Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 kwietnia 2021 r.
11:39

Kraśnik nie jest już anty-LGBT. Uchwała uchylona, radni PiS podzieleni

Autor: Zdjęcie autora ona
401 14 A A
(fot. Piotr Michalski / archiwum)

Rada Miasta Kraśnik uchyliła uchwałę anty-LGBT. Jednomyślności nie było, ale po blisko 2 latach radni wycofali się ze stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości.

Aktualizacja artykułu: 29 kwietnia 2021 r. 16:06
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W głosowaniu brało udział 19 radnych. Za uchyleniem uchwały anty-LGBT było 9 radnych. Przeciw tej uchwale głosowało 6 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, zatem uchwała została uchylona – ogłosiła po przeliczeniu głosów Dorota Posyniak, przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik.

To było czwarte z kolei podejście do uchylenia podjętej pod koniec maja 2019 r. uchwały – „stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Tym razem bez blasków fleszy, kamer i w tajemnicy, ponieważ dopiero na czwartkowym posiedzeniu, związany z Platformą Obywatelską burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad m.in. o ten właśnie punkt.

– Moim zdaniem podejmując uchwałę uchylającą uchwałę z 2019 r. zrobimy bardzo duży krok w przezwyciężeniu kryzysu wizerunkowego – przekonywał radnych burmistrz. – Oczywiście można to różnie oceniać czy nasze miasto jest oceniane sprawiedliwie czy nie. Ogólnie rzecz ujmując jesteśmy przedstawiani mało sympatycznie.

To nie jedyny powód. Wojciech Wilk przypomniał, że miasto walczy o duże pieniądze – możliwość uzyskania 35 mln zł. – Jeśli uchylimy tę uchwałę to mamy większe szanse na pozyskiwanie środków zewnętrznych w przyszłości – przekonywał burmistrz. – Mam na myśli szczególnie grant pochodzący z funduszy norweskich.

Wojciech Wilk apelował też o „przestrzeganie zasad konstytucyjnych” – Uchwała mimo że nie ma skutków prawnych to może być postrzegana jako ingerująca w prawa i wolności mniejszości – tłumaczył.

Nie wszystkich przekonał. – Uchwała nie odnosi się do osób, natomiast wskazuje narastający problem. I ten problem nazywa się właśnie ideologia LGBT – upierał się przy swoich poglądach radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik). – I wbrew zaklinaczom głoszącym, że takiej ideologii nie ma, ona jest. Bo ideologia, zgodnie z Wikipedią to zbiór idei światopoglądowych służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata.

PiS nie mówił jednym głosem

– Jeśli była taka uchwała podjęta to powinna dalej obowiązywać, bo inaczej świadczy to o braku naszej konsekwencji – stwierdziła radna Wioletta Kudła (klub radnych PiS). – Ja z takimi działaniami się nie zgadzam. I będę przeciwna.

Radna odniosła się też do wypowiedzi wiceprzewodniczącego Jarosława Jamroza (klub radnych PiS). – Wcześniej niż panu się wydaje z tą ideologią (LGBT-red.) się zmierzymy, bo dzisiaj otwieramy puszkę tej ideologii – uznała radna Kudła. Na koniec zaś dopytywała odnosząc się do spraw religijnych: – Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem.

Ostatecznie głosowanie pokazało, że radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie mówią jednym głosem. Troje było co prawda przeciwko wycofaniu się ze stanowiska, jeden radny z tego klubu Tomasz Saj w ogólnie nie głosował, ale też troje wstrzymało się od głosu. Wśród nich szef tego klubu radny Jarosław Jamróz. W swojej wypowiedzi podkreślał m.in. że  „silne rodziny są fundamentem silnej wspólnoty”. Przekonywał też, że w Kraśniku „nie podjęło żadnych działań dyskryminujących mniejszości”. Ale też i przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że miasto ubiega się o fundusze norweskie. – Nie traktuję tego jak szantażu – zastrzegł Jamróz. – Natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności kraśnickiej aby uniknąć dyskwalifikacji w dalszym rozpatrywaniu złożonego przez miasto Kraśnik wniosku, osobiście wstrzymam się od głosu przy głosowaniu nad tą uchwałą – zapowiedział i tak też uczynił.

Radości z decyzji kraśnickich radnych nie kryją osoby związane ze środowiskiem LGBT. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości. – Przyznam, że kompletnie się jej nie spodziewałem. To pokazuje, że upór ma sens. Jest przykładem tego, że siła i działania organizacji pozarządowych, ale też i lokalnych aktywistów takich jak Cezary Nieradko, który odważył się wystąpić przed całą radą i powiedział jak się czuje jako osoba LGBT we własnym mieście jest bardzo ważna. Myślę, że to wszystko pozwoliło radnym zrozumieć że ich stanowisko to była zła droga. Teraz pozostaje cieszyć się tym, że radni nie będą już takimi deklaracjami dyskryminować kolejnych mieszkańców i mieszkanek Kraśnika.

– Bardzo mnie cieszy ta decyzja, choć jest nieco spóźniona. Mogła zapaść wcześniej (temat ten stanął na sesji Rady Miasta Kraśnik po raz czwarty-red.). Wtedy, jako miasto nie stracilibyśmy twarzy. Wiele nieprzyjemnych sytuacji dałoby się ominąć. A tak w co piątym skeczu śmieją się z Kraśnika. Sądzę, że to jest taka nauka na błędach – uważa Cezary Nieradko, który osobiście apelował do kraśnickich radnych aby wycofali się z krzywdzącego osoby LGBT stanowiska. Mężczyzna zmienił już miejsce zamieszkania. – Uciekłem z Kraśnika, przeprowadziłem się do Lublina. Stanowisko anty-LGBT wiele popsuło. Tego nie da się szybko naprawić. I dodaje: Dobrze, że niektórzy radni zmienili zdanie, ale niesmak pozostał.

Co z innymi samorządami?

– Kiedy Świdnik? Radni miejscy mieli już szansę trzy razy a powiatowi raz. Nie skorzystali... – napisał na Facebooku Jakub Osina, radny powiatu w Świdniku komentując decyzję Rady Miasta Kraśnik. 

– W tej chwili 92 jednostki samorządu terytorialnego mają przyjęte 94 uchwały przeciwko "ideologii LGBT" oraz "Samorządową Kartę Praw Rodzin" – podlicza Jakub Gawron, który jest współtwórcą Atlasu Nienawiści (to oddolna inicjatywa zbierającej dane na temat samorządów ogłaszających się strefami wolnymi od LGBT). – Kraśnik jest piątym samorządem, który uchylił taką uchwałę.

Przed nim były: Radziechowy-Wieprz (przez wojewodę), Tomaszów Mazowiecki (przez radnych na prośbę prezydenta), Nowa Dęba (przez radnych, na prośbę przewodniczącego) i Nowa Sarzyna (przez radnych).

Jak głosowali kraśniccy radni?

Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik) – przeciw uchyleniu uchwały z końca maja 2019 r.

Zbigniew Bartysiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) - przeciw

Jarosław Jamróz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Anna Jaszowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymała się

Marek Kowalski (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Wioletta Kudła (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Paweł Kurek (Polska 2050) – za

Krzysztof Latosiewicz (Porozumienie i Rozwój) – za

Agnieszka Lenart (SLD) – za

Agnieszka Lis (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nieobecna podczas głosowania

Marcinkowska Angelika (Porozumienie i Rozwój) – za

Zbigniew Marcinkowski (Porozumienie i Rozwój) – za

Jacek Michalczyk (Porozumienie i Rozwój) – za

Jerzy Misiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik) – wstrzymała się

Dorota Posyniak (Porozumienie i Rozwój) – za

Tomasz Saj (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nie brał udziału w głosowaniu

Krzysztof  Ślusarz (Porozumienie i Rozwój) – za

Marian Tracz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Wioletta Wilkos (Porozumienie i Rozwój) – za

Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik) – przeciw

Projekt „ Kraśnik – przyjazne miasto”

Miasto walczy o pieniądze z funduszy norweskich. Kraśnicki projekt („po wielomiesięcznych konsultacjach z mieszkańcami”) dotyczy m.in. takich działań jak: przygotowania nowych terenów inwestycyjnych, dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy, rozwijania umiejętności i promowania utalentowanej młodzieży, utworzenia Centrum Usług Społecznych oferującego mieszkańcom kompleksowe usługi, walki ze smogiem, ograniczenia zanieczyszczeń i ilości odpadów komunalnych, ograniczenia ubytków wody, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, infrastruktury publiczna lepiej przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i walki z wykluczeniem cyfrowym. Zarys złożonego przez urzędników projektu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej „w lipcu 2019 roku, zajął w ramach I etapu konkursu wysokie 9 miejsce spośród aż 212 zarysów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej”.
 
– Nie znamy jeszcze wyników oceny merytorycznej. Z nieoficjalnych informacji, jakie do nas docierały, miał to być kwiecień, ale terminy w takich sprawach często ulegają korektom – przyznaje Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 kwietnia 2021 r. o 13:01
+47
Jak to ? Czyli jednak można zmienić zdanie za serbniki unijne... Doskonale widać ile są warte ich przekonania i to dosłownie...
Avatar
Tuco_Ramirez / 29 kwietnia 2021 r. o 23:09
+20
Brawo dla radnego Pawła Kurka !!! Jakby pozostali radni posłuchali go w tamtym roku to nie byłoby takiego pośmiewiska z miasta.
Avatar
zdziwiony / 29 kwietnia 2021 r. o 12:44
+17
A gdzie pozostałe samorządy ?
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 15:22
+16
"Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem" - pani radna. Mnie pani poglądy religine walą. Pani nie jest wybrana do rady parafialnej, tylko do Rady Miasta. Czas to zrozumieć.
Avatar
Max... / 1 maja 2021 r. o 11:44
+7
ha ha ha....to na jaką kwotę bezradni wycenili swoje "przekonania"?
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 15:21
+7
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
Avatar
___K___ / 30 kwietnia 2021 r. o 09:50
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby będące w związkach seksualnych będą miały ustawowe prawo do informacji o stanie zdroia partnera, czy dziedziczenia po nim? Czy to jakoś ogranicza twoje prawa? A tym ludziom ułatwiłoby wiele życiowych spraw.
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby ... rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 16:18
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
 Jaki piękny ból dudy. XD
Avatar
METATRON / 30 kwietnia 2021 r. o 11:54
+2
W Świdniku to radna z Platformy "przegapiła" głosowanie. Co do radnych PiS z Kraśnika, to szanuję, że potrafią dać na wstrzymanie. Szkoda, że konstatacja przyszła dopiero gdy młodzi zaczęli dorosłym suszyć o to głowy. Politycy prawicy w Polsce żyją w bańkach informacyjnych, a to tworzonych przez grupy narodowców, a to kółka różańcowe, a to inne organizacje prawicowe opłacane przez Kreml, a do tego propaganda TVP. Ciężko dostrzec to co jest poza bańką.
Avatar
anka-anka / 29 kwietnia 2021 r. o 19:02
-2
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT? rozwiń
Avatar
Max... / 1 maja 2021 r. o 11:44
+7
ha ha ha....to na jaką kwotę bezradni wycenili swoje "przekonania"?
Avatar
METATRON / 30 kwietnia 2021 r. o 11:54
+2
W Świdniku to radna z Platformy "przegapiła" głosowanie. Co do radnych PiS z Kraśnika, to szanuję, że potrafią dać na wstrzymanie. Szkoda, że konstatacja przyszła dopiero gdy młodzi zaczęli dorosłym suszyć o to głowy. Politycy prawicy w Polsce żyją w bańkach informacyjnych, a to tworzonych przez grupy narodowców, a to kółka różańcowe, a to inne organizacje prawicowe opłacane przez Kreml, a do tego propaganda TVP. Ciężko dostrzec to co jest poza bańką.
Avatar
Krasnik / 30 kwietnia 2021 r. o 10:00
-8
Co się zmieni raz już były fundusze norweskie wiadomo jak było a co do obecnego stanu to kolesie nic więcej kurek patrzy jak medialnie bić pianę liczy się stolec oby żyło się lepiej żeby było jak bylo
Avatar
___K___ / 30 kwietnia 2021 r. o 09:50
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby będące w związkach seksualnych będą miały ustawowe prawo do informacji o stanie zdroia partnera, czy dziedziczenia po nim? Czy to jakoś ogranicza twoje prawa? A tym ludziom ułatwiłoby wiele życiowych spraw.
Ty kompletnie nic nie rozumiesz. Marsze równości nie są organizowane z powodu tego, kto z kim sypia, tylko w celu zwrócenia uwagi na nierowność osób LGBT względem prawa w porównaniu z nami, heteronormatywnymi. Pajaców, to z siebie robi cała masa ludzi uczestnicząca w róznych marszach, procesjach, manifestacjach. I nie, nie musisz się zgadzać z żadną ideologią LGBT, ale cywilizowany człowiek zaakceptuje to, że ktoś jest nieheteronormatywny i nie będzie mu z tego powodu przeszkadzał. Bo powiedz - w czym ci przeszkadza, że osoby ... rozwiń
Avatar
wiechosta19955 / 30 kwietnia 2021 r. o 08:51
-4
Za późno. Jest już ustawa, że w wolnej Polsce, po wypędzeniu pisowskiego okupanta, miasto zostanie zaorane. No chyba, że kupi je Białoruś.
Avatar
qwerty38 / 30 kwietnia 2021 r. o 07:56
-4
Przecież to nie jest ustawa anty LGBT wy "wolne media"....
Avatar
Tuco_Ramirez / 29 kwietnia 2021 r. o 23:09
+20
Brawo dla radnego Pawła Kurka !!! Jakby pozostali radni posłuchali go w tamtym roku to nie byłoby takiego pośmiewiska z miasta.
Avatar
anka-anka / 29 kwietnia 2021 r. o 19:02
-2
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
Nie mieli wolności - jak sobie przypomnę hejt wylewany na osoby LGBT na przykład za organizowane przez nie marsze równości, to nie widzę tej wolności. Może mi ją wskażesz?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT?
 Jak żyję to nie widziałam, aby kiedykolwiek hetero organizowali marsz z powodu tego z kim sypiają. Jeśli natomiast hetero brali udział w jakimś marszu, to nie robili z siebie wyuzdanych pajaców. Kolejna sprawa to, co to za marsz równości skoro równość oznacza pełną zgodność z ideologią LGBT? rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 16:18
+4
I tak wszyscy ulegają lobby LGBT. Ludzie wolność mieli z tą i bez tej uchwały. Kraśnik jednak przestraszył się, iż nie może podobać się światu i zrobił co chcieli ci pseudo tolerancyjni i dziwnie normalni ludzie.
 Jaki piękny ból dudy. XD
Avatar
___K___ / 29 kwietnia 2021 r. o 15:22
+16
"Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem" - pani radna. Mnie pani poglądy religine walą. Pani nie jest wybrana do rady parafialnej, tylko do Rady Miasta. Czas to zrozumieć.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sezon Lublin 2021. Zapisy na bezpłatne wydarzenia już od poniedziałku

Sezon Lublin 2021. Zapisy na bezpłatne wydarzenia już od poniedziałku

Od godziny 8 w poniedziałek 17 maja można rezerwować bezpłatne wejściówki na wydarzenia tegorocznego Sezonu Lublin, czyli oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego w Lublinie.

Uwięził dziewczynę w mieszkaniu przy ul. 3 Maja w Lublinie

Uwięził dziewczynę w mieszkaniu przy ul. 3 Maja w Lublinie

Mężczyzna, który przetrzymywał swoją partnerkę w mieszkaniu to wielokrotny recydywista. Mateusz N. wrócił już do celi. Musi się liczyć z kolejnym, kilkuletnim wyrokiem.

Marek Saganowski (Motor): To był blamaż, przegraliśmy z Hutnikiem pod każdym względem

Marek Saganowski (Motor): To był blamaż, przegraliśmy z Hutnikiem pod każdym względem

Po jednym z najlepszych występów Motoru w tym sezonie i pewnej wygranej z Sokołem Ostróda (4:1) od razu przyszedł najgorszy mecz. Żółto-biało-niebiescy przegrali w Krakowie z Hutnikiem aż 0:5. Skąd się wziął aż tak wysoki wynik?

Kamil Kiereś (trener Górnika Łęczna): Nie spuszczamy głów i walczymy dalej
galeria

Kamil Kiereś (trener Górnika Łęczna): Nie spuszczamy głów i walczymy dalej

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Lubelska kultura się rozkręca. Co dziś na placu Litewskim?
Zdjęcia
galeria

Lubelska kultura się rozkręca. Co dziś na placu Litewskim?

Gramy! Rozkręcamy lubelską kulturę - tak zatytułowane jest dwudniowe wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury w Lublinie. W sobotę na placu Litewskim można było oglądać m.in. spektakl improwizowany w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr.

Weekend premier w lubelskich restauracjach. Co zamówisz na tarasie i w ogródku
galeria

Weekend premier w lubelskich restauracjach. Co zamówisz na tarasie i w ogródku

To weekend premier w lubelskich restauracjach. Sprawdziliśmy, co ciekawego zamówicie na taras czy do ogródka. Jak smakuje wiosenny Lublin?

Z Lublina do Warszawy. Na Plac na Rozdrożu Zawodowym Polskich Pielęgniarek i Położnych
Magazyn
galeria

Z Lublina do Warszawy. Na Plac na Rozdrożu Zawodowym Polskich Pielęgniarek i Położnych

Mają dość pracy ponad siły. Chcą zarobków adekwatnych do odpowiedzialności i kwalifikacji. Ponad 250 pielęgniarek z naszego województwa i ich koleżanki z innych regionów protestowały w środę przed Sejmem.

Nie tylko hulajnogi elektryczne. Zmieniają się przepisy też dla deskorolkowców

Nie tylko hulajnogi elektryczne. Zmieniają się przepisy też dla deskorolkowców

Już 20 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Ale uwaga, dotyczy to też np. deskorolek elektrycznych.

DDK Czechów ogłosiło nabór zgłoszeń do przeglądu "Sezon 2020/2021"

DDK Czechów ogłosiło nabór zgłoszeń do przeglądu "Sezon 2020/2021"

Stowarzyszenie Wspierania Kultury Dzielnicy "Czechów" RONDO oraz Dzielnicowy Dom Kultury SM "Czechów" zapraszają do wzięcia udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych "Sezon 2020/2021". Zgłoszenia trwają do 11 czerwca.

Koronawirus Lubelskie. Niedzielne statystyki z miast i powiatów

Koronawirus Lubelskie. Niedzielne statystyki z miast i powiatów

W województwie lubelskim są 132 nowe zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 16 maja 2021 r.

Koronawirus w Polsce, 16 maja. Coraz mniej chorych w szpitalach

Koronawirus w Polsce, 16 maja. Coraz mniej chorych w szpitalach

Mamy 2 167 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 55 osób z infekcją COVID-19 – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 16 maja.

Pogoda na niedzielę i poniedziałek. Ostrzeżenie IMGW dla Lubelskiego
film

Pogoda na niedzielę i poniedziałek. Ostrzeżenie IMGW dla Lubelskiego

Poranne słońce nad Lublinem zachęca do niedzielnych wycieczek. Niestety za kilka godzin pogoda ma się drastycznie zmienić.

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi dają seniorom w Polsce najwięcej satysfakcji – taki wniosek wysnuwają naukowcy. I dodają, że zadowolenie z danej czynności ma związek z poziomem wkładanego w nią wysiłku.

"Oczy pieką, na ustach robią się bąble". Wszystko przez chemikalia na jednej z posesji
UWAGA! TVN
film

"Oczy pieką, na ustach robią się bąble". Wszystko przez chemikalia na jednej z posesji

Mieszkańcy jednej z wielkopolskich wsi żyją na tykającej bombie. Na jednej z działek zalegają tony chemikaliów. Od ponad roku proszą o pomoc wszędzie, gdzie się da. Bez skutku.

Młody defensor Górnika powołany do reprezentacji Polski U-19

Młody defensor Górnika powołany do reprezentacji Polski U-19

Wychowanek Górnika Kamil Duda zyskał uznanie w oczach Mariusza Rumaka, selekcjonera kadry do lat 19. Młody obrońca w dniach 31 maja – 3 czerwca będzie przebywał na zgrupowaniu konsultacyjnym w Gniewinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.