Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

14 grudnia 2009 r.
8:47
Edytuj ten wpis

Górnicy Bogdanki zarobią na prywatyzacji

0 18 A A

Akcje warte dziś 225 mln zł trafią za darmo do pracowników Lubelskiego Węgla Bogdanka. Jedna osoba dostanie średnio pakiet wart 60 tys. zł. Dziś rozpoczyna się tworzenie list uprawnionych do otrzymania akcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na ten moment pracownicy kopalni czekali od dawna. W miniony wtorek Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 4,75 proc. akcji Bogdanki. Dzięki temu, za kilka miesięcy w ich ręce trafią akcje, które przekaże im Skarb Państwa. – Ta transakcja otwiera drogę do uruchomienia procedur związanych z nieodpłatnym nabyciem akcji przez uprawnionych pracowników – wyjaśnia Mirosław Taras, prezes LW Bogdanka.

Pula tzw. akcji pracowniczych wynosi 3.243.000. To oznacza, że pracownicy – prawie cztery tysiące osób – otrzymają od państwa walory Bogdanki, które dziś na giełdzie warte są aż 225 mln zł.

– Średnio na każdego przypadałoby więc ok. 850 akcji – mówi Józef Przybysz, z-ca przewodniczącego „Solidarności” w Bogdance. – Oczywiście jeden dostanie mniej, drugi więcej. To będzie zależało od stażu pracy w Bogdance.

Na piątkowej sesji warszawskiej giełdy jedna akcja Bogdanki kosztowała ok. 70 zł. Z tego wynika, że każdy pracownik otrzyma średnio pakiet warty ok. 60 tys. zł. – Co zrobię z tymi pieniędzmi? – zastanawia się górnik z 15-letnim stażem w kopalni. – Na razie nic nie planuję, bo nawet nie wiem, ile dostanę. Ale na pewno się przydadzą, a już rodzina zadba o to, by się nie zmarnowały.

Kto i ile dostanie, okaże się w najbliższych tygodniach.

– W tej chwili przystępujemy do tworzenia listy osób uprawnionych z podziałem na grupy stażowe – informuje Tomasz Zięba, rzecznik LW Bogdanka. – Umowy na przydział akcji będą podpisywane za trzy miesiące.

Akcje dostaną nie tylko obecni pracownicy, ale też emeryci, renciści, a nawet spadkobiercy zmarłych pracowników. Tyle, że przez dwa lata (licząc od ubiegłego wtorku) nie będą mogli ich sprzedać. Na swoich akcjach pracownicy zarobią najwcześniej 8 grudnia 2011 roku. Chyba, że skuszą się na propozycję transakcji na „czarnym rynku”.

– Doświadczenie, choćby z Zakładów Azotowych Puławy pokazuje, że zawsze znajdą się chętni, którzy zechcą kupić nasze walory omijając prawo – mówi Robert Wolanin, dyrektor Domu Maklerskiego IDM SA w Lublinie. – Będą proponować umowę zastawu na akcjach, płacąc gotówką. Ja ostrzegam przed takimi transakcjami. Bo za dwa lata może się okazać – i jest to bardzo prawdopodobne – że akcje Bogdanki są warte znacznie więcej, niż w dniu, w którym je sprzedaliśmy. A podatek od sprzedaży zostanie nam naliczony od tej wyższej wartości.

Związkowcy z Bogdanki zapewniają, że będą nie tylko uczestniczyć w tworzeniu listy uprawnionych, ale też informować pracowników o wszystkim, co wiąże się z nabyciem akcji. – Dostaniemy akcje o dużej wartości. Musimy być świadomi, w jaki sposób możemy nimi dysponować i co robić, żeby nie stracić – mówi Przybysz.

Pracownicy Bogdanki się wzbogacą. Dostaną akcje swojej firmy

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
znawca problemu a nie cep / 17 grudnia 2009 o 15:17
0
malone napisał:
Prowadził ktoś kiedyś biznes ?? jeszcze nie widziałem przedsiębiorcy który sprzedałby coś co przynosi duzę zyski !!! to jakiś obłęd, za to powinni tuska i reszte do wieziena wsadzić.

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika rozwiń
Avatar
prawnik / 17 grudnia 2009 o 13:42
0
proszę pisać precyzyjnie o tym podatku - to nie jest prawda, że zostanie naliczony od cey giełdowej - cena zapisana w umowie kupna - sprzedaży jest obowiązująca natomiast opłata PCC-1 może byc ustalona arbitralnie przez urzednika US ale ona wynosi 1% i jest zwyczajowa płacona przez strone kupującą
pzdr
Avatar
??????? / 16 grudnia 2009 o 06:12
0
pjp2 napisał:
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!



A jaki górnik z pani pracującej w biurze. Im się akcje należą.
Avatar
Krzysiek / 15 grudnia 2009 o 20:33
0
Górnik z 15-letnim stażem nic nie dostanie.
Avatar
Gumiś / 15 grudnia 2009 o 13:55
0
Akurat z Łęczną czy Bogdanką nie mam nic wspólnego, ale po co ta zawiść?
Normalną sprawą jest, że jak ktoś kilkadziesiąt lat pracował w jakiejś firmie, to przy prywatyzacji dostaje jakieś udziały.
Jeżeli szary człowiek, raz w życiu dostanie jakiś grosz, że całe życie pracował w jakiejś firmie, to dobrze.
Niektórzy dziennikarze, specjalnie sieją zamęt, zawiść, żeby coś się działo wokół ich gazety.
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:59
0
O pardon zdaje się, że źle odmieniłam nazwisko autorki,
a więc jeszcze raz
Pani Magdaleno Bożko
cd jak wyżej
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:57
0
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!!
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji wprowadza tę instytucję i zgodnie z "logiką ustawodawcy",
takie akcje są realizacją zasady, że pracownicy biorą udział w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Czy słuszne jest to rozwiązanie czy nie - to nie sprawa nie do rozstrzygnięcia na za małych łamach DZW.
Może lepiej skupiła by się Panie na rzetelnym przekazaniu informacji, a nie "sianiu zamętu".

Wyczuwam w Panie tekście jakąś wrogość do braci górniczej -ani to profesjonalnie, ani ładnie.
A może jakiś czarny PR???
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!... rozwiń
Avatar
Sieczkobrzęk / 14 grudnia 2009 o 15:06
0
Kopalnię zbudowano z naszych podatków a akcje dostaną obecni właściciele. A wszystko przez to, że tylko 35% wyborców poszło na referendum uwłaszczeniowe.
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:41
0
pracownik powierzchni napisał:
Nie każdy górnik dostanie duża część pracowników powierzchni pracujących nawet ponad 20 lat nic nie dostanie.

A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:40
0
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!
Avatar
znawca problemu a nie cep / 17 grudnia 2009 o 15:17
0
malone napisał:
Prowadził ktoś kiedyś biznes ?? jeszcze nie widziałem przedsiębiorcy który sprzedałby coś co przynosi duzę zyski !!! to jakiś obłęd, za to powinni tuska i reszte do wieziena wsadzić.

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika

hehehe..... widać ze jesteś nie do końca rozumny biznesmenie, sprzedaje się rózne rzeczy w tym firmy, sprzedaje się akcje na róznym etapie rozwoju firmy, tylko cep tego nie rozumie,że panstwowe znaczy niczyje,a tylko kusi obsadzaniem swoich na stołkach jak niedawno na kopalni bogdanka pis posadził hydraulika rozwiń
Avatar
prawnik / 17 grudnia 2009 o 13:42
0
proszę pisać precyzyjnie o tym podatku - to nie jest prawda, że zostanie naliczony od cey giełdowej - cena zapisana w umowie kupna - sprzedaży jest obowiązująca natomiast opłata PCC-1 może byc ustalona arbitralnie przez urzednika US ale ona wynosi 1% i jest zwyczajowa płacona przez strone kupującą
pzdr
Avatar
??????? / 16 grudnia 2009 o 06:12
0
pjp2 napisał:
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!



A jaki górnik z pani pracującej w biurze. Im się akcje należą.
Avatar
Krzysiek / 15 grudnia 2009 o 20:33
0
Górnik z 15-letnim stażem nic nie dostanie.
Avatar
Gumiś / 15 grudnia 2009 o 13:55
0
Akurat z Łęczną czy Bogdanką nie mam nic wspólnego, ale po co ta zawiść?
Normalną sprawą jest, że jak ktoś kilkadziesiąt lat pracował w jakiejś firmie, to przy prywatyzacji dostaje jakieś udziały.
Jeżeli szary człowiek, raz w życiu dostanie jakiś grosz, że całe życie pracował w jakiejś firmie, to dobrze.
Niektórzy dziennikarze, specjalnie sieją zamęt, zawiść, żeby coś się działo wokół ich gazety.
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:59
0
O pardon zdaje się, że źle odmieniłam nazwisko autorki,
a więc jeszcze raz
Pani Magdaleno Bożko
cd jak wyżej
Avatar
pogromca_ignoranctwa / 14 grudnia 2009 o 22:57
0
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!!
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji wprowadza tę instytucję i zgodnie z "logiką ustawodawcy",
takie akcje są realizacją zasady, że pracownicy biorą udział w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Czy słuszne jest to rozwiązanie czy nie - to nie sprawa nie do rozstrzygnięcia na za małych łamach DZW.
Może lepiej skupiła by się Panie na rzetelnym przekazaniu informacji, a nie "sianiu zamętu".

Wyczuwam w Panie tekście jakąś wrogość do braci górniczej -ani to profesjonalnie, ani ładnie.
A może jakiś czarny PR???
Ja w sprawie dziennikarzy ignorantów

Pani Autorko Magdaleno Bożek - ma Panie zdumiewające wręcz zdolności do nadinterpretacji.
Wyraz zdumienia już od przeszło godziny nie może zejść z mojej twarzy.
Nikt za darmo nic nie dostaje i nie ze "skarbca państwowego" - górnicy tam pracują/pracowali.
A że zakład pracy to jedyna rentowna kopalnia w Polsce i teraz coś im się z tego dodatkowo dostanie - Good for them!
To, że akcje są nieodpłatne nie oznacza, że górnicy dostaną je za darmo!!... rozwiń
Avatar
Sieczkobrzęk / 14 grudnia 2009 o 15:06
0
Kopalnię zbudowano z naszych podatków a akcje dostaną obecni właściciele. A wszystko przez to, że tylko 35% wyborców poszło na referendum uwłaszczeniowe.
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:41
0
pracownik powierzchni napisał:
Nie każdy górnik dostanie duża część pracowników powierzchni pracujących nawet ponad 20 lat nic nie dostanie.

A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!
Avatar
pjp2 / 14 grudnia 2009 o 14:40
0
A jaki z Ciebie górnik, jak pracujesz na powierzchni?!!
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku 0 2

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda"

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda" 0 20

Przed kościołem przy ul. Staszica jeszcze w zeszłym tygodniu rosło pięć drzew. Zostało jedno. – W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka 0 2

Bogdanka testuje pod ziemią nowy, bezprzewodowy system komunikacji. Ma to poprawić wydajność pracy maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów
film

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów 1 3

Reprezentacja Polski uległa w Gdańsku Czechom 0:1. Tym samym przed ostatnim meczem w Lidze Narodów z Portugalią Biało-Czerwoni wciąż pozostają bez zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie 44 27

To już pewne: mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ratusz zgodził się na ceny zaproponowane przez firmy startujące w przetargu na obsługę dzielnic, w których dotychczas nie udało się wprowadzić nowych zasad segregacji odpadów. Od stycznia nowe zasady mają dotyczyć całego miasta

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia]
galeria

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia] 0 2

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym działa już słONICOwy kącik zabaw ufundowany przez Fundację ONICO.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada 1 1

Piłkarze kończą w weekend rundę jesienną. W III lidze odbędą się dwa mecze derbowe: Podlasie Biała Podlaska gra z Wisłą Puławy, a Orlęta Spomlek podejmują Stal Kraśnik. Czwartoligowcy awansem zagrają już za to kolejkę rundy wiosennej

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu
galeria

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu 184 69

Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa lubelskiego. Jego kandydatura została wskazana podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest obecnie wiceministrem sportu i turystyki w rządzie PiS.

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 19 7

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 72 18

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 2 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 24 6

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 94 40

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 118 1

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 6 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!