historię naszego miasta. Brawo i oby tak dalej.
Avatar
robert z lsm-u / 2 września 2019 o 15:12
+9
BRAWO KAWAŁ DOBREJ ROBOTY,SZACUN
Avatar
en / 3 września 2019 o 06:40
+8
Wiedza, duża kultura i jakość słowa. Brawo!
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 17:21
+8
Skromnosci pogratulowac
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 12:15
+5
"1 grudnia 1943 roku zakończyła się konferencja w Teheranie, czyli spotkanie tzw. Welkiej Trójki - Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. - Był to kluczowy moment II wojny światowej. Tutaj podjęto najważniejsze decyzje na temat dalszego, końcowego etapu wojny, ale także powojennych losów Europy, w tym Polski - mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz. Stalin, niedawny sojusznik Hitlera, teraz był sojusznikiem Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. Jako ich sprzymierzeniec natychmiast zaczął uzurpować sobie szczególe prawa i stawiać żądania wynagrodzenia politycznego za ponoszone koszty wojny, w znacznej zresztą mierze zawinione przez siebie samego i przez jego ekipę. Roosevelt i Churchill w sieci Stalina Argumentem, którym Stalin zręcznie się posługiwał w kontaktach z przywódcami państw zachodnich, była sprawa tzw. drugiego frontu. Chodziło o odciążenia Armii Czerwonej, która od momentu ataku Niemiec na ZSRR ponosiła główny ciężar wojny. Drugim elementem wpływu na aliantów zachodnich była groźba separatystycznego pokoju z Hitlerem. Stalin mając tą kartę w rękawie mógł w istocie rzeczy od Roosevelta i Churchilla uzyskać wszystko. Posłuchaj archiwalnych dźwięków dotyczących konferencji teherańskiej >>> Winston Churchill z jednej strony uznawał sojusz ze Stalinem za zbawienny, ale z drugiej patrzył na niego z niejaką niechęcią. Brytyjczyk orientował się doskonale z kim ma do czynienia. O Stalinie i politykach sowieckich mówił do swoich współpracowników, że są to "bandyci i zbrodniarze". Według prof. Wieczorkiewicza Amerykanów w gruncie rzeczy nie obchodził nowy porządek europejski. Ich celem politycznym było zapewnienie stabilizacji w Europie, wszystko jedno za jaką cenę. Gotowi byli wyznaczyć na policjanta pokoju europejskiego Związek Sowiecki. Potrzebowali pomocy Sowietów w wojnie z Japonią. W zamian za obietnice udzielenia tej pomocy, Roosevelt poszedł Stalinowi na rękę niemal we wszystkim. Sowieci zgarniają całą pulę Czas i miejsce konferencji narzucił Stalin. Zależało mu na tym, aby miejsce obrad było najdogodniejsze dla strony sowieckiej, a najbardziej dokuczliwe i nieprzyjemne dla Brytyjczyków oraz Amerykanów. Teren, na którym toczyły się rozmowy, był przez cały czas pod nasłuchem i inwigilacją sowieckich służb. Karty w Teheranie rozdawał Stalin. Osiągnął właściwie wszystko czego chciał. Od przywódców mocarstw zachodnich uzyskał szereg konkretnych obietnic: otwarcia drugiego frontu w 1944 roku,  przyznania mu kontroli nad Polską, a co najważniejsze okrojenia terytorialnego Polski na wschodzie i przesunięcia jej ze wschodu na zachód. Polska została sprzedana przez jej oficjalnych sojuszników." ***s://***polskieradio.pl/39/156/Artykul/733221,Teheran-%e2%80%93-faktyczny-koniec-II-Rzeczypospolitej
