Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

6 stycznia 2020 r.
21:04

Kto nie płaci za śmieci? Kraśnik też chce korzystać ze specjalnej aplikacji

3 46 A A
(fot. Fot. Daniel Niedziałek/Urząd Miasta Kraśnik)

Kraśnik, wzorem Świdnika chce uszczelnić system gospodarki opadami i zastosować specjalną aplikację, która porównuje informacje z różnych baz z danymi o zameldowaniu. Dzięki temu wychwytywane są osoby, które powinny płacić za śmieci, a tego nie robią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat śmieciowy został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Miasta, kiedy radni dyskutowali o budżecie Kraśnika na 2020 r.

– Jeśli chodzi o dochody z tytułu opłaty za śmieci to do budżetu została wprowadzona kwota o 2 mln zł wyższa niż w 2019 r. – mówił na sesji pod koniec ub. roku Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

Co w tej sytuacji można zrobić? Rozwiązań jest kilka. Jednym z nich to podwyżka opłat (bo według założeń ustawodawców system gospodarki odpadami ma się samobilansować). Można też cen nie podnosić, ale wtedy trzeba będzie, po raz kolejny dołożyć pieniądze z budżetu miasta.

– W 2017 r. z budżetu miasta dopłacaliśmy ponad 709 tys. zł. W 2018 r. – 1 mln 409 tys. zł, w 2019 r. – 2 mln 42 tys. zł – podliczał Wilk. – W 2020 r., jeśli założymy, że nie będziemy podejmować żadnych działań będzie to 2 mln 271 tys. zł.

W Kraśniku umowa na odbiór, wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych obowiązuje do końca 2020 r. Opłata jest pobierana od osoby. Obecnie mieszkańcy miasta, którzy zbierają śmieci w sposób selektywny płacą miesięcznie 9 zł (jeśli mieszkają w blokach) lub 10 zł (jeśli są mieszkańcami domków jednorodzinnych).

– Mamy jeszcze 600 osób, które zadeklarowały, że nie będą śmieci segregować, bo dotychczas ustawa dawała taką możliwość i te osoby płacą 15 zł – podał Wojciech Wilk.

Tyle, że przepisy się zmieniły i obecnie każdy mieszkaniec musi segregować śmieci. Samorządy mają zaś możliwość ukarania (nałożenia wyższej opłaty) tym, którzy nie będą zbierać opadów w sposób selektywny. Obowiązujące obecnie prawo daje też radom możliwość aby zmniejszyć opłatę tym, którzy mają kompostowniki.

– W takim przypadku można uchwalić jakąś zniżkę – wyjaśniał burmistrz.

W przypadku Kraśnika, aby system sam się bilansował podwyżka opłat musiałaby być stuprocentowa. – Z 9 zł do 18 zł i z 10 zł do 20 zł – podał burmistrz miasta i zaznaczył, że póki co te wyliczenia to jedynie teoria. – Wtedy jako miasto wychodzimy na zero, ale mieszkańcy płacą więcej – zaznaczył Wojciech Wilk.

Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Póki co urzędnicy pracują nad uszczelnieniem tego systemu, bo są rozbieżności między liczbą osób zameldowanych w Kraśniku, a tymi którzy wnoszą opłaty za śmieci.

– Ta różnica wynosi ok. 7 tys. osób. Może to jednak wynikać z różnych powodów, np. wyjazdów za granicę czy do innych miejscowości i niekoniecznie oznaczać uchylanie się od opłat – zastrzegł Daniel Niedziałek z Biura Burmistrz. – Dlatego chcemy możliwie precyzyjnie uszczelnić system, korzystając z rozwiązań stosowanych w innych miastach, takich jak Świdnik.

Bowiem program komputerowy, który został stworzony specjalnie dla Świdnika wykrywa nieprawidłowości w składanych przez mieszkańców tzw. deklaracjach śmieciowych. Porównuje informacje z różnych baz z danymi o zameldowaniu.

