Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 listopada 2005 r.
20:54
Edytuj ten wpis

Na początek... zdobyli zamek

0 0 A A

Przepięknie położony, ale zrujnowany pałac ma szansę stać się atrakcją turystyczną Lubelszczyzny. Zajmie się tym gmina Spiczyn, która przejęła od państwa zniszczony zabytek wraz z parkiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mieszkańcy deklarują pomoc, licząc na pieniądze turystów.
Park całkiem zarósł i zdziczał. Z zamku pozostały zarastające krzakami ruiny. Niegdyś przepiękna oranżeria, a dziś tylko jej szkielet, w każdej chwili grozi zawaleniem. Stajnia powoli niszczeje. W dobrym stanie zachował się tylko lamus, w którym mieściła się biblioteka oraz kaplica służąca nadal celom religijnym. Budynek oficyny został zagospodarowany na Szkołę Podstawową.
- Ktoś się tym powinien zająć, bo od lat tylko te zabytki niszczeją - mówi jedna z pracownic podstawówki w Zawieprzycach. - Może udałoby się przy okazji i jakoś naszą wieś ożywić.
Wszystko jest na dobrej drodze.
Wczoraj urzędnicy ze Spiczyna otrzymali pozytywną decyzję wojewody lubelskiego.
- Gmina spełniła wszystkie wymogi, więc tylko formalnością było przekazanie ponad 4-hektarowego terenu - informuje Agnieszka Sławomirska, inspektor ds. komunalizacji mienia państwowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Po uprawomocnieniu się decyzji stajemy się właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach i ruszamy... - cieszy się Mirosław Krzysiak, wójt gminy Spiczyn. - W budżecie zabezpieczyliśmy 40 tys. zł na wkład własny potrzebny przy poszukiwaniu środków unijnych.
- Pewnie trzeba bardzo dużo pieniędzy, aby doprowadzić to do porządku - martwi się Barbara Choina, mieszkanka Zawieprzyc. - Ale jestem pewna, że przy drobnych pracach większość ludzi ze wsi by pomogła. Możemy na przykład w parku krzaki wykarczować. Już teraz przyjeżdża dużo obcych i oglądają te ruiny... Dobrze, że się za to gmina wzięła.
Wartość przejętego przez gminę majątku szacowana jest na około 300 tys. zł. Dziesięć razy tyle kosztować będzie jego doprowadzenie do dawnej świetności. - A może to zająć i 10 lat - nie kryje wójt. - Zaczniemy od uporządkowania parku, pozostawienia historycznego drzewostanu.
Za kilka lat lamus ma stać się izbą pamięci, służącą regionalistom. W stajniach rozgoszczą się konie, które przyciągną turystów oraz chętnych do zajęć z hipoterapii. Przy oświetlonych ruinach zamku ma stanąć taras widokowy na przełom Wieprza. Nad rzeką będzie przystań kajakowa. Stworzone zostanie centrum kulturalne gminy.
Wojewódzki konserwator zabytków jest zadowolony z decyzji wojewody, bo park i pałac w Zawieprzycach to wyjątkowy obiekt. Ma szansę stać się ogromną atrakcją turystyczną.
- W rękach Skarbu Państwa obiekt ten nie miał szans na pozyskanie funduszy unijnych. Teraz, gdy już jest w rękach gminy, otwierają się całkiem nowe możliwości - podkreśla Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. - Czekamy na przygotowany przez nowych właścicieli program zagospodarowania. Doprowadzenie obiektu do stanu użyteczności to praca na kilka lat. Gmina może liczyć na nasze dotacje oraz z Ministerstwa Kultury sięgające 50 proc. kosztów prac konserwatorskich i remontowych. Ale musi opracować szczegółowy dokument, w którym pokaże, co ma tam się znajdować.

Zawieprzyce

Najprawdopodobniej już w 1460 roku istniał tu zamek obronny, zlokalizowany na wzgórzu w widłach Bystrzycy i Wieprza. Pełnił funkcje obronne od wschodu przy trakcie wiodącym z Litwy przez Lublin dalej na zachód Polski. W 1545 r. właścicielem Zawieprzyc staje się Adankt Ciecierski z Ciecierzyna, chorąży drohnicki. Od 1611 r. dobra te przeszły w ręce Jana Firleja, kasztelana wojnickiego. W latach 1674-1679 w miejsce zamku wybudowano barokowy pałac. Otoczono go wysokim murem z arkadami i bramą wjazdową. Wybudowano klasycystyczną oranżerię, a parkowi nadano cechy romantyczne.
Na przełomie XIX i XX wieku mieszkał tu Ksawery Skłodowski, brat dziadka Marii Skłodowskiej-Curie. Uczona bywała w Zawieprzycach na wakacjach. Ostatnim właścicielem Zawieprzyc był
od 1918 r. Jan Ostrowski.

Pozostałe informacje

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium