Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 stycznia 2008 r.
18:45
Edytuj ten wpis

Nie ma lotniska, są kłopoty

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 9 A A

Spółka, która miała wybudować w Niedźwiadzie lotnisko, przejadła setki tysięcy publicznych pieniędzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- alarmuje Urząd Marszałkowski. Na dodatek miesiącami nie potrafiła się z nich rozliczyć.


Kasa Międzynarodowego Portu Lotniczego Lublin-Niedźwiada SA jest pusta. A akcjonariusze (samorząd województwa i ponad 20 powiatów, miast i gmin z Lubelszczyzny) nie zatwierdzili sprawozdania finansowego firmy za 2006 rok.

- Budziło sporo wątpliwości. Stratę obliczono na 39 tys. zł. Tymczasem trzeba było do niej doliczyć 350 tys. zł wydanych na delegacje krajowe i zagraniczne, szkolenia czy badania, a które zapisano jako "środki trwałe w budowie” - mówi nam proszący o anonimowość pracownik Urzędu Marszałkowskiego.

Urzędnicy alarmowali we wrześniu Zarząd Województwa, że wysokie wydatki lotniczej spółki były nieuzasadnione. Od początku istnienia firma "budująca” lotnisko w Niedźwiadzie straciła 152 tys. zł, a na "środki trwałe w budowie” wydała aż 590 tys. zł.

Spółka po cichu wyprowadziła się z siedziby przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie. Pisma sądowe i urzędnicze wracały z odpowiedzią, że adresat już nie wynajmuje pomieszczeń. W grudniu ub. roku Sąd Gospodarczy zauważył brak dokumentacji finansowej spółki nie tylko za 2006, ale i za 2005 rok. Zagroził grzywną. Dopiero wtedy - na początku stycznia - firma dosłała rozliczenia i podała nowy adres przy ul. Konopnickiej w Lublinie. Wyjaśnienia podpisał prezes Zbigniew Lewartowicz. Choć jego umowa na szefowanie wygasła rok temu! Szef Rady Nadzorczej spółki Marian Starownik (starosta lubartowski z PSL) twierdzi, że zerwał kontakt z Lewartowiczem. Tymczasem w nowej siedzibie spółki słyszymy, że Lewartowicz, "prezes, ale stary”, będzie w poniedziałek.

Według Starownika, jeśli spółka ma nadal działać, to musi dostać następne pieniądze, ziemię i planować inwestycję. I krytykuje rządzącą Lubelszczyzną koalicję PiS-PO, bo ta chce lotniska w Świdniku, a nie w Niedźwiadzie: Zarząd Województwa ma naszą spółkę w głębokim poważaniu. Czekamy, na obiecane grunty pod lotnisko w Niedźwiadzie. Wtedy działalność firmy będzie miała sens, wybierzemy nowego prezesa. Jeśli zarząd ma dowody, że w firmie były nieprawidłowości, to niech to zgłosi prokuraturze.

Tymczasem wicemarszałek Jacek Sobczak (PO) tłumaczy, że zanim 180 ha ziemi trafi do spółki, trzeba bardzo dokładnie zbadać wątpliwości dotyczące jej działania i wydawania publicznych pieniędzy. Jeden z działaczy PiS z Urzędu Marszałkowskiego sugeruje: PSL liczy, że wróci do Zarządu Województwa, a spółka nie zostanie zlikwidowana i rozgrzeszona ze wszystkiego będzie działała w spokoju.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lol / 25 stycznia 2008 o 21:44
0
Co za bezczelność i obłuda.Kiedy wreszcie ktoś weżmie sie za ten paranoiczny tok myślenia Sobczaka i rozliczy ile kasy udupił w tym Świdniku.Jedno jest pewne udupili takie grube pięniądze w tym Świdniku że teraz po trupach i za wszelką cenę muszą doprowadzić do rozpoczęcia inwestycji żeby w niej ukryc przepieprzone do tej pory miliony.
Avatar
Obserwator / 25 stycznia 2008 o 16:57
0
Jest tylko jedno wytłumaczenie zakupu kolonii susła. Pewna firma na E... co nabyła teren prz trawiastym terenie susełka strasznie nalega na budowę w świdniku lotniska ale im zalezy na lotnisku typu CARGO bo ta firma z tego zyje . A teraz chce za publiczna kasę zrobić sobie dobrze. A obiecujac stołki naszym notablom w swoich komórkach prze z tym pomysłem do przodu. Czego kasa nie jest w stanie zrobić.
Avatar
Swidniczanin / 25 stycznia 2008 o 16:51
0
To grosze w porównaniu z defraudacja Świdnickich pieniędzy. Najpierw przejedzenie przez wczesniejszy zarząd pieniedzy portu lotniczego potem wspaniały pomysł na zakup gruntów za 12mln pln na których nie wolno budować. Dlaczego tym sie nie zajmie prokuratura. Jak mozna było wydać 12mln publicznych pieniędzy na teren o którym wszyscy wiedzieli że na nim nie można budować. Ile PKO odpaliło decydentom za pozbycie się tego terenu
Avatar
w / 25 stycznia 2008 o 12:26
0
KTO W KOńCU SIę WEżMIE ZA TYCH ZłODZIEI . GDZIE PROKURATURA?WIDAć CZYM PACHNIE PSL.DOPUśCIłO ICH PO DO WłADZY TO SOBIE ZNOWU CHłOPY POWETUJą LATA ODSTAWKI OD KORYRA.ALE NA MSZACH W KOśCIELE TO BęDą PIERWSI SIę MODLIć OBłUDNE PRYWITYWY
Avatar
WK / 25 stycznia 2008 o 11:00
0
Jak mogło byc inaczej gdy Spółką kieruje dwóch chorych ludzi: prezes psychiczny a szef rady nadzorczej chory na kasę. Co na to odpowiednie organy?
Avatar
huncwot / 25 stycznia 2008 o 10:43
0
inwestycja w Świdniku będzie tańsza niż w Niedźwiadzie. Nawet jeśli Świdnik będzie kosztował 500mln (skąd ta liczba???), to w porównaniu z miliardem na Niedźwiadę - pozostaje sporo niżej.
Ale co ważniejsze - inwestycja (podkreślam - INWESTYCJA) w Niedźwiadzie nigdy by się nie zwróciła, lotnisko takiej wielkości jaką tam planowano zawsze było by deficytowe. Czytaj - region zawsze musiał by dopłacać do jego finansowania. To już by była kompletna paranoja. Cała koncepcja lotniska w Niedźwiadzie jest błędna i szkoda że lobbujący na jego rzecz tego nie chcą widzieć, pchając z uporem maniaka region w bardzo trudną sytuację.
Szkoda że nikt nie pomyślał o zmianie koncepcji w Niedźwiadzie. Tylko z wtedy z kosztami które już poniesiono? Na opracowania, które zdadzą się psu na budę?
Krótko mówiąc - za Niedźwiadę autorom tego pomysłu należy się cela, jak by do tego nie podchodzić.
inwestycja w Świdniku będzie tańsza niż w Niedźwiadzie. Nawet jeśli Świdnik będzie kosztował 500mln (skąd ta liczba???), to w porównaniu z miliardem na Niedźwiadę - pozostaje sporo niżej.
Ale co ważniejsze - inwestycja (podkreślam - INWESTYCJA) w Niedźwiadzie nigdy by się nie zwróciła, lotnisko takiej wielkości jaką tam planowano zawsze było by deficytowe. Czytaj - region zawsze musiał by dopłacać do jego finansowania. To już by była kompletna paranoja. Cała koncepcja lotniska w Niedźwiadzie jest błędna i szkoda że lobbujący na jego rz... rozwiń
Avatar
kusy / 25 stycznia 2008 o 10:30
0
Od począdku było wiadomo że chcieli zarobić na gruntach pod lotnisko,nie udało się to rozkradli co mogli.
Avatar
rafał panas / 25 stycznia 2008 o 09:48
0
Ja napisał:
Panie redaktorze obiecał mi Pan kiedyś w rozmowie, że przygotuje Pan tekst o 13 milionach utopionych w kolonię susła. Minęło kilka miesięcy i...?
O obiektywiźmie Dziennika i rzetelności warsztatu dziennikarskiego świadczy także ten tekst. Prezes spółki raz nazywa się Lenartowicz a innym razem Lewartowicz ale jakie to ma znaczenie. Lotnisko w Świdniku będzie kosztowało 250 mln. a może 500 mln. ale jakie to ma znaczenie. Trzeba pisać,że będzie tańsze od Niedźwiady jak się jest tubą propagandową Świdnika.



O świdnikowej inwestycji rozmawiałem z kilkoma osobami, mówiliśmy także o wspomnianych 13 mln. Rzeczywiście sprawa budzi wątpliwości i wbrew temu co pan twierdzi tekst powstał, podaję link:

[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070708/LUBLIN/70708007&SearchID=73306635029554"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...=73306635029554[/url]

Inwestycji w Świdniku będę się przyglądał tak samo jak tej w Niedźwiadzie

Pozdrawiam Rafał Panas



O świdnikowej inwestycji rozmawiałem z kilkoma osobami, mówiliśmy także o wspomnianych 13 mln. Rzeczywiście sprawa budzi wątpliwości i wbrew temu co pan twierdzi tekst powstał, podaję link:

[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070708/LUBLIN/70708007&SearchID=73306635029554"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...=73306635029554[/url]

Inwestycji w Świdniku będę się przyglądał tak samo jak tej w Niedźwiadzie

Pozdrawiam Rafał Panas rozwiń
Avatar
Ja / 25 stycznia 2008 o 08:46
0
Panie redaktorze obiecał mi Pan kiedyś w rozmowie, że przygotuje Pan tekst o 13 milionach utopionych w kolonię susła. Minęło kilka miesięcy i...?
O obiektywiźmie Dziennika i rzetelności warsztatu dziennikarskiego świadczy także ten tekst. Prezes spółki raz nazywa się Lenartowicz a innym razem Lewartowicz ale jakie to ma znaczenie. Lotnisko w Świdniku będzie kosztowało 250 mln. a może 500 mln. ale jakie to ma znaczenie. Trzeba pisać,że będzie tańsze od Niedźwiady jak się jest tubą propagandową Świdnika.
Avatar
Lol / 25 stycznia 2008 o 21:44
0
Co za bezczelność i obłuda.Kiedy wreszcie ktoś weżmie sie za ten paranoiczny tok myślenia Sobczaka i rozliczy ile kasy udupił w tym Świdniku.Jedno jest pewne udupili takie grube pięniądze w tym Świdniku że teraz po trupach i za wszelką cenę muszą doprowadzić do rozpoczęcia inwestycji żeby w niej ukryc przepieprzone do tej pory miliony.
Avatar
Obserwator / 25 stycznia 2008 o 16:57
0
Jest tylko jedno wytłumaczenie zakupu kolonii susła. Pewna firma na E... co nabyła teren prz trawiastym terenie susełka strasznie nalega na budowę w świdniku lotniska ale im zalezy na lotnisku typu CARGO bo ta firma z tego zyje . A teraz chce za publiczna kasę zrobić sobie dobrze. A obiecujac stołki naszym notablom w swoich komórkach prze z tym pomysłem do przodu. Czego kasa nie jest w stanie zrobić.
Avatar
Swidniczanin / 25 stycznia 2008 o 16:51
0
To grosze w porównaniu z defraudacja Świdnickich pieniędzy. Najpierw przejedzenie przez wczesniejszy zarząd pieniedzy portu lotniczego potem wspaniały pomysł na zakup gruntów za 12mln pln na których nie wolno budować. Dlaczego tym sie nie zajmie prokuratura. Jak mozna było wydać 12mln publicznych pieniędzy na teren o którym wszyscy wiedzieli że na nim nie można budować. Ile PKO odpaliło decydentom za pozbycie się tego terenu
Avatar
w / 25 stycznia 2008 o 12:26
0
KTO W KOńCU SIę WEżMIE ZA TYCH ZłODZIEI . GDZIE PROKURATURA?WIDAć CZYM PACHNIE PSL.DOPUśCIłO ICH PO DO WłADZY TO SOBIE ZNOWU CHłOPY POWETUJą LATA ODSTAWKI OD KORYRA.ALE NA MSZACH W KOśCIELE TO BęDą PIERWSI SIę MODLIć OBłUDNE PRYWITYWY
Avatar
WK / 25 stycznia 2008 o 11:00
0
Jak mogło byc inaczej gdy Spółką kieruje dwóch chorych ludzi: prezes psychiczny a szef rady nadzorczej chory na kasę. Co na to odpowiednie organy?
Avatar
huncwot / 25 stycznia 2008 o 10:43
0
inwestycja w Świdniku będzie tańsza niż w Niedźwiadzie. Nawet jeśli Świdnik będzie kosztował 500mln (skąd ta liczba???), to w porównaniu z miliardem na Niedźwiadę - pozostaje sporo niżej.
Ale co ważniejsze - inwestycja (podkreślam - INWESTYCJA) w Niedźwiadzie nigdy by się nie zwróciła, lotnisko takiej wielkości jaką tam planowano zawsze było by deficytowe. Czytaj - region zawsze musiał by dopłacać do jego finansowania. To już by była kompletna paranoja. Cała koncepcja lotniska w Niedźwiadzie jest błędna i szkoda że lobbujący na jego rzecz tego nie chcą widzieć, pchając z uporem maniaka region w bardzo trudną sytuację.
Szkoda że nikt nie pomyślał o zmianie koncepcji w Niedźwiadzie. Tylko z wtedy z kosztami które już poniesiono? Na opracowania, które zdadzą się psu na budę?
Krótko mówiąc - za Niedźwiadę autorom tego pomysłu należy się cela, jak by do tego nie podchodzić.
inwestycja w Świdniku będzie tańsza niż w Niedźwiadzie. Nawet jeśli Świdnik będzie kosztował 500mln (skąd ta liczba???), to w porównaniu z miliardem na Niedźwiadę - pozostaje sporo niżej.
Ale co ważniejsze - inwestycja (podkreślam - INWESTYCJA) w Niedźwiadzie nigdy by się nie zwróciła, lotnisko takiej wielkości jaką tam planowano zawsze było by deficytowe. Czytaj - region zawsze musiał by dopłacać do jego finansowania. To już by była kompletna paranoja. Cała koncepcja lotniska w Niedźwiadzie jest błędna i szkoda że lobbujący na jego rz... rozwiń
Avatar
kusy / 25 stycznia 2008 o 10:30
0
Od począdku było wiadomo że chcieli zarobić na gruntach pod lotnisko,nie udało się to rozkradli co mogli.
Avatar
rafał panas / 25 stycznia 2008 o 09:48
0
Ja napisał:
Panie redaktorze obiecał mi Pan kiedyś w rozmowie, że przygotuje Pan tekst o 13 milionach utopionych w kolonię susła. Minęło kilka miesięcy i...?
O obiektywiźmie Dziennika i rzetelności warsztatu dziennikarskiego świadczy także ten tekst. Prezes spółki raz nazywa się Lenartowicz a innym razem Lewartowicz ale jakie to ma znaczenie. Lotnisko w Świdniku będzie kosztowało 250 mln. a może 500 mln. ale jakie to ma znaczenie. Trzeba pisać,że będzie tańsze od Niedźwiady jak się jest tubą propagandową Świdnika.



O świdnikowej inwestycji rozmawiałem z kilkoma osobami, mówiliśmy także o wspomnianych 13 mln. Rzeczywiście sprawa budzi wątpliwości i wbrew temu co pan twierdzi tekst powstał, podaję link:

[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070708/LUBLIN/70708007&SearchID=73306635029554"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...=73306635029554[/url]

Inwestycji w Świdniku będę się przyglądał tak samo jak tej w Niedźwiadzie

Pozdrawiam Rafał Panas



O świdnikowej inwestycji rozmawiałem z kilkoma osobami, mówiliśmy także o wspomnianych 13 mln. Rzeczywiście sprawa budzi wątpliwości i wbrew temu co pan twierdzi tekst powstał, podaję link:

[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070708/LUBLIN/70708007&SearchID=73306635029554"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...=73306635029554[/url]

Inwestycji w Świdniku będę się przyglądał tak samo jak tej w Niedźwiadzie

Pozdrawiam Rafał Panas rozwiń
Avatar
Ja / 25 stycznia 2008 o 08:46
0
Panie redaktorze obiecał mi Pan kiedyś w rozmowie, że przygotuje Pan tekst o 13 milionach utopionych w kolonię susła. Minęło kilka miesięcy i...?
O obiektywiźmie Dziennika i rzetelności warsztatu dziennikarskiego świadczy także ten tekst. Prezes spółki raz nazywa się Lenartowicz a innym razem Lewartowicz ale jakie to ma znaczenie. Lotnisko w Świdniku będzie kosztowało 250 mln. a może 500 mln. ale jakie to ma znaczenie. Trzeba pisać,że będzie tańsze od Niedźwiady jak się jest tubą propagandową Świdnika.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kim jest Stefan W., zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza? [reportaż UWAGA! TVN]
film

Kim jest Stefan W., zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza? [reportaż UWAGA! TVN] 0 0

– Wiedział jak używać noży, wiedział jak zabić. Niejednokrotnie mówił, że najlepszy jest nóż z piłką dwustronną, który wyciągając trzeba okręcić dwa razy – tak o Stafanie W., mówi jego znajomy. Kim jest zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza? 

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Transmisja online z Bazyliki Mariackiej
film

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Transmisja online z Bazyliki Mariackiej 3 3

Dziś o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpocznie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicza. W internecie jest również transmisja online pogrzebu

Chansons Francaises, Chansons d’Amour. Koncert w Teatrze Muzycznym
31 stycznia 2019, 18:00

Chansons Francaises, Chansons d’Amour. Koncert w Teatrze Muzycznym 0 0

Najpiękniejsze francuskie piosenki miłosne zaśpiewa w Teatrze Muzycznym Lydie Charlotte Kotlinsky. Koncert "Chansons Francaises, Chansons d’Amour" odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Z tomu na tom coraz lepszy „Rocznik Chełmski”. Promocja wydawnictwa
25 stycznia 2019, 16:00

Z tomu na tom coraz lepszy „Rocznik Chełmski”. Promocja wydawnictwa 0 1

Przez lata „Rocznik Chełmski” zasłużył sobie na miano wydawnictwa naukowego. Dowodem jego wysokiego poziomu jest gotowy już XXII tom. Jego promocję w Chełmskiej Bibliotece Publicznej wydawca, czyli Stowarzyszenie „Rocznik Chełmski”, zapowiedział 25 stycznia o godz. 16.

Plaga kradzieży w gminie Stary Zamość. Już wiadomo, kto za nimi stał
galeria

Plaga kradzieży w gminie Stary Zamość. Już wiadomo, kto za nimi stał 4 0

W ostatnim czasie na terenie gminy Stary Zamość dochodziło do włamań i kradzieży. Z pomieszczeń gospodarczych znikały różne sprzęty.

Wąwolnica: Zadłużenie pod kontrolą. Najważniejsze inwestycje w tym roku

Wąwolnica: Zadłużenie pod kontrolą. Najważniejsze inwestycje w tym roku 0 1

Jedynie 2,5 mln zł wynosi obecnie zadłużenie gminy. Niemal dwa razy tyle samorząd wyda w tym roku na inwestycje. Najważniejsze będzie nowe boisko szkolne, ocieplenie Urzędu Gminy oraz nowe urządzenia dla oczyszczalni ścieków.

Rabin i biskup spotkali się w Lublinie. Ukazał się artykuł nawołujący do morderstwa

Rabin i biskup spotkali się w Lublinie. Ukazał się artykuł nawołujący do morderstwa 7 9

40-latek z Lublina odpowie za napaść na Albańczyka. Pobił go i groził śmiercią z powodu jego narodowości. Śledczy z Lublina odnotowują dziesiątki ataków na podobnym tle.

Zamiast dużych miast, chcą teraz wspierać małe miejscowości i gminy

Zamiast dużych miast, chcą teraz wspierać małe miejscowości i gminy 0 4

Trwają konsultacje projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego. W województwie lubelskim takie spotkanie odbyło się w Białej Podlaskiej.

Zamość pożegnał prezydenta Adamowicza [zdjęcia]
galeria

Zamość pożegnał prezydenta Adamowicza [zdjęcia] 1 6

Na Rynku Solnym mieszkańcy Zamościa ułożyli w piątek znicze w kształt serca. Tym symbolicznym gestem solidaryzowali się z uczestnikami mszy odprawianej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.  

Studniówka 2019 ZS Energetycznych w Lublinie. Maturzyści z czarnymi wstążkami [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019 ZS Energetycznych w Lublinie. Maturzyści z czarnymi wstążkami [zdjęcia] 6 1

W piątek odbyła się studniówka 2019 Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie.

Studniówki 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie [zdjęcia] 70 2

W piątek młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. W. Grabskiego bawiła się na balu maturalnym. Odbył się on w hotelu In Between