– Kontaktowali się z nami samorządowcy z Kraśnika a także spoza województwa lubelskiego – z zachodniopomorskiego, mazowieckiego i Podkarpacia. Natomiast Siedlce już wdrożyły u siebie tę aplikację – mówiła nam Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika.

W tym mieście tylko w nieco ponad dwa miesiące udało się wychwycić blisko 500 osób, których nie zgłoszono w tzw. deklaracjach śmieciowych.

Kraśnik szykuje się do wprowadzenia podobnych rozwiązań w siebie. – Przygotowujemy postępowanie ofertowe, aby zakupić aplikację, która nam w tym pomoże i skorzystać z tego narzędzia już w pierwszym kwartale tego roku – zapowiedział Niedziałek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 23:37
+15
Może w końcu niektórzy mieszkający na domkach nowobogaccy przestaną przewozić śmieci do śmietnika należącego do bloku.
Avatar
dsdjs / 6 stycznia 2020 r. o 23:10
+12
Weście się za firmy !! Które nie płacą za śmieci !!
Avatar
Gość / 6 stycznia 2020 r. o 21:14
+11
"Kogo nie płaci za śmieci?" Po jakiemu językowi ten tytuł? Tego, co jak on się zwie redaktor?
Avatar
mieszkaniec bloku / 8 stycznia 2020 r. o 20:01
+10
Pierwszą sprawą jaką powinni zająć sie pracownicy Urzędu Miasta to sprawdzenie każdego, podkreślam każdego sklepu i zakładu, który działa na terenia miasta. Wszyscy powinni mieć podpisane umowy, a jak doskonale wiemy tak nie jest!  Nagminnie wieczorami podwożone są pod blokowe śmietniki całe ładunki z kartonami, przeterminowanymi towarami i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie byli to ludzie, którzy swoją działalność prowadzą w innej, często odległej części miasta. I zapewniam, że oni nie przejmują się jakąkolwiek segregacją odpadów! Dlatego to byłoby bardzo niesprawiedliwe, gdyby przez takie nocne śmieciowe kukułki mieszkańcy pobliskich bloków mieli płacić za odbiór niesegregowanych odpadów. Wiadomo, dla Urzędu Miasta najprościej jest podnieść cenę od osoby i dalej tolerować śmieciową patologię. 
Pierwszą sprawą jaką powinni zająć sie pracownicy Urzędu Miasta to sprawdzenie każdego, podkreślam każdego sklepu i zakładu, który działa na terenia miasta. Wszyscy powinni mieć podpisane umowy, a jak doskonale wiemy tak nie jest!  Nagminnie wieczorami podwożone są pod blokowe śmietniki całe ładunki z kartonami, przeterminowanymi towarami i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie byli to ludzie, którzy swoją działalność prowadzą w innej, często odległej części miasta. I zapewniam, że oni nie przejmują się jakąkolwiek segregacją odpadów! Dla... rozwiń
Avatar
nico / 7 stycznia 2020 r. o 16:02
+10
do a_a poczytaj sobie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U. poz. 2490). Zgodnie z dokumentem stawka za składowanie zmieszanych odpadów komunalnych ma rosnąć w najbliższych latach następująco: 2018 r. - 140 zł, 2019 r. - 170 zł, 2020 r. - 270 zł. Masz odpowiedź to nas tak uszczęśliwił ...
Avatar
PP / 6 stycznia 2020 r. o 23:28
+10
Co ma meldunek do rzeczywistego adresu zamieszkania?
Avatar
adam / 7 stycznia 2020 r. o 08:36
+9
Segregujesz śmieci czy nie segregujesz  tak podwyzka 100% i tak, ludzie a z kąd brać kasę na to wszystko? Potem podwyżka podatków i tak do oporu
Avatar
Figóra / 6 stycznia 2020 r. o 21:26
+9
"Kogo nie płaci za śmieci?" Po jakiemu językowi ten tytuł? Tego, co jak on się zwie redaktor?
 W trzech króli zatrudnili Ukrainkę, która wcześniej sprzątała u Wojewódzkiego... Komu innemu by się chciało dziś pisac pod wpływem...
Avatar
xx / 6 stycznia 2020 r. o 21:23
+8
Czy za takie byki też płacą wierszówkę?? Czy tylko za pseudosensację?? Żenada i jeszcze raz żenada.
Avatar
gość / 7 stycznia 2020 r. o 13:42
+7
Może w końcu niektórzy mieszkający na domkach nowobogaccy przestaną przewozić śmieci do śmietnika należącego do bloku.
 Czy mają zgłoszony wywóz śmieci łatwo sprawdzić po pojemnikach w dniu wywozu śmieci. A jak mają zgłoszony, to nie mają potrzeby podrzucać śmieci na blokach. Pytanie, czy z bloków wszyscy zgłoszeni i czy płacą? Czy nie jest tak jak z mieszkaniami, ze unikają płacenia za czynsz, a ochrona danych osobowych nalezycie chroni takich oszustów?
Avatar
Widz / 3 lutego 2020 r. o 20:02
0
Ludzie jak nie płacą za śmieci to wyrzucają do koszy ulicznych czy też chodnikowych .
Avatar
kwasniczek / 15 stycznia 2020 r. o 21:18
+2
Ludzie mieszkający w blokach są w lepszej sytuacji bo nie ma faktycznej kątroli czy dany mieszkaniec segreguje odpady a w domkach to sito weryfikacji jest większe czy ktoś segreguje czy nie a co za tym idzie jest większa szansa na mandat. A i jeszcze płacicie ludzie za osobę nie za ilość odpadów.
 Nie ma kontroli, bo jak sobie to niby wyobrażasz taką kontrolę? Strażnik ma stać przy altance przez 24 h? Nie ma kontroli, bo wszyscy włącznie z władzami doskonale sobie zdają sprawę, że tego się nie da skontrolować. A przyczyną tego całego bałaganu jest kolejne durne, kompletnie oderwane od rzeczywistości prawo uchwalone przez (p)osłów z Wiejskiej. Pomysł segregacji jaki obecnie próbują wporwadzić, gdzie z 70% ludzi w tym kraju mieszka w budynkach wielorodzinnych (blokach), jest pomysłem z góry skazanym na porażkę. Jest pomysłem w stylu powiedzenia o socjaliźmie, gdzie "system odważnie i z uporem walczy z problemami, który sam tworzy". Jakim trzeba być "znawcą" by wymyślić coś takiego jak segregacja na 6 frakcji? Nie wystarczyło by na 2? Suchą i mokrą? Instalacje sekgregacji by sobie świtnie poradziły z segregacją, bo obecnie sobie radzą. Przecież i tak jedzie na sortownie wszystko jak leci. Poza tym władze miasta już dawno winny albo samemu kupić i postawić automaty do skupu butelek szklanych i plastykowych, albo poprzez przepis prawa lokalnego narzucić sklepom obowiązek posiadania takiego automatu. Przecież koszt dla marketów byłby niewielki, a nie uświadczylibyśmy butelki ze szkła, czy pet w śmieciach, czy na ulicy. Toż to jest takie wszystko proste!!! Niestety myśliciele wymyślili 6 frakcji i żadnych realnych możliwości sprawienia, kontrolowania czy ktoś segreguje, czy nie. No i teraz tworzą kolejne przepisy, tworzą systemy komputerowe, działy weryfikacji, rozliczeń, zatrudniają kolejnych pracowników... czyli mnożą koszty obługi tego bajzlu. Walczą...
 Nie ma kontroli, bo jak sobie to niby wyobrażasz taką kontrolę? Strażnik ma stać przy altance przez 24 h? Nie ma kontroli, bo wszyscy włącznie z władzami doskonale sobie zdają sprawę, że tego się nie da skontrolować. A przyczyną tego całego bałaganu jest kolejne durne, kompletnie oderwane od rzeczywistości prawo uchwalone przez (p)osłów z Wiejskiej. Pomysł segregacji jaki obecnie próbują wporwadzić, gdzie z 70% ludzi w tym kraju mieszka w budynkach wielorodzinnych (blokach), jest pomysłem z góry skazanym na porażkę. Jest pomy... rozwiń
Avatar
Dana / 10 stycznia 2020 r. o 21:51
0
Mowa jest o osobach, które nie płacą za śmieci. Na czyj kosz je zdają? A może nie zdają tylko wyrzucają po rowach i lasach? Na czyj koszt uprzatane są dzikie wysypiska?
 Jeśli mieszka w bloku to do altanki ładuje jak leci a w domkach potrzebny jest kosz
Avatar
Nix / 10 stycznia 2020 r. o 21:40
0
Ludzie mieszkający w blokach są w lepszej sytuacji bo nie ma faktycznej kątroli czy dany mieszkaniec segreguje odpady a w domkach to sito weryfikacji jest większe czy ktoś segreguje czy nie a co za tym idzie jest większa szansa na mandat. A i jeszcze płacicie ludzie za osobę nie za ilość odpadów. 
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 10 stycznia 2020 r. o 20:47
+2
PROPONUJĘ MIESZKAŃCOM BLOKÓW W KRAŚNIKU PODRZUCANIE ŚMIECI POD DOMKI JEDNORODZINNE.NIECH WRESZCIE ZACZNĄ PŁACIĆ KUKUŁKI Z DOMÓW JEDNORODZINNYCH.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 12:09
+2
Mowa jest o osobach, które nie płacą za śmieci. Na czyj kosz je zdają? A może nie zdają tylko wyrzucają po rowach i lasach? Na czyj koszt uprzatane są dzikie wysypiska? 
Avatar
Mieszkaniec / 10 stycznia 2020 r. o 10:25
+2
Mamy w mieście PSZOK i tam odwozimy odpady po remontowe. Wystarczy poczytać poszukać zainteresować się. I nie musisz płacić za zostawienie tam odpadów bo płacisz za smieci. A ten punkt jest jak się jedzie na oczyszczalnie ścieków i widać napis jak byk. 
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 08:24
+1
Przebywasz za granicą i w domu faktycznie nikt nie mieszka, wtedy nikt ci nie będzie kazał płacić za wywóz śmieci.
A to ciekawe, bo kosze na śmieci MUSISZ posiadać.
Kosz jest twój to po pierwsze a po drugie większość osób które wyjeżdżają za granicę zerują deklaracje (czytaj piszą że na chwilę obecną nikt nie będzie mieszkał a co za tym idzie nie będą produkowane i segregowane odpady) i po powrocie aktualizują ilość mieszkańców i płacą po staremu.
 A kto za nich płaci za śmieci po wakacyjnych remontach robionych z wielkim rozmachem, burmistrz czy mieszkańcy miasta?
 A kto za nich płaci za śmieci po wakacyjnych remontach robionych z wielkim rozmachem, burmistrz czy mieszkańcy miasta? rozwiń
Avatar
_m_ / 10 stycznia 2020 r. o 00:00
+1
Przebywasz za granicą i w domu faktycznie nikt nie mieszka, wtedy nikt ci nie będzie kazał płacić za wywóz śmieci.
A to ciekawe, bo kosze na śmieci MUSISZ posiadać.
 Kosz jest twój to po pierwsze a po drugie większość osób które wyjeżdżają za granicę zerują deklaracje (czytaj piszą że na chwilę obecną nikt nie będzie mieszkał a co za tym idzie nie będą produkowane i segregowane odpady) i po powrocie aktualizują ilość mieszkańców i płacą po staremu. 
Avatar
gość / 9 stycznia 2020 r. o 17:50
-1
Wystarczy, że się wyspowiada i grzechy będa mu odpuszczone.