Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 maja 2015 r.
15:40

Policjanci polują na pieszych za znakiem. W odblaskach nawet do sklepu

0 33 A A
– Do zapłacenia mam w sumie 200 zł – mówi Grajek, który mandatu nie przyjął
– Do zapłacenia mam w sumie 200 zł – mówi Grajek, który mandatu nie przyjął

Jak ktoś nie ma ze sobą odblasku to do znaku idzie, a dalej biegnie, żeby nie dostać mandatu – opowiada mieszkaniec Starej Wsi Pierwszej koło Bychawy. Policja przyznaje, że jest dla pieszych surowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było 24 stycznia ok. godz. 16.35 – opowiada Marek Grajek, mieszkaniec Starej Wsi Pierwszej koło Bychawy. – Szedłem z domu do sklepu gdy minął mnie patrol policji. Kiedy tylko minąłem oznaczenie końca terenu zabudowanego, policjanci zawrócili. Dostałem mandat w wysokości 50 zł.

Pan Marek został ukarany za chodzenie bez odblasków.

– Zdenerwowałem się i w złości zacząłem przeklinać. To wyglądało tak, jakby policjanci czekali, aż wyjdę za znak. Nawet nie domyśliłem się, że jestem na terenie niezabudowanym. W pobliżu jest przecież piekarnia, sklep i stacja benzynowa.

– Jeśli zobaczymy wykroczenie to jesteśmy zobowiązani do tego aby reagować – mówi kom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik lubelskiej policji. I dodaje: – Policjanci zawrócili, bo zobaczyli pieszego bez odblasków, który poruszał się po terenie niezabudowanym. Żadnej złośliwości z naszej strony nie było – zapewnia. 

Mieszkaniec Starej Wsi Pierwszej ma teraz problemy nie tylko przez brak odblasków, ale też przez to, że „używał słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym”. – Do zapłacenia mam w sumie 200 zł – mówi Grajek, który mandatu nie przyjął.

Sprawa trafiła do sądu. Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa. Grajek do winy się nie przyznaje. Złożył wyjaśnienia i dowody w sprawie: zdjęcia drogi i jej okolicy. Z powodu nieobecności świadka sąd rozprawę odroczył do 1 lipca.

O zdarzeniu wie burmistrz Bychawy Janusz Urban. – Ta sprawa była zgłoszona na zebraniu wiejskim – przyznaje Urban. – Ukaranie tego mężczyzny było w majestacie prawa, choć można mieć wątpliwości czy znak ten nie powinien być ustawiony 20 czy 30 metrów dalej.

M.in. temat lokalizacji znaku będzie poruszany podczas spotkania burmistrza z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich i Zarządu Dróg Powiatowych pod koniec maja. – Będą chciał, aby zarząd zmienił jego lokalizację. Obecne ustawienie jest nieco paradoksalne.

– Teraz jak ktoś z pieszych nie ma ze sobą odblasku to do znaku idzie, a za znakiem biegnie, żeby nie dostać mandatu – dodaje Grajek.

Sypią się mandaty


Przepisy mówiące o tym, że każda osoba poruszająca się po zmroku drogą po terenie niezabudowanym musi nosić odblaski, weszły w życie 31 sierpnia 2014 r. Od listopada policjanci zanotowali ok. 3800 wykroczeń dotyczących braku odblasków u pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Mundurowi nałożyli ponad 3000 mandatów. Zastosowano blisko 700 pouczeń, zaś 70 wniosków zostało wystawionych do sądu.

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 17:13
0
A ja jestem za. Jeżdżę zawodowo i wiem jak trudno dostrzec pieszego po zmroku. A piesi nie zdają sobie z tego sprawy, że kierowcy widzą ich w ostatniej chwili. Wtedy już jest z reguły za późno... a potem płacz, lament i zgrzytanie zębami... No ale po co odblaski, przecież on szedł tylko do sklepu. Ale ja się pytam i co z tego? Kupić odblask to nie są duże pieniądze! I bardzo dobrze, że policja za nie noszenie ściga. Jeśli by tego nie robili, większość miała by w nosie stosowanie się do przepisów.
Avatar
emerytowany POŁA / 16 maja 2015 o 13:50
0

Kogoś trzeba łupić !!!!!!!

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 13:37
0
no jak nie rowerzystę to teraz pieszego!
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 10:48
0

Takie polowanie to od razu się żle kojarzy,polowanie jak na żyda podczas okupacji.

Avatar
qwerty / 16 maja 2015 o 10:41
0

Zajmijcie się ściganiem przekrętòw polityków, korporacji i banków. ...ale oczywiście najłatwiej wam okraść zwykłego człowieka.

Piniędzy właśnie komuniści POtrzebują na te przekręty,z kogoś trzeba łupić,ktoś musi to wszystko finansować i sPOnsorować.

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 10:04
0
Zajmijcie się ściganiem przekrętòw polityków, korporacji i banków. ...ale oczywiście najłatwiej wam okraść zwykłego człowieka.
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 08:44
0

Takie polowanie to od razu się żle kojarzy,polowanie jak na żyda podczas okupacji.

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 08:39
0
Po to sa te przepisy aby ten Gnojek nie zgina na ulicy !!!
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 08:08
0
Bardzo dobrze! Pan Grajek i reszta co go broni wreszcie sobie uświadomią, że po to są przepisy aby je przestrzegać. A nie myśleć że jakoś tam te 20 metrów przebiegnę. Inaczej to widzą kierowcy jadący po zmroku po terenie niezabudowanym. Karać, karać aż ludzie to sobie uświadomią.
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 07:25
0
Ja na swojej wsi ( teren zabudowany) chodzę z odblaskami-tak dla własnego bezpieczeństwa. Koszt 4 zl. Ślepy kierowca mnie widzi i milicjonery się nie czepiają.
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 17:13
0
A ja jestem za. Jeżdżę zawodowo i wiem jak trudno dostrzec pieszego po zmroku. A piesi nie zdają sobie z tego sprawy, że kierowcy widzą ich w ostatniej chwili. Wtedy już jest z reguły za późno... a potem płacz, lament i zgrzytanie zębami... No ale po co odblaski, przecież on szedł tylko do sklepu. Ale ja się pytam i co z tego? Kupić odblask to nie są duże pieniądze! I bardzo dobrze, że policja za nie noszenie ściga. Jeśli by tego nie robili, większość miała by w nosie stosowanie się do przepisów.
Avatar
emerytowany POŁA / 16 maja 2015 o 13:50
0

Kogoś trzeba łupić !!!!!!!

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 13:37
0
no jak nie rowerzystę to teraz pieszego!
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 10:48
0

Takie polowanie to od razu się żle kojarzy,polowanie jak na żyda podczas okupacji.

Avatar
qwerty / 16 maja 2015 o 10:41
0

Zajmijcie się ściganiem przekrętòw polityków, korporacji i banków. ...ale oczywiście najłatwiej wam okraść zwykłego człowieka.

Piniędzy właśnie komuniści POtrzebują na te przekręty,z kogoś trzeba łupić,ktoś musi to wszystko finansować i sPOnsorować.

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 10:04
0
Zajmijcie się ściganiem przekrętòw polityków, korporacji i banków. ...ale oczywiście najłatwiej wam okraść zwykłego człowieka.
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 08:44
0

Takie polowanie to od razu się żle kojarzy,polowanie jak na żyda podczas okupacji.

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 08:39
0
Po to sa te przepisy aby ten Gnojek nie zgina na ulicy !!!
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 08:08
0
Bardzo dobrze! Pan Grajek i reszta co go broni wreszcie sobie uświadomią, że po to są przepisy aby je przestrzegać. A nie myśleć że jakoś tam te 20 metrów przebiegnę. Inaczej to widzą kierowcy jadący po zmroku po terenie niezabudowanym. Karać, karać aż ludzie to sobie uświadomią.
Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 07:25
0
Ja na swojej wsi ( teren zabudowany) chodzę z odblaskami-tak dla własnego bezpieczeństwa. Koszt 4 zl. Ślepy kierowca mnie widzi i milicjonery się nie czepiają.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 1 3

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 18 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 15 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 13 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 29 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 39 19

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!