Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 czerwca 2008 r.
22:15
Edytuj ten wpis

Autostrada rowerowa przez Polskę i Lubelszczyznę

0 11 A A

Rowerem nad morze, jezioro lub w góry? Czemu nie. I to nie po ruchliwej drodze w towarzystwie tirów, ale leśną ścieżką albo po wybrukowanej trasie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lubelszczyzna jest jednym z pięciu regionów, w których będzie budowana rowerowa autostrada. To 2 tys. kilometrów oznakowanych ścieżek, które będą biegły od Elbląga po Rzeszów. Przez lasy, pola, wsie i miasta. Obok mają powstać parkingi dla rowerów, serwisy, wypożyczalnie sprzętu i miejsca noclegowe.

Ministerstwo Regionu Regionalnego stawia tylko jeden warunek: - Trasa musi zostać poprowadzona przez obszary szczególnie atrakcyjne turystycznie - mówi Anna Konik-Żurawska, rzeczniczka MRR.

Lubelski Urząd Marszałkowski już wytypował 500-kilometrową trasę.
- Jestem zawiedziony, bo ścieżka nas omija - mówi z żalem wójt Uścimowa Stanisław Wołoszkiewicz, który projekt trasy dostał w tym tygodniu. - A przecież mamy co pokazać turystom na rowerach: wspaniałe jeziora, tereny rekreacyjne i pejzaże.

Cieszy się za to Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa, przez który autostrada ma przebiegać. - Stawiamy raczej na kolarstwo górskie i przełajowe - tłumaczy. - Ale chętnie przyłączymy się do budowy tej trasy.

- Wszyscy chcą mieć u siebie rowerową autostradę, bo wiedzą, jaka to szansa na promocję gmin i miast. I na przyciągnięcie turystów - tłumaczy Piotr Franaszek z Departamentu Promocji lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wybudowanie jednego kilometra trasy ma kosztować od 300 do 700 tys. zł. Lokalne samorządy będą musiały wyłożyć 15 proc. kosztów. Resztę da Unia Europejska. Lubelszczyzna ma dostać prawie 10 mln euro.

- Oby to tylko nie były pieniądze wyrzucone w błoto - przestrzega Marcin Hyła z portalu rowery.org.pl, który od 15 lat zajmuje się infrastrukturą rowerową. - Większość polskich ścieżek jest źle budowana: nie ma na nie wjazdu, są źle znakowane, ale brukowane fatalną kostką.

- Każda ścieżka jest lepsza od drogi z tirami - odpowiada Tomasz Jaroński, znany komentator kolarstwa. - Pomysł budowy takiej trasy jest rewelacyjny. Przecież jazda na rowerze to świetny sposób na relaks, a przy okazji na zwiedzanie i poznawanie kraju.

Podobnie mówi Jarosław Grunwald, rowerzysta z Lublina. - Już nie mogę doczekać się rowerowej autostrady - zaciera ręce. - Wreszcie pojadę na Roztocze rowerem!
Budowa tras ruszy wiosną przyszłego roku. Cała autostrada ma być gotowa na 2012 rok.

500 KILOMETRÓW PRZEZ LUBELSZCZYZNĘ

Od północy trakt będzie biegł w kierunku Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Potem rozdzieli się na dwa szlaki. Pierwszy będzie wiódł na zachód do Lublina, drugi na południe w kierunku Zamościa, Roztocza i dalej aż w Bieszczady. Nitka "lubelska” powiedzie do Kazimierza, Sandomierza, a potem w Góry Świętokrzyskie.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janusz / 19 lutego 2009 o 13:27
0
wjk.
Pomysł godny wprowadzenia w życie.Jezdziłem rowerem w Niemczech i wiem że jest to coś pięknego,pozwala poznać kraj,wpływa dodatnio na zdrowie i pozostawia pewne środki finansowe miejscowym samorządom.Tak że niemasz racji.Ważne żeby zrobić to solidnie.
Avatar
Anakin / 8 lipca 2008 o 14:54
0
Tylko niech ja zrobią z asfaltu albo jeszcze lepiej ze szkła, a nie z kostki rukowej, bo ta się wichruje i po kilku latach jeździ się źle (jak w Lublinie na ścieżce do zalewu - szczegołnie jak ktoś połozy ją nie tą stroną do góry co powinien )
Avatar
piomarmar / 1 lipca 2008 o 11:20
0
Może przynajmniej ta autostrada będzie gotowa na EURO 2012. Jako miłośnik rowerkowania jestem zachwycony pomysłem. Jeśli w ślad za tym powstanie jeszcze wzdłuż trasy infrastruktura typu pola namiotowe itp., to już wiem, co będę robił w wakacje za 4 lata.
Avatar
wjk / 30 czerwca 2008 o 09:17
0
Pomysł idiotyczny. Wydawanie takich pieniędzy na trasy wykorzystywane w stopniu dość umiarkowanym, w okresie dość ograniczonym, za takie pieniądze, mógł się zrodzić tylko w chorym umyśle. Możemy jeszcze zaplanować zimowe odśnieżanie i inne równie głupie i kosztowne przedsięwzięcia, a jak byliśmy jako region zaściankiem tak tak nim zostaniemy. Zawsze możemy powiedzieć że mamy projekt autostrady, choć wątpię aby to nam pomogło w rozwoju. Pomysłodawcy liczą zapewne na produkcję łapci z łyka i zgrzebnej odzieży, to bowiem nam jedynie pozostanie po realizacji kolejnego pomysłu na uczynienie z Lubelszczyzny największego skansenu UE. Wyjaśnijmy też, dlaczego dobroczynna UE tak chętnie chroni żabki akurat u nas a sama forsuje budowę gazociągu przez Bałtyk. Wyjaśnijmy dlaczego pieniądze z Unii muszą być przejadane a nie inwestowane. Przed autostradami rowerowymi mamy wiele zdecydowanie ważniejszych potrzeb.
Pomysł idiotyczny. Wydawanie takich pieniędzy na trasy wykorzystywane w stopniu dość umiarkowanym, w okresie dość ograniczonym, za takie pieniądze, mógł się zrodzić tylko w chorym umyśle. Możemy jeszcze zaplanować zimowe odśnieżanie i inne równie głupie i kosztowne przedsięwzięcia, a jak byliśmy jako region zaściankiem tak tak nim zostaniemy. Zawsze możemy powiedzieć że mamy projekt autostrady, choć wątpię aby to nam pomogło w rozwoju. Pomysłodawcy liczą zapewne na produkcję łapci z łyka i zgrzebnej odzieży, to bowiem nam jedynie pozostanie ... rozwiń
Avatar
Kierow-NIK / 29 czerwca 2008 o 18:48
0
bike napisał:
Już myślałem że nikt nie wpadnie na to że podróżowanie przez Polskę na rowerze ma większy sens niż samochodem,tylko dróg dla rowerów brak a szczególnie na dalsze wyprawy .Do tej pory trasy rowerowe były to zwykłe drogi z samochodami i tirami.Podróżuję z dziećmi na rowerach. One wiedzą że ciekawiej jest niż samochodem i wolą wyprawę rowerową (jak najdłuższą) niż wyjazd samochodem. W Polsce zagęszczenie ciekawych miejsc jest tak duże że, jadąc samochodem można tylko wybierać omijając masę wspaniałości. Podróżując od wsi do wsi poznajemy tą prawdziwą Polskę i jesteśmy z niej dumni. Człowiek, który potrudzi się na rowerze nie będzie znudzony, nabierze szacunku do wszystkiego co poznaje. Prawdziwa Polska jest Polską lokalną, gdzie ludzie żyją często skromnie ale nie są zgorzkniałymi snobami z miasta, którym ciągle wszystko nie pasuje i którzy nie znając piękna własnego kraju uważają, że tylko za granicą jest the best. Niektórzy mówią że na rowerze jest niebezpiecznie, a kto w sytuacji wymuszenia z przeciwka jadąc samochodem może cokolwiek zrobić? Ja zawsze skręcę do lasu lub zeskoczę na bok! Świat widziany z siodełka jest widziany lepiej, jest wyczuwany, można go chłonąć wszystkimi zmysłami.Rower to cudo ludzkiego intelektu. Nie zdarzyło mi się gdzieś nie wjechać, wszędzie przejechałem. Samochodem nie poznacie wspaniałego uczucia ucieczki od cywilizacji zaś na nogach nie dotrzecie z pełnym ekwipunkiem tak daleko. Nawet niewysportowane dziecko z podstawówki może dziennie przejechać do 100 km. Sam nieraz przejeżdżam 200. W 2007 roku z dziećmi objechaliśmy Pogórze Przemyskie za 150 zł!!!! Ponad 200 km! To jest naprawdę turystyka przez duże P. Odkąd zaczęliśmy podróżować rowerem poznaliśmy nasze strony. W żaden inny sposób nie byłoby to możliwe.


A byles kiedys na zachodzie UE lub w USA? 300-700 tys za km "rowerowej autostrady" to tylko w RP jest mozliwe...


A byles kiedys na zachodzie UE lub w USA? 300-700 tys za km "rowerowej autostrady" to tylko w RP jest mozliwe... rozwiń
Avatar
Ja / 29 czerwca 2008 o 17:21
0
Fajny pomysł, już się nie mogę doczekać
Ciekawe ile będzie kosztować roczna (sezonowa) winieta na taką autostradę?
Avatar
www.zieloni.free.pl / 29 czerwca 2008 o 17:08
0
DROGI ROWEROWE PRZY KAŻDEJ DRODZE! BEZPIECZEŃSTWO OCHRONA ŚRODOWISKA PŁYNNOŚĆ
RUCHU! Drogi rowerowe powinny powstawać ze względu na bezpieczeństwo, płynność ruchu i ochronę środowiska przy budowie, przebudowie i modernizacji każdej drogi, na której samochody poruszają się z prędkością powyżej 30 km/h

Drogi rowerowe powinny być integralną częścia dróg i dotyczy to także ich finansowania-tak jest np. w Holandii-kwestie bezpieczeństwa i tworzenie dróg rowerowych w ramach budowy i modernziacji dróg jest skuteczniejsze niż skromniutkie fundusze na ochrone srodowiska

W miastach Zachodniej Europy drogi rowerowe powstają z innych powodów, niż tworzy się je w Polsce. Nie są to drogi o przeznaczeniu wyłącznie rekreacyjnym, położone z dala od centrów miast. Ścieżki rowerowe tworzy się ze względów bezpieczeństwa rowerzystów, kierowców i pieszych. Każda ulica, na której samochody poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h posiada drogę rowerową, lub przynajmniej wymalowany na chodniku pas rowerowy. Drogi rowerowe powstają tam, gdzie jazda rowerem jest najbardziej niebezpieczna, by zmniejszyć ryzyko wypadków. Dlatego to głównie w centrach miast wytycza się drogi rowerowe, które tworzą zwarty system połączeń. Najczęściej połączone jest to z ograniczeniami w ruchu samochodowym w centrum, w którym dominują pasaże handlowo – spacerowe, deptaki oraz strefy piesze. Coraz więcej miast stawia także na promocję szybkiej i wygodnej komunikacji zbiorowej, - autobusów i szybkiej kolei miejskiej. Dla przykładu w Wiedniu każdy kierowca opłacający podatek za samochód otrzymuje całoroczny bilet na komunikację autobusową. Codzienne sceny z życia miast Europy to ludzie korzystający z deptaków, dróg rowerowych czy dworców kolejowych i przystanków komunikacji zbiorowej umożliwiające szybką przesiadkę na potrzebny środek transportu. A wszystko to po to, by zwiększyć wygodę podróżowania, zmniejszyć hałas, ilość zanieczyszczeń, zaoszczędzić czas i pieniądze. Czy nasze społeczeństwo, projektanci i decydenci dojrzeli do tego, by w ten nowy - ekologiczny sposób spojrzeć na transport, komunikację i nowy wizerunek miast?

[url="http://www.zieloni.osiedle.net.pl/rower.htm"]http://www.zieloni.osiedle.net.pl/rower.htm[/url]

WYSTAWA DOT. ŚCIEŻEK ROWEROWYCH -PODLASKI OŚRODEK AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ BIAŁYSTOK, UL. LIPOWA 32 A 7 CZERWCA – 17 CZERWCA 1999 R.
ORGANIZATOR: FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU
DROGI ROWEROWE PRZY KAŻDEJ DRODZE! BEZPIECZEŃSTWO OCHRONA ŚRODOWISKA PŁYNNOŚĆ
RUCHU! Drogi rowerowe powinny powstawać ze względu na bezpieczeństwo, płynność ruchu i ochronę środowiska przy budowie, przebudowie i modernizacji każdej drogi, na której samochody poruszają się z prędkością powyżej 30 km/h

Drogi rowerowe powinny być integralną częścia dróg i dotyczy to także ich finansowania-tak jest np. w Holandii-kwestie bezpieczeństwa i tworzenie dróg rowerowych w ramach budowy i modernziacji dróg jest skuteczniejsze ... rozwiń
Avatar
bike / 29 czerwca 2008 o 12:32
0
Już myślałem że nikt nie wpadnie na to że podróżowanie przez Polskę na rowerze ma większy sens niż samochodem,tylko dróg dla rowerów brak a szczególnie na dalsze wyprawy .Do tej pory trasy rowerowe były to zwykłe drogi z samochodami i tirami.Podróżuję z dziećmi na rowerach. One wiedzą że ciekawiej jest niż samochodem i wolą wyprawę rowerową (jak najdłuższą) niż wyjazd samochodem. W Polsce zagęszczenie ciekawych miejsc jest tak duże że, jadąc samochodem można tylko wybierać omijając masę wspaniałości. Podróżując od wsi do wsi poznajemy tą prawdziwą Polskę i jesteśmy z niej dumni. Człowiek, który potrudzi się na rowerze nie będzie znudzony, nabierze szacunku do wszystkiego co poznaje. Prawdziwa Polska jest Polską lokalną, gdzie ludzie żyją często skromnie ale nie są zgorzkniałymi snobami z miasta, którym ciągle wszystko nie pasuje i którzy nie znając piękna własnego kraju uważają, że tylko za granicą jest the best. Niektórzy mówią że na rowerze jest niebezpiecznie, a kto w sytuacji wymuszenia z przeciwka jadąc samochodem może cokolwiek zrobić? Ja zawsze skręcę do lasu lub zeskoczę na bok! Świat widziany z siodełka jest widziany lepiej, jest wyczuwany, można go chłonąć wszystkimi zmysłami.Rower to cudo ludzkiego intelektu. Nie zdarzyło mi się gdzieś nie wjechać, wszędzie przejechałem. Samochodem nie poznacie wspaniałego uczucia ucieczki od cywilizacji zaś na nogach nie dotrzecie z pełnym ekwipunkiem tak daleko. Nawet niewysportowane dziecko z podstawówki może dziennie przejechać do 100 km. Sam nieraz przejeżdżam 200. W 2007 roku z dziećmi objechaliśmy Pogórze Przemyskie za 150 zł!!!! Ponad 200 km! To jest naprawdę turystyka przez duże P. Odkąd zaczęliśmy podróżować rowerem poznaliśmy nasze strony. W żaden inny sposób nie byłoby to możliwe.
Już myślałem że nikt nie wpadnie na to że podróżowanie przez Polskę na rowerze ma większy sens niż samochodem,tylko dróg dla rowerów brak a szczególnie na dalsze wyprawy .Do tej pory trasy rowerowe były to zwykłe drogi z samochodami i tirami.Podróżuję z dziećmi na rowerach. One wiedzą że ciekawiej jest niż samochodem i wolą wyprawę rowerową (jak najdłuższą) niż wyjazd samochodem. W Polsce zagęszczenie ciekawych miejsc jest tak duże że, jadąc samochodem można tylko wybierać omijając masę wspaniałości. Podróżując od wsi do wsi poznajemy tą pr... rozwiń
Avatar
PRZEMYSLAW / 29 czerwca 2008 o 09:16
0
Mamy nowe ministerstwo ! Ministerstwo Regionu Regionalnego ! Ale fajnie a myślałem ze chodzi o Rozwoju Regionalnego - widocznie myliłem się.
Avatar
Mennica / 29 czerwca 2008 o 08:42
0
"Wybudowanie jednego kilometra trasy ma kosztować od 300 do 700 tys. zł" to bedzie trasa ze zlota, platyny czy srebra?
Avatar
janusz / 19 lutego 2009 o 13:27
0
wjk.
Pomysł godny wprowadzenia w życie.Jezdziłem rowerem w Niemczech i wiem że jest to coś pięknego,pozwala poznać kraj,wpływa dodatnio na zdrowie i pozostawia pewne środki finansowe miejscowym samorządom.Tak że niemasz racji.Ważne żeby zrobić to solidnie.
Avatar
Anakin / 8 lipca 2008 o 14:54
0
Tylko niech ja zrobią z asfaltu albo jeszcze lepiej ze szkła, a nie z kostki rukowej, bo ta się wichruje i po kilku latach jeździ się źle (jak w Lublinie na ścieżce do zalewu - szczegołnie jak ktoś połozy ją nie tą stroną do góry co powinien )
Avatar
piomarmar / 1 lipca 2008 o 11:20
0
Może przynajmniej ta autostrada będzie gotowa na EURO 2012. Jako miłośnik rowerkowania jestem zachwycony pomysłem. Jeśli w ślad za tym powstanie jeszcze wzdłuż trasy infrastruktura typu pola namiotowe itp., to już wiem, co będę robił w wakacje za 4 lata.
Avatar
wjk / 30 czerwca 2008 o 09:17
0
Pomysł idiotyczny. Wydawanie takich pieniędzy na trasy wykorzystywane w stopniu dość umiarkowanym, w okresie dość ograniczonym, za takie pieniądze, mógł się zrodzić tylko w chorym umyśle. Możemy jeszcze zaplanować zimowe odśnieżanie i inne równie głupie i kosztowne przedsięwzięcia, a jak byliśmy jako region zaściankiem tak tak nim zostaniemy. Zawsze możemy powiedzieć że mamy projekt autostrady, choć wątpię aby to nam pomogło w rozwoju. Pomysłodawcy liczą zapewne na produkcję łapci z łyka i zgrzebnej odzieży, to bowiem nam jedynie pozostanie po realizacji kolejnego pomysłu na uczynienie z Lubelszczyzny największego skansenu UE. Wyjaśnijmy też, dlaczego dobroczynna UE tak chętnie chroni żabki akurat u nas a sama forsuje budowę gazociągu przez Bałtyk. Wyjaśnijmy dlaczego pieniądze z Unii muszą być przejadane a nie inwestowane. Przed autostradami rowerowymi mamy wiele zdecydowanie ważniejszych potrzeb.
Pomysł idiotyczny. Wydawanie takich pieniędzy na trasy wykorzystywane w stopniu dość umiarkowanym, w okresie dość ograniczonym, za takie pieniądze, mógł się zrodzić tylko w chorym umyśle. Możemy jeszcze zaplanować zimowe odśnieżanie i inne równie głupie i kosztowne przedsięwzięcia, a jak byliśmy jako region zaściankiem tak tak nim zostaniemy. Zawsze możemy powiedzieć że mamy projekt autostrady, choć wątpię aby to nam pomogło w rozwoju. Pomysłodawcy liczą zapewne na produkcję łapci z łyka i zgrzebnej odzieży, to bowiem nam jedynie pozostanie ... rozwiń
Avatar
Kierow-NIK / 29 czerwca 2008 o 18:48
0
bike napisał:
Już myślałem że nikt nie wpadnie na to że podróżowanie przez Polskę na rowerze ma większy sens niż samochodem,tylko dróg dla rowerów brak a szczególnie na dalsze wyprawy .Do tej pory trasy rowerowe były to zwykłe drogi z samochodami i tirami.Podróżuję z dziećmi na rowerach. One wiedzą że ciekawiej jest niż samochodem i wolą wyprawę rowerową (jak najdłuższą) niż wyjazd samochodem. W Polsce zagęszczenie ciekawych miejsc jest tak duże że, jadąc samochodem można tylko wybierać omijając masę wspaniałości. Podróżując od wsi do wsi poznajemy tą prawdziwą Polskę i jesteśmy z niej dumni. Człowiek, który potrudzi się na rowerze nie będzie znudzony, nabierze szacunku do wszystkiego co poznaje. Prawdziwa Polska jest Polską lokalną, gdzie ludzie żyją często skromnie ale nie są zgorzkniałymi snobami z miasta, którym ciągle wszystko nie pasuje i którzy nie znając piękna własnego kraju uważają, że tylko za granicą jest the best. Niektórzy mówią że na rowerze jest niebezpiecznie, a kto w sytuacji wymuszenia z przeciwka jadąc samochodem może cokolwiek zrobić? Ja zawsze skręcę do lasu lub zeskoczę na bok! Świat widziany z siodełka jest widziany lepiej, jest wyczuwany, można go chłonąć wszystkimi zmysłami.Rower to cudo ludzkiego intelektu. Nie zdarzyło mi się gdzieś nie wjechać, wszędzie przejechałem. Samochodem nie poznacie wspaniałego uczucia ucieczki od cywilizacji zaś na nogach nie dotrzecie z pełnym ekwipunkiem tak daleko. Nawet niewysportowane dziecko z podstawówki może dziennie przejechać do 100 km. Sam nieraz przejeżdżam 200. W 2007 roku z dziećmi objechaliśmy Pogórze Przemyskie za 150 zł!!!! Ponad 200 km! To jest naprawdę turystyka przez duże P. Odkąd zaczęliśmy podróżować rowerem poznaliśmy nasze strony. W żaden inny sposób nie byłoby to możliwe.


A byles kiedys na zachodzie UE lub w USA? 300-700 tys za km "rowerowej autostrady" to tylko w RP jest mozliwe...


A byles kiedys na zachodzie UE lub w USA? 300-700 tys za km "rowerowej autostrady" to tylko w RP jest mozliwe... rozwiń
Avatar
Ja / 29 czerwca 2008 o 17:21
0
Fajny pomysł, już się nie mogę doczekać
Ciekawe ile będzie kosztować roczna (sezonowa) winieta na taką autostradę?
Avatar
www.zieloni.free.pl / 29 czerwca 2008 o 17:08
0
DROGI ROWEROWE PRZY KAŻDEJ DRODZE! BEZPIECZEŃSTWO OCHRONA ŚRODOWISKA PŁYNNOŚĆ
RUCHU! Drogi rowerowe powinny powstawać ze względu na bezpieczeństwo, płynność ruchu i ochronę środowiska przy budowie, przebudowie i modernizacji każdej drogi, na której samochody poruszają się z prędkością powyżej 30 km/h

Drogi rowerowe powinny być integralną częścia dróg i dotyczy to także ich finansowania-tak jest np. w Holandii-kwestie bezpieczeństwa i tworzenie dróg rowerowych w ramach budowy i modernziacji dróg jest skuteczniejsze niż skromniutkie fundusze na ochrone srodowiska

W miastach Zachodniej Europy drogi rowerowe powstają z innych powodów, niż tworzy się je w Polsce. Nie są to drogi o przeznaczeniu wyłącznie rekreacyjnym, położone z dala od centrów miast. Ścieżki rowerowe tworzy się ze względów bezpieczeństwa rowerzystów, kierowców i pieszych. Każda ulica, na której samochody poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h posiada drogę rowerową, lub przynajmniej wymalowany na chodniku pas rowerowy. Drogi rowerowe powstają tam, gdzie jazda rowerem jest najbardziej niebezpieczna, by zmniejszyć ryzyko wypadków. Dlatego to głównie w centrach miast wytycza się drogi rowerowe, które tworzą zwarty system połączeń. Najczęściej połączone jest to z ograniczeniami w ruchu samochodowym w centrum, w którym dominują pasaże handlowo – spacerowe, deptaki oraz strefy piesze. Coraz więcej miast stawia także na promocję szybkiej i wygodnej komunikacji zbiorowej, - autobusów i szybkiej kolei miejskiej. Dla przykładu w Wiedniu każdy kierowca opłacający podatek za samochód otrzymuje całoroczny bilet na komunikację autobusową. Codzienne sceny z życia miast Europy to ludzie korzystający z deptaków, dróg rowerowych czy dworców kolejowych i przystanków komunikacji zbiorowej umożliwiające szybką przesiadkę na potrzebny środek transportu. A wszystko to po to, by zwiększyć wygodę podróżowania, zmniejszyć hałas, ilość zanieczyszczeń, zaoszczędzić czas i pieniądze. Czy nasze społeczeństwo, projektanci i decydenci dojrzeli do tego, by w ten nowy - ekologiczny sposób spojrzeć na transport, komunikację i nowy wizerunek miast?

[url="http://www.zieloni.osiedle.net.pl/rower.htm"]http://www.zieloni.osiedle.net.pl/rower.htm[/url]

WYSTAWA DOT. ŚCIEŻEK ROWEROWYCH -PODLASKI OŚRODEK AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ BIAŁYSTOK, UL. LIPOWA 32 A 7 CZERWCA – 17 CZERWCA 1999 R.
ORGANIZATOR: FEDERACJA ZIELONYCH W BIAŁYMSTOKU
DROGI ROWEROWE PRZY KAŻDEJ DRODZE! BEZPIECZEŃSTWO OCHRONA ŚRODOWISKA PŁYNNOŚĆ
RUCHU! Drogi rowerowe powinny powstawać ze względu na bezpieczeństwo, płynność ruchu i ochronę środowiska przy budowie, przebudowie i modernizacji każdej drogi, na której samochody poruszają się z prędkością powyżej 30 km/h

Drogi rowerowe powinny być integralną częścia dróg i dotyczy to także ich finansowania-tak jest np. w Holandii-kwestie bezpieczeństwa i tworzenie dróg rowerowych w ramach budowy i modernziacji dróg jest skuteczniejsze ... rozwiń
Avatar
bike / 29 czerwca 2008 o 12:32
0
Już myślałem że nikt nie wpadnie na to że podróżowanie przez Polskę na rowerze ma większy sens niż samochodem,tylko dróg dla rowerów brak a szczególnie na dalsze wyprawy .Do tej pory trasy rowerowe były to zwykłe drogi z samochodami i tirami.Podróżuję z dziećmi na rowerach. One wiedzą że ciekawiej jest niż samochodem i wolą wyprawę rowerową (jak najdłuższą) niż wyjazd samochodem. W Polsce zagęszczenie ciekawych miejsc jest tak duże że, jadąc samochodem można tylko wybierać omijając masę wspaniałości. Podróżując od wsi do wsi poznajemy tą prawdziwą Polskę i jesteśmy z niej dumni. Człowiek, który potrudzi się na rowerze nie będzie znudzony, nabierze szacunku do wszystkiego co poznaje. Prawdziwa Polska jest Polską lokalną, gdzie ludzie żyją często skromnie ale nie są zgorzkniałymi snobami z miasta, którym ciągle wszystko nie pasuje i którzy nie znając piękna własnego kraju uważają, że tylko za granicą jest the best. Niektórzy mówią że na rowerze jest niebezpiecznie, a kto w sytuacji wymuszenia z przeciwka jadąc samochodem może cokolwiek zrobić? Ja zawsze skręcę do lasu lub zeskoczę na bok! Świat widziany z siodełka jest widziany lepiej, jest wyczuwany, można go chłonąć wszystkimi zmysłami.Rower to cudo ludzkiego intelektu. Nie zdarzyło mi się gdzieś nie wjechać, wszędzie przejechałem. Samochodem nie poznacie wspaniałego uczucia ucieczki od cywilizacji zaś na nogach nie dotrzecie z pełnym ekwipunkiem tak daleko. Nawet niewysportowane dziecko z podstawówki może dziennie przejechać do 100 km. Sam nieraz przejeżdżam 200. W 2007 roku z dziećmi objechaliśmy Pogórze Przemyskie za 150 zł!!!! Ponad 200 km! To jest naprawdę turystyka przez duże P. Odkąd zaczęliśmy podróżować rowerem poznaliśmy nasze strony. W żaden inny sposób nie byłoby to możliwe.
Już myślałem że nikt nie wpadnie na to że podróżowanie przez Polskę na rowerze ma większy sens niż samochodem,tylko dróg dla rowerów brak a szczególnie na dalsze wyprawy .Do tej pory trasy rowerowe były to zwykłe drogi z samochodami i tirami.Podróżuję z dziećmi na rowerach. One wiedzą że ciekawiej jest niż samochodem i wolą wyprawę rowerową (jak najdłuższą) niż wyjazd samochodem. W Polsce zagęszczenie ciekawych miejsc jest tak duże że, jadąc samochodem można tylko wybierać omijając masę wspaniałości. Podróżując od wsi do wsi poznajemy tą pr... rozwiń
Avatar
PRZEMYSLAW / 29 czerwca 2008 o 09:16
0
Mamy nowe ministerstwo ! Ministerstwo Regionu Regionalnego ! Ale fajnie a myślałem ze chodzi o Rozwoju Regionalnego - widocznie myliłem się.
Avatar
Mennica / 29 czerwca 2008 o 08:42
0
"Wybudowanie jednego kilometra trasy ma kosztować od 300 do 700 tys. zł" to bedzie trasa ze zlota, platyny czy srebra?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018 0 0

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi 22 2

Już w tym tygodniu wielkie święto łowców okazji, czyli Black Friday (Czarny Piątek). Kto nie zdąży zrobić zakupów będzie miał drugą szansę już trzy dni później – w Cyber Monday. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście warto w tym czasie wybrać się na zakupy i co zrobić, by w ferworze zakupów nie dokonać niewłaściwych wyborów.

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia]
galeria

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia] 0 1

W weekend Targi Lublin zmieniły się w zagrodę z kucykami, krowami i koziołkami. Gośćmi specjalnymi wydarzenia „Rewia Zwierzaki z Zagrody” były Alpaki. 

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy 0 15

Był apel, jest reakcja. Polska Rada Chrześcijan i Żydów krytykuje publiczne wypowiedzi wykładowcy KUL ks. prof. Tadeusza Guza dotyczące żydowskich mordów rytualnych i prosi o „stosowną interwencję” przełożonych duchownego. Władze KUL i Archidiecezji Lubelskiej odcinają się od poglądów wykładowcy. Podkreślają, że są one nieprawdziwe i niedopuszczalne.

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości 0 0

Miejscowi krwiodawcy postanowili włączyć się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 7 grudnia organizują akcję poboru krwi pod hasłem „100 dawców na 100. lecie niepodległości”.

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia]
galeria

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia] 76 2

Szpital Kardiologii Inwazyjnej "Ikardia" ma nową siedzibę, która w piątek został oficjalnie otwarta przy ul. Górskiego 9 w Nałęczowie

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti
6 grudnia 2018, 20:00

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już 6 grudnia o godz. 20 na scenie klubu Graffiti wystąpi zespół Phedora. Po koncercie odbędzie się tradycyjna klubowa rockoteka.

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka 3 46

To już pewne, chociaż nadal nieoficjalne: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak zostanie nowym zastępcą prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych.

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera 0 6

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera. Podopieczni Jacka Paździora muszą jednak pamiętać, że to jeszcze nie gwarantuje awansu do czwartej ligi

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk?

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk? 3 16

Czy wskazanie Jarosława Stawiarskiego jako kandydata na nowego marszałka to porażka szefa PiS w Lubelskim? W partii trwa dyskusja o tym, czyje wpływy na obsadę nowego zarządu województwa lubelskiego okazały się silniejsze w Warszawie

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek 3 1

Runda jesienna w zamojskiej klasie okręgowej dobiegła końca. Po 15 kolejkach najwięcej powodów do zadowolenia mają w Hrubieszowie, Różańcu i Zawadzie, a ekipy z Bełżca i Sitna wiosną czeka niezwykle ciężka batalia o utrzymanie

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek"
film

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek" 0 1

W wieku 92 lat zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek". Dowodził plutonem w trakcie Powstania Warszawskiego, był jeńcem niemieckich obozów

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia]
galeria

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia] 14 4

Wernisaż Ślubny odbył się w hotelu In Between w Lublinie. W hotelowych wnętrzach czekały firmy, które specjalizują się w perfekcyjnej organizacji najważniejszego dnia w życiu. Na liście wystawców były salony sukien ślubnych i mody męskiej, projektanci papeterii, biżuterii oraz jubilerzy, floryści, fryzjerzy, fotografowie, cukiernicy i wielu innych.

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia]
galeria

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia] 1 19

Laureatami VII Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy w 2018 roku zostali Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.