Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 grudnia 2011 r.
18:20
Edytuj ten wpis

Jolanta Szołno-Koguc nową wojewodą lubelską. W PO nie wszyscy zadowoleni

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 19 A A
Uroczystość w Kancelarii Premiera. Jolanta Szołno-Koguc druga z prawej. (Grzegorz Rogiński / KPRM)
Uroczystość w Kancelarii Premiera. Jolanta Szołno-Koguc druga z prawej. (Grzegorz Rogiński / KPRM)

Jolanta Szołno-Koguc, profesor i szefowa katedry Finansów Publicznych na UMCS, jest od poniedziałku nową wojewodą lubelską. Decyzja premiera Donalda Tuska nie wszystkim w PO przypadła do gustu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tusk zapowiedział w poniedziałek wzmocnienie statusu wojewodów, tak żeby kojarzyli się z władzą "skuteczną, szybko działającą i twardą – kiedy trzeba”. Do obejmujących stanowiska apelował o niezależność od miejscowych środowisk. Nominacja Szołno-Koguc, ekonomistki z UMCS, to duża niespodzianka. Większość liderów lokalnej Platformy usłyszała jej nazwisko pierwszy raz kilka dni temu. Nowa wojewoda nie należy do żadnej partii. Premier nie konsultował jej kandydatury ze Stanisławem Żmijanem, szefem Platformy w regionie. Żmijan ostro ocenił decyzję Tuska, nazywając ją "absolutnie niezrozumiałą”.

Jak nieznana szerzej, choć ceniona uczona, została wojewodą? Tropy wiodą do lubelskiego Ratusza. Szołno-Koguc doradza w sprawach finansowych prezydentowi miasta Krzysztofowi Żukowi (PO), zasiada też w radzie nadzorczej MPWiK. Według naszych rozmówców z Platformy, to Żuk – wraz z Włodzimierzem Karpińskim (PO), puławskim posłem i wiceministrem w resorcie administracji i cyfryzacji – podpowiedzieli jej nazwisko Warszawie.

– Nominacja i decyzja o wyborze należy do premiera – odpowiada wymijająco Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina.
– Wśród moich zadań jest przygotowanie i nadzorowanie spraw związanych z administracją. Tyle mogę powiedzieć. Na pewno mamy dobrego przedstawiciela na trudny czas – ucina Karpiński.

Emocje budzi przeszłość nowej wojewody. Szołno-Koguc doradzała Zycie Gilowskiej w czasie, kiedy ta była ministrem finansów w rządzie PiS. Była współautorką listu w obronie podejrzewanej o współpracę z SB Gilowskiej. W latach 2006–2009 pracowała w radzie nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. – Może premier sądzi, że takiej osobie będzie łatwiej pracować w regionie głosującym na PiS? Może chce zachować równowagę między partyjnymi frakcjami? – zastanawia się nasz rozmówca z władz PO.

– Cieszę się, że w mieście uniwersyteckim to profesor została wojewodą. Ważne, żeby wspierała Lublin jako ośrodek akademicki i naukowy – podpowiada poseł Krzysztof Michałkiewicz, szef PiS w lubelskim okręgu wyborczym.

– Pani wojewoda ma przygotowanie merytoryczne i jest też praktykiem. Na pewno będzie się dobrze z nią współpracowało – stwierdza Krzysztof Hetman, marszałek województwa (PSL).

Wicewojewodą zostanie najprawdopodobniej były poseł i starosta lubartowski Marian Starownik z PSL. Jolanta Szołno–Koguc nie odbierała telefonu w poniedziałek. Pracę w urzędzie zacznie najprawdopodobniej we wtorek.

Jolanta Szołno-Koguc nowym wojewodą lubelskim. Lista nowych wojewodów
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
paula / 14 grudnia 2011 r. o 09:50
Nominacja należy do pana premiera a niby skąd on zna taką ,,szarą myszkę '' z Lublina a w dodatku bezpartyjną........To zostawiam bez komentarza. Pozdrawiam.
Avatar
waw / 13 grudnia 2011 r. o 09:58
Zamach Schetynowców na władze. Naiwny Tusk dał sie nabrać Karpińskiemu i promuję PIS-owską wojewodę powiązaną z Gilowską . Żuk wypiął się na swojego promotora Żmijana i teraz knuję ze Schetyną i Karpińskim. Do czasu.
Avatar
gość / 13 grudnia 2011 r. o 09:10
Tak ma być. Tu ma być praca a nie polityka i to w nędznym wydaniu!
Avatar
tr / 13 grudnia 2011 r. o 08:56
[quote name='Robin Schudł' timestamp='1323756411' post='569730']
Bez wątpienia można powiedzieć samorząd fachowców.... Teraz w województwie najważniejszy będzie rektor UMCS- pani wojewoda, aby mieć gdzie wrócić, będzie musiała go słuchać.... Biorąc pod uwagę stan finansowy UMCS i sposób zarządzania, nie wiem czy województwo będzie miało jakieś przychody, czy tylko same koszty. Nie znam dobrze kobiety - ciekawe kto ją lansuje?
[/quote]
Urząd Wojewody to nie jest administracja samorządowa a rządowa. Przychody Wojewody (sic!) to budżet RP a Województwem zarządza Marszałek.
[quote name='Robin Schudł' timestamp='1323756411' post='569730']
Bez wątpienia można powiedzieć samorząd fachowców.... Teraz w województwie najważniejszy będzie rektor UMCS- pani wojewoda, aby mieć gdzie wrócić, będzie musiała go słuchać.... Biorąc pod uwagę stan finansowy UMCS i sposób zarządzania, nie wiem czy województwo będzie miało jakieś przychody, czy tylko same koszty. Nie znam dobrze kobiety - ciekawe kto ją lansuje?
[/quote]
Urząd Wojewody to nie jest administracja samorządowa a rządowa. Pr... rozwiń
Avatar
lubel / 13 grudnia 2011 r. o 08:30
Brawo Karpiński, brawo Żuk. Czas na kolejne nie "konsultowane" z miejscowymi lyderami decyzje.
Wypada tylko trzymać kciuki.
Avatar
Robin Schudł / 13 grudnia 2011 r. o 07:06
Bez wątpienia można powiedzieć samorząd fachowców.... Teraz w województwie najważniejszy będzie rektor UMCS- pani wojewoda, aby mieć gdzie wrócić, będzie musiała go słuchać.... Biorąc pod uwagę stan finansowy UMCS i sposób zarządzania, nie wiem czy województwo będzie miało jakieś przychody, czy tylko same koszty. Nie znam dobrze kobiety - ciekawe kto ją lansuje?
Avatar
pin / 13 grudnia 2011 r. o 07:01
[quote name='cfgb' timestamp='1323726960' post='569686']
Spokojnie, jak się jest profesorem bo Wojewodą to się tylko bywa to i potem jest gdzie wrócić.
W Lublinie i nie tylko każda wyższa uczelnia z pocałowaniem w rękę przyjmie ją bez problemów.
A swoją drogą wielkie gratulacje dla pani profesor!!!.
[/quote]

ale tu mowa była o Heni
Avatar
cfgb / 12 grudnia 2011 r. o 22:56
[quote name='henia!!!' timestamp='1323722536' post='569660']
A wróci tam skąd wyszła i zobaczy jak się pracuje w pomocy społecznej.........ciepła posadka.
[/quote]
Spokojnie, jak się jest profesorem bo Wojewodą to się tylko bywa to i potem jest gdzie wrócić.
W Lublinie i nie tylko każda wyższa uczelnia z pocałowaniem w rękę przyjmie ją bez problemów.
A swoją drogą wielkie gratulacje dla pani profesor!!!.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2011 r. o 22:11
Miejmy nadzieję,że jest zdrowa i oby nie uderzyła woda sodowa.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2011 r. o 21:50
[size="3"]A kim jest ten Żmijan żeby premier ustalał z nim sprawy o których Żmijan nie ma pojęcia. Facet chciał się poczuć jak były I sekretarz partii, a został potrakowany jak pracownik kopalni piasku i prawidłowo. Facet co nie dba o swój wygląd i się nie goli nie zasługuje na szacunek ani poważanie.[/size]
Avatar
paula / 14 grudnia 2011 r. o 09:50
Nominacja należy do pana premiera a niby skąd on zna taką ,,szarą myszkę '' z Lublina a w dodatku bezpartyjną........To zostawiam bez komentarza. Pozdrawiam.
Avatar
waw / 13 grudnia 2011 r. o 09:58
Zamach Schetynowców na władze. Naiwny Tusk dał sie nabrać Karpińskiemu i promuję PIS-owską wojewodę powiązaną z Gilowską . Żuk wypiął się na swojego promotora Żmijana i teraz knuję ze Schetyną i Karpińskim. Do czasu.
Avatar
gość / 13 grudnia 2011 r. o 09:10
Tak ma być. Tu ma być praca a nie polityka i to w nędznym wydaniu!
Avatar
tr / 13 grudnia 2011 r. o 08:56
[quote name='Robin Schudł' timestamp='1323756411' post='569730']
Bez wątpienia można powiedzieć samorząd fachowców.... Teraz w województwie najważniejszy będzie rektor UMCS- pani wojewoda, aby mieć gdzie wrócić, będzie musiała go słuchać.... Biorąc pod uwagę stan finansowy UMCS i sposób zarządzania, nie wiem czy województwo będzie miało jakieś przychody, czy tylko same koszty. Nie znam dobrze kobiety - ciekawe kto ją lansuje?
[/quote]
Urząd Wojewody to nie jest administracja samorządowa a rządowa. Przychody Wojewody (sic!) to budżet RP a Województwem zarządza Marszałek.
[quote name='Robin Schudł' timestamp='1323756411' post='569730']
Bez wątpienia można powiedzieć samorząd fachowców.... Teraz w województwie najważniejszy będzie rektor UMCS- pani wojewoda, aby mieć gdzie wrócić, będzie musiała go słuchać.... Biorąc pod uwagę stan finansowy UMCS i sposób zarządzania, nie wiem czy województwo będzie miało jakieś przychody, czy tylko same koszty. Nie znam dobrze kobiety - ciekawe kto ją lansuje?
[/quote]
Urząd Wojewody to nie jest administracja samorządowa a rządowa. Pr... rozwiń
Avatar
lubel / 13 grudnia 2011 r. o 08:30
Brawo Karpiński, brawo Żuk. Czas na kolejne nie "konsultowane" z miejscowymi lyderami decyzje.
Wypada tylko trzymać kciuki.
Avatar
Robin Schudł / 13 grudnia 2011 r. o 07:06
Bez wątpienia można powiedzieć samorząd fachowców.... Teraz w województwie najważniejszy będzie rektor UMCS- pani wojewoda, aby mieć gdzie wrócić, będzie musiała go słuchać.... Biorąc pod uwagę stan finansowy UMCS i sposób zarządzania, nie wiem czy województwo będzie miało jakieś przychody, czy tylko same koszty. Nie znam dobrze kobiety - ciekawe kto ją lansuje?
Avatar
pin / 13 grudnia 2011 r. o 07:01
[quote name='cfgb' timestamp='1323726960' post='569686']
Spokojnie, jak się jest profesorem bo Wojewodą to się tylko bywa to i potem jest gdzie wrócić.
W Lublinie i nie tylko każda wyższa uczelnia z pocałowaniem w rękę przyjmie ją bez problemów.
A swoją drogą wielkie gratulacje dla pani profesor!!!.
[/quote]

ale tu mowa była o Heni
Avatar
cfgb / 12 grudnia 2011 r. o 22:56
[quote name='henia!!!' timestamp='1323722536' post='569660']
A wróci tam skąd wyszła i zobaczy jak się pracuje w pomocy społecznej.........ciepła posadka.
[/quote]
Spokojnie, jak się jest profesorem bo Wojewodą to się tylko bywa to i potem jest gdzie wrócić.
W Lublinie i nie tylko każda wyższa uczelnia z pocałowaniem w rękę przyjmie ją bez problemów.
A swoją drogą wielkie gratulacje dla pani profesor!!!.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2011 r. o 22:11
Miejmy nadzieję,że jest zdrowa i oby nie uderzyła woda sodowa.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2011 r. o 21:50
[size="3"]A kim jest ten Żmijan żeby premier ustalał z nim sprawy o których Żmijan nie ma pojęcia. Facet chciał się poczuć jak były I sekretarz partii, a został potrakowany jak pracownik kopalni piasku i prawidłowo. Facet co nie dba o swój wygląd i się nie goli nie zasługuje na szacunek ani poważanie.[/size]