Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

31 marca 2015 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Farma Wiatrowa Lubartów powstanie w tym roku. Mieszkańcy podzieleni

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
70 24 A A

Do końca roku ma być gotowa największa w regionie siłownia wiatrowa – Farma Wiatrowa Lubartów. W gminach Michów i Abramów stanie szesnaście wiatraków. Mimo protestów mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spór o budowę farmy wiatrowej na terenie gmin Michów i Abramów toczy się od 2008 r. – Decyzja o budowie farmy wiatrowej w gminie Michów zapadła wbrew woli mieszkańców gminy – przekonuje Roman Adamczyk, radny gminy Michów. – Mimo sprzeciwów i protestów inwestycja będzie realizowana.

Jest pozwolenie na budowę

Wiatraki stawia warszawska spółka Elektrownie Wiatrowe Wschód. Po kilku latach starań w sierpniu ub. r. firma dostała pozwolenie na budowę. Dokument wydało Starostwo Powiatowe w Lubartowie. Podstawą były decyzje o warunkach zabudowy wydane przez gminy Michów i Abramów.

– Inwestor spełnił wszystkie wymogi formalne, posiadał zgody wszystkich instytucji, m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, sanepidu. Gmina musiała wydać takie decyzje, oddzielnie na każdą turbinę – tłumaczy Janusz Jankowski, wójt gminy Michów.

– Obejmując urząd po ostatnich wyborach zastałem trzy prawomocne pozwolenia na budowę siłowni wiatrowych – stwierdza lakonicznie Artur Chomiuk, nowy wójt gminy Abramów.

Gmina Michów będzie obstawiona wiatrakami (będzie ich 16) od strony zachodniej i południowej. W Abramowie staną trzy turbiny. Minimalna odległość od domostw to niewiele ponad 500 metrów. Farma ma mieć moc 51,2 MW.
Jedni chcą, inni protestują

Planowana inwestycja podzieliła mieszkańców gminy. Ci, którzy dzierżawią działki pod turbiny, dostaną co roku 20 tys. zł brutto. Oni są za farmą. Ich sąsiedzi – wręcz przeciwnie. Pisali petycje, składali do wojewody protesty z ponad tysiącem podpisów, odwołali się do starostwa od decyzji pozwolenia na budowę. Ich protesty opóźniły budowę wiatraków o 3 lata. Ale na obecnym etapie inwestycji już się przed nią nie obronią.

20 marca radni gminy Michów zgodzili się na ustanowienie służebności przesyłowej, czyli położenie kabli przy drogach gminnych i ewentualne roboty ziemne w razie awarii.

Gmina zarobi

– Tylko z tego tytułu gmina otrzyma od inwestora 1,8 mln zł. Potem, co roku, z tytułu podatku od nieruchomości do gminnej kasy wpłynie ponad milion zł – cieszy się wójt Jankowski.

Inwestycja nie ruszy bez umów z zarządcami dróg przebiegających przez gminę, z których będzie korzystać inwestor. – Drogowców z inwestorami umówiłem zaraz po świętach. Zorganizowałem też spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mogliby być podwykonawcami – dodaje wójt.

Farma Wiatrowa Lubartów ma być gotowa do końca grudnia tego roku. Ma ją budować hiszpańska firma Aldesa.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 09:15
0
Wiatraki już stoją od dwóch tygodni migają czerwone światła.
Avatar
Gość / 7 października 2015 o 18:21
0
Proponuję aby zamiast likwidować szpitale celem pozyskania kasy na dopłaty dla Michowskiej elektrowni zwolennicy wiatraków wyłożyli pieniądze z własnej kieszeni.
Avatar
Gość / 7 października 2015 o 18:10
0
Jeśli właściciele działek (nierzadko skoligaceni z samorządowcami) na których stoją wiatraki przeczytają to co na umowach napisano drobnym drukiem to raczej nie będą mieli powodów do radości. Co więcej, jako że firma będąca właścicielem tej pseudo-ekologicznej elektrowni jest zarejestrowana na Cyprze, to kiedy tylko wyrobi normę i postawi już tyle turbin ile się da nie będzie już musiała płacić ani gminom ani właścicielom działek.
Avatar
Gość / 7 października 2015 o 17:57
0
Wg. kulejących intelektualnie eko-fanatyków związanych z organizacją zwaną "Posady Swoim Ludziom" gminy już liczą zyski. Fakty niestety są takie że straty będą większe od zysków. Czy którykolwiek z wypowiadających się tu kulejących intelektualnie eko-fanatyków zastanawiał się nad tym DLACZEGO WŁAŚCICIEL TYCH LICZĄCYCH SOBIE ok 30 LAT WIATRAKÓW POCHODZĄCYCH Z NIEMIECKICH I DUŃSKICH ZŁOMOWISK KTÓRE SAMORZĄDOWCY gm ABRAMÓW I MICHÓW ZAFUNDOWALI MIESZKAŃCOM NIE CHCE KUPOWAĆ DZIAŁEK MIMO ŻE KUPNO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE NIŻ DZIERŻAWA??? Co do rzekomych zysków, to z powodu spadku cen działek w pobliżu wiatraków oraz ograniczenia budowy mieszkań straty mogą znacznie przewyższyć zyski.
Wg. kulejących intelektualnie eko-fanatyków związanych z organizacją zwaną "Posady Swoim Ludziom" gminy już liczą zyski. Fakty niestety są takie że straty będą większe od zysków. Czy którykolwiek z wypowiadających się tu kulejących intelektualnie eko-fanatyków zastanawiał się nad tym DLACZEGO WŁAŚCICIEL TYCH LICZĄCYCH SOBIE ok 30 LAT WIATRAKÓW POCHODZĄCYCH Z NIEMIECKICH I DUŃSKICH ZŁOMOWISK KTÓRE SAMORZĄDOWCY gm ABRAMÓW I MICHÓW ZAFUNDOWALI MIESZKAŃCOM NIE CHCE KUPOWAĆ DZIAŁEK MIMO ŻE KUPNO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE NIŻ DZIERŻAWA??? ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 17:19
0
A co najciekawsze widać to z Puław :)
Avatar
1.5 V / 30 kwietnia 2015 o 06:45
0

A  Niedźwiada na lotnisku już powinno być 70 ha FOTOWOLTAIKI i będziemy mieli elektrownię.Panie Sosnowski do dzieła.

Avatar
Gigunia / 28 kwietnia 2015 o 12:46
0

Dziwnym trafem ten dźwięk wiatraków przeszkadza tylko tym którzy obejdą się smakiem innego dźwięku - dźwięku monet.

Avatar
Gigunia / 28 kwietnia 2015 o 12:41
0

I teraz te tysiąc osób które protestowało powinno zapłacić inwestorowi odszkodowanie za te 3 stracone dla niego lata oraz zapłacić tym rolnikom na których terenie te wiatraki miały stanąć.

To by była najlepsza kara za zawiść!!!

Avatar
PracaSwoimLudziom / 2 kwietnia 2015 o 00:05
0

Panie i Panowie otóż, sprawa nie rozgrywa się w kwestii takiej czy sąsiad sąsiadowi tylko jest kasa do ogarnięcia przez baronów PeSeL i te pieniądze trzeba ogarnąć. No jak to działa? Bardzo prosto... wiatraki, które zostaną postawione w powiecie Lubartowski są to wiatraki z "demobilu" z niemiec... czy z innych krajów zachodnich spółka, która ten szrot sprowadza jest spółką, dawnych działaczy naszej ulubionej partii Ludowej... co więcej wykonawca to też spółka, w której zasiadają ludzie będący dawniej w strukturach PSL czy nawet Panowie wice ministrowie dawniej z ramienia zielonej partii chłopskiej, po członków rodzin obecnych działaczy partyjnych. Tak, to "zieloni" wymyślili sobie, w jaki to sposób można pozbawić pieniędzy dojną krowę jak jej na imię Polska. Na dowód mojej hipotezy warto przypomnieć cyrki, jakie działy się podczas ostatnich wyborów samorządowych. PeSeL musiał wygrać te wybory, czego najlepszym przykładem jest gmina Michów, gdzie mr. Green wygrał wybory w pierwszej turze zaledwie jednym głosem. Przypadek? Nie! Zauważcie tam, gdzie PartiaSwoichLudzi nie wygrała wyborów w powiecie Lubartowskim, tam temat wiatraków upadł. Wrócę do tematu mojej ulubionej gminy Michów, gdzie poprzednia rada gmina przegłosowała większością uchwałę, w której to jednoznacznie nie udzieliła poparcia budowy wiatraków w gminie. Zresztą sam wcześniej wspomniany mr. Green przed wyborami jeździł do starostwa Lubartowskiego i robił sobie zdjęcia z przeciwnikami wiatraków składających petycję w sprawie antywiatrakowej. Mimo oporu władz, społeczeństwa, i samego mr. Green'a w MICHOWIE STANĄ WIATRAKI? Dlaczego? W całej tej sprawię mocno zalatuje smrodem. Czarne limuzyny zajeżdżające z byłymi ministrami i wiceministrami pod urząd gminy w zapomnianej przez boga gminie Michów i Abramów to widok na porządku dziennym. Kontynuując, to nie jest tak, że w Michowie czy Abramowie nie chcą wiatraków. Chodzi o to, że spółki o wątpliwym politycznie pochodzeniu chcą nastawiać pod oknami nie chętnym mieszkańcom wiatraki niczym w gó^&o zapałki. Temat nadaję się, co najmniej na materiał w UWADZE!!!

Panie i Panowie otóż, sprawa nie rozgrywa się w kwestii takiej czy sąsiad sąsiadowi tylko jest kasa do ogarnięcia przez baronów PeSeL i te pieniądze trzeba ogarnąć. No jak to działa? Bardzo prosto... wiatraki, które zostaną postawione w powiecie Lubartowski są to wiatraki z "demobilu" z niemiec... czy z innych krajów zachodnich spółka, która ten szrot sprowadza jest spółką, dawnych działaczy naszej ulubionej partii Ludowej... co więcej wykonawca to też spółka, w której zasiadają ludzie będący dawniej w strukturach PSL czy nawet Panowie wi... rozwiń

Avatar
Josef / 1 kwietnia 2015 o 14:19
0

WkaŻdej instytycji wyrażającej zgodę i dającej pozwolenie od góry do dołu/łacznie ze starostami i wójtami/ zasiadają PSL-owcy i to jest zsadnicza odpowiedź,że tak łatwo zgodę firmy wiatrowe otrzymują..Te konstrukcje są używane i będą mogły być eksploatowane do określonego wieku,stąd zachodnie firmy wypychają ich do Polski/jako że jeszcze sprawne/,bo potem ich utylizacja jest droższa jak cała nowa konstrucja.Problem pozostanie na polu właściciela!No i oczywiście w Polsce.Gdyby wytworzony prąd był tańszy? to niechby tam! Gmina/w raczej psl-owski wójt/ sie powinna się nad tym zastanowić,co ją czeka!

WkaŻdej instytycji wyrażającej zgodę i dającej pozwolenie od góry do dołu/łacznie ze starostami i wójtami/ zasiadają PSL-owcy i to jest zsadnicza odpowiedź,że tak łatwo zgodę firmy wiatrowe otrzymują..Te konstrukcje są używane i będą mogły być eksploatowane do określonego wieku,stąd zachodnie firmy wypychają ich do Polski/jako że jeszcze sprawne/,bo potem ich utylizacja jest droższa jak cała nowa konstrucja.Problem pozostanie na polu właściciela!No i oczywiście w Polsce.Gdyby wytworzony prąd był tańszy? to niechby tam! Gmina/w raczej psl-... rozwiń

Avatar
Gość / 27 grudnia 2015 o 09:15
0
Wiatraki już stoją od dwóch tygodni migają czerwone światła.
Avatar
Gość / 7 października 2015 o 18:21
0
Proponuję aby zamiast likwidować szpitale celem pozyskania kasy na dopłaty dla Michowskiej elektrowni zwolennicy wiatraków wyłożyli pieniądze z własnej kieszeni.
Avatar
Gość / 7 października 2015 o 18:10
0
Jeśli właściciele działek (nierzadko skoligaceni z samorządowcami) na których stoją wiatraki przeczytają to co na umowach napisano drobnym drukiem to raczej nie będą mieli powodów do radości. Co więcej, jako że firma będąca właścicielem tej pseudo-ekologicznej elektrowni jest zarejestrowana na Cyprze, to kiedy tylko wyrobi normę i postawi już tyle turbin ile się da nie będzie już musiała płacić ani gminom ani właścicielom działek.
Avatar
Gość / 7 października 2015 o 17:57
0
Wg. kulejących intelektualnie eko-fanatyków związanych z organizacją zwaną "Posady Swoim Ludziom" gminy już liczą zyski. Fakty niestety są takie że straty będą większe od zysków. Czy którykolwiek z wypowiadających się tu kulejących intelektualnie eko-fanatyków zastanawiał się nad tym DLACZEGO WŁAŚCICIEL TYCH LICZĄCYCH SOBIE ok 30 LAT WIATRAKÓW POCHODZĄCYCH Z NIEMIECKICH I DUŃSKICH ZŁOMOWISK KTÓRE SAMORZĄDOWCY gm ABRAMÓW I MICHÓW ZAFUNDOWALI MIESZKAŃCOM NIE CHCE KUPOWAĆ DZIAŁEK MIMO ŻE KUPNO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE NIŻ DZIERŻAWA??? Co do rzekomych zysków, to z powodu spadku cen działek w pobliżu wiatraków oraz ograniczenia budowy mieszkań straty mogą znacznie przewyższyć zyski.
Wg. kulejących intelektualnie eko-fanatyków związanych z organizacją zwaną "Posady Swoim Ludziom" gminy już liczą zyski. Fakty niestety są takie że straty będą większe od zysków. Czy którykolwiek z wypowiadających się tu kulejących intelektualnie eko-fanatyków zastanawiał się nad tym DLACZEGO WŁAŚCICIEL TYCH LICZĄCYCH SOBIE ok 30 LAT WIATRAKÓW POCHODZĄCYCH Z NIEMIECKICH I DUŃSKICH ZŁOMOWISK KTÓRE SAMORZĄDOWCY gm ABRAMÓW I MICHÓW ZAFUNDOWALI MIESZKAŃCOM NIE CHCE KUPOWAĆ DZIAŁEK MIMO ŻE KUPNO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE NIŻ DZIERŻAWA??? ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 17:19
0
A co najciekawsze widać to z Puław :)
Avatar
1.5 V / 30 kwietnia 2015 o 06:45
0

A  Niedźwiada na lotnisku już powinno być 70 ha FOTOWOLTAIKI i będziemy mieli elektrownię.Panie Sosnowski do dzieła.

Avatar
Gigunia / 28 kwietnia 2015 o 12:46
0

Dziwnym trafem ten dźwięk wiatraków przeszkadza tylko tym którzy obejdą się smakiem innego dźwięku - dźwięku monet.

Avatar
Gigunia / 28 kwietnia 2015 o 12:41
0

I teraz te tysiąc osób które protestowało powinno zapłacić inwestorowi odszkodowanie za te 3 stracone dla niego lata oraz zapłacić tym rolnikom na których terenie te wiatraki miały stanąć.

To by była najlepsza kara za zawiść!!!

Avatar
PracaSwoimLudziom / 2 kwietnia 2015 o 00:05
0

Panie i Panowie otóż, sprawa nie rozgrywa się w kwestii takiej czy sąsiad sąsiadowi tylko jest kasa do ogarnięcia przez baronów PeSeL i te pieniądze trzeba ogarnąć. No jak to działa? Bardzo prosto... wiatraki, które zostaną postawione w powiecie Lubartowski są to wiatraki z "demobilu" z niemiec... czy z innych krajów zachodnich spółka, która ten szrot sprowadza jest spółką, dawnych działaczy naszej ulubionej partii Ludowej... co więcej wykonawca to też spółka, w której zasiadają ludzie będący dawniej w strukturach PSL czy nawet Panowie wice ministrowie dawniej z ramienia zielonej partii chłopskiej, po członków rodzin obecnych działaczy partyjnych. Tak, to "zieloni" wymyślili sobie, w jaki to sposób można pozbawić pieniędzy dojną krowę jak jej na imię Polska. Na dowód mojej hipotezy warto przypomnieć cyrki, jakie działy się podczas ostatnich wyborów samorządowych. PeSeL musiał wygrać te wybory, czego najlepszym przykładem jest gmina Michów, gdzie mr. Green wygrał wybory w pierwszej turze zaledwie jednym głosem. Przypadek? Nie! Zauważcie tam, gdzie PartiaSwoichLudzi nie wygrała wyborów w powiecie Lubartowskim, tam temat wiatraków upadł. Wrócę do tematu mojej ulubionej gminy Michów, gdzie poprzednia rada gmina przegłosowała większością uchwałę, w której to jednoznacznie nie udzieliła poparcia budowy wiatraków w gminie. Zresztą sam wcześniej wspomniany mr. Green przed wyborami jeździł do starostwa Lubartowskiego i robił sobie zdjęcia z przeciwnikami wiatraków składających petycję w sprawie antywiatrakowej. Mimo oporu władz, społeczeństwa, i samego mr. Green'a w MICHOWIE STANĄ WIATRAKI? Dlaczego? W całej tej sprawię mocno zalatuje smrodem. Czarne limuzyny zajeżdżające z byłymi ministrami i wiceministrami pod urząd gminy w zapomnianej przez boga gminie Michów i Abramów to widok na porządku dziennym. Kontynuując, to nie jest tak, że w Michowie czy Abramowie nie chcą wiatraków. Chodzi o to, że spółki o wątpliwym politycznie pochodzeniu chcą nastawiać pod oknami nie chętnym mieszkańcom wiatraki niczym w gó^&o zapałki. Temat nadaję się, co najmniej na materiał w UWADZE!!!

Panie i Panowie otóż, sprawa nie rozgrywa się w kwestii takiej czy sąsiad sąsiadowi tylko jest kasa do ogarnięcia przez baronów PeSeL i te pieniądze trzeba ogarnąć. No jak to działa? Bardzo prosto... wiatraki, które zostaną postawione w powiecie Lubartowski są to wiatraki z "demobilu" z niemiec... czy z innych krajów zachodnich spółka, która ten szrot sprowadza jest spółką, dawnych działaczy naszej ulubionej partii Ludowej... co więcej wykonawca to też spółka, w której zasiadają ludzie będący dawniej w strukturach PSL czy nawet Panowie wi... rozwiń

Avatar
Josef / 1 kwietnia 2015 o 14:19
0

WkaŻdej instytycji wyrażającej zgodę i dającej pozwolenie od góry do dołu/łacznie ze starostami i wójtami/ zasiadają PSL-owcy i to jest zsadnicza odpowiedź,że tak łatwo zgodę firmy wiatrowe otrzymują..Te konstrukcje są używane i będą mogły być eksploatowane do określonego wieku,stąd zachodnie firmy wypychają ich do Polski/jako że jeszcze sprawne/,bo potem ich utylizacja jest droższa jak cała nowa konstrucja.Problem pozostanie na polu właściciela!No i oczywiście w Polsce.Gdyby wytworzony prąd był tańszy? to niechby tam! Gmina/w raczej psl-owski wójt/ sie powinna się nad tym zastanowić,co ją czeka!

WkaŻdej instytycji wyrażającej zgodę i dającej pozwolenie od góry do dołu/łacznie ze starostami i wójtami/ zasiadają PSL-owcy i to jest zsadnicza odpowiedź,że tak łatwo zgodę firmy wiatrowe otrzymują..Te konstrukcje są używane i będą mogły być eksploatowane do określonego wieku,stąd zachodnie firmy wypychają ich do Polski/jako że jeszcze sprawne/,bo potem ich utylizacja jest droższa jak cała nowa konstrucja.Problem pozostanie na polu właściciela!No i oczywiście w Polsce.Gdyby wytworzony prąd był tańszy? to niechby tam! Gmina/w raczej psl-... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 0 1

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 4 1

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 0 2

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 0