Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

6 stycznia 2020 r.
21:04

Kto nie płaci za śmieci? Kraśnik też chce korzystać ze specjalnej aplikacji

3 46 A A
(fot. Fot. Daniel Niedziałek/Urząd Miasta Kraśnik)

Kraśnik, wzorem Świdnika chce uszczelnić system gospodarki opadami i zastosować specjalną aplikację, która porównuje informacje z różnych baz z danymi o zameldowaniu. Dzięki temu wychwytywane są osoby, które powinny płacić za śmieci, a tego nie robią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat śmieciowy został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Miasta, kiedy radni dyskutowali o budżecie Kraśnika na 2020 r.

– Jeśli chodzi o dochody z tytułu opłaty za śmieci to do budżetu została wprowadzona kwota o 2 mln zł wyższa niż w 2019 r. – mówił na sesji pod koniec ub. roku Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

Co w tej sytuacji można zrobić? Rozwiązań jest kilka. Jednym z nich to podwyżka opłat (bo według założeń ustawodawców system gospodarki odpadami ma się samobilansować). Można też cen nie podnosić, ale wtedy trzeba będzie, po raz kolejny dołożyć pieniądze z budżetu miasta.

– W 2017 r. z budżetu miasta dopłacaliśmy ponad 709 tys. zł. W 2018 r. – 1 mln 409 tys. zł, w 2019 r. – 2 mln 42 tys. zł – podliczał Wilk. – W 2020 r., jeśli założymy, że nie będziemy podejmować żadnych działań będzie to 2 mln 271 tys. zł.

W Kraśniku umowa na odbiór, wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych obowiązuje do końca 2020 r. Opłata jest pobierana od osoby. Obecnie mieszkańcy miasta, którzy zbierają śmieci w sposób selektywny płacą miesięcznie 9 zł (jeśli mieszkają w blokach) lub 10 zł (jeśli są mieszkańcami domków jednorodzinnych).

– Mamy jeszcze 600 osób, które zadeklarowały, że nie będą śmieci segregować, bo dotychczas ustawa dawała taką możliwość i te osoby płacą 15 zł – podał Wojciech Wilk.

Tyle, że przepisy się zmieniły i obecnie każdy mieszkaniec musi segregować śmieci. Samorządy mają zaś możliwość ukarania (nałożenia wyższej opłaty) tym, którzy nie będą zbierać opadów w sposób selektywny. Obowiązujące obecnie prawo daje też radom możliwość aby zmniejszyć opłatę tym, którzy mają kompostowniki.

– W takim przypadku można uchwalić jakąś zniżkę – wyjaśniał burmistrz.

W przypadku Kraśnika, aby system sam się bilansował podwyżka opłat musiałaby być stuprocentowa. – Z 9 zł do 18 zł i z 10 zł do 20 zł – podał burmistrz miasta i zaznaczył, że póki co te wyliczenia to jedynie teoria. – Wtedy jako miasto wychodzimy na zero, ale mieszkańcy płacą więcej – zaznaczył Wojciech Wilk.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Póki co urzędnicy pracują nad uszczelnieniem tego systemu, bo są rozbieżności między liczbą osób zameldowanych w Kraśniku, a tymi którzy wnoszą opłaty za śmieci.

– Ta różnica wynosi ok. 7 tys. osób. Może to jednak wynikać z różnych powodów, np. wyjazdów za granicę czy do innych miejscowości i niekoniecznie oznaczać uchylanie się od opłat – zastrzegł Daniel Niedziałek z Biura Burmistrz. – Dlatego chcemy możliwie precyzyjnie uszczelnić system, korzystając z rozwiązań stosowanych w innych miastach, takich jak Świdnik.

Bowiem program komputerowy, który został stworzony specjalnie dla Świdnika wykrywa nieprawidłowości w składanych przez mieszkańców tzw. deklaracjach śmieciowych. Porównuje informacje z różnych baz z danymi o zameldowaniu.

– Kontaktowali się z nami samorządowcy z Kraśnika a także spoza województwa lubelskiego – z zachodniopomorskiego, mazowieckiego i Podkarpacia. Natomiast Siedlce już wdrożyły u siebie tę aplikację – mówiła nam Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika.

W tym mieście tylko w nieco ponad dwa miesiące udało się wychwycić blisko 500 osób, których nie zgłoszono w tzw. deklaracjach śmieciowych.

Kraśnik szykuje się do wprowadzenia podobnych rozwiązań w siebie. – Przygotowujemy postępowanie ofertowe, aby zakupić aplikację, która nam w tym pomoże i skorzystać z tego narzędzia już w pierwszym kwartale tego roku – zapowiedział Niedziałek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 23:37
+15
Może w końcu niektórzy mieszkający na domkach nowobogaccy przestaną przewozić śmieci do śmietnika należącego do bloku.
Avatar
dsdjs / 6 stycznia 2020 r. o 23:10
+12
Weście się za firmy !! Które nie płacą za śmieci !!
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 21:14
+11
"Kogo nie płaci za śmieci?" Po jakiemu językowi ten tytuł? Tego, co jak on się zwie redaktor?
Avatar
mieszkaniec bloku / 8 stycznia 2020 r. o 20:01
+10
Pierwszą sprawą jaką powinni zająć sie pracownicy Urzędu Miasta to sprawdzenie każdego, podkreślam każdego sklepu i zakładu, który działa na terenia miasta. Wszyscy powinni mieć podpisane umowy, a jak doskonale wiemy tak nie jest!  Nagminnie wieczorami podwożone są pod blokowe śmietniki całe ładunki z kartonami, przeterminowanymi towarami i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie byli to ludzie, którzy swoją działalność prowadzą w innej, często odległej części miasta. I zapewniam, że oni nie przejmują się jakąkolwiek segregacją odpadów! Dlatego to byłoby bardzo niesprawiedliwe, gdyby przez takie nocne śmieciowe kukułki mieszkańcy pobliskich bloków mieli płacić za odbiór niesegregowanych odpadów. Wiadomo, dla Urzędu Miasta najprościej jest podnieść cenę od osoby i dalej tolerować śmieciową patologię. 
Pierwszą sprawą jaką powinni zająć sie pracownicy Urzędu Miasta to sprawdzenie każdego, podkreślam każdego sklepu i zakładu, który działa na terenia miasta. Wszyscy powinni mieć podpisane umowy, a jak doskonale wiemy tak nie jest!  Nagminnie wieczorami podwożone są pod blokowe śmietniki całe ładunki z kartonami, przeterminowanymi towarami i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie byli to ludzie, którzy swoją działalność prowadzą w innej, często odległej części miasta. I zapewniam, że oni nie przejmują się jakąkolwiek segregacją odpadów! Dla... rozwiń
Avatar
nico / 7 stycznia 2020 r. o 16:02
+10
do a_a poczytaj sobie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U. poz. 2490). Zgodnie z dokumentem stawka za składowanie zmieszanych odpadów komunalnych ma rosnąć w najbliższych latach następująco: 2018 r. - 140 zł, 2019 r. - 170 zł, 2020 r. - 270 zł. Masz odpowiedź to nas tak uszczęśliwił ...
Avatar
PP / 6 stycznia 2020 r. o 23:28
+10
Co ma meldunek do rzeczywistego adresu zamieszkania?
Avatar
adam / 7 stycznia 2020 r. o 08:36
+9
Segregujesz śmieci czy nie segregujesz  tak podwyzka 100% i tak, ludzie a z kąd brać kasę na to wszystko? Potem podwyżka podatków i tak do oporu
Avatar
Figóra / 6 stycznia 2020 r. o 21:26
+9
"Kogo nie płaci za śmieci?" Po jakiemu językowi ten tytuł? Tego, co jak on się zwie redaktor?
 W trzech króli zatrudnili Ukrainkę, która wcześniej sprzątała u Wojewódzkiego... Komu innemu by się chciało dziś pisac pod wpływem...
Avatar
xx / 6 stycznia 2020 r. o 21:23
+8
Czy za takie byki też płacą wierszówkę?? Czy tylko za pseudosensację?? Żenada i jeszcze raz żenada.
Avatar
gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:42
+7
Może w końcu niektórzy mieszkający na domkach nowobogaccy przestaną przewozić śmieci do śmietnika należącego do bloku.
 Czy mają zgłoszony wywóz śmieci łatwo sprawdzić po pojemnikach w dniu wywozu śmieci. A jak mają zgłoszony, to nie mają potrzeby podrzucać śmieci na blokach. Pytanie, czy z bloków wszyscy zgłoszeni i czy płacą? Czy nie jest tak jak z mieszkaniami, ze unikają płacenia za czynsz, a ochrona danych osobowych nalezycie chroni takich oszustów?
Avatar
Widz / 3 lutego 2020 r. o 20:02
0
Ludzie jak nie płacą za śmieci to wyrzucają do koszy ulicznych czy też chodnikowych .
Avatar
kwasniczek / 15 stycznia 2020 r. o 21:18
+2
Ludzie mieszkający w blokach są w lepszej sytuacji bo nie ma faktycznej kątroli czy dany mieszkaniec segreguje odpady a w domkach to sito weryfikacji jest większe czy ktoś segreguje czy nie a co za tym idzie jest większa szansa na mandat. A i jeszcze płacicie ludzie za osobę nie za ilość odpadów.
