Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

17 grudnia 2019 r.
16:32

Jarmark Inspiracji z kozią brodą. Trzy dni kosztowania tradycyjnych i regionalnych przysmaków [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora sz
0 5 A A

W najbliższy piątek na Starym Mieście w Lublinie zaczyna się zimowy Jarmark Inspiracji. Przez trzy dni szefowie kuchni będą gotować, na stoiskach pojawią się tradycyjne i regionalne przysmaki. To wspólna inicjatywa Europejskiego Festiwalu Smaku oraz Polskiej izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. – Chcemy pokazać tradycyjne smaki Bożego Narodzenia i na nowo je zinterpretować – mówi Marcin Jurek, szef kuchni restauracji Titno w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co ma do tego kozia broda? To bardzo smaczny grzyb, który rośnie na gałęziach i można z niego przyrządzać smaczne dania. To także nazwa nowej restauracji Kozia Broda na Starym Mieście, gdzie na konferencji prasowej organizatorzy opowiedzieli o nowym przedsięwzięciu.

– Współpracujemy z Europejskim Festiwalu Smaku. Doszliśmy do wniosku, żeby wspólnie zorganizować zimową edycję festiwalowego jarmarku. A ponieważ z miasta zniknął coroczny kiermasz na deptaku, chcemy wypełnić lukę. Pierwsze edycja będzie skromna, ale z dobrym wyborem regionalnych przysmaków – mówi Tomasz Solis, prezes lubelskiego oddziału izby.

W sobotę na jarmarku zagra Przemek Żarnowski, który otrąbi jarmark na ligawie.

– To bardzo stary instrument, związany z muzyką Karpat, a obrzęd otrąbiania związany jest z tradycją adwentu i Bożego Narodzenia. Instrument został przez muzyka zbudowany osobiście, a sam obrzęd odtworzono w Domu Kultury w Motyczu – mówi dr Agata Kusto z Instytu Muzyki UMCS.

Ligawę na konferencji usłyszeli dziennikarze, mieszkańcy Lublina usłyszą ją w sobotę, 21 grudnia, przed Trybunałem Koronnym. Będą kolędy, w tym specjalna kolęda szefów kuchni.

W trakcie jarmarku odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po piwnicach restauracji Kozia Broda, gdzie odkryto tzw. korzeń miasta, fragmenty najstarszych murów.

– Pokażę zakamarki miejsca, opowiem o niespodziankach architektonicznych – mówi architekt Adam Wójcik, który zaprojektował wnętrze zabytkowej kamienicy. W portfolio ma: klub Koyot i nieistniejące legendy: klub Sox na Starym Mieście, klub Kotłownia czy Oregano Cafe. W Warszawie Santorini, Meltemi czy nieistniejące: Mekong i amerykańską restaurację Warsaw Tortilla Factory, poza tym w Poznaniu Mykonos, wzorowaną na Santorini, oraz lokale w Krakowie i na Mazurach, które nie zdołały obrosnąć legendą. – Będzie można przysiąść, wypić dobrą herbatę, odpocząć od zgiełku jarmarku i ruszyć na koncert ligawy – mówi Wójcik.

Na jarmarku będzie dobre jedzenie. – Zaprosiliśmy sprawdzonych producentów z regionu. Będą smaczne wędliny, sporo wędzonych ryb, chleby, przetwory, ciasta. Ale także rękodzieło, związane z tradycją Bożego Narodzenia. Jednak oprócz zakupów, ważna jest rozmowa, spotkanie, chwila wytchnienia od zakupów – dodaje Solis.

Na kameralnej scenie będą gotować szefowie kuchni z naszego miasta. Na przykład Piotr Huszcz, szef kuchni restauracji Hotelu Piano, specjalizujący się w tematycznych podróżach kulinarnych po regionie. Obecność szefów kuchni to także możliwość konsultacji kulinarnych. Warto podpytać o danie, patent na dobry pasztet czy rybę w galarecie. W specjalnej roli wystąpią cebularze na gorąco w różnych odmianach. Oraz regionalne wina z Zamościa.

– Mamy nalewki, mamy cydry, w tej chwili na terenie naszego regionu powstają bardzo ciekawe wina. Zapraszamy w sobotni wieczór na lampkę wina i chwilę rozmowy – mówi Tomasz Solis. Wato dodać, że ceny mają być przyjazne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium