Przebieg trasy już się nie zmieni, ale to ostatni moment na wprowadzenie korekt w projekcie. Wczoraj w urzędach w Niemcach i w Lubartowie wyłożono precyzyjne mapy z przebiegiem drogi ekspresowej S-19. Na uwagi mieszkańców projektanci czekają przez dwa tygodnie.
Jak będzie biegła ekspresówka S19 na odcinku od Lublina do Lubartowa, można zobaczyć w urzędach gmin: Niemce i Lubartów oraz w siedzibie lubartowskiego Urzędu Miasta. Zaplanowano też trzy spotkania z projektantami drogi.
– Pierwsze, 5 grudnia o godz. 16 w Szkole Podstawowej w Łucce, skierowane jest do mieszkańców z gminy Lubartów. Mieszkańców gminy Niemce zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Niemcach 6 grudnia o godz. 16. A 7 grudnia, także o godz. 16, spotkamy się z mieszkańcami Lubartowa w siedzibie Urzędu Miasta – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA.
Kamil Rarak dwa lata temu namówił mieszkańców swojej miejscowości do blokady przejścia dla pieszych. W ten sposób protestowali przeciwko opóźniającej się budowie obwodnicy Niemiec.
– Na tym spotkaniu frekwencja też jest zapewniona. Do omówienia jest sporo punktów zapalnych. Wprawdzie projektanci wprowadzili część naszych sugestii, ale wciąż mamy zastrzeżenia do połączenia Leonowa z Niemcami, potencjalnych wywłaszczeń w ramach specustawy z ulicy Szklarniowej oraz połączenia Jawidza z Rokitnem – mówi Kamil Rarak.
O frekwencję nie martwi się też Krzysztof Urbaś, wójt Niemiec. – Plakaty już są rozwieszone, jest anons na stronie gminy, a radni informują tych najbardziej zainteresowanych przebiegiem drogi. Na to spotkanie czekaliśmy od roku. Na pewno nie będzie ono ostatnie – stwierdza wójt Urbaś.
Akcja informacyjna ruszyła też w gminie Niemce – Wykorzystujemy plakaty, gminną stronę internetową, ale również mojego Facebooka – mówi Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce. – W naszej gminie przebieg tej drogi został już wpisany do studium i planu zagospodarowania przestrzennego – dodaje.
Projektanci z firmy Mosty Katowice w trakcie spotkań omówią rozwiązania związane m.in.: z dojazdem do pól czy gospodarstw.
– Swoje uwagi można wpisywać w specjalnie wyłożonych zeszytach. Czekamy na nie. To ostatni moment na wprowadzenie korekt w projekcie. Ale sam przebieg drogi ekspresowej został zatwierdzony decyzją środowiskową i jest niezmienny – podkreśla Nalewajko.
Budowa trasy ma ruszyć w 2020 r. i zakończyć się w 2024.
Przypomnijmy, że do końca 2019 roku ma zostać ukończony odcinek S17 od Kurowa do węzła Lubelska pod Warszawą. Obie te drogi połączą się na węźle Lublin Rudnik.
Jak będzie biegła S-19
• Od północy nowa droga zacznie się w Wincentowie, przed projektowanym węzłem Lubartów Północ. Na tym odcinku trasa S19 będzie biec równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19, po jej wschodniej stronie.
• Od węzła Lubartów Północ, aż do Annoboru trasa biegnie w korytarzu istniejącej obwodnicy Lubartowa.
• Od końca obwodnicy Lubartowa do węzła Niemce Południe droga prowadzona jest nowym śladem przez tereny zabudowane, tj. wieś Annobór, Wandzin, Niemce, Leonów.
• Od Wandzina do początku Niemiec droga biegnie wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 30 Lubartów - Lublin Północny.
• Od węzła Niemce Południe do węzła Lublin Rudnik trasa S19 biegnie w korytarzu istniejącej drogi krajowej nr 19.
Gdzie leżą plany
W Urzędzie Gminy Lubartów mapy są wyłożone w pokoju nr 18 na 1 piętrze. Można je oglądać do 5 grudnia w godz. 7.15-15.15. W Niemcach z projektem można się zapoznać w pokoju 204 do 6 grudnia w godzinach od 8 do 16 (w piątek 7.30-15).
W Urzędzie Miasta Lubartów plany wyłożono w Biurze Planowania Przestrzennego w pokoju 212. Dostępne do 7 grudnia w godzinach pracy urzędu (7.30-15.30). Każdy z urzędów wyłożył plany przebiegu S19 przez teren swojej gminy.