 Nie ma kontroli, bo jak sobie to niby wyobrażasz taką kontrolę? Strażnik ma stać przy altance przez 24 h? Nie ma kontroli, bo wszyscy włącznie z władzami doskonale sobie zdają sprawę, że tego się nie da skontrolować. A przyczyną tego całego bałaganu jest kolejne durne, kompletnie oderwane od rzeczywistości prawo uchwalone przez (p)osłów z Wiejskiej. Pomysł segregacji jaki obecnie próbują wporwadzić, gdzie z 70% ludzi w tym kraju mieszka w budynkach wielorodzinnych (blokach), jest pomysłem z góry skazanym na porażkę. Jest pomysłem w stylu powiedzenia o socjaliźmie, gdzie "system odważnie i z uporem walczy z problemami, który sam tworzy". Jakim trzeba być "znawcą" by wymyślić coś takiego jak segregacja na 6 frakcji? Nie wystarczyło by na 2? Suchą i mokrą? Instalacje sekgregacji by sobie świtnie poradziły z segregacją, bo obecnie sobie radzą. Przecież i tak jedzie na sortownie wszystko jak leci. Poza tym władze miasta już dawno winny albo samemu kupić i postawić automaty do skupu butelek szklanych i plastykowych, albo poprzez przepis prawa lokalnego narzucić sklepom obowiązek posiadania takiego automatu. Przecież koszt dla marketów byłby niewielki, a nie uświadczylibyśmy butelki ze szkła, czy pet w śmieciach, czy na ulicy. Toż to jest takie wszystko proste!!! Niestety myśliciele wymyślili 6 frakcji i żadnych realnych możliwości sprawienia, kontrolowania czy ktoś segreguje, czy nie. No i teraz tworzą kolejne przepisy, tworzą systemy komputerowe, działy weryfikacji, rozliczeń, zatrudniają kolejnych pracowników... czyli mnożą koszty obługi tego bajzlu. Walczą...
 Nie ma kontroli, bo jak sobie to niby wyobrażasz taką kontrolę? Strażnik ma stać przy altance przez 24 h? Nie ma kontroli, bo wszyscy włącznie z władzami doskonale sobie zdają sprawę, że tego się nie da skontrolować. A przyczyną tego całego bałaganu jest kolejne durne, kompletnie oderwane od rzeczywistości prawo uchwalone przez (p)osłów z Wiejskiej. Pomysł segregacji jaki obecnie próbują wporwadzić, gdzie z 70% ludzi w tym kraju mieszka w budynkach wielorodzinnych (blokach), jest pomysłem z góry skazanym na porażkę. Jest pomy... rozwiń
Avatar
Dana / 10 stycznia 2020 r. o 21:51
0
Mowa jest o osobach, które nie płacą za śmieci. Na czyj kosz je zdają? A może nie zdają tylko wyrzucają po rowach i lasach? Na czyj koszt uprzatane są dzikie wysypiska?
 Jeśli mieszka w bloku to do altanki ładuje jak leci a w domkach potrzebny jest kosz
Avatar
Nix / 10 stycznia 2020 r. o 21:40
0
Ludzie mieszkający w blokach są w lepszej sytuacji bo nie ma faktycznej kątroli czy dany mieszkaniec segreguje odpady a w domkach to sito weryfikacji jest większe czy ktoś segreguje czy nie a co za tym idzie jest większa szansa na mandat. A i jeszcze płacicie ludzie za osobę nie za ilość odpadów. 
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 10 stycznia 2020 r. o 20:47
+2
PROPONUJĘ MIESZKAŃCOM BLOKÓW W KRAŚNIKU PODRZUCANIE ŚMIECI POD DOMKI JEDNORODZINNE.NIECH WRESZCIE ZACZNĄ PŁACIĆ KUKUŁKI Z DOMÓW JEDNORODZINNYCH.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 12:09
+2
Mowa jest o osobach, które nie płacą za śmieci. Na czyj kosz je zdają? A może nie zdają tylko wyrzucają po rowach i lasach? Na czyj koszt uprzatane są dzikie wysypiska? 
Avatar
Mieszkaniec / 10 stycznia 2020 r. o 10:25
+2
Mamy w mieście PSZOK i tam odwozimy odpady po remontowe. Wystarczy poczytać poszukać zainteresować się. I nie musisz płacić za zostawienie tam odpadów bo płacisz za smieci. A ten punkt jest jak się jedzie na oczyszczalnie ścieków i widać napis jak byk. 
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 08:24
+1
Przebywasz za granicą i w domu faktycznie nikt nie mieszka, wtedy nikt ci nie będzie kazał płacić za wywóz śmieci.
A to ciekawe, bo kosze na śmieci MUSISZ posiadać.
Kosz jest twój to po pierwsze a po drugie większość osób które wyjeżdżają za granicę zerują deklaracje (czytaj piszą że na chwilę obecną nikt nie będzie mieszkał a co za tym idzie nie będą produkowane i segregowane odpady) i po powrocie aktualizują ilość mieszkańców i płacą po staremu.
 A kto za nich płaci za śmieci po wakacyjnych remontach robionych z wielkim rozmachem, burmistrz czy mieszkańcy miasta?
 A kto za nich płaci za śmieci po wakacyjnych remontach robionych z wielkim rozmachem, burmistrz czy mieszkańcy miasta? rozwiń
Avatar
_m_ / 10 stycznia 2020 r. o 00:00
+1
Przebywasz za granicą i w domu faktycznie nikt nie mieszka, wtedy nikt ci nie będzie kazał płacić za wywóz śmieci.
A to ciekawe, bo kosze na śmieci MUSISZ posiadać.
 Kosz jest twój to po pierwsze a po drugie większość osób które wyjeżdżają za granicę zerują deklaracje (czytaj piszą że na chwilę obecną nikt nie będzie mieszkał a co za tym idzie nie będą produkowane i segregowane odpady) i po powrocie aktualizują ilość mieszkańców i płacą po staremu. 
Avatar
gość / 9 stycznia 2020 r. o 17:50
-1
Wystarczy, że się wyspowiada i grzechy będa mu odpuszczone.
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MKS Avia Świdnik zagra w Krispol pierwszej lidze?

MKS Avia Świdnik zagra w Krispol pierwszej lidze?

Sezon 2019/2020 w drugiej lidze siatkarzy został oficjalnie został zakończony. MKS Avia Świdnik oraz trzy inne zespoły otrzymały zaproszenie do gry w przyszłym sezonie w I lidze

Okuliści apelują, żeby w czasie epidemii koronawirusa nie korzystać z soczewek kontaktowych
film

Okuliści apelują, żeby w czasie epidemii koronawirusa nie korzystać z soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek kontaktowych to ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – alarmują okuliści i apelują, żeby w czasie epidemii korzystać z tradycyjnych okularów.

Niektórzy nawet nie wychodzą z domu. On postanowił nago pobiegać po mieście

Niektórzy nawet nie wychodzą z domu. On postanowił nago pobiegać po mieście

W sobotę, tuż przed południem w Chelmie było bardzo ciepło. Termometry pokazały ponad 17 stopni, co wykorzystał 33-latek który postanowił wybrać się na spacer.

Lublin wspomina spotkania z Krzysztofem Pendereckim

Lublin wspomina spotkania z Krzysztofem Pendereckim

– Gdyby w rodzinnej bibliotece był „Kapitał” Marksa, pewnie bym dziś był dyrektorem banku. Ale była pięknie wydana Biblia z ilustracjami Gustawa Dore – żartobliwie tłumaczył Krzysztof Penderecki na UMCS, pytany o biblijne inspiracje swoich utworów. Jeśli jesteś Czytelniku starszą osobą, muzykę zmarłego właśnie Mistrza znasz z przedstawień... lubelskiego Teatru Andersena.

Lubelski poseł PiS: „Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy”

Lubelski poseł PiS: „Nie będzie wyborów 10 maja, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie po Wielkanocy”

Lubelski poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek broni wprowadzonych na ostatnim posiedzeniu Sejmu zmian w Kodeksie wyborczym. Były wojewoda lubelski zapewnia, że partia rządząca nie dąży do przeprowadzenia planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich za wszelką cenę.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim: Krasnystaw, Chełm, Majdan Stary

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim: Krasnystaw, Chełm, Majdan Stary

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza do udziału w terenowych akcjach poboru krwi.

