Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

31 lipca 2011 r.
10:53
Edytuj ten wpis

Kto zapłaci więcej za gaz?

Autor: Zdjęcie autora Not. IZI
0 11 A A

Wielu emerytów woli płacić rachunki za gaz co miesiąc, zamiast według prognoz, żeby wydawać jak najmniej. Wybierają więc bieżące odczyty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dotąd nie było z tym żadnego problemu. Ostatnio, płacąc rachunek przypadkiem dowiedziałam się, że teraz nie będzie już takiej możliwości. Rachunki będą wystawiane raz na rok, a gdybym chciała płacić co miesiąc, to będę musiała dopłacać 25 zł. Dlaczego nie mogę płacić tak, jak dotąd?

Mieszkanka Kraśnika

Odpowiedź

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada Henryk Skałba, zastępca dyrektora Gazowni Lubelskiej Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem PGNiG S.A.:

Wraz z wprowadzeniem 15 lipca 2011 r. nowej Taryfy dla paliw gazowych klienci otrzymali możliwość samodzielnego wyboru częstotliwości odczytów i rozliczeń, a zatem i wysokości opłat z tym związanych.

Po jej wprowadzeniu dla wszystkich klientów w kraju używających gazu do gotowania i podgrzewania wody automatycznie przewidziano jeden odczyt w roku oraz pięć rozliczeń na podstawie prognoz. W tym wariancie opłaty stałe dla klientów pozostają niezmienione. Zwiększenie, na życzenie klienta, liczby odczytów w rocznym cyklu rozliczeniowym wiąże się ze wzrostem opłat stałych. To odbiorca zdecyduje jak często chce być rozliczany (poprzez złożenie stosownej deklaracji).

Dla odbiorcy, który zażyczy sobie np. dwóch odczytów w roku (oraz czterech rozliczeń na podstawie prognoz) opłaty stałe będą wyższe niż dotychczas. Ich łączny przyrost w stosunku do poprzedniej Taryfy może wynieść ok. 25 zł rocznie. Najwyższe koszty związane z opłatami stałymi poniosą ci odbiorcy, którzy zażyczą sobie 12 odczytów i comiesięcznych rozliczeń.

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń ma na celu zróżnicowanie oferty dla odbiorców oraz uelastycznienie sposobów dokonywania rozliczeń, a jednocześnie ujednolicenie opłat dla odbiorców korzystających z tego samego zakresu usług w różnych regionach kraju.

Dotychczas (przed zmianą Taryfy) część odbiorców podawała stan gazomierza (często w cyklu miesięcznym) i oczekiwała wystawienia dokumentów rozliczeniowych. Odbiorcy ci ponosili opłaty abonamentową i sieciową stałą, taką samą jak odbiorcy, których gazomierze odczytywane były raz do roku, a rozliczane w cyklu dwumiesięcznym w oparciu o rachunki prognozowane.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ubogi / 8 sierpnia 2011 o 23:10
0
zdzierstwo!
Avatar
crx / 1 sierpnia 2011 o 12:14
0
Typowa solidaruchowa ściema.Na sztandarach piszą"Bóg,Honor,Ojczyzna",a w rzeczywistości"Krętactwo,Cwaniactwo,Złodziejstwo"!!!Wiadomo,trochę emerytów wymrze i nadpłata pozostanie.W skali obszaru pomiędzy Bugiem i Odrą to się uzbiera!!!
Avatar
Ali Baba / 1 sierpnia 2011 o 12:11
0
[quote name='obserwator' timestamp='1312172981' post='509396']
Taryfy gazowe są złodziejskie. Wyższa opłata stała za większą częstotliwość odczytu --- rozumiem. Ale dlaczego Zakład Gazowniczy nie może opierać się na wskazaniu przekazanym przez właściciela np. telefonicznie? Klient miałby niższe rachunki dzięki zapewne wyeliminowaniu przesadzonych prognoz zakładu gazowniczego, a nawet jeśli oszuka zaniżając wskazania rzeczywiste licznika, to i tak zakład rozliczy go przy odczycie raz do roku... i wtedy oszukujący klient musiałby sporo dopłacić, a tego raczej chciałby uniknąć. A tu mamy narzucanie prognoz. Czemu nie odczyty na podstawie informacji tel. dzwoniącego klienta? Opłata stała by nie była wyższa, a klient miałby rzeczywiste zużycie, a nie przesadzone prognozy....

