Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 czerwca 2013 r.
18:18
Edytuj ten wpis

Lubelskie dostanie 2 mld euro dotacji. Na co je wydamy?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 11 A A
Marszałek Krzysztof Hetman poinformował na jakie pieniądze możemy liczyć z Unii (Wojciech Nieśpiałow
Marszałek Krzysztof Hetman poinformował na jakie pieniądze możemy liczyć z Unii (Wojciech Nieśpiałow

2 mld euro unijnych dotacji dostanie nasze województwo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – zdecydowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najwięcej pieniędzy na lata 2014–2020 otrzymają województwa: śląskie i małopolskie. Lubelskie jest na piątym miejscu. – To podział najbardziej kompromisowy, racjonalny i pragmatyczny. Możemy być usatysfakcjonowani tą kwotą – komentował marszałek Krzysztof Hetman (PSL).

2 mld euro to o ok. 260 mln euro więcej niż mieliśmy do wydania w poprzednim programie, który startował w 2007 r. Na co zostaną wydane pieniądze? To się okaże po konsultacjach projektu lubelskiego RPO z ministerstwem. Wiadomo, że przynajmniej 50 proc. pójdzie na rozwój konkurencyjnej gospodarki. Czyli na innowacyjne przedsięwzięcia i energię odnawialną.

Są jednak warunki. Np. uczelnie nie otrzymają pieniędzy na dydaktykę tylko sprzedaż wyników badań. Dlatego tworząc projekty naukowcy będą musieli dogadywać się z przedsiębiorstwami. Na pieniądze mogą też liczyć dawne miasta wojewódzkie, tereny przygraniczne, chełmski węgiel, projekt utworzenia zbiornika wodnego Oleśniki (pow. krasnostawski), wały przeciwpowodziowe na Wiśle, Wieprzu i Bugu i komercyjne przedsięwzięcia turystyczne.

– 2 mld euro na RPO to ani negocjacyjny sukces ani porażka marszałka Hetmana. Po prostu ministerstwo słusznie zdecydowało, żeby dać więcej pieniędzy regionom do samodzielnego rozdysponowania. Jesteśmy województwem bardziej ludnym i jednocześnie biedniejszym niż inne. Z przyjętego algorytmu wynika, że właśnie tyle należało nam się pieniędzy – ocenia Artur Soboń, radny opozycyjny PiS.

Soboń niepokoi się, pieniądze z programu Rozwój Polski Wschodniej mają być ograniczone o 500 mln euro. – W sumie może okazać się, że z różnych źródeł Lubelskie dostanie tyle samo co poprzednio lub tylko nieco więcej – stwierdza radny.

Hetman podkreślał: samorządy i różnego rodzaju instytucje powinny zabiegać o pieniądze z programów krajowych, takich jak Infrastruktura i Środowisko. Tam jest "większa część unijnego tortu” – pieniądze, które dotychczas nasz region słabo wykorzystywał. – Gry w pojedynkę już nie będzie. Namawiam, żeby instytucje, uczelnie, przedsiębiorstwa tworzyły konsorcja czy partnerstwa – mówił marszałek.

– Zgodna, że trzeba zrobić wszystko, żeby jak najwięcej pieniędzy zdobyć z programów krajowych. Jednak niech marszałek powie, jak tego dokonać. Oczekuję pomysłów i podpowiedzi. Należy zabiegać, żeby np. powstał wspólny projekt remontów dróg wojewódzkich i powiatowych – komentuje Soboń.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 czerwca 2013 o 12:13
0

 Cacy,cacy my Lubliniacy uwielbiamy jak Antoni o Lubelszczyźnie kwaczy!

 

Avatar
ja / 7 czerwca 2013 o 09:26
0

jezeli Wojewodztwo ma jakies plany na remonty drog , brac firme ktora wygrala przetarg :) na obwodnicę Chodla i DW 835, robota tam idzie pełną parą :D 

Avatar
marcelii / 7 czerwca 2013 o 09:13
0

Panu Soboniowi już DZiękujemy!!!!!

Avatar
Mordehaj / 7 czerwca 2013 o 08:56
0

Na co je wyda? No jak to nie wiecie? Oczywiście -TAK- na premie.....

Avatar
Radny / 7 czerwca 2013 o 08:19
0

Soboń jak zwykle p....

Typowa postawa PIS - roszczeniowa: "tyle należało nam się pieniędzy" amatorstwo.

Avatar
MB / 7 czerwca 2013 o 07:28
0

Znając (oczywiście nie wszystkie) przekręty PO, to roztrwonią te pieniądze.

Avatar
Josef / 7 czerwca 2013 o 07:26
0

Niestety te pieniądze/w większości nasze/ wpadaja nie do tej kieszeni co powinny,bo hazardziści i gumofilcowi realizują politykę  T K M!!! Województwo powiększy zadłużenie/bo te fundusze tak działają/ i zwiększy się liczba bezrobotnych!!!To są jakieś dzikie zalezności:niby są fundusze na rozwój,a systematycznie zwiększa się armia bezrobotnych!!!A może to kit ,ktory się wciska ludziom ,aby sie  nie buntowali????

Avatar
eh / 7 czerwca 2013 o 00:33
0

Niestety pewnie w dużej mierze zmarnujemy, chociażby na nagrody dla urzędników

Avatar
Antoni / 6 czerwca 2013 o 23:41
0

Wybudujcie ścieżki rowerowe po całej lubelszczyźnie, byle by nie przy jezdniach tylko takie pokazujące jaka nasza lubelszczyzna piękna. Ścieżki z daszkami co kilka kilometrów ławeczkami pod daszkiem i kranikami z wodą jak na krakowskim przedmieściu koziołek lubelski koło banku :)

Avatar
Gość / 6 czerwca 2013 o 23:20
0

Zbiornik Oleśniki w większej części będzie znajdował się właśnie w powiecie krasnostawskim, a tylko jego niewielka część w powiecie świdnickim i chełmskim.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120629/CHELM/120629456

Avatar
Gość / 7 czerwca 2013 o 12:13
0

 Cacy,cacy my Lubliniacy uwielbiamy jak Antoni o Lubelszczyźnie kwaczy!

 

Avatar
ja / 7 czerwca 2013 o 09:26
0

jezeli Wojewodztwo ma jakies plany na remonty drog , brac firme ktora wygrala przetarg :) na obwodnicę Chodla i DW 835, robota tam idzie pełną parą :D 

Avatar
marcelii / 7 czerwca 2013 o 09:13
0

Panu Soboniowi już DZiękujemy!!!!!

Avatar
Mordehaj / 7 czerwca 2013 o 08:56
0

Na co je wyda? No jak to nie wiecie? Oczywiście -TAK- na premie.....

Avatar
Radny / 7 czerwca 2013 o 08:19
0

Soboń jak zwykle p....

Typowa postawa PIS - roszczeniowa: "tyle należało nam się pieniędzy" amatorstwo.

Avatar
MB / 7 czerwca 2013 o 07:28
0

Znając (oczywiście nie wszystkie) przekręty PO, to roztrwonią te pieniądze.

Avatar
Josef / 7 czerwca 2013 o 07:26
0

Niestety te pieniądze/w większości nasze/ wpadaja nie do tej kieszeni co powinny,bo hazardziści i gumofilcowi realizują politykę  T K M!!! Województwo powiększy zadłużenie/bo te fundusze tak działają/ i zwiększy się liczba bezrobotnych!!!To są jakieś dzikie zalezności:niby są fundusze na rozwój,a systematycznie zwiększa się armia bezrobotnych!!!A może to kit ,ktory się wciska ludziom ,aby sie  nie buntowali????

Avatar
eh / 7 czerwca 2013 o 00:33
0

Niestety pewnie w dużej mierze zmarnujemy, chociażby na nagrody dla urzędników

Avatar
Antoni / 6 czerwca 2013 o 23:41
0

Wybudujcie ścieżki rowerowe po całej lubelszczyźnie, byle by nie przy jezdniach tylko takie pokazujące jaka nasza lubelszczyzna piękna. Ścieżki z daszkami co kilka kilometrów ławeczkami pod daszkiem i kranikami z wodą jak na krakowskim przedmieściu koziołek lubelski koło banku :)

Avatar
Gość / 6 czerwca 2013 o 23:20
0

Zbiornik Oleśniki w większej części będzie znajdował się właśnie w powiecie krasnostawskim, a tylko jego niewielka część w powiecie świdnickim i chełmskim.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120629/CHELM/120629456

Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 22 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 1

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 20 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 9 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 6

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 4

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 23 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 16 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!