Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 listopada 2011 r.
15:58
Edytuj ten wpis

Będą kary za handel na chodnikach i ulicach. Nawet 5 tys. zł

0 27 A A
Nowe prawo obowiązuje od kilku dni, ale w Lublinie nikt jeszcze nie został ukarany. (Maciej Kaczanow
Nowe prawo obowiązuje od kilku dni, ale w Lublinie nikt jeszcze nie został ukarany. (Maciej Kaczanow

Nawet 5 tys. zł kary i konfiskata towaru czeka tych, którzy handlują poza targowiskami. Straż Miejska na razie ostrzega, ale lada moment zacznie karać. – My pójdziemy na bezrobocie, a miasto straci pieniądze za placowe – mówią oburzeni handlarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Znowelizowane przepisy obowiązują od soboty. Kodeks wprowadza surowsze kary dla tych, którzy rozkładają swój towar na ulicach i chodnikach.

– Chodzi o handel na terenie należącym do miasta lub będącym w jego zarządzie, poza miejscem do tego wyznaczonym – tłumaczy Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie. – Chodzi o ograniczenie handlu w miejscach do tego niedostosowanych. Czyli tam gdzie jest duży ruch pieszych, np. na al. Tysiąclecia, ul. Ruskiej, Targowej, pl. Zamkowym i ścisłym centrum miasta. Powodowało to utrudnienia w ruchu. Chodnik przy ul. Ruskiej był tak zastawiony, że piesi musieli chodzić jezdnią.

Teraz handlować wolno tylko na targowiskach. – Tym, którzy się do tego nie zastosują grozi grzywna w wysokości nawet do 5 tys. zł. Możliwa jest też konfiskata towaru, nawet jeżeli nie należy on do osoby, która nim handluje – wyjaśnia Gogola.

Chociaż nowe prawo obowiązuje od kilku dni, to w Lublinie nikt jeszcze nie został ukarany. – Na razie prowadzimy kampanię informacyjno-prewencyjną. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, by poinformować je o nowych przepisach i o grożących konsekwencjach – mówi rzecznik.

W poniedziałek funkcjonariuszy Straży Miejskiej można było spotkać m.in. pod Zamkiem i w okolicach dworca PKS. – Przyszła brygada strażników i powiedzieli, że to ostatni raz, a od jutra będą już wnioski do sądu – opowiada mężczyzna, który handluje starociami pod Zamkiem.

Uliczni sprzedawcy nie kryją oburzenia. – Co my możemy zrobić? Gdzie mamy pójść? Samych książek mam dwadzieścia pudeł. Gdzie to zmieszczę, jak nie tutaj? Ani pijak nie jestem, ani chodnika nie zastawiam, ani spokoju nie zakłócam i jeszcze płacę placowe – oburza się handlarz-rencista.

– Gdzie ja się przeniosę? – pyta kobieta handlująca butami przy ul. Ruskiej. – Pytałam już obok na targu, ale nie mają miejsca. Ktoś powiedział, że może mi schować do siebie pudła z towarem, ale na stoisko nie ma miejsca. Trzeba mieć znajomości, żeby coś znaleźć.
– Mnie od jutra na pewno tutaj nie będzie. Na kilka dni przenoszę się do koleżanki, która ma budkę do handlowania. Co będzie potem, to nie wiem – dodaje inna zdenerwowana kobieta.

Handlarze bezradnie rozkładają ręce. – Efekt będzie taki, że ludzie pójdą na bezrobocie, a miasto nie będzie miało pieniędzy za placowe – podsumowuje jeden z nich.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wojtas / 22 listopada 2011 r. o 11:10
0
wygonić też handlaży z krańcowej!!! przy Łabędziej cięzko przejśc nie mówiąc o dojezdzie w Sobotę pod wierzowce
Avatar
masakra / 22 listopada 2011 r. o 10:36
0
no prosze, za spowodowanie po pijaku wypadku ze skutkiem smiertelnym, sad nigdy NIE ZASADZI konfiskaty narzedzia zbrodni a tutaj za zwykly handel na ulicy mozna zostac OKRADZIONYM (i to bez wyroku, ot po prostu przez zwyklych straszakow wiejskich) nawet z nie swojego towaru i do tego jeszcze zaplacic kare. panstwo prawa, kjm!
Avatar
grzeesioo / 22 listopada 2011 r. o 09:20
0
Handlarze powinni się przenieść z Ruskiej pod Novą, tam można "legalnie handlować" nielegalnym towarem.
Avatar
Konfusty / 22 listopada 2011 r. o 08:52
0
Wszystko to lobby hipermarketów które nie płaca podatków bo przecież generują same straty, ale drobne sklepy jakoś zdołały wykończyć. Urzędasy i wybrańcy narodu nie zrobią przecież dobrze obywatelom bo nie mają w tym interesu.
Avatar
Mieszkaniec / 22 listopada 2011 r. o 08:48
0
Moja rada dla Komendanta Straży Miejskiej. Tak trzymać! Nie karać ludzi! Olać bzdurne przepisy!
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:06
0
[quote name='MARYJAN ARCYBISKUP' timestamp='1321892118' post='560933']
O ile jestem za tym, żeby karać obcokrajowców za handlowanie na chodnikach, to nie rozumiem, dlaczego przepis ma być stosowany w stosunku do babć i dziadków, którzy handlują jajkami i śmietaną. Przyjechała babuleńka sprzedać 10 jajek od swojej kurki, bo dorabia do emerytury, czytaj jałmużny od państwa w kwocie 400 zł bo nie stać na leki, i ma zapłacić za to 5 tysi kary?? Tutaj chyba kogoś zdrowo pogrzało.
I niech mi nikt nie gada, że takie sa zapisy sanepidu - bo od wieków w ten sposób handlowano płodami rolnymi i jakoś naród polski przetrwał. Sam kupuje od takich ludzi jajka, śmietanę i ser i żyję.

uważam, że zadziałało tu lobby zagraniczne, które chce zniszczyć polskie rolnictwo, a że my polacy włazimy każdemu w kakao bez wazeliny, to oczywiście się na to zgodziliśmy.
[/quote]

Może by tak znalazł się odwazny i wprowadził kary dla polityków i urzędników, którzy Polaków w to bagno wciagneli.
[quote name='MARYJAN ARCYBISKUP' timestamp='1321892118' post='560933']
O ile jestem za tym, żeby karać obcokrajowców za handlowanie na chodnikach, to nie rozumiem, dlaczego przepis ma być stosowany w stosunku do babć i dziadków, którzy handlują jajkami i śmietaną. Przyjechała babuleńka sprzedać 10 jajek od swojej kurki, bo dorabia do emerytury, czytaj jałmużny od państwa w kwocie 400 zł bo nie stać na leki, i ma zapłacić za to 5 tysi kary?? Tutaj chyba kogoś zdrowo pogrzało.
I niech mi nikt nie gada, że ta... rozwiń
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:04
0
[quote name='AAAAAA' timestamp='1321908603' post='561100']
Niestety nie mogę zmienić tracy przez jakiś czas. Szkoły sobie nie przestawię.
Po drugiej stronie powiadasz? Jeśli by i tam też nie stały stragany to może i by się dało chodzi...
[/quote]

Palikot ma rację mówiąc, że szkoła uczy wyścigu szczurów zamiast myślenia. Z całym szacunkiem do szkoły, ale w Twoim przypadku...............
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:02
0
[quote name='AAAAA' timestamp='1321903230' post='561053']
A ja chcę chodzić po chodnikach i nie robić manewrów między stoiskami i ciuchami. Codziennie od 4 lat ta sama droga i tak samo zastawiona! Muszę chodzić ulicą, aby przejść. Z roku na rok przybywa tych straganów, rozkładają się w nowych miejscach, coraz dalej i dalej. Chodniki są dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje do chodzenia, a nie do handlowania.
[/quote]
To sobie kup motorower, będziesz ulica jeździł, a nie chodził.
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:01
0
[quote name='Euzebia' timestamp='1321893078' post='560940']
oj, Maryjanie
te niby babcie są podstawiane (rozwożone) przez niby wnuczków, a te niby piertuszki z wlasnego ogrodka to sa z gieldy w Elizówce. A poza tym, jak mozna kupowac śmietanę, ser, kury leżące na chodniku, nad którymi te babcie stoja w rozkroku...troche refleksji...
[/quote]
Tobie żal d...ę ściska, że nie możesz być taką babcią Euzebio? Poczekaj jeszcze troszkę, czas szybko ucieka, przejdziesz na emeryturkę, o ile dożyjesz 67 lat i tez będziesz mógł/mogła poszaleć z jajeczkami i pietruszką.
[quote name='Euzebia' timestamp='1321893078' post='560940']
oj, Maryjanie
te niby babcie są podstawiane (rozwożone) przez niby wnuczków, a te niby piertuszki z wlasnego ogrodka to sa z gieldy w Elizówce. A poza tym, jak mozna kupowac śmietanę, ser, kury leżące na chodniku, nad którymi te babcie stoja w rozkroku...troche refleksji...
[/quote]
Tobie żal d...ę ściska, że nie możesz być taką babcią Euzebio? Poczekaj jeszcze troszkę, czas szybko ucieka, przejdziesz na emeryturkę, o ile dożyjesz 67 l... rozwiń
Avatar
AAAAAA / 21 listopada 2011 r. o 21:50
0
Niestety nie mogę zmienić tracy przez jakiś czas. Szkoły sobie nie przestawię.
Po drugiej stronie powiadasz? Jeśli by i tam też nie stały stragany to może i by się dało chodzi...
Avatar
wojtas / 22 listopada 2011 r. o 11:10
0
wygonić też handlaży z krańcowej!!! przy Łabędziej cięzko przejśc nie mówiąc o dojezdzie w Sobotę pod wierzowce
Avatar
masakra / 22 listopada 2011 r. o 10:36
0
no prosze, za spowodowanie po pijaku wypadku ze skutkiem smiertelnym, sad nigdy NIE ZASADZI konfiskaty narzedzia zbrodni a tutaj za zwykly handel na ulicy mozna zostac OKRADZIONYM (i to bez wyroku, ot po prostu przez zwyklych straszakow wiejskich) nawet z nie swojego towaru i do tego jeszcze zaplacic kare. panstwo prawa, kjm!
Avatar
grzeesioo / 22 listopada 2011 r. o 09:20
0
Handlarze powinni się przenieść z Ruskiej pod Novą, tam można "legalnie handlować" nielegalnym towarem.
Avatar
Konfusty / 22 listopada 2011 r. o 08:52
0
Wszystko to lobby hipermarketów które nie płaca podatków bo przecież generują same straty, ale drobne sklepy jakoś zdołały wykończyć. Urzędasy i wybrańcy narodu nie zrobią przecież dobrze obywatelom bo nie mają w tym interesu.
Avatar
Mieszkaniec / 22 listopada 2011 r. o 08:48
0
Moja rada dla Komendanta Straży Miejskiej. Tak trzymać! Nie karać ludzi! Olać bzdurne przepisy!
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:06
0
[quote name='MARYJAN ARCYBISKUP' timestamp='1321892118' post='560933']
O ile jestem za tym, żeby karać obcokrajowców za handlowanie na chodnikach, to nie rozumiem, dlaczego przepis ma być stosowany w stosunku do babć i dziadków, którzy handlują jajkami i śmietaną. Przyjechała babuleńka sprzedać 10 jajek od swojej kurki, bo dorabia do emerytury, czytaj jałmużny od państwa w kwocie 400 zł bo nie stać na leki, i ma zapłacić za to 5 tysi kary?? Tutaj chyba kogoś zdrowo pogrzało.
I niech mi nikt nie gada, że takie sa zapisy sanepidu - bo od wieków w ten sposób handlowano płodami rolnymi i jakoś naród polski przetrwał. Sam kupuje od takich ludzi jajka, śmietanę i ser i żyję.

uważam, że zadziałało tu lobby zagraniczne, które chce zniszczyć polskie rolnictwo, a że my polacy włazimy każdemu w kakao bez wazeliny, to oczywiście się na to zgodziliśmy.
[/quote]

Może by tak znalazł się odwazny i wprowadził kary dla polityków i urzędników, którzy Polaków w to bagno wciagneli.
[quote name='MARYJAN ARCYBISKUP' timestamp='1321892118' post='560933']
O ile jestem za tym, żeby karać obcokrajowców za handlowanie na chodnikach, to nie rozumiem, dlaczego przepis ma być stosowany w stosunku do babć i dziadków, którzy handlują jajkami i śmietaną. Przyjechała babuleńka sprzedać 10 jajek od swojej kurki, bo dorabia do emerytury, czytaj jałmużny od państwa w kwocie 400 zł bo nie stać na leki, i ma zapłacić za to 5 tysi kary?? Tutaj chyba kogoś zdrowo pogrzało.
I niech mi nikt nie gada, że ta... rozwiń
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:04
0
[quote name='AAAAAA' timestamp='1321908603' post='561100']
Niestety nie mogę zmienić tracy przez jakiś czas. Szkoły sobie nie przestawię.
Po drugiej stronie powiadasz? Jeśli by i tam też nie stały stragany to może i by się dało chodzi...
[/quote]

Palikot ma rację mówiąc, że szkoła uczy wyścigu szczurów zamiast myślenia. Z całym szacunkiem do szkoły, ale w Twoim przypadku...............
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:02
0
[quote name='AAAAA' timestamp='1321903230' post='561053']
A ja chcę chodzić po chodnikach i nie robić manewrów między stoiskami i ciuchami. Codziennie od 4 lat ta sama droga i tak samo zastawiona! Muszę chodzić ulicą, aby przejść. Z roku na rok przybywa tych straganów, rozkładają się w nowych miejscach, coraz dalej i dalej. Chodniki są dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje do chodzenia, a nie do handlowania.
[/quote]
To sobie kup motorower, będziesz ulica jeździł, a nie chodził.
Avatar
ktosik / 22 listopada 2011 r. o 08:01
0
[quote name='Euzebia' timestamp='1321893078' post='560940']
oj, Maryjanie
te niby babcie są podstawiane (rozwożone) przez niby wnuczków, a te niby piertuszki z wlasnego ogrodka to sa z gieldy w Elizówce. A poza tym, jak mozna kupowac śmietanę, ser, kury leżące na chodniku, nad którymi te babcie stoja w rozkroku...troche refleksji...
[/quote]
Tobie żal d...ę ściska, że nie możesz być taką babcią Euzebio? Poczekaj jeszcze troszkę, czas szybko ucieka, przejdziesz na emeryturkę, o ile dożyjesz 67 lat i tez będziesz mógł/mogła poszaleć z jajeczkami i pietruszką.
[quote name='Euzebia' timestamp='1321893078' post='560940']
oj, Maryjanie
te niby babcie są podstawiane (rozwożone) przez niby wnuczków, a te niby piertuszki z wlasnego ogrodka to sa z gieldy w Elizówce. A poza tym, jak mozna kupowac śmietanę, ser, kury leżące na chodniku, nad którymi te babcie stoja w rozkroku...troche refleksji...
[/quote]
Tobie żal d...ę ściska, że nie możesz być taką babcią Euzebio? Poczekaj jeszcze troszkę, czas szybko ucieka, przejdziesz na emeryturkę, o ile dożyjesz 67 l... rozwiń
Avatar
AAAAAA / 21 listopada 2011 r. o 21:50
0
Niestety nie mogę zmienić tracy przez jakiś czas. Szkoły sobie nie przestawię.
Po drugiej stronie powiadasz? Jeśli by i tam też nie stały stragany to może i by się dało chodzi...