Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 kwietnia 2021 r.
11:39

Kraśnik nie jest już anty-LGBT. Uchwała uchylona, radni PiS podzieleni

Autor: Zdjęcie autora ona
401 14 A A
(fot. Piotr Michalski / archiwum)

Rada Miasta Kraśnik uchyliła uchwałę anty-LGBT. Jednomyślności nie było, ale po blisko 2 latach radni wycofali się ze stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości.

Aktualizacja artykułu: 29 kwietnia 2021 r. 16:06
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W głosowaniu brało udział 19 radnych. Za uchyleniem uchwały anty-LGBT było 9 radnych. Przeciw tej uchwale głosowało 6 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, zatem uchwała została uchylona – ogłosiła po przeliczeniu głosów Dorota Posyniak, przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik.

To było czwarte z kolei podejście do uchylenia podjętej pod koniec maja 2019 r. uchwały – „stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Tym razem bez blasków fleszy, kamer i w tajemnicy, ponieważ dopiero na czwartkowym posiedzeniu, związany z Platformą Obywatelską burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad m.in. o ten właśnie punkt.

– Moim zdaniem podejmując uchwałę uchylającą uchwałę z 2019 r. zrobimy bardzo duży krok w przezwyciężeniu kryzysu wizerunkowego – przekonywał radnych burmistrz. – Oczywiście można to różnie oceniać czy nasze miasto jest oceniane sprawiedliwie czy nie. Ogólnie rzecz ujmując jesteśmy przedstawiani mało sympatycznie.

To nie jedyny powód. Wojciech Wilk przypomniał, że miasto walczy o duże pieniądze – możliwość uzyskania 35 mln zł. – Jeśli uchylimy tę uchwałę to mamy większe szanse na pozyskiwanie środków zewnętrznych w przyszłości – przekonywał burmistrz. – Mam na myśli szczególnie grant pochodzący z funduszy norweskich.

Wojciech Wilk apelował też o „przestrzeganie zasad konstytucyjnych” – Uchwała mimo że nie ma skutków prawnych to może być postrzegana jako ingerująca w prawa i wolności mniejszości – tłumaczył.

Nie wszystkich przekonał. – Uchwała nie odnosi się do osób, natomiast wskazuje narastający problem. I ten problem nazywa się właśnie ideologia LGBT – upierał się przy swoich poglądach radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik). – I wbrew zaklinaczom głoszącym, że takiej ideologii nie ma, ona jest. Bo ideologia, zgodnie z Wikipedią to zbiór idei światopoglądowych służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata.

PiS nie mówił jednym głosem

– Jeśli była taka uchwała podjęta to powinna dalej obowiązywać, bo inaczej świadczy to o braku naszej konsekwencji – stwierdziła radna Wioletta Kudła (klub radnych PiS). – Ja z takimi działaniami się nie zgadzam. I będę przeciwna.

Radna odniosła się też do wypowiedzi wiceprzewodniczącego Jarosława Jamroza (klub radnych PiS). – Wcześniej niż panu się wydaje z tą ideologią (LGBT-red.) się zmierzymy, bo dzisiaj otwieramy puszkę tej ideologii – uznała radna Kudła. Na koniec zaś dopytywała odnosząc się do spraw religijnych: – Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem.

Ostatecznie głosowanie pokazało, że radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie mówią jednym głosem. Troje było co prawda przeciwko wycofaniu się ze stanowiska, jeden radny z tego klubu Tomasz Saj w ogólnie nie głosował, ale też troje wstrzymało się od głosu. Wśród nich szef tego klubu radny Jarosław Jamróz. W swojej wypowiedzi podkreślał m.in. że  „silne rodziny są fundamentem silnej wspólnoty”. Przekonywał też, że w Kraśniku „nie podjęło żadnych działań dyskryminujących mniejszości”. Ale też i przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że miasto ubiega się o fundusze norweskie. – Nie traktuję tego jak szantażu – zastrzegł Jamróz. – Natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności kraśnickiej aby uniknąć dyskwalifikacji w dalszym rozpatrywaniu złożonego przez miasto Kraśnik wniosku, osobiście wstrzymam się od głosu przy głosowaniu nad tą uchwałą – zapowiedział i tak też uczynił.

Radości z decyzji kraśnickich radnych nie kryją osoby związane ze środowiskiem LGBT. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości. – Przyznam, że kompletnie się jej nie spodziewałem. To pokazuje, że upór ma sens. Jest przykładem tego, że siła i działania organizacji pozarządowych, ale też i lokalnych aktywistów takich jak Cezary Nieradko, który odważył się wystąpić przed całą radą i powiedział jak się czuje jako osoba LGBT we własnym mieście jest bardzo ważna. Myślę, że to wszystko pozwoliło radnym zrozumieć że ich stanowisko to była zła droga. Teraz pozostaje cieszyć się tym, że radni nie będą już takimi deklaracjami dyskryminować kolejnych mieszkańców i mieszkanek Kraśnika.

– Bardzo mnie cieszy ta decyzja, choć jest nieco spóźniona. Mogła zapaść wcześniej (temat ten stanął na sesji Rady Miasta Kraśnik po raz czwarty-red.). Wtedy, jako miasto nie stracilibyśmy twarzy. Wiele nieprzyjemnych sytuacji dałoby się ominąć. A tak w co piątym skeczu śmieją się z Kraśnika. Sądzę, że to jest taka nauka na błędach – uważa Cezary Nieradko, który osobiście apelował do kraśnickich radnych aby wycofali się z krzywdzącego osoby LGBT stanowiska. Mężczyzna zmienił już miejsce zamieszkania. – Uciekłem z Kraśnika, przeprowadziłem się do Lublina. Stanowisko anty-LGBT wiele popsuło. Tego nie da się szybko naprawić. I dodaje: Dobrze, że niektórzy radni zmienili zdanie, ale niesmak pozostał.

Co z innymi samorządami?

– Kiedy Świdnik? Radni miejscy mieli już szansę trzy razy a powiatowi raz. Nie skorzystali... – napisał na Facebooku Jakub Osina, radny powiatu w Świdniku komentując decyzję Rady Miasta Kraśnik. 

– W tej chwili 92 jednostki samorządu terytorialnego mają przyjęte 94 uchwały przeciwko "ideologii LGBT" oraz "Samorządową Kartę Praw Rodzin" – podlicza Jakub Gawron, który jest współtwórcą Atlasu Nienawiści (to oddolna inicjatywa zbierającej dane na temat samorządów ogłaszających się strefami wolnymi od LGBT). – Kraśnik jest piątym samorządem, który uchylił taką uchwałę.

Przed nim były: Radziechowy-Wieprz (przez wojewodę), Tomaszów Mazowiecki (przez radnych na prośbę prezydenta), Nowa Dęba (przez radnych, na prośbę przewodniczącego) i Nowa Sarzyna (przez radnych).

Jak głosowali kraśniccy radni?

Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik) – przeciw uchyleniu uchwały z końca maja 2019 r.

Zbigniew Bartysiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) - przeciw

Jarosław Jamróz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Anna Jaszowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymała się

Marek Kowalski (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Wioletta Kudła (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Paweł Kurek (Polska 2050) – za

Krzysztof Latosiewicz (Porozumienie i Rozwój) – za

Agnieszka Lenart (SLD) – za

Agnieszka Lis (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nieobecna podczas głosowania

Marcinkowska Angelika (Porozumienie i Rozwój) – za

Zbigniew Marcinkowski (Porozumienie i Rozwój) – za

Jacek Michalczyk (Porozumienie i Rozwój) – za

Jerzy Misiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik) – wstrzymała się

Dorota Posyniak (Porozumienie i Rozwój) – za

Tomasz Saj (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nie brał udziału w głosowaniu

Krzysztof  Ślusarz (Porozumienie i Rozwój) – za

Marian Tracz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Wioletta Wilkos (Porozumienie i Rozwój) – za

Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik) – przeciw

Projekt „ Kraśnik – przyjazne miasto”

Miasto walczy o pieniądze z funduszy norweskich. Kraśnicki projekt („po wielomiesięcznych konsultacjach z mieszkańcami”) dotyczy m.in. takich działań jak: przygotowania nowych terenów inwestycyjnych, dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy, rozwijania umiejętności i promowania utalentowanej młodzieży, utworzenia Centrum Usług Społecznych oferującego mieszkańcom kompleksowe usługi, walki ze smogiem, ograniczenia zanieczyszczeń i ilości odpadów komunalnych, ograniczenia ubytków wody, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, infrastruktury publiczna lepiej przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i walki z wykluczeniem cyfrowym. Zarys złożonego przez urzędników projektu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej „w lipcu 2019 roku, zajął w ramach I etapu konkursu wysokie 9 miejsce spośród aż 212 zarysów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej”.
 
