Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 kwietnia 2021 r.
11:39

Kraśnik nie jest już anty-LGBT. Uchwała uchylona, radni PiS podzieleni

Autor: Zdjęcie autora ona
401 15 A A
(fot. Piotr Michalski / archiwum)

Rada Miasta Kraśnik uchyliła uchwałę anty-LGBT. Jednomyślności nie było, ale po blisko 2 latach radni wycofali się ze stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości.

Aktualizacja artykułu: 29 kwietnia 2021 r. 16:06
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W głosowaniu brało udział 19 radnych. Za uchyleniem uchwały anty-LGBT było 9 radnych. Przeciw tej uchwale głosowało 6 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, zatem uchwała została uchylona – ogłosiła po przeliczeniu głosów Dorota Posyniak, przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik.

To było czwarte z kolei podejście do uchylenia podjętej pod koniec maja 2019 r. uchwały – „stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Tym razem bez blasków fleszy, kamer i w tajemnicy, ponieważ dopiero na czwartkowym posiedzeniu, związany z Platformą Obywatelską burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad m.in. o ten właśnie punkt.

– Moim zdaniem podejmując uchwałę uchylającą uchwałę z 2019 r. zrobimy bardzo duży krok w przezwyciężeniu kryzysu wizerunkowego – przekonywał radnych burmistrz. – Oczywiście można to różnie oceniać czy nasze miasto jest oceniane sprawiedliwie czy nie. Ogólnie rzecz ujmując jesteśmy przedstawiani mało sympatycznie.

To nie jedyny powód. Wojciech Wilk przypomniał, że miasto walczy o duże pieniądze – możliwość uzyskania 35 mln zł. – Jeśli uchylimy tę uchwałę to mamy większe szanse na pozyskiwanie środków zewnętrznych w przyszłości – przekonywał burmistrz. – Mam na myśli szczególnie grant pochodzący z funduszy norweskich.

Wojciech Wilk apelował też o „przestrzeganie zasad konstytucyjnych” – Uchwała mimo że nie ma skutków prawnych to może być postrzegana jako ingerująca w prawa i wolności mniejszości – tłumaczył.

Nie wszystkich przekonał. – Uchwała nie odnosi się do osób, natomiast wskazuje narastający problem. I ten problem nazywa się właśnie ideologia LGBT – upierał się przy swoich poglądach radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik). – I wbrew zaklinaczom głoszącym, że takiej ideologii nie ma, ona jest. Bo ideologia, zgodnie z Wikipedią to zbiór idei światopoglądowych służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata.

PiS nie mówił jednym głosem

– Jeśli była taka uchwała podjęta to powinna dalej obowiązywać, bo inaczej świadczy to o braku naszej konsekwencji – stwierdziła radna Wioletta Kudła (klub radnych PiS). – Ja z takimi działaniami się nie zgadzam. I będę przeciwna.

Radna odniosła się też do wypowiedzi wiceprzewodniczącego Jarosława Jamroza (klub radnych PiS). – Wcześniej niż panu się wydaje z tą ideologią (LGBT-red.) się zmierzymy, bo dzisiaj otwieramy puszkę tej ideologii – uznała radna Kudła. Na koniec zaś dopytywała odnosząc się do spraw religijnych: – Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem.

Ostatecznie głosowanie pokazało, że radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie mówią jednym głosem. Troje było co prawda przeciwko wycofaniu się ze stanowiska, jeden radny z tego klubu Tomasz Saj w ogólnie nie głosował, ale też troje wstrzymało się od głosu. Wśród nich szef tego klubu radny Jarosław Jamróz. W swojej wypowiedzi podkreślał m.in. że  „silne rodziny są fundamentem silnej wspólnoty”. Przekonywał też, że w Kraśniku „nie podjęło żadnych działań dyskryminujących mniejszości”. Ale też i przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że miasto ubiega się o fundusze norweskie. – Nie traktuję tego jak szantażu – zastrzegł Jamróz. – Natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności kraśnickiej aby uniknąć dyskwalifikacji w dalszym rozpatrywaniu złożonego przez miasto Kraśnik wniosku, osobiście wstrzymam się od głosu przy głosowaniu nad tą uchwałą – zapowiedział i tak też uczynił.

