Ponad połowa Polaków na letnie wakacje wybierze się samochodem. Jak przygotować się do drogi, aby dotrzeć do wyznaczonego celu spokojnie i bezpiecznie.
Czy wiecie, że powierzchnia styku opon samochodu osobowego z asfaltem odpowiada kartce A4. Dlatego tak ogromny wpływ na bezpieczeństwo mają opony. Bezpieczeństwo na drodze zaczyna się zatem od dobrania właściwych opon, dostosowanych do pory roku. Używanie opon zimowych latem może wydłużyć drogę hamowania nawet o 30 proc.
Równie ważne jest odpowiednie ciśnienie w ogumieniu: zbyt niskie ciśnienie nie tylko zmniejsza skuteczność hamowania i bezpieczeństwo manewrów, ale powoduje także wyższe spalanie oraz szybsze zużywanie się opon.
– Ciśnienie należy sprawdzać na zimnych oponach, ponieważ gorące powietrze rozszerza się, co może powodować nieprawidłowy pomiar. Informacje dotyczące zalecanych wartości ciśnienia można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, na wewnętrznej stronie słupków drzwi lub pod klapką wlewu paliwa – mówią fachowcy z firmy Bridgestone. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli auto jest w pełni obciążone, ciśnienie w oponach należy zwiększyć.
Minimalna wymagana przepisami głębokość bieżnika to 1,6 mm. Najlepiej sprawdzić tę wartość przy użyciu specjalnego miernika lub wbudowanego w oponę wskaźnika zużycia bieżnika. – Oponę trzeba wymienić, kiedy powierzchnia bieżnika zrównała się z markerami jego zużycia umieszczonymi w poprzek kierunku obrotu koła.
A oto praktyczna rada: włóż monetę 5 zł do bieżnika - jeżeli widać srebrną otoczkę, czas zmienić oponę – radzą fachowcy z Bridgestone.
Warto także sprawdzić, czy opona nie ma pęknięć, nacięć ani innych drobnych uszkodzeń. Duże obciążenie w czasie podróży wakacyjnych w połączeniu z upałem i zbyt niskim ciśnieniem w ogumieniu może skończyć się nagłym pęknięciem opony, które grozi utratą panowania nad pojazdem.
Znajdź czas na rzut oka pod maskę
Przed wyjazdem zaleca się także zajrzeć pod maskę, aby sprawdzić poziom oleju, płynu w chłodnicy oraz płynu do spryskiwaczy. Przy zimnym silniku poziom oleju i płynu w chłodnicy powinien znajdować się między znakami odpowiadającymi jego minimalnej i maksymalnej ilości w układzie. Latem do płynu do spryskiwaczy należy dodawać specjalny środek usuwający owady z przedniej szyby. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność, warto także sprawdzić pióra wycieraczek: jeżeli zostawiają smugi lub nie mają właściwego kontaktu z szybą, należy je wymienić.
Sprawdź czy masz wszystko!
Standardowe wyposażenie bezpieczeństwa składa się z trójkąta ostrzegawczego, kamizelek odblaskowych oraz apteczki pierwszej pomocy. Przed wyjazdem należy sprawdzić jej datę ważności. Warto także policzyć dostępne kamizelki odblaskowe. W wielu krajach wymaganych jest ich tyle, ile osób podróżujących danym autem. Obowiązkowe mogą być także inne elementy wyposażenia. Ich brak to ryzyko kolejnego mandatu!
Drobne standardowe kontrole pozwalają w łatwy i prosty sposób przygotować auto na wakacyjny wyjazd. Przeprowadzając je, można zmniejszyć niepotrzebny stres i zapobiec awariom. Pamiętaj by z przeglądem samochodu nie zwlekać do ostatniej chwili przed podróżą. Sprowadzenie niektórych części zamiennych lub wymiana ogumienia może trochę potrwać.