– Nie znamy jeszcze wyników oceny merytorycznej. Z nieoficjalnych informacji, jakie do nas docierały, miał to być kwiecień, ale terminy w takich sprawach często ulegają korektom – przyznaje Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 kwietnia 2021 r. o 13:01
+47
Jak to ? Czyli jednak można zmienić zdanie za serbniki unijne... Doskonale widać ile są warte ich przekonania i to dosłownie...
Avatar
Tuco_Ramirez / 29 kwietnia 2021 r. o 23:09
+20
Brawo dla radnego Pawła Kurka !!! Jakby pozostali radni posłuchali go w tamtym roku to nie byłoby takiego pośmiewiska z miasta.
Avatar
zdziwiony / 29 kwietnia 2021 r. o 12:44
+17
A gdzie pozostałe samorządy ?
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 15:22
+16
"Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem" - pani radna. Mnie pani poglądy religine walą. Pani nie jest wybrana do rady parafialnej, tylko do Rady Miasta. Czas to zrozumieć.
Avatar
Max... / 1 maja 2021 r. o 11:44
+7
ha ha ha....to na jaką kwotę bezradni wycenili swoje "przekonania"?
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 15:21
+7
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
Avatar
___K___ / 30 kwietnia 2021 r. o 09:50
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby będące w związkach seksualnych będą miały ustawowe prawo do informacji o stanie zdroia partnera, czy dziedziczenia po nim? Czy to jakoś ogranicza twoje prawa? A tym ludziom ułatwiłoby wiele życiowych spraw.
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby ... rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 16:18
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
 Jaki piękny ból dudy. XD
Avatar
METATRON / 30 kwietnia 2021 r. o 11:54
+2
W Świdniku to radna z Platformy "przegapiła" głosowanie. Co do radnych PiS z Kraśnika, to szanuję, że potrafią dać na wstrzymanie. Szkoda, że konstatacja przyszła dopiero gdy młodzi zaczęli dorosłym suszyć o to głowy. Politycy prawicy w Polsce żyją w bańkach informacyjnych, a to tworzonych przez grupy narodowców, a to kółka różańcowe, a to inne organizacje prawicowe opłacane przez Kreml, a do tego propaganda TVP. Ciężko dostrzec to co jest poza bańką.
Avatar
anka-anka / 29 kwietnia 2021 r. o 19:02
-2
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT? rozwiń
Avatar
Max... / 1 maja 2021 r. o 11:44
+7
ha ha ha....to na jaką kwotę bezradni wycenili swoje "przekonania"?
Avatar
METATRON / 30 kwietnia 2021 r. o 11:54
+2
W Świdniku to radna z Platformy "przegapiła" głosowanie. Co do radnych PiS z Kraśnika, to szanuję, że potrafią dać na wstrzymanie. Szkoda, że konstatacja przyszła dopiero gdy młodzi zaczęli dorosłym suszyć o to głowy. Politycy prawicy w Polsce żyją w bańkach informacyjnych, a to tworzonych przez grupy narodowców, a to kółka różańcowe, a to inne organizacje prawicowe opłacane przez Kreml, a do tego propaganda TVP. Ciężko dostrzec to co jest poza bańką.
Avatar
Krasnik / 30 kwietnia 2021 r. o 10:00
-8
Co się zmieni raz już były fundusze norweskie wiadomo jak było a co do obecnego stanu to kolesie nic więcej kurek patrzy jak medialnie bić pianę liczy się stolec oby żyło się lepiej żeby było jak bylo
Avatar
___K___ / 30 kwietnia 2021 r. o 09:50
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby będące w związkach seksualnych będą miały ustawowe prawo do informacji o stanie zdroia partnera, czy dziedziczenia po nim? Czy to jakoś ogranicza twoje prawa? A tym ludziom ułatwiłoby wiele życiowych spraw.
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby ... rozwiń
Avatar
wiechosta19955 / 30 kwietnia 2021 r. o 08:51
-4
Za późno. Jest już ustawa, że w wolnej Polsce, po wypędzeniu pisowskiego okupanta, miasto zostanie zaorane. No chyba, że kupi je Białoruś.
Avatar
qwerty38 / 30 kwietnia 2021 r. o 07:56
-4
Przecież to nie jest ustawa anty LGBT wy "wolne media"....
Avatar
Tuco_Ramirez / 29 kwietnia 2021 r. o 23:09
+20
Brawo dla radnego Pawła Kurka !!! Jakby pozostali radni posłuchali go w tamtym roku to nie byłoby takiego pośmiewiska z miasta.
Avatar
anka-anka / 29 kwietnia 2021 r. o 19:02
-2
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT? rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 16:18
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
 Jaki piękny ból dudy. XD
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 15:22
+16
"Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem" - pani radna. Mnie pani poglądy religine walą. Pani nie jest wybrana do rady parafialnej, tylko do Rady Miasta. Czas to zrozumieć.