Lublin: Planują przebudowę al. Unii Lubelskiej. Wymienią mosty, wyznaczą buspasy

Lublin: Planują przebudowę al. Unii Lubelskiej. Wymienią mosty, wyznaczą buspasy

Miasto zamawia projekt przebudowy al. Unii Lubelskiej z wymianą sypiących się mostów. Na obu jezdniach mają powstać buspasy, a sygnalizacja na przejściu dla pieszych sama zapali czerwone światło kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość.

Biała Podlaska: Bilety autobusowe będą ważne po epidemii. Można zawiesić ważność

Biała Podlaska: Bilety autobusowe będą ważne po epidemii. Można zawiesić ważność

Udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej w Białej Podlaskiej. Można zawiesić ważność biletów MZK w związku z pandemią koronawirusa.

Biała Podlaska: Gdzie do toalety w czasach zarazy?

Biała Podlaska: Gdzie do toalety w czasach zarazy?

Pan Tomasz z Białej Podlaskiej zwraca uwagę na problem załatwiania potrzeb fizjologicznych w okresie epidemii. "Gdzie pójść gdy przypili?" – zastanawia się nasz czytelnik. Urząd Miasta odpowiada że w obecnej sytuacji, korzystanie z publicznych toalet jest bardzo ryzykowne.

Nauka z klasy przeniosła się do domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturą 2020?
Magazyn

Nauka z klasy przeniosła się do domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturą 2020?

Do 10 kwietnia uczniowie będą uczyć się w domach w systemie zdalnym poznając nowy materiał, Będą też oceniani. Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, co będzie później i czy okres ten nie zostanie wydłużony. Na razie resort edukacji zakłada, że nauka będzie mogła być później wznowiona i będzie można przeprowadzić egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w zakładanym wcześniej terminie. Jak się do nich przygotować i jak się uczyć?

LUK Politechnika świętuje historyczny sukces

LUK Politechnika świętuje historyczny sukces

Wobec decyzji Polskiej Ligi Siatkówki SA o zakończeniu sezonu 2019/2020 LUK Politechnika Lublin znalazła się na najniższym stopniu podium Krispol 1 Ligi Siatkarzy

Trzy miejscowości w gminie Bychawa nie mają wody pitnej
Alarm 24

Trzy miejscowości w gminie Bychawa nie mają wody pitnej

Mieszkańcy trzech wsi w gminie Bychawa od soboty rano nie mają dostępu do wody pitnej. O problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy Osowy, Osowy-Kolonii i Woli Dużej, poinformował nas Czytelnik. Według jego relacji, wody nie ma ok. 500 osób.

54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym z woj. lubelskiego. Zmarł pacjent szpitala w Raciborzu

54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym z woj. lubelskiego. Zmarł pacjent szpitala w Raciborzu

54 osoby w Polsce miały pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa. W tym gronie znalazły się 2 osoby z woj. lubelskiego. Ministerstwo Zdrowia przekazało również informację o śmierci 82-letniego pacjenta ze szpitala w Raciborzu.

W. Hermeliński: Zmiany w Kodeksie Wyborczym można wprowadzać najpóźniej na 6 miesięcy przed wyborami
film

W. Hermeliński: Zmiany w Kodeksie Wyborczym można wprowadzać najpóźniej na 6 miesięcy przed wyborami

W nocy z piątku na sobotę (28.03), po kilkunastogodzinnych obradach, Sejm przyjął specustawę w ramach tarczy antykryzysowej. Wśród przyjętych poprawek znalazła się zmiana Kodeksu Wyborczego, która umożliwia osobom powyżej 60 roku życia głosowanie korespondencyjne. - Państwo nie zadbało o osoby poniżej 60. roku życia - mówi w poranku TVN24 były szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Koronawirus: Lubelska uczelnia drukuje przyłbice ochronne dla medyków

Koronawirus: Lubelska uczelnia drukuje przyłbice ochronne dla medyków

Do instytucji, które zareagowały na apele borykających się z brakiem wyposażenia szpitali, dołączyła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. Uczelnia z Lublina drukuje przyłbice ochronne dla personelu medycznego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.