Policja wypowiada wojnę kierowcom bezmyślnie parkującym auta nad jeziorem. Koniec z upomnieniami, posypią się mandaty
Mieszkańcy Firleja mają już dość źle zaparkowanych samochodów. – W sezonie jest to prawdziwa plaga. Ludzie spragnieni kąpieli w jeziorze porzucają auta, gdzie popadanie, często zastawiając wjazdy do posesji. Szczególnie uciążliwe są takie zachowania na ulicy Lubelskiej, łączącej Firlej z drogą numer19. Źle zaparkowane auta są także powodem olbrzymich korków, nerwów kierowców – mówi pan Jerzy, mieszkaniec Firleja.
Policjanci od lat walczą z tym problemem. – Rzeczywiście, ludzie przyjeżdżający nad to jezioro bardziej porzucają samochody, niż parkują. Jest to szczególnie niebezpieczne i uciążliwe właśnie na Lubelskiej. Nie chodzi tu tylko o korki. W razie sytuacji alarmowej, pojazdy służb – strażaków czy pogotowia ratunkowego – mogą mieć poważne kłopoty z przejechaniem po zastawionej ulicy Lubelskiej. A jest to najszybszy wjazd do tej miejscowości od strony Lubartowa – mówi mł. asp. Grzegorz Paśnik, rzecznik prasowy lubartowskiej policji.
Policjanci z kockiej drogówki, patrolujący rejon jeziora w Firleju, otrzymali polecenie bezwzględnego ukrócenia tych praktyk kierowców. – Przez lata tolerowaliśmy źle zaparkowane samochody, stosując prawie wyłącznie pouczenia. To nie skutkowało. Zdarzało się, że upomniany dzień wcześniej kierowca, następnego dnia ponownie parkował na zakazie, nawet w tym samym miejscu – mówi Grzegorz Paśnik.
Dlatego policjanci zapowiadają, że skończył się czas upomnień. – Kierowcy nieprawidłowo parkujący znajdą „za szybą” wezwanie do komendy, gdzie zostaną ukarani mandatem. Jeżeli ktoś zignoruje nasze wezwanie, to sprawę skierujemy do sądu – dodaje rzecznik.
Złe parkowanie absolutnie się nie opłaca. Mandat może kosztować od 100 do 500 złotych plus 5 punktów karnych. A tym czasem nad jeziorem Firlej znajduje się 6 płatnych, ogólnodostępnych parkingów gminnych. – Dodatkowo w sezonie letnim można parkować odpłatnie na terenie prywatnych ośrodków wypoczynkowych. Opłata na parkingach gminnych za każdą rozpoczętą dobę parkowania wynosi 7 zł – usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy.
Kierowcy nie mogą liczyć na braki kadrowe w policji. Gmina Firlej przeznaczyła w 2015 roku 5000 zł na zwiększenie liczby patroli policyjnych w sezonie letnim. – Policjanci będą często pojawiali się nad tym jeziorem – zapewnia Grzegorz Paśnik.
Piaseczno podkontrolą
Od 1 lipca w Kaniwoli zacznie działać letnia komenda policji. Przez wakacje policjanci będą patrolować łodzią motorową okoliczne jeziora oraz akwen Piaseczna.
Policjantów z Łęcznej będzie wspierać 10 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Służby będą całodobowe.
– Policjanci z lądu i wody będą pilnować porządku i czuwać nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nie tylko nad jeziorem Piaseczno, ale i w innych miejscowościach naszego regionu – mówi Magdalena Krasna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej.
W sytuacjach wymagających interwencji policji należy kontaktować z dyżurnym KPP Łęczna, pod numerem tel. 81 752 72 10 lub 997, 112.