Mam wrażenie, że to prognozowanie jest na rękę Zakładom Gazowniczym, które "obracają w celach zarobkowych" tą kasą z przesadzonych prognoz (taka lokata na kilka miesięcy), a potem zabierają uzyskane odsetki. Oczywiście klient z tego nic nie ma.
[/quote]
A wszystko dlatego że gazownia to spółka i monopolista a układy robią resztę więc zostanie tylko płacić i płakać z ludzi produktywnych zrobiono dziadów likwidując zakłady pracy i drenując im kieszenie czyli pozbawiając środków do życia albo dając tyle by mogli wegetować więc teraz czas na emerytów i rencistów by żyło się lepiej i dostatniej i mamy obiecywaną Japonię , Irlandię i co tam kto jeszcze obiecywał !. Tylko jak długo Polacy będą dawać się ogłupiać ?.
[quote name='obserwator' timestamp='1312172981' post='509396']
Taryfy gazowe są złodziejskie. Wyższa opłata stała za większą częstotliwość odczytu --- rozumiem. Ale dlaczego Zakład Gazowniczy nie może opierać się na wskazaniu przekazanym przez właściciela np. telefonicznie? Klient miałby niższe rachunki dzięki zapewne wyeliminowaniu przesadzonych prognoz zakładu gazowniczego, a nawet jeśli oszuka zaniżając wskazania rzeczywiste licznika, to i tak zakład rozliczy go przy odczycie raz do roku... i wtedy oszukujący... rozwiń
Avatar
franek / 1 sierpnia 2011 o 12:08
0
A ja proponuje szanownej PGNiG odczyty raz w życiu!!! To by była oszczędność - to jest paranoja, niedługo każą pokupować sobie jakieś termo-drukarki i zakupić u nich jakiś system operacyjny obsługujący rozliczenia gazomierzy i samemu drukować sobie rachunki. Paranoja - to np. niedługo spółdzielnie mieszkaniowe będą sobie dodatkowo naliczać 20zł za to że raz na kwartał ktoś przyjdzie i spisze wodomierz.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2011 o 11:48
0
[quote name='CyberVampir' timestamp='1312183606' post='509436']
No to trzeba się będzie z firmą gazowniczą troszkę poprocesować... Może to mało opłacalne, ale satysfakcja z dokopania tej firmie przed sądem, jak to mówią, "droższa pieniędzy"... :]
[/quote]
No to może pozew zbiorowy? Chętnie się przyłączę.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2011 o 10:54
0
Najciekawsze jest to że prognozują i człowiek wpłaca przed czasem tydzień dwa ,po rozliczeniu wychodzi nadpłata i nie liczą odsetek z naszych pieniędzy nadpłaconych ale opóźnij się z płatnością to walą odsetki karne i nie ważne że wpłaciłeś na poczcie w terminie
Avatar
wałęsa oddaj moje 100mln / 1 sierpnia 2011 o 09:32
0
[size="7"]złodzieje!!!!!![/size]
Avatar
CyberVampir / 1 sierpnia 2011 o 09:26
0
No to trzeba się będzie z firmą gazowniczą troszkę poprocesować... Może to mało opłacalne, ale satysfakcja z dokopania tej firmie przed sądem, jak to mówią, "droższa pieniędzy"... :]
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2011 o 07:07
0
Dawno nie słyszałem bardziej pokrętnego tłumaczenia. A co na to rzecznik praw konsumenta? Monopolista narzuca przepisy, które krzywdzą klienta. Rzeczniku do dzieła!
Avatar
Polak mały / 1 sierpnia 2011 o 06:53
0
złodziejstwo na każdym kroku.Już nie płacimy za gaz,prąd itd, ale za kombinatorstwo dostawców /opłata stała,zmienna,koszty przesyłu,abonament,gotowość przesyłu/. No i prezesi "od gazu,węgla,prądu" biorą potem milionowe premie,nagrody,odprawy kosztem kieszeni biednego emeryta. BY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!! Pamiętacie hasło tego pożal się Boże Rządu ??? Tego za tzw KOMUNY nie było ! Przychodził Pan z bloczkiem co miesiąc i wystawiał rachunek za faktycznie zużyty prąd czy wodę odczytując liczniki, i nikt nikomu łaski nie robił. Od czasu gdy łapy wsadziły "solidaruchy", z roku na rok żyjemy coraz trudniej i nie ma już sentymentów-płacz i płać. TAK BYŁO ZA KACZYŃSKIEGO I ZA TUSKA. Dzięki Ci panie LECHU WAŁESA za taką wolność i dobrobyt.
złodziejstwo na każdym kroku.Już nie płacimy za gaz,prąd itd, ale za kombinatorstwo dostawców /opłata stała,zmienna,koszty przesyłu,abonament,gotowość przesyłu/. No i prezesi "od gazu,węgla,prądu" biorą potem milionowe premie,nagrody,odprawy kosztem kieszeni biednego emeryta. BY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!! Pamiętacie hasło tego pożal się Boże Rządu ??? Tego za tzw KOMUNY nie było ! Przychodził Pan z bloczkiem co miesiąc i wystawiał rachunek za faktycznie zużyty prąd czy wodę odczytując liczniki, i nikt nikomu łaski... rozwiń
Avatar
Ubogi / 8 sierpnia 2011 o 23:10
0
zdzierstwo!
Avatar
crx / 1 sierpnia 2011 o 12:14
0
Typowa solidaruchowa ściema.Na sztandarach piszą"Bóg,Honor,Ojczyzna",a w rzeczywistości"Krętactwo,Cwaniactwo,Złodziejstwo"!!!Wiadomo,trochę emerytów wymrze i nadpłata pozostanie.W skali obszaru pomiędzy Bugiem i Odrą to się uzbiera!!!
Avatar
Ali Baba / 1 sierpnia 2011 o 12:11
0
[quote name='obserwator' timestamp='1312172981' post='509396']
Taryfy gazowe są złodziejskie. Wyższa opłata stała za większą częstotliwość odczytu --- rozumiem. Ale dlaczego Zakład Gazowniczy nie może opierać się na wskazaniu przekazanym przez właściciela np. telefonicznie? Klient miałby niższe rachunki dzięki zapewne wyeliminowaniu przesadzonych prognoz zakładu gazowniczego, a nawet jeśli oszuka zaniżając wskazania rzeczywiste licznika, to i tak zakład rozliczy go przy odczycie raz do roku... i wtedy oszukujący klient musiałby sporo dopłacić, a tego raczej chciałby uniknąć. A tu mamy narzucanie prognoz. Czemu nie odczyty na podstawie informacji tel. dzwoniącego klienta? Opłata stała by nie była wyższa, a klient miałby rzeczywiste zużycie, a nie przesadzone prognozy....