"1 grudnia 1943 roku zakończyła się konferencja w Teheranie, czyli spotkanie tzw. Welkiej Trójki - Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. - Był to kluczowy moment II wojny światowej. Tutaj podjęto najważniejsze decyzje na temat dalszego, końcowego etapu wojny, ale także powojennych losów Europy, w tym Polski - mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz. Stalin, niedawny sojusznik Hitlera, teraz był sojusznikiem Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. Jako ich sprzymierzeniec natychmiast zaczął uz... rozwiń
Avatar
gość / 7 września 2019 o 08:04
+4
Stwierdzam ze smutkiem, że (niestety) trzeba jeszcze kilku pokoleń, by homo sovieticus w drodze selekcji naturalnej całkowicie zaginął w narodzie. Ale do rzeczy: jakiś czas temu historyk wojskowości Września 1939 r., Ludwik Głowacki popełnił publikację pt. Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939. Dokonał on kwerendy cmentarzy w woj. lubelskim, i oto co pisze o cmentarzu w Kraśniku: W mogile zbiorowej spoczywa 15 (w tym dwu oficerów, 2 szeregowych, oraz 11 nieznanych) żołnierzy poległych w dniach 12-29 września 1939 r.: ppor. rez. Jan (Stanisław) Malinowski (29 X 1911-29 IX 1939, Widniatówka) nadwyżki 20 pp, 6 DP, ppor. piech. Antoni Szczurowski (?-IX 1939, Kraśnik), d-ca II plut. szwadronu ppanc. dywizjonu ppanc. Warszawskiej brygady Pancerno - Motorowej, 13 IX raniony w Księżomierzy. 
Stwierdzam ze smutkiem, że (niestety) trzeba jeszcze kilku pokoleń, by homo sovieticus w drodze selekcji naturalnej całkowicie zaginął w narodzie. Ale do rzeczy: jakiś czas temu historyk wojskowości Września 1939 r., Ludwik Głowacki popełnił publikację pt. Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939. Dokonał on kwerendy cmentarzy w woj. lubelskim, i oto co pisze o cmentarzu w Kraśniku: W mogile zbiorowej spoczywa 15 (w tym dwu oficerów, 2 szeregowych, oraz 11 nieznanych) żołnierzy poległych w dniach 12-29 września 1939 r.: ppor. rez. Ja... rozwiń
Avatar
uczony / 2 września 2019 o 17:59
+4
Skromność, pasja i kultura bycia.
Avatar
onna / 2 września 2019 o 17:11
+4
JEDYNY regionalista prezentujący RZETELNĄ wiedzę i skromność, która pozwala mu na kolejne odkrycia.
Avatar
gość / 5 września 2019 o 16:17
+3
Nikt nie mówi o dozgonnej przyjaźni przyjaźni polsko- rosyjskiej, tylko o faktach historycznych. Niezaprzeczalnym też faktem jest, że to wojska sowieckie wyzwoliły nas spod niemieckiej okupacji. I niczemu nie jest winien zwykły zołnierz, który walcząc ginął za nasz kraj.  Nie on jest odpowiedzialny za sprzedajność Roosevelta i Churchila oraz żądze Stalina. Dostał rozkaz to walczył.
 Do sprawnego umysłowo inaczej trzeba jednak powoli, i duzymi literam, bo nie zrozumie. A więć: ŻADEN ŻOŁNIERZ SOWIECKI ZARÓWNO NIE WALCZYŁ, JAK I NIE GINĄŁ ZA NASZ KRAJ - TO ZWYKŁA KOMUNISTYCZNA PROPAGANDA. ROZKAZ DLA BAJCÓW Z RKKA BRZMIAŁ: "NA BERLIN !!!" TO, ŻE W DRODZE NA BERLIN PRZECHODZILI  AKURAT PRZEZ NASZ KRAJ, KOMUNISCI WYKORZYSTYWALI PROPAGANDOWO PRZEZ DZIESIĘCIOLECIA, KŁAMIĄC FRAZESEM O WYZOWLENIU. JAKIE TO BYŁO WYZWOLENIE ??? NA 45 LAT DOSTALISMY SIĘ PONOWNIE POD OKUPACJĘ (TYM RAZEM: SOWIECKĄ). SPOLEGLIWE I WASALNE WOBEC SOWIETÓW RZADY POLSKOJĘZYCZNYCH KOMUNISTÓW W POLSCE ROZPRAWIŁY SIĘ Z WSZELKĄ OPOZYCJĄ I OSOBAMI NIE POPIERAJĄCYMI STALINIZMU.
 Do sprawnego umysłowo inaczej trzeba jednak powoli, i duzymi literam, bo nie zrozumie. A więć: ŻADEN ŻOŁNIERZ SOWIECKI ZARÓWNO NIE WALCZYŁ, JAK I NIE GINĄŁ ZA NASZ KRAJ - TO ZWYKŁA KOMUNISTYCZNA PROPAGANDA. ROZKAZ DLA BAJCÓW Z RKKA BRZMIAŁ: "NA BERLIN !!!" TO, ŻE W DRODZE NA BERLIN PRZECHODZILI  AKURAT PRZEZ NASZ KRAJ, KOMUNISCI WYKORZYSTYWALI PROPAGANDOWO PRZEZ DZIESIĘCIOLECIA, KŁAMIĄC FRAZESEM O WYZOWLENIU. JAKIE TO BYŁO WYZWOLENIE ??? NA 45 LAT DOSTALISMY SIĘ PONOWNIE POD OKUPACJĘ (TYM RAZEM: SOWIECKĄ). S... rozwiń
Avatar
historyk / 4 września 2019 o 16:57
+3
Dlaczego miałyby byc bezszczeszczone?  Co komu jest winien zwykły żołnierz , który walczył i zginął za jego kraj?
 Ten żołnierz NIE WALCZYŁ za nasz kraj - ile razy będziecie powtarzać tą nachalną komunistyczną propagandę o "dozgonnej przyjaźni polsko - radzieckiej" i  "wyzwoleniu" naszego kraju przez Sowietów ? Naszym dużym pechem ( a nie szczęściem) jest fakt, że najkrótsza droga spod Moskwy do Berlina wiedzie przez Polskę, a nie przez Rumunię czy Finlandię. Skąd się biorą takie idiotyczne, propagandowe slogany, że Stalin specjalnie skierował swe siły na zachód, bo planowal "wyzwolić Polskę" ? O wyzwoleniu Europy możemy mówic w wypadku USA, które po wyparciu wosjk hitlerowskich opusciły wyzwalane kraje, i pomogły się im odbudować (Plan Marshalla).
 Ten żołnierz NIE WALCZYŁ za nasz kraj - ile razy będziecie powtarzać tą nachalną komunistyczną propagandę o "dozgonnej przyjaźni polsko - radzieckiej" i  "wyzwoleniu" naszego kraju przez Sowietów ? Naszym dużym pechem ( a nie szczęściem) jest fakt, że najkrótsza droga spod Moskwy do Berlina wiedzie przez Polskę, a nie przez Rumunię czy Finlandię. Skąd się biorą takie idiotyczne, propagandowe slogany, że Stalin specjalnie skierował swe siły na zachód, bo planowal "wyzwolić Polskę" ? O wyzwoleniu E... rozwiń
Avatar
Gość / 7 września 2019 o 22:07
-4
Do prawdy popartej faktami nie trzeba być homo sowietusem. Wystarczy nie być zakłamanym hipokrtą i rusofobem jakim ty jestes.
Avatar
gość / 7 września 2019 o 08:04
+4
Stwierdzam ze smutkiem, że (niestety) trzeba jeszcze kilku pokoleń, by homo sovieticus w drodze selekcji naturalnej całkowicie zaginął w narodzie. Ale do rzeczy: jakiś czas temu historyk wojskowości Września 1939 r., Ludwik Głowacki popełnił publikację pt. Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939. Dokonał on kwerendy cmentarzy w woj. lubelskim, i oto co pisze o cmentarzu w Kraśniku: W mogile zbiorowej spoczywa 15 (w tym dwu oficerów, 2 szeregowych, oraz 11 nieznanych) żołnierzy poległych w dniach 12-29 września 1939 r.: ppor. rez. Jan (Stanisław) Malinowski (29 X 1911-29 IX 1939, Widniatówka) nadwyżki 20 pp, 6 DP, ppor. piech. Antoni Szczurowski (?-IX 1939, Kraśnik), d-ca II plut. szwadronu ppanc. dywizjonu ppanc. Warszawskiej brygady Pancerno - Motorowej, 13 IX raniony w Księżomierzy. 
Stwierdzam ze smutkiem, że (niestety) trzeba jeszcze kilku pokoleń, by homo sovieticus w drodze selekcji naturalnej całkowicie zaginął w narodzie. Ale do rzeczy: jakiś czas temu historyk wojskowości Września 1939 r., Ludwik Głowacki popełnił publikację pt. Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939. Dokonał on kwerendy cmentarzy w woj. lubelskim, i oto co pisze o cmentarzu w Kraśniku: W mogile zbiorowej spoczywa 15 (w tym dwu oficerów, 2 szeregowych, oraz 11 nieznanych) żołnierzy poległych w dniach 12-29 września 1939 r.: ppor. rez. Ja... rozwiń
Avatar
gość / 6 września 2019 o 08:03
-2
Chociaz nie do mnie, to odpowiem.  Po pierwsze. Wymysły swojej chorej głowy możesz między bajki włozyć. Nijak się mają do faktów. Po drugie. Nie krzycz. Pomijając fakt, że takie litery gorzej sie czyta, krzykiem nikogo nie przekonasz  do swoich bredni. A po trzecie, mimo wszystko, ta niby okupacja sowiecka była dużo, duzo lepsza niż ta niemiecka. A tak na marginesie, Polska Ludowa rozprawiła sie z wrogami ustroju, tak jak obecne władze rozprawiały by się ze swoimi.
Avatar
gość / 5 września 2019 o 16:17
+3
Nikt nie mówi o dozgonnej przyjaźni przyjaźni polsko- rosyjskiej, tylko o faktach historycznych. Niezaprzeczalnym też faktem jest, że to wojska sowieckie wyzwoliły nas spod niemieckiej okupacji. I niczemu nie jest winien zwykły zołnierz, który walcząc ginął za nasz kraj.  Nie on jest odpowiedzialny za sprzedajność Roosevelta i Churchila oraz żądze Stalina. Dostał rozkaz to walczył.
 Do sprawnego umysłowo inaczej trzeba jednak powoli, i duzymi literam, bo nie zrozumie. A więć: ŻADEN ŻOŁNIERZ SOWIECKI ZARÓWNO NIE WALCZYŁ, JAK I NIE GINĄŁ ZA NASZ KRAJ - TO ZWYKŁA KOMUNISTYCZNA PROPAGANDA. ROZKAZ DLA BAJCÓW Z RKKA BRZMIAŁ: "NA BERLIN !!!" TO, ŻE W DRODZE NA BERLIN PRZECHODZILI  AKURAT PRZEZ NASZ KRAJ, KOMUNISCI WYKORZYSTYWALI PROPAGANDOWO PRZEZ DZIESIĘCIOLECIA, KŁAMIĄC FRAZESEM O WYZOWLENIU. JAKIE TO BYŁO WYZWOLENIE ??? NA 45 LAT DOSTALISMY SIĘ PONOWNIE POD OKUPACJĘ (TYM RAZEM: SOWIECKĄ). SPOLEGLIWE I WASALNE WOBEC SOWIETÓW RZADY POLSKOJĘZYCZNYCH KOMUNISTÓW W POLSCE ROZPRAWIŁY SIĘ Z WSZELKĄ OPOZYCJĄ I OSOBAMI NIE POPIERAJĄCYMI STALINIZMU.
 Do sprawnego umysłowo inaczej trzeba jednak powoli, i duzymi literam, bo nie zrozumie. A więć: ŻADEN ŻOŁNIERZ SOWIECKI ZARÓWNO NIE WALCZYŁ, JAK I NIE GINĄŁ ZA NASZ KRAJ - TO ZWYKŁA KOMUNISTYCZNA PROPAGANDA. ROZKAZ DLA BAJCÓW Z RKKA BRZMIAŁ: "NA BERLIN !!!" TO, ŻE W DRODZE NA BERLIN PRZECHODZILI  AKURAT PRZEZ NASZ KRAJ, KOMUNISCI WYKORZYSTYWALI PROPAGANDOWO PRZEZ DZIESIĘCIOLECIA, KŁAMIĄC FRAZESEM O WYZOWLENIU. JAKIE TO BYŁO WYZWOLENIE ??? NA 45 LAT DOSTALISMY SIĘ PONOWNIE POD OKUPACJĘ (TYM RAZEM: SOWIECKĄ). S... rozwiń
