Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 stycznia 2019 r.
15:41

Za dużo urzędników w starostwie? "Robimy przegląd kadr"

0 106 A A
Zmniejszenia zatrudnienia w kraśnickim starostwie domaga się wiceprzewodniczący rady powiatu Roman Bijak
Zmniejszenia zatrudnienia w kraśnickim starostwie domaga się wiceprzewodniczący rady powiatu Roman Bijak (fot. Krzysztof Mazur)

Zmniejszenia zatrudnienia w kraśnickim starostwie domaga się wiceprzewodniczący rady powiatu. Twierdzi, że pracuje tu za dużo urzędników. Sam starosta przyznaje, że rozpoczął „przegląd kadr”. Samorządowcy chcą również szukać oszczędności w podległych im placówkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W samym tylko starostwie jest zatrudnionych bez mała 140 osób, co jest rekordem w 20-letniej historii powiatu – podkreśla Roman Bijak (PiS), wiceprzewodniczący rady powiatu, członek rządzącej koalicji.

– Przecież to w żaden sposób nie wynika ze wzrostu zadań – ocenia Bijak, którego zastrzeżenia dotyczą nie tylko samego starostwa, ale też innych powiatowych jednostek. Wprost mówi o zbyt dużym wzroście liczby etatów i kwot wynagrodzeń oraz proponuje, aby to zatrudnienie zmniejszyć. – Trzeba przyjrzeć się sposobowi zarządzania w Zespole Szkół nr 3.

– Nie było żadnego lawinowego zatrudnienia w starostwie – odpowiada radny Andrzej Maj (PSL), były starosta kraśnicki. – Ten procentowy wzrost to osoby na umowach interwencyjnych, wspieranych przez Urząd Pracy, z niewielkim kosztem dla powiatu, ale ogromnie potrzebnych w trakcie realizacji inwestycji. Część z tych ludzi również była wynagradzana bez obciążania budżetu powiatu. Bez nich nie zrealizowalibyśmy inwestycji.

Zdaniem byłego starosty wypowiedzi o przeroście zatrudnienia można odebrać jako straszenie urzędników. – Drżyjcie pracownicy starostwa, trzeba zrobić zwolnienia. Drżyjcie pracownicy oświaty, szczególnie ZS nr 3, drżyjcie pracownicy pomocy społecznej. Ja tak tę wypowiedź odebrałem – mówi Maj.

Czy zanosi się na zwolnienia w starostwie przejętym przez PiS od ludowców? W rozmowie z nami starosta nie składa jednoznacznej deklaracji.

– Robimy przegląd kadr – zastrzega Krzysztof Staruch, starosta kraśnicki. – Mój styl zarządzania nie polega na zwolnieniach, bardziej na ewentualnych przesunięciach pracowników i poszukiwaniach specjalistów. Co będzie, to się okaże? Po miesiącu jeszcze nie wszystko widać – dodaje Staruch.

