Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

15 sierpnia 2019 r.
21:07

Burza zdemolowała dziesiątki hektarów sadów. Łamała drzewka, jak zapałki [zdjęcia]

117 26 A A

Burza, która niedawno przeszła przez nasze województwo, zdemolowała wiele hektarów sadów jabłoniowych w gminie Urzędów. - Odtworzenie mojego sadu to ok. 100 tys. zł i kolejne 6 lat czekania na pierwsze jabłka – mówi jeden z poszkodowanych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sady Andrzeja Olendera i Jarosława Suchanowskiego są po sąsiedzku i mają po pół hektara. W żadnym nie stoi dziś ani jedno drzewko. Jabłonie leżą wyrwane z korzeniami lub połamane. Między nimi porwane węże nawadniające oraz grube metalowe liny, druty, słupki - rusztowania, które je podtrzymywały. Owoce miały być zbierane na początku października. 

– Kilka lat temu burza zniszczyła mi 130 drzew. Miałem nauczkę i robiłem wszystko, żeby było bardzo porządnie, żeby się już nie bać – opowiada Andrzej Olender. – Była i gruba lina, i dwa druty, a i tak nie utrzymało. Jakby jakaś trąba przeszła. Nie uda mi się już uratować ani jednego drzewka. 1400 jabłoni leży.

Wiatr szedł i niszczył

– To była nieprawdopodobna siła – mówi Paweł Dąbrowski, burmistrz Urzędowa, który w środę odwiedzał z wojewodą poszkodowanych sadowników. – Mieszkańcy, z którymi rozmawiałem nie pamiętają takiej nawałnicy. Wiatr szedł z niszczycielską siłą, jakby miał wytyczoną ścieżkę. Wyrwał z ziemi nawet specjalnie zamawiane metalowe słupy.

Wiatr i grad przemieszczały się pasem od Majdanu Bobowskiego w kierunku Okręglicy, Granic i Wierzbicy. Gmina szacuje, że ok. 35 hektarów sadów zniszczonych jest całkowicie, a na 150 hektarach sadów drzewa są częściowo wyłamane i pochylone.

– Obawiam się, że straty będą jeszcze większe, bo od deszczu ziemia jest miękka i naruszone drzewa cały czas się pochylają – mówi Dąbrowski. – Tak dramatycznej sytuacji nie było u nas nigdy, chociaż były przecież i grady, i susze. Teraz jesteśmy na etapie szacowania strat. Wojewoda obiecał, że osobiście będzie pilotował w ministerstwie sprawę odszkodowań dla pokrzywdzonych sadowników. Powinny trafić do nich, jak najszybciej, bo już teraz wiemy, że mogą być problemy z pieniędzmi z prywatnych ubezpieczeń.

Nie stać na ubezpieczenie

Część poszkodowanych właścicieli sadów w ogóle się nie ubezpieczyła. Mówią, że przy niskich cenach owoców ich na to nie stać. Jednak kłopoty mogą mieć także posiadacze polis.

– Z naszymi ubezpieczeniami to jest tak, że są oddzielne ubezpieczenia od mrozu, a inne od wiatru, czy gradu. Gdyby człowiek chciał wykupić wszystkie nie byłby w stanie opłacić składek. Ja od wielu lat mam takie od gradu – opowiada Jarosław Suchanowski. – Nie wiem, jak to będzie. Mówią, że przy tej burzy był grad, ale jak to udowodnić? Był też przecież i ogromny wiatr. Nie wiem, jak ubezpieczyciel do tego podejdzie. Zresztą wszystko zależy też od tego, ile procent sadu zostanie uznana za zniszczoną.

Ubezpieczenie jest wypłacane tylko jeśli jest to więcej niż 11 proc. Są też inne problemy. Teraz każą mi 14 dni czekać na przyjazd ubezpieczyciela i nic w tym czasie w sadzie nie ruszać, a jak nie sprzątnę to wszystko przecież zgnije.

Złe doświadczenia

Nie wszyscy wierzą jednak też w pomoc państwa. Wszystko przez złe doświadczenia. – W 2014 r. przyszedł grad i wybił mi wiele drzew. To była klęska żywiołowa. Przyznano mi wtedy odszkodowanie w wysokości 120 tys. zł. Dowiedziałem się o tym z oficjalnego pisma, ale pieniędzy nigdy nie dostałem, bo gotówki nie wystarczyło dla wszystkich poszkodowanych – wspomina Olender. – A teraz kto wie, jak oszacować szkody? Jak wycenić 6-letnie drzewo, które właśnie zaczęło owocować? Przez 6 lat pracowałem za darmo chodząc wokół nich i dbając o ich rozwój do tej chwili, kiedy właśnie miały zacząć przynosić dochód. Odtworzenie mojego sadu to ok. 100 tys. zł i kolejne 6 lat czekania na pierwsze jabłka. W sumie wychodzi więc 12 lat pracy za darmo.

5 lat pracy bez wypłaty

– W ciągu jednej nocy straciłem pół hektara sadu. Byłoby z niego ok. 20 ton jabłek. Liczę, że udałoby mi się je sprzedać za 1-1,5 zł za kilogram – wylicza Suchanowski. – Żeby to odtworzyć to trzeba płacić 10-15 zł za jedną dobrą sadzonkę i czekać 6-7 lat na pełne owocowanie, przez cały czas pracując w tym sadzie i ponosząc kolejne wydatki.

– Oprócz pieniędzy na drzewka trzeba drugie tyle wyłożyć na to, co nie jest objęte kosztami produkcji: słupek, drut, bambus, zapinka, kotwica – wylicza Tomasz Suchanowski, krewny poszkodowanego mężczyzny. – To gigantyczna inwestycja. A teraz niech pani spojrzy. Jedna burza i 5-6 lat pracy poszło w piach. Żeby odnowić produkcję, trzeba tyle samo pracować za darmo. Wyobraża sobie pani 5 lat swojej pracy bez wypłaty? To właśnie spotkało sadowników.

– I tak, że tak to się wszystko skończyło. Dobrze, że nikt nie zginął – podsumowuje jeden z poszkodowanych sadowników.

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 15 sierpnia 2019 o 22:23
+22
trzeba było się ubezpieczyć...
Chyba  kiedyś Cimoszewicz tak radził i przepadł w wyborach. Suwerenowi nie podobają się takie rady.
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2019 o 07:54
+11
Niestety to są skutki uboczne sadzenia jabłoni na podkładkach karłowych. Zostaje zachwiana równowaga między wielkością systemu korzeniowego a częścią nadziemną. Z tym problemem jakoś radzą sobie Holendrzy sadząc osłony przeciwwiatrowe czy robiąc mocne konstrukcje szkieletowe, a takie wiatry od Morza Północnego to tam norma. U nas jak zwykle po "taniości". Ze zdjęć widać że bardziej te drzewka utrzymywały tą konstrukcję niż na odwrót (brak złamanych palików czy słupków wszystko się przewróciło). Wg. mnie płytko wkopane słupki w zbyt dużej rozstawie nie wytrzymały obciążenia podmuchem wiatru i całość się położyła. No ale kto by zakładał że będzie burza z wiatrem i przeliczał jak głęboko wkopywać i jakiej grubości i z jakiego materiału zastosować słupki. Teraz płacz lament i wyciąganie rąk po pomoc a wcześniej radocha bo zaoszczędziłem 20 % na kosztach konstrukcji. Na ubezpieczenie w tym przy bym zbytnio nieliczył bo widać ewidentne błędy przy montażu tych konstrukcji.
Niestety to są skutki uboczne sadzenia jabłoni na podkładkach karłowych. Zostaje zachwiana równowaga między wielkością systemu korzeniowego a częścią nadziemną. Z tym problemem jakoś radzą sobie Holendrzy sadząc osłony przeciwwiatrowe czy robiąc mocne konstrukcje szkieletowe, a takie wiatry od Morza Północnego to tam norma. U nas jak zwykle po "taniości". Ze zdjęć widać że bardziej te drzewka utrzymywały tą konstrukcję niż na odwrót (brak złamanych palików czy słupków wszystko się przewróciło). Wg. mnie płytko wkopane słupki w zbyt... rozwiń
Avatar
Leszcz / 15 sierpnia 2019 o 21:42
+9
Na samym początku wiadomo, nikt nie chciałby pracować za darmo... Teraz przechodząc do całości winni są sami, ubezpieczenie może i droższe, ale w tym interesie nie można inaczej.. Dodatkowo jak idzie nawałnica, to najczęściej zniszczona jest całość upraw, bo wiatr czy grad nie ominie drzewek na tak małej przestrzeni.  Podsumowując rolnik co roku jest poszkodowany.. bo jak nie zniszczenia, to taki urodzaj, że na skupie nie opłaca się sprzedawać i lepiej nie zbierać plonów- niech zgniją. 
Avatar
Sant / 16 sierpnia 2019 o 21:26
+5
Panowie sadownicy , wzruszające! są przecież ubezpieczenia! nie stać was ? do koszenia trawy proszę 12 zł/h. Trzeba było się ubezpieczyć .. jak mawiał Cimoszewicz. Odszkodowania dla was są z naszych podatków, a ja na ubezpieczenie wydaję bardzo dużo... i mną się nikt nie przejmuje.. Kostki, granity, audiki, passaty są ? Pomyślcie o biznesie własnym, nikt nie chce dokładać do odszkodowań z budżetu państwa.. Tyle w temacie.
Avatar
Zenek / 16 sierpnia 2019 o 15:13
+4
Taak nie stać sadownikow na ubezpieczenie buha hahaha bo jeszcze ktoś weźmie i uwierzy. Ja rozumiem, że ciężko pracują, za darmo nic nie ma ale z tym nie stać to już gruba przesada. A na hektary kostki pod domami i środkami stać? A na fury po 100 tyś stać? Nie bądźcie śmieszni...
Avatar
zxc / 16 sierpnia 2019 o 06:37
+4
Ja się nie znam na sadownictwie, ale wiązania wszystkich drzewek jedną liną nie sprawdził się. Przyszła burza i wszystko połamała, bo drzewka obciążone owocami były zbyt ciężkie i jedno pociągnęło następne... Może zrobić inne rozwiązanie, wtedy połamie tylko niektóre! Szkoda ludzi, niestety taka jest przyroda.
Avatar
Gość / 15 sierpnia 2019 o 21:22
+4
trzeba było się ubezpieczyć...
Avatar
Peter / 16 sierpnia 2019 o 22:06
+2
trzeba było się ubezpieczyć...
Chyba  kiedyś Cimoszewicz tak radził i przepadł w wyborach. Suwerenowi nie podobają się takie rady.
 Trzeba było... Cimoszewicz powiedział to w 1997 i miał rację , dzisiaj to nie ma znaczenia.. Zdanie suwerena mam gdzieś.. nie wszyscy żyją z polityki.
Avatar
gość / 16 sierpnia 2019 o 15:32
+2
Nie żartujcie, to są sady. To jakaś uprawa hydroponiczna w stylu japońskim.
Avatar
Kd / 16 sierpnia 2019 o 13:14
+2
To co piszą to nie dokonica prawda nie zostało zniszczone 1400 drzew tylko 600
Avatar
gość / 2 września 2019 o 08:38
0
Jak mawiał marszałek "naród wspaniały, tylko ludzie ku**y"
Avatar
gość / 1 września 2019 o 15:34
0
Polska jest niszczona już od 30 lat.
Avatar
sara / 1 września 2019 o 10:54
-1