Avatar
gość / 5 września 2019 o 13:04
-1
Nikt nie mówi o dozgonnej przyjaźni przyjaźni polsko- rosyjskiej, tylko o faktach historycznych. Niezaprzeczalnym też faktem jest, że to wojska sowieckie wyzwoliły nas spod niemieckiej okupacji. I niczemu nie jest winien zwykły zołnierz, który walcząc ginął za nasz kraj.  Nie on jest odpowiedzialny za sprzedajność Roosevelta i Churchila oraz żądze Stalina. Dostał rozkaz to walczył.
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 12:15
+5
"1 grudnia 1943 roku zakończyła się konferencja w Teheranie, czyli spotkanie tzw. Welkiej Trójki - Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. - Był to kluczowy moment II wojny światowej. Tutaj podjęto najważniejsze decyzje na temat dalszego, końcowego etapu wojny, ale także powojennych losów Europy, w tym Polski - mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz. Stalin, niedawny sojusznik Hitlera, teraz był sojusznikiem Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. Jako ich sprzymierzeniec natychmiast zaczął uzurpować sobie szczególe prawa i stawiać żądania wynagrodzenia politycznego za ponoszone koszty wojny, w znacznej zresztą mierze zawinione przez siebie samego i przez jego ekipę. Roosevelt i Churchill w sieci Stalina Argumentem, którym Stalin zręcznie się posługiwał w kontaktach z przywódcami państw zachodnich, była sprawa tzw. drugiego frontu. Chodziło o odciążenia Armii Czerwonej, która od momentu ataku Niemiec na ZSRR ponosiła główny ciężar wojny. Drugim elementem wpływu na aliantów zachodnich była groźba separatystycznego pokoju z Hitlerem. Stalin mając tą kartę w rękawie mógł w istocie rzeczy od Roosevelta i Churchilla uzyskać wszystko. Posłuchaj archiwalnych dźwięków dotyczących konferencji teherańskiej >>> Winston Churchill z jednej strony uznawał sojusz ze Stalinem za zbawienny, ale z drugiej patrzył na niego z niejaką niechęcią. Brytyjczyk orientował się doskonale z kim ma do czynienia. O Stalinie i politykach sowieckich mówił do swoich współpracowników, że są to "bandyci i zbrodniarze". Według prof. Wieczorkiewicza Amerykanów w gruncie rzeczy nie obchodził nowy porządek europejski. Ich celem politycznym było zapewnienie stabilizacji w Europie, wszystko jedno za jaką cenę. Gotowi byli wyznaczyć na policjanta pokoju europejskiego Związek Sowiecki. Potrzebowali pomocy Sowietów w wojnie z Japonią. W zamian za obietnice udzielenia tej pomocy, Roosevelt poszedł Stalinowi na rękę niemal we wszystkim. Sowieci zgarniają całą pulę Czas i miejsce konferencji narzucił Stalin. Zależało mu na tym, aby miejsce obrad było najdogodniejsze dla strony sowieckiej, a najbardziej dokuczliwe i nieprzyjemne dla Brytyjczyków oraz Amerykanów. Teren, na którym toczyły się rozmowy, był przez cały czas pod nasłuchem i inwigilacją sowieckich służb. Karty w Teheranie rozdawał Stalin. Osiągnął właściwie wszystko czego chciał. Od przywódców mocarstw zachodnich uzyskał szereg konkretnych obietnic: otwarcia drugiego frontu w 1944 roku,  przyznania mu kontroli nad Polską, a co najważniejsze okrojenia terytorialnego Polski na wschodzie i przesunięcia jej ze wschodu na zachód. Polska została sprzedana przez jej oficjalnych sojuszników." ***s://***polskieradio.pl/39/156/Artykul/733221,Teheran-%e2%80%93-faktyczny-koniec-II-Rzeczypospolitej
"1 grudnia 1943 roku zakończyła się konferencja w Teheranie, czyli spotkanie tzw. Welkiej Trójki - Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. - Był to kluczowy moment II wojny światowej. Tutaj podjęto najważniejsze decyzje na temat dalszego, końcowego etapu wojny, ale także powojennych losów Europy, w tym Polski - mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz. Stalin, niedawny sojusznik Hitlera, teraz był sojusznikiem Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta. Jako ich sprzymierzeniec natychmiast zaczął uz... rozwiń
Avatar
historyk / 4 września 2019 o 16:57
+3
Dlaczego miałyby byc bezszczeszczone?  Co komu jest winien zwykły żołnierz , który walczył i zginął za jego kraj?
 Ten żołnierz NIE WALCZYŁ za nasz kraj - ile razy będziecie powtarzać tą nachalną komunistyczną propagandę o "dozgonnej przyjaźni polsko - radzieckiej" i  "wyzwoleniu" naszego kraju przez Sowietów ? Naszym dużym pechem ( a nie szczęściem) jest fakt, że najkrótsza droga spod Moskwy do Berlina wiedzie przez Polskę, a nie przez Rumunię czy Finlandię. Skąd się biorą takie idiotyczne, propagandowe slogany, że Stalin specjalnie skierował swe siły na zachód, bo planowal "wyzwolić Polskę" ? O wyzwoleniu Europy możemy mówic w wypadku USA, które po wyparciu wosjk hitlerowskich opusciły wyzwalane kraje, i pomogły się im odbudować (Plan Marshalla).
 Ten żołnierz NIE WALCZYŁ za nasz kraj - ile razy będziecie powtarzać tą nachalną komunistyczną propagandę o "dozgonnej przyjaźni polsko - radzieckiej" i  "wyzwoleniu" naszego kraju przez Sowietów ? Naszym dużym pechem ( a nie szczęściem) jest fakt, że najkrótsza droga spod Moskwy do Berlina wiedzie przez Polskę, a nie przez Rumunię czy Finlandię. Skąd się biorą takie idiotyczne, propagandowe slogany, że Stalin specjalnie skierował swe siły na zachód, bo planowal "wyzwolić Polskę" ? O wyzwoleniu E... rozwiń
Avatar
gość / 4 września 2019 o 07:42
-2
 Dlaczego miałyby byc bezszczeszczone?  Co komu jest winien zwykły żołnierz , który walczył i zginął za jego kraj?
Avatar
Polak / 3 września 2019 o 17:18
-2
Wiedzieli że po śmierci Stalina groby mogą być zbeszczeszczone
Avatar
gość / 3 września 2019 o 09:52
0
Sznajder jest lepszy ze swoimi starymi zdjeciami.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Avia Świdnik – Podlasie Biała Podlaska 4:2. Z nieba do piekła

