Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

15 sierpnia 2019 r.
21:07

Burza zdemolowała dziesiątki hektarów sadów. Łamała drzewka, jak zapałki [zdjęcia]

117 23 A A

Burza, która niedawno przeszła przez nasze województwo, zdemolowała wiele hektarów sadów jabłoniowych w gminie Urzędów. - Odtworzenie mojego sadu to ok. 100 tys. zł i kolejne 6 lat czekania na pierwsze jabłka – mówi jeden z poszkodowanych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sady Andrzeja Olendera i Jarosława Suchanowskiego są po sąsiedzku i mają po pół hektara. W żadnym nie stoi dziś ani jedno drzewko. Jabłonie leżą wyrwane z korzeniami lub połamane. Między nimi porwane węże nawadniające oraz grube metalowe liny, druty, słupki - rusztowania, które je podtrzymywały. Owoce miały być zbierane na początku października. 

– Kilka lat temu burza zniszczyła mi 130 drzew. Miałem nauczkę i robiłem wszystko, żeby było bardzo porządnie, żeby się już nie bać – opowiada Andrzej Olender. – Była i gruba lina, i dwa druty, a i tak nie utrzymało. Jakby jakaś trąba przeszła. Nie uda mi się już uratować ani jednego drzewka. 1400 jabłoni leży.

Wiatr szedł i niszczył

– To była nieprawdopodobna siła – mówi Paweł Dąbrowski, burmistrz Urzędowa, który w środę odwiedzał z wojewodą poszkodowanych sadowników. – Mieszkańcy, z którymi rozmawiałem nie pamiętają takiej nawałnicy. Wiatr szedł z niszczycielską siłą, jakby miał wytyczoną ścieżkę. Wyrwał z ziemi nawet specjalnie zamawiane metalowe słupy.

Wiatr i grad przemieszczały się pasem od Majdanu Bobowskiego w kierunku Okręglicy, Granic i Wierzbicy. Gmina szacuje, że ok. 35 hektarów sadów zniszczonych jest całkowicie, a na 150 hektarach sadów drzewa są częściowo wyłamane i pochylone.

– Obawiam się, że straty będą jeszcze większe, bo od deszczu ziemia jest miękka i naruszone drzewa cały czas się pochylają – mówi Dąbrowski. – Tak dramatycznej sytuacji nie było u nas nigdy, chociaż były przecież i grady, i susze. Teraz jesteśmy na etapie szacowania strat. Wojewoda obiecał, że osobiście będzie pilotował w ministerstwie sprawę odszkodowań dla pokrzywdzonych sadowników. Powinny trafić do nich, jak najszybciej, bo już teraz wiemy, że mogą być problemy z pieniędzmi z prywatnych ubezpieczeń.

Nie stać na ubezpieczenie

Część poszkodowanych właścicieli sadów w ogóle się nie ubezpieczyła. Mówią, że przy niskich cenach owoców ich na to nie stać. Jednak kłopoty mogą mieć także posiadacze polis.

– Z naszymi ubezpieczeniami to jest tak, że są oddzielne ubezpieczenia od mrozu, a inne od wiatru, czy gradu. Gdyby człowiek chciał wykupić wszystkie nie byłby w stanie opłacić składek. Ja od wielu lat mam takie od gradu – opowiada Jarosław Suchanowski. – Nie wiem, jak to będzie. Mówią, że przy tej burzy był grad, ale jak to udowodnić? Był też przecież i ogromny wiatr. Nie wiem, jak ubezpieczyciel do tego podejdzie. Zresztą wszystko zależy też od tego, ile procent sadu zostanie uznana za zniszczoną.

Ubezpieczenie jest wypłacane tylko jeśli jest to więcej niż 11 proc. Są też inne problemy. Teraz każą mi 14 dni czekać na przyjazd ubezpieczyciela i nic w tym czasie w sadzie nie ruszać, a jak nie sprzątnę to wszystko przecież zgnije.

Złe doświadczenia

Nie wszyscy wierzą jednak też w pomoc państwa. Wszystko przez złe doświadczenia. – W 2014 r. przyszedł grad i wybił mi wiele drzew. To była klęska żywiołowa. Przyznano mi wtedy odszkodowanie w wysokości 120 tys. zł. Dowiedziałem się o tym z oficjalnego pisma, ale pieniędzy nigdy nie dostałem, bo gotówki nie wystarczyło dla wszystkich poszkodowanych – wspomina Olender. – A teraz kto wie, jak oszacować szkody? Jak wycenić 6-letnie drzewo, które właśnie zaczęło owocować? Przez 6 lat pracowałem za darmo chodząc wokół nich i dbając o ich rozwój do tej chwili, kiedy właśnie miały zacząć przynosić dochód. Odtworzenie mojego sadu to ok. 100 tys. zł i kolejne 6 lat czekania na pierwsze jabłka. W sumie wychodzi więc 12 lat pracy za darmo.

5 lat pracy bez wypłaty

– W ciągu jednej nocy straciłem pół hektara sadu. Byłoby z niego ok. 20 ton jabłek. Liczę, że udałoby mi się je sprzedać za 1-1,5 zł za kilogram – wylicza Suchanowski. – Żeby to odtworzyć to trzeba płacić 10-15 zł za jedną dobrą sadzonkę i czekać 6-7 lat na pełne owocowanie, przez cały czas pracując w tym sadzie i ponosząc kolejne wydatki.

– Oprócz pieniędzy na drzewka trzeba drugie tyle wyłożyć na to, co nie jest objęte kosztami produkcji: słupek, drut, bambus, zapinka, kotwica – wylicza Tomasz Suchanowski, krewny poszkodowanego mężczyzny. – To gigantyczna inwestycja. A teraz niech pani spojrzy. Jedna burza i 5-6 lat pracy poszło w piach. Żeby odnowić produkcję, trzeba tyle samo pracować za darmo. Wyobraża sobie pani 5 lat swojej pracy bez wypłaty? To właśnie spotkało sadowników.

– I tak, że tak to się wszystko skończyło. Dobrze, że nikt nie zginął – podsumowuje jeden z poszkodowanych sadowników.

e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 6 dni temu o 22:23
+21
trzeba było się ubezpieczyć...
Chyba  kiedyś Cimoszewicz tak radził i przepadł w wyborach. Suwerenowi nie podobają się takie rady.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 07:54
+11
Niestety to są skutki uboczne sadzenia jabłoni na podkładkach karłowych. Zostaje zachwiana równowaga między wielkością systemu korzeniowego a częścią nadziemną. Z tym problemem jakoś radzą sobie Holendrzy sadząc osłony przeciwwiatrowe czy robiąc mocne konstrukcje szkieletowe, a takie wiatry od Morza Północnego to tam norma. U nas jak zwykle po "taniości". Ze zdjęć widać że bardziej te drzewka utrzymywały tą konstrukcję niż na odwrót (brak złamanych palików czy słupków wszystko się przewróciło). Wg. mnie płytko wkopane słupki w zbyt dużej rozstawie nie wytrzymały obciążenia podmuchem wiatru i całość się położyła. No ale kto by zakładał że będzie burza z wiatrem i przeliczał jak głęboko wkopywać i jakiej grubości i z jakiego materiału zastosować słupki. Teraz płacz lament i wyciąganie rąk po pomoc a wcześniej radocha bo zaoszczędziłem 20 % na kosztach konstrukcji. Na ubezpieczenie w tym przy bym zbytnio nieliczył bo widać ewidentne błędy przy montażu tych konstrukcji.
Niestety to są skutki uboczne sadzenia jabłoni na podkładkach karłowych. Zostaje zachwiana równowaga między wielkością systemu korzeniowego a częścią nadziemną. Z tym problemem jakoś radzą sobie Holendrzy sadząc osłony przeciwwiatrowe czy robiąc mocne konstrukcje szkieletowe, a takie wiatry od Morza Północnego to tam norma. U nas jak zwykle po "taniości". Ze zdjęć widać że bardziej te drzewka utrzymywały tą konstrukcję niż na odwrót (brak złamanych palików czy słupków wszystko się przewróciło). Wg. mnie płytko wkopane słupki w zbyt... rozwiń
Avatar
Leszcz / 6 dni temu o 21:42
+9
Na samym początku wiadomo, nikt nie chciałby pracować za darmo... Teraz przechodząc do całości winni są sami, ubezpieczenie może i droższe, ale w tym interesie nie można inaczej.. Dodatkowo jak idzie nawałnica, to najczęściej zniszczona jest całość upraw, bo wiatr czy grad nie ominie drzewek na tak małej przestrzeni.  Podsumowując rolnik co roku jest poszkodowany.. bo jak nie zniszczenia, to taki urodzaj, że na skupie nie opłaca się sprzedawać i lepiej nie zbierać plonów- niech zgniją. 
Avatar
Sant / 5 dni temu o 21:26
+5
Panowie sadownicy , wzruszające! są przecież ubezpieczenia! nie stać was ? do koszenia trawy proszę 12 zł/h. Trzeba było się ubezpieczyć .. jak mawiał Cimoszewicz. Odszkodowania dla was są z naszych podatków, a ja na ubezpieczenie wydaję bardzo dużo... i mną się nikt nie przejmuje.. Kostki, granity, audiki, passaty są ? Pomyślcie o biznesie własnym, nikt nie chce dokładać do odszkodowań z budżetu państwa.. Tyle w temacie.
Avatar
Zenek / 5 dni temu o 15:13
+3
Taak nie stać sadownikow na ubezpieczenie buha hahaha bo jeszcze ktoś weźmie i uwierzy. Ja rozumiem, że ciężko pracują, za darmo nic nie ma ale z tym nie stać to już gruba przesada. A na hektary kostki pod domami i środkami stać? A na fury po 100 tyś stać? Nie bądźcie śmieszni...
Avatar
zxc / 5 dni temu o 06:37
+3
Ja się nie znam na sadownictwie, ale wiązania wszystkich drzewek jedną liną nie sprawdził się. Przyszła burza i wszystko połamała, bo drzewka obciążone owocami były zbyt ciężkie i jedno pociągnęło następne... Może zrobić inne rozwiązanie, wtedy połamie tylko niektóre! Szkoda ludzi, niestety taka jest przyroda.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:22
+3
trzeba było się ubezpieczyć...
Avatar
kraśnicki głupek... / 4 dni temu o 23:12
+2
......u nas w domu zawsze było tak, że gdy chmury nadchodziły i czuło się burzę, to matka z babką ustawiały w oknie obrazek matki Boskiej z miasta Częstochowy i zawsze nas omijało! To lepsze od ubezpieczenia i tańsze, ponieważ taką "polisę" na odpuście już za 30 zł.. nabyć można. Poświecenie , to koszt 100-150 złociszów, a obowiązuje bezterminowo... ...
Avatar
gość / 5 dni temu o 15:32
+2
Nie żartujcie, to są sady. To jakaś uprawa hydroponiczna w stylu japońskim.
Avatar
Kd / 5 dni temu o 13:14
+2
To co piszą to nie dokonica prawda nie zostało zniszczone 1400 drzew tylko 600
Avatar
hugo / 3 dni temu o 08:46
0
......u nas w domu zawsze było tak, że gdy chmury nadchodziły i czuło się burzę, to matka z babką ustawiały w oknie obrazek matki Boskiej z miasta Częstochowy i zawsze nas omijało! To lepsze od ubezpieczenia i tańsze, ponieważ taką "polisę" na odpuście już za 30 zł.. nabyć można. Poświecenie , to koszt 100-150 złociszów, a obowiązuje bezterminowo... ...
 tera to ty mi gupek zaimponowałeś-sady tyż trza było zawierzyć i spać spokojnie,a jeszcze jaki mały pomnik na środku sadu jako odgromnik pierdyknąć to już całkiem miodzio
Avatar
kraśnicki głupek... / 4 dni temu o 23:12
+2
......u nas w domu zawsze było tak, że gdy chmury nadchodziły i czuło się burzę, to matka z babką ustawiały w oknie obrazek matki Boskiej z miasta Częstochowy i zawsze nas omijało! To lepsze od ubezpieczenia i tańsze, ponieważ taką "polisę" na odpuście już za 30 zł.. nabyć można. Poświecenie , to koszt 100-150 złociszów, a obowiązuje bezterminowo... ...
Avatar
zadziwiony / 4 dni temu o 21:49
+1
ci sadownicy trochę zmyslają.n iby sady nowoczesnie prowadzone  a oni mówią że sześć lat trzeba czekać na zbiory.Myślę że już w trzecim roku są znośne owoce. Ale i tak szkoda kilku lat pracy na próżno
Avatar
zadziwiony / 4 dni temu o 21:47
+1
po 14 dniach wszystko zgnije i ubezpieczyciel za wszystko zapłaci. W czym problem? Trzeba tylko rzetelną polise wykupić a o to niełatwo. Bo i płacić szkoda a i firmy tak układają warunki aby móc zapłacić odszkodowania mniej.
Avatar
Peter / 5 dni temu o 22:06
+1
trzeba było się ubezpieczyć...
Chyba  kiedyś Cimoszewicz tak radził i przepadł w wyborach. Suwerenowi nie podobają się takie rady.
 Trzeba było... Cimoszewicz powiedział to w 1997 i miał rację , dzisiaj to nie ma znaczenia.. Zdanie suwerena mam gdzieś.. nie wszyscy żyją z polityki.
Avatar
Sant / 5 dni temu o 21:26
+5
Panowie sadownicy , wzruszające! są przecież ubezpieczenia! nie stać was ? do koszenia trawy proszę 12 zł/h. Trzeba było się ubezpieczyć .. jak mawiał Cimoszewicz. Odszkodowania dla was są z naszych podatków, a ja na ubezpieczenie wydaję bardzo dużo... i mną się nikt nie przejmuje.. Kostki, granity, audiki, passaty są ? Pomyślcie o biznesie własnym, nikt nie chce dokładać do odszkodowań z budżetu państwa.. Tyle w temacie.
Avatar
Jola / 5 dni temu o 20:44
-1
dobrze , że sadownicy mają z czego dokładać do tego interesu
Avatar
muchomor / 5 dni temu o 19:48
-1
Sorry.Taki mamy klimat.Tak mawiała jedna ministra za nierządów Donalda półtuska.
Avatar
oko / 5 dni temu o 19:25
+1
Straszne błędy interpunkcyjne w tekście.
Avatar
Wsiarzetozłoczyńcy / 5 dni temu o 19:06
+1
Panie Olender, coś pan żarł przez 5 lat jak mówisz, że robisz za darmo ? Obrzydliwy wiejski hipokryta ! Je ba ć wieś !
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.08.2019 0 0