Radości z decyzji kraśnickich radnych nie kryją osoby związane ze środowiskiem LGBT. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości. – Przyznam, że kompletnie się jej nie spodziewałem. To pokazuje, że upór ma sens. Jest przykładem tego, że siła i działania organizacji pozarządowych, ale też i lokalnych aktywistów takich jak Cezary Nieradko, który odważył się wystąpić przed całą radą i powiedział jak się czuje jako osoba LGBT we własnym mieście jest bardzo ważna. Myślę, że to wszystko pozwoliło radnym zrozumieć że ich stanowisko to była zła droga. Teraz pozostaje cieszyć się tym, że radni nie będą już takimi deklaracjami dyskryminować kolejnych mieszkańców i mieszkanek Kraśnika.

– Bardzo mnie cieszy ta decyzja, choć jest nieco spóźniona. Mogła zapaść wcześniej (temat ten stanął na sesji Rady Miasta Kraśnik po raz czwarty-red.). Wtedy, jako miasto nie stracilibyśmy twarzy. Wiele nieprzyjemnych sytuacji dałoby się ominąć. A tak w co piątym skeczu śmieją się z Kraśnika. Sądzę, że to jest taka nauka na błędach – uważa Cezary Nieradko, który osobiście apelował do kraśnickich radnych aby wycofali się z krzywdzącego osoby LGBT stanowiska. Mężczyzna zmienił już miejsce zamieszkania. – Uciekłem z Kraśnika, przeprowadziłem się do Lublina. Stanowisko anty-LGBT wiele popsuło. Tego nie da się szybko naprawić. I dodaje: Dobrze, że niektórzy radni zmienili zdanie, ale niesmak pozostał.

Co z innymi samorządami?

– Kiedy Świdnik? Radni miejscy mieli już szansę trzy razy a powiatowi raz. Nie skorzystali... – napisał na Facebooku Jakub Osina, radny powiatu w Świdniku komentując decyzję Rady Miasta Kraśnik. 

– W tej chwili 92 jednostki samorządu terytorialnego mają przyjęte 94 uchwały przeciwko "ideologii LGBT" oraz "Samorządową Kartę Praw Rodzin" – podlicza Jakub Gawron, który jest współtwórcą Atlasu Nienawiści (to oddolna inicjatywa zbierającej dane na temat samorządów ogłaszających się strefami wolnymi od LGBT). – Kraśnik jest piątym samorządem, który uchylił taką uchwałę.

Przed nim były: Radziechowy-Wieprz (przez wojewodę), Tomaszów Mazowiecki (przez radnych na prośbę prezydenta), Nowa Dęba (przez radnych, na prośbę przewodniczącego) i Nowa Sarzyna (przez radnych).

Jak głosowali kraśniccy radni?

Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik) – przeciw uchyleniu uchwały z końca maja 2019 r.

Zbigniew Bartysiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) - przeciw

Jarosław Jamróz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Anna Jaszowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymała się

Marek Kowalski (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Wioletta Kudła (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Paweł Kurek (Polska 2050) – za

Krzysztof Latosiewicz (Porozumienie i Rozwój) – za

Agnieszka Lenart (SLD) – za

Agnieszka Lis (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nieobecna podczas głosowania

Marcinkowska Angelika (Porozumienie i Rozwój) – za

Zbigniew Marcinkowski (Porozumienie i Rozwój) – za

Jacek Michalczyk (Porozumienie i Rozwój) – za

Jerzy Misiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik) – wstrzymała się

Dorota Posyniak (Porozumienie i Rozwój) – za

Tomasz Saj (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nie brał udziału w głosowaniu

Krzysztof  Ślusarz (Porozumienie i Rozwój) – za

Marian Tracz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Wioletta Wilkos (Porozumienie i Rozwój) – za

Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik) – przeciw

Projekt „ Kraśnik – przyjazne miasto”

Miasto walczy o pieniądze z funduszy norweskich. Kraśnicki projekt („po wielomiesięcznych konsultacjach z mieszkańcami”) dotyczy m.in. takich działań jak: przygotowania nowych terenów inwestycyjnych, dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy, rozwijania umiejętności i promowania utalentowanej młodzieży, utworzenia Centrum Usług Społecznych oferującego mieszkańcom kompleksowe usługi, walki ze smogiem, ograniczenia zanieczyszczeń i ilości odpadów komunalnych, ograniczenia ubytków wody, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, infrastruktury publiczna lepiej przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i walki z wykluczeniem cyfrowym. Zarys złożonego przez urzędników projektu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej „w lipcu 2019 roku, zajął w ramach I etapu konkursu wysokie 9 miejsce spośród aż 212 zarysów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej”.
 
– Nie znamy jeszcze wyników oceny merytorycznej. Z nieoficjalnych informacji, jakie do nas docierały, miał to być kwiecień, ale terminy w takich sprawach często ulegają korektom – przyznaje Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium