Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 października 2008 r.
18:39
Edytuj ten wpis

Biblioteki boją się likwidacji

0 30 A A

Władze województwa chcą zlikwidować filie bibliotek pedagogicznych - alarmują ich pracownicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nie mamy takich planów - zapewnia marszałek województwa Krzysztof Grabczuk.

Na Lubelszczyźnie działa kilkanaście filii bibliotek pedagogicznych służących m.in. nauczycielom i studentom. - O tym, że Urząd Marszałkowski chce je zlikwidować słuchy krążyły od dawna. Jednak ostatnio dostaliśmy nieoficjalną informację od jednego z urzędników. Potwierdził, że są takie plany - mówi jedna z pracownic biblioteki.

Druga bibliotekarka-nauczycielka dodaje: Kilka dni temu dyrektorzy bibliotek spotkali się z marszałkiem województwa. I tam była mowa o restrukturyzacji.

- Nie ma planów likwidacji ani przekształcenia bibliotek pedagogicznych. Podczas spotkania rozmawialiśmy po prostu o różnych aspektach funkcjonowania tych placówek - podkreśla Mirosław Korbut, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu UM.

Jednak zaniepokojeni pracownicy przywołują sytuację z Podlasia. Tam marszałek już zapowiedział likwidację filii. Ich przejęcie proponuje starostwom i gminom.
Krzysztof Grabczuk powtarza, że naszym filiom nic nie grozi.

- Analizujemy koszty ich funkcjonowania. Często zdarza się, że wynajmujemy od samorządów lokalnych pomieszczenia dla bibliotek za duże pieniądze. Pytanie czy samorządy nie powinny prowadzić fili wspólnie z nami - mówi marszałek.

Dodaje, że jeśli burmistrzowie lub starostowie wystąpią do niego to chętnie przekaże placówki. (rp)

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ola / 20 grudnia 2008 o 14:54
0
czytelnicy też boją sie likwidacji bibliotek i nie tylko się boją, ale sobie tego nie życzą!!!
Avatar
internautka / 20 grudnia 2008 o 10:24
0
Oto ludzie, którzy ostatecznie zadecyduja o "być, albo nie być" bibliotek pedagogicznych w woj. lubelskim:
[url="http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html"]http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html[/url]

PiS - 10 radnych
PSL - 8
PO - 7
niezrzeszeni - 8
Avatar
czytelnik / 17 grudnia 2008 o 15:33
0
No to nieźle. Pozostawia biblioteki w duzych miastach gdzie i tak jest ich sporo a zlikwiduja w malych i bedziemy jezdzic po ksiazki do wojewodztwa. Nie zgadzam sie. To dyskryminacja. Po co te gadki o wyrownywaniu szans edukacyjnych.
Avatar
Ja1 / 17 grudnia 2008 o 15:18
0
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. lubelskiego planuje docelowo pozostawić w swoich strukturach tylko trzy placówki: w Chełmie, Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii znajdujących się na terenie województwa, z których częśćć zostanie przekształcona w biblioteki publiczne, które mają zdecydowanie inny profil działania. Biblioteki pedagogiczne funkcjonują jako centra oświatowo-wychowawcze, ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych.
Wobec powyższego proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy wskazany wyżej problem jest przedmiotem zainteresowania i analiz w Ministerstwie Edukacji Narodowej?

2. Czy przekazanie prowadzenia bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym to pierwszy krok do ich likwidacji?

Z wyrazami szacunku
Poseł Zbigniew Matuszczak

Chełm, dnia 28 paĽdziernika 2008 r.
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. ... rozwiń
Avatar
asia / 17 grudnia 2008 o 09:46
0
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście robimy w
tej chwili analizę, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o nasze biblioteki. Wynika to z dwóch
powodów. Po pierwsze mamy sygnał, że w niektórych naszych filiach pojawiają się dwie lub
trzy osoby w ciągu tygodnia, a tyleż samo tam jest osób zatrudnionych. Wiemy również poza
tym, że od miesiąca stycznia przyjmiemy dużo nowych zadań i musimy być do tych zadań
przygotowani, ale chcemy również rozmawiać, z burmistrzami, z prezydentami na temat
wspólnego prowadzenia, ewentualne przekazania tychże bibliotek. W tej sprawie nie zapadła
żadna decyzja. Nikt mnie, Panie Przewodniczący, nie chce słuchać.

CHWILOWO BEZ KOMENTARZA! MUSZĘ OCHŁONĄĆ! PORAZIŁA MNIE "DOGŁĘBNOŚĆ ANALIZY" ORAZ STOPIEŃ ZAINTERESOWANIA WYSOKIEGO SEJMIKU PROBLEMEM BIBLIOTEK
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście ro... rozwiń
Avatar
ewa9966 / 17 grudnia 2008 o 09:43
0
internauta napisał:
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2008 o 16:04
0
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. pozostałe, filie będą sukcesywnie likwidowane, tak mi powiedziała moja Pani dyrektor. jak macie jakieś informacje to proszę o wpisy.

irysja, 2008-12-02 11:46:09
jeszcze jedno pytanko, kto opracował ten plan?
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z o... rozwiń
Avatar
klara / 7 grudnia 2008 o 16:54
0
wyborca napisał:
A tak wiele obiecywali, przedstawiciele PO (zdawało by się) w większości to ludzie wykształceni a oni zaczynają od likwidacji bibliotek? To jakieś wielkie nieporozumienie.
Avatar
internauta / 20 listopada 2008 o 10:21
0
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest inform... rozwiń
Avatar
iga / 18 listopada 2008 o 13:59
0
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głęboko poruszony tą świadomością, że słowa o służbie są dzisiaj słowami mocno brzmiącymi i bardzo prawdziwie”.
„Ja wierzę, że przed nami jest wielka szansa na dobrą zmianę”.
„Wydaje się także, że Polacy 21 października odrzucili władzę, która wyrzekła się cnót podstawowych, kardynalnych w polityce. Takich cnót, jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora”.
„Chcielibyśmy także poprzez rozbudowę infrastruktury kulturalnej, nie tylko tej, która wynika z postępów technologicznych, zwiększyć upowszechnienie dostępu do dóbr kultury. Celem naszym będzie także unowocześnienie i większy dostęp do edukacji kulturalnej”.

Panie Premierze. Otrzymałem pismo od zbulwersowanych pedagogów, którzy nie bez powodu przywołują kilka cytatów z expose Pana Premiera. Słuchali ich – jak piszą – „z radością i nadzieją na normalność i odpowiedzialne działanie w sferze kulturalno oświatowo edukacyjnej ale także z nadzieją, że słowa Prezesa Rady Ministrów będą rzetelnie i z całą odpowiedzialnością realizowane przez wszystkie urzędy na niższych szczeblach władzy, szczególnie tam gdzie władzę sprawują przedstawiciele PO”.

Jak się okazuje, były to tylko słowa. Bo jak można nazwać inaczej pomysł Marszałka Województwa Lubelskiego z PO Krzysztofa Grabczuka, który zapowiada likwidację Bibliotek Pedagogicznych na terenie województwa. Wieść gminna niesie, że ma pozostać biblioteka w Chełmie (miejscowości skąd pochodzi Marszałek) Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii bibliotek pedagogicznych jako podobno niedochodowe. A jakim sposobem ma zarabiać na siebie biblioteka.

Oczywiście ma to być przeprowadzone z całą perfidią i zgodnie z literą prawa w dwóch etapach. Na początek zaplanowano przekazanie bibliotek samorządom i dopiero te z braku środków część z nich zlikwidują a część przekształcą w biblioteki publiczne. Dla laika nic się nie stanie, ot placówki zmienią swoją nazwę, ale w rzeczywistości znikną centra oświatowo wychowawcze, bowiem biblioteka publiczna ma inne cele i zdecydowanie inny profil działania. Jeżeli Marszałek nie rozumie tak podstawowej kwestii to chyba nie powinien planować zostania eurodeputowanym. Czyli w świetle prawa Marszałek wykona Piłatowy gest zrzucając odpowiedzialność za zniknięcie Bibliotek Pedagogicznych na samorządy lokalne.

Chęć umówienia się z Marszałkiem jest przez sekretariat kwitowane słowami: jak Pan Marszałek będzie miał życzenie, to zostanie Pan/Pani zawiadomiona. Czy to są zapowiadane przez Pana Premiera, a zacytowane powyżej cnoty: jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora. Czy to jest ludzka twarz obecnej władzy?

Biblioteki Pedagogiczne od początku swego istnienia były placówkami edukacyjno kulturalnymi ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Marszałek chce likwidować biblioteki pedagogiczne na tzw. Ścianie Wschodniej, gdzie tego typu placówek nigdy dość. Chyba, że Pan Marszałek, jako WF ista, funkcję biblioteki widzi li tylko jako wypożyczalni książek.

Panie Premierze. Wiem, że nie może się Pan zajmować wszystkim, ale na przykładzie bibliotek widać określony kierunek zmian w Polsce, widać jasno opcję rządu PO: przekazać wszystko samorządom, niech inni się martwią. Obawiam się, że to umniejszanie roli państwa w każdej dziedzinie, zrzucanie odpowiedzialności na innych skończy się tragicznie dla społeczeństwa. Obym się mylił.

Senator Czesław Ryszka
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głębo... rozwiń
Avatar
ola / 20 grudnia 2008 o 14:54
0
czytelnicy też boją sie likwidacji bibliotek i nie tylko się boją, ale sobie tego nie życzą!!!
Avatar
internautka / 20 grudnia 2008 o 10:24
0
Oto ludzie, którzy ostatecznie zadecyduja o "być, albo nie być" bibliotek pedagogicznych w woj. lubelskim:
[url="http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html"]http://www.sejmik.lubelskie.pl/radni.html[/url]

PiS - 10 radnych
PSL - 8
PO - 7
niezrzeszeni - 8
Avatar
czytelnik / 17 grudnia 2008 o 15:33
0
No to nieźle. Pozostawia biblioteki w duzych miastach gdzie i tak jest ich sporo a zlikwiduja w malych i bedziemy jezdzic po ksiazki do wojewodztwa. Nie zgadzam sie. To dyskryminacja. Po co te gadki o wyrownywaniu szans edukacyjnych.
Avatar
Ja1 / 17 grudnia 2008 o 15:18
0
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. lubelskiego planuje docelowo pozostawić w swoich strukturach tylko trzy placówki: w Chełmie, Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii znajdujących się na terenie województwa, z których częśćć zostanie przekształcona w biblioteki publiczne, które mają zdecydowanie inny profil działania. Biblioteki pedagogiczne funkcjonują jako centra oświatowo-wychowawcze, ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych.
Wobec powyższego proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy wskazany wyżej problem jest przedmiotem zainteresowania i analiz w Ministerstwie Edukacji Narodowej?

2. Czy przekazanie prowadzenia bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym to pierwszy krok do ich likwidacji?

Z wyrazami szacunku
Poseł Zbigniew Matuszczak

Chełm, dnia 28 paĽdziernika 2008 r.
Kolejny poseł któremu nie jest obojętny los bibliotek pedagogicznych w lubelskim. Zapraszam do lektury.

Zapytanie nr 2753
do ministra edukacji narodowej
w sprawie przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom lokalnym

Szanowna Pani Minister! Z prośbą o interwencję zwrócili się do mnie pedagodzy z woj. lubelskiego w sprawie zamiaru przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom, na terenie których się znajdują.
Z treści pisma wynika, że marszałek woj. ... rozwiń
Avatar
asia / 17 grudnia 2008 o 09:46
0
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście robimy w
tej chwili analizę, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o nasze biblioteki. Wynika to z dwóch
powodów. Po pierwsze mamy sygnał, że w niektórych naszych filiach pojawiają się dwie lub
trzy osoby w ciągu tygodnia, a tyleż samo tam jest osób zatrudnionych. Wiemy również poza
tym, że od miesiąca stycznia przyjmiemy dużo nowych zadań i musimy być do tych zadań
przygotowani, ale chcemy również rozmawiać, z burmistrzami, z prezydentami na temat
wspólnego prowadzenia, ewentualne przekazania tychże bibliotek. W tej sprawie nie zapadła
żadna decyzja. Nikt mnie, Panie Przewodniczący, nie chce słuchać.

CHWILOWO BEZ KOMENTARZA! MUSZĘ OCHŁONĄĆ! PORAZIŁA MNIE "DOGŁĘBNOŚĆ ANALIZY" ORAZ STOPIEŃ ZAINTERESOWANIA WYSOKIEGO SEJMIKU PROBLEMEM BIBLIOTEK
Protokół nr XXV/08 z sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (27.10.2008 r.)

Przewodniczący Sejmiku Jacek Czerniak – Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk. Panie
Marszałku punkt dwunasty – odpowiedzi.

Marszałek Krzysztof Grabczuk – Panie Przewodniczący, Wysoki Sejmiku zechcę bardzo
krótko i precyzyjne odpowiedzieć na pytania, które dzisiaj się pojawiły i zacznę po kolei. Pan
Jan Frania i Pan Jan Kowalik – biblioteki publiczne. Proszę Państwa rzeczywiście ro... rozwiń
Avatar
ewa9966 / 17 grudnia 2008 o 09:43
0
internauta napisał:
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2008 o 16:04
0
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. pozostałe, filie będą sukcesywnie likwidowane, tak mi powiedziała moja Pani dyrektor. jak macie jakieś informacje to proszę o wpisy.

irysja, 2008-12-02 11:46:09
jeszcze jedno pytanko, kto opracował ten plan?
Z forum Elektronicznej Biblioteki Pedagogicznej


mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.

irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z o... rozwiń
Avatar
klara / 7 grudnia 2008 o 16:54
0
wyborca napisał:
A tak wiele obiecywali, przedstawiciele PO (zdawało by się) w większości to ludzie wykształceni a oni zaczynają od likwidacji bibliotek? To jakieś wielkie nieporozumienie.
Avatar
internauta / 20 listopada 2008 o 10:21
0
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest informacja o likwidacji filii Biblioteki
Pedagogicznej w Janowie Lubelskim.
...
Radny Jan Kowalik – Zapytał, czy istniało monitorowanie stopnia korzystania
z księgozbioru w bibliotekach przewidzianych do likwidacji?
Z poważaniem
Jacek Czerniak

Jakich odpowiedzi udzielono????????????????
20-074 Lublin, ul. Spokojna 4, tel. (81) 44-16-614, fax. (81) 44-16-615; e-mail: sejmik@lubelskie.pl
Lublin, dnia 29 października 2008 r.
KS.EB.0036/11/08
Pan
Krzysztof Grabczuk
Marszałek
Województwa Lubelskiego

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że podczas XXV sesji Sejmiku Województwa
Lubelskiego w dniu 27 października br., zgłoszone zostały następujące zapytania pod
adresem Zarządu Województwa Lubelskiego:

Radny Jan Frania – Zapytał, czy prawdziwa jest inform... rozwiń
Avatar
iga / 18 listopada 2008 o 13:59
0
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głęboko poruszony tą świadomością, że słowa o służbie są dzisiaj słowami mocno brzmiącymi i bardzo prawdziwie”.
„Ja wierzę, że przed nami jest wielka szansa na dobrą zmianę”.
„Wydaje się także, że Polacy 21 października odrzucili władzę, która wyrzekła się cnót podstawowych, kardynalnych w polityce. Takich cnót, jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora”.
„Chcielibyśmy także poprzez rozbudowę infrastruktury kulturalnej, nie tylko tej, która wynika z postępów technologicznych, zwiększyć upowszechnienie dostępu do dóbr kultury. Celem naszym będzie także unowocześnienie i większy dostęp do edukacji kulturalnej”.

Panie Premierze. Otrzymałem pismo od zbulwersowanych pedagogów, którzy nie bez powodu przywołują kilka cytatów z expose Pana Premiera. Słuchali ich – jak piszą – „z radością i nadzieją na normalność i odpowiedzialne działanie w sferze kulturalno oświatowo edukacyjnej ale także z nadzieją, że słowa Prezesa Rady Ministrów będą rzetelnie i z całą odpowiedzialnością realizowane przez wszystkie urzędy na niższych szczeblach władzy, szczególnie tam gdzie władzę sprawują przedstawiciele PO”.

Jak się okazuje, były to tylko słowa. Bo jak można nazwać inaczej pomysł Marszałka Województwa Lubelskiego z PO Krzysztofa Grabczuka, który zapowiada likwidację Bibliotek Pedagogicznych na terenie województwa. Wieść gminna niesie, że ma pozostać biblioteka w Chełmie (miejscowości skąd pochodzi Marszałek) Lublinie i Zamościu. Do likwidacji przewidziano 15 filii bibliotek pedagogicznych jako podobno niedochodowe. A jakim sposobem ma zarabiać na siebie biblioteka.

Oczywiście ma to być przeprowadzone z całą perfidią i zgodnie z literą prawa w dwóch etapach. Na początek zaplanowano przekazanie bibliotek samorządom i dopiero te z braku środków część z nich zlikwidują a część przekształcą w biblioteki publiczne. Dla laika nic się nie stanie, ot placówki zmienią swoją nazwę, ale w rzeczywistości znikną centra oświatowo wychowawcze, bowiem biblioteka publiczna ma inne cele i zdecydowanie inny profil działania. Jeżeli Marszałek nie rozumie tak podstawowej kwestii to chyba nie powinien planować zostania eurodeputowanym. Czyli w świetle prawa Marszałek wykona Piłatowy gest zrzucając odpowiedzialność za zniknięcie Bibliotek Pedagogicznych na samorządy lokalne.

Chęć umówienia się z Marszałkiem jest przez sekretariat kwitowane słowami: jak Pan Marszałek będzie miał życzenie, to zostanie Pan/Pani zawiadomiona. Czy to są zapowiadane przez Pana Premiera, a zacytowane powyżej cnoty: jak zdrowy rozsądek, umiar, powściągliwość, pokora. Czy to jest ludzka twarz obecnej władzy?

Biblioteki Pedagogiczne od początku swego istnienia były placówkami edukacyjno kulturalnymi ze specjalistycznymi zbiorami i kadrą przygotowaną do prowadzenia różnorodnych zadań edukacyjnych, kulturalnych i oświatowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Marszałek chce likwidować biblioteki pedagogiczne na tzw. Ścianie Wschodniej, gdzie tego typu placówek nigdy dość. Chyba, że Pan Marszałek, jako WF ista, funkcję biblioteki widzi li tylko jako wypożyczalni książek.

Panie Premierze. Wiem, że nie może się Pan zajmować wszystkim, ale na przykładzie bibliotek widać określony kierunek zmian w Polsce, widać jasno opcję rządu PO: przekazać wszystko samorządom, niech inni się martwią. Obawiam się, że to umniejszanie roli państwa w każdej dziedzinie, zrzucanie odpowiedzialności na innych skończy się tragicznie dla społeczeństwa. Obym się mylił.

Senator Czesław Ryszka
20 posiedzenie Senatu, 28-31 października 2008

Oświadczenie skierowane do premiera RP Donalda Tuska w sprawie likwidacji Bibliotek Pedagogicznych.

Panie Premierze, na początek kilka cytatów z Pańskiego expose.
„Chciałbym podzielić się z państwem tu, na tej sali, ale także ze wszystkimi naszymi rodakami, wielkim poczuciem dumy i satysfakcji, że po raz kolejny Polacy, tym razem 21 października, pokazali, że chcą i potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność za losy ojczyzny”.
„Jestem głębo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej 0 3

Klub rotarian z Białej Podlaskiej przekazał I LO im. J.I. Kraszewskiego pieniądze na zakup anglojęzycznej literatury.

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie 0 4

Czy pieniądze ulokowane na kontach w Getin Banku są bezpieczne? W ostatnim miesiącu coraz częściej słychać o kłopotach finansowych wszystkich spółek należących do Leszka Czarneckiego. Ich akcje tanieją, a klienci zaczynają obawiać się o to, czy bank zachowa wypłacalność. Klienci mogą liczyć co prawda na państwowe gwarancje depozytów do wysokości 100 tys. euro, ale niektórzy z nich na swoich rachunkach i lokatach mają zgromadzone znacznie większe środki.

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA)
galeria

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA) 0 0

Właśnie na taki mecz liczyli w piątek kibice TBV Startu. Ekipa z Lublina rozbiła w hali Globus AZS Koszalin 81:59. Mecz był rozstrzygnięty w zasadzie po... kwadransie.

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek 0 1

Trzy pytania do Leszka Włodarskiego, burmistrza-elekta Łęcznej.

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo 1 5

Były szef firmy Honker odpowie za nielegalny handel sprzętem wojskowym. Zbigniew T. wysyłał do Nigerii samochody, bez niezbędnej koncesji. Specjalistyczny osprzęt kazał ukrywać przed celnikami – ustaliła prokuratura.

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby 0 0

Rachunki za wodę i ścieki można obniżyć stosując oszczędne baterie i spłuczki oraz uszczelniając cieknące krany. Dużo też zyskamy, gdy będziemy korzystać z prysznica zamiast wanny. W sumie 3-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie prawie 1 400 zł.

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel
18 listopada 2018, 10:00

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel 0 0

Planujesz ślub i wesele? Szukasz inspiracji? Szukaj ich u profesjonalistów. Odwiedź w niedzielę, 18 listopada, targi Wernisaż Ślubny w hotelu In Between Hotel (Panieńszczyzna 15, k. Jastkowa).

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo]
film

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo] 3 12

Senator PiS Grzegorz Bierecki stwierdził, że Leszek Czarnecki jest osobą niewiarygodną, gdyż znajduje się w trudnej sytuacji prawnej i finansowej. Zasugerował również, że po przesłuchaniu przez prokuraturę może mieć problemy z prawem.

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo]
film

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo] 9 3

Historia Bajmu rozpoczęła się w domu kultury w Lublinie.

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny
film

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny 0 1

Zatrzymano 49-letniego Zbigniewa P., oskarżonego o zabójstwo 14-latka w Gogolewie w Wielkopolsce. Chłopiec był synem jego konkubiny. Mężczyzna po usłyszeniu zarzutów przyznał się do winy.

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka?

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka? 27 11

Projektanci pracują nad wyborem optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S12 od obwodnicy Puław do Radomia. W spotkaniach informacyjnych dotyczących tego, którędy wytyczona zostanie nowa trasa, uczestniczą mieszkańcy gminy Puławy oraz lokalne władze.

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym
18 listopada 2018, 9:00

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym 0 1

W niedzielę 18 listopada, wraki wrócą na tor. Tym razem impreza pod nazwą „Wrak Atak Lublin No 15 „Dobra zmiana” odbędzie się nie na Majdanku, lecz w Łuszczowie Pierwszym, trasa na Kijany.

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami
galeria

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami 36 2

– Mój synek był na granicy śmierci. Urodził się w 28. tygodniu. Lekarze m.in. ze względu na problemy neurologiczne dawali mu godzinę życia. To, że przeżył i jest w takiej formie to prawdziwy cud – mówi Andrzej Bródka z Uścimowa, tata Jasia, który urodził się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. – Przyjeżdżałem do szpitala dzień w dzień, przez 83 dni, bo tyle czasu synek musiał spędzić w inkubatorze. To był bardzo trudny czas, ale wiadomo, ze tata musi być wsparciem, tym bardziej, że żona też musiała zostać w szpitalu.

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym
18 listopada 2018, 10:00

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym 1 3

Puławski Park Naukowo-Technologiczny zaprasza w niedzielę 18 listopada w godzinach 10-18 na bezpłatne spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teraz zapraszają wystawców, później będą zachęcać kupujących. Warsztaty Kultury debiutują z targami. Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych mają promować twórczości lubelskich projektantów i kontaktować twórców z klientami. Przed Gwiazdką może się przydać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!