Wystawa "Wspólne pole widzenia" w Nałęczowie
23 sierpnia 2019, 18:00

Wystawa "Wspólne pole widzenia" w Nałęczowie 0 0

W piątek, 23 sierpnia o godz. 18 w Galerii im. Michała Elviro Andriollego w Nałęczowie (NOK, ul. Lipowa 6) będzie miał miejsce wernisaż wystawy Izabeli Kity i Andrzeja Brzegowego "Wspólne pole widzenia".

Lublin: Wieżowce obok osiedla domów jednorodzinnych? Mieszkańcy protestują

Lublin: Wieżowce obok osiedla domów jednorodzinnych? Mieszkańcy protestują 9 76

Przeciw proponowanej przez Ratusz zabudowie terenu po wyburzanej fabryce wind protestuje część mieszkańców Węglina Południowego. Nie chcą, by tuż obok osiedla domów jednorodzinnych stanęły nawet 30-metrowe bloki lub biurowce, a właśnie taką inwestycję chcą tu umożliwić planiści z Urzędu Miasta

Wybory 2019: Kto do Sejmu z powiatu puławskiego?

Wybory 2019: Kto do Sejmu z powiatu puławskiego? 0 9

W ostatni piątek poznaliśmy pełne listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. W poniedziałek swoje karty odkryła Koalicja Obywatelska. Nikt z polityków z powiatu puławskiego nie dostał „jedynki”. Najwyższe miejsca na listach otrzymali: Krzysztof Szulowski (PiS) i Paweł Nakonieczny (KO)

Brutalna zbrodnia w Firleju. Zabił znajomego, a potem zakopał ciało za domem. Koniec procesu
galeria

Brutalna zbrodnia w Firleju. Zabił znajomego, a potem zakopał ciało za domem. Koniec procesu 10 5

Zakończył się proces oskarżonego o brutalne zabójstwo 21-latka z okolic Firleja. Kamil B. zatłukł swojego znajomego kamieniem i wielokrotnie ugodził nożem. Potem pogrzebał zwłoki na polu za domem – dowodzi prokuratura.

XIV Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej w Zamościu
23 sierpnia 2019, 16:00

XIV Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej w Zamościu 0 0

Muzyczne formacje wojskowe z Rzeszowa, Biłgoraja czy Sitna pojawią się na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie 23 sierpnia odbędzie się XIV Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej.

Licea w Lublinie wydłużą lekcje. Wszystko przez zdublowany rocznik

Licea w Lublinie wydłużą lekcje. Wszystko przez zdublowany rocznik 10 19

Średnio o godzinę dłużej niż dotychczas – o tyle lubelskie licea wydłużają od września lekcje. Wszystko za sprawą rozpoczęcia nauki przez tzw. zdublowany rocznik.

Włodawa: Większość drzew i trawników uda się uratować?

Włodawa: Większość drzew i trawników uda się uratować? 55 1

Burmistrz Włodawy chce rozmawiać o rewitalizacji czworoboku. Liczy na zrozumienie, kompromis i rzeczową rozmowę. – Czekamy na to od dawna – mówią aktywiści broniący włodawskie drzewa przed wycinką, a trawniki przed zabetonowaniem.

Pociągi muszą być szybko, żeby nie odjechała dotacja. Mogą mieć krótszą gwarancję

Pociągi muszą być szybko, żeby nie odjechała dotacja. Mogą mieć krótszą gwarancję 2 11

Gwarancja na nowe pojazdy może być krótsza, byle tylko dostarczono je jak najszybciej. Tak samorząd województwa zmienia swoje wymagania w przetargu na dostawę pojazdów szynowych do obsługi tras regionalnych. Urząd Marszałkowski ma już niewiele czasu na wydanie unijnej dotacji

Artyści z Lublina docenieni przez Iggy'ego Popa. Spodobał mu się wers w ich piosence
film

Artyści z Lublina docenieni przez Iggy'ego Popa. Spodobał mu się wers w ich piosence 22 2

Iggy Pop, jeden z pionierów punk rocka i absolutna legenda sceny, wrzucił do sieci kawałek artystów z Lublina. Spodobał mu się wers w ich piosence.

Znamy pary półfinałowe Ligi Letniej LNBA

Znamy pary półfinałowe Ligi Letniej LNBA 0 0

Alpaca-Alfachem zakończyła sezon zasadniczy bez porażki. Teraz czas na turniej Final Four

Wiedźmin 3: Dziki Gon Edycja Kompletna na Nintendo Switch 15 października (wideo)
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon Edycja Kompletna na Nintendo Switch 15 października (wideo) 0 0

Szukanie Ciri, zlecenia na potwory, Novigrad, Toussaint i Skellige. A do tego obowiązkowa partyjka w gwinta. Jest data premiery, zwiastun i prezentacja rozgrywki gry Wiedźmin 3: Dziki Gon Edycja Kompletna na Nintendo Switch.

Praca w Polsce. Gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej?

Praca w Polsce. Gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej? 0 2

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno – na czele miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem w Polsce. Statycznie najmniej zarabia się w Grudziądzu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnobrzegu. W rankingu są także miasta woj. lubelskiego. Niestety bliżej końca stawki.

Wypadek w Kraśniku. Kierująca audi nie zwróciła uwagi na skodę

Wypadek w Kraśniku. Kierująca audi nie zwróciła uwagi na skodę 0 1

Kierująca audi nie ustąpiła pierwszeństwa na skrzyżowaniu, doprowadzając do zderzenia ze skodą.

Anno 1800: Darmowy tydzień i nowości w grze (wideo)
film

Anno 1800: Darmowy tydzień i nowości w grze (wideo) 0 0

Będą ogrody botaniczne, sterowce i arktyczne mrozy. A już teraz jest darmowy tydzień z grą Anno 1800.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.