Komentarze 106

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zawisza / 2 stycznia 2019 o 20:43
+40
Ile klas ma pan Bijak jesli mozna zapytac ? Czego dokonał w zyciu oprocz łapania fuch dla siebie i rodziny. Jakie ma doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Urząd to nie stodoła i obora panie  ni be ni me. A zachłystujacy sie stanowiskiem Karol ps. Kałuża jakie ma dokonania ? Praca w sanepidzie to wszystko czego dokonał w swoim życiu ale innych zawsze umiał skwitować.
Avatar
Kraśnik / 2 stycznia 2019 o 17:41
+32
Wice Karol juz robi porządki w Starostwie. Nikodem Dyzma wzywa na rozmowy i jesli zapiszesz sie do "bezpartyjnych"zostajesz jesli nie to wylatujesz.... Jak powiedział. O. Rydzyk" z szamba nie zrobi sie perfumerii" a z Karola godnego urzędu Wicestarosty....
Avatar
Obserwator / 2 stycznia 2019 o 16:59
+31
Noo tu sobie Pan Bijak życzy redukcji zatrudnienia i oszczedności a jednoczesnie PiS zatrudnia sobie w starostwie płatnego członka zarządu za 8000 tys. brutto! Czy potrzebnie? Zachęcam do obejrzenia całego nagrania z ostatniej sesji rady powiatu.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2019 o 18:44
+25
Romku z PiS, zagadka dla ciebie. Kto na swoim blogu napisał pare lat temu: " "Nie trzeba bać się zatrudniać swoich, bo przeciwnicy i tak dobrego słowa nie powiedzą"? Pamiętasz?
Avatar
KKK / 2 stycznia 2019 o 18:59
+24
Radny Bijak pierwszy kadrowy PiS. Szkoda że nie wykazywał się troską o stan zatrudnienia w urzędzie miasta kiedy rządził tam PiS, stan zatrudnienia nie interesował go wtedy?
Avatar
Mariusz 85 / 2 stycznia 2019 o 16:47
+23
Doświadczenie uczy że PiS jak niby tak redukuje zatrudnienie to tak naprawdę je zwiększa.  Na jednego zwolnionego dwóch swoich zatrudniają.  Wystarczy spojrzeć na UM Kraśnik jak się rozrósł pod ich rządami.  Zresztą już to widać największy i najdroższy zarząd powiatu w historii.  Tworzenie nowych miejsc pracy w starostwie zatrudnianie swoich już się dawno tam zaczęło co zabawne.  Starosta, vice starosta,  etatowy członek zarządu,  przewodniczący rady wywodzą się z PO więc teraz tych co ppzatrudniali też są z PO wystarczy spojrzeć na Fb tych osób jeszcze maja zdjęcia z Bronisławem Komorowskim lub Ewa Kopacz 
Doświadczenie uczy że PiS jak niby tak redukuje zatrudnienie to tak naprawdę je zwiększa.  Na jednego zwolnionego dwóch swoich zatrudniają.  Wystarczy spojrzeć na UM Kraśnik jak się rozrósł pod ich rządami.  Zresztą już to widać największy i najdroższy zarząd powiatu w historii.  Tworzenie nowych miejsc pracy w starostwie zatrudnianie swoich już się dawno tam zaczęło co zabawne.  Starosta, vice starosta,  etatowy członek zarządu,  przewodniczący rady wywodzą się z PO więc teraz tych co ppzatrudniali też są z PO wystarczy spojrzeć na Fb tych ... rozwiń
Avatar
Xcopy / 2 stycznia 2019 o 18:36
+22
Czy Pan Bijak był równie zatroskany o stan zatrudnienia w Urzędzie Miasta, gdy po wieloletnim zdobywania doświadczenia na maszynach w FŁT został przyjęty do pracy w magistracie w roli pomocy administracyjnej? Za rządów PiS w tymże magistracie to było, panie Bijak.
 Zgadzam się.
Avatar
NOCNA ZMIANA / 2 stycznia 2019 o 18:22
+18
Wałęsa: „Wy nie wiecie jak daleko oni zaszli, dlatego trzeba ich błyskawicznie. Natychmiast, dzisiaj!” Pawlak: „Tylko, że to jest trochę gangsterski chwyt”. Jednak ukochał władzę i został premierem...
Avatar
Gość / 2 stycznia 2019 o 20:16
+15
Jeden etat dla Nastarowicza bo pogonili takiego wybitnego specjalisę z UM to trza go jakoś zagospodarować może sie chłopiec bez matury przyda na stanowisko kierownicze. 
Avatar
WITOS / 2 stycznia 2019 o 17:52
+14
>>>   Komuszki ZSL razem z PZPR katowali Polaków i kościół katolicki komuną przez 70 lat. Nawet podczas Okrtagłego Stołu byli przeciwko Solidarności. Najwyższy czas ich wypierlodić z urzędniczych stanowisk precz...
Avatar
R / 18 stycznia 2019 o 01:33
+1
Redukcja, przegląd itd. A tutaj świeżak alla bokser, niedoszły radny z jedynie słusznej listy już dostał pracę - trzecie biurko w pokoju dla zawodnika dostawione :) Gdzie więc te przeglądy kadr panie radny? Jakaś pomroczność czy wada wzroku?
Avatar
X do Z (Y?) / 17 stycznia 2019 o 00:37
+2
Do urzędu tylko absolwenci administracji i prawa a na niektóre stanowiska również ekonomii. W Starostwie Powiatowym w Kraśniku spokojnie można zredukować zatrudnienie do 70-80 osób i urząd będzie dalej normalnie funkcjonował.
.... i obudziłeś się zlany potem (i nie tylko) z mokrego snu .. XD
 "W psychologii nazywamy to PROJEKCJĄ [1] __________________________________________________________ [1] PROJEKCJA - (od łac.  proiacere, wyrzucać przed siebie) – mechanizm obronny polegający na przypisywaniu innym własnych niepożądanych uczuć, poglądów, zachowań lub cech najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych uczuć, poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię.  Projekcja często uzasadnia agresywne zachowania poprzez podbudowywanie wiary w agresywne nastawienie całego świata i konieczność samoobrony." Świetnie ("samozaoranie") podsumowałaś swój pierwotny wpis "Z"(dawniej "Y"). Zgodnie z Twoją z definicją którą przytoczyłaś, to są Twoje "mokre" problemy "Z" ("Y") bo Ty pierwsza o nich napisałaś i następnie próbujesz przypisać je innym, Ja cieszę się dobrym zdrowiem. Również się cieszę, że zdecydowałaś się na comming out :) choć zmieniłaś nick. Dalej piszesz: Zielona legitymacja zaminiona już na pisowską ? :) Bo w przeciwnym wypadku - duże kłopoty z dalszą "karierą" .... - tym mnie bardzo rozczarowałaś. Co Ci przyszło do głowy żeby posądzić mnie o pracę w starostwie oraz przynależność do jakiejkolwiek partii. Dla mnie dużym wstydem byłoby posiadać "zieloną legitymację". Nie pracuję także w samorządzie (tym bardziej w starostwie) oraz nienależę do żadnej partii, nawet tej niezależnej ;). Nie poto kończyłem trudne studia i uczyłem się języka obcego żeby jakikolwiek partyjny działacz coś Mi "umożliwiał" a już szczególnie karierę. Jestem normalnym wyborcą i mieszkańcem powiatu, którego interesuje coś więcej niż tylko "ciepła woda w kranie". Odkąd to normalni bezpartyjni ludzie nie mogą wypowiadać swoich poglądów, co więcej, są im przyklejane jakieś partyjne łatki. Załóż sobie własne forum dyskusyjne na intranecie w starostwie lub w ramach PSL jeżeli tu Ci coś nie odpowiada. Rozumiem też twoje rozgoryczenie bo zielona partia rządziła lub współrządziła powiatem przez dwie dekady i wydaje Ci się że każdemu "coś umożliwiła" więc mieszkańcy powinni być wdzięczni. Pośrednio (w powyższym cytacie: Zielona legitymacja...) stwierdziłaś również że urząd który ma służyć mieszkańcom jest upartyjniony. Każdy Urząd powinien być apolityczny a ludzie w nim zatrudnieni powinni mieć odpowiednie wykształcenie - takie o którym pisałem wyżej, nie powinni również należeć do żadnej partii (w przeszłości ani teraz) - daje to gwarancję dobrego wykonywania swojej pracy oraz służby mieszkańcom, bo od tego ten urząd (starostwo) jest. Jeżeli nie masz takiego wykształcenia to co jeszcze robisz w urzędzie/starostwie? Skończ administrację, prawo albo ekonomię to nie będziesz się bała o pracę w urzędzie. Nie przyklejaj też ludziom partyjnych łatek i zauważ że nie jest to forum pracowników starostwa tylko ogólnodostępne miejsce w którym każdy może wyrazić swoją opinię. Wracając do tematu - jest rzeczą oczywistą że w starostwie należy ograniczyć zatrudnienie. Mieszkańcy chcą nowych inwestycji więc urząd zamiast "wystawiać rękę po pieniądze" powinien zacząć oszczędności od siebie - w tym przypadku redukując zatrudnienie.
 "W psychologii nazywamy to PROJEKCJĄ [1] __________________________________________________________ [1] PROJEKCJA - (od łac.  proiacere, wyrzucać przed siebie) – mechanizm obronny polegający na przypisywaniu innym własnych niepożądanych uczuć, poglądów, zachowań lub cech najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych uczuć, poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię.  Projekcja często uzasadnia agresywne zachowania poprzez podbudowywanie wia... rozwiń
Avatar
Z / 15 stycznia 2019 o 18:14
+1
Współczuję ci "Y" twoich mokrych problemów. Świetnie, tylko póki co, problemy owe są przypisywane tobie. I ciesze się, że zdecydowałes się na commingaut :) Być może jest to spowodowane Twoim brakiem wymienionego przeze mnie wykszałcenia i tym samym obawiasz się utraty pracy, co w natępstwie powoduje, że budzisz się czymś zlany (potem i nie tylko). Znowu autopsja - brawo - jestem pełna podziwu ! :) Zielona legitymacja zaminiona już na pisowską ? :) Bo w przeciwnym wypadku - duże kłopoty z dalszą "karierą" .... Może spowodowane jest to u Ciebie jakimś urazem z dzieciństwa? Spróbuj się przebadać. Podsumowując, swój wpis powinienieś zamieścić na jakimś forum medycznym (i tam szukac pomocy) a nie tutaj. Super. W psychologii nazywamy to PROJEKCJĄ [1] __________________________________________________________ [1] PROJEKCJA - (od łac.  proiacere, wyrzucać przed siebie) – mechanizm obronny polegający na przypisywaniu innym własnych niepożądanych uczuć, poglądów, zachowań lub cech najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych uczuć, poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię.  Projekcja często uzasadnia agresywne zachowania poprzez podbudowywanie wiary w agresywne nastawienie całego świata i konieczność samoobrony.
Współczuję ci "Y" twoich mokrych problemów. Świetnie, tylko póki co, problemy owe są przypisywane tobie. I ciesze się, że zdecydowałes się na commingaut :) Być może jest to spowodowane Twoim brakiem wymienionego przeze mnie wykszałcenia i tym samym obawiasz się utraty pracy, co w natępstwie powoduje, że budzisz się czymś zlany (potem i nie tylko). Znowu autopsja - brawo - jestem pełna podziwu ! :) Zielona legitymacja zaminiona już na pisowską ? :) Bo w przeciwnym wypadku - duże kłopoty z ... rozwiń
Avatar
X do Y / 14 stycznia 2019 o 23:21
+4
Współczuję ci "Y" twoich mokrych problemów. Być może jest to spowodowane Twoim brakiem wymienionego przeze mnie wykszałcenia i tym samym obawiasz się utraty pracy, co w natępstwie powoduje, że budzisz się czymś zlany (potem i nie tylko). Może spowodowane jest to u Ciebie jakimś urazem z dzieciństwa? Spróbuj się przebadać. Podsumowując, swój wpis powinienieś zamieścić na jakimś forum medycznym (i tam szukac pomocy) a nie tutaj.
Avatar
mieszkaniec / 14 stycznia 2019 o 22:18
+4
Do urzędu tylko absolwenci administracji i prawa a na niektóre stanowiska również ekonomii. W Starostwie Powiatowym w Kraśniku spokojnie można zredukować zatrudnienie do 70-80 osób i urząd będzie dalej normalnie funkcjonował.
 Z całą pewnością można zlikwidować Powiatowy Urząd Pracy, bo to twór, który nic nie robi!  
Avatar
Y / 13 stycznia 2019 o 07:25
0
Do urzędu tylko absolwenci administracji i prawa a na niektóre stanowiska również ekonomii. W Starostwie Powiatowym w Kraśniku spokojnie można zredukować zatrudnienie do 70-80 osób i urząd będzie dalej normalnie funkcjonował.
 .... i obudziłeś się zlany potem (i nie tylko) z mokrego snu .. XD
Avatar
X / 12 stycznia 2019 o 18:51
+1
Do urzędu tylko absolwenci administracji i prawa a na niektóre stanowiska również ekonomii. W Starostwie Powiatowym w Kraśniku spokojnie można zredukować zatrudnienie do 70-80 osób i urząd będzie dalej normalnie funkcjonował.
Avatar
Ja / 12 stycznia 2019 o 13:04
+3
Kiedy będzie tańsza woda w Kraśniku , czy potrafi ktoś odpowiedzieć na to pytanie ?
Avatar
JP / 10 stycznia 2019 o 23:17
+1
Ty też byś się zapisał. Przynajmniej nauczyli by Cie pisać :P
Avatar
Podpis / 10 stycznia 2019 o 21:49
+1
Będą castingi? Preferowane będą lale po filologii rosyjskiej i wszechpolonia? Mniemam, ze uposażenia niezłe będą.