Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 stycznia 2012 r.
16:26
Edytuj ten wpis

Ekspresówka odcina ludzi od świata. Problem z autobusami

0 8 A A
Budowa S17 to także utrudnienia dla mieszkańców (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)
Budowa S17 to także utrudnienia dla mieszkańców (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

Dojazd autobusem do Lublina lub Świdnika dla mieszkańców ulicy, która rozdziela oba miasta, już dziś nie jest łatwy. Z czasem może być jednak znacznie gorzej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Droga na granicy miast ma dwie nazwy. Domy po stronie Lublina mają adres ul. Felin, a te po stronie Świdnika to ul. Brzegowa. Najbliższy przystanek, z którego można pojechać stąd miejskim autobusem do Lublina znajduje się w strefie ekonomicznej. Ale czasami na autobus trzeba tu czekać ponad godzinę.

Dojazd do Świdnika też nie jest łatwy, chociaż ul. Felin i ul. Brzegowa krzyżują się z al. Witosa, a to właśnie tędy jeżdżą wszystkie autobusy łączące te dwa miasta. To dlatego, że w tym rejonie wzdłuż al. Witosa nie ma "legalnego” przystanku autobusowego. Jest tylko awaryjna zatoka postojowa. Większość autobusów nie chce się tutaj zatrzymywać, bo grożą za to mandaty.

Mieszkańcy są skazani na własny samochód albo na uciążliwe przesiadki, niemal jak w słynnej scenie "Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie” z filmu Stanisława Barei "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”.

– Żeby pojechać PKS-em do Zamościa, muszę najpierw jechać pod świdnicką krzyżówkę albo do Lublina – mówi Mieczysław Świderek, mieszkaniec ul. Brzegowej.

– Ale żeby dostać się do Lublina, trzeba wsiąść w świdnicki autobus, dojechać na ul. Łęczyńską w Lublinie, tam przesiąść się w autobus MPK, pojechać na dworzec i dopiero wsiąść w PKS do Zamościa. Tracę w ten sposób czas i płacę za kilka biletów.

Niektórzy mieszkańcy z podróżami w stronę Świdnika radzą sobie wsiadając w prywatne busy po drugiej stronie al. Witosa, czyli po stronie Kalinówki. Ale żeby tam się dostać, przechodzą przez al. Witosa w niedozwolonym miejscu.

Kiedy zakończy się budowa drogi ekspresowej będzie to trudniejsze. Plany budowy węzła Witosa nie przewidują żadnych przejść dla pieszych w tym rejonie. GDDKiA tłumaczy to względami bezpieczeństwa.

– Przejście dla pieszych nad trasą powstanie przy ul. Drewnianej – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ale do ul. Drewnianej mieszkańcy granicy miast mają ponad półtora kilometra. W dodatku nawet awaryjna zatoka, na której nielegalnie zatrzymują się teraz niektóre busy, będzie z czasem zlikwidowana.
PKS Wschód przyznaje, że nie może pomóc pasażerom.

– Przystanki na trasie możemy wyznaczać tylko w miejscach, które do tego służą – wyjaśnia Stanisław Polak, kierownik działu przewozów.

Lubelski ratusz nie ma na razie żadnych planów, które pomogłyby mieszkańcom ul. Felin dojeżdżać do miasta.

– Jeśli mieszkańcy chcą, żeby zwiększyć liczbę kursów autobusów z przystanku Felin Europark i argumentują to tym, że byłoby im łatwiej dojechać do miasta, to powinni złożyć taki wniosek do ZTM – wyjaśnia Jakub Kozak z Zarządu Transportu Miejskiego.

– Wniosek może podpisać grupa mieszkańców, może go złożyć przedstawiciel rady dzielnicy, czy innej organizacji. Takie wnioski są zawsze analizowane i jeżeli istnieje taka możliwość, to liczba kursów może być zwiększona. Ostatnio dołożono dwa kursy linii 55 właśnie na wniosek mieszkańców ul. Brzegowej.

O nowych przystankach myśli jednak samorząd miasta Świdnik i powiatu świdnickiego. – Ul. Brzegowa jest droga powiatową – wyjaśnia Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika do spraw gospodarki komunalnej. – Rozmawiamy ze starostwem na temat jej remontu i chcemy włączyć do tego samorząd Lublina. Wtedy będzie można wyodrębnić przystanki na ul. Brzegowej lub włączyć ją do ulic strefy ekonomicznej.

Czy to oznacza, że pojadą tędy miejskie autobusy ze Świdnika? Nie wiadomo. – Nigdy nie będzie tak, aby burmistrz mógł zapewnić wszystkim ulicom dostęp do miejskiej komunikacji. Rozumiemy argumenty mieszkańców, wsłuchujemy się w nie, ale musimy to racjonalizować – wyjaśnia Radek.


Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium