Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 lutego 2019 r.
15:59

21-latek z Biłgoraja chce wejść na najwyższy szczyt Europy i zjechać na nartach

Pochodzący z Biłgoraja Paweł Dziwura ma 21 lat i ogromny apetyt na przygodę. W czerwcu chce wspiąć się na najwyższy szczyt Kaukazu i Europy - Elbrus - i zjechać z położonego na wysokości 5642 m.n.p.m. wierzchołka na nartach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co było pierwsze: zainteresowanie górami czy nartami?

- Pierwszym zainteresowaniem zdecydowanie były narty. Wszystko za sprawą rodziców, którzy od dziecka zabierali mnie na wspólne wyjazdy. Ponadto narciarstwo jest sportem, do którego miałem zdecydowanie łatwiejszy dostęp m.in. za sprawą organizowanych przez szkoły obozów narciarskich. Pozwoliło to na zdecydowanie szybszy rozwój w tym kierunku.

• W okolicach Biłgoraja można było rozwijać narciarską pasję?

- Niestety nie, przez długi okres czasu najbliższych stok narciarski znajdował się ponad 100 kilometrów dalej. Tak jak wspominałem wcześniej, rozwój pasji związanych z narciarstwem możliwy był głównie dzięki wyjazdom z rodzicami czy też organizowanym przez szkołę. Pierwszy stok usytuowany bliżej, około 60 kilometrów od miasta powstało dopiero w roku 2006.

• Jakie są najwyższe zdobyte przez pana szczyty?

- Z racji wysokich kosztów oraz innych trudności związanych ze zorganizowaniem większej wyprawy, dotychczas miałem możliwość wspinaczki jedynie w górach na terenie Polski oraz Słowacji. Z tego względu najwyższy zdobyty przeze mnie szczyt to znajdujące się na granicy polsko-słowackiej, mierzący 2503 m.n.p.m Rysy. Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż trudności związane ze zdobywaniem szczytów nie są związane z ich wysokością. Niejednokrotnie droga na szczyty niskie jest znacznie trudniejsza od tych najwyższych.

• Skąd pomysł na Elbrus?

- Zrodził się z początkiem zeszłego roku. Początkowo plan zakładał zdobycie nie najwyższego szczytu Kaukazu, a najwyższego szczytu Alp: Mont Blanc. Z czasem jednak pojawił się pomysł aby spróbować zjechać ze szczytu na nartach. Zainspirowany udaną próbą Andrzeja Bargiela, który jako pierwszy zjechał na nartach ze szczytu K2, postanowiłem spróbować swoich sił. Z tego względu początkowy plan zdobycia Mont Blanc uległ zmianie. Wybór Elbrusa nie był przypadkowy. Jest to bowiem masyw górski o stosunkowo łagodnej topologii terenu, co umożliwia w miarę bezpieczny zjazd ze szczytu - o ile próbę zjechania na nartach z ponad 5500 metrów można nazwać bezpieczną. Ponadto Elbrus jest jednym ze szczytów wchodzących w skład tzw. „korony ziemi” czyli najwyższych szczytów na danym kontynencie.

• Czy nie jest to zadanie wyjątkowo ryzykowne?

- Cóż, według mnie nie ma takiej górskiej drogi, którą można nazwać w stu procentach bezpieczną. Każdy górski szczyt czy szlak zawsze niesie za sobą mniejsze lub większe niebezpieczeństwo, a to jak bardzo będzie on niebezpieczny w dużej mierze zależy od człowieka i od tego jak się do niego przygotuje. Nie można jednak lekceważyć także i czynników pogodowych czy wynikających z ukształtowania terenu. Wspinaczka powyżej 5000 metrów, zwłaszcza gdy robi się to pierwszy raz, zawsze niesie za sobą ryzyko. Mimo aklimatyzacji nie wiadomo jak organizm zareaguje na przebywanie na tak dużej wysokości. Ponadto zagrożenia stanowią między innymi szczeliny lodowe czy załamania pogody.

• Jak rodzina i bliscy zareagowali na pana projekt?

- Nie da się ukryć, że dla bliskich mi osób z pewnością jest to sytuacja stresująca i wzbudzająca pewien niepokój. Jednak nie jest to takie proste. Z jednej strony zapewne woleli by abym nie podejmował tak dużego ryzyka, z drugiej zaś jednak doskonale zdają sobie sprawę, że jest to moja ogromna pasją i nie chcą stawać na drodze w spełnianiu moich marzeń i rozwijaniu pasji.

• Jak wyglądają przygotowania do projektu?

- To w głównej mierze trening na siłowni czy też w niższych górach aby przygotować organizm do wzmożonego wyniku na dużej wysokości. Z racji mniejszej ilości tlenu zawartego w powietrzu organizm powyżej 5000 metrów męczy się bowiem znacznie szybciej, a same objawy choroby wysokościowej mogą zacząć pojawiać się już na wysokości 3500 metrów. Stąd tak ważne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie oraz aklimatyzacja podczas zdobywania szczytu. Przygotowania to jednak nie tylko trening i praca nad formą czy wydolnością organizmu, to również kompletowanie niezbędnego do realizacji wyprawy sprzętu, a także konsultacje medyczne. I poszukiwanie sponsorów.

• Zamierza pan relacjonować na bieżąco swoją wyprawę?

- Tak, oczywiście będę starał się relacjonować przebieg wyprawy na bieżąco za pośrednictwem chociażby mediów społecznościowych, jednak nie jestem w stanie określić dokładnie formy w jakiej będzie się to odbywać. Wszystko jest uzależnione od warunków technicznych na miejscu wyprawy takich jak chociażby zasięg czy jakość połączenia internetowego.

Pozostałe informacje

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

Prezydent Andrzej Duda

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jest decyzja prezydenta

Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna – tak Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii prezydenta, tłumaczy decyzję Andrzeja Dudę w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Karol Nawrocki podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania wyborczego na rynku w Węgrowie

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Tłumaczenia, oświadczenia i oskarżenia

Karol Nawrocki w 2017 r. odkupił mieszkanie od Jerzego Ż., nie ma pomiędzy nimi żadnej umowy o przejęciu opieki nad mężczyzną – tak poseł PiS Przemysław Czarnek odniósł się do zarzutów dotyczących drugiego mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta.

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem

Matura 2025: matematyka już za nimi. Wszyscy zgodnie mówią, że była prosta i będzie maksymalna liczba punktów.

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina
galeria

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina

Tydzień temu zmarł Leszek Pasieczny. Kraśniczanin. Miał 88 lat. Dzisiaj rodzina, znajomi i cała bliska mu społeczność uczestniczyła w jego ostatniej drodze.

4 kroki do idealnych zaręczyn!

4 kroki do idealnych zaręczyn!

Każda historia miłosna zasługuje na wyjątkowe zaręczyny. Ale co zrobić, żeby ten moment naprawdę zapadł w pamięć? Czasem wystarczy chwila refleksji, cztery konkretne decyzje i odrobina odwagi. Sprawdź, jakie kroki poprowadzą Cię do perfekcyjnego „tak”.

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Parlament Europejski uchylił dzisiaj immunitet europosła Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Polski.

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Trzy dni wypełnione najróżniejszymi zdarzeniami. Szansa na spotkanie twórców i odbiorców. W Krasnymstawie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach

Dzielnica Czuby w Lublinie dynamicznie się rozwija. Mimo że administracyjnie podzielona na północną i południową część, mieszkańcy obu rejonów mogą liczyć na inwestycje w infrastrukturę drogową, miejsca postojowe oraz ścieżki rowerowe.

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie incydentu podczas wiecu wyborczego Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. Z budynku ratusza zdjęto wówczas flagę Ukrainy.

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Na drodze krajowej 63 pod Wisznicami doszło do wypadku. Policja wyznaczyła ruch wahadłowy.

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

Rozpoczęła się wiosenna walka z największym wrogiem kasztanowców - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na drzewach zawisły specjalne pułapki, które mają wabić szkodniki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium