Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 lipca 2018 r.
15:40

Pomnik Partyzanta w Kraśniku jednak zostaje. Ale musi się dostosować do dekomunizacji

4 69 A A
W świetle opinii IPN elementami wpływającymi na niezgodność pomnika z zapisami tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej jest między innymi pistolet stylizowany na sowiecki pistolet PPSz-41 (potocznie zwany pepeszą)
W świetle opinii IPN elementami wpływającymi na niezgodność pomnika z zapisami tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej jest między innymi pistolet stylizowany na sowiecki pistolet PPSz-41 (potocznie zwany pepeszą) (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Pomnik Partyzanta zostaje w Kraśniku. Tylko poszczególne elementy monumentu mają być dostosowane do wymogów ustawy dekomunizacyjnej. A burmistrz ma informować wojewodę o podjętych działaniach. Konsultacje z ekspertami są już zaplanowane

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że Urząd Miasta w Kraśniku nie musi usuwać z placu Surdackiego Pomnika Partyzanta pisaliśmy już 22 czerwca. Kilka dni później wojewoda lubelski Przemysław Czarnek skierował w jego sprawie pismo do kraśnickiego magistratu.

– Pismem z 25 czerwca burmistrz został poinformowany przez wojewodę lubelskiego o konieczności dostosowania do ustawy dekomunizacyjnej Pomnika Partyzanta w Kraśniku oraz o możliwości i zasadności modyfikacji tego pomnika zamiast jego całkowitego usunięcia – potwierdza Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody. – Ponadto, w powyższym piśmie wojewoda zachęcił burmistrza Kraśnika do rozważenia pilnej konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej w celu uzgodnienia niezbędnych modyfikacji pomnika, które sprawią, że będzie on zgodny z ww. ustawą i poprosił burmistrza o poinformowanie do 31 lipca o wszystkich podjętych w tej sprawie działaniach. Swoje stanowisko wojewoda podtrzymał w piśmie z 9 lipca.

Wojewoda lubelski w piśmie z końca czerwca zauważa też, że w świetle opinii IPN elementami wpływającymi na niezgodność pomnika z zapisami tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej są m.in. „pistolet stylizowany na sowiecki pistolet PPSz-41 (potocznie zwany „pepeszą”), ale też i napisy. „Wskazanie po słowach „Bohaterskim Partyzantom Ziemi Kraśnickiej” granicznych dat „1940-1944”, a przecież rok 1944 kończący ten okres pokrywa się z rokiem zakończenia działania partyzantki sowieckiej i polskiej o charakterze prosowieckim, tymczasem partyzantka polska i organizacje podziemne działały jeszcze przez lata po roku 1944 r.” – czytamy w piśmie wojewody.

Kolejnym niezgodnym z ustawą dekomunizacyjną elementem umieszczonym na pomniku są też słowa „Marszu Gwardii Ludowej” – „czyli organizacji za pośrednictwem Polskiej Partii Robotniczej bardzo silnie powiązanej ze strukturami politycznymi ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich”. Wymienione są również miejscowości podane na cokole pomnika – Rzeczyca, Grabówka, Karpiówka, Świeciechów, Ludmiłówka, Trzydnik, które są „związane z działalnością Gwardii Ludowej i Polskiej Partii Robotniczej.

– Elementy pomnika uznane przez ten Instytut za niezgodne z ustawą będą musiały być usunięte na koszt miasta Kraśnik – dodaje Brzózka.

Data prowadzenia zmian na pomniku nie jest określona, ponieważ jest uzależniona od konsultacji z IPN-em.

Tymczasem na początek sierpnia zaplanowano w Urzędzie Miasta spotkanie w sprawie pomnika. – Z udziałem historyków i regionalistów. Wśród zaproszonych gości jest m.in. pan dr Dominik Szulc – mówi Emilia Łukasik z Urzędu Miasta w Kraśniku.
Kraśniczanin dr Dominik Szulc jest historykiem w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie. Pełni te funkcję społecznego opiekuna zabytków Kraśnika. Historyk bronił pomnika m.in. na naszych łamach.

Partyzant

Pomnik autorstwa prof. Franciszka Strynkiewicza z ASP w Warszawie został ustawiony w Kraśniku w 1967 r. Pod monumentem złożono urny z ziemią z miejsc bitew, m.in. Porytowego Wzgórza, gdzie walczyli partyzanci AK i NSZ. 

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KL / 28 lipca 2018 o 17:53
+16
Na Porytowym Wzgórzu walczyli także partyzanci AL, BCh i partyzanci radzieccy. O NSZ nie słyszałem, nie czytałem.
Avatar
Gość / 28 lipca 2018 o 16:10
+14
Niech napiszą, że ten z karabinem to kaczyński i nikt się nie przyczepi
Avatar
Kraśniczanin / 28 lipca 2018 o 17:05
+13
"Idiotów na tym świecie jest niewielu, ale tak sprytnie potrafią się poustawiać, że widzimy ich na każdym kroku". To tak adwocem wszystkich tych, którzy mają pomysły burzyć i stawiać pomniki.
Avatar
antygłupek / 28 lipca 2018 o 16:20
+13
Gdyby nie ta Pepesza, nie ten partyzant i nie Armia Radziecka to byście pajace jak nic zostali uwędzeni w niemieckim gazie i usmażeniu w niemieckim piecu! Chyba o tym wiecie?
Avatar
Regionalista / 28 lipca 2018 o 17:36
+11
Na Porytowym Wzgórzu nie walczyli NSZ, to przypisywanie im nie ich kombatanckich dokonań. Zato ramię w ramię walczyli partyzanci Armii Czerwonej i AK
Avatar
berto67 / 28 lipca 2018 o 17:37
+10
Najlepiej zmienić głowę partyzanta na Jarka,i nie będzie problemu.
Avatar
bliski / 28 lipca 2018 o 21:17
+9
Jakie to wszystko chore! I jeszcze na koszt podatnika. Drogo będzie nas kosztowało przywracanie obiektywnej prawdy historycznej.
Avatar
Gość / 28 lipca 2018 o 20:37
+8
Wiem, że na świecie są idioci, ale nie wiem dlaczego wszyscy wstąpili do PiS?
Avatar
Henio / 29 lipca 2018 o 12:32
+7
Dać mu MP 40. A co, zdobyczny!
Avatar
Gość / 31 lipca 2018 o 12:16
+6
I nie jeden żył normalnie i służył temu krajowu. Czarne karty historii zdarzają się w każdym okresie, to czego wtedy ich miało nie być, tym bardziej , ze był to czas wojny i lata powojenne, lata budowania nowego powojennego ustroju, gdzie dawały znac o sobie zaszłości  i wzajemne animozje. Mieliśmy czasy, gdzie łatwo było dokonać odwetu.  Dziwić  się tamtym czasom wojennej i powojennej zawieruchy, gdy w obecnych czasach, nie  obce sa wszelkie niesnaski, mściwosć , niszczenie ludzi i wykorzystywanie do tego celu własnej pozycji. Jaki los zgotowali polacy Polakom w okresie przemian w kraju? Do niszczenia ludzi, całych rodzin z dziećmi ówczesni polscy politycy przywdziali białe rekawiczki. Nie torturowali fizycznie, nie zabijali, ale doprowadzali do ich upadku pozbawiając pracy, spychając na margines społeczny. Dla własnej ideologii i sprzedajności nie liczyli się z obywatelami swojego kraju, tylko niszczyli ich psychicznie. I nie waże, ze wtedy nie nazywali sie PiS.   Dostepne źródła oparte na dokumentach archiwalnych mówią z zbrodniach popełnianych przez jedną i drugą stronę, a nie tylko czerwoną. W tematach o partyzancie pełno jest linków, tylko trzeba je chcieć przeczytać i przyjąć do wiadomości. A napis na pomniku mówi, ze jest poswięcony  partyzantom, ogólnie. A to ze tylko tym właściwym to juz twoja nadinterpretacja. Gdyby był poświecony tylko tym jedynie słusznym mówił by o tym tak jak zapis taki zawierał pierwszy pomniczek na Porytowym Wzgórzu, który ustapił miejsca duzo bardziej okazałemu, a swoje miejsce znalazł na szlaku. To ze kraśnicki partyzant jest komunistyczny , nie świadczyą o tym ani pepesza w jego ręce, która w tamtym okresie uchodziła za najlepszą , najbardziej niezawodną broń, ani też słowa pieśni, która jak żadna inna oddaje partyzanckiego ducha.    Ja w przeciwieństwie do ciebie, tamte wydarzenia oceniam obiektywnie, bez jakichkolwiek uprzedzeń, a nie ze strony, i to nas zasadniczo różni.  P.S.Po czym poznac prawdziwego krasniczanina? Czy o prawdziwosci świadczy niechęć do pomnika, czy bezwolne służenie pisowi? A może jedno i drugie?
I nie jeden żył normalnie i służył temu krajowu. Czarne karty historii zdarzają się w każdym okresie, to czego wtedy ich miało nie być, tym bardziej , ze był to czas wojny i lata powojenne, lata budowania nowego powojennego ustroju, gdzie dawały znac o sobie zaszłości  i wzajemne animozje. Mieliśmy czasy, gdzie łatwo było dokonać odwetu.  Dziwić  się tamtym czasom wojennej i powojennej zawieruchy, gdy w obecnych czasach, nie  obce sa wszelkie niesnaski, mściwosć , niszczenie ludzi i wykorzystywanie do tego celu własnej pozycji. Jaki los zgot... rozwiń
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2018 o 10:53
+1
dajcie mu szable zamiast pepeszy to będzie nawiązywał d0 24 pułku ułanów
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2018 o 15:19
+1
Wywodzicie sie z pierwszych ochotników czy z tych przybyłych do pracy w czasach PRLu?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2018 o 05:46
+2
Do budowy fabryki, począwszy od wycinki lasu, zniwelowania tereniu, jego uzbrajania, budowy budynków mieszkalnych i użytecznosci publicznej potrzeba było dużo niewykwalifikowamnej siły roboczej głąbie.
 Ale nie do specjalistycznej produkcji amunicji, głąbie, jak sugeruje Marysieńka !
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2018 o 22:58
+2
Do budowy fabryki, począwszy od wycinki lasu, zniwelowania tereniu, jego uzbrajania, budowy budynków mieszkalnych i użytecznosci publicznej potrzeba było dużo niewykwalifikowamnej siły roboczej głąbie.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2018 o 21:55
+1
Widocznie i takie chłopki roztropki były potrzebne do niektórych prac, a nie tylko fachowcy, po prywatnym gimnazjum, dla których 9 pierwszych) koniec nauki przewidziany był dopiero na 41 rok.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2018 o 21:14
+2
Mieszkańcy wsi stanowiłi 70% społeczeństwa, wsie były przeludnione, a gospodarstwa bardzo rozdrobnione. NIe brakowało w nich chłopów bezrolnych. Nadzieją dla nich było chociażby powstanie takiej fabryki amunicji na Budzyniu. Każdego ranka z okolicznych wsi ściągali  chłopi licząc, ze moze tego dnia szczęście sie do nich uśmiechnie. Każdego dnia zasiadali tłumnie nad rowami po obu stronach drogi prowadzacej do fabryki i wyczekilwali długie godziny. Dopiero po przerwie zjawiało sie kierownictwo, i robiło ochód wdłuż ustwionych w szeregu ochotników do pracy, wskazywało na kilku, a reszta tego dnia mogła juz wracac do domów , zeby następnego skoro swit znów móc liczyć na łut szczęścia na drodze prowadzącej do fabryki.
 Gdzie takich głąbów sieją ? :D W Fabryce Amunicji nr 2 potrzebowano fachowców, a nie z łapanki chłopków - roztropków oderwanych od drewnianego radła czy pługa ! Zakarbuj sobie głąbie jeden, że dla przyszłych robotników na ul. Kosciuszki w Kraśniku otwarto w 1938 roku Prywatne 3-letnie Gimnazjum Machaniczne Państwowej Fabryki Uzbrojenia przy Fabryce Amunicji nr 2 w Dąbrowie Bór. Boże - co za debilizm - chłopkami oderwanymi od pługa chce obsadzać stanowiska przy maszynach precyzyjnych (sic!)  
 Gdzie takich głąbów sieją ? :D W Fabryce Amunicji nr 2 potrzebowano fachowców, a nie z łapanki chłopków - roztropków oderwanych od drewnianego radła czy pługa ! Zakarbuj sobie głąbie jeden, że dla przyszłych robotników na ul. Kosciuszki w Kraśniku otwarto w 1938 roku Prywatne 3-letnie Gimnazjum Machaniczne Państwowej Fabryki Uzbrojenia przy Fabryce Amunicji nr 2 w Dąbrowie Bór. Boże - co za debilizm - chłopkami oderwanymi od pługa chce obsadzać stanowiska przy maszynach precyzyjnych (sic!)   rozwiń
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2018 o 09:28
+1
To ze komuny nie ma już 29 lat nie znaczy, że po wojnie Polakom marzył się powrót do życia w warunkach II RP, w której kwitł nepotyzm i kumoterstwo oraz wyzysk robotników. Mieszkańcy wsi stanowiłi 70% społeczeństwa, wsie były przeludnione, a gospodarstwa bardzo rozdrobnione. NIe brakowało w nich chłopów bezrolnych. Nadzieją dla nich było chociażby powstanie takiej fabryki amunicji na Budzyniu. Każdego ranka z okolicznych wsi ściągali  chłopi licząc, ze moze tego dnia szczęście sie do nich uśmiechnie. Każdego dnia zasiadali tłumnie nad rowami po obu stronach drogi prowadzacej do fabryki i wyczekilwali długie godziny. Dopiero po przerwie zjawiało sie kierownictwo, i robiło ochód wdłuż ustwionych w szeregu ochotników do pracy, wskazywało na kilku, a reszta tego dnia mogła juz wracac do domów , zeby następnego skoro swit znów móc liczyć na łut szczęścia na drodze prowadzącej do fabryki.
To ze komuny nie ma już 29 lat nie znaczy, że po wojnie Polakom marzył się powrót do życia w warunkach II RP, w której kwitł nepotyzm i kumoterstwo oraz wyzysk robotników. Mieszkańcy wsi stanowiłi 70% społeczeństwa, wsie były przeludnione, a gospodarstwa bardzo rozdrobnione. NIe brakowało w nich chłopów bezrolnych. Nadzieją dla nich było chociażby powstanie takiej fabryki amunicji na Budzyniu. Każdego ranka z okolicznych wsi ściągali  chłopi licząc, ze moze tego dnia szczęście sie do nich uśmiechnie. Każdego dnia zasiadali tłumnie nad rowami... rozwiń
Avatar
Gość / 31 lipca 2018 o 23:36
0
W II RP dobrze sie mieli politycy i urzędnicy ale na pewno nie chłopi i robotnicy.
Avatar
Gość / 31 lipca 2018 o 20:17
+1
Kiedys obce były Polakom zabory, a potem sanacja, która wielu kojarzyła sie nędzą, głodem, i masowymi wyjazdami za chlebem do Ameryki. Nie wmawiaj mi , że ludzie za tym tęsknili oraz za rezimem autorytarnym oraz  totalitaryzmem. Wszystko co nowe i nieznane budzi nieufność , niepewnosć i strach. 
 Widać Marysieńko twe PRL-owskie korzenie, oraz dialektykę marskistowsko - leninowską (tą o biedzie przed wojną, krwawym katem Piłsudskim, i totalitaryźmie II RP). Jednak komuna skończyła się 29 lat temu, i żyjemy juz w XXI wieku - nie dostrzefasz tego ?
 Widać Marysieńko twe PRL-owskie korzenie, oraz dialektykę marskistowsko - leninowską (tą o biedzie przed wojną, krwawym katem Piłsudskim, i totalitaryźmie II RP). Jednak komuna skończyła się 29 lat temu, i żyjemy juz w XXI wieku - nie dostrzefasz tego ? rozwiń
Avatar
Gość / 31 lipca 2018 o 18:25
+2
Krasnicka komuna twardo się trzyma pepeszy!
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Jest szansa na miejskie dopłaty do in vitro. Radni poparli ten pomysł

Lublin: Jest szansa na miejskie dopłaty do in vitro. Radni poparli ten pomysł 0 0

Bezpłodne pary z Lublina mogą dostać szansę na miejskie dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia in vitro. Prośbę o uruchomienie takich dopłat poparła Rada Miasta, a prezydent ogłosił, że zaproponuje przeznaczenie na ten cel konkretnej kwoty z budżetu Lublina. Jak dużej? To się dopiero okaże

Wypadek na Farmie Iluzji. Niepełnosprawna kobieta z woj. lubelskiego zmarła w szpitalu

Wypadek na Farmie Iluzji. Niepełnosprawna kobieta z woj. lubelskiego zmarła w szpitalu 12 1

Prokuratura w Garwolinie (województwo mazowieckie) prowadzi śledztwo w kierunku śmiertelnego wypadku w parku rozrywki w Mościskach. Sześć osób pływających na tratwie wpadło do wody. 57-letnia kobieta była reanimowana na miejscu. Zmarła w szpitalu.

Azoty Puławy na podium rozgrywek przed przerwą na mecze reprezentacji

Azoty Puławy na podium rozgrywek przed przerwą na mecze reprezentacji 0 0

W tym tygodniu zespoły rozegrały 8. kolejkę spotkań. Teraz w rozgrywkach nastąpią ponad dwa tygodnie przerwy przeznaczone na potrzeby reprezentacji

Elektryczne hulajnogi przyjechały do Lublina. Wiadomo, od kiedy pojeździmy
galeria

Elektryczne hulajnogi przyjechały do Lublina. Wiadomo, od kiedy pojeździmy 67 11

Elektryczne hulajnogi do wypożyczenia są już dostępne w największych miastach Polski. Od piątku pojeździmy również w Lublinie.

Tytuły honorowych obywateli Puław na zawsze? Radny PiS chce odbierać

Tytuły honorowych obywateli Puław na zawsze? Radny PiS chce odbierać 0 9

Czy przyznane odznaki zasłużonych dla miasta lub tytuły honorowych obywateli Puław muszą być dane raz na zawsze? Zdaniem radnego PiS Ignacego Czeżyka, samorządowcy powinni mieć prawo od cofania takich wyróżnień.

Jak rozpoznać taksówkę w Kraśniku? "Klienci powinni wiedzieć, który taksówkarz działa legalnie"

Jak rozpoznać taksówkę w Kraśniku? "Klienci powinni wiedzieć, który taksówkarz działa legalnie" 8 4

Z oznakowaniem taksówek w Kraśniku jest bałagan – przyznają to sami taksówkarze. Miasto chce to uporządkować i wprowadzić dodatkowe oznakowanie pojazdów. Urzędnicy proponują, by licencjonowane taksówki miały numer boczny, identyfikator, a także sygnalizator świetlny.

Catering dietetyczny – dieta na miarę potrzeb

Catering dietetyczny – dieta na miarę potrzeb 0 0

Coraz więcej osób interesuję się tematyką zdrowego odżywiania, zwraca uwagę na jakość produktów spożywczych i dąży do urozmaicania codziennego menu. Niestety nie wszyscy potrafią, chcą lub mogą pozwolić sobie na wielogodzinne eksperymenty kulinarne i przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest catering dietetyczny. W firmie cateringowej każdy może zamówić dietę dostosowaną do jego potrzeb.

Agros Suchawa otwiera grupę pościgową za Unią Białopole i Startem Krasnystaw

Agros Suchawa otwiera grupę pościgową za Unią Białopole i Startem Krasnystaw 0 0

W najbliższej kolejce ubiegłoroczny beniaminek, zajmujący obecnie trzecie miejsce, sprawdzi się właśnie z wiceliderem

Chełm: Wjechała na wysepkę i uderzyła w autobus komunikacji miejskiej [zdjęcia]
galeria

Chełm: Wjechała na wysepkę i uderzyła w autobus komunikacji miejskiej [zdjęcia] 4 3

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło po godzinie 11 na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Rejowieckiej w Chełmie.

Niemcy przekazali powiatowi bialskiemu karetkę z pełnym wyposażeniem

Niemcy przekazali powiatowi bialskiemu karetkę z pełnym wyposażeniem 16 0

Powiat bialski dostał karetkę od partnerskiego powiatu Oberhavel w Niemczech. Ambulans trafi do szpitala powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim.

Co warto wiedzieć o nowym ,,koledze“ – ekspresie do kawy – w biurze?

Co warto wiedzieć o nowym ,,koledze“ – ekspresie do kawy – w biurze? 0 0

Aby w pracy panowała miła atmosfera, często wystarczą proste rzeczy, jak na przykład ekspres do kawy. Przerwy na kawę łączą współpracowników i są ważne nie tylko w czasie oficjalnych spotkań, ale także sprzyjają przyjacielskim pogawędkom.

Spółdzielnia Czechów chciała wziąć 15 milionów złotych kredytu na budowę wind w blokach. Mieszkańcy oburzeni
Alarm 24
galeria

Spółdzielnia Czechów chciała wziąć 15 milionów złotych kredytu na budowę wind w blokach. Mieszkańcy oburzeni 29 36

Władze Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów chcą zaciągnąć kredyt na zakup nowych wind. Chodzi o 15 milionów złotych. Ale podczas walnych zebrań mieszkańcy krytykują pomysł i głosują przeciw.

Koncert zespołu Nagrobki w DDK Węglin
19 października 2019, 19:00

Koncert zespołu Nagrobki w DDK Węglin 0 0

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na koncert duetu Nagrobki w ramach cyklu "Peryferia". Wydarzenie będzie miało miejsce 19 października o godz. 19.

Bez wizy do USA - czy jednak lepiej z wizą?

Bez wizy do USA - czy jednak lepiej z wizą? 0 1

Wiadomość o zakwalifikowaniu Polski do programu ruchu bezwizowego była oczekiwana od dawna. Polska znalazła się wreszcie w gronie krajów, których obywatele udający się do USA w celach turystycznych lub biznesowych nie muszą już ubiegać się o promesę wizy w ambasadzie lub konsulacie i słono za te starania płacić. Poza tym jednak niewiele się zmienia.

Adam Gardzioła z Agrosu Zamość zdobył srebro i brąz mistrzostw świata w sumo

Adam Gardzioła z Agrosu Zamość zdobył srebro i brąz mistrzostw świata w sumo 0 0

Adam Gardzioła z KS „Agros” Zamość zdobył srebrny i brązowy medal na zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata Seniorów i Juniorów w sumo. Dokonał tego w Japonii, czyli w kolebce tej dyscypliny sportu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.