Matka Boska hm,co też facio wymyślił Postaw sobie pomnik kaczorka on cię ochroni ten przygłup Niszczy Polskę i ludzi
Avatar
hugo / 18 sierpnia 2019 o 08:46
-2
......u nas w domu zawsze było tak, że gdy chmury nadchodziły i czuło się burzę, to matka z babką ustawiały w oknie obrazek matki Boskiej z miasta Częstochowy i zawsze nas omijało! To lepsze od ubezpieczenia i tańsze, ponieważ taką "polisę" na odpuście już za 30 zł.. nabyć można. Poświecenie , to koszt 100-150 złociszów, a obowiązuje bezterminowo... ...
 tera to ty mi gupek zaimponowałeś-sady tyż trza było zawierzyć i spać spokojnie,a jeszcze jaki mały pomnik na środku sadu jako odgromnik pierdyknąć to już całkiem miodzio
Avatar
kraśnicki głupek... / 17 sierpnia 2019 o 23:12
+1
......u nas w domu zawsze było tak, że gdy chmury nadchodziły i czuło się burzę, to matka z babką ustawiały w oknie obrazek matki Boskiej z miasta Częstochowy i zawsze nas omijało! To lepsze od ubezpieczenia i tańsze, ponieważ taką "polisę" na odpuście już za 30 zł.. nabyć można. Poświecenie , to koszt 100-150 złociszów, a obowiązuje bezterminowo... ...
Avatar
zadziwiony / 17 sierpnia 2019 o 21:49
+1
ci sadownicy trochę zmyslają.n iby sady nowoczesnie prowadzone  a oni mówią że sześć lat trzeba czekać na zbiory.Myślę że już w trzecim roku są znośne owoce. Ale i tak szkoda kilku lat pracy na próżno
Avatar
zadziwiony / 17 sierpnia 2019 o 21:47
+1
po 14 dniach wszystko zgnije i ubezpieczyciel za wszystko zapłaci. W czym problem? Trzeba tylko rzetelną polise wykupić a o to niełatwo. Bo i płacić szkoda a i firmy tak układają warunki aby móc zapłacić odszkodowania mniej.
Avatar
Peter / 16 sierpnia 2019 o 22:06
+2
trzeba było się ubezpieczyć...
Chyba  kiedyś Cimoszewicz tak radził i przepadł w wyborach. Suwerenowi nie podobają się takie rady.
 Trzeba było... Cimoszewicz powiedział to w 1997 i miał rację , dzisiaj to nie ma znaczenia.. Zdanie suwerena mam gdzieś.. nie wszyscy żyją z polityki.
Avatar
Sant / 16 sierpnia 2019 o 21:26
+5
Panowie sadownicy , wzruszające! są przecież ubezpieczenia! nie stać was ? do koszenia trawy proszę 12 zł/h. Trzeba było się ubezpieczyć .. jak mawiał Cimoszewicz. Odszkodowania dla was są z naszych podatków, a ja na ubezpieczenie wydaję bardzo dużo... i mną się nikt nie przejmuje.. Kostki, granity, audiki, passaty są ? Pomyślcie o biznesie własnym, nikt nie chce dokładać do odszkodowań z budżetu państwa.. Tyle w temacie.
Avatar
Jola / 16 sierpnia 2019 o 20:44
0
dobrze , że sadownicy mają z czego dokładać do tego interesu
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny 0 2

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 0 0

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 0

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 1 5

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 5 2

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 20 17

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna 18 3

Rowerzysta został potrącony w czwartek w miejscowości Radwanówka. Z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej 4 9

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

Rocznica walk pod Świnkami

Rocznica walk pod Świnkami 0 0

73 lata temu oddział majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” starł się z siłami UB-KBW pod Świnkami w Lasach Janowskich. Na sobotę zaplanowano tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia]
galeria

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia] 1 3

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje rocznicę 75-lecia powstania.

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog to nowa sława w alei. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej odbyła się w piątek.

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach 0 0

22 września o godz. 10 z Portu Marina Puławy wystartuje Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" skierowany do dzieci w wieku od 8 do 14 lat wraz z ich opiekunami.

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym
21 września 2019, 19:00

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Elvis wiecznie żywy!" to tytuł koncertu, który 21 września o godz. 19 odbędzie się w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Na scenie pojawi się Grzegorz Trzciński "LVis", który wykona największe przeboje lat 50., 60., i 70.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!