Mam wrażenie, że to prognozowanie jest na rękę Zakładom Gazowniczym, które "obracają w celach zarobkowych" tą kasą z przesadzonych prognoz (taka lokata na kilka miesięcy), a potem zabierają uzyskane odsetki. Oczywiście klient z tego nic nie ma.
[/quote]
A wszystko dlatego że gazownia to spółka i monopolista a układy robią resztę więc zostanie tylko płacić i płakać z ludzi produktywnych zrobiono dziadów likwidując zakłady pracy i drenując im kieszenie czyli pozbawiając środków do życia albo dając tyle by mogli wegetować więc teraz czas na emerytów i rencistów by żyło się lepiej i dostatniej i mamy obiecywaną Japonię , Irlandię i co tam kto jeszcze obiecywał !. Tylko jak długo Polacy będą dawać się ogłupiać ?.
[quote name='obserwator' timestamp='1312172981' post='509396']
Taryfy gazowe są złodziejskie. Wyższa opłata stała za większą częstotliwość odczytu --- rozumiem. Ale dlaczego Zakład Gazowniczy nie może opierać się na wskazaniu przekazanym przez właściciela np. telefonicznie? Klient miałby niższe rachunki dzięki zapewne wyeliminowaniu przesadzonych prognoz zakładu gazowniczego, a nawet jeśli oszuka zaniżając wskazania rzeczywiste licznika, to i tak zakład rozliczy go przy odczycie raz do roku... i wtedy oszukujący... rozwiń
Avatar
franek / 1 sierpnia 2011 o 12:08
0
A ja proponuje szanownej PGNiG odczyty raz w życiu!!! To by była oszczędność - to jest paranoja, niedługo każą pokupować sobie jakieś termo-drukarki i zakupić u nich jakiś system operacyjny obsługujący rozliczenia gazomierzy i samemu drukować sobie rachunki. Paranoja - to np. niedługo spółdzielnie mieszkaniowe będą sobie dodatkowo naliczać 20zł za to że raz na kwartał ktoś przyjdzie i spisze wodomierz.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2011 o 11:48
0
[quote name='CyberVampir' timestamp='1312183606' post='509436']
No to trzeba się będzie z firmą gazowniczą troszkę poprocesować... Może to mało opłacalne, ale satysfakcja z dokopania tej firmie przed sądem, jak to mówią, "droższa pieniędzy"... :]
[/quote]
No to może pozew zbiorowy? Chętnie się przyłączę.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2011 o 10:54
0
Najciekawsze jest to że prognozują i człowiek wpłaca przed czasem tydzień dwa ,po rozliczeniu wychodzi nadpłata i nie liczą odsetek z naszych pieniędzy nadpłaconych ale opóźnij się z płatnością to walą odsetki karne i nie ważne że wpłaciłeś na poczcie w terminie
Avatar
wałęsa oddaj moje 100mln / 1 sierpnia 2011 o 09:32
0
[size="7"]złodzieje!!!!!![/size]
Avatar
CyberVampir / 1 sierpnia 2011 o 09:26
0
No to trzeba się będzie z firmą gazowniczą troszkę poprocesować... Może to mało opłacalne, ale satysfakcja z dokopania tej firmie przed sądem, jak to mówią, "droższa pieniędzy"... :]
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2011 o 07:07
0
Dawno nie słyszałem bardziej pokrętnego tłumaczenia. A co na to rzecznik praw konsumenta? Monopolista narzuca przepisy, które krzywdzą klienta. Rzeczniku do dzieła!
Avatar
Polak mały / 1 sierpnia 2011 o 06:53
0
złodziejstwo na każdym kroku.Już nie płacimy za gaz,prąd itd, ale za kombinatorstwo dostawców /opłata stała,zmienna,koszty przesyłu,abonament,gotowość przesyłu/. No i prezesi "od gazu,węgla,prądu" biorą potem milionowe premie,nagrody,odprawy kosztem kieszeni biednego emeryta. BY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!! Pamiętacie hasło tego pożal się Boże Rządu ??? Tego za tzw KOMUNY nie było ! Przychodził Pan z bloczkiem co miesiąc i wystawiał rachunek za faktycznie zużyty prąd czy wodę odczytując liczniki, i nikt nikomu łaski nie robił. Od czasu gdy łapy wsadziły "solidaruchy", z roku na rok żyjemy coraz trudniej i nie ma już sentymentów-płacz i płać. TAK BYŁO ZA KACZYŃSKIEGO I ZA TUSKA. Dzięki Ci panie LECHU WAŁESA za taką wolność i dobrobyt.
złodziejstwo na każdym kroku.Już nie płacimy za gaz,prąd itd, ale za kombinatorstwo dostawców /opłata stała,zmienna,koszty przesyłu,abonament,gotowość przesyłu/. No i prezesi "od gazu,węgla,prądu" biorą potem milionowe premie,nagrody,odprawy kosztem kieszeni biednego emeryta. BY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!! Pamiętacie hasło tego pożal się Boże Rządu ??? Tego za tzw KOMUNY nie było ! Przychodził Pan z bloczkiem co miesiąc i wystawiał rachunek za faktycznie zużyty prąd czy wodę odczytując liczniki, i nikt nikomu łaski... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii 0 0

Billennium, lider branży IT, który rozbudowuje swoją lubelską siedzibę rozpoczął ekspansję na rynek indyjski.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 10

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 16

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 12 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 16 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!