Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

5 czerwca 2019 r.
7:36

Wojewoda lubelski zdekomunizował szkołę

Autor: Zdjęcie autora opr. aa
7 67 A A
Szkoła Podstawowa w Ludwinie nie będzie już nosić imienia Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła”
Szkoła Podstawowa w Ludwinie nie będzie już nosić imienia Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” (fot. Google Street View)

Szkoła Podstawowa w Ludwinie (powiał łęczyński) nie będzie już nosić imienia Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła”, bo upamiętnia to formację symbolizującą komunizm. Ponieważ zmianą nazwy szkoły nie zajęła się Rada Gminy, zarządzenie zastępcze wydał wojewoda lubelski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z obowiązującym prawem nazwy jednostek organizacyjnych np. szkół czy przedszkoli, ale też m.in. budowle, ulice, mosty i place nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagowanie komunizmu uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

A zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej wskazane w nazwie szkoły w Ludwinie zgrupowanie partyzanckie komunizm symbolizuje.

„Zgrupowanie „Jeszcze Polska nie zginęła” – oddział sformowany na przełomie lat 1942-1943 na Wołyniu. Organizacyjnie podlegało dowództwu partyzantki radzieckiej i było jedną z najsilniejszych sowieckich jednostek partyzanckich złożonych z Polaków na tym obszarze (…)” – czytamy w opinii IPN.

Podobnego zdania jest nadzór wojewody. – Nie ulega wątpliwości, że nazwa Szkoły Podstawowej im. Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” w Ludwinie upamiętnia formację wojskową symbolizującą komunizm, jest zatem niezgodna z art. 1 ust. 1 ww. ustawy – czytamy.

Na zarządzenie wojewody przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

e-Wydanie

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 10:23
+19
Trudno rozsądnie bez używania wulgaryzmów skomentować działania IPNu i naszego wojewody.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 10:08
+18
czy ten wojewoda dużo ma jeszcze głupich pomysłów ?
Avatar
AB / 5 czerwca 2019 o 09:36
+18
Wojewodzie przeszkadzało upamiętnienie oddziału partyzanckiego "Jeszcze Polska nie zginęła" ?! To ten wojewoda z jakiej jest narodowości ? Rosyjskiej ?
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 10:13
+17
Stanisław KUCHCIEWICZ pseudonim „Wiktor” - godny patron szkoły???????? 2/3 lipca 1947 roku – zbrojne oddziały powojennego podziemia WiN „Wiktora”, „Ordona” i „Żelaznego” – podległe „Uskokowi”, dokonały zbrodni na mieszkańcach wsi Puchaczów. Impulsem dla jej dokonania była zemsta za złożenie doniesienia nowym władzom przez jednego z mieszkańców o miejscu ukrywania się trzech winowców. Zginęło łącznie 25 osób, w tym 11 kobiet oraz 7 letnią dziewczynkę.
Avatar
ja / 5 czerwca 2019 o 10:48
+15
Nie Polscy bohaterowie? A czyi. W tym zgrupowaniu walczył mój kuzyn, najpierw w strukturach BCh, później AK, a ostatecznie przez oddział "Jeszcze Polska Nie Zginęła" wstąpił do Wojska Polskiego, wtedy jeszcze nie "ludowego", aby walczyć z Niemcami. I na pewno nie był komunistą i nie propagował komunizu. Wręcz przeciwnie. Ale chciał walczyć z Niemcami. Był przecienikiem komunizmu, za co zapłacił najwyższą cenę, prawdopodobnie jego ciało zostało skrycie porzucone na "Łączce". Niestety nie został jeszcze zidentyfikowany.
Avatar
jo / 5 czerwca 2019 o 08:12
+13
czyli paranoja i wymazywanie historii kraju trwa w najlepsze
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 08:12
+13
NO ale Pan Wojewoda zrobił WYNIK no i zapunktował u prezesa.TAAAAAAAK to zgrupowanie na pewno nie walczyło z okupantem pewnie mordowało niewinne kobiety i dzieci,Tak się wypacza historię.Młodzi ludzie z tego zgrupowania gineli walcząc z okupantem za nas wszystkich za pana panie wojewodo TAKŻE.Czy byli wśród nich komuniści ?????? nie istotne ważne że bili okupanta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I chwała im za to !!!!!!!!!
Avatar
M.Jaroszek / 5 czerwca 2019 o 10:07
+12
Spójrzmy na to jako szansę, bo to szansa by uhonorować inspirującego człowieka z Lubelszczyzny, który zasługuje na upamiętnienie, mam na myśli Prof. Wiktora Zina, pochodzącego z Hrubieszowa architekta, wykładowcę Politechniki Krakowskiej,  zasłużonego kulturze polskiej, autora licznych publikacji naukowych, znanego jako autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Myślę, że Rada Gminy weźmie pod uwagę głos mieszkańców.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 08:50
+12
Czy "WIKTOR" to ten sam co w zorganizowanej akcji mordował mieszkańców Puchaczowa w tym kobiety i dzieci? Proszę potwierdzić lub zaprzeczyć, jeśli ktoś wie.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 08:25
+11
W tym Ludwinie to taki grajdoł jest. Dyrektorem szkoły jest bojąca się własnego cienia żona przewodniczącego rady gminy. Zmiana patrona szkoły to dodatkowe obowiązku dyrektora a tu nic się nie chce robić. Wójt nic nie zrobił bo Pani dyrektor by się poskarżyła mężowi a od niego dużo zależy w gminie. I tak się toczy. Zresztą ta cała gmina i szkoła to taka mała rodzinna komuna: ciotki wujkowie, szwagry i bratowe itp.. Dyrektor powołana przez wójta bez konkursu i mamy to co mamy.
Avatar
grosik / 2 dni temu o 08:45
0
A może radny czech pomyśli jakie nowe imię nadać,narazie to wsadza "zęby" do szpitala.
Avatar
"wolak" / 6 dni temu o 07:34
0
"Jeszcze Polska nie zgineła", nie pasuje,czyżby bedą zmiany w słowach Hymnu? A może  bedzie " Wolska"?
Avatar
Ozi / 17 czerwca 2019 o 22:09
0
W sobotę 15 czerwca br. na koncie ONR Brygady Lubelskiej pojawił się wpis upamiętniający urodziny Leona Degrelle’a. To belgijski polityk o poglądach faszystowskich, który w trakcie II wojny światowej był oficerem SS i dowodził 28. Ochotniczą Dywizją Grenadierów Pancernych SS "Wallonien". Po burzy w sieci tweet został usunięty.     nie jest to przewrót historii >? starosto łeczynski  nie grzmisz ? a arbuzy grzmią , a Dawid podobno nie lubi arbuózóuw
 jaki Dawid, jaki arbuz? o czym wy piszecie?
 jaki Dawid, jaki arbuz? o czym wy piszecie? rozwiń
Avatar
lulu / 17 czerwca 2019 o 21:51
+1
W sobotę 15 czerwca br. na koncie ONR Brygady Lubelskiej pojawił się wpis upamiętniający urodziny Leona Degrelle’a. To belgijski polityk o poglądach faszystowskich, który w trakcie II wojny światowej był oficerem SS i dowodził 28. Ochotniczą Dywizją Grenadierów Pancernych SS "Wallonien". Po burzy w sieci tweet został usunięty.  nie jest to przewrót historii >? starosto łeczynski  nie grzmisz ? a arbuzy grzmią , a Dawid podobno nie lubi arbuózóuw
Avatar
supeł na wężu / 15 czerwca 2019 o 14:05
0
i kto terez będzie strażakom na imprezach uplatał "dyrdymały" ukarany sfolguje
Avatar
o / 15 czerwca 2019 o 07:19
-1
starosta dał vckowi upomnienie ? toz to sie w pale nie mieści
Avatar
po / 14 czerwca 2019 o 13:27
0
a vicek z powatu co tak sekuje jednego wójta potrącił babę pod Cycowem ?
 Który to? Czyżby syn Maryjana?
Avatar
p / 8 czerwca 2019 o 20:05
+2
a vicek z powatu co tak sekuje jednego wójta potrącił babę pod Cycowem ?
Avatar
zootechnik / 7 czerwca 2019 o 19:55
+2
Kiedyś było takie powiedzenie "chyba ci się króliki parkają w głowie"- wpadliście w dziwną dyskusje.
Avatar
K / 7 czerwca 2019 o 12:09
0
...Może rolnicy oddadzą ziemię, którą otrzymali w ramach reformy rolnej od władzy ludowej? To byłaby prawdziwa dekomunizacja.
... a może i PUTIN odda  KRESY WSCHODNIE i zwroci zycie pomordowanym w KATYNIU przez NKWD (tych od cimoszewicza) ?
A po cholerę ci te kresy? Kraina zacofana, niemalże bez przemysłu, z żyznymi ziemiami wprawdzie, ale nic poza tym. Zero infrastruktury. Poza tym jeśli chcesz odzyskać kredy, to wypadałoby oddać Ziemie Zachodnie. Nie wiem, czy to dla Polski taki dobry biznes.
Zobacz wszystkie komentarze 67

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mężczyzna zasłabł w pracy. Szefowa mu nie pomogła, ciało znaleziono w lesie [wideo]
galeria
film

Mężczyzna zasłabł w pracy. Szefowa mu nie pomogła, ciało znaleziono w lesie [wideo] 16 5

Ciało mężczyzny znalazł na polanie leśniczy. O tragicznej śmierci 36-letniego Ukraińca pracującego w polskim zakładzie pisze Gazeta Wyborcza Poznań.

Dwa medale w Nowym Jorku dla zawodniczek Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin

Dwa medale w Nowym Jorku dla zawodniczek Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin 0 0

Wielki sukces odniosły dwie zawodniczki Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin. Katarzyna Daniluk i Małgorzata Jasko stanęły na podium prestiżowego turnieju All American Open w Nowym Jorku

Reprezentacja LZPN trzecia podczas turnieju kwalifikacyjnego Regions Cup

Reprezentacja LZPN trzecia podczas turnieju kwalifikacyjnego Regions Cup 0 0

Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej zakończyła występy w turnieju kwalifikacyjnym Regions Cup na trzecim miejscu

Coraz szybciej z Lublina do Warszawy. Kolejne dwa odcinki S17 już niebawem
galeria

Coraz szybciej z Lublina do Warszawy. Kolejne dwa odcinki S17 już niebawem 7 12

Otwarty przed weekendem fragment S17 z Kurowa do węzła Skrudki to pierwszy z odcinków, które mają być w tym roku dostępne dla kierowców. Jeszcze tego lata od Garwolina do Piask można będzie przejechać w 70 minut.

Sokół Adamów – Huragan Międzyrzec Podlaski 0:5, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Sokół Adamów – Huragan Międzyrzec Podlaski 0:5, wyniki bialskiej klasy okręgowej 0 0

Na pożegnanie z ligą okręgową Huragan Międzyrzec Podlaski pokonał na wyjeździe Sokoła Adamów 5:0. Tym samym zrewanżował się za porażkę z pierwszej rundy. Od nowego sezonu drużyna prowadzona wiosną przez Damiana Panka występować będzie w IV lidze

28-latek uciekał policji, ukrył się w zbożu

28-latek uciekał policji, ukrył się w zbożu 0 3

Kierowca volvo za wszelką cenę chciał uniknąć spotkania z policjantami. Gdy zatrzymali samochód, którym jechał, rzucił się do ucieczki pieszo

Tragiczny wypadek na trójkołowcu. Nie żyje 55-latek

Tragiczny wypadek na trójkołowcu. Nie żyje 55-latek 5

55-letni mężczyzna zginął w wypadku na drodze krajowej nr 63 w miejscowości Radcze (gm. Milanów)

Ruszają protesty przed Ratuszem przeciwko zabudowie górek czechowskich

Ruszają protesty przed Ratuszem przeciwko zabudowie górek czechowskich 57 91

Przed Ratuszem zaczyna się protest przeciwko zabudowie blokami części górek czechowskich, którą chcę umożliwić prezydent Lublina.

Pogoda. Nadchodzi fala upałów
galeria
film

Pogoda. Nadchodzi fala upałów 0 1

Prognoza pogody na poniedziałek, wtorek i środę.

Turczyn i Daszkiewicz zostają w Hetmanie, Kowalczyk odchodzi?

Turczyn i Daszkiewicz zostają w Hetmanie, Kowalczyk odchodzi? 0 0

Kolejni, podstawowi zawodnicy przedłużyli swoje umowy z beniaminkiem III ligi Hetmanem Zamość.

Ekspedientka podmieniała brylanty u jubilera w Lublinie. Musi się teraz tłumaczyć przed sądem

Ekspedientka podmieniała brylanty u jubilera w Lublinie. Musi się teraz tłumaczyć przed sądem 5 3

Ufałam jej. Byłam przekonana, że jest uczciwa – mówiła przed sądem kobieta okradana przez swoją pracownicę zatrudnioną w salonie jubilerskim. Oskarżona 42-latka miała przywłaszczyć kosztowności warte ponad 330 tys. zł.

Lublin: Ulica nowa, a nazwy używane
galeria

Lublin: Ulica nowa, a nazwy używane 0 5

Nazwaniem otwartej niedawno ulicy będącej przedłużeniem ul. Wrotkowskiej do ul. Kunickiego zajmie się Rada Miasta na czwartkowym posiedzeniu.

Tanew - Victoria 4:0. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew - Victoria 4:0. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Tanew Majdan Stary nie dał szans Victorii Łukowa Chmielek pokonując ją na swoim boisku 4:0. Po meczu gospodarze mieli powody do świętowania, bo ostatecznie zakończyli rozgrywki na wysokim, czwartym miejscu

Lublin: Motorowerzysta "teraz nie może już niczym jeździć"

Lublin: Motorowerzysta "teraz nie może już niczym jeździć" 0 1

W ręce policjantów w niedzielny poranek wpadł 42-latek na motorowerze.

Warsztaty Jazzowe w Puławach
6 lipca 2019, 10:00

Warsztaty Jazzowe w Puławach 0 1

W dniach 6-13 lipca w Puławach zostaną zorganizowane warsztaty jazzowe pod okiem wybitnych polskich jazzmanów. Rozpoczęły się zapisy na zajęcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!