Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 października 2008 r.
18:39
Edytuj ten wpis

Biblioteki boją się likwidacji

0 30 A A

Władze województwa chcą zlikwidować filie bibliotek pedagogicznych - alarmują ich pracownicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nie mamy takich planów - zapewnia marszałek województwa Krzysztof Grabczuk.

Na Lubelszczyźnie działa kilkanaście filii bibliotek pedagogicznych służących m.in. nauczycielom i studentom. - O tym, że Urząd Marszałkowski chce je zlikwidować słuchy krążyły od dawna. Jednak ostatnio dostaliśmy nieoficjalną informację od jednego z urzędników. Potwierdził, że są takie plany - mówi jedna z pracownic biblioteki.

Druga bibliotekarka-nauczycielka dodaje: Kilka dni temu dyrektorzy bibliotek spotkali się z marszałkiem województwa. I tam była mowa o restrukturyzacji.

- Nie ma planów likwidacji ani przekształcenia bibliotek pedagogicznych. Podczas spotkania rozmawialiśmy po prostu o różnych aspektach funkcjonowania tych placówek - podkreśla Mirosław Korbut, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu UM.

Jednak zaniepokojeni pracownicy przywołują sytuację z Podlasia. Tam marszałek już zapowiedział likwidację filii. Ich przejęcie proponuje starostwom i gminom.
Krzysztof Grabczuk powtarza, że naszym filiom nic nie grozi.

- Analizujemy koszty ich funkcjonowania. Często zdarza się, że wynajmujemy od samorządów lokalnych pomieszczenia dla bibliotek za duże pieniądze. Pytanie czy samorządy nie powinny prowadzić fili wspólnie z nami - mówi marszałek.

Dodaje, że jeśli burmistrzowie lub starostowie wystąpią do niego to chętnie przekaże placówki. (rp)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ola / 20 grudnia 2008 r. o 14:54
0
czytelnicy też boją sie likwidacji bibliotek i nie tylko się boją, ale sobie tego nie życzą!!!
Avatar
internautka / 20 grudnia 2008 r. o 10:24
0
Oto ludzie, którzy ostatecznie zadecyduja o "być, albo nie być" bibliotek pedagogicznych w woj. lubelskim:
[url="http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html"]http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html[/url]

PiS - 10 radnych
PSL - 8
PO - 7
niezrzeszeni - 8
Avatar
czytelnik / 17 grudnia 2008 r. o 15:33
0
No to nieźle. Pozostawia biblioteki w duzych miastach gdzie i tak jest ich sporo a zlikwiduja w malych i bedziemy jezdzic po ksiazki do wojewodztwa. Nie zgadzam sie. To dyskryminacja. Po co te gadki o wyrownywaniu szans edukacyjnych.
Avatar
Ja1 / 17 grudnia 2008 r. o 15:18
0
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. lubelskiego planuje docelowo pozostawić w swoich strukturach tylko trzy placówki: w Chełmie, Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii znajdujących się na terenie województwa, z których częśćć zostanie przekształcona w biblioteki publiczne, które mają zdecydowanie inny profil działania. Biblioteki pedagogiczne funkcjonują jako centra oświatowo-wychowawcze, ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych.
Wobec powyższego proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy wskazany wyżej problem jest przedmiotem zainteresowania i analiz w Ministerstwie Edukacji Narodowej?

2. Czy przekazanie prowadzenia bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym to pierwszy krok do ich likwidacji?

Z wyrazami szacunku
Poseł Zbigniew Matuszczak

Chełm, dnia 28 paĽdziernika 2008 r.
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. ... rozwiń
Avatar
asia / 17 grudnia 2008 r. o 09:46
0
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście robimy w
tej chwili analizę, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o nasze biblioteki. Wynika to z dwóch
powodów. Po pierwsze mamy sygnał, że w niektórych naszych filiach pojawiają się dwie lub
trzy osoby w ciągu tygodnia, a tyleż samo tam jest osób zatrudnionych. Wiemy również poza
tym, że od miesiąca stycznia przyjmiemy dużo nowych zadań i musimy być do tych zadań
przygotowani, ale chcemy również rozmawiać, z burmistrzami, z prezydentami na temat
wspólnego prowadzenia, ewentualne przekazania tychże bibliotek. W tej sprawie nie zapadła
żadna decyzja. Nikt mnie, Panie Przewodniczący, nie chce słuchać.

CHWILOWO BEZ KOMENTARZA! MUSZĘ OCHŁONĄĆ! PORAZIŁA MNIE "DOGŁĘBNOŚĆ ANALIZY" ORAZ STOPIEŃ ZAINTERESOWANIA WYSOKIEGO SEJMIKU PROBLEMEM BIBLIOTEK
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście ro... rozwiń
Avatar
ewa9966 / 17 grudnia 2008 r. o 09:43
0
internauta napisał:
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2008 r. o 16:04
0
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. pozostałe, filie będą sukcesywnie likwidowane, tak mi powiedziała moja Pani dyrektor. jak macie jakieś informacje to proszę o wpisy.

irysja, 2008-12-02 11:46:09
jeszcze jedno pytanko, kto opracował ten plan?
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z o... rozwiń
Avatar
klara / 7 grudnia 2008 r. o 16:54
0
wyborca napisał:
A tak wiele obiecywali, przedstawiciele PO (zdawało by się) w większości to ludzie wykształceni a oni zaczynają od likwidacji bibliotek? To jakieś wielkie nieporozumienie.
Avatar
internauta / 20 listopada 2008 r. o 10:21
0
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest inform... rozwiń
Avatar
iga / 18 listopada 2008 r. o 13:59
0
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głęboko poruszony tą świadomością, że słowa o służbie są dzisiaj słowami mocno brzmiącymi i bardzo prawdziwie”.
„Ja wierzę, że przed nami jest wielka szansa na dobrą zmianę”.
„Wydaje się także, że Polacy 21 października odrzucili władzę, która wyrzekła się cnót podstawowych, kardynalnych w polityce. Takich cnót, jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora”.
„Chcielibyśmy także poprzez rozbudowę infrastruktury kulturalnej, nie tylko tej, która wynika z postępów technologicznych, zwiększyć upowszechnienie dostępu do dóbr kultury. Celem naszym będzie także unowocześnienie i większy dostęp do edukacji kulturalnej”.

Panie Premierze. Otrzymałem pismo od zbulwersowanych pedagogów, którzy nie bez powodu przywołują kilka cytatów z expose Pana Premiera. Słuchali ich – jak piszą – „z radością i nadzieją na normalność i odpowiedzialne działanie w sferze kulturalno oświatowo edukacyjnej ale także z nadzieją, że słowa Prezesa Rady Ministrów będą rzetelnie i z całą odpowiedzialnością realizowane przez wszystkie urzędy na niższych szczeblach władzy, szczególnie tam gdzie władzę sprawują przedstawiciele PO”.

Jak się okazuje, były to tylko słowa. Bo jak można nazwać inaczej pomysł Marszałka Województwa Lubelskiego z PO Krzysztofa Grabczuka, który zapowiada likwidację Bibliotek Pedagogicznych na terenie województwa. Wieść gminna niesie, że ma pozostać biblioteka w Chełmie (miejscowości skąd pochodzi Marszałek) Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii bibliotek pedagogicznych jako podobno niedochodowe. A jakim sposobem ma zarabiać na siebie biblioteka.

Oczywiście ma to być przeprowadzone z całą perfidią i zgodnie z literą prawa w dwóch etapach. Na początek zaplanowano przekazanie bibliotek samorządom i dopiero te z braku środków część z nich zlikwidują a część przekształcą w biblioteki publiczne. Dla laika nic się nie stanie, ot placówki zmienią swoją nazwę, ale w rzeczywistości znikną centra oświatowo wychowawcze, bowiem biblioteka publiczna ma inne cele i zdecydowanie inny profil działania. Jeżeli Marszałek nie rozumie tak podstawowej kwestii to chyba nie powinien planować zostania eurodeputowanym. Czyli w świetle prawa Marszałek wykona Piłatowy gest zrzucając odpowiedzialność za zniknięcie Bibliotek Pedagogicznych na samorządy lokalne.

Chęć umówienia się z Marszałkiem jest przez sekretariat kwitowane słowami: jak Pan Marszałek będzie miał życzenie, to zostanie Pan/Pani zawiadomiona. Czy to są zapowiadane przez Pana Premiera, a zacytowane powyżej cnoty: jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora. Czy to jest ludzka twarz obecnej władzy?

Biblioteki Pedagogiczne od początku swego istnienia były placówkami edukacyjno kulturalnymi ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Marszałek chce likwidować biblioteki pedagogiczne na tzw. Ścianie Wschodniej, gdzie tego typu placówek nigdy dość. Chyba, że Pan Marszałek, jako WF ista, funkcję biblioteki widzi li tylko jako wypożyczalni książek.

Panie Premierze. Wiem, że nie może się Pan zajmować wszystkim, ale na przykładzie bibliotek widać określony kierunek zmian w Polsce, widać jasno opcję rządu PO: przekazać wszystko samorządom, niech inni się martwią. Obawiam się, że to umniejszanie roli państwa w każdej dziedzinie, zrzucanie odpowiedzialności na innych skończy się tragicznie dla społeczeństwa. Obym się mylił.

Senator Czesław Ryszka
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głębo... rozwiń
Avatar
ola / 20 grudnia 2008 r. o 14:54
0
czytelnicy też boją sie likwidacji bibliotek i nie tylko się boją, ale sobie tego nie życzą!!!
Avatar
internautka / 20 grudnia 2008 r. o 10:24
0
Oto ludzie, którzy ostatecznie zadecyduja o "być, albo nie być" bibliotek pedagogicznych w woj. lubelskim:
[url="http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html"]http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html[/url]

PiS - 10 radnych
PSL - 8
PO - 7
niezrzeszeni - 8
Avatar
czytelnik / 17 grudnia 2008 r. o 15:33
0
No to nieźle. Pozostawia biblioteki w duzych miastach gdzie i tak jest ich sporo a zlikwiduja w malych i bedziemy jezdzic po ksiazki do wojewodztwa. Nie zgadzam sie. To dyskryminacja. Po co te gadki o wyrownywaniu szans edukacyjnych.
Avatar
Ja1 / 17 grudnia 2008 r. o 15:18
0
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. lubelskiego planuje docelowo pozostawić w swoich strukturach tylko trzy placówki: w Chełmie, Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii znajdujących się na terenie województwa, z których częśćć zostanie przekształcona w biblioteki publiczne, które mają zdecydowanie inny profil działania. Biblioteki pedagogiczne funkcjonują jako centra oświatowo-wychowawcze, ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych.
Wobec powyższego proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy wskazany wyżej problem jest przedmiotem zainteresowania i analiz w Ministerstwie Edukacji Narodowej?

2. Czy przekazanie prowadzenia bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym to pierwszy krok do ich likwidacji?

Z wyrazami szacunku
Poseł Zbigniew Matuszczak

Chełm, dnia 28 paĽdziernika 2008 r.
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. ... rozwiń
Avatar
asia / 17 grudnia 2008 r. o 09:46
0
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście robimy w
tej chwili analizę, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o nasze biblioteki. Wynika to z dwóch
powodów. Po pierwsze mamy sygnał, że w niektórych naszych filiach pojawiają się dwie lub
trzy osoby w ciągu tygodnia, a tyleż samo tam jest osób zatrudnionych. Wiemy również poza
tym, że od miesiąca stycznia przyjmiemy dużo nowych zadań i musimy być do tych zadań
przygotowani, ale chcemy również rozmawiać, z burmistrzami, z prezydentami na temat
wspólnego prowadzenia, ewentualne przekazania tychże bibliotek. W tej sprawie nie zapadła
żadna decyzja. Nikt mnie, Panie Przewodniczący, nie chce słuchać.

CHWILOWO BEZ KOMENTARZA! MUSZĘ OCHŁONĄĆ! PORAZIŁA MNIE "DOGŁĘBNOŚĆ ANALIZY" ORAZ STOPIEŃ ZAINTERESOWANIA WYSOKIEGO SEJMIKU PROBLEMEM BIBLIOTEK
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście ro... rozwiń
Avatar
ewa9966 / 17 grudnia 2008 r. o 09:43
0
internauta napisał:
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2008 r. o 16:04
0
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. pozostałe, filie będą sukcesywnie likwidowane, tak mi powiedziała moja Pani dyrektor. jak macie jakieś informacje to proszę o wpisy.

irysja, 2008-12-02 11:46:09
jeszcze jedno pytanko, kto opracował ten plan?
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z o... rozwiń
Avatar
klara / 7 grudnia 2008 r. o 16:54
0
wyborca napisał:
A tak wiele obiecywali, przedstawiciele PO (zdawało by się) w większości to ludzie wykształceni a oni zaczynają od likwidacji bibliotek? To jakieś wielkie nieporozumienie.
Avatar
internauta / 20 listopada 2008 r. o 10:21
0
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest inform... rozwiń
Avatar
iga / 18 listopada 2008 r. o 13:59
0
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głęboko poruszony tą świadomością, że słowa o służbie są dzisiaj słowami mocno brzmiącymi i bardzo prawdziwie”.
„Ja wierzę, że przed nami jest wielka szansa na dobrą zmianę”.
„Wydaje się także, że Polacy 21 października odrzucili władzę, która wyrzekła się cnót podstawowych, kardynalnych w polityce. Takich cnót, jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora”.
„Chcielibyśmy także poprzez rozbudowę infrastruktury kulturalnej, nie tylko tej, która wynika z postępów technologicznych, zwiększyć upowszechnienie dostępu do dóbr kultury. Celem naszym będzie także unowocześnienie i większy dostęp do edukacji kulturalnej”.

Panie Premierze. Otrzymałem pismo od zbulwersowanych pedagogów, którzy nie bez powodu przywołują kilka cytatów z expose Pana Premiera. Słuchali ich – jak piszą – „z radością i nadzieją na normalność i odpowiedzialne działanie w sferze kulturalno oświatowo edukacyjnej ale także z nadzieją, że słowa Prezesa Rady Ministrów będą rzetelnie i z całą odpowiedzialnością realizowane przez wszystkie urzędy na niższych szczeblach władzy, szczególnie tam gdzie władzę sprawują przedstawiciele PO”.

Jak się okazuje, były to tylko słowa. Bo jak można nazwać inaczej pomysł Marszałka Województwa Lubelskiego z PO Krzysztofa Grabczuka, który zapowiada likwidację Bibliotek Pedagogicznych na terenie województwa. Wieść gminna niesie, że ma pozostać biblioteka w Chełmie (miejscowości skąd pochodzi Marszałek) Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii bibliotek pedagogicznych jako podobno niedochodowe. A jakim sposobem ma zarabiać na siebie biblioteka.

Oczywiście ma to być przeprowadzone z całą perfidią i zgodnie z literą prawa w dwóch etapach. Na początek zaplanowano przekazanie bibliotek samorządom i dopiero te z braku środków część z nich zlikwidują a część przekształcą w biblioteki publiczne. Dla laika nic się nie stanie, ot placówki zmienią swoją nazwę, ale w rzeczywistości znikną centra oświatowo wychowawcze, bowiem biblioteka publiczna ma inne cele i zdecydowanie inny profil działania. Jeżeli Marszałek nie rozumie tak podstawowej kwestii to chyba nie powinien planować zostania eurodeputowanym. Czyli w świetle prawa Marszałek wykona Piłatowy gest zrzucając odpowiedzialność za zniknięcie Bibliotek Pedagogicznych na samorządy lokalne.

Chęć umówienia się z Marszałkiem jest przez sekretariat kwitowane słowami: jak Pan Marszałek będzie miał życzenie, to zostanie Pan/Pani zawiadomiona. Czy to są zapowiadane przez Pana Premiera, a zacytowane powyżej cnoty: jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora. Czy to jest ludzka twarz obecnej władzy?

Biblioteki Pedagogiczne od początku swego istnienia były placówkami edukacyjno kulturalnymi ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Marszałek chce likwidować biblioteki pedagogiczne na tzw. Ścianie Wschodniej, gdzie tego typu placówek nigdy dość. Chyba, że Pan Marszałek, jako WF ista, funkcję biblioteki widzi li tylko jako wypożyczalni książek.

Panie Premierze. Wiem, że nie może się Pan zajmować wszystkim, ale na przykładzie bibliotek widać określony kierunek zmian w Polsce, widać jasno opcję rządu PO: przekazać wszystko samorządom, niech inni się martwią. Obawiam się, że to umniejszanie roli państwa w każdej dziedzinie, zrzucanie odpowiedzialności na innych skończy się tragicznie dla społeczeństwa. Obym się mylił.

Senator Czesław Ryszka
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głębo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Bajki dla dorosłych" w Czeskiej Piwnicy
26 września 2020, 19:00

"Bajki dla dorosłych" w Czeskiej Piwnicy

W sobotę, 26 września o godz. 19 w Czeskiej Piwnicy (ul. Grodzka 28) wystąpi Teatr Lukla ze spektaklem improwizowanym "Bajki dla dorosłych".

Lublin: W tym miejscu miał powstać nowy blok. Sąsiedzi się sprzeciwili

Lublin: W tym miejscu miał powstać nowy blok. Sąsiedzi się sprzeciwili

Zielony plac jest obecnie zarezerwowany pod „usługi publiczne”, bo właśnie tak jego przeznaczenie określa plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta 18 lat temu. Faktycznie na części nieruchomości jest trawiaste boisko, a na pozostałej części działa prowizoryczny parking.

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali
Reportaż Uwagi! TVN
film

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali

Muszą płacić nawet po kilkanaście tysięcy złotych za wynajem pokoju lub łóżka w mieszkaniu, do którego nigdy się nie wprowadzili. Jak wyglądało podpisanie umowy najmu z wynajmującym? Sprawdzała to dziennikarka Uwagi! TVN, która przedstawiła się jako osoba szukająca pokoju na wynajem.

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski przygotowywali się do sezonu startując w Beskidach

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

Kurowscy radni wyrazili zgodę na nabycie kilku działek położonych przy ul. Głowackiego. Zgodnie z planem lokalnych władz, w przyszłości stanie na nich pierwsza w miejscowości myjnia bezdotykowa. Inwestorem ma być Zakład Usług Komunalnych.

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa
Po naszym artykule

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa

Pacjent po przeszczepie płuc, który miał kontakt z zakażoną koronawirusem rodziną z powiatu lubelskiego, wreszcie został zbadany pod kątem koronawirusa. Po naszej publikacji we wczorajszym wydaniu Dziennika Wschodniego jeszcze przed południem miał pobrany wymaz.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]

Udane rozpoczęcie sezonu w Tauron I Lidze siatkarzy LUK Politechniki i Polskiego Cukru Avii. Lublinianie pokonali u siebie Mickiewicza Kluczbork 3:0. Taki sam wynik w Jaworznie osiągnęli świdniczanie, którzy pewnie ograli tamtejszy MCKiS.

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Pechowa porażka drużyny Władimira Geworkjana. W 87 minucie Podlasie wyrównało stan meczu ze Stalą Stalowa Wola na 2:2. Niestety, gospodarze zdążyli strzelić jeszcze zwycięskiego gola.

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Na budowie drogi ekspresowej S19, na ok. 5-kilometrowym odcinku DK 19 między Zemborzycami Tereszyńskimi a Strzeszkowicami Dużymi, w poniedziałek wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu.

Okna do domu w stylu industrialnym

Okna do domu w stylu industrialnym

Styl industrialny charakteryzuje wykorzystanie surowych materiałów oraz kolorystyki opartej na przemysłowych akcentach. Jest to też styl bazujący na otwartej przestrzeni i ściśle ze sobą połączonych elementach aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak dobrać okno do wnętrza w stylu industrialnym.

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Na ul. Chopina zamiast miejsc parkingowych na chodniku mają się pojawić krzewy i drzewa. To jedna ze zmian szykowanych przez Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na nową zieleń, w tym obiecywany od dawna żywopłot mający ukrócić dzikie parkowanie na skraju pl. Kaczyńskiego. Gdzie jeszcze pojawią się nowe liście?

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe
25 września 2020, 18:00

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe

W ramach programu "Kultura w sieci" Dzielnicowe Domy Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) i Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zaproszą w najbliższych dniach na wiele ciekawych atrakcji zarówno online, jak i stacjonarnie.

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Dzięki unijnemu projektowi puławski MDK jeszcze w tym roku otrzyma szereg nowych urządzeń audio-wideo, m.in. aparat fotograficzny, kamerę, oświetlenie i nagłośnienie studyjne. Całe zadanie będzie kosztowało ponad 40 tys. zł.

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Nie stygły akumulatory taksówkach elektrycznych, które we wtorek bezpłatnie woziły mieszkańców Lubartowa. Był to jeden z akordów „Tygodnia zrównoważonego transportu”, który trwał od 16 do 22 września. W mieście zostały jeszcze elektryczne skutery i hulajnogi. Będzie można z nich korzystać do 15 października.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!