Avia Świdnik – Podlasie Biała Podlaska 4:2. Z nieba do piekła 0 0

Sporo działo się w sobotnim meczu Avii z Podlasiem. Gospodarze przeżywali prawdziwą huśtawkę nastrojów. Prowadzili 2:0, po przerwie goście wyrównali, ale ostatecznie żółto-niebiescy zgarnęli komplet punktów po wygranej 4:2. Dla świdniczan to było trzecie zwycięstwo z rzędu.

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach 0 1

Klub radnych Porozumienia Samorządowego w powiecie bialskim proponuje aby przyjąć stanowisko w sprawie złej sytuacji finansowej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim i przekazać je premierowi. Pierwsze półrocze szpital zamknął ze stratą 1 mln zł. Z kolei, NFZ odpowiada że zapewnia szpitalom powiatowym dodatkowe środki.

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło
film

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło 0 0

W niedzielę prawie w całym kraju będzie pogodnie. Jedynie na północnym-wschodzie pojawi się więcej chmur. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 st. C na Suwalszczyźnie, 22 st. C w centrum kraju do 24 st. C na południowym-zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, południowo-zachodni i południowy.

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców"
Wybory 2019
film

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców" 0 7

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej w Katowicach obiecał „Pakt dla przedsiębiorców”. W skład programu ma wejść m.in. ulga w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 złotych.

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki 0 0

To już 11. edycja wydarzenia na terenie Targu pod Zamkiem. Tym razem organizatorzy zachęcają do jesiennych porządków. Zasady pozostają niezmienione. Każdy chętny może przyjść i sprzedać lub kupić dowolny przedmiot.

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23 0 1

Mecz walki w Puławach. Azoty po bardzo trudnym spotkaniu pokonały u siebie Zagłębie Lubin różnicą czterech trafień

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami
galeria

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami 0 1

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna na swoich obiektach świętował jubileusz 40-lecia istnienia. Na specjalnie przygotowanej uroczystości przed meczem z Gryfem Wejherowo pojawiło się wielu byłych zawodników i trenerów klubu z Łęcznej. Nie brakowało wobec tego wyróżnień dla osób, które na przestrzeni lat najbardziej przyczyniły się do rozwoju klubu

Wykopki w Skansenie
22 września 2019, 11:30

Wykopki w Skansenie 0 0

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza 22 września o godz. 11.30 na "Wykopki w Skansenie" - pokaz dawnych tradycji związanych z kopaniem ziemniaków.

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie 0 1

Punkt był na wyciągnięcie ręki, ale piłkarze Artura Bożyka musieli obejść się smakiem. W sobotę Chełmianka doznała pierwszej porażki na swoim stadionie. Lepszy okazał się Hutnik Kraków, który wygrał w Chełmie 3:2.

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA]
galeria

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA] 0 5

To jedyny taki bieg nie tylko w Polsce, ale i na świecie. "Mila pamięci ofiar komunizmu" organizowana w Lublinie od 2016 r. odbywa się zawsze w okolicy rocznicy agresji ZSRR na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r.

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia]
galeria

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia] 0 1

Sporo działo się w sobotę na Wieniawie. Co najważniejsze, kibice gospodarzy powinni być zadowoleni. Lublinianka pokonała Powiślaka Końskowola 3:1, a bohaterem gospodarzy był Jarosław Milcz, którzy jeszcze w pierwszej połowie ustrzelił hat-tricka.

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu 40 52

W sobotę Motor Lublin przegrał na boisku w Zabierzowie z Jutrzenką Giebułtów 0:1. Beniaminek przed tym spotkaniem miał na koncie tylko cztery punkty i zajmował przedostatnie miejsce w tabeli grupy czwartej. Po końcowym gwizdku trener żółto-biało-niebieskich poinformował, że oddaje się do dyspozycji zarządu.

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA]
galeria

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA] 0 4

Rozbicie 600-litrowej beczki zainaugurowało Lubelskie Święto Cydru na Starym Mieście w Lublinie. Podczas odbywającej się dziś szóstej edycji tej imprezy z beczki popłynął Cydr Lubelski Niefiltrowany BIO - edycja limitowana. Powstała z jabłek z upraw ekologicznych.

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności 7 4

Szpital w Janowie Lubelskim buduje farmę fotowoltaiczną. To pierwsza taka inwestycja realizowana przez szpital w naszym województwie. Na solary stawiają też dwa największe lubelskie szpitale – przy al. Kraśnickiej i przy ul. Jaczewskiego.

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców 0 4

Policję zaalarmowała matka 33-letniego mieszkańca gminy Kąkolewnica (powiat radzyński). Kobieta w piwnicy swojego domu znalazła bowiem przedmiot przypominający niewybuch.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.