To najbardziej wystrzałowy duet, który wystąpi na scenie Bożonarodzeniowego Festiwalu Smaku w Lublinie. Przez sześć dni będziemy smakować świąteczną kuchnię. Scena na Starym Mieście stanie się areną smaku, na której wystąpią najciekawsi szefowie kuchni z lubelskich restauracji. Będzie wędzarka, wielokulturowe miasteczko smaku dookoła Trybunału Koronnego, warsztaty kulinarne dla dużych i małych. I dużo niespodzianek.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Lublin będzie areną pokazów szefów kuchni. Gotować będą: Anush Chilingaryan (Jazzve), Elżbieta Cwalina (Hades Szeroka), Dorota Otachel (Old Pub), Bartosz Sadowski (Od Kuchni), Jarek Sak (Caffe Trybunalska), Ivo Violante (Ivo Italian). Będą warsztaty gotowania dla dużych i małych, nauka przyrządzania potraw świątecznych i restauracje polowe z ławami i stołami. Miasteczko Smaku, ormiański grill, grzane wino i piwo. Stolik malarzy, malowanie aniołów. Anioły i choinki. Zwierzątka i ogniomistrze z Centrum Kultury. Codziennie od 10 do godzin nocnych. Czego nie warto przegapić?
Szalony Włoch na początek
Każdy z wymienionych szefów kuchni ma na Bożonarodzeniowym Festiwalu Smaku swój dzień. Na dobry początek dziś, w piątek 18 grudnia, o godzinie 16 na Scenę Smaku wejdzie Ivo Violante. Po to, żeby opowiedzieć o tym, jak smakuje Boże Narodzenie we Włoszech.
Każdy z szefów kuchni ma stały czas do 16 do 20. Podczas czterech godzin będą pokazy gotowania dla dorosłych oraz warsztaty kulinarne dla dzieci. Ivo Violante pokaże jak przygotować małe pizze calzone z wigilijnym nadzieniem z kapustą i grzybami. - Skorzystam także z wędzarki stojącej przy scenie. Co uwędzę? Zapraszam na festiwal - mówi Ivo.
Goście
To pierwszy duet festiwalowy. W sobotę, 19 grudnia, na Scenie Smaku ustawionej przy Trybunale Koronnym będzie gotować Elżbieta Cwalina z Hades Szeroka. Kocha wyrafinowaną kuchnię francuską, jest mistrzynią tart i bardzo ceni sobie tradycyjną kuchnię polską.
- Gotowanie to sztuka, która wymaga szczypty duchowości. Dlatego zaprosiłam na scenę ojca Tomasza Dostatniego, specjalistę od kuchni wielkopolskiej. W planie mamy przyrządzenie wigilijnej wersji pyrów z gzikiem. Na scenę zaprosiłam także malarza Piotra Łucjana, który będzie malował coś z Schulza. Porozmawiamy o smakach Drohobycza - mówi Elżbieta Cwalina.
Ogniomistrze, zwierzątka i święta Od Kuchni
Niedziela należy do Bartosza Sadowskiego, który na ulicy Chopina w Lublinie prowadzi autorską restaurację Od Kuchni. Zasłynął z tego, że w kuchni umieścił kamery, na salach monitory, goście śledzą przygotowanie potrawy. - Wigilia wigilią, a w pierwszy i drugi dzień trzeba coś solidnego zjeść. Mój dzień na scenie Bożonarodzeniowego Festiwalu Smaku będzie poświęcony pieczonym mięsom. Pokażę kilka patentów na dobre pieczyste. Bez chemii i konserwantów - mówi Bartosz Sadowski.
Jego pokazy będą miały niecodzienną scenografię. O 16 na scenę wejdą ogniomistrze, zaraz po nich Bawimisie z Centrum Kultury. - Z dziećmi zrobię kolorowe, owocowe szaszłyczki - dodaje Sadowski.
Maestro Jean Bos
To kulinarna gwiazda Bożonarodzeniowego Festiwalu Smaku. Jego pokazy na Scenie Smaku odbędą się dwukrotnie, w sobotę i niedzielę o 15. Jego Królewska Mość Król Belgii Artur II wydał dekret królewski, którego następstwem było przyznanie Jeanowi Bos wyróżnienia Oficer Orderu Leopolda II za całokształt twórczości kulinarnej. Znakomity belgijski kucharz wystąpi z pokazem gotowania, do którego użyje ciekłego azotu.
Mistrz pasjonuje się hodowlą ziół oraz uprawą kwiatów jadalnych, których używa do przyrządzania potraw. Uwielbia polskie nalewki, których używa do marynowania mięsa, duszenia i smażenia.
Anush i Jaro
W poniedziałek na Scenie Smaku razem gotować będą Anush Chilingaryan z Jazzve i Jarosław Sak z Trybunalskiej. - Pokażę, jak przyrządza się haszlamę z rybą - zapowiada Anush Chilingaryan.
- Ja zaplanowałem ugotować rozgrzewającą zupę rybną - dodaje Jarosław Sak.
Ormiańsko lubelskie połączenie zapowiada się bardzo smakowicie. Tym bardziej, że obie restauracje wystawią swoje polowe oddziały. -Chcemy pokazać potrawy, które na co dzień podawane są w naszych ormiańskich restauracjach Armenia i Jazzve - mówi Anush Chilingaryan.
Polska i Ukraina
Wtorek będzie należał do restauracji Old Pub i Doty Otachel, która w swej autorskiej restauracji komponuje i podaje dania na najwyższym, światowym poziomie. Jej asystentką jest Maryjka; szefowa kuchni z Ukrainy.
Jedna i druga robi genialne pielmieni. Polsko ukraiński duet zaprezentuje też klasyczne dania wigilijne polskiej kuchni. Z oryginalnymi dodatkami. Na przykład klasyczny wigilijny barszcz z pielmieni grzybowymi.
Śledzimy śledzia
W środę, 23 grudnia, na zakończenie Bożonarodzeniowego Festiwalu Smaku, na scenę wyjdą razem wszyscy szefowie kuchni. Najpierw po to, żeby pod wodzą Piotra Selima zaśpiewać kolędę „Wśród nocnej ciszy”. - Każdy z nas przyrządzi śledzie według własnej receptury. Będziemy także pokazywać, jak zrobić dobre śledzie na Wigilię - mówi Elżbieta Cwalina.
Od 18 do 23 grudnia na Miasteczku Smaku będzie można degustować i kupować przysmaki na świąteczny stół. Stoiska z przysmakami zaczynają się już na deptaku, ale wszystkie ścieżki smaku prowadzą na festiwalu do sceny stojącej przy Trybunale Koronnym i świątecznego jarmarku.